PDA

View Full Version : Ανταλλακτικά για srx400



yiannis4
06/05/2008, 12:14
Μετά από 5 χρόνια ακινησίας σε αποθήκη, "ξέθαψα" το srx400 (Μk. III, μοντέλο 1987-1989)μου και αποφάσισα να το αναπαλαιώσω! (byron, με έβαλες στα μεράκια!)
Περιττό να πω ότι πήρε μπροστά με την 1η και το οδήγησα σπίτι αν και κάποια κάποια τμήματα είχαν σκουριάσει ενώ άλλα είχαν φαγωθεί από ποντίκια..........

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και photos με το πως ήταν εκείνη την ημέρα.
Σιγά σιγά άρχισα να το "ξεβρακώνω" για απολύμανση-τρίψιμο-γυάλισμα-καθάρισμα και επισκευές.

Ωστόσο θα χρειαστώ κάποια ανταλλακτικά είτε που βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση από το δικό μου είτε επειδή δεν τα είχε ποτέ (βλέπε ψυγείο λαδιού). Έχει κάποιος ανταλλακτικά από srx για διάθεση?


Πιθανά ανταλλακτικά:
Ψυγείο λαδιού
Αριστερή μανέτα
Καρμπυρατέρ ....?
Τάπα βενζίνης
Φανάρι
+ κάποια που ίσως εμφανιστούν στην πορεία..

byr0n:
To μπροστινό και δαγκάνες από TZR 250 3XV
όπως το αλουμινένιο ψαλίδι - τροχοί - δισκόπλακες FZR 400
ταιριάζουν χωρίς μετατροπές? Κόστος περίπου για αγορά?

Θα σας κρατάω ενήμερους...
Να 'στε καλά.

:wave2: :wave2: :confused: :confused: :confused:

byron
06/05/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Μετά από 5 χρόνια ακινησίας σε αποθήκη, "ξέθαψα" το srx400 (Μk. III, μοντέλο 1987-1989)μου και αποφάσισα να το αναπαλαιώσω! (byron, με έβαλες στα μεράκια!)
Περιττό να πω ότι πήρε μπροστά με την 1η και το οδήγησα σπίτι αν και κάποια κάποια τμήματα είχαν σκουριάσει ενώ άλλα είχαν φαγωθεί από ποντίκια..........

byr0n:
To μπροστινό και δαγκάνες από TZR 250 3XV
όπως το αλουμινένιο ψαλίδι - τροχοί - δισκόπλακες FZR 400
ταιριάζουν χωρίς μετατροπές? Κόστος περίπου για αγορά?

Θα σας κρατάω ενήμερους...
Να 'στε καλά.

:wave2: :wave2: :confused: :confused: :confused:

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα απ΄τα ανταλλακτικά που ανέφερες για να στα δώσω...:sad:
Το μπροστινό απ΄το TZR μπήκε εύκολα. Κάποιες αλλαγες σε ρουλεμάν κλπ θα τις έκανες έτσι κι αλλιώς. Οι δαγκάνες ήταν του TZR και δεν υπήρχε πρόβλημα. Η μόνη παρέμβαση που είχε γίνει στο μπροστινό αφορούσε τις δισκόπλακες, μιας και ο εμπρός τροχός ήταν από FZR και είχε μια μικρή διαφορά στο offset των δίσκων, ενώ θα αποκτήσεις και clip-on.....

Το ψαλίδι ήταν λίγο πιο δύσκολο, μιας και ήθελε φρέζα στο σημείο του σκελετού, καθώς το FZR είναι πιο φαρδύ σε εκείνο το σημείο. Η φρέζα μίκρυνε τα άκρα και έφτιαξε νέες φωλιές για τα ρουλεμάν. Επίσης θα χρειαστείς 2 βάσεις έδρασης των αμορτισσερ που θα κολληθούν πάνω στο ψαλίδι, και κόψιμο της κάτω βασης του μοχλικού.
Θα έλεγα ότι η τοποθέτηση του ψαλιδιού, δεν ήταν πιο έυκολη απ΄ότι αν έβαζα οποιοδήποτε ψαλίδι πάνω. Ο άλλος έβαλε μονόπρατσο στο Tenere πχ.

Κόστος ..... Τι να σου πω;
Βασικά όπου σε πιάσουν είναι. Το ψαλίδι ούτε που θυμάμαι μιας και έχουν περάσει αρκετά χρόνια. Το μπροστινό μαζί με δαγκάνες κανένα 300άρι αν δεν κάνω λάθος.
Θα έλεγα να τα βρείς και να τα πάρεις πακέτο, με τροχούς, ψαλίδι, μπροστινό. Πάνω κάτω τις ίδιες δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις, ενώ θα μπορέσεις να τα παζαρέψεις καλύτερα.
Δότης θα μπορούσε να είναι κάλλιστα και ένα ZXR 400, TZR ή RGV που τα έχουν πεταμένα.

Ψυγείο λαδιού, δύσκολα θα βρείς το ίδιο. Το φόραγαν μόνο τα 600άρια που ήταν για την Ιαπωνική αγορά. Τα ευρωπαϊκά δεν το έιχαν. Η τοποθέτηση κάποιου άλλου είναι πανεύκολη, μιας και το ξηρό κάρτερ βοηθάει πάρα πολύ. Απλά τράβα τα σωληνάκια απ΄το τανκ του λαδιού κατευθείαν και μην μπείς στον κόπο να ανοίξεις τρύπες στο πλαϊνό καπάκι του μοτέρ.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής μαζί σου, μην ξεκινήσεις τίποτα, αν δεν σου περισσεύουν αρκετά χρήματα και ατελείωτος χρόνος. Καλύτερα να το κρατήσεις μαμά κάνοντας του ένα καλό μάζεμα.

:beer:

yiannis4
06/05/2008, 13:43
byr0n είσαι κατατοπιστικότατος!

Με συμμάζεμα ξεκινάω, απλά θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσω.
Όπως το είχα φτιάξει το '98, είχα WP ελατήρια μπροστά, KONI πίσω και σωληνάκι υψηλής οπότε δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα ούτε από φρένα ούτε από ανάρτηση. Η σέλα σου μου άρεσε πολύ (θα τη φτιάξω έξω, ελπίζω μόνο οι photos να κατατοπίσουν τον ταπετσέρη). Η εξάτμισή σου τι είναι? Προτιμώ βέβαια το σχήμα της μαμα αλλά κατα τα άλλα...είναι χάλι. Αυτή που έβαλες ταιριάζει με το προφιλ του srx + όλα τα άλλα +....

Ο κινητήρας ήδη τρίβεται/γυαλίζεται.....και το ντεπόζιτο ετοιμάζεται να για καθάρισμα από σκουριές πριν το βάψιμο.

Από χρόνο ελάχιστο έχω μεν (δουλειές, οικογένεια...) αλλά 3-4 ώρες σύνολο την εβδομάδα τις βρίσκω. Και από λεφτά περιορισμένα για προσωπικές χαρές (έρχεται η κόρη!!!) αλλά παλεύεται.

Και πάλι σε ευχαριστώ ... αφού λογικά θα χρειαστώ και πάλι τις γνώσεις σου.

Γιάννης

Υ.Γ. Το Freewind που είχα πουλήθηκε.

byron
06/05/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
byr0n είσαι κατατοπιστικότατος!

Με συμμάζεμα ξεκινάω, απλά θέλω να δω μέχρι που μπορεί να φτάσω.
Όπως το είχα φτιάξει το '98, είχα WP ελατήρια μπροστά, KONI πίσω και σωληνάκι υψηλής οπότε δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα ούτε από φρένα ούτε από ανάρτηση. Η σέλα σου μου άρεσε πολύ (θα τη φτιάξω έξω, ελπίζω μόνο οι photos να κατατοπίσουν τον ταπετσέρη). Η εξάτμισή σου τι είναι? Προτιμώ βέβαια το σχήμα της μαμα αλλά κατα τα άλλα...είναι χάλι.


Ta KONI είναι μια χαρά όπως και τα WP, αλλά αν βάλεις μπροστινο :wave2:
Την μεγαλύτερη βελτίωση στα φρενα θα την δεις αν αλλάξεις φρένα :lol: . Χωρίς πλάκα τα φρένα του (μαμά) ήταν απελπισία. Ακόμα χειρότερα που το 400 έχει 1 δίσκο μπροστά. :uplate:

Η εξάτμιση ήταν Race Tech (Παπαγιάννης) όπως και οι κούρμπες απ΄τους λαιμους και πίσω. Μια χαρά δούλευε, απλά την είχα κόψει λίγο γιατί η αρχική (αλα ΧΤ) ήταν πολύ μακριά. Στην φτιάχνει όπως θέλεις πάντως. Μόνο απ΄την εξάτμιση θα γλυτώσεις καμμιά 10αριά κιλά :lol:

Η σέλα είναι δουλειά του Ανδρέα στο Παγκράτι. Δεν είναι η σέλλα ου φαίνεται στις πρώτες φωτό του ποστ μου, αλλά αυτή που φαίνεται στις τελευταίες φωτό. Είχε κάνει εξαιρετική δουλειά. Αν σε ενδιαφέρει να βρώ το τηλέφωνο του.

Αν φτιάξεις το ντεπίζιτο, κάνε καλού κακού μια πλαστικοποίηση. Θα σε γλυτώσει από πιθανούς μελλοντικούς μπελάδες.
Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι. :wave2:

byron
06/05/2008, 21:45
Ρίξε μια ματιά εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58727)

ότι μπαίνει μπαίνει σίγουρα. Είχα δει ένα μπλέ srx με μπροστινό από RGV. O φίλος πουλάει και το πίσω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58728) κομμάτι, αλλά δεν νομίζω ότι μπαίνει στο srx αν θέλεις να διατηρήσεις τα πίσω αμορτισσέρ. Η μπανάνα και η γέφυρα απ΄τα αριστερά δεν βοηθούν σ΄αυτό. Ίσως από το προηγούμενο RGV που είναι ευθύγραμμο.....

csofos
07/05/2008, 15:48
παιδιά από εμπηρεία σας λέω ότι μπαίνουν τα πάντα και παντού. εγώ στο δικό μου (fzr 400) θα βάλω σε λίγο καιρό up-side-down από gsx-r 400. το μόνο που χρειαζεται είναι αλλαγή στα ρουλεμάν του λαιμού. (νομίζω).

the who
07/05/2008, 16:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
[B]Μετά από 5 χρόνια ακινησίας σε αποθήκη, "ξέθαψα" το srx400 (Μk. III, μοντέλο 1987-1989)μου και αποφάσισα να το αναπαλαιώσω! (byron, με έβαλες στα μεράκια!)
Περιττό να πω ότι πήρε μπροστά με την 1η και το οδήγησα σπίτι αν και κάποια κάποια τμήματα είχαν σκουριάσει ενώ άλλα είχαν φαγωθεί από ποντίκια..........

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και photos με το πως ήταν εκείνη την ημέρα.
Σιγά σιγά άρχισα να το "ξεβρακώνω" για απολύμανση-τρίψιμο-γυάλισμα-καθάρισμα και επισκευές.

Ωστόσο θα χρειαστώ κάποια ανταλλακτικά είτε που βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση από το δικό μου είτε επειδή δεν τα είχε ποτέ (βλέπε ψυγείο λαδιού). Έχει κάποιος ανταλλακτικά από srx για διάθεση?


Πιθανά ανταλλακτικά:

AYTA TA ΕΧΩ

Ψυγείο λαδιού
Αριστερή μανέτα
Καρμπυρατέρ ....?

+ κάποια που ίσως εμφανιστούν στην πορεία..

yiannis4
08/05/2008, 08:30
srx400:
TA ΘΕΛΩ!
Κανονίζουμε το πότε που και πόσο...
Είσαι φοβερός!!!


byr0n:
Η μονή δισκόπλακα μπροστά είναι 320mm (ίδια με του TDR250) με τετραπίστονη δαγκάνα οπότε όχι και τόσο χάλια. Βέβαια καμία σχέση με τις διπλές του RGV που μου είπες.
Για αλλαγές πάντως σε πηρούνι/ψαλίδι επιφυλάσσομαι ακόμα προς το παρόν λόγω κυρίως κόστους. (an kai με καλές τιμές ...μάλλον θα υποκύψω)
Ας επανέλθει σε άψογη εξωτερική εμφάνιση και μετά προχωράμε κατά βούληση.

Υπάρχει μήπως ψαλίδι που να μπαίνει ως έχει? Του XJR1400 που έβαλε ο dkirkos?

Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

johnpan
08/05/2008, 09:22
Ο wolfman έχει πολλά ανταλλακτικά στείλτου ένα π.μ. και θα δεις. Καλύτερα στο bikenet θα το δει σίγουρα.

byron
08/05/2008, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Η μονή δισκόπλακα μπροστά είναι 320mm (ίδια με του TDR250) με τετραπίστονη δαγκάνα οπότε όχι και τόσο χάλια.
Ας επανέλθει σε άψογη εξωτερική εμφάνιση και μετά προχωράμε κατά βούληση.

Υπάρχει μήπως ψαλίδι που να μπαίνει ως έχει? Του XJR1400 που έβαλε ο dkirkos?


Aφού έχει μονή δισκόπλακα 320, είναι 89 μοντέλο. Μόνο εκείνη την χρονιά το έβγαλε, και είχε τις 3μπρατσες 17άρες ζάντες. Σίγουρα έχει καλύτερο φρένο, απ΄αυτό που είχα.

Το ψαλίδι του XJR που έβαλε ο dkirkos, μπαίνει το ίδιο εύκολα/δύσκολα με οποιοδήποτε άλλο (εξαιρούνται τα τύπου μπανάνα του τελευταίου RGV, RS250 και gull-arm των NSR που θα σε παιδέψουν).
Στείλτου όμως κάποιο πμ, μιας και ο dkirkos είχε ασχοληθεί πολύ περισσότερο με τις μετατροπές καθώς είναι μηχανικός. Αν θυμάμαι καλά είχε βάλει και μονόμπρατσο από 916 σε κάποιο :uplate:

:wave2:

orcinious
11/05/2008, 21:29
Τα παιδιά έχουν δίκιο, το ψαλίδι είναι δύσκολη μοντα και κονταίνει το μηχανάκι πολύ.
Ως γνήσιος rgvοπλυκτος έχω αγοράσει καμιά 10αρια rgv για ανταλλακτικά τα περισσότερα έγιναν δοτές σε srx και ένα αν θυμάμαι καλά σε bros.
To μπροστινό πάντως μπαίνει κουτί από ότι μου έχουν πει.
Για εμένα πρέπει να δεις να το κανείς 600.

Έχω ένα κολλημένο κύλινδρο από 600 αν θες να στον χαρίσω να πας για ένα σφυρήλατο και ρεκτιφιέ.
:wave2:

byron
11/05/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Για εμένα πρέπει να δεις να το κανείς 600.


Το 400 γίνεται δύσκολα (δλδ ακριβά) 600. Εκτός από διαφορετική κεφαλή έχουν και άλλο στρόφαλο. Πάει μακριά η βαλίτσα....

the who
11/05/2008, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το 400 γίνεται δύσκολα (δλδ ακριβά) 600. Εκτός από διαφορετική κεφαλή έχουν και άλλο στρόφαλο. Πάει μακριά η βαλίτσα....

Πρεπει να φας και τα καρτερ...πολυ κακο για το τιποτα

orcinious
11/05/2008, 21:41
ολα τα χτ εχουν τα ιδια νουμερα μοτερ (ΥΑΜΑΗΑ!!!!!!!) ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΒΑΛΕΙς ΟΛΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ???????

yiannis4
12/05/2008, 12:43
Με προβληματίσατε....

Καταρχάς για το πιρούνι μάλλον θα το βάλω αφού ταιριάζει κουτί όπως λέτε...
Το ψαλίδι όντως δεν είναι ότι πιο εύκολο (όπως διάβασα και σε ξένα forums) αφού θέλει κολλήσεις και μετατροπές....οπότε μάλλον θα το αφήσω σε πρώτη φάση.

Βέβαια αυτό που μου άναψε φωτιές είναι το να το κάνω 600άρι.........
Κάπου είχα διαβάσει ότι η κεφαλή ήταν η ίδια αλλά ακόμα και έτσι η διαδρομή είναι διαφορετική (87.0 x 67.2mm για το 400 και 96.0 x 84.0 για το 600) οπότε άκυρο το κυλινδροπίστονο φίλε
orcinious. Πάντως ευχαριστώ για την ευγενική σου προσφορά :beer:

Η λύση ίσως είναι να βρώ ένα φτηνό 600άρι και να κρατήσω το δικό μου για ανταλλακτικά....
Τι μου κάνατε....... Έχετε κανένα υπόψη ???

PS. Με τέτοια φίλε srx400 πως να αποφασίσω για τα ανταλλακτικά??? Πάντως αν μείνει 400άρι θα τα πάρω.

:smilea: :cool: :smilea: :cool: :smilea:

byron
12/05/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Η λύση ίσως είναι να βρώ ένα φτηνό 600άρι και να κρατήσω το δικό μου για ανταλλακτικά....
Τι μου κάνατε....... Έχετε κανένα υπόψη ???


Δεν αξίζει να το κάνεις 600. Η λύση του μοτέρ είναι η καλύτερη. Όλα τα ιαπωνικά srx είχαν ως κωδικό το 1JK, οπότε μπαίνει χωρίς γραφειοκρατικά προβλήματα. :wave2:

yiannis4
12/05/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν αξίζει να το κάνεις 600. Η λύση του μοτέρ είναι η καλύτερη. Όλα τα ιαπωνικά srx είχαν ως κωδικό το 1JK, οπότε μπαίνει χωρίς γραφειοκρατικά προβλήματα. :wave2:

Αυτό είναι γεγονός!
Ο αριθμός κινητήρα γράφεται κανονικά σε χώρο κάτω από το ψυγείο λαδιού) όπου γραφόταν όταν ήρθε στην Ελλάδα μόνο το 1JK. Στο δικό μου (εγώ του έβγαλα την άδεια) επειδή ο υπάλληλος του μηχανολογικού δεν μπορούσε να χτυπήσει εκεί τον πενταψήφιο αριθμό για την άδεια τον χτύπησε στη βάση του κυλίνδρου!!!:eyepop:

Αν αλλάξω κινητήρα θα το ξαναχτυπήσω λογικά πάλι εκεί....:rolleyes:


orcinious: Αν αγοράσω το μπροστινό από το rgv τι άλλο θα χρειαστώ ??? Πλάκες, clip-on, ???
Απ' ότι θυμάμαι πρέπει να βρώ βάσεις για το φανάρι (ε byr0n) :p

orcinious
12/05/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Αυτό είναι γεγονός!
Ο αριθμός κινητήρα γράφεται κανονικά σε χώρο κάτω από το ψυγείο λαδιού) όπου γραφόταν όταν ήρθε στην Ελλάδα μόνο το 1JK. Στο δικό μου (εγώ του έβγαλα την άδεια) επειδή ο υπάλληλος του μηχανολογικού δεν μπορούσε να χτυπήσει εκεί τον πενταψήφιο αριθμό για την άδεια τον χτύπησε στη βάση του κυλίνδρου!!!:eyepop:

Αν αλλάξω κινητήρα θα το ξαναχτυπήσω λογικά πάλι εκεί....:rolleyes:


orcinious: Αν αγοράσω το μπροστινό από το rgv τι άλλο θα χρειαστώ ??? Πλάκες, clip-on, ???
Απ' ότι θυμάμαι πρέπει να βρώ βάσεις για το φανάρι (ε byr0n) :p

εγω το δινω κομπλε με τιμονοπλακες και κλιπ ον,
αν το βρεις απο αλλου δεν ξερω.
μπορεις παλι να το βαλεις με ενα τιμονακι fat bar για να γινει πιο ανετο αν και δεν μου αρεσει προσωπικα και θα χρειαστει γεμισμα η πανω τιμονοπλακα γαι να κανεις τρυπες για τα καβαλετα.

οσω για το μοτερ ντου με την ποντα.:smilea:
υπαρχει και καρτερ με στροφαλο απο 600 με μιζα ομως.

yiannis4
20/05/2008, 14:13
Αποφάσισα να μην αλλάξω μπροστινό καθόλου (τουλάχιστον μέχρι να φέρω το srx σε καλή κατάσταση) για να μην χαλάσω την κλασική του εμφάνιση.
Το προτιμώ περισσότερο ρετρό παρά γρήγορο....

Πάντως ευχαριστώ όλα τα παιδιά που προσφέρθηκαν για μπροστινό (orcinious, T.R.E).

Συνεχίζω με αργούς ρυθμούς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.....

Θα τα λέμε!!!

:beer: :beer: :beer: (αν προλάβαινα...)

dkirkos
22/05/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Αποφάσισα να μην αλλάξω μπροστινό καθόλου (τουλάχιστον μέχρι να φέρω το srx σε καλή κατάσταση)


να βαλω και γω την σαλτσα μου σε αυτο το θεμα..:p
Φερτο πρωτα σε καλη κατασταση, κανε με αυτο μερικα χλμ, και οταν το βαρεθεις, κανε μια ανακαινηση!
Μπορεις να βαλεις τα παντα ( αντε καλα, σχεδον τα παντα), αλλα να ξερεις οτι κοστιζουν, και ειναι κατι που οταν (αν) το πουλησεις δεν θα παρεις ποτε πισω τα χρηματα (και τισ εργατοωρες)που εβαλες.
Η ιδανικοτερη λυση ειναι να βρεις ενα ετοιμο φτιαγμενο, σαν του Βυρωνα, που το εδωσε κυριολεκτικα τσαμπα..
Αν παλι γουσταρεις τοσο πολυ να το φτιαξεις μονος σου( οπως εγω) βαλε μπροστινο απο R1, ψαλιδι απο zephyr 550 (με το ομορφο εκκεντρο πισω), ζαντολαστιχα απο motard, μοτερ απο χτζ 660 υδροψυκτο (ετσι δεν θα χρειαστεις ψυγειο λαδιου :p ) και για εξατμηση μια χειροποιητη LPA (βρε τι συμτωση, μια τετοια εχω για πουλημα):smokin:
Μετα να ευχεσαι να μην καταλαβει η γυναικα σου ποσο χρημα εχεις χωσει στο μηχανακι γιατι αλλιως σε βλεπω χωρισμενο!!!:beer: :beer: :beer:

:wave2: :wave2:
μητσος

byron
22/05/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
Φερτο πρωτα σε καλη κατασταση, κανε με αυτο μερικα χλμ, και οταν το βαρεθεις, κανε μια ανακαινηση!


+990

:beer:

yiannis4
06/06/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos

Μετα να ευχεσαι να μην καταλαβει η γυναικα σου ποσο χρημα εχεις χωσει στο μηχανακι γιατι αλλιως σε βλεπω χωρισμενο!!!:beer: :beer: :beer:

:wave2: :wave2:
μητσος


+1000 και από μένα......
Ειδικά τώρα που είναι και ο πελαργός στο δρόμο.....
Γι'αυτό και ξεκινάω στο χαλαρό και σιγά σιγά βλέπουμε...
Το τεπόζιτο καθαρίστηκε, τα καπάκια γυαλίζονται και από την άλλη εβδομάδα (εφόσον βρω χρόνο γιατί ο Ιούνιος θα είναι εφιάλτης από δουλειά όπως ήταν και ο Μάιος) λέω να ασχοληθώ με καρμπυρατέρ (λύσιμο-καθάρισμα-επισκευή μόνος) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Να 'στε καλά όλοι ...

Γιάννης

byron
06/06/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4
Ειδικά τώρα που είναι και ο πελαργός στο δρόμο.....



:sun: :sun:

dkirkos
06/06/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis4

Ειδικά τώρα που είναι και ο πελαργός στο δρόμο.....


αρα πρεπει να βιαστεις να το φτιαξεις γρηγορα! αλλιως δεν θα προλαβεις και το project θα μεινει στη μεση για καμποσο καιρο.. ρωτα και μενα που ο πελαργος χτυπησε 2 φορες!
:D




λέω να ασχοληθώ με καρμπυρατέρ (λύσιμο-καθάρισμα-επισκευή μόνος) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



ειναι ευκολη υποθεση τα carbs του srx. μια δυο συμβουλες μονο για να μην απογοητευτεις..
το πιο δυσκολο κομματι ειναι να μπουν και να βγουν:eek: !
και αυτο γιατι τα κολλαρα μετα απο τοσα χρονια ειναι σκληρα σαν κοκκαλα.
παρε ενα πιστολι ζεστου αερα ( αφου βγαλεις τσοκ-ντιζες και χαλαρωσεις ολους τους σφυκτηρες) για να μαλακοσουν ολα τα κολλαρα. οταν ειναι να τα βαλεις, ακριβως το ιδιο..
παρε και μια φλαντζα για το ποτηρακι του carb , δεν στοιχιζει και πολλα (8? περιππου), θα σε γλυτωσει απο πολλες βρισιες ομως! ( yam part nr. 5Υ1-14384-00-00, το 6 στο σχεδιαγραμα)
παρε και ενα μπουκαλακι carb cleaner, κανει καλη δουλεια στα ζιγκλερακια..
ελπιζω να βοηθησα..

:wave2: :wave2: :wave2:
μητσος


132876

byron
06/06/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
μητσος

Ρε Μήτσο, δύο μηχανικά έχεις ταιριάξει; Τα μαμά εννοώ όχι FCR

dkirkos
06/06/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Μήτσο, δύο μηχανικά έχεις ταιριάξει; Τα μαμά εννοώ όχι FCR

οχι, και δεν βλεπω τον λογο, γιατι το πρωτευων που ειναι μηχανικο ειναι 28 (θα παω στην αποθηκη αργοτερα να μετρησω ακριβως) ενω το δευτερεων ειναι 32 ή 33, που σημαινει οτι συνολικα 8α ειναι πολυ μικρη η διατομη με δυο μαμα μηχανικα. αυτο που ειναι στα μελλοντικα σχεδια ειναι η μετατροπη σε μονο μηχανικο 40 (ή 39 ή 41 αναλογος τι θα εχω στο ραφι απο κανα ktm,husky κτλ)
με κολαρο εισαγωγης απο grizzly 600 (που ειναι διχαλο και εχει την ιδια κεφαλη με τα srx/xt) αλλα θελει λιγο κοψε ραψε με το δοχειο λαδιου διοτι η εισαγωγη ειναι πιο μακρια και ολο το carb ερχεται πιο πισω..

για φετος ομως δεν το βλεπω..

:beer:
μητσος

sapila racing
06/06/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
οχι, και δεν βλεπω τον λογο, γιατι το πρωτευων που ειναι μηχανικο ειναι 28 (θα παω στην αποθηκη αργοτερα να μετρησω ακριβως) ενω το δευτερεων ειναι 32 ή 33, που σημαινει οτι συνολικα 8α ειναι πολυ μικρη η διατομη με δυο μαμα μηχανικα. αυτο που ειναι στα μελλοντικα σχεδια ειναι η μετατροπη σε μονο μηχανικο 40 (ή 39 ή 41 αναλογος τι θα εχω στο ραφι απο κανα ktm,husky κτλ)
με κολαρο εισαγωγης απο grizzly 600 (που ειναι διχαλο και εχει την ιδια κεφαλη με τα srx/xt) αλλα θελει λιγο κοψε ραψε με το δοχειο λαδιου διοτι η εισαγωγη ειναι πιο μακρια και ολο το carb ερχεται πιο πισω..

για φετος ομως δεν το βλεπω..

:beer:
μητσος

Η πατέντα που γινόταν παλιά στα XT ηταν με 2 μηχανικά αλλά μεγαλύτερα απο το ενα που εχει απο μαμα.
Δεν θυμάμαι τώρα διάσταση, αλλά ενα XT (400 αρχικά μικρη εκδοση του 550) μιας φίλης που οδηγουσα, ηταν τρομερό.
Ηταν φτιαγμένο πολύ καλά, με ανοιγμενα καρτερ για να γινει 600, και μια supertrapp και τα 2 μηχανικα και αφηνε τα Beneton πίσω σαν σταματημένα.

Ειχε και βαριά γκαζιέρα βέβαια αλλά εφευγε σφαίρα απο πολυ χαμηλά.

the who
06/06/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η πατέντα που γινόταν παλιά στα XT ηταν με 2 μηχανικά αλλά μεγαλύτερα απο το ενα που εχει απο μαμα.
Δεν θυμάμαι τώρα διάσταση, αλλά ενα XT (400 αρχικά μικρη εκδοση του 550) μιας φίλης που οδηγουσα, ηταν τρομερό.
Ηταν φτιαγμένο πολύ καλά, με ανοιγμενα καρτερ για να γινει 600, και μια supertrapp και τα 2 μηχανικα και αφηνε τα Beneton πίσω σαν σταματημένα.

Ειχε και βαριά γκαζιέρα βέβαια αλλά εφευγε σφαίρα απο πολυ χαμηλά.

srx 600 με διπλα fcr 35 με επιταχυνση,wiseco high compression 101,5 mm ,carillo μπιελα.Εχω αφησει μ@λ@κες πολλους με tdm 850 στην αττικη οδο.Δεν πιστευαν με τιποτα οτι ενα μονοκυλινδρο ηταν κολλημενο πισω τους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
06/06/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
srx 600 με διπλα fcr 35 με επιταχυνση,wiseco high compression 101,5 mm ,carillo μπιελα.Εχω αφησει μ@λ@κες πολλους με tdm 850 στην αττικη οδο.Δεν πιστευαν με τιποτα οτι ενα μονοκυλινδρο ηταν κολλημενο πισω τους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ετσι ετσι!!

Μονο που με το ΧΤ εκείνο το παιχνίδι σταμάταγε στα 150 γιατί μετα ηθελε 2 λωρίδες :lol:

Ασε που ηταν με ταμπούρο... :bigcry:

the who
06/06/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ετσι ετσι!!

Μονο που με το ΧΤ εκείνο το παιχνίδι σταμάταγε στα 150 γιατί μετα ηθελε 2 λωρίδες :lol:

Ασε που ηταν με ταμπούρο... :bigcry:

Εντελως αλλο στησιμο και γεωμετρια.Εχω κανει κι αλλες βελτιωσεις παντως πριν το μεγαλωμα του κινητηρα.Μπροστινο απο sv 650 και πισω ohlins.

dkirkos
06/06/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εντελως αλλο στησιμο και γεωμετρια.Εχω κανει κι αλλες βελτιωσεις παντως πριν το μεγαλωμα του κινητηρα.Μπροστινο απο sv 650 και πισω ohlins.

μια φωτο! μια ΦΩΤΟ! ΜΙΑ ΦΩΤΟ! ΜΙΑ ΦΩΤΟ να το δουμε να το καμαρωσουμε λιγακι!
:beer:

byron
06/06/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
srx 600 με διπλα fcr 35 με επιταχυνση,wiseco high compression 101,5 mm ,carillo μπιελα.Εχω αφησει μ@λ@κες πολλους με tdm 850 στην αττικη οδο.Δεν πιστευαν με τιποτα οτι ενα μονοκυλινδρο ηταν κολλημενο πισω τους.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όταν έψαχνα τις μετατροπές για το δικό μου, είχα έρθει σε έπαφή με ένα τύπο από Αγγλία που έφτιαχνε και πούλαγε special parts για XBR & SRX που έτρεχαν σε αγώνες SOS.
Στο τελευταίο στάδιο με πιστόνι 680cc, carillo, εκκντροφόρους 3ου σταδίου, βαλβίδες μεγαλύτερες με ελατήρια τιτανίου, FCR και 2σε2 εξατμισεις της Gibson έφτανε τα 72 άλογα. Με βάρος γύρω στα 145 κιλά.

Τα λεφτά ήταν too much όμως...

the who
06/06/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
μια φωτο! μια ΦΩΤΟ! ΜΙΑ ΦΩΤΟ! ΜΙΑ ΦΩΤΟ να το δουμε να το καμαρωσουμε λιγακι!
:beer:

Καλυτερα να βαλω φωτο απο το καραισκακη που ειναι λιγοτερο μπουρδελο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .
Θελει βαψιμο και να βαλω και τα πλαστικα του.Σε κανα μηνα θα ειναι ετοιμο.Ατιμη μετακομιση:lol:

the who
06/06/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όταν έψαχνα τις μετατροπές για το δικό μου, είχα έρθει σε έπαφή με ένα τύπο από Αγγλία που έφτιαχνε και πούλαγε special parts για XBR & SRX που έτρεχαν σε αγώνες SOS.
Στο τελευταίο στάδιο με πιστόνι 680cc, carillo, εκκντροφόρους 3ου σταδίου, βαλβίδες μεγαλύτερες με ελατήρια τιτανίου, FCR και 2σε2 εξατμισεις της Gibson έφτανε τα 72 άλογα. Με βάρος γύρω στα 145 κιλά.

Τα λεφτά ήταν too much όμως...

Δεν αξιζει Βυρωνα.Δεν εχω βαλει εκκεντροφορους,ουτε βαλβιδες τιτανιου.Αλλαξα ομως ολα τα ρουλεμαν στο μοτερ με βαρεου τυπου ναχω το κεφαλι μου ησυχο.
Οι μετατροπες που λες ειναι οκ για SOS.Οχι να δωσεις τοσα λεφτα για μες στον πολεμο και να παρεις το μοτερ στο χερι.
Εκτος κι αν ειναι το τριτο μηχανακι σου και το βγαζεις τρεις φορες το χρονο.:beer:

byron
06/06/2008, 16:09
Ο καιρός γαρ εγγύς..... :D

the who
06/06/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο καιρός γαρ εγγύς..... :D

Κουφαλα βεστρομα μεταμφιεζεσαι σε λορδο τωρα?:lol: :lol: :lol:Ζουν αναμεσα μας

dkirkos
07/06/2008, 10:31
@SRX400

τελικα δεν σου αρεσε η LPA?
:wave2:

the who
07/06/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
@SRX400

τελικα δεν σου αρεσε η LPA?
:wave2:

Συγγνωμη για την αγενεια.Δεν σου απαντησα αλλα τρεχω λεμε.Μου αρεσε αλλα εχω βρει μια Mivv ψιλοαθορυβη με ομολογκασιον,ανθρακονημα και αρκετο ογκο για το srx.Θα μπει κι αυτη επανω απο βδομαδα.γιατι τωρα εχω μια ελευθερη που ειναι σκετο κομπρεσερ.:beer:

byron
07/06/2008, 21:58
Αν κάποιος χρειάζεται μπροστινό, τροχούς, ψαλίδι μου λέει. Μου πιάνουν χώρο και θα τα πετάξω.....

(Τα μαμά εννοώ...)

yiannis4
09/06/2008, 08:59
Αφού σου πιάνουν χώρο......θα τα πάρω εγώ :)
Ανταλλακτικά για το δικό μου........ίσως χρειαστούν στο μέλλον......

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ και στον srx400 για τα ανταλλακτικά του :a18:
:a23: :a23: :a23:

the who
09/06/2008, 09:55
Αν εχει κανεις στροφομετρο ας στειλει πμ.:wave2:

sapila racing
09/06/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αν εχει κανεις στροφομετρο ας στειλει πμ.:wave2:

στροφόμετρο δεν εχει κανείς δυστυχως.

Ούτε ο byron ούτε τα άλλα που θα πάρει ο byr0n.

byron
09/06/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
στροφόμετρο δεν εχει κανείς δυστυχως.

Ούτε ο byron ούτε τα άλλα που θα πάρει ο byr0n.

Στροφόμετρο χλωμό να βρείς. Τελευταία φορά που είχα πάρει πρίν αρκετά χρόνια, ήταν ένα όμοιο από Honda. Η μόνη διαφορά που είχε ήταν ότι είχε το κόκκινο λίγο πιο ψηλά.
Τιμή κανά 100?....

sapila racing
09/06/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στροφόμετρο χλωμό να βρείς.

Ε βέναια, αφού εξέχει και την τρώει αμέσως... :lol:

byron
09/06/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ε βέναια, αφού εξέχει και την τρώει αμέσως... :lol:

Όντως. 2-3 που έχω χαλάσει, έσπασαν από τουμπίτσες της πλάκας.

sapila racing
09/06/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όντως. 2-3 που έχω χαλάσει, έσπασαν από τουμπίτσες της πλάκας.

Στροφομετροφάγε!!! :lol:

Bavarian
09/06/2008, 12:52
75 λίρες


http://cgi.ebay.co.uk/Yamaha-SRX400-1986-D-SPEEDO-REV-COUNTER-INSTRUMENT_W0QQitemZ300153478064QQcmdZViewItemQQssPageNameZRSS:B:SRCH:GB:101



και αυτό είναι πολύ ωραίο αλλά ακριβό


http://www.louis.de/_30f9a8cbacc8eb3bb79e365de1e8880190/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=480&wgr=346&list_total=15&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10034897


:beer: :beer:

the who
09/06/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
75 λίρες


http://cgi.ebay.co.uk/Yamaha-SRX400-1986-D-SPEEDO-REV-COUNTER-INSTRUMENT_W0QQitemZ300153478064QQcmdZViewItemQQssPageNameZRSS:B:SRCH:GB:101



και αυτό είναι πολύ ωραίο αλλά ακριβό


http://www.louis.de/_30f9a8cbacc8eb3bb79e365de1e8880190/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=480&wgr=346&list_total=15&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10034897


:beer: :beer:

Η πλακα ειναι οτι εχω δυο κοντερ αψογα που δεν τα φοραω τωρα.Το στροφομετρο δε απλως ταχει παιξει.Δεν χαλασε απο σαβουρδα.Γιατι μερικοι μερικοι μας λενε και βροντακες.:lol: :lol: :lol:

csofos
21/06/2008, 15:57
Ποιος ψάχνει για στροφόμετρο; Ας μπει εδώ:
http://www.webmart.de/wmshop.cfm?id=49563&l=0
Έχω πάρει ταχύμετρο και ψηφιακό στροφόμετρο-θερμόμετρο-ώρες λειτουργίας κινητήρα. είναι πολύ καλό και πολύ εύκολο στην τοποθέτηση.

the who
21/06/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Ποιος ψάχνει για στροφόμετρο; Ας μπει εδώ:
http://www.webmart.de/wmshop.cfm?id=49563&l=0
Έχω πάρει ταχύμετρο και ψηφιακό στροφόμετρο-θερμόμετρο-ώρες λειτουργίας κινητήρα. είναι πολύ καλό και πολύ εύκολο στην τοποθέτηση.

Ευχαριστω φιλε μου αλλα ταχω δει.Ειμαι κολλημενος με το μαμα αλλα δεν δινω κι 100 ευρω που μου ζητανε.Καλυτερα να το παραγγειλω απο Japan καινουργιο (στην Ολλανδια μου ειπαν δεν υπαρχει)κι οποτε ερθει.
:beer: