PDA

View Full Version : Diablo ή Qualifier;



mika2006
31/01/2008, 15:07
Καλησπέρα παίδες!

Είμαι μπροστά σ' ένα δίλημμα όπως καταλαβαίνετε που πιστεύω ότι μας έχει απασχολήσει όλους μας κατά καιρούς, τι λάστιχα δηλαδή να βάλουμε στην καλή μας.

Η δικιά μου είναι μια yamaha fazer fzs 600 του 2003 και μέχρι τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Τα λάστιχα που της έχω τώρα επάνω είναι τα Dunlop Qualifier από τα οποία είμαι ευχαριστημένος.

Δεδομένου ότι η χρήση που κάνω στη μηχανή είναι γρήγορες βόλτες τις Κυριακές και κάπου κάπου κανένα ταξίδι, θέλω περισσότερο "στριφτερά" λάστιχα και όχι "τουριστάδικα".

Σκέφθηκα λοιπόν και τα Pirelli ta Diablo τα απλά,γιατί λόγω διάστασης ζαντών της μηχανής δε μπορώ να βάλω τα Corsa III και να τελειώνω (η μηχανή παίρνει ελαστικό 110 μπροστά και 160 πίσω).

Ποιά είναι η γνώμη σας λοιπόν να βάλω τα Diablo ή να ξαναβάλω τα Qualifier;

Σας ευχαριστώ και πάντα όρθιοι!
:wave2: :beer:

mika2006
31/01/2008, 15:23
Για τα Metzeler M3 τι γνώμη έχετε;

akrousis
31/01/2008, 15:48
egw sou lew na baleis michelin pilot

einai fobera lastixa

H.A.Balafoutre
31/01/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
Για τα Metzeler M3 τι γνώμη έχετε;

Εγώ σε Fazer του 2005 έχω βάλει 3 ζευγάρια Μ3 μέχρι τώρα και έχουν ταιριάξει άψογα με τη μηχανή και το στήσιμο. Πολύ σταθερά και έμπιστα ανεξαρτήτος εποχής και από διάρκεια 8000χλμ σε μένα.

Αλλά κάθε τόσο τα άλλαζα και τα 2 (μπρός πίσω). Διότι και το εμπρός ήθελε αλλαγή.

Locksmith
03/03/2008, 17:06
Για SV1000 τι προτείνετε? 180 πίσω και επίσης να είναι στριφτερό αλλά το θέλω πολύ μαλακό... Για τα Diablo Corsa μου είπανε ότι είναι καλά αλλά όχι και πολύ μαλακά, σε πολύ καλή τιμή όμως. Θέλω να αλλάξω μπρος - πίσω. Καμιά τιμή αν παίζει επίσης, θα το εκτιμούσα.

elmariacci
03/03/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Για SV1000 τι προτείνετε? 180 πίσω και επίσης να είναι στριφτερό αλλά το θέλω πολύ μαλακό... Για τα Diablo Corsa μου είπανε ότι είναι καλά αλλά όχι και πολύ μαλακά, σε πολύ καλή τιμή όμως. Θέλω να αλλάξω μπρος - πίσω. Καμιά τιμή αν παίζει επίσης, θα το εκτιμούσα.

Μην βαλεις μαλακο πισω λαστιχο σε V-2 θα το παρεις στο χερι σε χρονο dt..Βαλε κανενα διγομο π.χ Corsa III η Qualifier.Εβαλα Qualifier RR πισω στο Tuono μου σχετικα προσφατα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εκει που πρεπει να δουλεψει το λαστιχο,δλδ υπο κληση,δουλευει αψογα...

Locksmith
04/03/2008, 01:46
Χμ... Εγώ έχω στο μυαλό μου τα εξής ελαστικά, αλλά όντας νέος μοτοσυκλετιστής, δεν γνωρίζω τη μαλακότητα της γόμας του καθενός ή πιο είναι πιο δημοφιλές για τους ελληνικούς δρόμους, κλπ. :winka: Αυτό που ξέρω είναι ότι τώρα μαθαίνω να στρίβω ...και ούτε μπάντες, ούτε burnouts κάνω. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι κατάλληλο για την περιπτωσή μου? Φοράω Michelιn αλλά είναι παλιά και σκληρά και δεν μπορώ να καταλάβω. Επίσης μου είπαν ότι είναι ψιλομλκία και να μη τα ξαναβάλω, κάποιος με ίδιο μηχανάκι με μένα. ...:confused:

Απ αυτά τα 3 ποιό είναι πιο μαλακό?

METZELER - Sportec M3

PIRELLI - DIABLO CORSA III (new model)

DUNLOP - Qualifier
:beer:

Locksmith
06/03/2008, 13:36
Anyone????????????????????????????

byron
06/03/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Απ αυτά τα 3 ποιό είναι πιο μαλακό?

METZELER - Sportec M3

PIRELLI - DIABLO CORSA III (new model)

DUNLOP - Qualifier
:beer:

1) diablo corsa III
2) Qualifier
3) M3

power hornet
06/03/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
Για τα Metzeler M3 τι γνώμη έχετε; θα σου ελεγα diablo corsa 3 αλα αφου δεν περνει η μηχανη σου βαλε μια κινηση metzeler m3 τα εχω δοκιμασει και ειναι αψογο λαστιχο.

McGyver
06/03/2008, 13:50
Ρίξε και μια ματιά στα Pirelli Diablo ROSSO :winka: ...

McTalas
06/03/2008, 14:25
αν και εχω cbr οταν εβαλα τα diablo (τα απλα) επαθα πλακα!! βουταγε μεσα στη στροφη και εστριβε μονο με τη σκεψη.

απο τα μισελεν (απο μαμα) και μετα με το D208 καμια σχεση η μερα με την νυχτα!!


αποψη μου ειναι πως τα λαστιχα τα αλλαζεις καθε 10.000 km ή 12 μηνες. προτιμω αρκετα μαλακα για να ζεστενονται γρηγορα.

power hornet
06/03/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ρίξε και μια ματιά στα Pirelli Diablo ROSSO :winka: ... θωμα για να λεει οτι σε diablo 3 δεν βγαζει για το μπροστινο του σε διασταση αμφιβολο να βγαζει σε rosso που ειναι και καινουργιο,αλα ποτε δε ξερεις καμια φορα:winka:

Locksmith
06/03/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
1) diablo corsa III
2) Qualifier
3) M3

Aπό τα 3 ποιο είναι πιο μαλακό?:smilea:

byron
06/03/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Aπό τα 3 ποιο είναι πιο μαλακό?:smilea:

το 1

AFTER
06/03/2008, 18:08
Οτι να'ναι σε αυτο το θρεντ :rolleyes:
Μπειτε στα site των εταιριων πρωτα, δειτε την πληρη γκαμα, κατηγοριοποιηστε τα ελαστικα αναλογα με την χρηση, και μετα ξανασυζηταμε
Δεν υπαρχει ΕΝΑ michelin, ουτε τα μαλακα λαστιχα διαλυονται στα v-2

mika2006
06/03/2008, 22:28
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές,αλλά αποφάσισα κάτι καλύτερο νομίζω.
Αποφάσισα να μην αλλάξω μόνο λάστιχα,αλλά ολόκληρο το μηχανάκι!!!:D

Μετα τα δύο level CSS που τα είδα και μέσα στην πίστα, αποφάσισα να περάσω σε κάτι πιο σκληροπυρηνικό...
Ψήνομαι τώρα για το Daytona 675! :a48:

Παίζει βέβαια πάντα και η χρυσή τομή (λέγε με GSXR750 K8), αλλά με βλέπω να κλίνω προς Triumph λόγω μοναδικότητας.

Ξέρω ότι άλλο τόπικ είναι αυτο,αλλά τι λέτε;

:wave2:

Locksmith
07/03/2008, 00:57
Λέω καλή επιλογή και επίσης λέω... ότι έχω διαβάσει πως το Μ3 είναι μαλακότερο από το Corsa III... :dizzy: :confused: :( :rolleyes: :eyepop: :sick: :uplate: :hypnotize

kinhsh
07/03/2008, 02:24
Για μαλακο λαστιχο η λυση ειναι 002 στην μεσαια γομμα.Τα λαστιχα που αναφερεις ειναι περιπου της ιδιας κατηγοριας επιδοσεων.