PDA

View Full Version : usd σε sv1000



ΜΟΖΑΡΤ
11/02/2008, 18:54
αφου το αμορτισερ το βρηκα με 45 ευρω και το παρειγγειλα
με ανεστραμενο μπροστα τι παιζει.
απο τινος τιμονοπλακες μπορουμε να ταιριαξουμε και τινος μοντελου καλαμια?

the who
11/02/2008, 20:28
Οτι γινεται ειναι σιγουρο.Ο μηχανικος μου το εχει κανει.Εβγαλε το μπροστινο απ το sv650 ,το βαλαμε στο srx μου και στο sv εβαλε usd.Επειδη δεν θυμαμαι τι ακριβως εβαλε να τον ρωτησω η αν θελεις να σου στειλω το τηλ του με πμ να ρωτησεις ο ιδιος.Ειναι καλος μαστορας και ξερει πολλα για μετατροπες και μπροστινα.
:wave2: :wave2: :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
11/02/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Οτι γινεται ειναι σιγουρο.Ο μηχανικος μου το εχει κανει.Εβγαλε το μπροστινο απ το sv650 ,το βαλαμε στο srx μου και στο sv εβαλε usd.Επειδη δεν θυμαμαι τι ακριβως εβαλε να τον ρωτησω η αν θελεις να σου στειλω το τηλ του με πμ να ρωτησεις ο ιδιος.Ειναι καλος μαστορας και ξερει πολλα για μετατροπες και μπροστινα.
:wave2: :wave2: :wave2:
οκ στειλε.
εγω στο δικο μου z750s εβαλα τιμονοπλακες απο z1000 και ταιριαξαν γαντι με καλαμια απο 636 τωρα για σουζουκι στειλε να ρωτησουμε

div400
11/02/2008, 21:49
δεν θα ηταν (ειναι) μαλακια να τσιγκουνευτής τα 700? για το αμορτισέρ (που το έχει περισσοτερο ανάγκη) και να δωσεις αντιστοιχο ποσο και παραπάνω για κομπλε μπροστινο????. :rolleyes: :confused: EDIT: ναι ναι ξερω...και εγω ψαχνομουν για μπροστινο απο gixxer..... :a13:

με 150? πας και παιρνεις ελατηριάκια και λαδακια και εχεις (πλεον) ενα παρα πολυ καλο μπροστινο (ενω πριν ηταν απλα καλο) που δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
κοιτα οι μετατροπες με πιρουνια απο gixxer εχουν ΚΥΡΙΩΣ εμφανισιακο σκοπο, κακα τα ψεματα.
σαφως μιλάμε για ενα πιο ποιοτικο συνολο και σαφως για καλυτερη λειτουργια αλλα δεν ειναι κατι που δεν θα το πετυχεις με σετ καλα ελατηρια και λαδακια!!!
εξαλλου εκεινος που εχει σοβαρες αγωνιστικες/trackdayιστικες βλέψεις μαλλον δεν θα παρει sv αλλα gsxr απο την αρχη. και δεν πιστευω οτι ο φιλος σου εχει τετοιες ανησυχιες ε?

αν τωρα ΠΡΕΠΕΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να βαλεις μπροστινο θα σου ελεγα οτι το πιο ευκολο ειναι απο gsxr 1000 κ2 (2002) μιας και δεν χρειαζεσαι τιποτα εκτος απο πιρουνι, τιμονοπλακες (πανω κατω) και τα clip on. τροχος, αξονας, δαγκανες και δισκοφρενα ταιριάζουν αυτα απο το sv! λογο παλαιοτητα μαλλον δυσκολο να βρεις καινουργιο οποτε μιλαμε για 2ο χερι. αρα υπολογιζεις και το κοστος για αλλαγη λαδιων, τσιμουχών, revalving (θυμισου το βαρος του φιλου σου) και μαλλον ΚΑΙ ελατηρια.

για μπροστινο απο οποιαδηποτε αλλης χρονιας gsxr να υπολογιζεις οτι θα χρειαστει ΟΛΟ (και εννοω ΟΛΟΚΛΗΡΩ) το μπροστινο δηλ. πιρουνι,τιμονοπλακες, clip on, δαγκανες (ειναι ακτινικης στηριξης στα κ4 και μετα) τροχο (μαζι με τις δισκοπλακες), αξονα, ρουλεμαν. ισως και τρομπα φρενου δεν ειμαι σιγουρος.

αν πας στο sv-portal στην κατηγορια tweaking&tuning θα βρεις παααααρα πολλες περιπτωσεις μετατροπων. ΠΑΤΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ (http://www.sv-portal.com/forums/forumdisplay.php?f=5)

:wave2: :beer:

kostom
11/02/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

με 150? πας και παιρνεις ελατηριάκια και λαδακια και εχεις (πλεον) ενα παρα πολυ καλο μπροστινο (ενω πριν ηταν απλα καλο) που δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
κοιτα οι μετατροπες με πιρουνια απο gixxer εχουν ΚΥΡΙΩΣ εμφανισιακο σκοπο, κακα τα ψεματα.
σαφως μιλάμε για ενα πιο ποιοτικο συνολο και σαφως για καλυτερη λειτουργια αλλα δεν ειναι κατι που δεν θα το πετυχεις με σετ καλα ελατηρια και λαδακια!!!


Για σοβαρέψου Δημητράκη ολίγον

div400
12/02/2008, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Για σοβαρέψου Δημητράκη ολίγον

:confused: :look:

περκέ μισιέ κοστάάς?

:D

τι κερδίζει ο ''μεσος αναβατης'' απο ενα usd των gsxr που ΔΕΝ θα το παρει με ενα κιτ ελατηρια/λαδια (ισως και ενα revalving) για το στοκ πιρουνι?
ή να ρωτήσω διαφορετικά: το (ομολογομενος)πολυ ανωτερο πιρουνι απο τα gsxr πιστευεις οτι θα δωσει τοσο πολυ οφελος σε σχεση με ενα βελτιωμενο στοκ για τον καθημερινο αναβατη (οπως εγω) που θα κανει και 5-10 trackday?

το βασικο προβλημα του στοκ πιρουνιου του sv1000 ειναι οτι υπερ του δεοντος μαλακο και ενδοτικο μιας και μιλαμε για sportouring μηχανη (πραγμα κοινο σε πολλα τα ιαπωνικα στρεετ μαλλον). ε για na υπερβεις αυτο δεν ειναι μονοδρομος η τοποθετηση ενος usd απο gsxr.
δεν λεω οτι δεν θα εχεις ΚΑΛΥΤΕΡΟ μπροστινο απλα ειναι μαλλον overkill στις περισοτερες των περιπτωσεων.
μα και εγω εξαλλου πιο πολυ για μοστρα θα το εβαζα (και ακομα θελω να βαλω)....:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
...κοιτα οι μετατροπες με πιρουνια απο gixxer εχουν ΚΥΡΙΩΣ εμφανισιακο σκοπο, κακα τα ψεματα...

το παραπάνω σχολιο (κακως που δεν το ανεφερα και πριν) αναφερεται στις 8 απο τις 10 περιπτωσεις που καποιος εκανε την συγκεκριμενη μετατροπη. βρε κωστα σορρυ αγορι μου, αλλα ετσι ειναι! οι περισοτεροι sv-αδες το εχουν κανει για την μοστρα κυριως και μετα για την οποια βελτιωση θα κερδιζαν.....

ΜΟΖΑΡΤ
12/02/2008, 09:21
ευχαριστω και παλι παιδια.
εγω παντως με το usd που εβαλα στο z750.
πετυχα πολυ καλη πληροφορηση απο το μπροστινο.καλυτερη λειτουργια και φυσικα κορυφαια ακτινικα φρενα.
αρα με κ2 ειμαστε κομπλε.
το sv ρε παιδια φοραει ελλατηρια αλλα τι να σου κανουν οταν πεφτει στα φρενα 130 κιλα ανθρωπος

div400
12/02/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
....
το sv ρε παιδια φοραει ελλατηρια αλλα τι να σου κανουν οταν πεφτει στα φρενα 130 κιλα ανθρωπος

συγνωμη κιολας που το συνεχίζω....:D

αλλα τι ακριβως θα σου κάνουν τα ελατηρια που εχει το usd του gsxr?:confused:
αν μιλαμε για τα στοκ ελατηρια σιγουρα ΔΕΝ εχουν την ''σκληρωτητα'' για αναβτη 130 κιλών. (ουτως ή αλλως οι ιαπωνες εχουν ως βαση τα 80 κιλά για τον ''μεσο αναβατη''. ) επιπλεον αν μιλάμε για 2ο χερι μαλλον θα θέλουν αντικατασταη ετσι και αλλιως....:look:

:wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
12/02/2008, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
συγνωμη κιολας που το συνεχίζω....:D

αλλα τι ακριβως θα σου κάνουν τα ελατηρια που εχει το usd του gsxr?:confused:
αν μιλαμε για τα στοκ ελατηρια σιγουρα ΔΕΝ εχουν την ''σκληρωτητα'' για αναβτη 130 κιλών. (ουτως ή αλλως οι ιαπωνες εχουν ως βαση τα 80 κιλά για τον ''μεσο αναβατη''. ) επιπλεον αν μιλάμε για 2ο χερι μαλλον θα θέλουν αντικατασταη ετσι και αλλιως....:look:

:wave2:
ρε συ τα στοκ καλαμια του sv εχουν ρυθμισεις?

div400
12/02/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ρε συ τα στοκ καλαμια του sv εχουν ρυθμισεις?

ναι ειναι πληρως ρυθμιζομενα (προφορτιση, επαναφορα, αποσβεση)

:wave2:

gcrook
12/02/2008, 21:49
Αμα ειναι να σκασετε κανα φραγκο της προκοπης για μπροστινο και για διαφορους λογους δεν θελετε να μπλεξετε με φρανκεσταιν μπροστινα παρτε ενα μπροστινο cartridge fork kit και ειστε κομπλε.

kostom
12/02/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμα ειναι να σκασετε κανα φραγκο της προκοπης για μπροστινο και για διαφορους λογους δεν θελετε να μπλεξετε με φρανκεσταιν μπροστινα παρτε ενα μπροστινο cartridge fork kit και ειστε κομπλε.


Θα τα πούμε σε λίγες μέρες :evil: :evil:

catmaster
12/02/2008, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Θα τα πούμε σε λίγες μέρες :evil: :evil:



..... θα χει πάρει κάνα Μαρτζόκι αυτός τώρα και θα μας στείλει όλους .... και θα βάλουμε τις θεωρίες περί cartridge forks σε συμβατικά στο πάτο μας ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kostom
12/02/2008, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
..... θα χει πάρει κάνα Μαρτζόκι αυτός τώρα και θα μας στείλει όλους .... και θα βάλουμε τις θεωρίες περί cartridge forks σε συμβατικά στο πάτο μας ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κοντά είσαι πάντως:smokin: αλλά όχι στα περί πάτου

div400
12/02/2008, 22:30
καλα καταλαβα παλι υγρα ονειρα θα εχω τα βραδια για κανα μηνα.....:blush:

αμαν πια ρε κωστα!!!! καθε φορα που ριχνεις φραγκα στο TL τον κανω λαστ.....τεσπα...εεεε πουλα το το ρημαδι και θα τυφλοθω λεμε!!!:confused:


:lol: :rotflmao:

υγ: τι πηρες ρε λεγε.....:D

catmaster
12/02/2008, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
....υγ: τι πηρες ρε λεγε.....:D


... τι να πήρε μωρέ ο άνθρωπος τώρα ... ψιλολόγια λέμε .... δηλαδή επειδή θέλει να ξύνει και το κράνος κάτω είναι κακό ;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
12/02/2008, 22:53
Θελω να καταγγειλω δημοσιο οτι αυτος ο κοστομ ειναι και πολυ πουστης αντρας!
Καθε φορα που εμεις σκορπαμε το λιγοστο κομποδεμα μας σε ψιλοπραγματα και ανοιγουμε θρεντ για να το γιορτασουμε,εκεινος παραμενει σιωπηλος και μετα απο κανα μηνα πετιεται σαν την πορδη με τον νεο του σουπερ ντουπερ ανταλλακτικο, που κανει τα δικα μας να μοιαζουν σαν μαγνητακια ψυγειου...


Κωστα...Να πα να γαμηθεις ρε:rotflmao: :rotflmao:

kostom
13/02/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θελω να καταγγειλω δημοσιο οτι αυτος ο κοστομ ειναι και πολυ πουστης αντρας!
Καθε φορα που εμεις σκορπαμε το λιγοστο κομποδεμα μας σε ψιλοπραγματα και ανοιγουμε θρεντ για να το γιορτασουμε,εκεινος παραμενει σιωπηλος και μετα απο κανα μηνα πετιεται σαν την πορδη με τον νεο του σουπερ ντουπερ ανταλλακτικο, που κανει τα δικα μας να μοιαζουν σαν μαγνητακια ψυγειου...


Κωστα...Να πα να γαμηθεις ρε:rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
14/02/2008, 17:39
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: