PDA

View Full Version : 1η μου αλλαγή ελαστικών



Locksmith
07/03/2008, 16:12
Ποια λάστιχα να βάλω στο SV1000S μου;

Μετά από έρευνα κατάλαβα ότι είναι πολύ υποκειμενική η επιλογή των ελαστικών και εξαρτάται τόσο από τον αναβάτη, όσο και από το μοντέλο της μοτοσυκλέτας... Γι'αυτό λοιπόν ζητάω την εμπειρία σας στο συγκεκριμένη μηχανή, τόσο για τα παρακάτω μοντέλα, όσο και γι'αυτά που έχετε να μου προτείνετε.

PIRELLI - DIABLO CORSA & DIABLO CORSA III

METZELER - SPORTEC M1 & SPORTEC M3

BRIDGESTONE - BT021 & BT 002 (διορθώθηκε)

MICHELIN - PILOT ROAD 2

DUNLOP - QUALIFIER

Για να σας κατατοπίσω ακόμη παρισσότερο, θέλω να βάλω μαλακό λάστιχο τελευταίας τεχνολογίας για να έχει όσο το δυνατόν καλύτερα κρατήματα, ειδικά στις στροφές, και δεν με νοιάζει ούτε η τιμή, ούτε το πόσο γρήγορα θα φθείρεται.

Aggelos_SV
07/03/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith



PIRELLI - DIABLO CORSA & DIABLO CORSA III

METZELER - SPORTEC M1 & SPORTEC M3

BRIDGESTONE - BT021

MICHELIN - PILOT Power & BT 002<<<<----αυτά είναι Bridgestone

DUNLOP - QUALIFIER



Όποια και αν βάλεις από τα Diablo/Pilot power/M3/002 και μάλλον και τα qualifier(δεν ξέρω αν τα έχει βάλει κάνας άλλος από δω σε Sv) θα είσαι απόλυτα καλυμένος σε θέμα κρατήματος και πρόσφυσης.Όλα είναι κορυφαία και δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους σε συνθήκες δρόμου.

Αναλώσιμα είναι έτσι κι αλλιώς οπότε σε 2-3 χρόνια αν τα δοκιμάσεις όλα θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.Πάντως η διαφορά από αυτές τις παντόφλες που φοράς τώρα είναι χαοτική.



:wave2:

bikerted
07/03/2008, 21:07
Aπο αυτα που εχω δοκιμασει θα σου προτεινω να επιλεξεις μεταξυ των
PIRELLI DIABLO CORSA III
MICHELIN PILOT POWER 2CT
BRIDGESTONE 014
Απο τα υπολοιπα τα PILOT ROAD ειναι πολυ σκληρα
Τα METZELER δεν με ικανοποιησαν καθολου
Τα ΒΤ 02 τα QUALIFIER και τα PILOT RACE εχουν πολυ μικρη διαρκια ζωης (-5 με 6.000 χλμ στην καλυτερη) αλλα κορυφαιο κρατημα
Αυτα και καλες βολτες :beer: :beer: :beer:

Tropeas
07/03/2008, 22:02
MICHELIN PILOT POWER 2CT:beer:

McGyver
07/03/2008, 23:10
Pirelli Diablo Rosso

Tropeas
07/03/2008, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Pirelli Diablo Rosso
τι σχολιάζεις ρε μπάμια? έχεις sv? eeeE? επειδή έβαλες στην καρούτα σου εσυ τουρινκ λάστιχα και πας να καταστρέψεις και τα στριφτερά SV???

kostom
08/03/2008, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Pirelli Diablo Rosso

Τα Pirelli Diablo Rosso τα δίνει η Pirelli ένα σκαλί πάνω από τα απλά Diablo
και ένα σκαλί κάτω από τα Pirelli Diablo Corsa III.....

kostom
08/03/2008, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Ποια λάστιχα να βάλω στο SV1000S μου;



PIRELLI - DIABLO CORSA & DIABLO CORSA III

METZELER - SPORTEC M3




Αυτές για μένα είναι οι δύο καλύτερες επιλογές που έχεις με την Metzeler
να είναι ένα σκαλοπάτι παραπάνω από τα Pirelli, μόνο και μόνο λόγω
πιο τρίγωνης κορώνας, που μπορεί να σου "φτιάξει λίγο την γεωμετρία
στο SV.:wave2:

Locksmith
08/03/2008, 12:11
Χμ... i c. Πολύ ωραία μου απαντήσατε, κι εγώ για τα metzeler Μ3 έλεγα να βάλω οπότε θα δω γι αυτά ή για τα corsa III ανάλογα. ευχαριστώ πολύ guys. :a013:

Locksmith
08/03/2008, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
Aπο αυτα που εχω δοκιμασει θα σου προτεινω να επιλεξεις μεταξυ των
PIRELLI DIABLO CORSA III
MICHELIN PILOT POWER 2CT
BRIDGESTONE 014
Απο τα υπολοιπα τα PILOT ROAD ειναι πολυ σκληρα
Τα METZELER δεν με ικανοποιησαν καθολου
Τα ΒΤ 02 τα QUALIFIER και τα PILOT RACE εχουν πολυ μικρη διαρκια ζωης (-5 με 6.000 χλμ στην καλυτερη) αλλα κορυφαιο κρατημα
Αυτα και καλες βολτες :beer: :beer: :beer:

Τι ήταν αυτό που δεν σε ικανοποίησε στα METZELER; Όλο καλά λόγια ακούω, ακόμα διάβασα ότι το Μ3 είναι ολόιδιο λάστιχο με το Corsa III με τη μικρή διαφορά του ότι το Μ3 είναι μαλακότερο στα άκρα. Θα 'θελα να ακούσω και μια αρνητική γνώμη όμως.
Επίσης όσον αφορά τα QUALIFIER, είχα την εντύπωση ότι είναι σχετικά σκληρά. Αληθεύει;
Κάποιος πάλι μου είπε ότι το λάστιχο πρέπει να είναι 002 στη μέση (στα δίγομα) για να είναι μαλακό... κάτι τέτοιο.:dizzy:

Δύσκολο είναι να βρω ένα ελαστικό το οποίο θα μου εμπνεύσει αρκετή εμπιστοσύνη στις στροφές και δεν θα με φοβήσει, τώρα που μαθαίνω να στρίβω. :(

kinhsh
09/03/2008, 10:53
Η δικη μου προταση ειναι σουπερκορσα στην πιο μαλακη γομμα εμπρος πισω. Η ακομα καλυτερα μισελεν παουερ ρεις στην πιο μαλακη γομμα. Θα τους περνας ολους στις στροφες και ας εισαι απειρος.

Tropeas
09/03/2008, 12:36
αν δεν τα δουλέψεις μόνο πίστα κακώς κοιτάς υπερμαλακά...
θα δώσεις 3μιση κατοστάρικα για κάνα μηνα...2μηνο πίστας,.,,

Locksmith
09/03/2008, 14:26
Χμ... Τα σουπερκορσα πάλι πρώτη φορά τ'ακούω. Μου αρέσει η ιδέα της παροχής εμπιστοσύνης στις στροφές πάρα πολύ οπότε θα χρειαστώ λεπτομερώς το όνομα του μοντέλου, της μάρκας και τις πιο μαλακής γόμας των παραπάνω αν μπορείτε για να ξέρω πως θα το ζητήσω. Πάντως μέχρι στιγμής απ αυτά που έχω διαβάσει απο εσάς και γενικά, έχω καταλήξει στα

metzeler m3, diablo corsa III, και τα μαλακά supercorsa αλλά είμαι ακόμη επιφυλακτικός μέχρι να μου πείτε κι άλλοι τη γνώμη σας.

bikerted
10/03/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Τι ήταν αυτό που δεν σε ικανοποίησε στα METZELER; Όλο καλά λόγια ακούω, ακόμα διάβασα ότι το Μ3 είναι ολόιδιο λάστιχο με το Corsa III με τη μικρή διαφορά του ότι το Μ3 είναι μαλακότερο στα άκρα. Θα 'θελα να ακούσω και μια αρνητική γνώμη όμως.
Επίσης όσον αφορά τα QUALIFIER, είχα την εντύπωση ότι είναι σχετικά σκληρά. Αληθεύει;
Κάποιος πάλι μου είπε ότι το λάστιχο πρέπει να είναι 002 στη μέση (στα δίγομα) για να είναι μαλακό... κάτι τέτοιο.:dizzy:

Δύσκολο είναι να βρω ένα ελαστικό το οποίο θα μου εμπνεύσει αρκετή εμπιστοσύνη στις στροφές και δεν θα με φοβήσει, τώρα που μαθαίνω να στρίβω. :(




Τότε πολύ πιθανόν να είταν ελατοματικό το ζευγάρι που έβαλα, αλλά μου γλυστράγανε πολυ και είχαν μικρή διάρκεια (7000):confused:

kostom
10/03/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
Τότε πολύ πιθανόν να είταν ελατοματικό το ζευγάρι που έβαλα, αλλά μου γλυστράγανε πολυ και είχαν μικρή διάρκεια (7000):confused:

Συγνώμη ρε 'συ, αλλά 7Κ χλμ είναι μικρή διάρκεια ζωής?????
Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι 1000cc με σχεδόν 11χγμ
ροπής και 110 αλόγατα..... Μήν περιμένετε και πολλά παραπάνω
ΗΜΑΡΤΟΝ ....:lol:

Runner Ducati
10/03/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith


DUNLOP - QUALIFIER



Για χρηση κυριως δρομου... ειδικα εαν μιλαμε για το μικρο SV, ειναι πολυ καλα

bikerted
10/03/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Συγνώμη ρε 'συ, αλλά 7Κ χλμ είναι μικρή διάρκεια ζωής?????
Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι 1000cc με σχεδόν 11χγμ
ροπής και 110 αλόγατα..... Μήν περιμένετε και πολλά παραπάνω
ΗΜΑΡΤΟΝ ....:lol:



Mα με τα CORSA III και τα 2CT βγάζω περίπου 10000:confused:

gcrook
10/03/2008, 14:36
Παιδες εγω εχω βρει την υγεια μου με τα Pilot Power και δεν βλεπω να αλλαζω τυπο ελαστικου συντομα.
Η επιλογη ελαστικου ειναι καθαρα υποκειμενικη διαδικασια,και την σημερον ημερα ολα κρατανε μαλλον καλα, οποτε καλο ειναι να αλλζουμε συχνα μεχρι να βρουμε καποιο που μας ταιριαζει.
Η αναζητηση του καλυτερου ειναι χρονοβορα διαδικασια και σαφως πολυεξοδη.

Locksmith
11/03/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
...ειδικα εαν μιλαμε για το μικρο SV, ειναι πολυ καλα
SV1000S έχω, το γράφω και στο πρώτο post.

Το γνωρίζω ότι το θέμα της επιλογής ελαστικού είναι υποκειμενικό, αλλά θέλω ένα λάστιχο που θα κάνει την καλύτερη δουλειά ως *πρώτο μου* λάστιχο, δηλ. να μου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και να μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη, να βοηθήσει ένα νέο αναβάτη με λίγα λόγια, στο συγκεκριμένο μηχανάκι, γι αυτό άλλωστε και το πόσταρα εδώ.

Locksmith
12/03/2008, 13:06
Τελικά αποφάσισα ότι το πρώτο set ελαστικών μου θα είναι τα Bridgestone BT-002, και τα παρήγγειλα για να τα βάλω αύριο. Έτσι έχω όλο το χρόνο που χρειάζομαι για να μάθω να κάνω burnout στο παλιό μου λάστιχο. :a01:

Η βοήθεια σας πάντα πολύτιμη... :a013: Thanks!