PDA

View Full Version : Lastixa gia BMW F650 SCarver



Abi-normal
12/04/2008, 13:36
Γεια χαρά,

Κατόπιν μερικών ωρών διαβάσματος άκρη δεν εβγαλα, οπότε ρίχνω την ερώτηση.

Τι λάστιχα να βάλω στη BMW F650 CS?

"Ξύπνησα" πριν τρεις μέρες που πήγα να της φορέσω τα Metzeler Μ3, και το μπροστινό ήταν χρώματος μπέζ. Είδα λοιπόν ότι ενώ το πίσω ήταν κατασκευής 0208 το μπροστινό ήταν 2107:confused: Μιάς και κατά τα λεγόμενα του λαστιχά, για το μπροστινό, ο εισαγωγέας έχει μόνο αυτή την παρτίδα στις αποθήκες του είπα να το ψάξω αλοιώς.
Μέχρι τώρα έμπαινα στο site της Metzeler και ότι έλεγε για τη μηχανή μου...αυτά έβαζα. Αυτα που φοράει τώρα είναι τα Μ1.
Μετά απο αρκετές συζητήσεις με γνωστούς και φίλους την έχω πέσει στο forum μπάς και βγάλω καμιά άκρη.
Ας θέσω όμως όλα τα δεδομένα.

Μπρός 110/70 17 και πίσω 160/60 17 τιμές μαμάς απαράλαχτες.
Τη μηχανή την πήρα μόνο για διαδρομές σπίτι (Βουλιαγμένη)- δουλειά (Θησείο) και λοιπούς πελάτες δηλαδή στη χειρότερη Ραφήνα μέσω ΑΟ. Για ταξίδια παίρνω το αυτοκίνητο!
Λίγο πάνω απο 160χλμ θα πάω 5-6 φορές το χρόνο στην ΑΟ για μερικά δεύτερα. Συνήθως είμαι γύρω στα 80-100 στην πόλη και 120-130 στην ΑΟ.
Για σπινιάρισμα ούτε λόγος.
Ως γενικά χ****ς και ανασφαλής, δεν κάνω ποτέ αγωνιστικά πλαγιάσματα, αλλά δεν μένω και κάγκελο όρθιος.
Τον τελευταίο καιρό ξεθάρεψε και η γυναίκα μου και της κάνω τον ταρίφα μια φορά την εβδομάδα.
Πεζοδρόμια 2-3 φορές την μέρα θα τα καβαλίσω σίγουρα.
Όταν αγόρασα τη μηχανή, με ρώτησαν Dunlop, Metzeler ή Pirelli? Είπα Metzeler αλλά δεν γνωρίζω το μοντέλο που έβαλαν τότε. Τα κράτησα όμως για 25.000 :wacko: φρίκαρε ο λαστιχάς όταν πήγα να τα αλλάξω.

Ωραία λοιπόν αυτό το τελευταίο δεν το ξανακάνω. Το θέμα είνα τώρα τι να της φορέσω?

Abi-normal