PDA

View Full Version : ωραιος ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ !!!!



gtsagas
11/03/2008, 17:36
http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=81&NEWS_DATA_ID=68477



ειρωνικα το λεω. Αντε πουληστε gsxr τωρα.......

Anritsu
11/03/2008, 17:58
Δεν σε κατάλαβα ρε φίλος . Που είναι το κακό στο να πέσουνε κάπως οι τιμές ?? Υποτίθεται ότι αυτό ει ναι το αποτέλεσμα του ανταγωνισμού :wave2:

gtsagas
11/03/2008, 18:09
οκ ρε φιλος αγοραζε εσυ μηχανη και χανε σε ενα χρονο 4 χιλιαρικακια ευρω

επειδη τους εχουν μεινει στις αποθηκες

AFTER
11/03/2008, 18:13
Ναι αλλα αν αγοραζες τωρα, θα ελεγες ΖΗΤΩ η suzuki

Δεν μπορει να ειναι ολοι χαρουμενοι

Για να τον δωσεις, θα πρεπει καποιοι να τον παρουν :rotflmao:

gtsagas
11/03/2008, 18:17
το θεμα ειναι οτι δεν θα αγοραζα αρχηγε :)

TOMASKTM
11/03/2008, 18:27
αυτό γίνετε και για τους ανεξάρτητους εισαγωγείς

gtsagas
11/03/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
αυτό γίνετε και για τους ανεξάρτητους εισαγωγείς


σωστος, ετσι που το λες ειναι

618RR
11/03/2008, 18:31
Μια χαρά τα λέει ο AFTER, δυστυχώς...

Όταν αγοράζουμε πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να ψάχνουμε εξονυχιστικά την αγορά...

Κι αν οι συνθήκες δεν ευνοούν να περιμένουμε...

Θα μου πεις...

Μπορείς να περιμένεις όταν τα λεφτά σε γαργαλάνε :rotflmao: ;;;

Και όταν η κ@βλ@ σου θολώνει το κριτήριο :smokin: ;;;

Η απάντηση είναι όχι...

Μεταξύ των παθόντων (και ελπίζω την άλλη φορά μαθόντων) κι εγώ που το GSR600 τώρα κοστίζει 5.995 (ήμουν από τους πρώτους που το αγόρασε :a023: ).

Δύο χρόνια και 10.500 χλμ μετά πόσο να το δώσω αν έχω ανάγκη τα χρήματα (πράγμα πιθανό γιατί ίσως φύγω φαντάρος το Νοέμβρη);;;

:sad: :sick:

Θα πάρω τα @@ μου στο χέρι...
:rolleyes:

TokTok
11/03/2008, 18:45
Παιδιά η αντιπροσωπεία αναγκάστηκε να ρίξει τις τιμές γιατί είδε ότι έχανε πωλήσεις από τα ''εισαγωγής''. Πρώτα σου λένε για εγγυήσεις και τέτοια για να φοβήσουν το κοινό να πάρει ελληνικό, μετά βλέπουν ότι το κοινό δεν ανταποκρίθηκε σε πωλήσεις και τέλος αποφασίζουνε να ρίξουν τις τιμές για ανεβάσουν ξανά τις πωλήσεις.

Το προβλημά τους θα είναι μεγαλύτερο τώρα γιατί με μειωμένες τιμές, σημαίνει μικρότερος τζίρος που σημαίνει μικρότερο κέρδος!

Θα πρέπει να πουλήσουν περισσότερο κομμάτια από τις προηγούμενες χρονιές για να πιάσουν 'στόχους' και για να γίνει αυτό έρχεται το marketing και αναλαμβάνει, δηλαδή ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ώστε να επικοινωνίσουν στο καταναλωτικό κοινό τα νέα !!

vangelis 64
11/03/2008, 18:48
Τούς εμπόρους,που ψωνίζουν από τον κάθε Σφακιανάκη και τού ακουμπάνε εκατομμύρια,και που αναγκάζονται να πουλάνε κάτω από το κόστος,τούς σκέφτεστε;

Ένας καλός μου φίλος,που έχει μαγαζί,έχασε πολλές χιλιάδες ευρώ από μια παλιότερη ανατίμηση.

AFTER
11/03/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τούς εμπόρους,που ψωνίζουν από τον κάθε Σφακιανάκη και τού ακουμπάνε εκατομμύρια,και που αναγκάζονται να πουλάνε κάτω από το κόστος,τούς σκέφτεστε;

Ένας καλός μου φίλος,που έχει μαγαζί,έχασε πολλές χιλιάδες ευρώ από μια παλιότερη ανατίμηση.


Αν θελει να ειναι σωστος προς τους συνεργατες του, υπαρχουν και τα ''πιστωτικα''

alximistis
11/03/2008, 19:00
Εγώ που ενδιαφέρομαι για το GSR πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. :) Συμφωνώ με τον After. Κι εμένα δεν μ αρέσει που ρίξαν τις τιμές στα tiger (πριν τα καινούργια) τόσο πολύ αλλά κάποιοι άλλοι χαίρονται. Έτσι έχουν τα πράγματα.

SeNNinhA
12/03/2008, 12:02
Εγώ πάλι λέω

ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!

:beer: :beer: :beer: :a46: :a46: :a46: :a46:

γιατί έτσι πρέπει να γίνεται. Να πέφτουν οι τιμές όσο παλιώνουν τα μοντέλα. Είναι κέρδος για την τσέπη μας.


Εαν πάλι εσύ θέλεις να παίρνεις κάθε χρόνο το νέο μοντέλο και να δίνεις το παλιό χωρίς να χάνεις σε χρήματα τότε απλά ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ γιατί ο πολύς κόσμος δεν αγοράζει μηχανή για να την πουλήσει σε ενα χρόνο. Κι αν το κάνει ας ξέρει ότι θα χάνει ΠΟΛΛΑ χρήματα με αυτό.

Από την άλλη αφού ούτως ή άλλως είναι πάγια τακτική του ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ σε σχεδόν όλα τα μοντέλα του, απλά κάνε υπομονή 1-1,5 χρόνο και μην πάρεις ολοκαίνουργιο το νέο μοντέλο και αγόρασέ το με την προσφορά ώστε να μην χάσεις καθόλου.

Εσύ έχεις την δική σου επιλογή, οπότε άσε και τους άλλους να έχουν και αυτοί την επιλογή να γλυτώσουν χρήματα. Διότι έτσι όπως τα λές είναι ότι αφού εγώ δεν γλύτωσα χρήματα να μην γλυτώσει και κανείς άλλος. Δεν νομίζω να είναι και πολύ σωστό αυτό. Για σκέψου το... :a021: :a021:

byron
12/03/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ πάλι λέω

ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!



Ναι καλά τα λες :rolleyes:
Ξέρεις πόσα εκατοντάδες GSR-GSXR πουλήθηκαν μέχρι τη προσφορά; Αντε πούλα το τώρα όταν έχει καινούργιο 2 και 3 χιλιάρικα κάτω.

Καλός και χρυσός ο ανταγωνισμός όταν λειτουργεί σε νέα μοντέλα (όπως συμβαίνει στα παραεισαγωγής πχ) ή για έναν μικρό αριθμό μοτοσυκλεττών που όσοι προλάβουν.Προσωπικά αν έχανα το 50% της αξίας σε λίγους μήνες θα στράβωνα. :wave2:

SeNNinhA
12/03/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι καλά τα λες :rolleyes:
Ξέρεις πόσα εκατοντάδες GSR-GSXR πουλήθηκαν μέχρι τη προσφορά; Αντε πούλα το τώρα όταν έχει καινούργιο 2 και 3 χιλιάρικα κάτω.

Καλός και χρυσός ο ανταγωνισμός όταν λειτουργεί σε νέα μοντέλα (όπως συμβαίνει στα παραεισαγωγής πχ) ή για έναν μικρό αριθμό μοτοσυκλεττών που όσοι προλάβουν.Προσωπικά αν έχανα το 50% της αξίας σε λίγους μήνες θα στράβωνα. :wave2:

Να μην το πουλήσεις τότε σε λίγους μήνες.... :nono: :nono: :nono:

byron
12/03/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Να μην το πουλήσεις τότε σε λίγους μήνες.... :nono: :nono: :nono:

Γιατί ρε seNNinha; Αν το κρατήσεις λίγα χρόνια θα ακριβύνει;

Προσωπικά δεν αγοράζω μηχανάκι για να το στείλω σε λίγους μήνες. Αλλα πως να το κάνουμε; Αν έπαιρνα το Tuono πέρυσι 11.600 και μετά από 3 μήνες μου έλεγαν, super προσφορά το Τ στα 8-9 χιλιάρικα θα μου γυάλιζε λίγο ο μάτης. :p

618RR
12/03/2008, 12:41
:rolleyes:
Ξέρω ότι ίσως γελάσετε :D μ' αυτό που θα πω, αλλά μια αντιπροσωπεία που σέβεται τον πελάτη (και όχι μόνο τον αγοραστή), θα όφειλε τουλάχιστον να προσφέρει κάποια ανταπόδοση σε όσους αγόρασαν με τις παλιές τιμές... Για παράδειγμα, ένα δωρεάν service (που πόσο στοιχίζει πια στην εταιρεία) ή ένα accessory ή...

Είναι ένας τρόπος να δείξεις ότι δε νοιάζεσαι απλά να πουλήσεις...

Φυσικά ζούμε σε ελεύθερη (όταν συμφέρει τις εταιρείες :yuck: ή το κράτος :yuck: ) αγορά και κανείς δεν υποχρεούται για τίποτα, αλλά πιστεύω ότι τέτοιες κινήσεις δε σημαίνουν μόνο νέους πελάτες, αλλά και απώλεια πελατών...

Συμφωνώ ότι δε θα πρέπει να ακολουθούμε τις επιταγές της μόδας και να αλλάζουμε μηχανές γρηγορότερα απ' ότι αλλάζουμε τα πουκάμισά μας :rotflmao: αλλά αυτό δεν κάνει σε όλους... ή τέλος πάντων κάποιοι μπορεί να αναγκαστούν να το κάνουν για λόγους ανωτέρας βίας (οικονομικό στρίμωγμα)...

Εγώ πάντως, έχοντας υπάρξει κάτοχος 3 Suzuki (τα δύο μεταχειρισμένα) θα το σκεφτώ πολλές φορές αν θα προτιμήσω τη συγκεκριμένη μάρκα και αυτό όχι γιατί δεν ήμουν/είμαι ικανοποιημένος από τα προϊόντα της...

Πιστεύω ότι πολλοί θα πράξουν ανάλογα...

:wave2:

marios8
12/03/2008, 12:46
Οι κ@υλες πληρώνονται κύριοι.

Όποιος δεν αντέχει να περιμένει, ας πληρώσει.

:wave2:

sapila racing
12/03/2008, 12:54
Δεν είναι μόνο η Suzuki, και αλλες εταιρείες το κάνουν.
Εγω είμαι υπερ των προσφορών 100%.
Σίγουρα κάποιοι χάνουν χρήματα, αλλά όποιος περιμένει κερδίζει και αγοράζει πιο φτηνά.

:wave2: :wave2:

byron
12/03/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν είναι μόνο η Suzuki, και αλλες εταιρείες το κάνουν.


Σε μοντέλα 1-2 ετών η suzuki το κάνει συνέχεια. Ποιές άλλες το κάνουν με τέτοια συχνότητα;

GIXXERAKIAS
12/03/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε μοντέλα 1-2 ετών η suzuki το κάνει συνέχεια. Ποιές άλλες το κάνουν με τέτοια συχνότητα;
hounda,yamapa,kafasaki θες κι αλλες??:rolleyes: :rolleyes:

Μιλαμε παντα για SS ετσι?:winka:

SeNNinhA
12/03/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί ρε seNNinha; Αν το κρατήσεις λίγα χρόνια θα ακριβύνει;

Προσωπικά δεν αγοράζω μηχανάκι για να το στείλω σε λίγους μήνες. Αλλα πως να το κάνουμε; Αν έπαιρνα το Tuono πέρυσι 11.600 και μετά από 3 μήνες μου έλεγαν, super προσφορά το Τ στα 8-9 χιλιάρικα θα μου γυάλιζε λίγο ο μάτης. :p

1) Καλά θα έκανες και θα στράβωνες. Μάλλον για να το πω πιο σωστά, καλά θα έκανες να στεναχωριόσουν.

2) Πάντα όμως σε κάθε αγορά πια χάνονται χρήματα. Καμία αγορά εκτός από ΓΗ, δεν αποτελεί επένδυση και από καμία δεν μπορείς να πάρεις αρκετά χρήματα πίσω. Ούτε ακόμη κι όταν αγοράζεις διαμέρισμα. Οι υπολογιστές και τα κινητά πχ, σε 6 μήνες έχουν χάσει το 50% της αξίας τους (τουλάχιστον) και σε 1 χρόνο το 90-100% και μάλιστα χωρίς να παίζουν προσφορές από κανένα. Ακόμη και στα ρούχα που αγοράζεις, στις εκπτώσεις τα έχουν 50% πιο κάτω....

3) Δεν είναι λόγος επειδή 10-15 άτομα θα θελήσουν να πουλήσουν μέσα σε 6 μήνες τις φρεσκοαγορασμένες μηχανές τους, να θέλετε να πληρώσουν και οι υπόλοιποι παραπάνω (ενώ μπορούν να δώσουν πιο λίγα) για να μην αισθάνονται αυτοί οι 10-15 πληγωμένοι. Είναι τουλάχιστον εγωιστικό αυτό να λέγεται.

4) Αναγκαστικά ΟΛΑ τα πράγματα όταν πρωτοβγαίνουν έχουν υψηλότερη τιμή. Έτσι είναι σίγουρο ότι οι τελευταίοι θα τα πάρουν φθηνότερα μεν, αλλα θα ξέρουν ότι σε 2-3 μήνες πιθανά να βγαίνει ενα νέο μοντέλο καλύτερο από το δικό τους (όχι πάντα). Αυτό είναι το τίμημα της χαμηλής τιμής. Διαλέγεις και παίρνεις.

5) Όταν πουλάς την μηχανή σου πολύ καινούργια χάνεις πάντα (άσχετα με προσφορές) ΠΟΛΛΑ χρήματα αναλογικά με την παλαιότητα της μηχανής. Εαν την πουλήσεις μετά από 3 χρόνια τότε μειωνεται η αναλογική χασούρα.

6) Δηλαδή τι προτίνετε ρε σεις? Να κοπούν οι προσφορές για να είστε ευχαριστημένοι εσείς που βιαστήκατε να αγοράσετε και που θέλετε κάθε χρόνο να πουλάτε το παλιό και να παίρνετε το καινούργιο? Ε, εαν αυτό θέλετε τότε ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ μαζί σας και καλά να πάθετε. Η αγορά μηχανής είναι μεγάλο έξοδο και δεν την παίρνεις για δοκιμή και εαν δεν σου κάνει την πετάς και παίρνεις κάποια άλλη. Πάρε μεταχειρισμένη τότε και άλλαξέ την και κάθε μήνα χωρίς να χάσεις χρήματα. Εαν πάλι εσένα σου περισσεύουν για να παίζεις αλλάζοντας μηχανές, εμένα και πάρα πολλούς άλλους δεν μου περισσεύει δραχμή και δεν πρόκειται να σε λυπηθώ φυσικά. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σκεφτείς καλά τι μηχανή θέλεις να πάρεις, να ψάξεις την καλύτερη προσφορά, να περιμένεις εαν θέλεις να πέσουν οι τιμές, να την αγοράσεις και να την κρατήσεις μερικά χρόνια για να μην αισθάνεσαι ριγμένος. Τα υπόλοιπα είναι παιχνιδάκια ανώριμων παιδιών (μικρών και μεγάλων).

byron
12/03/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
hounda,yamapa,kafasaki θες κι αλλες??:rolleyes: :rolleyes:

Μιλαμε παντα για SS ετσι?:winka:

Για ρίξε info να πάρουμε ιδέα. :D

marios8
12/03/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε μοντέλα 1-2 ετών η suzuki το κάνει συνέχεια. Ποιές άλλες το κάνουν με τέτοια συχνότητα;

Η ΚΤΜ κάθε χρόνο σε ΌΛΑ τα χωμάτινα . :wave2:

GIXXERAKIAS
12/03/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για ρίξε info να πάρουμε ιδέα. :D

Koιτα αυτην την στιγμη ειμαι στην δουλεια και δεν μπορω να ριξω και φωτο στον λαο.

Τα ss ολων των Ιαπωνων εταιρειων αλλαζουν καθε 2 χρονια απο το 2004 που ξερω σιγουρα απο τοτε που πηρα και γω μηχανη.Πιο πριν δεν μπορω να σε βοηθησω δεν ασχολιομουν με το θεμα.:winka:

byron
12/03/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Koιτα αυτην την στιγμη ειμαι στην δουλεια και δεν μπορω να ριξω και φωτο στον λαο.

Τα ss ολων των Ιαπωνων εταιρειων αλλαζουν καθε 2 χρονια απο το 2004 που ξερω σιγουρα απο τοτε που πηρα και γω μηχανη.Πιο πριν δεν μπορω να σε βοηθησω δεν ασχολιομουν με το θεμα.:winka:

Ρε μάγκες καλά τα λέμε. Αν αλλάζει το μοντέλο λογικό είναι να σκοτώνουν τα παλιότερα. Στο GSR τι στο διάλο άλλαξε και το δίνουν τόσο κάτω; Για να μην μιλήσω για τα SV που τα σφάξαν στο γόνατο.

Συμφωνούμε ότι η υπομονή κλπ κάνει καλό στη τσέπη μας. Το θέμα είναι ότι αυτοί που θα περιμένουν 1½-2 χρόνια πριν πάρουν μια μοτο (και δεν μιλάω για SS που αλλάζουν κάθε 6μηνο) είναι σημαντικά μικρότερο ποσοστό απ΄υτούς που θα τα χώσουν μέσα στον πρώτο χρόνο.

sapila racing
12/03/2008, 13:15
Και το Hornet 900 που ακόμα δεν εχει αντικατασταθεί, φτήνηνε 1000 Ευρω με το που του βάλανε ρυθμίσεις στις αναρτήσεις το 2005.

Μαζί φτήνηναν και πολλά άλλα μοντέλα Honda.

Δεν με χάλασε καθόλου, αφού μάλιστα πήγα και το πήρα :smilea:

marios8
12/03/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
............είναι σημαντικά μικρότερο ποσοστό απ΄υτούς που θα τα χώσουν μέσα στον πρώτο χρόνο.


Ευτυχώς, ειδάλλως δεν θα υπείχαν προσφορές :wave2:

byron
12/03/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και το Hornet 900 που ακόμα δεν εχει αντικατασταθεί, φτήνηνε 1000 Ευρω με το που του βάλανε ρυθμίσεις στις αναρτήσεις το 2005.


Το πόρνετ, και 1000? κάτω ταβανάτο ήτανε. Αν έγραφε suzuki στο ντεποζιτο θα είχες -4.000? και 3 πίτσες δώρο.

Χαλάει τη πιάτσα ο τσίπης ο Σαράκακος :mad:

sapila racing
12/03/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το πόρνετ, και 1000? κάτω ταβανάτο ήτανε. Αν έγραφε suzuki στο ντεποζιτο θα είχες -4.000? και 3 πίτσες δώρο.

Χαλάει τη πιάτσα ο τσίπης ο Σαράκακος :mad:

Ημαρτον βρε byr0n...

-4000 δηλαδή να το πουλάγανε από 9200 στα 5200???

Ακόμα και τα Tuono τα δίνουν με δωρο εξατμίσεςεις τώρα ενω ακόμα πουλάνε καλά.

Οι προσφορές βοηθούν πολύ κόσμο να πάρει καλή μηχανή σε καλή τιμή.
πχ Bandit 650, 1200 είναι σε τρομερές τιμές.
Για τα GSXR που τα αλλάζει ο κόσμος σαν τα πουκάμισα ποναει αλλά ετσι είναι η αγορά, ευτυχώς η δυστυχώς.

Θυμάμαι ενα γράμμα που διάβαζα σε περιοδικό όπου κάτοχος Varadero1000 διαμαρτυρόταν στον Σαρακάκη οτι το κατέβασαν πολύ και πως θα το πουλήσει και γέλαγα.
Και ο ίδιος ο Σαρακάκης ( η όποιος άλλος) πως θα ξεπουλήσει το στοκ οταν βγαίνει νέο μοντέλο??

Οποιος αγοράζει μοτό πρέπει να το ξέρει και να ρυθμίζει τα κριτήριά του, δεν εχει να κάνει με Σφακιανάκη, Σαρακάκη κλπ.

byron
12/03/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ημαρτον βρε byr0n...

-4000 δηλαδή να το πουλάγανε από 9200 στα 5200???


Πλάκα σου κάνω ρεεεεεε :wave2:

DimST
12/03/2008, 14:10
Σε όλες τις αγορές του κόσμου συμβαίνει αυτό, σε ότι εμπορεύεται... απλά στις μοτοσυκλέτες και ειδικα μετά την έλευση των μοτοσυκλετών παράλληλης εισαγωγής, ζόρισε τους επίσημους (που εκμεταλεύονται όπως όλοι οι εμπόροι/εισαγωγείς την ανυπαρξία ορίου αναλογίας χονδρικής/λιανικής στην καλή Ελλάδα μας) και άλλαξαν ρότα...

Μειωμένο τιμολόγογιο και προσφορές...

Ή μήπως έχετε την εντύπωση πως θα έβγαζε ο σφακιανάκης το νέο Busa 14.000E αν δεν είχε ένα σκασμό μαγαζιά/εισαγωγείς στη γωνία να τον περιμένουν...
17000Ε θα το έβγαζε, όπως έκανε η kawasaki με το 14 πρίν λίγα χρόνια και έφαγε τα μούτρα της.

Εδώ παιδιά η ντουκάτι ξεφορτώθηκε τα παλιά της μηχανάκια... 749/S/R 999/S/R με χασούρα δεκαχίλιαρο για κάποιους... τι να λέμε τώρα. Νόμος της αγοράς είναι... κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.

T.R.E
12/03/2008, 14:56
Ας στειλουμε και εμεις ενα εμαιλ οπως κανανε οι ιδιοκτητες των Mitsubishi EVO παλιοτερα,που απο 62 χιλιαρικα μολις καταργηθηκε το τεκμηριο το πηγε ο αντιπροσωπος στα 49,900... :rotflmao: :rotflmao:

Και φυσικα πηρανε τα @ρχιδια του αντιπροσωπου... :smokin:


Η λυση παντως ειναι μια και ειναι πολυ απλη,για μενα τουλαχιστον?Πεσαν οι τιμες? Πολυ ωραια,ποσο πουλιουνται τα Κ5 τωρα 8.000 ?? Ωραια,το ζζμπρωχνω και παιρνω ενα Κ7 μεταχειρο 10.000 ?,δλδ δινω 2.000 ? οσο θα εδινα δηλαδη και πριν πεσουν περιπου...Οποτε μια η αλλη μου'ρχεται.

Το "προβλημα" το εχει οποιος θελει να πουλησει το δικο του και να μην ξαναγορασει μηχανη, ή εστω καποια εταιρειας που δεν εχει ριξει τις τιμες...

Συμπερασμα παραμενουμε πιστοι στο Hamamatsu... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αν θελει να ειναι σωστος προς τους συνεργατες του, υπαρχουν και τα ''πιστωτικα''


Παλιοτερα γινοτανε αυτο,ο νεος διευθυντης πωλησεων της Suzuki ουσιαστικα αναγκαζει τους εμπορους να αγοραζουν τις μηχανες εστω και για βιτρινα... :confused: :confused:

apav
12/03/2008, 18:18
Δεν είναι προσφορά ξεχασμένων μοντέλων στην αποθήκη, αλλά αναπροσαρμογή του τιμοκαταλόγου σε τιμές Ευρώπης, αυτές που βλέπουμε και θέλαμε να έχουμε και εδώ. :winka:

T.R.E
12/03/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν είναι προσφορά ξεχασμένων μοντέλων στην αποθήκη, αλλά αναπροσαρμογή του τιμοκαταλόγου σε τιμές Ευρώπης, αυτές που βλέπουμε και θέλαμε να έχουμε και εδώ. :winka:


Αντε να δουμε και καμια αναπροσρμογη σε τιμες Αμερικης... :look: :look:

lospsi
12/03/2008, 19:04
παρτε μεταχειρισμενα να βρειτε την υγεια σας...

k7600
12/03/2008, 21:34
καλησπερα ρε παιδια , εχω το GSXR K7 600 , το πηρα τον Αυγουστο και ελεγα να το πουλησω για χαρη του κ8 . Οταν ειδα τις νεες τιμες με πιασανε τα νευρα μου αλλα οταν εκατσα και το σκεφτηκα ειδα οτι ειναι μια η αλλη , και εξηγουμαι : πριν τις προσφορες θα το πουλαγα π.χ 8500 Ε και θα τσονταρα για το κ8 περιπου 2000 Ε ( με θεωρητικη τιμη του κ8 στα 10500 Ε ). Τωρα θα το πουλησω 7900 και θα τσονταρω παλι 2000 Ε ( με την τινη προσφορας που ανακοινωθηκε . Οποτε μια η αλλη δεν ειναι ? οι τιμες δεν ειναι απολυτες αλλα απλα ενα παραδειγμα . Χανεις απτο δικο σου κερδιζεις απτην προσφορα . τα ιδια πραγματα πιστευω οτι ειναι ρε παιδες . Απ οτι ειπε και ο φιλος πιο πανω χανεις μονο οταν θες να την πουλησεις και να μην ξανα αγορασεις μηχανη .

vthn
13/03/2008, 00:31
αυτό ισχύει μόνο αν θες να ξαναπάρεις suzuki..

SeNNinhA
13/03/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
αυτό ισχύει μόνο αν θες να ξαναπάρεις suzuki..

Άρα το πρόβλημα είναι με τις υπόλοιπες αντιπροσωπίες που θα πρέπει να αρχίσουν να ρίχνουν και αυτές τις τιμές και όχι με τον Σφακιανάκη!!! Μην τρελαθούμε κι όλας ρε παιδιά. Να πληρώνουμε λιγότερα θέλουμε όλοι και όταν αυτό συμβαίνει παραπονιόμαστε γιατί έτυχε κάποιοι να αγοράσουν νωρίτερα?

Και είναι δυνατόν να συμμεριστώ τον πόνο κάποιων οι οποίοι όπως ο Κ7600 θέλουν να αλλάζουν μηχανές κάθε εξι μήνες ή ενα χρόνο και να μην συμμεριστώ τον πολύ κόσμο που κάνει το σκατό του παξιμάδι για να καταφέρει σε κάποια στιγμή να αγοράσει καινούργια μηχανή και μετράει και το ευρώ?

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!!!

k7600
13/03/2008, 19:16
μαζι σου φιλε senninha

SeNNinhA
13/03/2008, 20:00
Το ξέρω. Απλά ήσουν ενα πολύ καλό παράδειγμα. Πάντως ποτέ δεν ήμουν υπέρ στο να αλλάζεις κάθε λίγο μηχανή για να πάρεις το νέο μοντέλο εκτ'ος και αν αλλάζεις κατηγορία μηχανής ή κυβικά. Πάντα χάνεις αρκετά χρήματα (ακόμη και χωρίς προσφορές) και ταυτόχρονα δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε. Μπορεί θεωρητικά να έχεις καλύτερη μηχανή αλλα συνήθως είναι καλύτερη σε λεπτομέρειες οι οποίες στο 99% των αναβατών δεν αξιοποιούνται αλλα και δεν γίνονται καν αντιλιπτές. Λίγες είναι οι χρονιές που κάποιο μοντέλο άλλαξε ριζικά. Ακόμη και έτσι είναι προτιμότερο να δώσεις λίγα χρήματα για να βελτιώσεις τις αναρτήσεις σου παρά για να αλλάξεις. Άλλωστε ο αναβάτης έχει πολύ περισσότερα περιθώρια βελτίωσης παρά η μηχανή. Αξιοποιήστε τα χρηματά σας καλύτερα και μην σας πιάνουν κοροϊδα με το μάρκετινγκ. ;) ;)

arxaios
13/03/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άρα το πρόβλημα είναι με τις υπόλοιπες αντιπροσωπίες που θα πρέπει να αρχίσουν να ρίχνουν και αυτές τις τιμές και όχι με τον Σφακιανάκη!!! Μην τρελαθούμε κι όλας ρε παιδιά. Να πληρώνουμε λιγότερα θέλουμε όλοι και όταν αυτό συμβαίνει παραπονιόμαστε γιατί έτυχε κάποιοι να αγοράσουν νωρίτερα?

Και είναι δυνατόν να συμμεριστώ τον πόνο κάποιων οι οποίοι όπως ο Κ7600 θέλουν να αλλάζουν μηχανές κάθε εξι μήνες ή ενα χρόνο και να μην συμμεριστώ τον πολύ κόσμο που κάνει το σκατό του παξιμάδι για να καταφέρει σε κάποια στιγμή να αγοράσει καινούργια μηχανή και μετράει και το ευρώ?

ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!!!
+1299
ή είναι σωστή η HONDA π.χ. που πουλάει 14.450 Ε το Blackbird XX ;;; 10 χρονών μηχανάκι και το δίνει ακριβότερα από το Κ8 Hayabusa !!!
Ξυπνήστε κάποιοι και θα καταλάβετε ότι και στην μεταπώληση ΔΕΝ χάνετε τόσο πολλά όσο νομίζετε !!!
Πιό πολλά χάνετε από την πολιτική των εταιρειών να αλλάζουν κάθε χρόνο ΧΡΩΜΑΤΑ και μόνο ......

k7600
14/03/2008, 20:06
φιλε senninha , το μηχανακι που εχω ξεπερναει κατα πολυ τις δυνατοτητες μου , δεν σκεφτομαινα το αλλαξω γιατι δεν με καλλυπτει , ουτε ειμαι απ τους ανθρωπους που καθα 6 μηνες αλλαζουν μηχανη ( και αυτη που πηρα με δανειο την πηρα ) , απλα εχω παθει πλακα με το κ8 600 σε λευκο με τις λευκες τις ζαντες . Μια σκεψη εκανα , δεν σημαινει οτι θα το κανω κιολας.