PDA

View Full Version : metzeler m3



stratosZX10
12/03/2008, 18:06
εβαλα τα metzeler m3 στην μηχανη μου σημερα.....
το εψαξα πολυ και στο ιντερνετ και παντου και πιστευω ηταν η καλυτερη επιλογη για μενα
αυτο το λαστιχο εχει στα πλαγια μαλακη γομα και στο κεντρο σκληρη....
οι προδιαγραφες του ειναι για δρομο και πιστα και η τιμη τους αρκετα καλη....
φορεμενα πανω εδωσα 330 ευρω....

Daemon
12/03/2008, 18:31
Μηπως τα μπερδευεις λιγο? Αυτο που λες με την μαλακη και σκληρη γομα ειναι πατεντα της Michelin και λεγεται 2CT. Συγκεκριμενα το εχουνε τα Power Race & Pilot Power 2CT και ειναι 2αρι στο κεντρο και ασσο στα πλαγια για τα μπροστινα και 3αρι κεντρο και 2αρι στα πλαγια για τα πισω.
Δεν ξερω καννα Metzeler να το εχει, και ειδικα το M3.. εκτος αν εχω χασει επεισοδια που δεν νομιζω :wave2:

Edit: και τα Pilot Road 2

byron
12/03/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Μηπως τα μπερδευεις λιγο? Αυτο που λες με την μαλακη και σκληρη γομα ειναι πατεντα της Michelin και λεγεται 2CT. Συγκεκριμενα το εχουνε τα Power Race & Pilot Power 2CT και ειναι 2αρι στο κεντρο και ασσο στα πλαγια για τα μπροστινα και 3αρι κεντρο και 2αρι στα πλαγια για τα πισω.
Δεν ξερω καννα Metzeler να το εχει, και ειδικα το M3.. εκτος αν εχω χασει επεισοδια που δεν νομιζω :wave2:

Η αλήθεια είναι ότι όλες οι εταιρείες χρησιμοποιούν παρόμοιες ζώνες απ΄το 1995 αν δεν κάνω λάθος. Απλά η Michelin ήταν αρκετά έξυπνη για να το εκμεταλλευτεί διαφημιστικά. Δεν αποτελεί πατέντα καμμιάς εταιρίας πάντως.

Themis_81
12/03/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
εβαλα τα metzeler m3 στην μηχανη μου σημερα.....
το εψαξα πολυ και στο ιντερνετ και παντου και πιστευω ηταν η καλυτερη επιλογη για μενα
αυτο το λαστιχο εχει στα πλαγια μαλακη γομα και στο κεντρο σκληρη....
οι προδιαγραφες του ειναι για δρομο και πιστα και η τιμη τους αρκετα καλη....
φορεμενα πανω εδωσα 330 ευρω....


Φιλε μου οτι ειναι γενικως αποδεκτο οτι ειναι καλο λαστιχο ισχυει ...
Οτι ειναι διγομο δεν ισχυει ... :beer:

stratosZX10
12/03/2008, 19:13
τι να σας πω, δεν ξερω, και στο site της metzeler που εχω μπει λεει οτι εχει μια ειδικη κατασκευη
στα πλαγια το λαστιχο και ειναι πιο μαλακο, τωρα αν ειναι διγομο ή οχι δεν ξερω...



Sportec M3
Latest generation of Supersport tyre developed for sporty riders and racetrack use

* Dry grip and reference overall performance both on road and on racetrack, thanks to the new compound development
* Progressive handling behaviour guaranteed by the Metzeler patented 0° steel belt and the Multiradius technology development
* Tread pattern design and differentiated compound between front and rear ensuring high wet safety feeling and extended mileage

Daemon
12/03/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
τι να σας πω, δεν ξερω, και στο site της metzeler που εχω μπει λεει οτι εχει μια ειδικη κατασκευη
στα πλαγια το λαστιχο και ειναι πιο μαλακο, τωρα αν ειναι διγομο ή οχι δεν ξερω...



Sportec M3
Latest generation of Supersport tyre developed for sporty riders and racetrack use

* Dry grip and reference overall performance both on road and on racetrack, thanks to the new compound development
* Progressive handling behaviour guaranteed by the Metzeler patented 0° steel belt and the Multiradius technology development
* Tread pattern design and differentiated compound between front and rear ensuring high wet safety feeling and extended mileage

Που ακριβως το λεει? :confused:

stratosZX10
12/03/2008, 19:15
0°-STEEL BELTED TYRE WITH RADIAL CARCASS (90°)
Patented technology by Metzeler realizing the structure of both front and rear tyre using a radial carcass and a single layer belt made of steel. Considering the rolling direction of the tyre, the belt is winded circumferentially around the carcass giving an angle close to 0°. The advantages coming from the use of steel are its extremely high rigidity and the possibility to tune the winding spacing giving a differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.

MIKE_16V
12/03/2008, 19:34
Eιναι αυτο που λεει ο byron....πολλες το χρησιμοποιουν αλλα δεν το φωναζουν μιας και προλαβε να το διαφημησει σωστα η Michelin.


Σημασια εχει οτι ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο...που θα το ευχαριστηθεις για αρκετα χλμ.:winka:

Ειμαι στο δευτερο ζευγος.....και εκτος και αν βγει κατι δραματικα καλυτερο...παλι τα ιδια θα βαλω.

:beer:

stratosZX10
12/03/2008, 19:36
επειδη θα αρχισω να πηγαινω και σερρες τωρα που φτιαχνει ο καιρος, πιστευω οτι
ηταν η καλυτερη επιλογη, παντα σε συγκριση με τα ευρωπουλα βεβαια...

argi6argi
13/03/2008, 14:13
Για πες αν θες απο που 330 φορεμένα. Το σκέφτομαι κι εγώ αλλά δεν νομίζω να είναι δίγομα.
Σκέφτομαι γι'αυτά ή τα Corsa III ή τα Racetec.

stratosZX10
13/03/2008, 14:19
φιλε εγω ειμαι απο κομοτηνη και τα εβαλα εδω..
η τιμη ηταν για μενα αυτη, πιστευω οτι η κανονικη τους τιμη ειναι γυρω στα 380.
εχω ακουσει καλα λογια γι'αυτο και τα εβαλα...για να τα δοκιμασω.
την επομενη φορα μαλλον θα βαλω τα pirelli και γω...

Daemon
13/03/2008, 14:39
Ξανα, δεν ειναι διγομα.. Αλλο το διγομο που χρησημοποιει η Michelin και αλλο αυτο που εχουν η αλλες εταιριες με το ατσαλινο πλεγμα μεσα στο λαστιχο..

Daemon
13/03/2008, 14:54
Μια διορθωση..
Τωρα το 2007 εχει βγαλει και η Pirelli το Diablo Corsa III (το πισω μονο) που το δινουν για διγομο..

DUKASII
13/03/2008, 14:54
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΓΟΜΑ..αλλα ειναι τρομερα λαστιχα εγω τα χα βαλει στο σ.δουκα και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και απο πλευρας αποδοσης(καλα δεν ειμαι ο ροσι ..) αλλα πιο πολυ απο τις αντοχες του..καθως κρατησαν 13000 χιλ με καλοκαιρι μεσα και διακοπες με τη μοτο..και χωματοδρομους..και οτι να ναι.
καταπληκτικο λαστιχο.

απο πλευρας αποδοσης και μονο υπαρχουν σιγουρα πιο μαλακα κτλ..αλλα αυτο νομιζω ειναι μια μεση λυση.

stratosZX10
13/03/2008, 15:00
πιστευω οτι τα λαστιχα που πρεπει να βαζει ο καθενας μας πρεπει να ειναι συμφωνα
με: την χρηση που θελει να κανει, το οδηγικο του επιπεδο και στυλ, και την τσεπη του..

οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη υπαρχει το πολυ καλο- ακριβο, το καλο- ετσι και ετσι,
και τα αρκετα καλα- διαφορες τιμες.....

stratosZX10
13/03/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ξανα, δεν ειναι διγομα.. Αλλο το διγομο που χρησημοποιει η Michelin και αλλο αυτο που εχουν η αλλες εταιριες με το ατσαλινο πλεγμα μεσα στο λαστιχο..

The advantages coming from the use of steel are its extremely high rigidity and the possibility to tune the winding spacing giving a differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.

Daemon
13/03/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
The advantages coming from the use of steel are its extremely high rigidity and the possibility to tune the winding spacing giving a differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.

Δεν θα τα παμε καλα μου φαινεται.. :rolleyes: Γιατι διαβαζεις μονο της τελευταιες λεξεις και οχι ολο το κειμενο που βαζεις? :alien:

kinhsh
13/03/2008, 15:20
Το μ3 ειναι ενα σπορ λαστιχο δημοσιου δρομου. Δεν ειναι ιδανικο για τρακ days. Για τετοια 002, σουπερκορσα ,παουερ ρεις εχτριμ αβον, ρειστεκ, αλλα αυτα κοπανανε στο δρομο.

stratosZX10
13/03/2008, 15:24
εγω διαβαζω, ομως σημασια εχει να καταλαβαινουμε και πισω απο τις λεξεις
τι λεει. που στην προκειμενη περιπτωση λεει οτι απο την κορυφη του ελαστικου
μεχρι την ακρη εχουμε διαφορετικης σκληροτητας γομα.
τωρα διγομο το λες εσυ αλλιως το λεω εγω ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι.
οπως επισης το μπροστα με το πισω εχουν διαφορετικη σκληροτητα.

ειναι για μικτη χρηση, δηλαδη και δρομου και πιστας.(δεν μιλαμε να γυρνας 1:33-1:37 στις σερρες)

npat
13/03/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
differentiated stiffness distribution from shoulder to crown.

Δεν αναφέρεται στην σκληρότητα της γόμας, αλλά στην ακαμψία του σκελετού του ελαστικού. Τελείως διαφορετικά πράγματα. ΔΕΝ είναι διπλής γόμας...

Daemon
13/03/2008, 15:27
Βυρονα, εχεις δικιο εν μερη, η τεχνολογια αυτη ειναι απ'τα τελη του '80 αλλα η Michelin το εβγαλε στην παραγωγη το 2005 και το 2007 η Pirelli.. (δεν ειμαι σιγουρος αν το ειχε και το BT45 καποια στιγμη..). Παντα για παραγωγη μιλαμε οχι για GP η SBK ετσι; :wave2:

byron
13/03/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Βυρονα, εχεις δικιο εν μερη, η τεχνολογια αυτη ειναι απ'τα τελη του '80 αλλα η Michelin το εβγαλε στην παραγωγη το 2005 και το 2007 η Pirelli.. (δεν ειμαι σιγουρος αν το ειχε και το BT45 καποια στιγμη..). Παντα για παραγωγη μιλαμε οχι για GP η SBK ετσι; :wave2:

Παίδες την κουβέντα την είχα με έναν υπεύθυνο της Pirelli/Metzeler στο μαγαζί του Μπούκη και ομολογώ ότι μέχρι τότε δεν το γνωριζα. Η εξήγηση ήταν απλή. Κάθε λάστιχο ξοδεύει πάνω από 90% του χρόνου ζωής του σε κάθετη θέση. Αν το πέλμα ήταν ομοιογενές θα υπήρχε πρόβλημα στα πλαϊνά καθώς θα ήταν πολύ σκληρά. Οι εταιρίες το ονόμαζαν «different compound» απλά η Michelin το εκμεταλλεύτηκε έξυπνα.

Δεν θυμάμαι ποιό περιοδικό είχε τεστ λάστιχα της Dunlop ή της Avon που χρησιμοποιούν παρόμοιες ζώνες (2-3 zone tyres).

H Μetzeler πχ το ονομάζει different compound.

Compound plays an important role and thanks to the specific study of compound mixing, these tyres can offer outstanding grip in all weather conditions.
A proper patented process of mixing compounds allows adding properties of three different polymers with different glass transition temperatures.
This new patented technology ensures wet grip in very cold conditions (-10°C) and at the same time good mechanical resistance.
Proper stiffness in wet and warm conditions come from dedicated mixing of fillers (Silica + Carbon Black), perfectly balanced.
Moreover, Metzeler used the "Cap & Base" technology: strategic reinforcing fibers under the soft tread compound with a perfect combination of flexibility and rigidity between tread and structure that ensure proper transfer of road stress from the tread to the carcass which improves stability.

http://www.metzelermoto.com/web/products/newproducts/feelfree_wintec/default.page

Με την ευκαιρία να δηλώσω και απόλυτα ευχαριστημένος με το M3 που χρησιμοποιώ.
:wave2:

Daemon
13/03/2008, 15:59
Ναι, αυτο που λεει και ο Στρατος.. περι ακαμψιας και διαφορετικη μιξη υλικον στην ιδια γομα ομως, οχι διπλης γομας λαστιχο.. :)
Με την Metzeler/Pirelli μιλαω σχεδον μερα παρα μερα.. 8-9 χρονια τα πουλαω.. (αλλα και παλι μαθαινω και κανω και λαθη που και που :wave2: :lol: ) Την Michelin δεν την ξερω πολυ καλα γιατι δεν την δουλεψα πολυ..


:beer: :beer:

stratosZX10
13/03/2008, 16:05
ενταξει με την εννοια που το εννοεις εσυ ναι δεν ειναι διπλης γομας,
αλλα περιπου κατι τετοιο ειναι αφου χρησιμοποιει διαφορετικη μιξη γομας
στο ιδιο λαστιχο...
πανω κατω το ιδιο ειναι. ενταξει αλλαζουν οι ονομασιες τα υλικα λιγο πολυ,
αλλα πιστευω ειναι κατι αντιστοιχο...

byron
13/03/2008, 16:09
Dunlop Qualifier

Rear-tire compound blends three race-developed polymers to maximize grip and warm up quickly in the wet or the dry.

http://www.dunlopmotorcycle.com/

Bridgestone SACT (http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=0000000000000000000001_2_1150articleRCRD&vgnextchannel=000000000000000UK0000000000000000397RCRD)

:wave2:

byron
13/03/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Bridgestone SACT (http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=0000000000000000000001_2_1150articleRCRD&vgnextchannel=000000000000000UK0000000000000000397RCRD)

:wave2:

To λινκ της Bridgestone δεν πάει κατευθείαν ...:rolleyes:

Πας www.bridgestone.eu->motorcycles->technology->SACT

ή το διαβάζεις από copy paste :lol:


The unique SACT System - Straight And Cornering Technology - is another example of Bridgestone's intensive research and development. It's the perfect choice for the sporting rider seeking mileage and value for money. The key to the SACT success is a process called Dual Compound Construction. By combining two different rubber compounds, the result is a tyre which delivers long-wearing durability for upright everyday riding, plus aggressive shoulder grip when cornering. So at last there is a tyre which wears to the way you ride, with traction enhanced shoulders and a mileage boosting centreline.

Daemon
13/03/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Το SACT ναι, το ιδιο πραγμα ειναι, για τα Qualifier δεν ειμαι σιγουρος (δεν της ξερω καθολου αυτες την εταιριες)

Τωρα παμε να φτιαξουμε καφε για δεν την παλευουμε :beer: :lol:

byron
13/03/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Τωρα παμε να φτιαξουμε καφε για δεν την παλευουμε :beer: :lol:

Εφτιαξα τον 3ο ρε γαμώτο πριν λίγο (2 differnt compound) :rotflmao: :rotflmao:

Daemon
13/03/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εφτιαξα τον 3ο ρε γαμώτο πριν λίγο (2 differnt compound) :rotflmao: :rotflmao:

Καφε & ζαχαρι? :lol: Εγω ειμαι με 3 compound, αλλη τεχνολογια.. (βαζω και γαλα) :rotflmao:

stratosZX10
13/03/2008, 18:57
τα dunlop γενικα δεν τα εχω σε πολυ υποληψη....
μου εχουν πει πολλοι φιλοι που τα εχουν βαλει οτι ειναι σκληροτερα απο αλλα...
οταν ειχα αγορασει την μηχανη φορουσε dunlop

R-1nas
16/03/2008, 20:03
Να πω και εγω για το Μ3 ? :rotflmao:


Ειμαι ενθουσιασμενος με την ζωη τους τα εχω 8 μηνες πανω στην Ρενα μου.

Δυο μερες Σερρες.
1 Τrackday Μεγαρα.
6500χλμ και εχουν ακομα πολυ ψωμι. (οχι για πιστα,δρομο)

Αλλα θεωρω οτι το λαστιχο αυτο για τα δικα μου δεδομενα δεν κανει....

Ειναι ιδανικο πιστευω για αυτους που γουσταρουν εθνικη και 250αρες+

Στην πολη μεσα δεν ζεσταθηκε ποτε. Μα ποτε και παντα γλυστραγα. Οπως ολα τα λαστιχα ισως λιγο πιο πολυ αυτα γιατι ειναι πιο σκληρα.

330 ευρω ? τοποθετημενα ? μηπως απο ιντερνετ ?

Επομενο ελαστικο για εμενα προς δοκιμη Diablo Corsa III η Diablo Rosso.
Μαλιστα οσοι απο εσας θελετε να ξαναβαλετε Μ3 , γνωμη μου εαν η τιμη ειναι ιδια η υπαρχει μικρη διαφορα, δοκιμαστε τα Rosso.

stratosZX10
16/03/2008, 22:29
οχι τα βαλα απο μαγαζι, αλλα ειμαι καλος πελατης και φιλος γι'αυτο μου τα αφησε σε αυτην την τιμη.
τα pirelli ειναι πιο ακριβα.
εγω δεν κυκλοφορω και παρα πολυ μεσα στην πολη, τα ηθελα πιο πολυ για βολτες και για σερρες...
ακουσα καλα λογια, η τιμη ηταν καλη και ετσι.....
παντως και γω θελω να δοκιμασω pirelli αλλα την αλλη φορα...
θα παω μαλλον για τα supercorsa μεσαιες γομες...

R-1nas
16/03/2008, 23:47
Κοιταξε.

Θα αργησεις κανα χρονο να βαλεις αλλα λαστιχα. Μεχρι τοτε βλεπεις τι θα υπαρχει για δοκιμη.

Στις Σερρες εαν γυρνας 1:35 και πανω ειναι μια χαρα με τα Μ3. Θα διαπιστωσεις ομως οτι η κορωνα τους ειναι slow ειδικα στα εσακια . Οταν τα πιεσεις για κατι παραπανω θα αρχισει η υπερστροφια στις εξοδους . Ενα καλο ομως ηταν οτι προειδοποιουσαν. Αλλα μεχρι να "διαβασω" πως δουλευουν πηγα να την αρπαξω στην Κ12.

Το οτι ξενερωσα στης Σερρες με τα Μ3 οφειλεται οτι ειχα ανεβει και με ΒΤ002 Προ Type3 που ειναι γομες και η κορωνα ηταν γρηγορη αλλα και ενα 2ημερο δεν γλυστραγα οτι και να εκανα οσο και να πιεζα. Αλλα μετα τα πεταξα :bawl:

Αυτη την φορα τωρα που θα ανεβω θα δοκιμασω Dragon Supercorsa pro.
Θελω παρα πολυ να δω εαν θα γινω και εγω φανατικος της Pirelli.
Οσους ξερω που τα εβαλαν πινουν νερο στο ονομα τους παρολο που συμπληρωνουν ολοι
οτι ειναι υπερτιμημενα.

Ηδωμεν

stratosZX10
16/03/2008, 23:54
εγω γυρναω γυρω στο 1:40, τα προηγουμενα λαστιχα που φορουσα ηταν τα dunlop 208 και ημουν
ευχαριστημενος γενικα, τα μ3 τα πηρα για καλυτερα.
σιγουρα τα pirelli ειναι καλυτερα αλλα ειναι πολυ ακριβοτερα....
πιστευεις οτι δεν θα με ικανοποιησει στις σερρες?
εννοω οτι ειναι σκληρο λαστιχο και δεν ζεσταινεται ευκολα?

R-1nas
17/03/2008, 00:07
Dunlop 208RR ? Τα φοραγα και εγω και ηταν απιστευτο λαστιχο ! Τιμιο !

Οχι τα λαστιχα πιστεψε με στης Σερρες θα ζεσταινονται μια χαρα δεν υπαρχει καν τετοιο θεμα !
Απλα οπως ειπα εξαρτατε τις απαιτησεις....

Με 1:40 θα τα απολαυσεις ! Ακομα και με 1:35 ! Τωρα για πιο κατω εγω δεν ειχα τα @@. Στο 6ωρο εκαναν κατι απιστευτους χρονους με τα Μ3.... Αλλα εγω οπως ειπα το μυαλο μου ειχε lockαρει με την υπερστροφια στην εξοδο....

stratosZX10
17/03/2008, 00:07
να τα


124065