PDA

View Full Version : Πίσω λασπωτήρας για Sv1000



Locksmith
13/03/2008, 20:26
Η ερώτηση μου είναι λίγο πολύ συγκεκριμένη...

Όλα καλά κι ωραία αλλά οι περισσότεροι λασπωτήρες είναι τεράστιοι και δεν μ' αρέσουν... Καλύπτουν τη μισή ρόδα και έχουν και ένα τεράστιο chain guard.:a14:Υπάρχουν όμως κάποιες εταιρίες οι οποίες έχουν πολύ ωραίους: Μικρούς, διακριτικούς και όχι πολυεστερικούς..! :winka:
Αυτό που θα ΄θελα από σας, κι επειδή έκανα "εύρεση" αλλά τίποτα, είναι να μου πείτε ποιες μάρκες κυκλοφορούν ή φοράτε, εαν υπάρχει γνήσιο της SUZUKI κλπ, γιατί και στο ίντερνετ που έψαξα βρήκα μόνο της Pyramid και κάτι χειροποίητους από πολυεστέρα σε κάτι Αμερικές, ότι να 'ναι.

Αν έχετε περαιτέρω απορίες μη διστάσετε να με ρωτήσετε.

Alki_Viades
14/03/2008, 10:08
http://www.hamicad.co.uk/SV_Fender.html

Εξαιρετικο. Το εχω βαλει εγω, πολυ καλη κατασκευη, πληρεις οδηγιες χρησεις (πχ πως να λυσεις και δεσεις μετα την ουρα), το εβαλα μονος. Στην ουσια φαινεται μονο η πινακιδα, οχι ο λασπωτηρας.

Εχε υποψη οταν ο δρομος ειναι βρεγμενος οι λασπες φτανουν στο πισο μερος της σελας του συνεπιβατη - η στον κωλο του συνεπιβατη αν αυτος υπαρχει :)

Locksmith
14/03/2008, 13:44
Πάρα πολύ ωραίο, αλλά δεν εννοούσα αυτό. Τον μανίσιο λασπωτήρα τον έχω ήδη βγάλει... Μιας και το 'βαλες το link όμως ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Μπορεί να βγει η μπρακέτα της πινακίδας και των φλας αλλά να παραμείνει η βάση η οποία καλύπτει την πίσω τρύπα Λ__Λ που αφήνει ο μανίσιος λασπωτήρας ή είναι μονοκόμματο; Και είναι στεγανή από μέσα ή πλυμμηρίζει νεράκι με το παραμικρό;

Αυτό που ψάχνω εξ' αρχής είναι το παρακάτω, πολύ όμορφο αλλά είναι το γνήσιο ( ξέρει κανείς πόσο κάνει; ) Σε τέτοιο μέγεθος και σχήμα θέλω.


123827

Alki_Viades
14/03/2008, 16:07
xmmm, δεν θυμαμαι/μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοεις ,μπορω ομως να σου πω πως για να κλεισει το κενο που αφησε ο μαμισιος λασπωτηρας αρκουσε αυτος της hamicad, δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο...

Αν οχι, γινε πιο συγκεκριμενος (φωτο; ) και θα το κοιταξω.

:wave2:

bikerted
14/03/2008, 16:32
Toν λασπωτήρα αυτόν έχω βάλει κι εγώ. Άν θυμάμε καλά μου είχε στοιχίσει περίπου 120 euro.
Αλλά μου είπε ο μηχανικός μου ότι μάλλον σταμάτησε να φέρνει η suzuki τέτοια κομάτια:sad:
Πάντως ψάχτο μήπως φανείς τυχερός :beer:
Αν θες μπορώ να ρωτήσω αν έχει μείνει κάποιο κομάτι:sun:

Locksmith
14/03/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
xmmm, δεν θυμαμαι/μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοεις ,μπορω ομως να σου πω πως για να κλεισει το κενο που αφησε ο μαμισιος λασπωτηρας αρκουσε αυτος της hamicad, δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο...

Αν οχι, γινε πιο συγκεκριμενος (φωτο; ) και θα το κοιταξω.

:wave2:
Αυτό το κενό που καλύπτει το Hamicad εννοώ κι εγώ, και χαίρομαι που αρκεί. Την τρύπα που έχω σημειώσει στην φωτογραφία την καλύπτει δίχως να υπάρχει πρόβλημα με νερά να περνάνε στον αποθηκευτικό χώρο έτσι;

Λ__Λ = Σχήμα τρύπας.


123868

Locksmith
14/03/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
Toν λασπωτήρα αυτόν έχω βάλει κι εγώ. Άν θυμάμε καλά μου είχε στοιχίσει περίπου 120 euro.
Αλλά μου είπε ο μηχανικός μου ότι μάλλον σταμάτησε να φέρνει η suzuki τέτοια κομάτια:sad:
Πάντως ψάχτο μήπως φανείς τυχερός :beer:
Αν θες μπορώ να ρωτήσω αν έχει μείνει κάποιο κομάτι:sun:
Ναι θα το ήθελα πολύ να ρωτήσεις και να μου πεις! Θα ρωτήσω κι εγώ στη suzuki. Ευχαριστώ dude. :winka:

div400
15/03/2008, 13:46
δεν καταλαβα...ψαχνεις για λασπωτηρα/βαση πινακιδας (rear fender) ή φτερο (rear weel hugger) ?...ή και τα 2?....:look:

τεσπα.λοιπον

λασπωτηρας: οσο αντιαισθητικος και να ειναι ο stock κανει θαυμασια την δουλεια του που ειναι να κρατα μακρια νερα/βρωμιες/λασπες απο το πισω μερος της μηχανης.
ΟΤΙ μα ΟΤΙ aftermarket και να βαλεις θα εχεις μικρο/μεγαλο προβλημα με βρωμιες...εμενα καθε φορα που περναω απο νερα γεμιζει ολη η ουρα με βρωμια και εννοω ΟΛΗ απο πανω!!!
ειδικα ο συνεπιβατης θα εχει προβλημα μιας και ολη η πλατη του θα βραχει/λερωθει....

και βεβαια πολλα aftermarket αφηνουν ακαλυπτο το σημειο που υπεδειξες με αποτελεσμα να μπαινουν νερα ΜΕΣΑ στην ουρα.
προβλημα εγω δεν ειχα εως τωρα παρα του οτι εκει πισω εχω το PCIII και τα κλιπσακια των φλας.....:look:

τωρα για φτερο τι να σου πω? θες κατι που καλυπτει ΛΙΓΟΤΕΡΟ την ροδα?
λιγο πολυ ολα το ιδιο καλυπτουν και πραγματικα δεν εχω ξεχωρισει ποιο καλυπτει λιγοτερο...:sick:

υγ: μιας και δεν ειμαι στο προσωπικο μου Η/Υ, θαποσταρω μερικα λινκ αργοτερα ή αυριο....


:wave2:

Locksmith
16/03/2008, 12:05
Ψάχνω για hugger αλλά είναι μερικά τα οποία έχουν μεγάλα chain guards και υπερκαλύπτουν τη ρόδα στο μεγαλύτερο μέρος του ¨τόξου¨της, κάτι που δεν μ αρέσει καθόλου γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό που θέλω να προφυλάξω απ τις βρωμιές είναι η ανάρτηση και όχι η ουρά με τα φανάρια ούτε η πλάτη κανενός. Αυτό έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να το κάνει το hugger άρα why bother?

Απ την άλλη όμως έχω και το πρόβλημα των βρωμιών και του νερού που περνάει μέσα στην ουρά από την τρύπα που έχω σημειώσει παραπάνω... Αυτό το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα το λύνει το rear fender της Hamicad εφ' όσον ο Alki δεν έιχε πρόβλημα στεγανότητας. Έτσι δεν είναι; Εγώ βασικά το rear fender το θέλω για την Λ__Λ τρύπα και για τα φλας. Και όχι για τις λάσπες / νερά.

Οπότε μπορείς να πεις ότι ξεκίνμησα να ψάχνω για hugger και κατέληξα να ψάχνω και για τα 2.
:sun:

div400
16/03/2008, 22:03
κοιτα, βρωμιες και λασπες κτλ θα πανε ουτως ή αλλως στο αμορτισερ ειτε εχει ειτε δεν εχεις φτερο. ο μονος τρόπος θα ηταν μια ''κάλτσα''/καλυμα οπως αυτες που βαζουν τα ον-οφφ στα καλαμια του πιρουνιου..... οποτε παρε ενα hugger που σου αρεσει.

για την βαση της πινακιδας τωρα αν μπορει να παρεις το hamicad καλως αλλιως ειτε το αφηνεις ετσι οπως ειναι ή κανεις την μοντιφα στο στοκ κομματι (κοψιμο-στο sv portal θα βρεις αναλυτηκες πληροφοριες).

:wave2:

Alki_Viades
17/03/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Αυτό το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα το λύνει το rear fender της Hamicad εφ' όσον ο Alki δεν έιχε πρόβλημα στεγανότητας. Έτσι δεν είναι; Εγώ βασικά το rear fender το θέλω για την Λ__Λ τρύπα και για τα φλας. Και όχι για τις λάσπες / νερά.

Σωστα, δεν υπαρχει προβλημα στεγανοτητας :cool:

Tropeas
17/03/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
κοιτα, βρωμιες και λασπες κτλ θα πανε ουτως ή αλλως στο αμορτισερ ειτε εχει ειτε δεν εχεις φτερο. ο μονος τρόπος θα ηταν μια ''κάλτσα''/καλυμα οπως αυτες που βαζουν τα ον-οφφ στα καλαμια του πιρουνιου..... οποτε παρε ενα hugger που σου αρεσει.
:wave2:
Ο δημήτρης τα πε όλα και μιας και γω έβαλα φτεράκι για να προστατέψω το αμορτισέρ,
σας λέω ότι και πάλι το αμορτισέρ βρωμιζόταν κάργα!

bikerted
26/03/2008, 19:47
Sorry για την καθυστέρηση αλλά πριν λίγο έμαθα λεπτομέρειες.......:smilea:
Λοιπόν rear wheel huger της SUZUKI μόνο κατόπιν παραγγελίας και παράδοση σε περίπου
δύο (2) εβδομάδες:mad: .....
Αν δεν βρείς τίποτα καλύτερο μπορώ να στο παραγγείλω κι εγώ και μετά τα βρίσκουμε :wave2:

Locksmith
27/03/2008, 02:20
Υπερευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα βλεπουμε, από λεφτά είμαι...:a13:

bikerted
27/03/2008, 06:55
Έγινε τιποτα κακό και δεν το κατάλαβα?:wave2: