PDA

View Full Version : Service 12.000 Gsx-r750 k6



adrenalin
07/02/2008, 17:23
Kαλησπερα σε ολους!Εφτασε ο καιρος για το Service των 12.000
Υπαρχει καποιος που εχει κανει αυτο το Service για να μου πει
τι αλλο εκτος απο λαδια-φιλτρο λαδιου- φιλτρο αερα - μπουζι
πρεπει να ρυθμιστει εξεταστει?Τo manual που κλυκλοφορει λεει
για ελεγχο στις πεταλουδες του ψεκασμου ...
Επισης ξερει κανεις απο τιμες για τα φιλτρα αερος και απο που
να αγορασω? και κατι τελευταιο να χρησιμοποιησω το φιλτρο λαδιου και
λαδια που προτεινει η μαμα Suzuki η καποιο αλλο καλυτερο?
Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω Ω Ω Ω Ω Ω........................................................

GIXXERAKIAS
08/02/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
Kαλησπερα σε ολους!Εφτασε ο καιρος για το Service των 12.000
Υπαρχει καποιος που εχει κανει αυτο το Service για να μου πει
τι αλλο εκτος απο λαδια-φιλτρο λαδιου- φιλτρο αερα - μπουζι
πρεπει να ρυθμιστει εξεταστει?Τo manual που κλυκλοφορει λεει
για ελεγχο στις πεταλουδες του ψεκασμου ...
Επισης ξερει κανεις απο τιμες για τα φιλτρα αερος και απο που
να αγορασω? και κατι τελευταιο να χρησιμοποιησω το φιλτρο λαδιου και
λαδια που προτεινει η μαμα Suzuki η καποιο αλλο καλυτερο?
Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω Ω Ω Ω Ω Ω........................................................

Συγχρονισμος πεταλουδων λεγεται και ναι ειναι στις 12.000χιλ.Κατα τα αλλα ολα οπως τα ειπες με μονη διαφορα το φιλτρο αερος ειναι στις 18.000χιλ.:winka:

Για λαδια εγω μετα απο πολυ καιρο χρησης και οχι τοσο καλης αισθησης στο κιβωτιο και ενα μικρο τσικ καθε πρωι στην καδενα μεχρι να ανεβασει λαδια δεν θα τα συνιστουσα της αντιπρωσοπειας.Πριν 800χιλ τα αλλαξα μονος μου με φιλτρο λαδιου (αυτο βαλε το μαμα:winka: ) με 15-50 castrol gps ημισυνθετικα απο λαμπριανιδη στον πειραια 9ε το λιτρο και ειναι σουπερ!!Τα λαδια μεταφορφωσαν στην κυριολεξια το κιβωτιο και δεν ακουγεται κιχ το πρωι απο την καδενα.:eyepop:

Και τοσο καιρο ο λαλακας εβαζα τα τηγανολαδα της αντιπροσωπειας!:uplate:

adrenalin
08/02/2008, 15:03
Ημισυνθετικα λαδια? Το εχω ακουσει αυτο αλλα γιατι οχι Full Synthetic? Tα Motul 300v χρησιμοποιουσα στην αλλη μηχανη μου και εχουν καλη <<φημη>>.Τον συγχρονισμο στις πεταλουδες μπορω να τον κανω μονος μου?Αν οχι ,ποια ειναι η λογικη τιμη απο το service της Suzuki ?
Κανεις που να προτεινει καποιο φιλτρο αερα? Ειμαι μεταξυ ΒΜC και Pipercross αν και τα Κ&Ν
ειναι μια χαρα! Ξερει κανεις απο τιμες,επιδοσεις? Ευχαριστω!....

k7600
08/02/2008, 19:32
καλησπερα φιλε μου , εγω εχω το gsxr 600 k7 , πριν μια εβδομαδα εκανα το πρωτο service στα 1000 km (service στρωσιματος ) , ε απο τοτε καθε φορα που αναβω την μηχανη ακουω τον ενοχλητικο θορυβο της καδενας μεχρι να ανεβουν και να ζεσταθουν τα λαδια . Ηθελα να ξερα τι σκατολαδο μου εβαλαν μεσα , απο οτι βλεπω μαλλον θα παω να τα ξανααλλαξω μονος μου.

edmarios
11/02/2008, 10:18
Βαλτε τα motorex απο τοτε που τα εβαλα δεν εχω κανενα προβλημα... φανταστικα λαδια και δουλευει και πιο γλυκα η μηχανη απο πριν...!!!! Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Το προτεινω ανεπιφυλακτα!

k7600
11/02/2008, 19:35
καλησπερα φιλε μου , ποιο τυπο απ΄τα motorex εχεις βαλει? σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω αμεσα .

Souza_me_240kmh
11/02/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Συγχρονισμος πεταλουδων λεγεται και ναι ειναι στις 12.000χιλ.Κατα τα αλλα ολα οπως τα ειπες με μονη διαφορα το φιλτρο αερος ειναι στις 18.000χιλ.:winka:

Για λαδια εγω μετα απο πολυ καιρο χρησης και οχι τοσο καλης αισθησης στο κιβωτιο και ενα μικρο τσικ καθε πρωι στην καδενα μεχρι να ανεβασει λαδια δεν θα τα συνιστουσα της αντιπρωσοπειας.Πριν 800χιλ τα αλλαξα μονος μου με φιλτρο λαδιου (αυτο βαλε το μαμα:winka: ) με 15-50 castrol gps ημισυνθετικα απο λαμπριανιδη στον πειραια 9ε το λιτρο και ειναι σουπερ!!Τα λαδια μεταφορφωσαν στην κυριολεξια το κιβωτιο και δεν ακουγεται κιχ το πρωι απο την καδενα.:eyepop:

Και τοσο καιρο ο λαλακας εβαζα τα τηγανολαδα της αντιπροσωπειας!:uplate:


δλδ αυτα που λενε πανω σουζουκι δεν ειναι καλα για λαδια μιλαω... αυτα μου βαζουν εμενα και δεν εχω προβλημα

:confused:

T.R.E
11/02/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
δλδ αυτα που λενε πανω σουζουκι δεν ειναι καλα για λαδια μιλαω... αυτα μου βαζουν εμενα και δεν εχω προβλημα

:confused:


Aυτα που εχει η αντιπροσωπεια για τα gsxr ειναι Μοτul 5100,απλα σε αλλη συσκευασια. :)

edmarios
12/02/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
καλησπερα φιλε μου , ποιο τυπο απ΄τα motorex εχεις βαλει? σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω αμεσα .

Καλημερα! Τα λαδια που βαζω εγω ειναι η 10-60 συνθετικα η 15-50 ημισυνθετικα... δεν θυμαμαι ακριβως μην σου πω και ψεμματα!!! Παντως ενα απο τα δυο ειναι!!:wave2:

Opisthogonia
14/02/2008, 04:54
pedes xalaroste ....ta gixxer etsi einai varane kai kanoune axronies ,oti ladia kai na valete ama einai full sinthetika mexri na zestathi tha varai ,den varage filemou prin to servise ton 1000 giati exei alla ladia mama gia strosimo pio vargia ;)

k7600
15/02/2008, 20:21
thanks , ειναι σιγουρο αυτο που λες ? μην παω να δωσω αλλα λεφτα τσαμπα .

Opisthogonia
16/02/2008, 01:59
vresmou k6-k7 pou na min to kani afto...ela na akousis kai to dikomou 11000 khm exei :P

adrenalin
18/02/2008, 18:16
Να ρωτησω κατι ποσο θα μου κοστισει ο ελεγχος συγχρονισμου στις πεταλουδες του ψεκασμου?Εχει κανει κανεις να μου πει?

DrIoannis
18/02/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
vresmou k6-k7 pou na min to kani afto...ela na akousis kai to dikomou 11000 khm exei :P

Πράγματι το τσικ-τσικ το κάνει μέχρι να ζεσταθεί.Έχω ακούσει 2-3 ακόμη με τον ίδιο θόρυβο.

gpsprio
29/03/2008, 20:07
ola ta souzouki etsi kanoun min sas anxonei ego exo 18000 km me k6 750 kai otan ftasei 45-50 ba8mous den akougete tipota!radio leme!:D

oso gia tis petaloudes ta dika mas exoun 2 set ego tis exo bgalei tis pano kai to mixanaki zontanepse xamilo mesees!tora gia psila to mixanaki 8elei eksatmisi gia na deite diafora!me filtro dna kai teliko akrapovic to mixanaki pire 6 aloga kai meta tis 10 pou eixe ena kobiasma eksafanistike!

kales boltes.

