PDA

View Full Version : Tελικά του V-Strom στο SV?



Locksmith
05/02/2008, 13:04
Τελικά καζάνια Yoshimura... Ταιριάζουν να τα βγάλω από V-Strom 1000 και να τα τοποθετήσω χωρίς κόψε - ράψε στο SV1000 μου?

Aggelos_SV
05/02/2008, 13:34
Χμμ.Στο 1000 τα τελικά δεν μπαίνουν βιδωτά?Έχω την εντύπωση ότι στο V-strom δεν είναι βιδωτά και θα χρειαστούν κόψιμο(δεν είμαι σίγουρος).
Άσε που τα τελικά του strom στο πίσω μέρος έχουν κάτι μάυρα καπάκια..θα δείχνουν χάλια στον SVοκώλο.
Περίμενε να μπουν οι 1000άρηδες να σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Υ.Γ.:Δεν κοιτάς για τίποτα aftermarket τελικά καλύτερα ( αν υπάρχουν βέβαια διαθέσιμα τα λεφτά)

:wave2:

ουχ....είμαι στόκος,τώρα είδα ότι λες YOSHIMURA:blush:

Locksmith
05/02/2008, 14:50
Χαχα! Δεν πειράζει! :dizzy:

Κανείς άλλος; Αντε 1000ρηδες!

noe13
05/02/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Τελικά καζάνια Yoshimura... Ταιριάζουν να τα βγάλω από V-Strom 1000 και να τα τοποθετήσω χωρίς κόψε - ράψε στο SV1000 μου?

http://www.youtube.com/watch?v=DQrT_Q0UDWk


http://www.oneidasuzuki.com/store/parts-accessories/yoshimura-rs3-race-bolt-on.html

Αυτα ειναι μερικα παραδειγματα.Αυτες εχω κι εγω

Locksmith
06/02/2008, 00:54
RS3 Τιτανίου; όμορφες φαίνονται αλλά πολύ θόρυβος..!:) Όταν είναι από V-Strom ταιριάζουν σε SV όμως;

Ξέρει κανείς?:confused:

gcrook
06/02/2008, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
RS3 Τιτανίου; όμορφες φαίνονται αλλά πολύ θόρυβος..!:) Όταν είναι από V-Strom ταιριάζουν σε SV όμως;

Ξέρει κανείς?:confused:

Την ιδια απορια εχω για το 650.
Καταρχας η Γιοσιμουρα ουδεποτε ανεφερε σε καταλογο της οτι βγαζει εξατμισεις για ΒεΣτρομ.
Οποτε ο τοπικος (ακατανομαστος) αντιπροσωπος προφανως βαζει τις εξατμισεις που μπαινουν στα αντιστοιχα Εζβι,και αυτο τουλαχιστν υποστηριζουν και πολλα παιδια στο φορουμ για τα Βεστρομ.

Αυτο που με φοβιζει καπως ειναι το midpipe το οποιο δεν ξερω μηπως ειναι καμια πατεντα του ακατανομαστου γιατι λογικα θα πρεπει να υπαρχει καποια διαφορα στην κουρμπα για να ερθει το τελικο υπο αλλη γωνια και να δεσει στο footpeg.
Βεβαια ολα αυτα μπορει να μην ισχυουν,αλλα καλου κακου θα περασω αυριο μια απο τον Ευθυμιου να των ρωτησω μηπως ξερει αυτος,και θα μαθω και για το 1000 και θα σου πω.

Locksmith
06/02/2008, 01:23
Α ρε gcrook... Αν δεν εμφανιστείς εσύ, το απόλυτο σκοτάδι και χάος κυριαρχεί΄... Εύχομαι καλή τύχη και στους 2 μας. Μάθε και πες μου. Thanks dude.
:a013:

div400
06/02/2008, 03:59
το αυτο που ειπε ο gcrook!

λογικά το τελικο πρεπει να ειναι το slip on RS3 ( που δινει και για το sv) με την προσθηκη κουρμπας για να μπαινει στo v-strom.

αν ειναι οντως έτσι,θα χρειαστει κοψιμο στην στοκ εξατμιση του sv για να μπει το slip on τελικο μιας και τα στοκ τελικα ειναι bolt on στο sv.

Locksmith
06/02/2008, 09:04
Α δηλαδή ότι εξάτμιση και να διαλέξω θα πρέπει να "χαλάσω" τις μανίσιες? :eek: Ή αν βρω Yoshimura για SV τότε θα μπεί κατευθείαν?

div400
06/02/2008, 14:15
το καλυτερο σαφως ειναι να βρεις model specific εξατμιση και να αποφθγεθς τους πειραματισμούς.

τωρα για το αν θα πρεπει να χαλασεις τους στοκ λαιμους εξαρταται απο τι ειδους εξατμηση θα βαλεις.

αν ειναι bolt on δηλ. ξεβιδώνεις τα στοκ τειλκα και βιδωνεις τα αφτερμρκετ τοτε προφανως δεν χαλας τιποτα.

αν ειναι slip on τοτοε ναι θα πρεπει να κοψεις ενα κομματι απο τους στοκ λαιμους για να την βαλεις.

:wave2:

noe13
06/02/2008, 18:43
Oι συγκεκριμενες yoshimura ειναι bolt on

gcrook
06/02/2008, 22:43
Δεν μπορεσα να μαθω σημερα διοτι ο μηχανικος δεν μπορουσε να ειναι σιγουρος.
Θα παω απο εκει καποια στιγμη με την εξατμιση και θα δουμε επιτοπου τι γινεται.

Locksmith
07/02/2008, 00:27
E καλά εγώ απ την αρχή είπα ότι αγοράζω μόνο bolt-on γιατί δεν θέλω να χαλάσω τις μανίσιες. Και οι 2 είναι άριστες, η δεξιά έχει κάτι γρατσουνιές από ρίξιμο σε στάση και γι αυτό είπα σιγά-σιγά να αρχισω να ψάχνω από τώρα για τελικά. Εάν χωράνε από V-Strom, lets do business... :a01:

Locksmith
28/02/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν μπορεσα να μαθω σημερα διοτι ο μηχανικος δεν μπορουσε να ειναι σιγουρος.
Θα παω απο εκει καποια στιγμη με την εξατμιση και θα δουμε επιτοπου τι γινεται.

Με τον μηχανικό είχαμε καμιά εξέλιξη; pleasepleasepleasepleasepleasepleaseplease...

gcrook
28/02/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Με τον μηχανικό είχαμε καμιά εξέλιξη; pleasepleasepleasepleasepleasepleaseplease...

Εχεις δικιο σε ξεχασα,μιλ μπαρδο:lol:

Ναι ταιριαζει οι εξατμισεις ειναι ιδιες στο 650 αυτο που αλλαζει ειναι τα ελατηριακια, (ζοαν, τζοιντ,ο καθενας το λεει οπως του'ρθει ) ,στο ψεκαστο,συγκεκριμενα στο midpipe που κουμπωνει στους λαιμους μαλλον στην αποληξη τους..
Οποτε εμενα θελει καποια κολληση αλλα οι γωνιες και το σημειο που δενει στο μασπιε ειναι το ιδιο και στα καρμπυρατερατα ΕζΒι και στα ψεκαστα και στο βεστρομ.

Θεωρητικα θα ειναι το ιδιο και σε οσα φορανε το μοτερ του TL.

kostom
28/02/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
RS3 Τιτανίου; όμορφες φαίνονται αλλά πολύ θόρυβος..!:) Όταν είναι από V-Strom ταιριάζουν σε SV όμως;:confused:


OXI

gcrook
28/02/2008, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
OXI

ΟΧΙΑ ρε:D
Μολις φορεσα την RS-3 του VSTROM του 03',...που ειναι η αντiστοιχη του SV.:a08: :a08: :a08:

Locksmith
29/02/2008, 10:30
Κι εγώ πήγα χθες στη SUZUKI και ρώτησα και είναι το ίδιο τελικό, αλλά στα V-Strom μπαίνει και ένας εξτρα αντάπτορας. Τις βρήκα 800 ευρώ ολοκαινουργιες, είναι καλή τιμή? Οβαλ τιτανίου Ιαπωνίας.

Aggelos_SV
29/02/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΟΧΙΑ ρε:D
Μολις φορεσα την RS-3 του VSTROM του 03',...που ειναι η αντiστοιχη του SV.:a08: :a08: :a08:

Μεταχειρισμένη?Καινούρια?Πόσο?Που?Πότε?Γιατί?Γ@μιέσαι? :rotflmao: :lol:

gcrook
29/02/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Κι εγώ πήγα χθες στη SUZUKI και ρώτησα και είναι το ίδιο τελικό, αλλά στα V-Strom μπαίνει και ένας εξτρα αντάπτορας. Τις βρήκα 800 ευρώ ολοκαινουργιες, είναι καλή τιμή? Οβαλ τιτανίου Ιαπωνίας.

Στανταρ τιμη για διπλες εξατμισεις.Υπαρχουν και ακριβοτερες αλλα οι συγκεκριμενες (μιλας για RS-3 αν καταλαβα καλα) ακουγονται μουρλια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Μεταχειρισμένη?Καινούρια?Πόσο?Που?Πότε?Γιατί?Γ@μιέσαι? :rotflmao: :lol:

Μεταχειρω απο εδω μεσα την ειχε ενα παιδι σε ΒεΣτρομ με λιγα χλμ.Την εβαλα χθες στον τυπο στον Πειραια που φτιαχνει τις χειροποιητες,...ειχε παντως αρκετο κοψιμο η δουλεια δε λεω.Το τελικο ακουγεται απλα ΓΑΜΑΤΑ, εχει ενα πολυ μπασο ηχο σαν 1000αρι.

kostom
29/02/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΟΧΙΑ ρε:D
Μολις φορεσα την RS-3 του VSTROM του 03',...που ειναι η αντiστοιχη του SV.:a08: :a08: :a08:

Ναι ρε παπάρα, αλλά στο 650...