PDA

View Full Version : Kit υδραυλικού συμπλέκτη



McGyver
18/03/2008, 08:54
Για Triumph Sprint ST 1050...

1ον : Πού μπορώ να βρώ (κατασκευαστές, links, κλπ);
2ον : Αξίζει τον κόπο;

Ευχαριστώ a priori...

:wave2:

motaba
19/03/2008, 16:43
Γειά χαρά!!

Τσέκαρε τη Magura (http://www.motorrad.magura.com/english/frameset/frameset_en.htm?http://www.motorrad.magura.com/english/home/home.htm~mainFrame) που σίγουρα βγάζει υδραυλικούς συμπλέκτες.

Δεν ξέρω αν βγάζει για τη συγκεκριμένη αλλά συνέχεια βγάζει καινούργια μοντέλα για να προσαρμόζουν σε περισσότερες μοτοσυκλέτες.

Τώρα για το "γιατί ?" μάλλον η απάντηση είναι λιγότερη δύναμη στο αριστερό χέρι κατά την κίνηση και γρηγορότερη αλλαγή μάλλον..

:beer:

STOYBI
19/03/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για Triumph Sprint ST 1050...

1ον : Πού μπορώ να βρώ (κατασκευαστές, links, κλπ);
2ον : Αξίζει τον κόπο;

Ευχαριστώ a priori...

:wave2:

Για το 2ο να σου απαντησω ...

Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο....

Στα μειον του η συνηθεια να συμπλεκταρουμε λιγο παραπανω και οσο θελησουμε ( πχ σε μποτιλιαρισμα) κοβετε σχεδον δια ροπαλου...

να κλανει καποιο τσιμουχακι στον υδραυλικο συμπλεχτη, και να σε αφηνει στον δρομο χωρις να σε προειδοποιει, και να μην μπορεις να κανεις τιποτα χωρις την βοηθεια εξουσιοδοτημενου συνεργειου..

Η τσουχτερη τιμη της...



Στα + ησυχαζεις για καμποσο καιρο απο ρεγουλαρισμα, κοψιμο ντιζας ( αδιαφορο γιατι την τσεκαρεις στο σερβις-την αλλαζεις και ησυχαζεις...)

:wave2:

McGyver
19/03/2008, 17:08
To βασικότερο για εμένα είναι η ελάττωση της δύναμης που απαιτείται κατά το συμπλεκτάρισμα...

Καταραμένα καρπιαία σύνδρομα...

STOYBI
19/03/2008, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To βασικότερο για εμένα είναι η ελάττωση της δύναμης που απαιτείται κατά το συμπλεκτάρισμα...

Καταραμένα καρπιαία σύνδρομα...

Στο exc παντως η Magura ειναι πιο σκληρη απο εναν συμβατικο καλολαδωμενο συμπλεκτη του ανταγωνισμου...:rolleyes:

( μου ειχε κακοφανει απιστευτα στην αρχη οταν ειχα παρει το 400 .. Τωρα εχω το 450.. )

:wave2:

McGyver
19/03/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στο exc παντως η Magura ειναι πιο σκληρη απο εναν συμβατικο καλολαδωμενο συμπλεκτη του ανταγωνισμου...:rolleyes:

Να τραβήξω μια γραμμή από το Lubetronic στη ντίζα του συμπλέκτη να ξεμπερδεύω;

STOYBI
19/03/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Να τραβήξω μια γραμμή από το Lubetronic στη ντίζα του συμπλέκτη να ξεμπερδεύω;

Φροντισε να εχεις οσο ποιο καλολαδωμενη την ντιζα μπορεις ( με οποιο τροπο νομιζεις.......)

Και αν τελικα αποφασισεις αλλαγη με υδραυλικο, προσπαθησε οπωσδηποτε να βρεις μηχανακι γνωστου να το δοκιμασεις πρωτα..! :rolleyes:



:wave2:

catmaster
20/03/2008, 23:54
Ουσιαστικά μετατρέπεις τον συμπλέκτη σε ήμι-υδραυλικό γιατί πάλι θα υπάρχει στο τέρμα ένα στέλεχος που προσαρμόζεται στο άγκιστρο της ντίζας ... και όχι πλήρες υδραυλικό σύστημα με άξονα που περνάει στην καμπάνα (περίπου κατάλαβες τι θέλω να πω )

Για την λιγότερη δύναμη που περιμένεις να απαιτείται δεν γνωρίζω να σου πω... στα + δεν υπάρχει πλέον ντίζα όπερ σημαίνει τέλος τα γρασαρίσματα και οι αλλαγές ...
(πάντως συμφωνώ με τον Stou -το έξοδο είναι μεγάλο μόνο για αυτό το λόγο .. )

Το μόνο ίσως που θα μου έκανε σε μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι έχει μεγαλύτερη ακρίβεια και αίσθηση λόγω του ότι δεν θα εκτείνεται μετά από λίγο καιρό ...

τες πα ...

δες και στην PBR Ιταλίας που έχει ένα σύστημα για τη μηχανή σου ..

εδώ (http://www.pbr.it/prodotti.php?bottone=prodotti&menu=mecdraulic&l=en)

απ' ότι είδα (τιμή δεν αναγράφεται λίγο που έριξα μια ματιά ... ) αντιπρόσωπος είναι αυτός (http://www.patman.gr/)


:wave2:

dirtbird
21/03/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Στο exc παντως η Magura ειναι πιο σκληρη απο εναν συμβατικο καλολαδωμενο συμπλεκτη του ανταγωνισμου...:rolleyes:
:wave2:
Στο δικό σου EXC που δουλεύει με φυτικό λάδι, στα πιο νεά (kouta) που έχουν Brembo πατιέται με τη σκέψη.

Mc, πολύς κόπος με αμφίβολα αποτελέσματα.....

Αγοράζεις το ειδικό εργαλειάκι στο οποίο προσαρμόζεται η άκρη της ντίζας -αφού την βγάλουμε από την μανέτα- και το cable spray της Denicol και λαδώνεις τακτικά....

STOYBI
21/03/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στο δικό σου EXC που δουλεύει με φυτικό λάδι, στα πιο νεά (kouta) που έχουν Brembo πατιέται με τη σκέψη.

Mc, πολύς κόπος με αμφίβολα αποτελέσματα.....

Αγοράζεις το ειδικό εργαλειάκι στο οποίο προσαρμόζεται η άκρη της ντίζας -αφού την βγάλουμε από την μανέτα- και το cable spray της Denicol και λαδώνεις τακτικά....


α) Brembo εχει και το 4μιση κυριε μου ( Magura εχει το 400 ....)
:rolleyes:

β) Για φυτικο λαδι μπορουνε να μιλανε μονο οι διχρονες φριτεζες.... :D

γ) Για πατημα συμπλεκτη, απραγιαρισματα, σβυσιματα ,μπορουνε να μιλανε μονο οι εχοντες συμβατικα μηχανακια ( και οχι οι οποιοι που εχουν να πατησουν συμπλεκτη τον τελευταιο 1μιση χρονο...) :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

McGyver
21/03/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
δες και στην PBR Ιταλίας που έχει ένα σύστημα για τη μηχανή σου ..

εδώ (http://www.pbr.it/prodotti.php?bottone=prodotti&menu=mecdraulic&l=en)

απ' ότι είδα (τιμή δεν αναγράφεται λίγο που έριξα μια ματιά ... ) αντιπρόσωπος είναι αυτός (http://www.patman.gr/)

:wave2:

Άκη respect bro :beer: ...

H PBR δε μου γεμίζει το μάτι, από το website και τις πληροφορίες που έχει τουλάχιστον...
Στη σελίδα τους έχει ένα kit για Sprimt ST 1050 '06, αλλά στον κατάλογό της όχι...
Ο κατάλογος όμως έχει για Τiget 1050 '04 :confused: ...

Στον κατάλογο τα kit για Triumph έχουν list price €188,00...

Ούτε το website του αντιπροσώπου μου λέει κάτι...

Τες πα, θα κάνω ένα τηλέφωνο και θα δω...

Thnx!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

McGyver
21/03/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αγοράζεις το ειδικό εργαλειάκι στο οποίο προσαρμόζεται η άκρη της ντίζας -αφού την βγάλουμε από την μανέτα- και το cable spray της Denicol και λαδώνεις τακτικά....

Να σου πω, αντί να πετάς στον αέρα πράγματα και να μας πρζώνεις, δε μας δώνεις καμιά πληροφορία για το "ειδικό εργαλειάκι" μη σου πω κανένα φυγοκεντρικό :lol: ;;;

:beer: :beer: :beer:

lamoun
21/03/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Να σου πω, αντί να πετάς στον αέρα πράγματα και να μας πρζώνεις, δε μας δώνεις καμιά πληροφορία για το "ειδικό εργαλειάκι" μη σου πω κανένα φυγοκεντρικό :lol: ;;;

:winka:

Μπορείς να το βρεις σχεδόν παντού.


124638

McGyver
21/03/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
:winka:

Μπορείς να το βρεις σχεδόν παντού.

:beer: :beer: :beer:

Αυτό όμως δε μένει συνέχεια πάνω, ε;

Πρέπει να βγάζεις κάθε φορά τη ντίζα από τη μανέτα...

lamoun
21/03/2008, 11:57
Ναι, πρέπει να βγει η ντίζα, + ότι μπορεί να σε παιδέψει λίγο στο λάδωμα. :sick:

McGyver
21/03/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ναι, πρέπει να βγει η ντίζα, + ότι μπορεί να σε παιδέψει λίγο στο λάδωμα. :sick:

Αχά!!!

Πάω για υδραυλικό...

NikosR
15/04/2008, 14:38
Θωμά, ο συμπλέκτης του Sprint, κρίνοντας απ' το δικό μου, δεν μπορεί να θεωρηθεί σκληρός (για τα κυβικά...). Εχω πετύχει υδραυλικούς σκληρότερους, οπότε πρόσεχε μην πάει τζάμπα ή επένδυση. Ducati ξεροκάμπανο έχεις πιάσει?

Αλλά βέβαια, το πρόβλημα εφόσον το έχεις, είναι πρόβλημα ότι και να σου πούμε εμείς.

Λεβιέ της Pazzo έχεις σκεφτεί? Το σχήμα (πιο παράλληλο πρός το γκρίπ) υποτίθεται ότι βοηθάει στον μοχλισμό.

Οι αλλαγές στο Sprint γίνονται για πλάκα με ελάχιστο συμπλεκτάρισμα, οπότε υποθέτω ότι το πρόβλημά σου αφορά οδήγηση στην πόλη σε πολλή κίνηση όπου αναγκάζεσαι να δουλεύεις συμπλέκτη πατινάροντας πολύ. Αν είναι έτσι ίσως και ένα 17άρι γρανάζι μπροστά θα βοηθήσει, εμμέσως, πολύ.