GN_AZ
04/04/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
Να ρωτησω κατι ποσο θα μου κοστισει ο ελεγχος συγχρονισμου στις πεταλουδες του ψεκασμου?Εχει κανει κανεις να μου πει?

Για όλο το service των 12000χλμ σε GSXR 600 K6 είχα πληρώσει περίπου 120? σε εξουσιοδοτημένο στη Θηβών. Η καλύτερη τιμή που είχα βρει
Κάποιος άλλος μου ζητούσε 250? για την ίδια δουλειά :eyepop:
Καλύτερα να το πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο εφόσον είσαι ακόμη στην εγγύηση

Souza_me_240kmh
05/04/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GN_AZ
Για όλο το service των 12000χλμ σε GSXR 600 K6 είχα πληρώσει περίπου 120? σε εξουσιοδοτημένο στη Θηβών. Η καλύτερη τιμή που είχα βρει
Κάποιος άλλος μου ζητούσε 250? για την ίδια δουλειά :eyepop:
Καλύτερα να το πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο εφόσον είσαι ακόμη στην εγγύηση


120 ευρω μονο ? κατι δε λες καλα φιλε..

μηπως δε σου αλλαξε τπτ :lol: :bigcry:

GN_AZ
05/04/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
120 ευρω μονο ? κατι δε λες καλα φιλε..

μηπως δε σου αλλαξε τπτ :lol: :bigcry:

Ήμουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία :)
Λάδια - Φίλτρα - Μπουζί κ έλεγχο/ρύθμισμα σε ότι χρειάστηκε
Πόσα έπρεπε να πάρει δλδ ? Ούτε 2 ώρες δουλειάς δεν είναι :confused:
60-70 ? τα υλικά και τα υπόλοιπα δικά του

Souza_me_240kmh
06/04/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GN_AZ
Ήμουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία :)
Λάδια - Φίλτρα - Μπουζί κ έλεγχο/ρύθμισμα σε ότι χρειάστηκε
Πόσα έπρεπε να πάρει δλδ ? Ούτε 2 ώρες δουλειάς δεν είναι :confused:
60-70 ? τα υλικά και τα υπόλοιπα δικά του


60 ευρω ολα τα υλικα μονο?? σε αντιπρωσοπεια σουζουκι ?

καλα ενταξει παω πασο τουλαχηστον ας μας πει που παει να παμε και εμεις να δινουμε 120 ευρω

GN_AZ
06/04/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
60 ευρω ολα τα υλικα μονο?? σε αντιπρωσοπεια σουζουκι ?

καλα ενταξει παω πασο τουλαχηστον ας μας πει που παει να παμε και εμεις να δινουμε 120 ευρω

Δε μου λες ?
Αυτό το στυλάκι το έχεις πάντα ή τώρα σου 'ρθε ?

Γιατί κοιτάς το 60? ?
Δες το 70? και πες οτι κάνω λάθος και είναι 80?
Δηλαδή εσύ δίνεις πάνω από 80? για τα υλικά ?

Και είπα περίπου 120?. Μπορεί να ήταν140?

Εξουσιοδοτημένο συνεργείο είπα όχι αντιπροσωπεία

ΑΛΦΑ ΜΟΤΟ
Αθ. Καπερνέκας
Θηβών 105, Περιστέρι

Αν θες έχω και το τηλέφωνο :a9:

Souza_me_240kmh
06/04/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GN_AZ
Δε μου λες ?
Αυτό το στυλάκι το έχεις πάντα ή τώρα σου 'ρθε ?

Γιατί κοιτάς το 60? ?
Δες το 70? και πες οτι κάνω λάθος και είναι 80?
Δηλαδή εσύ δίνεις πάνω από 80? για τα υλικά ?

Και είπα περίπου 120?. Μπορεί να ήταν140?

Εξουσιοδοτημένο συνεργείο είπα όχι αντιπροσωπεία

ΑΛΦΑ ΜΟΤΟ
Αθ. Καπερνέκας
Θηβών 105, Περιστέρι

Αν θες έχω και το τηλέφωνο :a9:


οσο πας ανεβαινεις στα λεφτα... ωραιοα να λες σε ολους οτι εκανες κατι φτηνα και να μενουν ολοι ετσι :eyepop:

αλλα μι λεμε οτινανε...

οι τιμες στα εργατικα και στα ανταλλακτικα σε σουζουκι ειναι ολες ιδιες πανω κατω

:wave2:

GN_AZ
06/04/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
οσο πας ανεβαινεις στα λεφτα... ωραιοα να λες σε ολους οτι εκανες κατι φτηνα και να μενουν ολοι ετσι :eyepop:

αλλα μι λεμε οτινανε...

οι τιμες στα εργατικα και στα ανταλλακτικα σε σουζουκι ειναι ολες ιδιες πανω κατω

:wave2:

ρε παλληκάρι μου γιατί κολλάς στις λεπτομέρειες :nono:
απ'την αρχή είπα περίπου 120?. περίπου σημαίνει +/-
αν τελικά βγει 140? δεν νομίζω οτι είναι και τόσο τραγικό

σε 4 εξουσιοδοτημένα συνεργεία είχα ρωτήσει. άκουσα μέχρι και 250? :eyepop:
δεν νομίζω λοιπόν να είναι ίδιες οι τιμές

αυτό που λέω εγώ είναι οτι θέλει ψάξιμο και τηλέφωνο πριν φτάσεις στο συνεργείο

GIXXERAKIAS
06/04/2008, 22:25
Βασικα ο τυπος ειναι εξουσιοδοτημενος και γι'άυτο δεν εχει τις τιμες τις αντιπρωσοπειας.:winka:
Εγω ομως επειδη την κοροιδια δεν την σηκωνω πηγα αντιπρωσοπεια με 190ευρα και καθαρισα.

Γιατι το λεω αυτο?Την μια μερα μου ειπε 120ε οπως λες την μερα που το πηγα μου ειπε 150ε και επειδη λακαμιες δεν σηκωνω απλα εφυγα και με κοιταζε σαν χανος,το μονο πραγμα που πηρα απο αυτον ειναι το ανταπτορακι κλειδι για το φιλτρο λαδιου μιας και η αντιπροσωπεια δεν το δινει παρολο που αναγραφεται μεσα σαν ανταλλακτικο.

Η πλακα ειναι οτι ΚΑΙ εκει φερθηκε φουστικα μιας και πηγε ο κολλητος (εχει και αυτος gsxr και καιγομασταν για αλλαγη φιλτρου) 1 ωρα πριν να ρωτησει τιμη και του ειπε 20ε και παω να το παρω εγω μετα την δουλεια και μου ειπε 25ε:eyepop: οτι ναναι δηλαδη:rolleyes:

Εχε χαρη του ειπα που καιγομαι να το παρω.Αλλιως...:wave2:

Souza_me_240kmh
07/04/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Βασικα ο τυπος ειναι εξουσιοδοτημενος και γι'άυτο δεν εχει τις τιμες τις αντιπρωσοπειας.:winka:
Εγω ομως επειδη την κοροιδια δεν την σηκωνω πηγα αντιπρωσοπεια με 190ευρα και καθαρισα.

Γιατι το λεω αυτο?Την μια μερα μου ειπε 120ε οπως λες την μερα που το πηγα μου ειπε 150ε και επειδη λακαμιες δεν σηκωνω απλα εφυγα και με κοιταζε σαν χανος,το μονο πραγμα που πηρα απο αυτον ειναι το ανταπτορακι κλειδι για το φιλτρο λαδιου μιας και η αντιπροσωπεια δεν το δινει παρολο που αναγραφεται μεσα σαν ανταλλακτικο.

Η πλακα ειναι οτι ΚΑΙ εκει φερθηκε φουστικα μιας και πηγε ο κολλητος (εχει και αυτος gsxr και καιγομασταν για αλλαγη φιλτρου) 1 ωρα πριν να ρωτησει τιμη και του ειπε 20ε και παω να το παρω εγω μετα την δουλεια και μου ειπε 25ε:eyepop: οτι ναναι δηλαδη:rolleyes:

Εχε χαρη του ειπα που καιγομαι να το παρω.Αλλιως...:wave2:


ετσι με εκανε και ο μαστορας μου και σπαστηκα και εφυγα

τον ελεγες ποσο αυτο ?σου λεει 15 ευρω πχ και οταν πας σου λεει 25 :evil: