PDA

View Full Version : after market fairing : πλαστικά vs πολυεστερ



road spirit
13/03/2008, 12:59
έχω βρει το παρακάτω σετακι κουστουμιού για το CBR...

υλικό: High grade ABS plastic

έτοιμο, τρυπημένο και βαμμένο

τιμή 380

καλά δεν είναι ??


ένα πλήρες σετ πολυστερικά στοιχίζει γύρω στα 350, άβαφο, και χωρίς τρύπες για βίδες, βάσεις κλπ
επιπλέον, "θεωρητικά", το ABS είναι ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο που σημαίνει οτι αντέχει περισσότερο σε χτύπημα...

μειονέκτημα του ότι δεν επισκευάζεται (νομίζω, δε παίρνω όρκο) όπως το πολυεστερικό το οποίο το πας στο μάστορα που στο έφτιαξε, ξαναπερνάς πολυεστέρα πάνω στο σπάσιμο και είσαι καπως έτοιμος...

τεσπα...

κατά 99% θα τα πάρω (ebay)

road spirit
13/03/2008, 13:00
ξεχασα φωτό :


123763

DimST
13/03/2008, 13:19
Τα πάντα φτιάχνονται, τα πάντα επισκευάζονται αρκεί να θέλει και να μπορεί ο εκάστοτε μάστορας. Το μόνο πρόβλημα μετά με μια μαμά βαφή έιναι το χρώμα που είτε μπορεί να μην είναι ίδιο, είτε λόγο φθοράς ενός κομματιού (ήλιος-χρόνος) να υπάρχει διαφορά... Μόνη λύση η ολική βαφή όλων των κομματιών...
Απο 'κεί και πέρα, στα πολυεστερικά υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες, όπως και σε πλαστικά, carbon κλπ... γι'αυτό και οι διαφορές τιμής για τα ίδια θεωρητικά πράγματα...

blackroses
15/03/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχω βρει το παρακάτω σετακι κουστουμιού για το CBR...

υλικό: High grade ABS plastic

έτοιμο, τρυπημένο και βαμμένο

τιμή 380

καλά δεν είναι ??


ένα πλήρες σετ πολυστερικά στοιχίζει γύρω στα 350, άβαφο, και χωρίς τρύπες για βίδες, βάσεις κλπ
επιπλέον, "θεωρητικά", το ABS είναι ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο που σημαίνει οτι αντέχει περισσότερο σε χτύπημα...

μειονέκτημα του ότι δεν επισκευάζεται (νομίζω, δε παίρνω όρκο) όπως το πολυεστερικό το οποίο το πας στο μάστορα που στο έφτιαξε, ξαναπερνάς πολυεστέρα πάνω στο σπάσιμο και είσαι καπως έτοιμος...

τεσπα...

κατά 99% θα τα πάρω (ebay)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ CBR 1100XX ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΤΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ (ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ) ΕΥΤΥΧΩΣ . ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΟΛΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3500ΕΥΡΩΩΩΩ , ΠΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΗ . ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ . ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ . ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ..:sun:

SPORAKIAS
15/03/2008, 21:13
για πες...????

380 με τα μεταφορικα...??...θα μας κουφανεις....:eyepop:

για ξηγησου....:smokin:

road spirit
15/03/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΩ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ CBR 1100XX ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΤΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ (ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ) ΕΥΤΥΧΩΣ . ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΟΛΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3500ΕΥΡΩΩΩΩ , ΠΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΗ . ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ . ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ . ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ..:sun:

φίλε μου, τα πλαστικά που έβαλα παραπάνω ΔΕν είναι πολυεστερικά, άλλου τύπου πλαστικό είναι το ABS...
τα βρήκα στο ebay: http://stores.ebay.com/motofansclub αλλά από οτι βλέπω δεν εχει για XX :(

road spirit
15/03/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
για πες...????

380 με τα μεταφορικα...??...θα μας κουφανεις....:eyepop:

για ξηγησου....:smokin:


δες το λινκ που εγραψα στο παραπανω ποστ... για νιντζα έχει, τυχερε

299 $ + 260 $ τα μεταφορικα για ελλάδα + 20 $ ασφάλιση για ζημιά/απώλεια = 383 ευρω (με 1,51 δολ/ευρω)

SPORAKIAS
15/03/2008, 21:51
ευχαριστω αγορινα...:winka:

τσαμπα μιλαμε....

και μια απορια...εχω ακουσει οτι τα πλαστικα εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα απο τα πολυεστερικα...

σωστο ή λαθος...για πειτε...:)

banditgr
16/03/2008, 15:58
ABS πλαστικά είναι και τα αυθεντικά.
Σίγουρα είναι καλήτερα απο πολυεστερικά,πιο ευκαμπτα και καλήτερο φνίρισμα.
Αυτα τα κινέζικα παλιά είχαν πρόβημα ποιότητας αλλα τον τελευτέο καιρό κάνουν πολυ καλή δουλειά.Για την τιμή τους είναι τσάμπα.
Προσέχτε μόνο το τελωνείο αφού η κούτα τους ειναι τεράστια,έυχωμαι να μην έχετε δασμούς.

Ζεύκας
16/03/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ξεχασα φωτό :

βλέπω κ πλαστικό τεπόζιτο ή ξεγελιέμαι? :confused:

T.R.E
16/03/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ABS πλαστικά είναι και τα αυθεντικά.
Σίγουρα είναι καλήτερα απο πολυεστερικά,πιο ευκαμπτα και καλήτερο φνίρισμα.
Αυτα τα κινέζικα παλιά είχαν πρόβημα ποιότητας αλλα τον τελευτέο καιρό κάνουν πολυ καλή δουλειά.Για την τιμή τους είναι τσάμπα.
Προσέχτε μόνο το τελωνείο αφού η κούτα τους ειναι τεράστια,έυχωμαι να μην έχετε δασμούς.

Eγω πληρωσα αλλα ευτυχως οχι παρα πολλα,γυρω στα 40 ?...Tα πλαστικα καλα ειναι αν και σε μενα χρειαζονται λιγη ψιλοδουλεια για να μπουν ακριβως,οι βασεις δεν πεφτουν ακριβως...

Γενικα μην περιμενεις να εχεις εφαρμογη γνησιων πλαστικων αλλα για λιγοτερα απο 400 ? μια χαρα ειναι... :wacko: :wacko: :wacko:

road spirit
16/03/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Eγω πληρωσα αλλα ευτυχως οχι παρα πολλα,γυρω στα 40 ?...Tα πλαστικα καλα ειναι αν και σε μενα χρειαζονται λιγη ψιλοδουλεια για να μπουν ακριβως,οι βασεις δεν πεφτουν ακριβως...

Γενικα μην περιμενεις να εχεις εφαρμογη γνησιων πλαστικων αλλα για λιγοτερα απο 400 ? μια χαρα ειναι... :wacko: :wacko: :wacko: κάτι τέτοιο περιμένω, σιγουρα ποιότητα κατώτερη απο γνήσια... αλλά όπως ακριβώς λές, για τη τιμή αυτή ειναι μια χαρα

road spirit
16/03/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
βλέπω κ πλαστικό τεπόζιτο ή ξεγελιέμαι? :confused: είναι καπάκι, έτσι είναι και στο μαμα... από κάτω είναι το κανονικό μεταλικό

catmaster
17/03/2008, 00:05
Γιάννη ... εγώ 2 κοστούμια έχω φέρει από Κίνα για το RVF ... κανένα πρόβλημα δεν έχω (για τα χρήματα που κάνουν) ...

πχ στο ένα κοστούμι είχε λίγα μπιμπίκια ένα σημείο στην ουρά αλλά ... σε μάστορα βαφέα επώνυμο που είχα πάει το μούτρο για βάψιμο ... και μπιμπίκια είχε και το χρώμα ήταν χάλια ... πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναβάψω ... :sick:

για πίστα αλλά και για να κρατήσεις σε κούτα το μαμά κοστούμι που είναι πανάκριβο μια χαρά είναι ...

:wave2:

road spirit
17/03/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
για πίστα αλλά και για να κρατήσεις σε κούτα το μαμά κοστούμι που είναι πανάκριβο μια χαρά είναι ...

:wave2:
:a013:

Ζεύκας
17/03/2008, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
είναι καπάκι, έτσι είναι και στο μαμα... από κάτω είναι το κανονικό μεταλικό

Ήθελα να μάθω ρε Γιάννη τι το σκέφτεσαι?

Πλαστικά με κάλυμμα τεποζίτου με λιγότερο από 400 ευρώ?

Εγώ έριξα 750 ευρώ για πολυεστερικά+βαφή κ εσύ το σκέφτεσαι για σχεδόν τα μισά?

Α, κ τα πλαστικά κ να σπάσουν επισκευάζονται, απλά είναι στις διαθέσεις κ στις ικανότητες
του εκάστοτε φαναρτζή να ασχοληθεί με τυχόν ραγίσματα/σπασίματα....

devil's animal
17/03/2008, 09:01
χτυπα τα Γιαννακη!!
:beer: :beer: :beer:

road spirit
17/03/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ήθελα να μάθω ρε Γιάννη τι το σκέφτεσαι?

Πλαστικά με κάλυμμα τεποζίτου με λιγότερο από 400 ευρώ?

Εγώ έριξα 750 ευρώ για πολυεστερικά+βαφή κ εσύ το σκέφτεσαι για σχεδόν τα μισά?

Α, κ τα πλαστικά κ να σπάσουν επισκευάζονται, απλά είναι στις διαθέσεις κ στις ικανότητες
του εκάστοτε φαναρτζή να ασχοληθεί με τυχόν ραγίσματα/σπασίματα.... δε το σκέφτομαι πια, το 'χω πάρει απόφαση :lol:

θα τα χτυπήσω μόλις συγκεντρωθούν τα απαιτούμενα ευρώπουλα

grat
24/03/2008, 15:34
Ωραιο Link μάγκες:a19:

lakou636
03/04/2008, 01:14
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ.
ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ?

gixxerpap
03/04/2008, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιάννη ... εγώ 2 κοστούμια έχω φέρει από Κίνα για το RVF ... κανένα πρόβλημα δεν έχω (για τα χρήματα που κάνουν) ...

πχ στο ένα κοστούμι είχε λίγα μπιμπίκια ένα σημείο στην ουρά αλλά ... σε μάστορα βαφέα επώνυμο που είχα πάει το μούτρο για βάψιμο ... και μπιμπίκια είχε και το χρώμα ήταν χάλια ... πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναβάψω ... :sick:

για πίστα αλλά και για να κρατήσεις σε κούτα το μαμά κοστούμι που είναι πανάκριβο μια χαρά είναι ...

:wave2:

ρε μαστορα, μιας και ξημεροβραδιαζεσαι μεσα σ' αυτο το ιντερνετ πως το λενε, δεν κοιτας και για κανα κοστουμακι για το μπουσακι μου, που χω κατι καλλιτεχνικες ανησυχιες???

ΜΟΖΑΡΤ
05/04/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε μαστορα, μιας και ξημεροβραδιαζεσαι μεσα σ' αυτο το ιντερνετ πως το λενε, δεν κοιτας και για κανα κοστουμακι για το μπουσακι μου, που χω κατι καλλιτεχνικες ανησυχιες???
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/HAYABUSA-FAIRING-SET-COMPLETE-GEL-COAT-FINISH-NEW_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35583QQihZ012QQitemZ220220082533QQrdZ1QQsspagenameZWDVW