PDA

View Full Version : Λάστιχα για παπιά...



Tropeas
23/02/2008, 11:24
Μιας και οι απόψεις δϊίστανται....
για πείτε απο ποια λάστιχα είσασταν είσαστε πιο πολύ ικανοποιημένοι...

Εγω στο παλιό απο τα Metzeler MH-22 νομίζω,
τώρα ψάχνομαι για καινούρια , τα οποία όμως στοχεύω να θέλω να οφεληθώ απο καλύτερη απόδοση σε βρεγμένο και ολισθηρό δρόμο
όπως εντός Αθηνών στους γυάλινους δρόμους που πατάμε καθημερινα...
Αποτελέσματα:

3 ψήφοι Metzeler ME-22 (πολύ καλή πρόσφυση στην βροχή)
1 ψήφος Pirelli CITY DEMON (γκάζι)
1 ψήφος michelin pilot sport (γκάζι και βροχή)
1 ψήφος Hutchinson GP1 (γκάζι και βροχή)
1 ψήφος Michellin Μ45 (επαρχιακά ok)

slacker
23/02/2008, 12:13
Εγώ έχω τα Pirelli CITY DEMON (http://www.troxoservice.gr/pirelli_moto/pirelli_moped.htm#city) . Μια χαρά μου φαίνονται.

Tigas
24/02/2008, 19:46
michelin pilot sport, για τέρμα γκάζι καταστάσεις άφοβα παντού.

Τα έχω στο σκούτερ και περίμενα να γλιστράνε στο βρεγμένο αλλά δε, πολύ καλά.

ktmakis
24/02/2008, 20:47
Hutchinson GP1
To απόλυτο για τη πόλη και το βρεγμένο.
Μετά από χρόνια θα τα βάλω σε λίγο καιρό στη πάπια μου.
http://www.hutchinson-pneus.com/us/catalogue.php?cat=moto
Αυριο θα πάρω τηλ. να ρωτήσω πόσο έχουν

EAGLE OIL HELLAS SA

57-59 KALLIROIS STR 11743 ATHENES - GRECE

301(1)4294388

GATSOULIS

VITINIS 26 NEW PHILADELPHIA 14342 ATHENES - GRECE

30 1 2512779

AFTER
24/02/2008, 20:52
Μ22

Πραγματικα προσφυση παντου, σε γλυστερο σε βρεγμενο, επιανε παντου σαν τσιχλα

anf125
25/02/2008, 00:14
Κι εγώ ψηφίζω υπέρ των ΜΕ22. Ειδικά σε βρεγμένο η διαφορά είναι τεράστια με υποδεέστερα.

makis206
25/02/2008, 08:22
Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από τα michelin M45, ειδικά στα επαρχιακά είναι μανούλες !

Δεν έχω δοκιμάσει τα ΜΕ22 όμως:D

THEOD
25/02/2008, 08:26
Εγώ έχω βάλει κάτι Michelin (μην με ρωτάτε λεπτομέρειες...) και δεν δείχνουν να γλυστράνε πουθενά όσο τα χιλιόμετρα είναι χαμηλά... :D Μόλις όμως τα χιλιόμετρα περάσουν τα 60-70 οι αναρτήσεις κάνουν κούνια και πια δεν τίθεται θέμα ελαστικού... :sick:

Πριν φόραγα τα Pirelli city κάτι - και εκείνα παρόμοια αίσθηση μου έδιναν...Γενικά πιστεύω ότι στο παπί μου που ουσιαστικά φοράει σκέτα ελατήρια αντί για αναρτήσεις, το λάστιχο λίγα έχει να κάνει...

Tropeas
25/02/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ έχω βάλει κάτι Michelin (μην με ρωτάτε λεπτομέρειες...) και δεν δείχνουν να γλυστράνε πουθενά όσο τα χιλιόμετρα είναι χαμηλά... :D Μόλις όμως τα χιλιόμετρα περάσουν τα 60-70 οι αναρτήσεις κάνουν κούνια και πια δεν τίθεται θέμα ελαστικού... :sick:

Πριν φόραγα τα Pirelli city κάτι - και εκείνα παρόμοια αίσθηση μου έδιναν...Γενικά πιστεύω ότι στο παπί μου που ουσιαστικά φοράει σκέτα ελατήρια αντί για αναρτήσεις, το λάστιχο λίγα έχει να κάνει...
Σε αυτό έχεις δίκιο...
...το πρώτο πράγμα που αξίζει να φτιάξεις και να ρυθμίσεις σε ενα παπί ,
όσο και αν σας φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ (γιατί είναι παπί) είναι οι καλή συμπεριφορά αναρτήσεων!

gcrook
25/02/2008, 18:57
ΜΕ 22 οπως τα ξερεις Λαμπρο.
Ρε τιγκα τα Παιλοτ Σπορ δεν βγαινουν σε διαστασεις 110 για παπι...η κανω λαθος;

ktmakis
25/02/2008, 19:06
Οντως σε ένα παπί που παίζεται η ακεραιότητά σου στη ζούγκλα τα βασικά πρέπει να είναι άψογα.
Αναρτήσεις φρένα λάστιχα.
Το Crypton που έχχω φοράει κάτι michelin (anakee νομίζω) που στο βρεγμένο δεν πιάνουν μια.
Και πίσω ελατήριο λίγο σκληρότερο στη συμπίεση και είναι ΟΚ.
Οπως έλεγε ένας τεχνικός της Ohlins τι να τα κάνεις τα γκάζια αν δεν πατάει το μηχανάκι στη γή.
Το ίδιο και για τα φρένα βέβαια.

astrea56
04/03/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Εγώ έχω τα Pirelli CITY DEMON (http://www.troxoservice.gr/pirelli_moto/pirelli_moped.htm#city) . Μια χαρά μου φαίνονται. to pilot ειναι καλο λαστιχακι αλα αμα φαγοθει λιγο ειναι μονο για κολιεσ