PDA

View Full Version : Pilot Power ή πάλι Pilot Road 2?



npat
07/04/2008, 11:32
Ήρθε η ώρα για λάστιχα πάλι... :sick: :sick:

Στην αρχή, απ τη μαμά, φορούσα τα Pilot Road που ήταν σκληρά σαν πέτρες και δεν τα γούσταρα καθόλου...

Στην πρώτη αλλαγή έβαλα τα Pilot Road 2, από τα οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Δεν με πούλησαν ποτέ, ούτε στο στεγνό, ούτε στο βρεγμένο. Κράτησαν και καμιά εικοσαριά χιλιάδες χιλιόμετρα---ή λίγο λιγότερο---οριακά βέβαια.

Τώρα ξανάρθε η ώρα να αλλάξω και σκέφτομαι είτε να ξαναβάλω τα Pilot Road 2 είτε να δοκιμάσω τα Pilot Power.

Έχει κανείς εντυπώσεις να μοιραστεί για τα Pilot Power? Ειδικά, μάλιστα, αν έχει δοκιμάσει και τα δύο (Road-2 και Power) ώστε να είναι πιο άμεση η σύγκριση? Κράτημα (στεγνό και βρεγμένο)? Αίσθηση? Διάρκεια?

Είδα στο σάιτ της Μισελέν ότι υπάρχουν και κάποια Power 2CT, αλλά, απ' ότι κατάλαβα, αυτά είναι πολύ αγωνιάρικα, για τους γΛήγορους μόνο... κάνω λάθος?

Για πέτε...

Εντιτ: Την μοτοσυκλέτα την χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην πόλη, αλλά κάνω και πολλά ταξίδια σε εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο (στα ταξίδια προφανώς γίνονται και τα περισσότερα χιλιόμετρα). Γενικά γράφω αρκετά έως πολλά χιλιόμετρα.

DrIoannis
07/04/2008, 11:44
Με την μηχανή που είδα στο προφίλ σου τα Road2 είναι ότι πρέπει.Εάν θέλεις τώρα καλύτερο κράτημα αλλά σαφώς λιγότερα χλμ ανά λάστιχο τα Power είναι πολύ καλά.Τα 2CT είναι ίδια με τα POWER απλά στις άκρες είναι λίγο πιο μαλακά.Κατά την άποψή μου τα ROAD2 είναι κατάλληλα για την μηχανή σου.

sniper
07/04/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
...

Έχει κανείς εντυπώσεις να μοιραστεί για τα Pilot Power? Ειδικά, μάλιστα, αν έχει δοκιμάσει και τα δύο (Road-2 και Power) ώστε να είναι πιο άμεση η σύγκριση? Κράτημα (στεγνό και βρεγμένο)? Αίσθηση? Διάρκεια?

Είδα στο σάιτ της Μισελέν ότι υπάρχουν και κάποια Power 2CT, αλλά, απ' ότι κατάλαβα, αυτά είναι πολύ αγωνιάρικα, για τους γΛήγορους μόνο... κάνω λάθος?

Για πέτε...

Εντιτ: Την μοτοσυκλέτα την χρησιμοποιώ καθημερινά μέσα στην πόλη, αλλά κάνω και πολλά ταξίδια σε εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο (στα ταξίδια προφανώς γίνονται και τα περισσότερα χιλιόμετρα). Γενικά γράφω αρκετά έως πολλά χιλιόμετρα.


Λάθος κάνεις... δεν είναι αγωνιάρικα..... επίσης 2γομα όπως τα Power 2CT βγαίνουν πλέον και τα Road 2

Το Power και τα 2CT τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλά λάστιχα.... τα 2CT τα λατρεύω :D ζεστένονται αμέσως κι αν δεν είσαι κάφρος θα σου κρατήσουν αρκετά χλμ...

Αυτά που έχω τώρα έπάνω έχουν κάνει Αθήνα-Σερρες, 3 TD ολοήμερα στην πίστα Σερρών, 3 ΤD Μέγαρα, ένα ταξίδι 1500 χλμ και κανα 1000ρι ακόμα χλμ Αθήνα και στα πέριξ.... κι ακόμα έχουν λίγο.....

Το γεγονός ότι στο κέντρο η γόμα είναι πιο σκληρή από αυτή των άκρων δεν αφήνει το λάστιχο να τετραγωνίσει εύκολα... (είπαμε ότι δεν είσαι κάφρος και τα σέβεσαι τα λάστιχά σου)

Tigas
07/04/2008, 12:04
Metzeler Sportec M3 (http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/SuperSport_SportecM3.xml&vehicleType=MOTO&menu_item=/products/catalog/supersport)

npat
07/04/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λάθος κάνεις... δεν είναι αγωνιάρικα..... επίσης 2γομα όπως τα Power 2CT βγαίνουν πλέον και τα Road 2

Το Power και τα 2CT τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλά λάστιχα.... τα 2CT τα λατρεύω :D ζεστένονται αμέσως κι αν δεν είσαι κάφρος θα σου κρατήσουν αρκετά χλμ...



Αυτό το είπα επειδή η Michelin, στο site της, έχει τα Power 2CT στην κατηγορία Racing / Hypersport μαζί με τα Pilot Race---σε αντίθεση με τα "απλά" Power και τα Road-2 τα οποία τα έχει στην κατηγορία Sport και Road / Sport...

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004103747&lang=EN

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004103705&lang=EN

Από τιμές? Ξέρουμε μήπως τι διαφορά έχουν τα Power και τα Power-2CT? (Για τα Road-2 ξέρω...)

npat
07/04/2008, 15:25
Ρώτησα τιμές... η διαφορά δεν είναι τεράστια (τιμές καταλόγου, χωρίς την όποια έκπτωση: 370 R2 / 390 P / 420 P2CT)

Σκέφτομαι, όμως, να βάλω ξανά τα Pilot Road 2 για να μου βγάλουν την έξτρα ταλαιπωρία του καλοκαιριού και των παραπάνω χιλιομέτρων (και πολλές φορές και των "όχι και καλύτερων" χιλιομέτρων---όλο και λίγο χώμα θα πατήσουμε), και στην επόμενη αλλαγή, το φθινόπωρο / χειμώνα, αν είναι, δοκιμάζω και το Power / Power 2CT...

Σκέφτομαι λογικά?

makis206
07/04/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Σκέφτομαι λογικά?

Λογικά σκέφτεσαι Νίκο εκτός εάν νομίζεις ότι χρειάζεσαι να ευχαριστηθείς λίγο περισσότερο το μηχανάκι σου, προσωπικά έτσι την πάτησα εγώ με το να βάλω τα Roadtec Z6 της Metzeler. Καλό λάστιχο, δεν λέω, και δεν μ'έχει προδώσει μέχρι στιγμής κιόλας. Θά'θελα όμως να μπορώ να του δείξω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα πολλά χιλιόμετρα και στις μεγάλεις κλίσεις, βλέπω ότι αργεί να ζεσταθεί και δεν μου δείνει και την τέλεια πληροφόρηση για το δρόμο που πατάει, έχει μεγάλη διάρκεια στο χρόνο αλλά τι να το κάνω όταν δεν το ευχαριστιέμαι όσο θά'θελα εγώ;

Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος κάνοντας ήπια/βολτάδικα χιλιόμετρα μια χαρά λάστιχο θα είναι το Pilot Road, αν όμως νιώθεις ότι χρειάζεται να πειραματιστείς λίγο περισσότερο με τις δυνατότητες που μπορεί να δώσει το CBFάκι σου κάνε την αλλαγή και δοκίμασε κάτι πιο μαλακό. Δεν έχεις να κερδίσεις μόνο στη στροφή αλλά και στην πληροφόρηση και το σημαντικότερο ; Στο φρενάρισμα.

Σάμπως έχουμε δρόμους για τουριστάδικα λάστιχα ; :lol:

Εμένα μέχρι το καλοκαίρι με βλέπω για τα Power, άμα καγκουρέψω λίγο ακόμα έφυγα για τα 2CT :ninja:

npat
07/04/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
αν όμως νιώθεις ότι χρειάζεται να πειραματιστείς λίγο περισσότερο με τις δυνατότητες που μπορεί να δώσει το CBFάκι σου κάνε την αλλαγή και δοκίμασε κάτι πιο μαλακό. Δεν έχεις να κερδίσεις μόνο στη στροφή αλλά και στην πληροφόρηση και το σημαντικότερο ; Στο φρενάρισμα.

Σάμπως έχουμε δρόμους για τουριστάδικα λάστιχα ; :lol:


Λες ε....

zephyr1
07/04/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Λες ε....

Στην βολτα που πηγαμε καναμε μια μικρη συζητηση για τα λαστιχα :) , εχω δοκιμασει τα power - δεν κανουν :winka: :wave2:

sniper
07/04/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Στην βολτα που πηγαμε καναμε μια μικρη συζητηση για τα λαστιχα :) , εχω δοκιμασει τα power - δεν κανουν :winka: :wave2:

λίγο πιο σαφής;

zephyr1
07/04/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
λίγο πιο σαφής;

Τι να πω τωρα?:confused: οτι ειπαμε στην βολτα?:sick:

Ο Νικολας ειναι καθημερινος συμβιωτης με την μοτοσυκλετα του, οποταν τα λαστιχα που εχει του ταιριαζουν καλυτερα.:D

:a22:

npat
07/04/2008, 17:45
Ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι αυτό της γενικότερης... "αντοχής στην κακομεταχείριση" του ελαστικού...

Γιατί εντάξει... και στον κακό δρόμο με τις λακκούβες θα πάει, και πεζοδρόμια θα καβαλήσει που και που, και λίγο χωματάκι θα πατήσει για φτάσει σε καμιά παραλία, και απ' όλα.

Μήπως ένα πιο σπορ λάστιχο σαν το Power και Power 2CT είναι πολύ πιο ευπαθές σε τέτοιες συνθήκες? Ή δεν έχει σχέση και, σε αυτό το θέμα, είναι το ίδιο?

Δεν με πειράζει να κρατήσει, ας πούμε 14 χιλιάδες χλμ αντί για 20, αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι "από εδώ είναι κολόδρομος, θα γαμήσω τα λάστιχα"...

makis206
08/04/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν με πειράζει να κρατήσει, ας πούμε 14 χιλιάδες χλμ αντί για 20, αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι "από εδώ είναι κολόδρομος, θα γαμήσω τα λάστιχα"...

Εδώ όντως υπάρχει ένα μικρό θέμα που κάποιοι του δίνουν μεγάλη σημασία, άλλοι πάλι καθόλου. Εννοώ ότι όντως το μαλακό λάστιχο είναι πιο ευαίσθητο στο κακό οδόστρωμα και ειδικά στο χώμα, προσωπικά πιστεύω ότι επιρρεάζεται για λίγο η γόμα του ελαστικού κάνοντάς το με τα "κακά" χιλιόμετρα λιγότερο αποτελεσματικό χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι αχρηστεύονται τελείως και γίνονται χειρότερα για το δρόμο απ'ότι ένα σετ τουριστάδικων ελαστικών. Παρόλα αυτά έχω δει πολλούς με μηχανάκια σαν τα δικά μας (CBF-Fazer κλπ) να μην τους απασχολεί και τόσο και να μην αλλάζουν την καθημερινή χρήση που κάνουν στα μηχανάκια τους επειδή άλλαξαν τύπο ελαστικών και πήγαν σε πιο σπορ. Στην επόμενη γρήγορη βόλτα την ίδια εμπιστοσύνη τους δείχνουν.
Άλλοι πάλι (καλή ώρα σαν εμένα:lol: ) δεν το σκέφτονται καν να φερθούν με "σκληρό" τρόπο σε ένα μαλακό ελαστικό και φροντίζουν περισσότερο τα λάστιχά τους απ'ότι την ίδια τους τη γκόμενα :rotflmao:

Βασιζόμενος σ'αυτά που είπε ο Παναγιώτης θα σου έλεγα να το σκεφτείς λίγο παραπάνω αν όμως τα περισσότερα χιλιόμετρα που κάνεις είναι της καθημερινής χρήσης στην πόλη και στα ταξιδάκια των Σαββατοκύριακων θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις , θα σε ευχαριστήσουν όσο δεν φαντάζεσαι απ'το πρώτο κιόλας φρενάρισμα !

Σκέψου λίγο το CBFάκι με ένα ελαστικό που θα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και θα γαντζώνει στην άσφαλτο απ'τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα ; Με λίγο μετρίασμα στα δύσκολα δεν νομίζω να έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα.

:beer:

npat
08/04/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Βασιζόμενος σ'αυτά που είπε ο Παναγιώτης θα σου έλεγα να το σκεφτείς λίγο παραπάνω αν όμως τα περισσότερα χιλιόμετρα που κάνεις είναι της καθημερινής χρήσης στην πόλη και στα ταξιδάκια των Σαββατοκύριακων θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις , θα σε ευχαριστήσουν όσο δεν φαντάζεσαι απ'το πρώτο κιόλας φρενάρισμα !

Σκέψου λίγο το CBFάκι με ένα ελαστικό που θα ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως και θα γαντζώνει στην άσφαλτο απ'τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα ; Με λίγο μετρίασμα στα δύσκολα δεν νομίζω να έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα.


Μάκη με έψησες.

Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT). Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι ότι τα 2CT έχουν λίγο μαλακότερη γόμα στα πλάγια, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα "απλά" είναι μαλακότερα από Road 2. Οπότε ας τα δοκιμάσουμε και βλέπουμε...

:wave2:

gcrook
08/04/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μάκη με έψησες.

Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT). Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι ότι τα 2CT έχουν λίγο μαλακότερη γόμα στα πλάγια, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα "απλά" είναι μαλακότερα από Road 2. Οπότε ας τα δοκιμάσουμε και βλέπουμε...

:wave2:

Δεν σε προλαβα.
Αφου εισαι ευχαριστημενος απο τα Road, θα σου προτεινα να τα ξαναδοκιμασεις, για να τα δεις αλλη μια φορα πως ειναι απο φρεσκα, (μιας και τα κυκλοφορεις φαγωμενα τα τελευταια χλμ) , και στην επομενη αλλαγη να πειραματιστεις με το Power αν θες.

npat
08/04/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν σε προλαβα.
Αφου εισαι ευχαριστημενος απο τα Road, θα σου προτεινα να τα ξαναδοκιμασεις, για να τα δεις αλλη μια φορα πως ειναι απο φρεσκα, (μιας και τα κυκλοφορεις φαγωμενα τα τελευταια χλμ) , και στην επομενη αλλαγη να πειραματιστεις με το Power αν θες.

Έχει και αυτό μια λογική...

Είναι κάτι που δε σ' αρέσει στα Power? Ή το λες απλώς για να σχηματίσω μια σαφέστερη άποψη?

Απ' ότι έχω καταλάβει, διαβάζοντας από εδώ και από εκεί, τα Power στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να μην μου κρατήσουν τόσο όσο τα Road-2 (να φαγωθούν στο κέντρο αρκετά πιο γρήγορα), χωρίς να έχουν σημαντική διαφορά στο κράτημα. Στην καλύτερη θα έχουν αισθητά καλύτερο κράτημα (βασικά, γρηγορότερο ζέσταμα).

Τώρα, βέβαια, παίζει και η διαφορά στην κορόνα η οποία όμως δεν νομίζω να είναι τεράστια μεταξύ των δύο.

Τα power 2CT δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσω, μια και είναι ίδια με τα Power στο κέντρο και αρκετά μαλακότερα στα άκρα...

gcrook
08/04/2008, 17:41
Δεν ξερω ποσο μαλακο ειναι στα ακρα και ποσο σκληρο στο κεντρο ουτε αν αυτο εχει λογικη για δρομο (στην πραξη εννοω) διοτι εχω βαλει 3 φορες σερι τα απλα παουερ.
Δεν αλλαξα την τριτη φορα σε αλλη γομα διοτι βρηκα οτι τα απλα παουερ ειναι (μεχρι τωρα) τα λαστιχ που μου ταιριαζουν απολυτα στον τροπο που χειριζομαι την μοτοσυκλετα και μου δινουν οτι χρειαζομαι.
Σιγουρα θα υπαρχουν και καλυτερα λαστιχα,αλλα το θεμα ελαστικων για εμας του απλους θνητους ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο.
Δες σχετικες αντιπαραθεσεις παλιοτερα για τα Πιρελι ντιαμπλο τα απλα να καταλαβεις.

zephyr1
08/04/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
τα λαστιχ που μου ταιριαζουν απολυτα στον τροπο που χειριζομαι την μοτοσυκλετα και μου δινουν οτι χρειαζομαι.


Αυτος ειναι ακριβως ο λογος που οταν βρισκεις ενα λαστιχο ,παραμενεις σ'αυτο.:beer:

Νικο καλοριζικα και καλοταξιδα να ειναι, δοκιμασε τα σιγουρα θα κερδισεις κατι.:beer:

makis206
09/04/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT).

Κι έκανες την καλύτερη επιλογή νομίζω, τα 2CT θα θέλουν και κανένα trackday που και που για να πούμε χαλάλι τα λεφτά που δώσαμε και για τους όποιους (μικρο)συμβιβασμούς πιθανόν μας αναγκασουν να κάνουμε :lol:
Εντυπώσεις να μας πεις να ξέρουμε τι θα "περπατήσουμε" το καλοκαιράκι !:a013:



Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Νικο καλοριζικα και καλοταξιδα να ειναι, δοκιμασε τα σιγουρα θα κερδισεις κατι.:beer:

Πολλά + :beer: :beer:

TEOkaip7
11/04/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μάκη με έψησες.

Μόλις παρήγγειλα τα Pilot Power (τα "απλά" όχι τα 2CT). Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι ότι τα 2CT έχουν λίγο μαλακότερη γόμα στα πλάγια, αλλά έτσι κι αλλιώς και τα "απλά" είναι μαλακότερα από Road 2. Οπότε ας τα δοκιμάσουμε και βλέπουμε...

:wave2:

μεγειά τα καινούργια λάστιχα, ήμουν εκεί όταν τα έβαζαν τα παιδιά και είχα την ευκαιρία να τα δω σε σχέση με τα δικά μου (Road 2) δίπλα δίπλα πάνω στις ράμπες, έχουν μεγάλη διαφορά στην κορόνα και είμαι περίεργος να ακούσω εντυπώσεις στο δρόμο

:beer: :beer:

makis206
15/04/2008, 11:11
:confused:

Ή που δεν τα έβαλες ακόμα Νίκο, ή που φτιάχτηκες τόσο και δεν κατέβηκες ακόμα απ'τη σέλα για να μας πεις εντυπώσεις !:look:


:a8: :a48: :a51: :lol:

filipp0s
15/04/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:confused:

Ή που δεν τα έβαλες ακόμα Νίκο, ή που φτιάχτηκες τόσο και δεν κατέβηκες ακόμα απ'τη σέλα για να μας πεις εντυπώσεις !:look:


:a8: :a48: :a51: :lol:


ρε τάπα πήγαινε λέμε! Του άρεσαν!

:beer:

Cpt. Haddock
15/04/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ή που δεν τα έβαλες ακόμα Νίκο, ή που φτιάχτηκες τόσο και δεν κατέβηκες ακόμα απ'τη σέλα για να μας πεις εντυπώσεις !:look:

η αλήθεια είναι οτι δεν τον προλαβαίναμε με τα καινουρια $@#$%@% λαστιχα που πήγε και πήρε :lol:

makis206
15/04/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
ρε τάπα πήγαινε λέμε! Του άρεσαν!
:beer:

Αυτά είναι !:a54:

Νά'σαι καλά Φίλιππε :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
η αλήθεια είναι οτι δεν τον προλαβαίναμε με τα καινουρια $@#$%@% λαστιχα που πήγε και πήρε :lol:

Επιτέλους δώθηκε και η απάντηση σ'αυτούς που λένε πως το CBFάκι δεν πάει, τα λάστιχα φταίνε κύριοι !:evil:


:lol: :beer: :lol:

npat
15/04/2008, 12:00
Εντυπώσεις, λοιπόν, εν συντομία και μετά από 1500 περίπου χιλιόμετρα:

Με μια κουβέντα, ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ με τα καινούρια λαστιχάκια.

Αν "κρατάνε" καλύτερα (και πόσο) από τα Road-2, όταν ήταν καινούρια, δεν μπορώ να πω, μια και τον τελευταίο καιρό τα φορούσα πολύ (μα πάρα πολυ) φθαρμένα. Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα Power ζεσταίνονται αρκετά πιο γρήγορα και φυσικά κρατάνε μια χαρά.

Αυτό όμως που είναι "αλλού" είναι η αίσθηση που σου δίνουν υπό κλήση, καθώς και στις αλλαγές κλήσης: ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. Το μηχανάκι παρουσιάζει μια υπέροχη προθυμία να πλαγιάσει χωρίς καθόλου προσπάθεια, και από την στιγμή που πλαγιάσει σου δίνει μια εξαιρετική αίσθηση σιγουριάς με τρόπο που κρατάει---και που διορθώνει αν του ζητήσεις---την κλίση του. Σε αυτό είναι ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ με τα Road 2. Τα Road 2 σου έδιναν την εντύπωση ότι γουστάρουν το μηχανάκι να είναι όρθιο και... εντάξει... θα πλαγιάσουν αν τους το ζητήσεις αλλά χωρίς να γουστάρουν και πολύ. Στα Power η αίσθηση που αποκομίζω είναι ακριβώς η αντίθετη: Το λάστιχο δείχνει να γουστάρει το μηχανάκι πλαγιασμένο---όλα τα άλλα γι' αυτό είναι συμβιβασμός

Ένα μικρό αρνητικό είναι μια ελαφρά αίσθηση "αστάθειας" στην ευθεία, όταν το μηχανάκι είναι όρθιο, η οποία όμως δεν είναι ιδιαίτερα (σχεδόν καθόλου) ενοχλητική. Την καταλαβαίνεις ιδιαίτερα σε μικρές ταχύτητες, ακόμα και με την μηχανή σταματημένη. Από την στιγμή βέβαια που πάρεις έστω και την ελάχιστη κλίση και ανοίξεις λίγο το γκάζι... αμέσως έρχονται στο στοιχείο τους σαν να σου λένε... "εδώ είμαστε φίλε"!

Άλλο ένα αρνητικό είναι ότι σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα (στα 80χαω, συγκεκριμένα) παρουσιάζεται μια πολύ ελαφρά ταλάντωση στο τιμόνι η οποία βέβαια γίνεται αντιληπτή μόνο αν αφήσεις (τελείως) τα χέρια και μόνο στην συγκεκριμένη ταχύτητα (ούτε πιο πάνω, ούτε πιο κάτω). Που μπορεί να οφείλεται αυτή... δεν ξέρω.

Οπότε: Αν διατηρήσουν την ίδια συμπεριφορά όσο παλιώνουν και μου βγάλουν καμιά δωδεκαριά - δεκαπέντε χιλιάδες χιλιόμετρα, και άμα έχουν στο βρεγμένο την ίδια (τουλάχιστον) καλή αίσθηση που είχε το Road 2 τότε... τί να πω... βρήκα το λάστιχό μου! Χαλάλι το ότι είναι λίγο ακριβότερα, και χαλάλι το ότι θα πρέπει να τα αλλάζω πιο συχνά!

:wave2:

sniper
15/04/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
....

Ένα μικρό αρνητικό είναι μια ελαφρά αίσθηση "αστάθειας" στην ευθεία, όταν το μηχανάκι είναι όρθιο, η οποία όμως δεν είναι ιδιαίτερα (σχεδόν καθόλου) ενοχλητική. Την καταλαβαίνεις ιδιαίτερα σε μικρές ταχύτητες, ακόμα και με την μηχανή σταματημένη. Από την στιγμή βέβαια που πάρεις έστω και την ελάχιστη κλίση και ανοίξεις λίγο το γκάζι... αμέσως έρχονται στο στοιχείο τους σαν να σου λένε... "εδώ είμαστε φίλε"!

Άλλο ένα αρνητικό είναι ότι σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα (στα 80χαω, συγκεκριμένα) παρουσιάζεται μια πολύ ελαφρά ταλάντωση στο τιμόνι η οποία βέβαια γίνεται αντιληπτή [i]μόνο[\i] αν αφήσεις (τελείως) τα χέρια και [i]μόνο[/ι] στην συγκεκριμένη ταχύτητα (ούτε πιο πάνω, ούτε πιο κάτω). Που μπορεί να οφείλεται αυτή... δεν ξέρω.


