PDA

View Full Version : Nsr250 Μπροστινό Σύστημα (help)



vaanasta
08/03/2008, 20:58
Παιδιά καλησπέρα,

ειμαι καινουργιο μελος στο forum σας και εχω ενα προβλημα με το μηχανακι μου!
Εχω ενα NSR250 του 93' (MC21 SP) το γνωστό Gullarm ξυροκαμπανο!! Εχει χαλάσει το πιρουνι και ψαχνω να του βαλω αλλες αναρτήσεις ή ακομα και να αλλαξω και όλοκληρο το μροστινό σύστημα. Μηπως ξέρει κανείς ποιας μηχανης το μροστινο μπορει να ταιριαζει στο NSR μου? Και αν ταιριαζει καποιο, θα το βρω σε καινουργιο ή θα πρεπει να βαλω μεταχειρισμενο???

catmaster
08/03/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaanasta
Παιδιά καλησπέρα,

ειμαι καινουργιο μελος στο forum σας και εχω ενα προβλημα με το μηχανακι μου!
Εχω ενα NSR250 του 93' (MC21 SP) το γνωστό Gullarm ξυροκαμπανο!! Εχει χαλάσει το πιρουνι και ψαχνω να του βαλω αλλες αναρτήσεις ή ακομα και να αλλαξω και όλοκληρο το μροστινό σύστημα. Μηπως ξέρει κανείς ποιας μηχανης το μροστινο μπορει να ταιριαζει στο NSR μου? Και αν ταιριαζει καποιο, θα το βρω σε καινουργιο ή θα πρεπει να βαλω μεταχειρισμενο???

CBR400 (το Babyblade) ... το GullArm όχι το παλιότερο ...

RVF400 αυτό είναι πολύ καλό Usd μπροστινό αλλά θα χρειαστείς κομπλέ σταυρό και clipon για να προσαρμοστεί ... (βασικά όλο το μπροστινό θα πρέπει να πάρεις )

όλα αυτά λίγο πολύ μπαίνουν χωρίς να χαλάσει η γεωμετρία της μηχανής ... αν πας σε μηχανουργείο με τους σταυρούς και τις άνω και κάτω τιμονόπλακες θα σου τα φέρει όπως πρέπει...

:wave2:

vaanasta
09/03/2008, 02:00
Φιλε μου σε ευχαριστω!!! Θα το ψαξω. Μηπως ξερεις περιπου τι τιμες παιζουν για ολο το μπροστινο του RVF400??

catmaster
09/03/2008, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaanasta
Φιλε μου σε ευχαριστω!!! Θα το ψαξω. Μηπως ξερεις περιπου τι τιμες παιζουν για ολο το μπροστινο του RVF400??

Κοίτα να σου πω την αλήθεια για να βρεις κομπλέ μπροστινό από τέτοιο μηχανάκι θέλει πολύ ψάξιμο .... δεν κυκλοφόρησε και σχεδόν καθόλου Ελλάδα .... κάνε μια ερώτηση στον Καρρά στην Καλιρρόης μήπως έχει τίποτε ....
μετά θα κοιτάξεις στο ebay με υπομονή και σε ξένους Breakers ...

πάντως ότι μπροστινό και να πάρεις να υπολογίσεις μέσα και το κόστος για επισκευή και ελατήρια-λάδια ....

:wave2:

p@nos
09/03/2008, 15:31
φιλε μου εχεις σκεφτει να βαλεις μπροστηνο απο cb400 με αλλαγμενα εσωτερικα???


ισως να ταιριαζει...

vaanasta
09/03/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μου εχεις σκεφτει να βαλεις μπροστηνο απο cb400 με αλλαγμενα εσωτερικα???


ισως να ταιριαζει...

Δεν ξερω θα ταιριαζει??? Ειναι τελειως διαφορετικη μηχανη απο το NSR... Ασε που μου αρεσει η ιδεα του USD fork. :D

catmaster
09/03/2008, 16:55
Cb400 ...

μιλάμε μόνο για τα πιρούνια από το Cb γιατί το μηχανάκι δεν έχει clipon , αλλά καβαλέτα πάνω στην τιμονόπλακα .... επίσης δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις απόσβεσης και συμπίεσης ... για τα λεφτά που σκοπεύεις να ρίξεις για ένα καλό σετ ελατηρίων και λαδιών κάντο για ένα μπροστινό που θα μπορείς να παίξεις και λίγο με τις ρυθμίσεις ...

:wave2:

p@nos
09/03/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Cb400 ...

μιλάμε μόνο για τα πιρούνια από το Cb γιατί το μηχανάκι δεν έχει clipon , αλλά καβαλέτα πάνω στην τιμονόπλακα .... επίσης δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις απόσβεσης και συμπίεσης ... για τα λεφτά που σκοπεύεις να ρίξεις για ένα καλό σετ ελατηρίων και λαδιών κάντο για ένα μπροστινό που θα μπορείς να παίξεις και λίγο με τις ρυθμίσεις ...

:wave2:


ναι μονο για τα πιρουνια μιλαω και μιας και το συγκεκριμενο μοντελο εχει κυκλοφορισει πολυ στην Ελλαδα μπορεις να τα βρεις σχετικα φτηνα...

και με καποια χρηματα βαζεις ολα αυτα που μπορεις να χρειαστεις για την χρηση που το θες...

Xristos67
10/03/2008, 12:36
Otan les oti exei xalasei to mprostino sou....
Ti akribos xreiazesai ?

Kalamia, fissigia Catridge, mpotes ???

vaanasta
10/03/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Otan les oti exei xalasei to mprostino sou....
Ti akribos xreiazesai ?

Kalamia, fissigia Catridge, mpotes ???

Τα καλαμια εχουνε χαλασει και γενικα δεν ειναι και στην καλητερη κατασταση το μπροστινο!! Το μηχανακι ειναι ολο σπασμενο σε κομματια και το φτιαχνω απο την αρχη και γενικοτερα θα αλλαχτουν πολλα πραγματα για βελτιωση τοσο των επιδοσεων αλλα και της ομορφιας.

T.R.E
10/03/2008, 17:55
Εχεις πμ,ριξε μια ματια...:wave2: :wave2: :wave2: