PDA

View Full Version : Συναγερμος για aprilia pegaso sm????



gskrekos
09/02/2008, 18:17
Ποιο συναγερμο να βαλω στο καινουριο μου μηχανακι???
Ποσο κοστιζει??? Εχω ακουσει για τους Meta, υπαρχουν διαφορα μοντελα ποιο να διαλέξω???
Αξιζει να μπει συναγερμος η θα εχω ολο προβληματα???

banditgr
09/02/2008, 23:24
Aksizei na valeis sinagermo...
oi meta kaloi einai...oi patrol episis kai arketoi alloi.
Yparxoun polla montela,genika oi kaloi ksekinane apo 150e peripou...dose osa mporeis.
Kai veva den tha pathei kati to mixanaki sou:confused:

ASTRAKITCAR
11/02/2008, 22:54
ειχα τον ιδιο προβληματισμο με εσενα....


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53083&perpage=15&pagenumber=2


αν κλικαρεις εκει που γραφω θα δεις τα specs του καθενος...


εγω εχω πεισθει...για μια μαρκα ,αλλα περισοτερο δες και που θα στον τοποθετησουν...

παω για stell mate αφου οπως εγραψα και παραπανω ο τεχνικος ξερει καλα την δουλεια του .

http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=168

για τοποθετηση εδω...και αγορα βεβαια.στειλε μου pm για τον stell mate για να τον παρεις στα 250? τοποθετημενο.

banditgr
11/02/2008, 23:38
sorry pou tha sas to po..alla aytos o steel mate einai tis plakas....entaksei ean ton vazate me 50-70e alla 250!..den ta aksizei,einai ftinoprama.
An thjelete na diathesete tetoio poso,doste kati parapano kai valte enan scorpio

ASTRAKITCAR
12/02/2008, 19:12
αιτιολογησε οτι ειναι της πλακας....


ολοι οι συναγερμοι δεν διαθετουν εξωγηινοι τεχνολογια...

πανω κατω ολοι ιδιοι ειναι απλα καποιοι εχουν δωσει λιγο παραπανω προσοχη σε καποια σημεια.

εσυ τι επιχειρηματα εχεις και λες οτι εναι της πλακας?

γιατι και εγω ξερω τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχουν τα λαδια που φορας,

και μπορω να πω με στοιχεια οτι 6 στις 10 μαρκες σε συγκεκριμενο ιξωδες ειναι της πλακας,αφου πχ το mobil 1 σε 15/50 εχει σημειο βρασμου και εξατμισης στον Θεο ...ενω οι υπολοιπες μαρκες δεν φτανουν ουτε τους 200 βαθμους κελσιου...

εσυ γιατι πες μας ετσι για πλακα!γιατι ειναι της πλακας?

banditgr
12/02/2008, 21:42
den exei sovaro ixo...den einai adiavroxos..einai ftinokataskeeyi,ta kontrolakia tou einai san paixnidakia (spane paneykola),meta apo merious mines,me tous kradasmous-lakouves klp xarvalonei kai genika ton perneis apo ebay (me ali marka) kana 50ri eyro.An ton pareis toso peripou entaksei,mia xara alla gia 250...
Me kana 300ri perneis scorpio pou einai pragmatika kalos sinagermos.
Alios me 120-150 perneis enan poli kalo (xoris pager) patrol kai kseniazeis.Apiros kaliteri poiotita kataskeyis kai leitourgia...ta exo dokimasei gaiyto milao.
Apo ekei kai pera o kathenas pernei oti thelei,kanena provlima

tora an eisai tou magaziou sory pou sou kano disfimisi...

ASTRAKITCAR
12/02/2008, 22:11
γραφε ελληνικα να καταλαβαινομαστε...εκτος αν δεν εισαι ελληνας...

του μαγαζιου δεν ειμαι.

αλλα στο kle 500 που ειχα,και που δεν εχεις ξαναδει σε τετοια μορφη ειχα επανω ενα συναγερμο steel shield αν θυμαμαι καλα που τον ειχα αγορασει 60? τιμη χονδρικης...


αν ακουμπαγες την μοτο σε οποιοδηποτε σημειο με το δαχτυλακι σου βαραγε...

αν παιρναγε απο διπλα η formula 1 του RAIKONEN..δεν βαραγε...

η γατα του γειτονα ανεβαινε επανω αλλα δεν βαραγε(εβλεπα τις πατημασιες της στην σελα)


στα 5 χρονια που τον ειχα επανω,ουτε αδιαβροχος ηταν,και της πλακας χειριστηρια ειχε ,τα οποια ουτε αυτα αδιαβροχα ηταν,και φτηνοκατασκευη ηταν....

τωρα το kle ηταν τσιτα σκληρο με πισω αμορτισερ αξιας οση ολο η μοτο αλλα και παλι δεν βαραγε,εκτος αν οι λακουβες της αθηνας με φοβουνται....

τωρα απο ηχο αστ...με το κρανος καμια φορα ξεχναγα οτι τον ειχα επανω και με ξεκουφαινε στην κυριολεξια....με επιανε πονοκεφαλος για οσο διαρκουσε μεχρι να βρω στο μπουφαν με τα γαντια το μπουτον...

τωρα αν βαλω την μαρκα που λες και συναντησω τα συμπτωματα που λες η πιο δικαιη λυση ειναι να τον παρω και να τον βαλω ..ξερεις που..σε αυτον που μου τον πουλησε!!!να δουμε τι λεφτα πιανει..

ΑΛΛΑ τα επιχειρηματα που κατεθεσες ειναι ...της πλακας....

εκτος αν εχεις πεσει σε μαστορακια της πλακας οπως οι μισοι ταλαιπωρημενοι κατοχοι μοτο...
και βγαζουν τους συναγερμους -οι οποιοι ειναι ιδιοι σχεδον ολοι σε χαρακτηριστικα και προδιαγραφες-ανα κατηγορια φυσικα...οτι ειναι της πλακας.....


κατα τα λοιπα 60? εδωκα και ειχα super μηχανημα!!!οτι πληρωνεις δεν παιρνεις ..εδω ισχυει παντως...
ο scorpio που λες δηλ.τι αλλο κανει? γιατι εγω στην ιδια τιμη μπορω να τον παρω και αυτον..δηλ. 250? τοποθετημενος.

banditgr
12/02/2008, 22:26
xaxa plaka exeis...
xalarose ligo omos giati den me ksereis gatouli mou..
Grafo opos goustaro edo....an den mporeis na diavaseis min apantas..apo pou eimai einai logariasmos mou ellinara.
To oti exeis kalo kle giati mou to les?Mostra emena me to kle tha mou kaneis?evales amortiser kai ti sxesi exei re kaimene me ton sinagermo?To oti den 3ereis kan tous patrol,meta kai tous scorpio dixnei poso asxetos eisai me to thema.
Nomizeis eisai o protos pou exei sinagermo diladi...den katalava
Eixa tetoio sinagermo prin apo 2 xronia prin tous feroun kan stin ellada...
Esi pantos den mou eipes...ti KALO EXEI aytos o sinagermos telika pou dikaiologei ta 250?eimai periergos

banditgr
12/02/2008, 22:31
oso gia ton scorpio...to oti exei aisthitires perimetrou,kradamiko ilektroniko,aytonomia reymatos,kataskeyi epiritinomeni 100% adiavroxi,pager kai kontrolakia tis prokopis,pagides stand klp.,fises gia polles moto oste na einai plug n play....kai den ksero ti alles leitourgies,den sou leei tipota?

harlek
12/02/2008, 23:34
Κάτι που δεν αναφέρετε είναι ότι οι φθηνοί συναγερμοί δεν έχουν μπλοκάρισμα κινητήρα! (immobilizer). Βέβαια, αν έχει η μηχανή δικό της, το κακό δεν είναι και τόσο μεγάλο.
Αλλά συναγερμός χωρίς immobilizer μου φαίνεται γελοίο πράγμα. Ανεβαίνει ο κλέφτης, φεύγει κανονικά και απλά... ενοχλείται από το σφύριγμα του συναγερμού!! Δηλαδή στο κλέβει σε δευτερόλεπτα κι ο πιο άσχετος! (είπαμε, αν δεν έχει immob η μηχανή- οι καινούργιες συνήθως έχουν)

ASTRAKITCAR
13/02/2008, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
xaxa plaka exeis...
xalarose ligo omos giati den me ksereis gatouli mou..
Grafo opos goustaro edo....an den mporeis na diavaseis min apantas..apo pou eimai einai logariasmos mou ellinara.
To oti exeis kalo kle giati mou to les?Mostra emena me to kle tha mou kaneis?evales amortiser kai ti sxesi exei re kaimene me ton sinagermo?To oti den 3ereis kan tous patrol,meta kai tous scorpio dixnei poso asxetos eisai me to thema.
Nomizeis eisai o protos pou exei sinagermo diladi...den katalava
Eixa tetoio sinagermo prin apo 2 xronia prin tous feroun kan stin ellada...
Esi pantos den mou eipes...ti KALO EXEI aytos o sinagermos telika pou dikaiologei ta 250?eimai periergos

ποντικαρα ουτε εσυ με ξερεις ουτε θελω να σε ξερω....

το αν γραφεις οπως γουσταρεις δεν με ενοχλει..το οτι δεν ξερεις να γραφεις ελληνικα ισως ενοχλησει εσενα μελλοντικα...και ναι ειμαι ελληναρας...αλλωστε το δηλωνει ξεκαθαρα η καταγωγη μου...και οι αντιληψεις μου.

το οτι εχω καλο Kle στο λεω βρε καμενε με καλο πισω αμορτισερ για τις λακουβες που εγραψες πιο πανω ....οτι το μηχανακι που ειχα ηταν κουτσουρο,με καλωδια 10 ετιας.....
me tous kradasmous-lakouves klp xarvalonei...τωρα τι λεξη ειναι το χαρβαλωνει..δεν ξερω στα μερη σου τι σημαινει....παντως αν χαρβαλωνει οπως λες ο συναγερμος της πλακας απο τις λακουβες ισως φταιει και αυτος που τον τοποθετει...
ο πρωτος δεν ξερω που ειμαι αν φοραει συναγερμο...παντως δεν ειμαι ενας ΑΠΟ τα πολλα θυματα που βαζουν συναγερμο και ειχαν προβληματα οπως εσυ....


τωρα 100% αδιαβροχος εναι ο 886 C,κοντρολ με κυλιομενο κωδικο εχουν,μηδενικη καταναλωση ρευματος εχει,της πλακας control δεν ξερω αν εχει και δεν ξερω πως το κρινεις αυτο,κραδασμικο διζωνικο εχει..και οτι εχουν οι κοινοι συναγερμοι...στα περισσοτερα μηχανακια φυσα για υποδοχη δεν εχουν...το οτι εχει ο scorpio τι σημαινει δηλ?
ποιος σου ειπε οτι δεν ξερω τους patrol και meta???spyball,elcer κτλ...

banditgr
13/02/2008, 20:07
koita den 3ero tin katagogi sou alla apo ton tropo pou grafeis katalava oti eisai karavlaxos opote pao paso!
To oti den gnorizeis ti simenei to "xarvalonei" se ena forum gia moto,se texniko thread DEN einai yper sou.
Exeis pantos ena komple3 katoterotitas.....apo monos sou mas eipes gia tin tromeri sou motosikleta...to kapaliktiko sou amortiser,tis ekpliktikes sou gnoseis se ilektronika kai tis panarxees ellinikes rizes sou!xaxa ante gia

(a kai to oti exei etimes fises simenei oti an doseis 13.000+e na pareis tin moto sou,den xreiazete na sou katastrepsoun tin egkiisi,kai na sou petsokopsoun ta kalodia tis moto sou)

ASTRAKITCAR
14/02/2008, 20:48
καραβλαχος απο το Ρεθυμνο...ξερεις πολλους...?


το χαρβαλωνει ρε γροθε-ανορθογραφε σε ποιο λεξικο το εχεις δει γραμενο?

το γροθος ξερει τι σημαινει?αφου ξερεις καλα ελληνικα?

στα τεχνικα θεματα ...μαθε πρωτα να αλλαζεις μπουζι και λαδια και ελα πες μου μετα.....


εγω εχω κομπλεξ.?.σε ρωτησα με επιχειρηματα για ποιο λογο λες ενα προιον της πλακας και το μονο που εκανες ειναι να μην απαντησεις σε αυτο!

ουτε 10 μοτοσυκλετες δεν εχουν ετοιμες φυσες στο εμποριο....το οτι εχει ο συναγερμος τι λεει δηλ???

και στα αυτοκινητα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει ..τι παει να πει αυτο?


για τα τεχνικα ..οι τιμες που αγοραζω εγω.τακακια,λαστιχα,αμορτισερ,κτλ,οι τιμες εργασιας που παιρνω(αν και τα μισα τα αλλαζω μονος μου)εσυ ουτε τα αγγιζεις...

αντε γεια τωρα και απο εμενα...