PDA

View Full Version : Tdm900 ή Versys?



xtx660
27/04/2008, 15:17
Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα δυο, εμφανησιακα μου αρεσει το TDM αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το versys, το υψος μου ειναι 1,75 και η χρηση θα ειναι πιο πολυ στην πολη με 2-3 ταξιδια το χρονο εντος Ελλαδος(700 χιλ). Ποιο ειναι καλυτερο? Thanks

kalant
27/04/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα δυο, εμφανησιακα μου αρεσει το TDM αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το versys, το υψος μου ειναι 1,75 και η χρηση θα ειναι πιο πολυ στην πολη με 2-3 ταξιδια το χρονο εντος Ελλαδος(700 χιλ). Ποιο ειναι καλυτερο? Thanks

και τα δυο ειναι καλα για την χρηση που τα θες, το versys ομως ειναι πιο συγχρονο μηχανακι...

ωραιο γκαζακι, παιχνιδιαρικο μηχανακι...

για μενα ειναι και πιο ομορφο, το tdm ειναι πολυ ξεπερασμενο...

επισης κατι που εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να το λεμε, οδηγησε τα...


:wave2:

xtx660
27/04/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
και τα δυο ειναι καλα για την χρηση που τα θες, το versys ομως ειναι πιο συγχρονο μηχανακι...

για μενα ειναι και πιο ομορφο, το tdm ειναι πολυ ξεπερασμενο...

επισης κατι που εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να το λεμε, οδηγησε τα...


:wave2:
To Versys το οδηγησα και μου φανηκε καλο αλλα δεν πατουσα πολυ καλα κατω λογω υψους μου το tdm δεν βρηκα πουθενα για test ride αν ξερει κανεις.....

kalant
27/04/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
To Versys το οδηγησα και μου φανηκε καλο αλλα δεν πατουσα πολυ καλα κατω λογω υψους μου το tdm δεν βρηκα πουθενα για test ride αν ξερει κανεις.....

δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ψηλο ειναι το tdm αλλα απο το versys ισως ειναι λιγο πιο χαμηλο...

ολα τα μαγαζια σχεδον εχουν μεταχειρισμενα tdm, κανε καμια βολτα και ολο και καποιος θα δινει ενα για test ride...

Operater
27/04/2008, 20:24
Από κιλά? Για δες και αυτόν τον παράγοντα... Το TDM μου φαίνετε θεόβαρο... ;) :) :wave2:

kalant
27/04/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Από κιλά? Για δες και αυτόν τον παράγοντα... Το TDM μου φαίνετε θεόβαρο... ;) :) :wave2:

απο κιλα το tdm ειναι 195 και το versys 181, τωρα κατα ποσο του φαινονται του tdm δεν ξερω αλλα το versys στο δρομο ειναι παναλαφρο και χωνεται ευκολα...

και το tdm σχετικα ευκολο ειναι στη πολη αλλα οχι οσο το αλλο...

επισης το versys εχει εναμιση ποντο ψηλοτερη σελα, οποτε φιλε εσυ που ρωτας δεν νομιζω να εχει και τοσο τρελη διαφορα, αν σου φανηκε ψηλο το versys τοτε μαλλον και το tdm θα σου φανει ετσι, αν και δεν νομιζω να εχεις προβλημα, συνηθιζονται τα υψη, εδω εχω δει νανους με πολυ ψηλοτερα μηχανακια...

gdevelek
27/04/2008, 21:46
http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340445DF773&Sub=4

http://www.yamaha-motor.co.uk/products/motorcycles/street/tdm900a.jsp?view=techspecs

ύψος σέλας: versys: 840mm TDM: 825mm

επίσης 64 άλογα και 86 άλογα

vestromas
28/04/2008, 12:57
Πιστευω πως το versus θα σε βολεψει περισσοτερο για την δουλεια που το θες. Σιγουρα θα σου φανει και καλυτερο στην καταναλωση. Στο ταξιδι παλι, αν και καπως πιο αργο συγκριτικα, πιστευω πως θα ειναι πιο ανετο. Παντως για περισσοτερο πολη που το θες, το versus ειναι πιο βολικο ελαφρυ και οικονομικο. Οπως ειπαν και πιο πανω ειναι και πιο συγχρονο. Μετα απ ολα αυτα ειναι θεμα γουστου. Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα κανενα απο τα δυο.:beer: :wave2:

700_Thespieis
02/05/2008, 15:56
:D φιλε μ ειχα την ιδια απορια πριν ενα χρονο και..αν ψαχεις παλια 8ρεντ 8α το βρεις..πηρα το βερσισ και δεν εχω μετανιωσει ουτε προκειται;)
παντως ειναι πιο ψηλο και γενικα δε χερω αν 8α σε βολεψει λογω υψους(εγω ειμαι 2 μετρα)..τελος και οι 2 ειναι τα ιδια κιλα πανω κατω-δε 8α δεις δλδ τοση διαφορα..

dhzou
06/05/2008, 17:37
Εγώ έχω versys και έχω κάνει και μια σύντομη βόλτα με tdm. Το TDM είναι όντως λίγο πιο χαμηλό και το εξτρα βάρος δεν του φαίνεται τόσο πολύ, ίσώς μόνο όταν θες να σπρώξεις τη μηχανή.

Απο 'κει και πέρα αν είσαι κάγκουρας παίρνεις το TDM που είναι το ιδανικό εργαλείο και πουλάς μούρη στο Θησείο, ενώ αν θες να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να κάνεις τα ταξιδάκια σου παίρνεις το versys και είσαι ευχαριστημένος. :beer: :cool:

Anritsu
06/05/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou

Απο 'κει και πέρα αν είσαι κάγκουρας παίρνεις το TDM που είναι το ιδανικό εργαλείο και πουλάς μούρη στο Θησείο, ενώ αν θες να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να κάνεις τα ταξιδάκια σου παίρνεις το versys και είσαι ευχαριστημένος. :beer: :cool:

Δεν είναι δα και ΚΤΜ το ΤΔΜ
:rotflmao:

Πάντως και εγώ που από καιρό ειμαι στο ψάξιμο βλέπω πολλά καλά στο Βερσυς και ελάχιστα κακα ( φανάρι) . Το ΤΔΜ ούτε μ' αρέσει , ούτε μου χρειάζονται 900 κυβικά μέσα στην πόλη . Τα χλμ που λες εύκολα τα κάνει ένα 650 . Εγώ το καλοκαίρι έκανα κάπου 1200 σχεδόν όλα δικάβαλος με ένα 400αρι . Και τελευταίο , με το ΒΕρσύς θα πάρεις και καμπόσα ρέστα σε σχέση με το ΤΔΜ ....

panos_sin
07/05/2008, 09:10
για χρηση κυρίως στην πολη όπως αναφέρεις, πάρε Versys.
ειναι πιο μικρο - ευελικτο - μαζεμένο - οικονομικό στην πολη απο το tdm.

το TDM θέλει εκτός πόλης διαδρομές

xtx660
07/05/2008, 16:45
Απο αυτονομια πως ειναι σε εθνικη με σταθερα 180χιλ βγαζουν 200 χιλιομετρα ή το tdm λογω 900 cc καταναλωνει περισσοτερο?

dhzou
07/05/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtx660
Απο αυτονομια πως ειναι σε εθνικη με σταθερα 180χιλ βγαζουν 200 χιλιομετρα ή το tdm λογω 900 cc καταναλωνει περισσοτερο?
Η λογική λέει ότι το tdm λόγω μεγαλύτερης ιπποδυναμης και τελικής θα καταναλώνει λιγότερο σε αυτά τα χιλιόμετρα από το versys, αν δεν δούμε μετρήσεις όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Το versys πάντως σε συνθήκες ταξιδιού μισό εθνική μισο επαρχιακούς με μέση ταχύτητα 150 στην εθνική και σβέλτα στους επαρχιακούς, βγάζει πάνω από 300 χιλιόμετρα με ένα τεπόζιτο.

sloop25
10/03/2010, 15:29
Τι λετε ρε παιδια??? Ακουστε λοιπον μια αποψη απο εναν οδηγο-αγοραστη που ειχε στην κατοχη του και τα δυο αυτα μηχανακια. Η πρωτη μου μηχανη ηταν το VERSYS '07. Παρα πολυ καλο μηχανακι, βολικο, παιχνιδιαρικο, ευκολοδηγητο, ελαφρυ, οικονομια καυσιμου....και τονιζω...παντα λαμβανοντας υποψιν την τιμη του!!!! Το μονο που διεκρινα στο VERSYS σαν υπερατου για τα λεφτα του ηταν οτι ειχε ΠΙΡΟΥΝΙ θεϊκο (ανεστραμενη μπανανα)!!!!! Τωρα για εναν οδηγο ο οποιος θελει κατι παραπανω αλλα χωρις να βαλει βαθεια το χερι στην τσεπη ειναι το TDM. Ενα εχω να πω και μονο ενα....ειναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ...!!! Εχει υπεραρκετο γκαζι, ειναι πολυ μα παρα πολυ πιο ανετο στην οδηγηση κυριως αν εισαι λιγο πιο ψηλος, ο συνοδηγος καθεται ανετα χωρις να τρωει ολον τον αερα στην μουρη (VERSYS), εχει απιστευτη αξιοπιστια ( δεν σπαει δεν χαλαει ), καλυτερο κεντρο βαρους, πιο σταθερο στα πολλα χλμ, απιστευτη μεταπωληση, τεραστια γκαμα ανταλλακτικων, φορτονεται οσο θες, και αλλα πολλα. Εγω βεβαια θα πω και τα μιον του... 1) Θα ηθελε λιγακι καλυτερο στησιμο (17 τροχο μπροστα αντι για 18 και αλλο πιρουνι ), 2) Θελει aftermarket ζελατινα, 3) Εξελιξη στο ντιζανι και στο μοτερ.

Ενα πραγμα σκεφτητε...αν η YAMAHA βελτιωνε στο TDM το γκαζι του και το στησιμο του ΜΟΝΟ θα ητανε Νο 1 σε πωλησεις στην κατηγορια των MEGA ON-OFF...και δεν θα ειχε να ζηλεψει τιποτε απο τα Tiger και KTM...

TOLISTOLAROS
10/03/2010, 15:49
To TDM δεν είναι on off,ποτέ δεν ήταν...Άλλο στυλ τα tiger,KTM.

Cpt. Haddock
10/03/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloop25
Ενα πραγμα σκεφτητε...αν η YAMAHA βελτιωνε στο TDM το γκαζι του και το στησιμο του ΜΟΝΟ θα ητανε Νο 1 σε πωλησεις στην κατηγορια των MEGA ON-OFF...και δεν θα ειχε να ζηλεψει τιποτε απο τα Tiger και KTM...

Ασχετο εαν δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορία :winka:

(οπως δεν ανηκει και το Tiger)

Tpap
10/03/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloop25
Τι λετε ρε παιδια??? .........

Φιλαράκι, 2 πράγματα:

1. απαντάς μόλις, μετά από 2 ολόκληρα χρόνια. :lol:

2. μιλάς για τδμ. :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. απαντάς μόλις, μετά από 2 ολόκληρα χρόνια. :lol:

οχι ρε πστμ την πατησα κι εγω :rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :lol:

road spirit
10/03/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloop25
.....
Το μονο που διεκρινα στο VERSYS σαν υπερατου για τα λεφτα του ηταν οτι ειχε ΠΙΡΟΥΝΙ θεϊκο (ανεστραμενη μπανανα)!!!!! παρντόν?? :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sloop25
.Τωρα για εναν οδηγο ο οποιος θελει κατι παραπανω αλλα χωρις να βαλει βαθεια το χερι στην τσεπη ειναι το TDM. Ενα εχω να πω και μονο ενα....ειναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ...!!! παρντόν στο τετράγωνο?? :bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sloop25
...αν η YAMAHA βελτιωνε στο TDM .............και δεν θα ειχε να ζηλεψει τιποτε απο τα Tiger και KTM... χάλασε το κομπιούτερ μου ... :bigcry: :lol:

g_m900
06/03/2012, 01:59
Αδερφε...κατοχος Tdm εδω που εχει κανει αυτα που αναφερει ο φιλος.
Δηλαδη usd, 17αρα ζαντα και φυσικα αλλο τιμονι.

Ενα σου λεω...

Tdm θα ξαναπερνα αν εβρισκα με 4000€ και
Για να το ξαναεκανα οπως το εχω.
Σε μαμα κατασταση το tdm το εχω βαλει πιστα και του εχω πιει το αιμα.
Καλο...αλλα ξεπερασμενο περα για περα.

Απλα χτυπα το versys για τους λογους χρησης που ανεφερες αν και
αυτητην χρηση την κανεις και με ...Transalp.

Αν δεν πας για μεταχειρω...απλα μην ασχοληθεις
με το tdm.

DAYMAN
06/03/2012, 09:58
Πέρασαν απο τα χερια μου και τα 2.
Πρώτα απο ολα θελω να ξεκαθαρίσω τα περι καγκουρα οτι αν το εχει μεσα του και Zundapp να εχει καγκουρας θα ειναι.
Με το TDM θα ταξιδέψεις πιο ανετα,θα φορτώσεις πολύ (μπαγκάζια εννοω),θα εχεις μεγαλύτερη ισχυ και διάρκεια οπου χρειαστείς,καιει περιπου στα 5-5,5 λιτ/100 με κανονικούς ρυθμους,οι αναρτήσεις ειναι σώβρακο μετα τα 10000χλμ αλλα αν εχεις σκοπο να το κρατήσεις υπάρχει φτηνη και καλη λυση που μεταμορφώνει το μηχανάκι,σελα βασιλική και για αναβατη και συνεπιβάτη οσο για ανεση δεν υπάρχει σύγκριση με το Versys.Δεν εχεις μεγάλα περιθώρια σε λαστιχα λογω 18ρη τροχού εμπρος αλλα οι επιλογές που εχεις 5-6 τυπους ελαστικών ανταποκρίνονται και με το παραπάνω στον χαρακτήρα της μηχανής.τα ανταλλακτικά ειναι λιγο τσιμπημένα σε τιμες, εχεις ομως αξιοπιστία και τελος αρκετά καλη τιμη μεταπώλησης το μοτερ του ροπατο και γεματο απο χαμηλά εως και τις 6500-7000 σαλ,πλαισιο γερασμένο και ψαλιδι αλλης εποχης.
Με το Versys θα ταξιδέψεις με παραχωρήσεις και ειδικα με συνεπιβάτη δεν θα φορτώσεις παρα ελάχιστα (ειναι ισως απο τις λιγες μηχανές που δεν παίρνουν βαλιτσες παλινες αν μπουν με πατεντα μονο),η βαλιτσα πισω να ξερεις οτι αλλαζει δραματικα την συμπεριφορά της μηχανης,θα κινηθεις στην πολη πιο ευκολα γιατι ειναι πιο ευέλικτο ξαπλώνει πανεύκολα και αλλαζει κατεύθυνση με την σκεψη,δεν εχει καλη καλυψη απο τον αερα αν εισαι μεγαλόσωμος,η κατανάλωση θα ειναι λιγο μεγαλύτερη γιατι θα το κυνηγάς λογω μικρότερης ισχυος αλλα και παιχνιδιάρικου χαρακτήρα μοτερακι προθυμο αλλα με μικροτερο ταβανι ισχυος ροπης πιο καινούργιο πλαισιο και ψαλιδαρα πισω το οποιο εχει και αντεστραμμένο πιρουνι και με ελαφρώς καλυτερη λειτουργια απο του TDM.
Πανάκριβα ως καινούργια και τα 2 (αλλα η πολιτική ολων των εταιρειών ειναι πουλα στον τραμπακουλα τον ελληνα οσο σου κατεβει γιατι αυτος θα το παρει) μτχ ειναι αρκετά πιο ακριβο το TDM εκτος αν παρεις παλιο μοντελο.
Για το βαρος που λες να σου θυμησω οτι την μηχανη την καβαλάμε δεν την σπρώχνουμε ουτε την σηκώνουμε αν θέλουμε κατι τέτοιο κανουμε αρσεις θανάτου στο gym.
Συμπέρασμα....TDM για την πρακτική πλευρα, Versys για τη συναισθηματική.
Σωστα λενε τα παιδια δοκιμη και στα 2 (το TDM αν δοκιμάσεις μτχ θα σου φανουν ψοφιες οι αναρτήσεις αν δεν ειναι συντηρημενες)

Cpt. Haddock
06/03/2012, 10:06
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θεωρώ οτι μετά απο 4 χρόνια μάλλον θα έχει ήδη επιλέξει μηχανάκι :p

taksidiotis25
24/03/2012, 14:05
Το 650 δε θα το έπαιρνα,προτιμω το tdm,ειναι πιο μηχανη,δε κοιτάς το versys το 1000?