Κάνε μια ζυγοστάθμιση (ξανά).....


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Οπότε: Αν διατηρήσουν την ίδια συμπεριφορά όσο παλιώνουν και μου βγάλουν καμιά δωδεκαριά - δεκαπέντε χιλιάδες χιλιόμετρα, και άμα έχουν στο βρεγμένο την ίδια (τουλάχιστον) καλή αίσθηση που είχε το Road 2 τότε... τί να πω... βρήκα το λάστιχό μου! Χαλάλι το ότι είναι λίγο ακριβότερα, και χαλάλι το ότι θα πρέπει να τα αλλάζω πιο συχνά!

:wave2:

12-15 θα σου βγάλουν οριακά έστω και με το CBF...

Στο βρεγμένο ΜΗΝ περιμένεις την σταθερότητα των Road 2

zephyr1
15/04/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Στο βρεγμένο ΜΗΝ περιμένεις την σταθερότητα των Road 2

+ 1000

npat
15/04/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάνε μια ζυγοστάθμιση (ξανά).....

Στο βρεγμένο ΜΗΝ περιμένεις την σταθερότητα των Road 2

Προφανώς έκανα ζυγοστάθμιση όταν τα τοποθέτησα. Λες να χρειάζεται πάλι? Σου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο?

Κρίμα αν δεν είναι εξίσου καλά στο βρεγμένο... :( Θα δούμε...

makis206
15/04/2008, 12:11
Ωραίος ο Νίκος κι αναλυτικότατος !

Τα δικά μου έχουν πολύ "ψωμί" ακόμα αλλά αφού ψιλομετάνιωσα απ'την αρχή για την επιλογή μου με βλέπω κι εμένα μέχρι το καλοκαίρι για κάτι τέτοιο, χαίρομαι που σ'ευχαριστεί η επιλογή σου μέχρι στιγμής κι ελπίζω να βγεις ασπροπρόσωπος σε κάθε χιλιόμετρο που θα κάνεις μαζί τους !

Καλά χιλιόμετρα Νικόλα !:beer: :beer:

sniper
15/04/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Προφανώς έκανα ζυγοστάθμιση όταν τα τοποθέτησα. Λες να χρειάζεται πάλι? Σου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο?

...


Και προφανώς (και είναι γνωστό από τότε που βγήκαν οι λάσπες) ότι τα ελαστικά (κανονικά) θέλουν ζυγοστάθμιση μετά απο 1000χλμ περίπου, αφού πατήσουν λίγο..... Αν κάνεις ζυγοστάθμιση και πάλι κουνάει..... κοίτα ρουλεμάν τροχού για αρχή και βλέπουμε (ΤΜ Oldman :D )....

sniper
15/04/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
....

Τα power 2CT δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσω, μια και είναι ίδια με τα Power στο κέντρο και αρκετά μαλακότερα στα άκρα...

Σορρυ ρε Νίκο αλλά χειρότερη λογική δεν έχω ξαναδεί.....

Όταν πλαγιάζεις (κι επειδή κάνεις βολτουλες στα βουνά, πλαγιάζεις) η επιφάνεια του τροχού που σε κρατάει στο δρόμο και δεν σε στέλνει στο παρακείμενο αγροτεμάχιο, στενεύει πολύ.... Δεν θες να έχεις δλδ σε εκείνη τη στιγμή ένα ελαστικό που είναι μαλακό (και ζεσταμένο) ώστε να μεγαλώσει η τριβή μεταξύ ασφάλτου και μηχανής; :confused:

τα 2CT είναι ελαστικά δρόμου.... δεν είναι γόμες για πίστα.... ξεκολλάτε λιγάκι... το σημαντικότερο αναλώσιμο πάνω στο μηχανάκι σας είναι τα λάστιχά σας!

npat
15/04/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σορρυ ρε Νίκο αλλά χειρότερη λογική δεν έχω ξαναδεί.....

Όταν πλαγιάζεις (κι επειδή κάνεις βολτουλες στα βουνά, πλαγιάζεις) η επιφάνεια του τροχού που σε κρατάει στο δρόμο και δεν σε στέλνει στο παρακείμενο αγροτεμάχιο, στενεύει πολύ.... Δεν θες να έχεις δλδ σε εκείνη τη στιγμή ένα ελαστικό που είναι μαλακό (και ζεσταμένο) ώστε να μεγαλώσει η τριβή μεταξύ ασφάλτου και μηχανής; :confused:

τα 2CT είναι ελαστικά δρόμου.... δεν είναι γόμες για πίστα.... ξεκολλάτε λιγάκι... το σημαντικότερο αναλώσιμο πάνω στο μηχανάκι σας είναι τα λάστιχά σας!

Ρε παπάρα... :lol: :lol:

Δεν είπα εγώ ότι τα 2CT δεν είναι καλά, και φυσικά έχεις δίκιο ότι είναι χρήσιμη η μαλακότερη γόμα στα άκρα, ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες. Aλλά πάω από ένα σκληρότερο λάστιχο σε ένα μαλακότερο, έτσι κι αλλιώς. Απλά είπα ότι ίσως δεν είναι απαραίτητο να κάνω το επιπλέον βήμα σε ένα λάστιχο με ΑΚΟΜΑ μαλακότερες άκρες (και ακριβότερο και πιθανώς με μικρότερη διάρκεια ζωής). Αν τελικά διατηρήσω τις άριστες εντυπώσεις από τα Power---που έχω μέχρι στιγμής---ίσως την επόμενη φορά βάλω τα 2CT.

Τελικά μάλιστα ίσως η διάρκεια ζωής τους να μην είναι μικρότερη μια και απ' ότι φαίνεται η μόνη διαφορά είναι η μαλακότερη γόμα στα άκρα, που έτσι κι αλλιώς δεν πατιέται και πολύ.

Σχετικά με το κατά πόσο είναι λάστιχο πίστας, προφανώς και ΔΕΝ είναι, απλά η Michelin, στο σαιτ της το κατατάσσει και στα πλέον sport (ή hypersport ή πως αλλιώς τα λένε) ελαστικά, μαζί με τα Race, σε αντίθεση με το απλό Power που το κατατάσει και στις κατηγορίες Road / Sport

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004103705&lang=EN

http://two-wheels.michelin.com/2w/front/affich.jsp?codeRubrique=2092004103844&lang=EN

:wave2:

makis206
15/04/2008, 13:26
Ωραίο και το 2CT αλλά ας μην απαγορέψουμε τελείως στο αδύναμο μηχανάκι να ντριφτάρει μια στο τόσο έστω, παιδιά είμαστε ακόμις... :D

:lol:

npat
15/04/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
στο αδύναμο μηχανάκι :D


Αδύναμο? Πρόσεχε συνάδελφε, μας ακούν και Βεστρομάδες!

:lol: :lol:

makis206
15/04/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αδύναμο? Πρόσεχε συνάδελφε, μας ακούν και Βεστρομάδες!
:lol: :lol:

Καλά αυτούς δεν τους φοβάμαι, και Χαγιαμπούσα νά'χαμε μια δευτέρα θα μας είχαν χωρίς καν να μπουν στην "κόκκινη περιοχή" :rotflmao:




Για το 650 λέω έτσι ;:bigcry:

npat
26/05/2008, 12:41
Μετά από όλα τα καλά λόγια που είπα για τα Pilot Power---και τα οποία συνεχίζω να πιστεύω 100%---να πω και το άσχημο: ΔΙΑΡΚΕΙΑ.

Έχω κάνει κάτι λίγο λιγότερο από 10000 χιλιόμετρα από τότε που τα έβαλα και πλέον η φθορά στο πίσω ελαστικό είναι αρκετά προχωρημένη ώστε να δικαιολογεί---ίσως και να επιβάλει---αλλαγή. Εντάξει στις άκρες έχει αρκετό ψωμί ακόμη, αλλά στο κέντρο έχουν ήδη έρθει στην επιφάνεια οι δείκτες αλλαγής και, προφανώς, το λάστιχο έχει τετραγωνίσει αρκετά. Αποτέλεσμα του τετραγωνισμού είναι αυτή η αίσθηση του... "πέφτω" όταν πας να πλαγιάσεις, η οποία αν και ψευδής---δεν πέφτεις πραγματικά, το λάστιχο βρίσκει πρόσφυση μια και στις άκρες είναι εντάξει---ε, όπως και να το κάνουμε είναι ενοχλητική. Σε γλιστερό, μάλιστα, οδόστρωμα το φαινόμενο είναι πιο έντονο.

Στην κατάσταση λοιπόν που βρίσκονται τα βλέπω να αντέχουν---οριακά και με το ζόρι---άλλα χίλια χιλιόμετρα, το πολύ, και μετά η αλλαγή θα είναι απολύτως απαραίτητη.

Το μπροστινό λάστιχο δεν φαίνεται να έχει μεγάλη φθορά και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα το ανησυχητικό από αυτό στο δρόμο.

Συμπέρασμα λοιπόν σχετικά με τα Pilot Power: Πολύ πιο απολαυστικά λάστιχα από τα Pilot Road-2, πάρα πολύ καλύτερη αίσθηση σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές, υπέροχα στο πλάγιασμα, αλλά την απόλαυση που σου χαρίζουν θα σου ζητήσουν να την πληρώσεις (κυριολεκτικά). Αν το αντέχει η τσέπη σου υπολόγιζε ότι το πραγματικό τους κόστος (ανά χιλιόμετρο) θα είναι μιάμιση με δύο φορές μεγαλύτερο από ότι των Pilot Road 2... ότι πληρώσεις παίρνεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

1. Οι πιέσεις που χρησιμοποιώ στα ελαστικά είναι πάντα αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής (της μοτοσυκλέτας) δηλαδή 36psi μπροστά και 42psi πίσω.

2. Η χρήση είναι κυρίως σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές χωρίς όμως να λείπουν που και που οι ευθείες στον αυτοκινητόδρομο (κυρίως για να σε πάνε στον επαρχιακό με τις στροφές). Υπολογίζετε περίπου 50%-50% σε χιλιόμετρα.

3. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο ώστε να περιορίσω την φθορά στα λάστιχα. Οδηγούσα δηλαδή όπως καταλάβαινα χωρίς να τσιγκουνεύομαι την επιτάχυνση (όση μπορεί να δώσει το μηχανάκι τέλος πάντων) και ταξιδεύοντας στον αυτοκινητόδρομο με ταχύτητες της τάξης των 170-180 χ.α.ω, άντε που και που και λίγο παραπάνω. Καγκουριές του στύλ κόντες στα φανάρια, σπιναρίσματα, σούζες και τα συναφή ποτέ δεν έκανα έτσι κι αλλιώς.

:wave2:

sniper
26/05/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
.... ΔΙΑΡΚΕΙΑ.

Έχω κάνει κάτι λίγο λιγότερο από 10000 χιλιόμετρα από τότε που τα έβαλα ....

...

Εάν ο σκοπός σου είναι να κάνεις πολλά χλμ χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα λάστιχά σου, τότε ήταν λάθος επιλογή. Τα 10.000 χλμ είναι αρκετά αλλά όχι πολλά για ένα λάστιχο σε μηχανή σαν το cbf600.

Πάντως καλά θα κάνετε να καταλάβετε ότι το σημαντικότερο αναλώσιμο πάνω στο μηχανάκι σας είναι τα λάστιχα.

Από εκεί και πέρα, οι όποιοι συμβιβασμοί είναι στο χέρι σας.

npat
26/05/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εάν ο σκοπός σου είναι να κάνεις πολλά χλμ χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα λάστιχά σου, τότε ήταν λάθος επιλογή. Τα 10.000 χλμ είναι αρκετά αλλά όχι πολλά για ένα λάστιχο σε μηχανή σαν το cbf600.

Πάντως καλά θα κάνετε να καταλάβετε ότι το σημαντικότερο αναλώσιμο πάνω στο μηχανάκι σας είναι τα λάστιχα.

Από εκεί και πέρα, οι όποιοι συμβιβασμοί είναι στο χέρι σας.

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Όπως είπα... ότι πληρώνεις παίρνεις.

Και επειδή μπορεί να μην έγινε κατανοητό από τα παραπάνω, οι εντυπώσεις από τα λάστιχα αυτά είναι παραπάνω από καλές, και τώρα που θα τα αλλάξω... τα ίδια θα βάλω πάλι.

:wave2:

road spirit
26/05/2008, 13:29
ρε τεράστιε... σε 1,5 μήνα έκανες 10.000 χλμ ?

:beer:

npat
26/05/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε τεράστιε... σε 1,5 μήνα έκανες 10.000 χλμ ?

:beer:

ε... ήταν και το 36ωρο στη μέση... :blush: :blush:

npat
10/06/2008, 22:05
Λάστιχα αλλάχτηκαν, έβαλα πάλι τα ίδια---τα Michelin Pilot Power, νέο σετ μπρος / πίσω---από τα οποία είχα μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος (με μόνο μειονέκτημα την σχετικά μικρή τους διάρκεια---το πίσω μου έβγαλε οριακά 10.000 χλμ).

Οι εντυπώσεις από το καινούριο σετ εξακολουθούν να είναι εξίσου καλές. Επιπλέον το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω (ελαφρό τρέμουλο του τιμονιού στα 80 χ.α.ω ακριβώς, και μάλιστα μόνο όταν άφηνα τα χέρια από το τιμόνι) πλέον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν έκανα κάτι γι' αυτό, απλά από την στιγμή που άλλαξα λάστιχα το φαινόμενο εξαφανίστηκε.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 1000 χλμ.

Αυτά.

makis206
11/06/2008, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 1000 χλμ.
Αυτά.

Ε είσαι θηρίο ρε Νικόλα πάει και τελείωσε :uplate:

Αποκλείεται να έχω κάνει 1500 χιλιόμετρα απ'τη μέρα που άνοιξες αυτό το θρεντ κι εσύ ξεπέρασες τα 11000 !:uplate: :uplate:

:a23: :a23:


Ευχαριστούμε και για τις αναλυτικότατες εντυπώσεις σου :beer:

gcrook
11/06/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Αποκλείεται να έχω κάνει 1500 χιλιόμετρα απ'τη μέρα που άνοιξες αυτό το θρεντ κι εσύ ξεπέρασες τα 11000 !:uplate: :uplate:



Αμα ειναι ο αθρωπος αργοσχολος:lol: :lol: :wave2:

makis206
13/06/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμα ειναι ο αθρωπος αργοσχολος:lol: :lol: :wave2:

Ε είμαι κι εγώ πολυάσχολος κομματάκι...:lol: :lol: :rotflmao: