PDA

View Full Version : Transalp... ζητούνται πληροφορίες!



al_tzamp
14/04/2008, 01:37
Γειά σε όλους!

Έχω μπεί στη διαδικασία να αλλάξω το ΚLE500 που έχω κ σκέφτομαι να ψαξω για Transalp 650.

Ακούω διάφορα, ότι είναι ψόφιο και οτι 'καίει' πολύ, αλλά...?
Πόσο καίει? Το 'πολύ' είναι λιγο αόριστο και σχετικό.
Ψόφιο.. δηλαδή με 120-140 δεν είναι άνετο σε ανοιχτό δρόμο?

Αν ξέρει κανείς να μου πεί αν ισχύουν αυτά, κ αν έχει κ λεπτομέριες που θα πρέπει να προσέξω στην αναζήτησή μου θα με βοηθούσε πολύ.

Bavarian
14/04/2008, 02:11
Αυτονομία έχει περίπου 250 χλμ από το 19άρι του τεπόζιτο.Μετά τα 130 σε ταξίδι με δύο άτομα και μπαγκάζια απλά καίει βενζίνη.Εχει γραμμική απόδοση οπότε μη περιμένεις τρύπες ή ξεσπάσματα.Γενικά από τα 45 άλογα που βγάζει το μοτέρ του μην περιμένεις πολλά πράγματα...αλλά είναι τίμιο θα σε πάει παντού άνετα και ξεκούραστα είναι πανεύκολο στη συντήρηση στην πόλη δεν υπάρχει καλύτερο χώνεται παντού και το μοτέρ του είναι αλεξίσφαιρο...συμπέρασμα ο V 52 της Honda είναι ψόφιος παλιάς σχεδίασης αλλά αθάνατος.

derd
14/04/2008, 10:13
μπες εδω (http://www.transalpforum.gr) και θα σου λυθουν ολες οι αποριες ..

al_tzamp
14/04/2008, 15:17
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Το KLE έχει ήδη φύγει, οπότε πάμε για άλλα!

Με στεναχωρεί η κατανάλωση του Τransalp, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει το V-Strom 650 με 10+ αλογάκια κ πολύ καλά σχόλια για την αξοπιστία του επίσης, μόνο που δεν πουλιούνται και πόλλά κ είναι κοματάκι πιό ακριβό...

Θα δούμε, ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια!


:wave2:

vestromas
14/04/2008, 21:13
Χθες, φουλαρισα στην Καισαριανη, και δικαβαλος με τιγκα την μπαγκαζιερα και το Μπαξτερ πηγα στην παραλια Χιλιαδου στην Ευβοια μεσω Χαλκιδας. Στην εθνικη την περισσοτερη ωρα πηγαινα 160 και σε πολλα σημεια 190. Πηγα και ηρθα με ενα ρεζερβουαρ. Η ρεζερβα αναψε οταν μπηκα στο γκαραζ. Τωρα αν εσυ θελεις να παρεις τρανσαλπ, παρε:rotflmao: :beer: :wave2:

nassosxlvbros
14/04/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Χθες, φουλαρισα στην Καισαριανη, και δικαβαλος με τιγκα την μπαγκαζιερα και το Μπαξτερ πηγα στην παραλια Χιλιαδου στην Ευβοια μεσω Χαλκιδας. Στην εθνικη την περισσοτερη ωρα πηγαινα 160 και σε πολλα σημεια 190. Πηγα και ηρθα με ενα ρεζερβουαρ. Η ρεζερβα αναψε οταν μπηκα στο γκαραζ. Τωρα αν εσυ θελεις να παρεις τρανσαλπ, παρε:rotflmao: :beer: :wave2:

Και νομίζεις ότι έκαψες λίγα...:lol:
και αυτά που έβλεπες ήταν 190...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
14/04/2008, 22:02
200 εβλεπα, 190 λεω, για να μην ειμαι προκλητικος και λαμβανωντας υπ οψιν οτι θα ψιλοκλεβει το κοντερ.:rotflmao: :beer: :wave2:

kalant
14/04/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Και νομίζεις ότι έκαψες λίγα...:lol:
και αυτά που έβλεπες ήταν 190...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το transalp ουτε κοντερισια δεν τα εχει τα 190 και καιει και περισσοτερο...

:wave2:

vestromas
14/04/2008, 22:09
Οποιος μαγκας με τρανσαλπ, ξεκινησει φουλαρισμενος, απο Καισαριανη Παγκρατι και παει χιλιαδου, αν εχει αντερα , ας μην φουλαρη στην επιστροφη. :rotflmao: :rotflmao: :beer:

nassosxlvbros
14/04/2008, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το transalp ουτε κοντερισια δεν τα εχει τα 190 και καιει και περισσοτερο...

:wave2:

καιει 1-2 λίτρα περισσότερο πάει 10-15 χλμ λιγώτερο και σπάει σπάνια...:wave2:

vestromas
14/04/2008, 22:10
Αν το σβηνει στις κατηφορες, μπορει και να τα καταφερει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
14/04/2008, 22:13
Ναι ε; Και το vstrom που καιει λιγοτερο και παει γρηγοροτερα σπαει;

vestromas
14/04/2008, 22:14
Εχει και κανα χιλιαρικο λιγοτερο.

kalant
14/04/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
καιει 1-2 λίτρα περισσότερο πάει 10-15 χλμ λιγώτερο και σπάει σπάνια...:wave2:

ενω το v-strom σπαει? :rotflmao:

το v-strom ειναι μηχανη με α@@@δια ενω το transalp ειναι α@@@δια μηχανη...

ειλικρινα πες μου ποσοι πιστευεις οτι πηγαν απο transalp σε v-strom και ποσοι απο v-strom σε transalp...

μην τρελαθουμε τωρα...

:wave2:

vestromas
14/04/2008, 22:26
Δεν τους αφηνουμε ρε καλαντ να παρουν και κανα τρανσαλπ να εχουμε και ποικιλια στον δρομο, να κερναμε και κανα τσαγακι στα ψοφιμια; Σε λιγο δεν θα χουμε κανεναν να περναμε με διαφορα. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nassosxlvbros
14/04/2008, 22:29
μάλιστα...το ακούσαμε κι αυτό δεν σπάνε τα στρομ...
δηλαδή ψέμματα ήταν αυτό;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22653
ή ο τροπέας λέει ψέμματα;
...
είχες τρανσαλπ φίλε;
έχεις ακούσει να σπάσει ποτέ;
ή απλά "ακουσες" ότι είναι τόσο χάλια;


δηλαδή τόσες χιλιάδες ΤΑ ήταν λάθος αγορά;
και πως εξηγείς τα τόσα στρομ που πουλιούνται στο χρόνο πάνω;

ενημερώσου πρώτα και μετά κρίνε...

kalant
14/04/2008, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δεν τους αφηνουμε ρε καλαντ να παρουν και κανα τρανσαλπ να εχουμε και ποικιλια στον δρομο, να κερναμε και κανα τσαγακι στα ψοφιμια; Σε λιγο δεν θα χουμε κανεναν να περναμε με διαφορα. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μα τι να παρω ρε φιλε, αν υπαρχουν ακομη ανθρωποι που προτιμουν transalp απο v-strom ειναι να προβληματιζεται καποιος...

αν σκεφτει καποιος και την διαφορα που εχουν τωρα πια στην τιμη...

:smokin:

nassosxlvbros
14/04/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
μα τι να παρω ρε φιλε, αν υπαρχουν ακομη ανθρωποι που προτιμουν transalp απο v-strom ειναι να προβληματιζεται καποιος...

αν σκεφτει καποιος και την διαφορα που εχουν τωρα πια στην τιμη...

:smokin:

τι να προτείνω; να στηθείτε σε κανένα μπαλκόνι κι αν βλέπετε ΤΑ να τους πυροβολείτε!ακούς εκει οι αχρείοι να κυκλοφοράνε ακόμα...
:lol:

kalant
14/04/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
μάλιστα...το ακούσαμε κι αυτό δεν σπάνε τα στρομ...
δηλαδή ψέμματα ήταν αυτό;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22653
ή ο τροπέας λέει ψέμματα;
...
είχες τρανσαλπ φίλε;
έχεις ακούσει να σπάσει ποτέ;
ή απλά "ακουσες" ότι είναι τόσο χάλια;


δηλαδή τόσες χιλιάδες ΤΑ ήταν λάθος αγορά;
και πως εξηγείς τα τόσα στρομ που πουλιούνται στο χρόνο πάνω;

ενημερώσου πρώτα και μετά κρίνε...

α μαλιστα κι εσυ το εβγαλες το συμπερασμα, οτι τα v-strom σπανε...

φιλε μου ξερεις ποσα μοντελα εχουν ακουστει με προβληματα? αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ελαττωματικο...

το transalp εισαι σιγουρος οτι δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα?

κανε και ενα search στα transalp και μην εισαι κολλημενος σε παρακαλω...

οσο για τo ποσα v-strom πουλιουνται καθε χρονο, ε λογικο ειναι οταν πουλιουνται χιλιαδες καποια θα πουλιουνται κιολας στον χρονο, αλλα εισαι σιγουρος οτι πουλιουνται λογω προβληματων?

ελεος...

τελος, εσυ ειχες ποτε v-strom?

nassosxlvbros
14/04/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
α μαλιστα κι εσυ το εβγαλες το συμπερασμα, οτι τα v-strom σπανε...

φιλε μου ξερεις ποσα μοντελα εχουν ακουστει με προβληματα? αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ελαττωματικο...

το transalp εισαι σιγουρος οτι δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα?

κανε και ενα search στα transalp και μην εισαι κολλημενος σε παρακαλω...

οσο για τo ποσα v-strom πουλιουνται καθε χρονο, ε λογικο ειναι οταν πουλιουνται χιλιαδες καποια θα πουλιουνται κιολας στον χρονο, αλλα εισαι σιγουρος οτι πουλιουνται λογω προβληματων?

ελεος...

τελος, εσυ ειχες ποτε v-strom?

μόνο κόλλημα δεν έχω αδερφέ! αλλά δεν ειρωνεύομαι μηχανάκια που "άκουσα" ή μου "ειπαν" και δεν είχα οδηγήσει/κοντράρει/παίξει σε βόλτα...
-είχα το ΤΑ το έδωσα με 97000 κμ...πέραν από ένα σετ δισκους (έκανα 2 trail ride και πολλές εντουροβόλτες) δεν ζήτησε τίποτα...
-είχα 2 Bros (ίδια μοτερ) 400+650..με άγνωστα κμ και άπειρους ιδιοκτήτες....το 650 έφυγε με 168000 κμ και το 400 με πάνω από 200000 ναι, διακόσιες χιλιάδες κμ...
βρες μου ένα στρομ με 80-90000 κμ χωρις τσικ και τοτε τα ξαναλεμε...
-το στρομ το έχει ο κουνιάδος μου και το παίρνω πολύ τακτικα,2+3 φορές μες τη βδομάδα...άρα για να μιλάω και οδήγησα και γνωρίζω το θέμα....πως πας από ελιγμους στα αυτοκίνητα με το στρώμα; γιααα πες μου;
καλα χώμα δε το συζητάμε..
μπορεί να είναι πιο σβέλτο και οικονομικό (λογικό) αλλά πιο χρηστικό όχι...
ταξιδεύει με πολλά ειναι η αλήθεια αλλά τη σιγουριά του ΤΑ δεν την έχω...(παραξενιά μου;πλέει; δε ξέρω...θα το ερευνήσω και θα επανελθω) ...
και λογικό είναι να πουλιούνται τα ΤΑ δεκαετίας 5ετιας..αλλα μηχανάκι καινούργιο (στρομ) να πουλιέται ακόμα "άστρωτο" ε, κάτι λέει...και μη ξεχνάς πόσα ΤΑ έχουν πουληθεί τόσα χρόνια..άκουσες ποτέ για ζημιά;πάντως εγώ όχι...ρώτα στα φανάρια...τον αυριανο που θα συναντήσεις με το ΤΑ θα καταλάβεις...
και για τα στρομ δεν άκουσα...εδω μέσα τα διάβασα και έμεινα...
:eyepop:

μακάρι να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις όλα αυτά...είναι σπάσιμο να δίνεις τα λεφτά σου και να παθαίνεις τέτοια..και πόσο μάλλον τόσο χοντρά και επικίνδυνα..

vestromas
14/04/2008, 22:54
Ρε εχετε τρελαθει βραδυατικα; Μιλατε για ενα στα τοσες χιλιαδες που κυκλοφορουν εδω και τοσα χρονια και λεμε οτι το vstromia σπανε; Αν περασεις απο τη Μιχαλακοπουλου, ολο λα τα μαγαζια καθημερινα παραλαμβανουν και διωχνουν. Οτι ωρα και να περασω , καποιο φορτηγο θα ξεφορτωνει 3 με 4. Σπανε τα vstrom. Τα ταμια!!!:beer: :wave2:

nassosxlvbros
14/04/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε εχετε τρελαθει βραδυατικα; Μιλατε για ενα στα τοσες χιλιαδες που κυκλοφορουν εδω και τοσα χρονια και λεμε οτι το vstromia σπανε; Αν περασεις απο τη Μιχαλακοπουλου, ολο λα τα μαγαζια καθημερινα παραλαμβανουν και διωχνουν. Οτι ωρα και να περασω , καποιο φορτηγο θα ξεφορτωνει 3 με 4. Σπανε τα vstrom. Τα ταμια!!!:beer: :wave2:

σπάνε...την ευελιξία....
το κόβω για διαμάχες λεμεεεεεε...

:a014:

kalant
14/04/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
μόνο κόλλημα δεν έχω αδερφέ! αλλά δεν ειρωνεύομαι μηχανάκια που "άκουσα" ή μου "ειπαν" και δεν είχα οδηγήσει/κοντράρει/παίξει σε βόλτα...
-είχα το ΤΑ το έδωσα με 97000 κμ...πέραν από ένα σετ δισκους (έκανα 2 trail ride και πολλές εντουροβόλτες) δεν ζήτησε τίποτα...
-είχα 2 Bros (ίδια μοτερ) 400+650..με άγνωστα κμ και άπειρους ιδιοκτήτες....το 650 έφυγε με 168000 κμ και το 400 με πάνω από 200000 ναι, διακόσιες χιλιάδες κμ...
βρες μου ένα στρομ με 80-90000 κμ χωρις τσικ και τοτε τα ξαναλεμε...
-το στρομ το έχει ο κουνιάδος μου και το παίρνω πολύ τακτικα,2+3 φορές μες τη βδομάδα...άρα για να μιλάω και οδήγησα και γνωρίζω το θέμα....πως πας από ελιγμους στα αυτοκίνητα με το στρώμα; γιααα πες μου;
καλα χώμα δε το συζητάμε..
μπορεί να είναι πιο σβέλτο και οικονομικό (λογικό) αλλά πιο χρηστικό όχι...
ταξιδεύει με πολλά ειναι η αλήθεια αλλά τη σιγουριά του ΤΑ δεν την έχω...(παραξενιά μου;πλέει; δε ξέρω...θα το ερευνήσω και θα επανελθω) ...
και λογικό είναι να πουλιούνται τα ΤΑ δεκαετίας 5ετιας..αλλα μηχανάκι καινούργιο (στρομ) να πουλιέται ακόμα "άστρωτο" ε, κάτι λέει...και μη ξεχνάς πόσα ΤΑ έχουν πουληθεί τόσα χρόνια..άκουσες ποτέ για ζημιά;πάντως εγώ όχι...ρώτα στα φανάρια...τον αυριανο που θα συναντήσεις με το ΤΑ θα καταλάβεις...
και για τα στρομ δεν άκουσα...εδω μέσα τα διάβασα και έμεινα...
:eyepop:

μακάρι να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις όλα αυτά...είναι σπάσιμο να δίνεις τα λεφτά σου και να παθαίνεις τέτοια..και πόσο μάλλον τόσο χοντρά και επικίνδυνα..

φιλε οτι τα προηγουμενα μοντελα transalp ειχαν ενα πλεονεκτημα στο χωμα ειναι αληθεια, αλλα πες μου ποσοι πανε χωμα, αρα παει και αυτη η καραμελα...

το οτι το τελευται μοντελο transalp δεν παει χωμα και εχει και 8.650€ δεν το σχολιαζω καθολου...

δυστηχως αυτα τα μηχανακια πλυν ελαχιστων εξαιρεσεων τα παιρνει ο κοσμος για κινηση μεσα στην πολη και εκδρομες, εκει υπερτερει το v-strom, οσο για την κινηση το μηχανακι δεν παιζεται, χωνεται παντου...

ασε που αν θες μηχανακι για να χωνεσαι παρε παπακι καλυτερα, ειναι πολυ φθηνοτερο και πολυ οικομικοτερο και απο τα δυο...

ειχα το 650 του 05 και ξερω, το μηχανακι με καλυπτε απολυτα, δεν εβγαλε το παραμικρο προβλημα, τελικα το πουλησα οχι επειδη ηταν μαπα αλλα επειδη ηθελα να ανεβω σε κυβικα, τωρα παλι v-strom εχω...

λες να ειναι τυχαιο αυτο?

vestromas
14/04/2008, 23:20
Τα χουμε ξαναπει αυτα. Η καραμελα με τα χωματα. Οποιος το κατεχει το χωμα, παει με οτι ναναι. Εγω την παραλια του Σχοινια την εχω οργωσει με το vstrom, απειρες φορες.

Bavarian
15/04/2008, 06:48
:(

el_mojito
14/06/2008, 04:22
Ρε ΦΊΛΕ vstroma αλλη δουλειά δεν έχεις μου φαίνεται να κάνεις...μην ακούσεις για TA αρχίζεις τις ειρωνείες και τις παπαριές του στύλ ελάτε να σας κεράσουμε,έχουμε 70 άλογα και διάφορα.

Και σε λίγο θα μας πείς οτι έχεις κάνει και αγώνα μοτοκρος με το STROMATEX...δοκίμασε να ανέβεις κανένα πεζοδρομιάκι δικάβαλος και μετά έλα να βγάλουμε τον επιτάφειο βόλτα παρέα, θα σε βοηθήσουμε όλοι εδώ...στο κουβάλημα.
Για κάποια μοτεράκια που σπάνε έχεις ακούσει κάτι μήπως??

Τί να πώ...είσαι λιγάκι κομπλεξικός και εντελώς φιλικά, κοίταξέ το αυτό γιατί έχεις αρχίσει και γίνεσαι πολύ ενοχλητικός,κακόγουστος,και σε κάποιες άλλες συζητήσεις (π.χ ''μείωση τιμών για το ΤΑ'').

Επίσης θα πρέπει να ξέρεις οτι ανάμεσα στο stromatex σου και στο ΤΑ ναί υπάρχει διαφορετική προσέγγιση και φιλοσοφία.Μπορείς να βρείς άπειρους εδώ μέσα με ΤΑ ή AFRICA με 200,000 + χιλιόμετρα γραμμένα...όλοι αυτοί είναι οι κουτοί κι εσύ ο πονηράκιας που τους ειρωνεύεσαι!

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...ΤΟ STROMATEX ΣΟΥ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ , ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ( ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΔΩ) ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.

giorgosp17
14/06/2008, 13:20
να πω και εγω τη γνωμη μου!!! καταρχην το ΤΑ και το στρωμα απευθυνονται νομιζω σε λιγο διαφορετικες ηλικιες.. 2)δεν θα επαιρνα ποτε στρωμα(μιας και θεωρειται λιγο πιο νεανικο,τροπος του λεγην)...επειδη το εχει η μιση Ελλαδα..και θα πειτε δεν ξερουν που το εχουν τοσοι??με γεια τους και χαρα τους,να το χαρουν!!!ο πατερας μου εχει transalp 400 εδω και κατι αιωνες,μοντελο 98,και ειναι σαν καινουργια,εμφανισιακα και μηχανικα....το πηγαινεις στις 11.000 και ακουγεται μονο η μηχανη,ουτε τσικ παραπανω.. απο κει και περα,στρωμαδες πορωμενοι,για δοκιμαστε να σταθειτε διπλα σε κανα βερσυς η να ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΡΟΦΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΕΡΣΥΣ!!!νομιζω θα θελετε κυαλια..
α,και στην ιδια κατηγορια θα βγει και το τιγρακι..νομιζω θα ειναι πολυ πανω απο +10 ιππους(που εχετε απο το ΤΑ) απο τα στρωματα σας..οποτε μην κοκορευεστε και πολυ,προχωραει η τεχνολογια..:wave2: :wave2:

Elle
14/06/2008, 17:32
Εγώ λέω πως μετά από μιά KLE, το Transalp θεωρείται φοβερή επιλογή για τέτοια φάση. Μια χαρά πηγαίνει. Τώρα αν θες "γκάζι" κοιτάς αλλού.

siokatas
15/06/2008, 09:49
φιλε μου σαν παλιος transalpakias και νυν vstromas εχω να σου πω μονο το εξης..
δεν εχει καμια σχεση το ενα μοτο με το αλλο μονο την μπροστινη ροδα να δεις και το ζυγισμα τους θα το καταλαβεις,κατα την γνωμη μου κακος τα συγκρινουν μαζι ειναι απλα αλλες μηχανες...

με το τα περασα πολυ ωραια 4 χρονακια....οσο για την καταναλωση 250 με 270χλμ βγαζει....

derd
16/06/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
φιλε μου σαν παλιος transalpakias και νυν vstromas εχω να σου πω μονο το εξης..
δεν εχει καμια σχεση το ενα μοτο με το αλλο μονο την μπροστινη ροδα να δεις και το ζυγισμα τους θα το καταλαβεις,κατα την γνωμη μου κακος τα συγκρινουν μαζι ειναι απλα αλλες μηχανες...

με το τα περασα πολυ ωραια 4 χρονακια....οσο για την καταναλωση 250 με 270χλμ βγαζει....

+1000

hector
16/06/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Οποιος το κατεχει το χωμα, παει με οτι ναναι. Εγω την παραλια του Σχοινια την εχω οργωσει με το vstrom, απειρες φορες.


.....καλε μην τα λες ετσι και το μεταφερουν το thread στα χωματινα....απαπα!!!!
:blush: :eyepop: :eyepop: :eyepop: