PDA

View Full Version : DT problem



tremar
22/03/2008, 00:28
Εχω ενα DT του 1989 και εχω αποριες ειναι 6volt και εχει μια ενδειξη στο ντεποζιτο που δειχνει μια αντλια βενζιναδικου που γραφει ετσι ακριβως Pb μπροστα του ακριβως και μια απαγορευτικη διαγωνια λωριδα τι σημαινει αυτο οτι καει μονο super ή αμολυβδη η και τα δυο παντως το ντεποζιτο δεν περνει λαδι εχει ξεχωριστο δοχειο για λαδι καυσης αυτο ειναι σιγουρο που μπορω να βρω φτηνα reed valve και κιτ κυλινδρο πιστονι polini 72cc για αεροψυκτο ειναι αεροψυκτο το μοτερ μου ζιγκλερ αν αλλαξω θα εχει καλυτερη αποδοση λαδια βαζω υπερσυνθετικα τα LUCAS RACING ειναι αμερικανικη και ειναι εμπειρη στο χωρο του ΑΜΑ SUPERCROSS αυτα και καλες βολτες στους καινουργιους αναβατες:)
:wave2:

id12586
22/03/2008, 00:59
Αυτό το σήμα λέει οτι η μηχανή καίει μόνο αμολυβδη.
Για τα άλλα δεν κατάλαβα Χριστό. :hypnotize

SeNNinhA
22/03/2008, 09:23
Είτε αμόλυβδη βάλεις είτε την ΝΕΑ Super το ίδιο είναι για τον κινητήρα (για όλους τους κινητήρες). Μαλιστα για όσους δεν έχουν καταλύτες είναι καλύτερα η Νεα Super γιατί τα καυσαέριά της δεν είναι καρκινογόνα όπως τα καυσαέρια της αμόλυβδης όταν δεν υπάρχει καταλύτης.

koukos
22/03/2008, 17:57
Η νεα σουπερ (Super RLP) εναι αμολυβδη βενζινη με προσθετα ενωσεις του μαγγανιου νομιζω οι οποιες οταν καιγονται ειναι ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ!Καλυτερα να βαζετε αμολυβδη,ειναι πολυ πιο καθαρη βενζινη με λιγοτερους ρυπους!

SeNNinhA
22/03/2008, 18:59
Πρέπει να επανορθώσω μιας και ως πριν λίγο είχα λάθος εντύπωση.

Η NΕΑ Super (RLP) είναι ουσιαστικά ΑΜΟΛΥΒΔΗ με προσθήκη ΚΑΛΙΟΥ. Καρκινογόνοι είναι οι ρύποι από τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες όπως το ΒΕΝΖΟΛΙΟ το οποίο όμως και στις 2 βρίσκεται στην ίδια ποσότητα. Ακόμη και η απλή εισπνοή τους επιβάλεται να αποφεύγεται κατά το γέμισμα.

ΟΠΟΤΕ....
χωρίς ΤΡΙΟΔΙΚΟ καταλύτη, η καύση οποιασδήποτε βενζίνης, δημιουργεί ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΥΣ ρύπους με άμεση και όχι απλά πιθανή μακροπρόθεσμη επίδραση στον οργανισμό.