PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Κ7



gat0s
07/04/2008, 00:53
ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΥΣΙΔΑ 520?ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ 1 ,2 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

vangelis 64
07/04/2008, 00:59
Υπερβολικό μού φαίνεται το νούμερο αλλά και να σού τα δώσει,θα τα καταλάβεις;:confused:

DimST
07/04/2008, 14:09
Και άλογα αλλά κυρίως ευστροφία... με μια ποιοτική αλυσίδα και με τακτική συντήρηση δε θα έχεις κανένα πρόβλημα στο θέμα τεντώματος. Φοβερή μετατροπή και θα δείς μεγάλες διαφορές για τα λεφτά που θα δώσεις.

GSXR K6
07/04/2008, 16:57
ΚΑΙ ΑΠΟ "ΖΩΗ" ΤΙ ΛΕΕΙ Η 520 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ 1000cc????????
ΕΧΩ ΕΝΑ Κ2 1000 ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΒΑΛΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ
ΑΛΛΑ "ΚΩΛΟΣΑ" ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΧΛΜ ΑΝΤΟΧΗΣ ΘΑ
ΔΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΩΡΑ!!!!!
ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΡΥΘΜΟΥΣ ΞΕΖΟΥΜΙΣΜΑΤΟΣ:hypnotize :hypnotize

Souza_me_240kmh
07/04/2008, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gat0s
ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΥΣΙΔΑ 520?ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ 1 ,2 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

ορεξη εχεις να αλλαζεις καθε 10.000 αλυσιδα γραναζια ? σαμπως το γκαζι δεν ειναι αρκετα του κ7 το 1-2 αλογα θα κανουν τι διαφορα :D

DimST
07/04/2008, 21:24
Έχω γνωστό με ZZR1400, 200 ρόδα και 140 κιλά αναβάτη. Χρήση μόνο ανοίγματα και απλά αποδεκτή συντήρηση.
Στα 10.000χλμ τα έφτυσε το πίσω γρανάζι (αλουμίνιο) και όχι η αλυσίδα... μιλάμε βέβαια πάντα για αλυσίδα των 160+Ε Xring DID, φαντάζομαι τα ίδια θα έκανε και μια αντίστοιχη regina που είσαι ίσως καλύτερη. Ο συγκεκριμένος έχει και ζάντες μαγνησίου οπότε με απλές ζάντες τα πράγματα ίσως είναι λιγό χειρότερα... αλλά αν μιλάμε και για 160 άλογα μηχανάκια και φυσιολογικά κιλά.... :D

10.000χλμ αν το μηχανάκι δε το έχεις για πάπια τότε τα κάνεις δε τα κάνεις σε ένα χρόνο..

:beer: :beer: :wave2:

T.R.E
08/04/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gat0s
ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΥΣΙΔΑ 520?ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ 1 ,2 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?


Εχω βαλει εγω στο δικο μου Κ6 1000,μεχρι στιγμης εχω κανει 2.000 χλμ και κανενα σημαδι χαλαρωσης... Φοραω DID ΖVM2 Gold...
Απο αλογα καμια αισθητη διαφορα,και 2 αλογα να παιρνει δεν τα νιωθεις στα 170+ που εχει ηδη...Παντως απο τα μαμα αλυσιδογραναζα εχουν πανω απο μισο κιλο διαφορα σε βαρος... :D :D Αν μου βγαλει 15.000 θα ειμαι ευχαριστημενος... :D :D

SeNNinhA
09/04/2008, 09:33
Η 520 αλυσίδα είναι μια πιο ελαφριά αλυσίδα απλά και αυτό δεν έχει να κάνει με άλογα.

Κάποια άλογα (από τα υπάρχοντα) χάνονται λόγω των τριβών των κινούμενων μερών. Και μια 520 δεν έχει διαφορά σε αντιστάσεις τριβής από μια 525 ή 530.

Έχει όμως διαφορά σε αίσθηση του πίσω (για όσους μπορούν να την καταλάβουν) μιας και μειώνεις κάποια γραμμάρια από το ΜΗ ΦΕΡΟΜΕΝΟ βάρος και έχεις κάπως καλύτερη οδική συμπεριφορά.

Πάντως μια οποιαδήποτε μη καλά λαδωμένη αλυσίδα σου χάνει 2-5 άλογα από τον τροχό. Οπότε σημαντικότερο για τις απώλειες είναι η σωστή λίπανσή της.

Εαν δεν είσαι αγωνιζόμενος ή δεν μετράς τα δέκατα στην πίστα όταν μπαίνεις δεν βλέπω τον λόγω να βάλεις μια πιο αδύναμη ουσιαστικά αλυσίδα σε ένα τόσο δυνατό μηχανάκι και να πληρώνεις χρήματα για την αρκετά πιο συχνή αντικατάστασή της συν το άγχος για πιθανή αστοχία της (ανάλογα την χρήση και την συντήρηση που της κάνεις).

alex-k7
09/04/2008, 10:00
Δεν ειναι μονο τα δεκατακια στην πιστα.Σε ενα ανοιγμα με καποιο αλλο 1000,τα 2 μετρα στο 400αρι μπορει να σου δωσουν τη νικη..:) :smokin:

T.R.E
09/04/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-k7
Δεν ειναι μονο τα δεκατακια στην πιστα.Σε ενα ανοιγμα με καποιο αλλο 1000,τα 2 μετρα στο 400αρι μπορει να σου δωσουν τη νικη..:) :smokin:


:D :D :D :D :D

SeNNinhA
09/04/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-k7
Δεν ειναι μονο τα δεκατακια στην πιστα.Σε ενα ανοιγμα με καποιο αλλο 1000,τα 2 μετρα στο 400αρι μπορει να σου δωσουν τη νικη..:) :smokin:

Τα δεκατάκια στην πίστα κερδίζονται επειδή μπορείς και στρίβεις καλύτερα (εαν μπορείς) και όχι επειδή πας πιο γρήγορα στην ευθεία. Ξεκολάτε

T.R.E
09/04/2008, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τα δεκατάκια στην πίστα κερδίζονται επειδή μπορείς και στρίβεις καλύτερα (εαν μπορείς) και όχι επειδή πας πιο γρήγορα στην ευθεία. Ξεκολάτε

Δεν λεει κατι διαφορετικο,ξαναδιαβασε λιγο... :beer: :beer:

SeNNinhA
09/04/2008, 20:02
Μια χαρά το έχω καταλάβει. Εσείς δεν έχετε καταλάβει πως δεν κάνει διαφορά σε ιπποδύναμη και άρα ούτε σε επιτάχυνση μια 520 σε σχέση με μια 525 ή 530. Και μην πείτε για βάρος γιατί είναι αμελητέο για κόντρες στην ευθεία. Πως θα τα βρει τα 2 μέτρα στο 400αρι εαν αλλαξει αλυσίδα σε 520? Αν μπορείτε εξηγήστε το μου.

Εαν δεν ασχολήσαι με πίστα δεν έχει νόημα αυτή η αλλαγή. Είναι πέταμα χρημάτων καθώς και μεγαλύτερο ρίσκο να σου κοπεί εαν δεν την συντηρίσεις σωστά.

Λαδώνετε την αλυσίδα σας σωστά και τακτικά και θα έχετε 2-5 πεταμένα αλογάκια με την μια.

sakisdani750
09/04/2008, 21:20
γατος εγω στο δικο μου που εβαλα μπορω να πω οτι παει τωρα μαμιοντας....

ασε τις μακακιες και παμε κυριακη σερρες!

alex-k7
09/04/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια χαρά το έχω καταλάβει. Εσείς δεν έχετε καταλάβει πως δεν κάνει διαφορά σε ιπποδύναμη και άρα ούτε σε επιτάχυνση μια 520 σε σχέση με μια 525 ή 530. Και μην πείτε για βάρος γιατί είναι αμελητέο για κόντρες στην ευθεία. Πως θα τα βρει τα 2 μέτρα στο 400αρι εαν αλλαξει αλυσίδα σε 520? Αν μπορείτε εξηγήστε το μου.

Εαν δεν ασχολήσαι με πίστα δεν έχει νόημα αυτή η αλλαγή. Είναι πέταμα χρημάτων καθώς και μεγαλύτερο ρίσκο να σου κοπεί εαν δεν την συντηρίσεις σωστά.

Λαδώνετε την αλυσίδα σας σωστά και τακτικά και θα έχετε 2-5 πεταμένα αλογάκια με την μια.
Εγω δεν το δοκιμασα.Αλλοι που το δοκιμασαν ειδαν διαφορα.Δεν μου λεει τιποτα το να στο εξηγησω
με το υφος που εχεις.Οποιος θελει βαζει και δοκιμαζει.

DimST
09/04/2008, 22:07
Διαφορά πάνω σε δυναμόμετρο υπάρχει => Λιγότερες τριβές λιγότερες απώλειες, περισσότερα άλογα.
Διαφορά στην επιτάχυνση/ρεπρίζ υπάρχει, όπως υπάρχει και με τις πιο ελαφριές ζάντες => Άλλο να προσπαθείς να τσουλήσεις ένα γεμάτο βαρέλι άλλο άδειο.
Το κόστος δεν είναι τραγικό ειδικά όταν έρθει η στιγμή αντικατάστασης. Σαφέστατα και η ζωή είναι μικρότερη, αλλά άν θές το κάτι καλύτερο, που θα δείς διαφορά σαφέστατα με μεγάλη αναλογία σε σχέση με το κόστος είναι καλό. Απλά θέλει σωστή και συχνή συντήρηση και προσοχή στα αλουμινένια γρανάζια....


peace :D

:beer: :wave2:

alex-k7
09/04/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Διαφορά πάνω σε δυναμόμετρο υπάρχει => Λιγότερες τριβές λιγότερες απώλειες, περισσότερα άλογα.
Διαφορά στην επιτάχυνση/ρεπρίζ υπάρχει, όπως υπάρχει και με τις πιο ελαφριές ζάντες => Άλλο να προσπαθείς να τσουλήσεις ένα γεμάτο βαρέλι άλλο άδειο.
Το κόστος δεν είναι τραγικό ειδικά όταν έρθει η στιγμή αντικατάστασης. Σαφέστατα και η ζωή είναι μικρότερη, αλλά άν θές το κάτι καλύτερο, που θα δείς διαφορά σαφέστατα με μεγάλη αναλογία σε σχέση με το κόστος είναι καλό. Απλά θέλει σωστή και συχνή συντήρηση και προσοχή στα αλουμινένια γρανάζια....


peace :D

:beer: :wave2:
Με καλυψες πληρως:a013:

Opisthogonia
18/04/2008, 00:48
vale ena donti pio konto brosta kai tha dis posa aloga tha paris :P sketi i alisida den dini tpt aplos sou dini tin estisi oti strofari pio aneta :P
XOSE XOSE(armanto kai kounadolores) 520 alisida kai -1 donti brosta :P XXEXE

Souza_me_240kmh
18/04/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
vale ena donti pio konto brosta kai tha dis posa aloga tha paris :P sketi i alisida den dini tpt aplos sou dini tin estisi oti strofari pio aneta :P
XOSE XOSE(armanto kai kounadolores) 520 alisida kai -1 donti brosta :P XXEXE


θα παρει αλογα με -1 δοντι μπροστα :confused: :confused:

αμα ειναι να βαλουμε -5-6 δοντια -- να παρουμε καμια 50αρια αλογα τροχο ε?

reinmeister
18/04/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια χαρά το έχω καταλάβει. Εσείς δεν έχετε καταλάβει πως δεν κάνει διαφορά σε ιπποδύναμη και άρα ούτε σε επιτάχυνση μια 520 σε σχέση με μια 525 ή 530. Και μην πείτε για βάρος γιατί είναι αμελητέο για κόντρες στην ευθεία. Πως θα τα βρει τα 2 μέτρα στο 400αρι εαν αλλαξει αλυσίδα σε 520? Αν μπορείτε εξηγήστε το μου.

Εαν δεν ασχολήσαι με πίστα δεν έχει νόημα αυτή η αλλαγή. Είναι πέταμα χρημάτων καθώς και μεγαλύτερο ρίσκο να σου κοπεί εαν δεν την συντηρίσεις σωστά.

Λαδώνετε την αλυσίδα σας σωστά και τακτικά και θα έχετε 2-5 πεταμένα αλογάκια με την μια.

να στο εξηγησω εγω...το βαρος ΔΕΝ ειναι αμελητεο...520 με 530 εχουν ενα κιλο+ τουλαχιστον διαφορα...υπολογισε το πολλαπλασιαζομενο ως περιστρεφομενη μαζα κι ελα μετα να μου πεις που θα βρεις τα δυο μετρα στο 400αρι...(στο δυναμομετρο οι διαφορες ειναι 3-5 αλογα σε μηχανακια των 170-180 ιππων)...επισης η διαφορα στην επιταχυνση αλλα ΚΑΙ στην επιβραδυνση ειναι εντονη και αισθητη...

δεν εχουν διαφορα στις αντιστασεις τριβης ειπες? η 520 εχει πλατος 6,35 mm και η 530 εχει 9,65mm...τωρα αν στο δικο σου βιβλιο διαφορα πλατους της ταξης του 30% δεν συνηγορει σε εντονη διαφορα τριβης τοτε πασο...για να μην μιλησω για τις διαφορες βαρους που προκυπτουν και στα γραναζια λογω διαφορας παχους...

διαφορα φθορας σαφεστατα και υφισταται...με πλημμελη συντηρηση η 520 εχει την μιση ζωη μιας 530...δηλαδη 10-15 χιλιαδες χιλιομετρα...παντελως αδιαφορο σε καποιον που κανει κοντρες η που εχει ριξει αλλα 5.000 ευρω στο μηχανακι του...

gixxerpap
18/04/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να στο εξηγησω εγω...


γιατί κύριε καθηγητά δεν εξηγείτε με απλά λόγια ότι δεν παίρνει άλογα το μηχανάτσι, απλά χάνονται λιγότερα άλογα στο δρόμο τους προς τον τροχό?

...και οι διαφορες στο δρόμο είναι αισθητες βεβαίως βεβαίως ...

...να βάλω μια στο μπουσάκι να δεις πως θα αντέξει για 10-15.000 ... ... ... ...μέτρα?:lol:

reinmeister
18/04/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
γιατί κύριε καθηγητά δεν εξηγείτε με απλά λόγια ότι δεν παίρνει άλογα το μηχανάτσι, απλά χάνονται λιγότερα άλογα στο δρόμο τους προς τον τροχό?

...και οι διαφορες στο δρόμο είναι αισθητες βεβαίως βεβαίως ...

...να βάλω μια στο μπουσάκι να δεις πως θα αντέξει για 10-15.000 ... ... ... ...μέτρα?:lol:

ουστ ρε...που με κανεις και ανοιγω το ξημερωμα και τρελλαινομαι στο tankslapping...π@παρα... :yuck:

gixxerpap
18/04/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ουστ ρε...που με κανεις και ανοιγω το ξημερωμα και τρελλαινομαι στο tankslapping...π@παρα... :yuck:

αμα δεν ξέρεις, να ρωτάς ....δεν είναι ντροπη!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


οοουυυυυυ ....τι του είπα .....

reinmeister
18/04/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αμα δεν ξέρεις, να ρωτάς ....δεν είναι ντροπη!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


οοουυυυυυ ....τι του είπα .....

ελα ρε φιλε...πες μου σε παρακαλω πως να το αποφυγω...σε παρακαλω...:bigcry:

το βραδυ αττικη οδο...

SeNNinhA
18/04/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να στο εξηγησω εγω...το βαρος ΔΕΝ ειναι αμελητεο...520 με 530 εχουν ενα κιλο+ τουλαχιστον διαφορα...υπολογισε το πολλαπλασιαζομενο ως περιστρεφομενη μαζα κι ελα μετα να μου πεις που θα βρεις τα δυο μετρα στο 400αρι...(στο δυναμομετρο οι διαφορες ειναι 3-5 αλογα σε μηχανακια των 170-180 ιππων)...επισης η διαφορα στην επιταχυνση αλλα ΚΑΙ στην επιβραδυνση ειναι εντονη και αισθητη...

δεν εχουν διαφορα στις αντιστασεις τριβης ειπες? η 520 εχει πλατος 6,35 mm και η 530 εχει 9,65mm...τωρα αν στο δικο σου βιβλιο διαφορα πλατους της ταξης του 30% δεν συνηγορει σε εντονη διαφορα τριβης τοτε πασο...για να μην μιλησω για τις διαφορες βαρους που προκυπτουν και στα γραναζια λογω διαφορας παχους...

διαφορα φθορας σαφεστατα και υφισταται...με πλημμελη συντηρηση η 520 εχει την μιση ζωη μιας 530...δηλαδη 10-15 χιλιαδες χιλιομετρα...παντελως αδιαφορο σε καποιον που κανει κοντρες η που εχει ριξει αλλα 5.000 ευρω στο μηχανακι του...

Μια χαρά τα ξέρω όλα αυτά.

- Μιλάς για 3-5 άλογα (απο αυτά που χάνονται) σε μηχανή 170-180 ίππων (άρα λιγότερα σε πιο αδύναμες) και εγώ μιλάω για καλολαδωμένη αλυσίδα και 2-5 άλογα (απο αυτά που χάνονται) πάλι. Απλά λέω ότι δεν είναι καμιά φοβερή διαφορά και μάλιστα υπάρχει με την προυπόθεση της καλής συντήρησης αλλιώς τα χάνεις πάλι.

- Το 1 κιλό διαφορά δεν μου λέει τίποτε στην ευθεία και στην επιτάχυνση γιατί ενα κιλό και παραπάνω μπορεί να έχεις πάρει ή χάσει και εσύ ο ίδιος από μέρα σε μέρα ή μόνο από τον ιδρώτα σου μετά από 20 λεπτά μέσα στην πίστα.

- Το 1 κιλό διαφορά+μερικά ακόμη γραμμάρια από τα γρανάζια σίγουρα κάνει αρκετή διαφορά όμως (άσχετα με τους ίππους) στην συμπεριφορά της μηχανής αλλα αυτό πάλι δεν έχει σχέση με την ευθεία αλλα όντως έχει σχέση με φρενάρισμα και στρίψιμο.

- Οι αντιστάσεις τριβής υπάρχουν μόνο στο σημείο επαφής αλυσίδας και γραναζιού και όχι σε όλο το μήκος της αλυσίδας και οι αντιστάσεις τριβής και η διαφορά σε κιλά αποτυπώνονται στο δυναμόμετρο με 2-5 ίππους που λες για 170-180 ίππους μηχανες. Και απλά εγώ λέω ότι εαν δεν μπαίνεις σε πίστα για να μετρά τα δέκατα, καλύτερα να έχεις μια καλολαδωμένη αλυσίδα 530 ή 525 που είσαι σίγουρος για την αντοχή της γιατί πιθανά θα έχεις διαβάσει τις ζημιές που προκαλεί μια κομμένη αλυσίδα ενώ κινεισαι και οι οποίες δεν είναι καθόλου μικρές...

- Εαν πάλι έχεις την μηχανή ιαγμένη για κόντρες τότε βάλε 520 μεταξύ των άλλων. Εγώ μιλούσα για τον πολύ κόσμο.

- 2 μέτρα στο 400άρι πάντως από αλλαγή αλυσίδας σε 520 (με ίδια μηχανάκια και οδηγούς) δεν κερδίζεις με τίποτε.


Υ.Γ. Εαν ενόχλησε το ύφος της απάντησής μου ζητώ συγνώμη. Δεν είχα καμία πρόθεση να γίνω εριστικός.

reinmeister
18/04/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


- Το 1 κιλό διαφορά δεν μου λέει τίποτε στην ευθεία και στην επιτάχυνση γιατί ενα κιλό και παραπάνω μπορεί να έχεις πάρει ή χάσει και εσύ ο ίδιος από μέρα σε μέρα ή μόνο από τον ιδρώτα σου μετά από 20 λεπτά μέσα στην πίστα.

- Το 1 κιλό διαφορά+μερικά ακόμη γραμμάρια από τα γρανάζια σίγουρα κάνει αρκετή διαφορά όμως (άσχετα με τους ίππους) στην συμπεριφορά της μηχανής αλλα αυτό πάλι δεν έχει σχέση με την ευθεία αλλα όντως έχει σχέση με φρενάρισμα και στρίψιμο.



μου κανεις πλακα ναι?πες το αν ειναι να μην καθομαι να γραφω τσαμπα...

Tpap
18/04/2008, 13:10
3-5 ΑΛΟΓΑ στα 170 ειναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση..../ 2 μέτρα στα 400/ αυτός που θέλει να κερδάει στις κόντρες/ τα πάμε να σου σκίσω τα πρέκια με την 520?/ 1 δοντι σου δίνει ΑΛΟΓΑ/.....

rein/pap είστε στην μπρίζα/σας τρώει απ' οτι βλέπω για κόντρες...ε?
με τον κρέκορυ, τι έγινε ήλθε στην βούτα...?

η ματαιοδοξία στα μεγαλεία της..

reinmeister
18/04/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
3-5 ΑΛΟΓΑ στα 170 ειναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση..../ 2 μέτρα στα 400/ αυτός που θέλει να κερδάει στις κόντρες/ τα πάμε να σου σκίσω τα πρέκια με την 520?/ 1 δοντι σου δίνει ΑΛΟΓΑ/.....

rein/pap είστε στην μπρίζα/σας τρώει απ' οτι βλέπω για κόντρες...ε?
με τον κρέκορυ, τι έγινε ήλθε στην βούτα...?

η ματαιοδοξία στα μεγαλεία της..

σαφεστατα και δεν ειμαι ματαιοδοξος...μονο 196 αλογα εχω...καπου εκει τριγυρω βοσκαει και ο παπ...

αναφορικα με τις κοντρες,οι μονες που κανω πλεον ειναι στα σουβλακια...

ειμαστε στην πριζα για χαβαλε...

θα μπορουσες καλλιστα να αντικαταστησεις την "ματαιοδοξια" με το "κεφι" αλλα φανταζομαι οτι σου ηταν δυσκολο...

υ.γ. παρακαλω να μεταφερθει στις αντιπαραθεσεις για να μην χαλασουμε το θρεντ...

gixxerpap
18/04/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ελα ρε φιλε...πες μου σε παρακαλω πως να το αποφυγω...σε παρακαλω...:bigcry:

το βραδυ αττικη οδο...


αφου με παρακαλας, θα σου πω .....

παρε ενα ΖΖΡ 1400 και δε θα εχεις τετοια προβληματα .....
η τελος παντων, βγάλε 20 αλογα απο το δικο σου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
18/04/2008, 13:39
Είχα στο 954 αλυσίδα 530 και τώρα 520....

Αν μιλάμε για ευθείες 400μ δεν θα μπορέσω να σας βοηθήσω...

Αν θέλετε να μιλήσουμε για το πως συπμεριφέρεται η μηχανή με την 520 (ναι αλλά και με μεγαλυτερο γρανάζι πίσω ) πολύ ευχαρίστως.....

Σε γενικές γραμμές το μηχανάκι μεταμορφώνεται ευχάριστα - σε κάνεις και χαμογελάς δλδ :D

Tpap
18/04/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υ.γ. παρακαλω να μεταφερθει στις αντιπαραθεσεις για να μην χαλασουμε το θρεντ...

δεν αντιπαρατίθεμαι...θέση μου εξέφρασα.
και αν ενοχλούν/χαλάνε την ενότητα σας οι θέσεις μου, μπορώ να μην τις διατυπώνω.

reinmeister
18/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν αντιπαρατίθεμαι...θέση μου εξέφρασα.
και αν ενοχλούν/χαλάνε την ενότητα σας, οι θέσεις μου μπορώ να μην τις διατυπώνω.

και μετα λες οτι ειμαι εγω στην πριζα...ειπα αντιπαραθεσεις διοτι δεν μπορει να παει πουθενα αλλου...και ο λογος ηταν απολυτως σαφης...να μην χαλασει το θρεντ...και μην κανεις σε παρακαλω την ζαν ντ'αρκ...ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος, σε εναν δημοσιο χωρο, να εκφραζει την αποψη του και κανεις δεν εχει δικαιωμα να του το αφαιρεσει...

Souza_me_240kmh
18/04/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σαφεστατα και δεν ειμαι ματαιοδοξος...μονο 196 αλογα εχω...καπου εκει τριγυρω βοσκαει και ο παπ...

αναφορικα με τις κοντρες,οι μονες που κανω πλεον ειναι στα σουβλακια...

ειμαστε στην πριζα για χαβαλε...

θα μπορουσες καλλιστα να αντικαταστησεις την "ματαιοδοξια" με το "κεφι" αλλα φανταζομαι οτι σου ηταν δυσκολο...

υ.γ. παρακαλω να μεταφερθει στις αντιπαραθεσεις για να μην χαλασουμε το θρεντ...


196 :eyepop:

δωσε κανενα και σε μας τα φτωχαδακια :bigcry:

SeNNinhA
18/04/2008, 15:43
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

για όλους

:) :) :) :)

reinmeister
18/04/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
196 :eyepop:

δωσε κανενα και σε μας τα φτωχαδακια :bigcry:

να στα δωσω ολα? θελω να φερω κατι αλλα αραβικα...:D

Souza_me_240kmh
18/04/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να στα δωσω ολα? θελω να φερω κατι αλλα αραβικα...:D


ολα ? :eyepop:

δωστα δωστα :beer:

JIMK7
19/04/2008, 01:40
Στο δικό μου Κ7 έβαλα 520 αλυσίδα DID μαζί με ένα αλουμινένιο της ρένταλ γρανάζι έχασε σε βάρος γύρο στο 1.5 κιλό τώρα για άλογα το έβαλα στο δυναμόμετρο πριν και μετά την αλλαγή δεν είδα καμιά διαφορά (ίσος επειδή η αλυσίδα ήταν με όρινκ και όχι απλή )
Στο δρόμο βέβαια υπάρχουν διαφορές μικρές αλλά δεν παύουν να υπάρχουν :D
Αυτή τη στιγμή έχω κάνει γύρο στα 4000 χιλιομ και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα όταν θα έρθει η ώρα για αλλαγή πάλι 520 θα βάλω :p

:wave2: :wave2:


128014