PDA

View Full Version : Honda Innova - Μεγαλυτερο Καρμπυρατερ



kouman
15/05/2008, 17:01
Εχω το παλιο Innova με το καρμπυρατερ.Το μηχανακι το πειραζω σιγα σιγα.Εχω βαλει εξατμιση Sebring, εκκεντροφορο Fuego 4ο σταδιο, σκληρα ελατηρια στους δισκους και προσφατα του αλλαξα το 18αρι καρμπυρατερ που ειχε πανω με το Keihin PWK 28mm.Σιγουρα ειναι αρκετα μεγαλο καρμπυρατερ..οπως φανηκε.Ο μηχανικος μου το "κουμπωσε" στον ιδιο λαιμο που ειχε και το 18αρι....!!Χωανη δε χωρουσε να μπει στην ευθεια κατω απ'το μηχανακι, καθως εβρισκε στο μπροστινο φτερο και βαλαμε σιτα.Το μηχανακι δε δουλευει καθολου στρωτα και οταν εχει κοντρα αερα ή οταν ανοιγω τερμα το γκαζι μπουκωνει υπερβολικα σε σημειο να πρεπει να αφησω το γκαζι..Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι τρεχει και πως θα λυθει αυτο το προβλημα με το μπουκωμα?

Antwnis
15/05/2008, 20:47
Εμ, τι περιμενες να συμβεί απο τη στιγμή που έβαλες απο 18ρι 28ρι?
Μα καλά ο μηχανικός που στο τοποθέτησε, δεν το ήξερε?
Μόνο να τα παίρνουν είναι οι περισσότεροι τελικά...
Βάλε πίσω το μαμίσιο και απλά παιξε με τα ζιγκλερ του.
Παπάκι είναι, αν θες τοσο τρελά γκάζια, πούλησε το και πάρε μια μεγαλύτερη μηχανή.:beer:

kouman
15/05/2008, 22:41
Πηγα τελικα και μιλησα ξανα μαζι του..
Το προβλημα ηταν οτι θελει πιο χοντρο λαιμο(αυτονοητο ειναι)αλλα
εκεινη τη στiγμη δεν ειχε καποιον ευκαιρο και εκανε το λαλακα..Τες πα.Παρηγγειλε να ερθει λαιμος
για το συγκεκριμενο καρμπυρατερ.Επισης θελει θυριδωμα η κεφαλη(εκει που βιδωνει ο λαιμος)
ωστε να εχει μεγαλυτερη τρυπα και να μη δημιουργειται σκαλοπατι που ειναι επισης κακο.
Αυτα!!
Για μηχανη που μου ειπες φιλε Αντωνη οταν γυρισω στο σπιτι μου.Οσο ειμαι φοιτητης ατην
επαρχια θα παιζω με το Innova ;)

Tpap
15/05/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouman
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι τρεχει και πως θα λυθει αυτο το προβλημα με το μπουκωμα?

100% θέλει λίγο μεγαλλίτερο καρμπ.

thanasis86
31/05/2008, 21:20
gia s!exo kai ego innova kai exo to idio problima !!!!an 8es na ta poume kalitera na sou doso msn!!!

dimitrisR1
01/06/2008, 09:35
φιλαρακι καλημερα δεν ξερω κατα ποσο ειναι μεγαλητερο απο το κανονικο αλλα συγουρα και ολα αυτα να κανεις παλι δεν θα διορθοθη το πρωβλημα σου.παλια που ασχωλιομουν κι εγω με τα παπια τα ιδια ειχα.

απλα παιξε με ζιγκλερ και βελονα και συγουρα θα διορθοθουν καπος τα πραγματα απλα να ξερεις οτι θα σου μπερδευει λιγο χαμηλα και θα καθαριζεις απο την μεση και πανω.:)

OldMan
02/06/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
100% θέλει λίγο μεγαλλίτερο καρμπ.
Ναι ρε συ...

Από 18άρι που είχε ΚΑΚΩΣ πήγε σε ΜΟΝΟ 28άρι ...!!!

(έπρεπε να πάει κατευθείαν σε 36άρι, να έχει το κεφάλι του ήσυχο ..) :smokin:

Υ.Γ.
Και φυσικά να συνεχίσει να το "κουμπώνει" πάνω στον ίδιο λαιμό ...:a31:

thanasis86
20/02/2009, 14:54
gia sas pedes!! exo liosei to innova kai akri den vrisko!! kai pali exo ena apo ta kalitera innova !!an 8elete na sas boh8iso kai na me voh8isete parte to msn m na ta poume!! valentinorossi3@hotmail.com auta

djxenos
07/03/2009, 01:08
file moy an de exeis thiridomeni kefali 28 den vaneis...
de xerw ekei panw pos ta sazete ta mixanakia...
edw pantos ekentroforo 4-o stadio xwris na exeis balei idi karmpyrater....
no way...
any way....
piase ka pare ena strimeno lemo i ena kolaro...
girna to karmpyrater sto plai kai bane mia xoyani
ala prin to kaneis ayto....
rixe kai ena thiridoma...etsi gia tin plaka xereis...
kai an thes rota ton mastora soy gia to lew etsa...
edw eytasa kai tin proegoymeni ebdomada teleiosa ena glx 72 sta kybika....
to balame sti kontra me ena 53 fulll kai ti na deis?to 72 me turbo epano pige tin kontra mono me deytera...
PATENTA...

ericson
04/06/2009, 17:10
siga re maga kai emeis xeroyme na ftiaxnoyme otan eftiaxna egw esy mathaines afoy xereis pes ta wraia sto palikari

2stroker
04/06/2009, 18:49
απο 18αρι σε 28αρι.γιατι πανω απολα δεν μου αρεσει η υπερβολη!!!:lol:
μα καλα ειμαστε σοβαροι τωρα?????


σαν κατι πιτσιρικαδες που μου χανε φαει το καρμπυρατερ τοτε απο το kdx για να το βαλουν σε παπι.

που πας ρε καραμητροοοο!!!!!:lol:

ericson
05/06/2009, 00:22
file moy sigoyra ama sto eftiaxna egw tha sou ekana kalyteri doyleia apo ton dithen mastora poy piges..ta exw faei stin mapa k exw asxolithei poly pare to msn moy mipws boresw na boithisw )ama mporw giati oxi ericx82@hotmail.com (errikos)

p@nos
05/06/2009, 01:03
θελει να βαλεις 180αρι λαστιχο πισω για να δουλεψει το καρμπ

:smokin:

GiannisBlessed
12/06/2009, 04:08
και να το πας στα 200cc...

ρε φιλε....πες μου ενα πραγμα.
την διαμετρο του καρμπυρατερ ποιος σου την ειπε?το μαστορι?
μονος σου αποφασισες?:confused:

Antwnis
12/06/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε συ...

Από 18άρι που είχε ΚΑΚΩΣ πήγε σε ΜΟΝΟ 28άρι ...!!!

(έπρεπε να πάει κατευθείαν σε 36άρι, να έχει το κεφάλι του ήσυχο ..) :smokin:

Υ.Γ.
Και φυσικά να συνεχίσει να το "κουμπώνει" πάνω στον ίδιο λαιμό ...:a31:


Και γιατι να παει σε 36ρι? Αμα είναι να... πάει, ας πάει σε 41ρι!
Τσιγκουνιές θα κάνουμε?
:D

OldMan
12/06/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Τσιγκουνιές θα κάνουμε?:D
Απλά συγχίζομαι όταν ακούω για "εκκεντροφόρους 4ου σταδίου" κ.λ.π. και ταυτόχρονα πετάμε και ένα μεγάλο καρμπυρατέρ επάνω (χωρίς καν χώρο για χοάνη...) και περιμένουμε από το μοτέρ να δουλέψει, γιατί απλά ΔΕΝ καταλαβαίνω την λογική (αν υπάρχει...) με την οποία γίνονται αυτά τα πράγματα ...:(

rockobok
12/06/2009, 11:54
Ρε φιλαράκι οχι και 28αρι καρμπιλατερ!!!Είχα κ γω innova πριν κάμποσα χρόνια κ είχα ασχοληθεί λιγάκι ώστε να πηγαίνει καλυτερα.Είχα ανεβάσει τη διάμετρο του πιστονιού απο 53mm που είναι κανονικά(αν θυμάμαι καλά)σε 57mm.Είχα θυριδώσει κ τους αυλούς εισαγωγής-εξαγωγής και το καρμπιλατέρ που χρεισημοποιούσα ήταν ένα mikuni 24 και ήταν υπέρ αρκετό.Τέσπα εγώ θα σου πρότεινα να κοντήνεις το γρανάζωμα και θα δεις μεγάλη διαφορά στο μηχανάκι..

ROMPOT
29/06/2009, 09:26
sorry paidia alla kanenas sas apo edw den kserei kai tossa.den to paizw elsypnos alla to 28ari gia to papi einai mia xara apla se emenA den m aresei o ekentrofors giati einai 4 stadio enw eprepe na valei allo stadio gia na kerdisei sympiesh giati xwris na exei sympiesh to kampirater den douleuei me tipote.to lew giati eftiaxna polla papia opws eixa ena glx 59 me fcr.kefali spa tacekawa eksatmisei over.phnia kai volan daytona kai asta paidia kalytera.Twra pleon exoume mhxanes kai kala tha kanete otan varethite ta papia parte kai eseis.







ktm duke forever
an thes kamia symvoulh file mou me to papi kai exeis msn edw tha me vreis alla poio poly vradi extreme1917@windowslive.com na ste kala paidia

kapnias
29/06/2009, 15:10
Συμφωνω οτι το 28αρι δεν ειναι μεγαλο και συμφωνω απο εμπειρια και μονο.
Οταν τρεχεις αν δεν εχεις φιλτρο ή κατι να σου αλλαζει λιγο τη ροη του αερα,ειναι σαν να εχεις βαλει ramair χωρις ομως να εχεις εξασφαλισει πρωτα τις βενζινες.Το μηχανακι δεν μπουκωνει οταν τρεχεις,το αντιθετο μαλιστα.Μενει απο βενζινες γιατι το μοτερ σου δεν ρουφαει αερα για να τραβηξει βενζινη στο περασμα του.Δεχεται τον αερα που ερχεται με ταχυτητα μεσα στο καρμπυρατερ και σου φουσκωνει και τις βενζινες στο ποτηρακι σου.Δοκιμασε να βαλεις τουλαχιστον ενα κολαρο ή καποιον αλουμινενιο σωληνα ετσι ωστε το καρμπυρατερ να ρουφαει αερα απο πανω ή απο το πλαι.Παιξε λιγο και με την βιδα του αερα.Βιδωσε την τερμα και ξεκινα μιση μιση στροφη να δοκιμαζεις.Θεωρητικα αυτη η βιδα ειναι μονο για το ρελαντι.Στην πραξη οταν βαζεις τοσο μεγαλο καρμπυρατερ παιζει ρολο παντου.Μονο προσοχη,δεν εννοω την βιδα του ρελαντι,αν και πειραζοντας τον αερα θα αλλαξει αναγκαστικα και το ρελαντι σου.
Θυριδωμα θα πρεπει να κανεις αλλα το στενεμα σου δινει καποιο πλεονεκτημα.Δημιουργει μεγαλυτερη ταχυτητα εισοδου στο μειγμα στο σημειο που δημιουργειται το στενεμα.Αφου ομως εχεις βαλει εκκεντροφορο το εξτρα μειγμα το εξασφαλιζεις ηδη.
Οσο για τον εκκεντροφορο αν και εχει κυβικα και μεγαλη διαδρομη το μηχανακι σου,μοιραια λογω του overlap που εχει θα σου κανει κατι σαν μπερδεμα στις μεσαιες στροφες.Αν βαλεις το χερι σου μπροστα απο το καρμπυρατερ,θα δεις οτι σου φυσαει πολλες βενζινες εξω.Αν θελεις και δεν βαριεσαι(και δεν πληρωνεις αλλα το κανεις μονος σου) βαλε τον μαμα εκκεντροφορο για να δοκιμασεις το καρμπυρατερ σου και να το φερεις καπου καλα και μετα βαλε τον εκκεντροφορο για fine tuning :wave2: