PDA

View Full Version : Qualifier ή ...



618RR
08/05/2008, 19:57
Έχουμε και λέμε...

Αλλαγή ελαστικών...

Πήγα σήμερα στο λαστιχά με ερωτήσεις για τα παρακάτω:

BT-15
Pilot Power (ξέχασα να ρωτήσω :rolleyes: για τα Road2)
Diablo

Για το πρώτο μου είπε ότι είναι λάστιχο ειδικής τοποθέτησης σε συγκεκριμένες moto, οπότε άκυρο...
Για το δεύτερο ότι το συστήνει για δυνατότερες και πιο σπορ μοτοσυκλέτες...
Για το τρίτο ότι είναι καλό αλλά παρωχημένο πλέον...

Πρότεινε λοιπόν (όπως καταλάβατε) τα Dunlop Qualifier (με τοποθέτηση 350 euro) ως την πληρέστερη απάντηση σε αυτά που ζήτησα, δηλαδή:

- Γρήγορο ζέσταμα, καλό κράτημα παντού και πάντα
- Καλή πληροφόρηση
- Πολύ καλό στη βροχή
- Αδιάφορα χιλιόμετρα

Τα Qualifier σχεδίασε σύμφωνα πάντα με το λαστιχά ο ίδιος που σχεδίασε τα diablo, ο οποίος πήγε από την Pirelli στην Dunlop...

Φίλος που τα έβαλε σε fazer είναι πολύ ευχαριστημένος, εκτός από το ότι αργούν να ζεσταθούν, κάτι που ο λαστιχάς αρνήθηκε ότι συμβαίνει...

Σε συζητήσεις εδώ και αλλού έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα εν λόγω λάστιχα αλλά και πολύ θάψιμο...

:alien:

Καμμιά ιδέα αγαπητοί συμφορουμήτες...;;;

Είμαι λιγάκι προκατειλημμένος για τη μάρκα...

AFTER
08/05/2008, 20:08
Η dunlop ειναι ΠΟΛΥ καλη εταιρια, μην κοιτας που δεν την ξερουνε οι καφετεριακιδες εδω
Θα σου προτεινα ακομα και τα qualifier RR για ακομα πιο σπορ χρηση

Τα pilot power 2ct, ειναι και αυτα απο τα καλυτερα ελαστικα, και θα ταιριαξουνε μια χαρα στο gsr σου(gsr δεν εχεις?)

Τα CORSA III (Αντικαταστατης των πρωην diablo corsa), ειναι επισης πολυ καλα ελαστικα, εφαμιλλα των αλλων δυο


Η επιλογη ειναι δικη σου, ολα οσα ειπα(και ακομα καποια που απουσιαζουν) ειναι πολυ καλα και θα μεινεις ευχαριστημενος

618RR
08/05/2008, 20:32
Ναι GSR έχω...

Είχα καταλήξει σχεδόν στα Pilot...

Δεν είμαι και ο πρώτος χεράς...

Αλλά επειδή χρησιμοποιώ τη μηχανή σε όλες τις συνθήκες (αρνούμαι να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου, πόσο μάλλον να βρεθώ στη θέση του οδηγού / ιδιοκτήτη ΙΧ) θέλω να έχω καλά λάστιχα...

Επίσης έχω εμπειρία από τα BT-14 μόνο (οι προηγούμενες μοτοσυκλέτες μου ήταν μικρά enduro και on-off) οπότε η επιλογή είναι κάπως στα τυφλά...

DrIoannis
08/05/2008, 20:39
Δεν έχω δοκιμάσει Qualifier(έχω ακούσει καλά λόγια),ΒΤ-15 ή Μichelin αλλά τα Corsa III που είχα είναι εξαιρετικά.Πιστεύω όποιο και αν διαλέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

AFTER
08/05/2008, 20:50
Εγω τα qualifier εχω παντως, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Αν θες bridgestone, εχουν βγει τα BT-016 τωρα, αλλα γενικα τρωγονται γρηγορα
Το 014 στο Ζ750 που ειχα πριν, κρατησε 4700χλμ με το ζορι, ενω το pilot power 2ct, κρατησε σχεδον 10.000χλμ και μαλιστα με ενα track day παραπανω

618RR
08/05/2008, 21:11
... τα ΒΤ-14 μου άφησαν σχετικά καλές, αν και μερικές φορές αντιφατικές εντυπώσεις...

... δηλαδή ενώ ζεσταίνονται μάλλον γρήγορα και εμφάνιζαν (αραιά και που) γλιστρηματάκια εκεί που δεν το περίμενα...

... πράγμα που με έκανε να οδηγώ σφιγμένος, όχι και ότι καλύτερο δηλαδή...

... μου έχουν βγάλει αρκετά χλμ (12000) και τα αλλάζω λόγω παλαιότητας και όχι γιατί βγήκαν λινά...

... είναι και καλή η εποχή να στρωθούν με ήπιες θερμοκρασίες τα νέα...