PDA

View Full Version : Πυρίμαχο αυτοκόλλητο υλικό για φέρινγκ



DrIoannis
08/02/2008, 07:57
Πού μπορώ να βρω αυτοκόλλητο πυρίμαχο υλικό για να κολλήσω στην καρίνα των πολυεστερικών?

caesarsk
08/02/2008, 08:43
Σε κατάστημα που πουλάνε εργαλεία, και ζήτα αμιαντόπανο....το πουλανε με το μέτρο και ειναι το υλικο που φτιάχνονται και οι πυρίμαχες στολές! Αν σε βολευει η Ν. Ιωνία έχει ο Πολίτης στης Ελ. Βενιζέλου

McGyver
08/02/2008, 09:08
Εναλλακτικά, ψάξε για αυτοκόλλητη αλουμινοταινία...

Ρε Σοφιανέ, στην Κρήτη είναι ο άνθρωπος...

caesarsk
08/02/2008, 22:18
Δεν το πρόσεξα σόρρυ...αλλά στην περίπτωση που θέλει ο φίλος επειδή περνάω σχεδόν κάθε μέρα από εκεί μπορώ να του το πάρω εγω και να το στείλω (το κόστος είναι σχεδόν μηδενικο)

fantacid
08/02/2008, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Δεν το πρόσεξα σόρρυ...αλλά στην περίπτωση που θέλει ο φίλος επειδή περνάω σχεδόν κάθε μέρα από εκεί μπορώ να του το πάρω εγω και να το στείλω (το κόστος είναι σχεδόν μηδενικο)

για πες μια τιμη ενδεικτικα

ο μεξις πουλαει κατι αυτοκολλητα 10x15cm γυρω στο 20?

caesarsk
08/02/2008, 22:43
Τελευταία φορά που αγόρασα για την ποδιά του Africa το 1 μέτρο (Χ70 cm) είχε περίπου 15 Ευρώ!!!!


Αυριο το πρωι θα τον ρωτήσω και θα σας πω


Σημείωση: το πάχος του υλικού ειναι 3-4 mm

banditgr
08/02/2008, 22:47
pantos xlomo na einai amiantopano...o amiantos exei apagoreytei edo kai xronia.Karga karkinogono.

caesarsk
08/02/2008, 22:48
Μπορεί και να έχεις δίκιο...αλλά αμιαντόπανο το ζητάς!!!

T.R.E
09/02/2008, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Πού μπορώ να βρω αυτοκόλλητο πυρίμαχο υλικό για να κολλήσω στην καρίνα των πολυεστερικών?


Εγω παρηγγειλα το γνησιο απο τον Σφακιανακη,το οποιο υπαρχει ηδη απο την δεξια μερια της καρινας στα μαμισια πλαστικα.

Γυρω στα 15 ?.Πιστευω να κανει δουλεια...

nktR
10/02/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Πού μπορώ να βρω αυτοκόλλητο πυρίμαχο υλικό για να κολλήσω στην καρίνα των πολυεστερικών?

http://www.kolleris.gr/htm/monotika.html

Αιτωλικού 29, Πειραιάς τηλ. 210 4082320

το έχω πάρει και εγώ για την εξάτμιση στο χταπόδι για να μη χαλάσει την καρίνα, πάχος ~ 3-4 χιλιοστά πάρε και φωτό

*έχει με δύο όψεις όπως φωτό και 2 όψεις όμοιες (ή άσπρη πλευρά)

:wave2:


120042

DrIoannis
10/02/2008, 10:24
Ευχαριστώ.Θα ψάξω και θα πάρω τηλέφωνα.
Θέλω να το κολλήσω στην καρίνα γιατί ο καταλύτης είναι χαμηλά και μάλλον θα κάνει ζημιά στο πολυεστερικό.

nktR
10/02/2008, 12:32
διάβασε αυτό και θα σε βοηθήσει
στείλε του πμ για ότι απορίες έχεις. Τις έχει αντιμετωπίσει και θα σου έχει έτοιμες λύσεις :wave2:

τοποθέτηση πολυεστερικών (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34766)

SeNNinhA
11/02/2008, 10:00
Οτιδήποτε και να βάλετε εαν το σημείο ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ τότε η θερμοκρασία θα ανεβαίνει συνέχεια και σε πιο υψηλά επίπεδα οπου τέτοια καθημερινά υλικά δεν μπορούν να ανταποκριθούν. Μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε για σημεία από τα οποία περνάνε πολύ κοντά οι εξατμήσεις με την προυπόθεση οτι αυτά δεν είναι κλειστά και υπάρχει ροή αέρα σε αυτά ώστε να ψύχονται. Εαν όχι, τότε απλά θα καθυστερήσετε μόνο την άνοδο της θερμοκρασίας σε σχέση με το να μην υπάρχει τίποτε εκεί αλλα δεν θα την αποτρέψετε.

Da.Vintage
11/02/2008, 11:15
Σωστός έχω βάλει το πυρίμαχο αυτοκόλλητο ειδικά για καρίνες και πάλι τζίφος...ξεκολλάει και ξεραίνεται... Μεχρι και διπλή στρώση έβαλα...

fantacid
11/02/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Σωστός έχω βάλει το πυρίμαχο αυτοκόλλητο ειδικά για καρίνες και πάλι τζίφος...ξεκολλάει και ξεραίνεται... Μεχρι και διπλή στρώση έβαλα...

το απλο αυτοκολλητο δεν κανεις τπτ, εκτος του οτι ξεκολλαει.

οι ενισυμενες με τις ινες (αμιαντου ή οτι αλλο) πρεπει να ειναι κλασεις ανωτερες!

αλλα οπως ειπε κ ο SeNNinhA εαν δεν εχει σωστη ροη "φρεσκου" αερα δε εχει νοημα κανενα μονωτικο υλικο!

DrIoannis
11/02/2008, 16:10
Μα καλά δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση.Οι διάφορες ομάδες τι κάνουν?Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρχει μεγάλη ροή αέρα.Είναι κλειστή h καρίνα γιατί έτσι είναι οι αγωνιστικές προδιαγραφές.

fantacid
11/02/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Μα καλά δεν μπορεί να μην υπάρχει λύση.Οι διάφορες ομάδες τι κάνουν?Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να υπάρχει μεγάλη ροή αέρα.Είναι κλειστή h καρίνα γιατί έτσι είναι οι αγωνιστικές προδιαγραφές.

δεν ειπαμε να ειναι τελιως ανοιχτη,
απλα ανοιξε καμια τρυπουλα (ακομα κ δραπανο) ωστε να υπαρχει εισοδος "φρεσκου" αερα
η κανε καποιες διακριτικες εγκωπες ωστε για καλυτερη ροη!
:winka:

SeNNinhA
11/02/2008, 17:07
Δεν είναι η εξάτμηση που δημιουργεί τόσο υψηλή θερμοκρασία αλλα ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ.

Φυσικά και οι αγωνιστικές ομάδες ΔΕΝ χρησιμοποιούν εξάτμηση με καταλύτη για προφανούς λόγους.

Αφού εσείς δεν θέλετε να τρέξετε σε αγώνες, μπορείτε απλά να ανοίξτε το φαίρινγκ σε εκείνο το σημείο. Με ενα DREMEL μπορείτε να κάνετε πολύ καλή δουλειά.

Πρέπει να υπάρχει ροή άερα άρα θα πρέπει να υπάρχουν οπές αερισμού και πριν από τον καταλύτη και μετά από αυτόν εαν δεν κόψετε την καρίνα όπως και στο μαμά φαίρινγκ.

Μια άλλη λύση είναι να παργγείλετε την καρίνα να γίνει εξ αρχής αντίγραφο της μαμά.

T.R.E
11/02/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν είναι η εξάτμηση που δημιουργεί τόσο υψηλή θερμοκρασία αλλα ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ.

Φυσικά και οι αγωνιστικές ομάδες ΔΕΝ χρησιμοποιούν εξάτμηση με καταλύτη για προφανούς λόγους.

Αφού εσείς δεν θέλετε να τρέξετε σε αγώνες, μπορείτε απλά να ανοίξτε το φαίρινγκ σε εκείνο το σημείο. Με ενα DREMEL μπορείτε να κάνετε πολύ καλή δουλειά.

Πρέπει να υπάρχει ροή άερα άρα θα πρέπει να υπάρχουν οπές αερισμού και πριν από τον καταλύτη και μετά από αυτόν εαν δεν κόψετε την καρίνα όπως και στο μαμά φαίρινγκ.

Μια άλλη λύση είναι να παργγείλετε την καρίνα να γίνει εξ αρχής αντίγραφο της μαμά.


Επισης μπορει να κανει το εξης απλο,να βαλει ενα τελικο...:lol: :lol: