PDA

View Full Version : ΑΝΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΟΨΙΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΣΕ Gsxr ???



petr@n
10/03/2008, 20:13
Μπορει καποιος να με ενημερωσει για της ανοχες των πλαισιων των gsxr και για πιο λογο κοβονται τα πλαισια ετσι ευκολα??

Με στεναχωρει το οτι λογο αυτου του γεγονοτος θα πρεπει να αλλαξω την επιλογη μου στην οποια εχω κατασταλαξει εδω και πολυ καιρο

Παρακαλω πολυ ας με διαφωτισει καποιος πανω σε αυτο το θεμα η αν ειναι ας μου υποδειξει καποιο ποστ στο οποιο εχει γινει αυτη η συζητηση

apav
10/03/2008, 20:32
LINK1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47089&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26154&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK3 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28901&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)
LINK4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34999&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK5 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10600&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK6 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13922&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

:wave2:

Ζεύκας
10/03/2008, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
LINK1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47089&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26154&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK3 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28901&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)
LINK4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34999&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK5 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10600&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

LINK6 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13922&highlight=%F0%EB%E1%DF%F3%E9%EF+GSXR)

:wave2:

kalo diavasma petran! :lol:

petr@n
10/03/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
kalo diavasma petran! :lol:


:sick: :sick:

Θα προτημουσα μια απαντηση αλλα δεν πειραζει θα κατσω να διαβασω!! :beer:

Ζεύκας
11/03/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n
η αν ειναι ας μου υποδειξει καποιο ποστ στο οποιο εχει γινει αυτη η συζητηση


Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n
:sick: :sick:

Θα προτημουσα μια απαντηση αλλα δεν πειραζει θα κατσω να διαβασω!! :beer:


αμ....τα θελες κ τα πάθες! :rotflmao:

adrenalin
11/03/2008, 05:32
A και παλιο υπαρχει ενα Βιντεο με κ5 1000 ,κομμενο πλαισιο στην Αμερικη και το επαιξαν στην
ΤV....http://www.wsbtv.com/news/9314629/detail.html#

petr@n
11/03/2008, 16:02
Θα ηθελα να μαθω παιδες αν αυτο το προβλημα με τα ευσθητα πλαισια που υπαρχει στα κ5, κ6 συνεχιζει να υπαρχει και στο κ7,κ8. Απο οτι διαβασα στα λινκ που μου δωσατε δεν βλεπω καμια αναφορα για κομμενα πλαισια σε καινουργια μοντελα δηλαδη περαν του 2006???:confused:

:beer: :beer:

DimST
11/03/2008, 16:53
Το πλαίσιο του κ7+ έχει διαφορετική σχεδίαση και αλλαγμένα τα σημεία κολλήσεων σε σχέση με το κ5/6. Κομμένα πλάισια δεν έχουν αναφερθεί όπως είχαν αναφερθεί στα κ5...

Εννοειτε βέβαια πως έχουν κοπεί και κ7 μετά απο πτώση...

petr@n
11/03/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Το πλαίσιο του κ7+ έχει διαφορετική σχεδίαση και αλλαγμένα τα σημεία κολλήσεων σε σχέση με το κ5/6. Κομμένα πλάισια δεν έχουν αναφερθεί όπως είχαν αναφερθεί στα κ5...

Εννοειτε βέβαια πως έχουν κοπεί και κ7 μετά απο πτώση...


Τουλαχιστον δεν κοβονται για την πλακα οπως κοβονται στα κ5-κ6! :eek:

GIXXERAKIAS
11/03/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n
Τουλαχιστον δεν κοβονται για την πλακα οπως κοβονται στα κ5-κ6! :eek: Define πλακα βρε αδερφε!:rolleyes:

Πλακα ειναι να φευγει το μηχανακι και να σκαει καπου με καποια χιλιομετρα?Εγω προσωπικα εχω δει high στα μεγαρα καιθ εχει φερει απιστευτες κωλοτουμπες και η μηχαν η εγινε κ@λος αλλα το πλαισιο ηταν αθικτο.Τυχερα ειναι φιλε μου.Αν θα εχεις μια πτωση και σπασει το πλαισιο θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολει αυτο.Αν ειναι ετσι να παρατησουμε ολοι τα SS (ολα κοβονται πλεον αποδεδειγμενα) και να παρουμε on off γιατι ειναι τα μονα που δεν κοβουν πλαισιο.:winka: :beer:

petr@n
11/03/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Define πλακα βρε αδερφε!:rolleyes:

Πλακα ειναι να φευγει το μηχανακι και να σκαει καπου με καποια χιλιομετρα?Εγω προσωπικα εχω δει high στα μεγαρα καιθ εχει φερει απιστευτες κωλοτουμπες και η μηχαν η εγινε κ@λος αλλα το πλαισιο ηταν αθικτο.Τυχερα ειναι φιλε μου.Αν θα εχεις μια πτωση και σπασει το πλαισιο θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολει αυτο.Αν ειναι ετσι να παρατησουμε ολοι τα SS (ολα κοβονται πλεον αποδεδειγμενα) και να παρουμε on off γιατι ειναι τα μονα που δεν κοβουν πλαισιο.:winka: :beer:

Φιλε GIXXERAKIA πλακα= τοσο ευκολα, δεν ειπα οτι ειναι αστειο μην παραφραζεις της λεξεις. Προς θεου δεν το εννοουσα ετσι. Θελω και εγω να μπω στην οικογενεια της suzuki αγοραζοντας ενα gsxr απλα μετα τα οσα διαβασα ειδα οτι τα συγκεκριμενα μηχανακια (κ5, κ6)ειχαν καποιο ελατωμα το οποιο εξαλειφθηκε η εστω μειωθηκε στα καινουργια μοντελα που σημαινει οτι η ανθρωποι της εν λογο εταιριας το κοιταξαν και προσπαθησαν να το διορθωσουν, στην τελικη κατι ειναι και αυτο.

Σιγουρα σε μια πτωση και ειδικα ασκημη το τελευταιο πραγμα που σε ενδιαφερει ειναι το πλαισιο, αλλα σε ενα ατυχημα μεσα στην πολη σε ταχυτητες 30-50 χλμ κριμα δεν ειναι να κοβονται ετσι τα πλαισια σε ενα μηχανακι που κανει 14.000Ε σορρυ παντως εμενα δεν μου περισσευει ουτε χρημα αλλα ουτε για να τους κυνηγησω για να ξανα φτιαξω το μηχανακι μου

Αν εχω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με ( α τα οσα λεω παντα φιλικα!!)

:p :beer: :beer:

petr@n
11/03/2008, 23:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
[B]Define πλακα βρε αδερφε!:rolleyes:
.Αν ειναι ετσι να παρατησουμε ολοι τα SS (ολα κοβονται πλεον αποδεδειγμενα)

Δεν κοβουν ολα τα μηχανακια πλαισιο εγω ακουγα εξω οτι μονο τα suzuki εχουν αυτο το προβλημα (προσοχη φιλε gixxerakia εννοω στα λιγα χλμ παντα οκ :winka: )

Τωρα που ενημερωθηκα ξερω οτι προκειται για 2 γενειες και οχι για ολα! :winka:

Δεν εχω ακουσει κατι για αλλες μαρκες???

:beer: :beer: :beer:

DimST
12/03/2008, 08:06
Αυτό το φαινόμενο με τα κομένα πλαίσια δεν είναι κάτι το καινούργιο. Πολλές μοτοσυκλέτες και στο παρελθόν έκοβαν πλαίσιο μετά απο κάποια γερή πτώση. Απλά τυχαίνει το κ5 να πούλησε υπερδιπλάσιες μοτοσυκλέτες σε σχέση με τον δεύτερο σε πωλήσεις... οπότε είναι λογικό να ακουστεί περισσότερο απο τους ανταγωνιστές του. Αυτό σε συνδιασμό με τη συνολοκή μείωση βάρους έκανε τις μοτοσυκλέτες πιο "ευαίσθητες" κατα την πτώση.

Petr@n μπορώ να σου εγγυηθώ πως ότι μηχανάκι και να πάρεις, σε μια άσχημη κατάσταση μπορεί να κόψει πλάισιο...

Στα 12500Ε υπάρχει καινούργιο το κ7... αν θές και μπορείς πάρε αυτό. Είναι η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή σε καινούργια sbk μοτοσυκλέτα.

:beer: :beer: :wave2:

Souza_me_240kmh
12/03/2008, 10:03
μι περνεις gsxr με τη παραμικρη σουζα κοβουν πλεσιο ασε παρε ντουκατι :lol: :lol: :bigcry:

petr@n
12/03/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Αυτό το φαινόμενο με τα κομένα πλαίσια δεν είναι κάτι το καινούργιο. Πολλές μοτοσυκλέτες και στο παρελθόν έκοβαν πλαίσιο μετά απο κάποια γερή πτώση. Απλά τυχαίνει το κ5 να πούλησε υπερδιπλάσιες μοτοσυκλέτες σε σχέση με τον δεύτερο σε πωλήσεις... οπότε είναι λογικό να ακουστεί περισσότερο απο τους ανταγωνιστές του. Αυτό σε συνδιασμό με τη συνολοκή μείωση βάρους έκανε τις μοτοσυκλέτες πιο "ευαίσθητες" κατα την πτώση.

Petr@n μπορώ να σου εγγυηθώ πως ότι μηχανάκι και να πάρεις, σε μια άσχημη κατάσταση μπορεί να κόψει πλάισιο...

Στα 12500Ε υπάρχει καινούργιο το κ7... αν θές και μπορείς πάρε αυτό. Είναι η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή σε καινούργια sbk μοτοσυκλέτα.

:beer: :beer: :wave2:

Φιλε μου DimST εχω βρει το Κ8 λευκο-ασημι στα 12,500 με πληρωμενες της πινακιδες. Επειδη τυνχανει να εχει ο πατερας μου μια παλια χοντα πριν το 90 μου την χαριζει, την κανω αποσυρση και γλυτωνω αλλα 1.100 ευρω. Δηλαδη παιρνω και το μηχανακι που γουσταρω και στην καλυτερη τιμη αντιπροσωπειας :winka:

:beer: :beer: :beer:

petr@n
12/03/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
μι περνεις gsxr με τη παραμικρη σουζα κοβουν πλεσιο ασε παρε ντουκατι :lol: :lol: :bigcry:

Κοιτα φιλε Souza, εαν ειμουν εισοδηματιας σιγουρα θα επερνα το ducati και μαλιστα το 1098ς. Αλλα αν σκεφτεις οτι για συντηρηση πρεπει να δαπανησεις τρελα λεφτα και μονο αυτο σε αποθαρρυνει, για σκεψου να φας και καμια τουμπα (μακρια απο μας κτυπα ξυλο, Θα παρακολουθει και ο GIXXER! :winka: :D ) και να θες και κανα κομματι πλαστικο η carbon εκει σε θελω μαστορα!!!:dizzy:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

T.R.E
12/03/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n
Φιλε μου DimST εχω βρει το Κ8 λευκο-ασημι στα 12,500 με πληρωμενες της πινακιδες. Επειδη τυνχανει να εχει ο πατερας μου μια παλια χοντα πριν το 90 μου την χαριζει, την κανω αποσυρση και γλυτωνω αλλα 1.100 ευρω. Δηλαδη παιρνω και το μηχανακι που γουσταρω και στην καλυτερη τιμη αντιπροσωπειας :winka:

:beer: :beer: :beer:


Kαι το σκεφτεσαι? :confused: :confused: :confused:

DimST
12/03/2008, 19:39
....με το καλό και αγρατζούνιστο!!! τσάμπα πράγμα λέμε :D :D

:beer: :beer: :wave2:

petr@n
12/03/2008, 23:12
Thanks guyz :D

:beer: :beer: :beer: :p

zuki1000k5
13/03/2008, 00:20
File exeis ΠΜ...:smilea:

madox
13/03/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n
Φιλε μου DimST εχω βρει το Κ8 λευκο-ασημι στα 12,500 με πληρωμενες της πινακιδες. Επειδη τυνχανει να εχει ο πατερας μου μια παλια χοντα πριν το 90 μου την χαριζει, την κανω αποσυρση και γλυτωνω αλλα 1.100 ευρω. Δηλαδη παιρνω και το μηχανακι που γουσταρω και στην καλυτερη τιμη αντιπροσωπειας :winka:

:beer: :beer: :beer:


και το σκεφτεσαι ακομα?:wave2:

madox
13/03/2008, 19:05
Βλεποντας τα διαφορα links επαθα σοκ.Δεν ξερω αν ειναι λογος να ανυσηχουμε γιατι ξερω φιλο με κ7 που το εχει λυωσει στην σουζα και αυτο δεν καταλαβαινει τιποτα.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα σημερινα ss δεν ειναι overengineered οπως παλια και αυτο εχει να κανει με τις συνεχεις διαιτες που υποβαλονται.Δεν πρεπει βεβαια να ξεχναμε και τους αγωνες στους οποους τα ss τρεχουν με το πλαισιο απαραλαχτο.Οποτε τα οποια παραπονα περι αντοχης απλα δεν υφιστανται.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα απο πανισχυρα υπολογιστικα προγραμματα οι εταιριες υπολογιζουν ακριβως το ποσο υλικο θα χρησιμοποιηθει,που χρειαζονται ενισχυσεις και που οχι,σε συναρτηση παντα με τις κατα το χειριστο προβλεπομενες δυναμεις στρεψης-καμψης(μην ξεχναμε οτι το αλουμινιο ειναι ανθεκτικο κατα την στρεψη αλλα κακο ως προς την καμψη) που μπορει ενα πλαισιο να αντεξει.Το αλλο θεμα ειναι οτι απο μια πτωση δεν μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα,ως προς την αντοχη του πλαισιου γιατι υπαρχουν δεκαδες παραμετροι που πρεπει να εξεταστουν(αν αυτο ειναι δυνατον)σε αντιθεση με τα αυτοκινητα που αρκει μια μετωπικη κρουση για να δωσει ασφαλες δειγμα ως προς την συμπεριφορα η την αντοχη.

petr@n
13/03/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Βλεποντας τα διαφορα links επαθα σοκ.Δεν ξερω αν ειναι λογος να ανυσηχουμε γιατι ξερω φιλο με κ7 που το εχει λυωσει στην σουζα και αυτο δεν καταλαβαινει τιποτα.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα σημερινα ss δεν ειναι overengineered οπως παλια και αυτο εχει να κανει με τις συνεχεις διαιτες που υποβαλονται.Δεν πρεπει βεβαια να ξεχναμε και τους αγωνες στους οποους τα ss τρεχουν με το πλαισιο απαραλαχτο.Οποτε τα οποια παραπονα περι αντοχης απλα δεν υφιστανται.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα απο πανισχυρα υπολογιστικα προγραμματα οι εταιριες υπολογιζουν ακριβως το ποσο υλικο θα χρησιμοποιηθει,που χρειαζονται ενισχυσεις και που οχι,σε συναρτηση παντα με τις κατα το χειριστο προβλεπομενες δυναμεις στρεψης-καμψης(μην ξεχναμε οτι το αλουμινιο ειναι ανθεκτικο κατα την στρεψη αλλα κακο ως προς την καμψη) που μπορει ενα πλαισιο να αντεξει.Το αλλο θεμα ειναι οτι απο μια πτωση δεν μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα,ως προς την αντοχη του πλαισιου γιατι υπαρχουν δεκαδες παραμετροι που πρεπει να εξεταστουν(αν αυτο ειναι δυνατον)σε αντιθεση με τα αυτοκινητα που αρκει μια μετωπικη κρουση για να δωσει ασφαλες δειγμα ως προς την συμπεριφορα η την αντοχη.

Φιλε πολυ γουσταρω τις αποψεις σου, τις βρισκω τεχνικος εμπεριστατωμενες και συμφωνω!

:beer: :wave2:

Meni0s
14/03/2008, 15:01
Η μαμα σουζουκι φροντιζει να μην πλητουμε!:lol: :lol:


Περα απο την πλακα ομως ορισμενα περιστατικα υπηρχαν ηταν ομωσ μεμονομενα κατ'εμε!


15,000+ το κ7 τζιξερακι μου και ειναι λεβεντια! αντε με το καλο !:beer: :beer:

petr@n
15/03/2008, 03:40
15,000+ το κ7 τζιξερακι μου και ειναι λεβεντια! αντε με το καλο !:beer: :beer: [/B][/QUOTE]



Τι εννοεις εδω ρε μενιο γιατι δεν καταλαβα την προταση???:confused:

:beer: :wave2:

Meni0s
15/03/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από petr@n




Τι εννοεις εδω ρε μενιο γιατι δεν καταλαβα την προταση???:confused:

:beer: :wave2: [/B][/QUOTE]


15,000+ *EDIT* χιλιομετρα εννοω ..

Souza_me_240kmh
15/03/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
Τι εννοεις εδω ρε μενιο γιατι δεν καταλαβα την προταση???:confused:

:beer: :wave2:


15,000+ *EDIT* χιλιομετρα εννοω .. [/B][/QUOTE]

ασχετη ερωτηση ποσο πληρωσες στο σερβις των 12.000 ? :D

Meni0s
15/03/2008, 14:47
130-140 E ανταλλακτικα!(αν θυμαμαι καλα)


εργασια κτλ κτλ δεν πληρωσα μιας και εργαζομαι σε καταστημα Σουζουκι :D

petr@n
15/03/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
130-140 E ανταλλακτικα!(αν θυμαμαι καλα)


εργασια κτλ κτλ δεν πληρωσα μιας και εργαζομαι σε καταστημα Σουζουκι :D

Μαλιστα, ρε μενιο μπορεις να μου πεις ποσο κοστιζει καθε σερβις απο τα χιλια και πανω και τι αλλαζετε μεχρι και τα 60.000 χλμ ας πουμε??? για suzuki gsxr 1000 μιλαμε παντα ευχαριστω!

:beer: :beer: :wave2:

GIXXERAKIAS
16/03/2008, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
130-140 E ανταλλακτικα!(αν θυμαμαι καλα)


εργασια κτλ κτλ δεν πληρωσα μιας και εργαζομαι σε καταστημα Σουζουκι :D
Τι εκανες ρε Μανιο και σου πηραν 130 ευρω ανταλακτικα??:eek:

188ε μου πηγε εμενα στιος 12.000χιλ με απο αυτα τα 100ε η εργασια με συγχρονισμο στις πεταλουδες.