PDA

View Full Version : Γυαλισμα-ξελεκιασμα!



OzZzZzY
15/05/2008, 17:06
Το ψαλιδι στο duke μου εχει πιασει πανω μακα η οποια δεν βγαινει με το πλυσιμο..η επιφανεια δεν ειναι λεια και γυαλιστερη οπως οταν την αγορασα.. εχει πανω στιγματα και γρεζι..
πως αφαιρειται για να ειναι παλι λειο και στιλπνο?
:wave2: :wave2:

csofos
15/05/2008, 19:56
αφού του κάνεις ένα πλύσιμο με ζεστό νερό σε πιεστικό μηχάνημα, τράβα και πάρε από κάποιο super market ένα από εκείνα τα καθαριστικά που είναι για να γυαλίζεις τα αλουμίνια. (αυτό που είναι για τα ανοξείδωτα κάνει επίσης). πάρε ένα πανί, βάλε λίγο καθαριστικό και τρίψε το ψαλίδι κομμάτι-κομμάτι. μετά, πάρε ένα καθαρό πανί και τρίψε το ψαλίδι για να καθαρίσει από το φάρμακο και να γυαλίσει. αν κατάλαβα καλά από τις περιγραφές που μου έδωσες, θα γίνει πολύ καλή δουλειά

καλή τύχη

GIXXERAKIAS
15/05/2008, 20:10
H μπορεις πιο απλα να το πλακωσεις με wd40 και να το αφησεις να δρασει πριν το πας στο πλυντηριο να μαλακωσει η μακα και θα γινει σαν καινουργιο.:D :D

ps:Ρε συ απο Αθηνα εισαι?Πηγαινε στην λενορμαν στο μαγαζι που ειχε η Μαρια συνεχιζουν την πολυ καλη δουλεια τα παιδια που το πηραν το πλυντηριο μονο για μοτοσυκλετες.:winka:

argi6argi
15/05/2008, 20:14
Ή ακόμα πιο απλά, παίρνεις μια οδοντόβουρτσα και λίγο πετρέλαιο και το τρίβεις και είσαι κομπλέ. Ξεπλένεις καλά τα γύρω κομμάτια που μπορεί να έπεσε πετρέλαιο και ΤΕΛΟΣ! Εγώ αυτό κάνω.

gixxerpap
15/05/2008, 20:48
η παιρνεις παραφινελαιο απο το φαρμακειο της γειτονιας σου, και το χρησιμοποιεις για να καθαριζεις και την αλυσιδα ...;)

OzZzZzY
15/05/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
H μπορεις πιο απλα να το πλακωσεις με wd40 και να το αφησεις να δρασει πριν το πας στο πλυντηριο να μαλακωσει η μακα και θα γινει σαν καινουργιο.:D :D

ps:Ρε συ απο Αθηνα εισαι?Πηγαινε στην λενορμαν στο μαγαζι που ειχε η Μαρια συνεχιζουν την πολυ καλη δουλεια τα παιδια που το πηραν το πλυντηριο μονο για μοτοσυκλετες.:winka:


Αθηναιος αλλα εδω και 7 μηνες Θεσσαλονικη :D

OzZzZzY
15/05/2008, 23:05
θα δοκιμασω οτι μου πατε ξεκινωντας απ την πρωτη προταση που εκανε ο csofos :D
ελπιζω να μη χρειαστει να προχωρησω σε αλλη προταση!

(οχι τιποτα αλλο μετα εχει σειρα o gixxerakias :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: )

sakisvolos
15/05/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
τράβα και πάρε από κάποιο super market ένα από εκείνα τα καθαριστικά που είναι για να γυαλίζεις τα αλουμίνια. (αυτό που είναι για τα ανοξείδωτα κάνει επίσης).


Σε περίπτωση όμως που είναι ανοδιωμένο αλουμίνιο (που είναι) με κάθε είδους τέτοιου γυαλιστικού θα
καταστραφεί η ανοδίωση με ολέθρια αποτελέσματα!


:wave2: :wave2: :wave2:

GIXXERAKIAS
15/05/2008, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
θα δοκιμασω οτι μου πατε ξεκινωντας απ την πρωτη προταση που εκανε ο csofos :D
ελπιζω να μη χρειαστει να προχωρησω σε αλλη προταση!

(οχι τιποτα αλλο μετα εχει σειρα o gixxerakias :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: )

Kane oti soy eipe o argi@argi και ο GIXXERPAP και μετα το δικο μου που ειναι λιγο πιο ακρινη λυση.:winka:

Με παραφινελαιο η με πετρελαιακι και πινελο και θα γινει σαν καινουργιο,προσοχη τακακια!!!:eyepop:

GIXXERAKIAS
15/05/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Kane oti soy eipe o argi@argi και ο GIXXERPAP και μετα το δικο μου που ειναι λιγο πιο ακριβη λυση απλα ολα εχουν το ιδιο αποτελεσμα.:winka:

Με παραφινελαιο η με πετρελαιακι και πινελο και θα γινει σαν καινουργιο,προσοχη τακακια!!!:eyepop:

φτου γμτ αντι να πατησω διορθωση πατησα quote:bigcry:

AFTER
15/05/2008, 23:33
Σορρυ ρε φιλε αλλα καθε φορα που διαβαζω την επικεφαλιδα του θρεντ σου, διαβαζω Γυαλισμα-Ξεκωλι@σμ@

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
16/05/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σε περίπτωση όμως που είναι ανοδιωμένο αλουμίνιο (που είναι) με κάθε είδους τέτοιου γυαλιστικού θα
καταστραφεί η ανοδίωση με ολέθρια αποτελέσματα!


:wave2: :wave2: :wave2:

τοτε τι προτεινεις?

sakisvolos
16/05/2008, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
τοτε τι προτεινεις?



Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
H μπορεις πιο απλα να το πλακωσεις με wd40 και να το αφησεις να δρασει πριν το πας στο πλυντηριο να μαλακωσει η μακα και θα γινει σαν καινουργιο.:D :D

ps:Ρε συ απο Αθηνα εισαι?Πηγαινε στην λενορμαν στο μαγαζι που ειχε η Μαρια συνεχιζουν την πολυ καλη δουλεια τα παιδια που το πηραν το πλυντηριο μονο για μοτοσυκλετες.:winka:


Αυτό! :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Ή ακόμα πιο απλά, παίρνεις μια οδοντόβουρτσα και λίγο πετρέλαιο και το τρίβεις και είσαι κομπλέ. Ξεπλένεις καλά τα γύρω κομμάτια που μπορεί να έπεσε πετρέλαιο και ΤΕΛΟΣ! Εγώ αυτό κάνω.


Ή αυτό! :winka:

Κάθε ειδικό γυαλιστικό σε συνδυασμό με τις βρομιές και τα χώματα που έχει πάνω του το
ψαλίδι θα αφήσει τέτοιες χαρακιές πάνω σ' αυτό που θα θέλει ή βάψιμο ή να του βγάλεις
μετά όλη την ανοδίωση με όλα τα επακόλουθα , ξέρεις θα μαυρίζει και θα θαμπώνει συνεχώς
με αποτέλεσμα να θέλει τακτικά γυάλισμα! Ασε που η ανοδίωση το προστατεύει και από οξειδώσεις!


:winka:

csofos
16/05/2008, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σε περίπτωση όμως που είναι ανοδιωμένο αλουμίνιο (που είναι) με κάθε είδους τέτοιου γυαλιστικού θα
καταστραφεί η ανοδίωση με ολέθρια αποτελέσματα!


:wave2: :wave2: :wave2:
κατηγορηματικά όχι. από αυτά δεν καταστρέφεται η ανοδίωση. το έχω δοκιμάσει. ούτε το brassο ούτε αυτά που είναι για ανοξείδωτα κάνουν ζημιά. αυτό που κάνει μεγάλη ζημιά στην ανοδίωση είναι το σπρέυ καθαρισμού για φούρνους.

gixxerpap
16/05/2008, 11:46
βαλτε ρε ξεροκεφαλοι λιγο παραφινελαιο που δεν κοστιζει και δεν κανει κακο και πουθενα ....
ασε που το πινεις και σε καμια δυσκολη ωρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

csofos
16/05/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
βαλτε ρε ξεροκεφαλοι λιγο παραφινελαιο που δεν κοστιζει και δεν κανει κακο και πουθενα ....
ασε που το πινεις και σε καμια δυσκολη ωρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ...............!!!!!!!!!!

OzZzZzY
16/05/2008, 15:38
οκ! παω να αγορασω παραφινελαιο και με ενα πανι θα το καθαρισω! ελπιζω να κανει δουλεια αλλιως :a016: :a016: :a016: :a016:

pain
16/05/2008, 15:51
το παραφινέλαιο κάνει γαμάτη δουλειά θα δεις ;)

OzZzZzY
16/05/2008, 17:22
και ειπαμε θα το βρω σε φαρμακειο? μετα παιρνω πανακι και τριβω τριβω τριβω τριβω.....τριβω τριβω.....:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: ??

devil's animal
16/05/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
H μπορεις πιο απλα να το πλακωσεις με wd40 και να το αφησεις να δρασει πριν το πας στο πλυντηριο να μαλακωσει η μακα και θα γινει σαν καινουργιο.:D :D

ps:Ρε συ απο Αθηνα εισαι?Πηγαινε στην λενορμαν στο μαγαζι που ειχε η Μαρια συνεχιζουν την πολυ καλη δουλεια τα παιδια που το πηραν το πλυντηριο μονο για μοτοσυκλετες.:winka:

εχει στην Λενορμαν πλυντηριο για μοτοσυκλετες??:confused:

για πες λεπτομερειες...
λεφτα??

GIXXERAKIAS
17/05/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εχει στην Λενορμαν πλυντηριο για μοτοσυκλετες??:confused:

για πες λεπτομερειες...
λεφτα??

Μετα το καπνεργοστασιο και τα φαναρια του Υφαντη (τα βλεπεις στα αριστερα σου αυτα) οπως πας για Αθηνα,αφου περασεις το φαναρι του Υφαντη σε 1-2στενα το βλεπεις στα δεξια σου εχει μια μεγαλα γαλαζια ταμπελα και γραφει 2WHEELS BATH.

Θα παθεις πλακα αν το πας εκει,μεχρι και την αλυσιδα με παραφινελαιο σου κανουν και την εχουν για 45 λεπτα σχεδον πανω στην ραμπα και την πλενουν.:D :D

Κανονικο beauty therapy!:lol: :lol:

10 Eυρα για πλυσιμο και για γυαλισμα αλλα 4ε.Εγω πιστευω οτι τα αξιζει τα λεφτα για αυτα που της κανει.(δεν το παω και πολυ συχνα βεβαια λογο του οτι την πλενω μονος μου αλλα οταν θελω να καθαρισω αλυσιδα κτλ την παω εκει καθε 2 μηνες δηλαδη:D )

OzZzZzY
17/05/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μετα το καπνεργοστασιο και τα φαναρια του Υφαντη (τα βλεπεις στα αριστερα σου αυτα) οπως πας για Αθηνα,αφου περασεις το φαναρι του Υφαντη σε 1-2στενα το βλεπεις στα δεξια σου εχει μια μεγαλα γαλαζια ταμπελα και γραφει 2WHEELS BATH.

Θα παθεις πλακα αν το πας εκει,μεχρι και την αλυσιδα με παραφινελαιο σου κανουν και την εχουν για 45 λεπτα σχεδον πανω στην ραμπα και την πλενουν.:D :D

Κανονικο beauty therapy!:lol: :lol:

10 Eυρα για πλυσιμο και για γυαλισμα αλλα 4ε.Εγω πιστευω οτι τα αξιζει τα λεφτα για αυτα που της κανει.(δεν το παω και πολυ συχνα βεβαια λογο του οτι την πλενω μονος μου αλλα οταν θελω να καθαρισω αλυσιδα κτλ την παω εκει καθε 2 μηνες δηλαδη:D )


ναι αλλα ειναι πιο ωραιο να στην πλενουν αλλοι! στο τελος στη σκουπιζουν ή στην τιναζουν? :lol:

δεν βρηκα παραφινελαιο σε φαρμακειο :(

GIXXERAKIAS
17/05/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ναι αλλα ειναι πιο ωραιο να στην πλενουν αλλοι! στο τελος στη σκουπιζουν ή στην τιναζουν? :lol:

δεν βρηκα παραφινελαιο σε φαρμακειο :(

Στην φυσανε με αερα να φυγουν τα νερα απο παντου (ηλεκτρικα,διακοπτες,κλειδαριες) και μετα στεγνωμα με πετσακι (οχι αυτο που εβαλές στο μυαλο σου ρε:rotflmao: :eyepop: ) και αμα θες γυαλισματακι σενιο με σουπερ ντουπερ αποτελεσμα!:D :D

Ε παρε πετρελαιακι απο βενζιναδικο η wd-40 απο βενζιναδικο παλι ρε συ.:winka:

OzZzZzY
21/05/2008, 12:47
οταν καθαρισεις με wd40 τις (μεταλλικες) επιφανειες μετα πρεπει να τις ξεπλυνεις? γιατι εχω ακουσει οτι κολλαει πολυ ευκολα η σκονη πανω

GIXXERAKIAS
21/05/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
οταν καθαρισεις με wd40 τις (μεταλλικες) επιφανειες μετα πρεπει να τις ξεπλυνεις? γιατι εχω ακουσει οτι κολλαει πολυ ευκολα η σκονη πανω

Εννοειται οτι ολη η μηχανη ειναι μεσα στην μπιχλα οταν αποφασισεις να καθαρισεις με wd40 οτιδηποτε πανω στην μηχανη (ακομα και ρετσινι:winka: ) και μετα της κανεις ενα πολυ ωραιο αφρολουτρο παντου να φυγουν τα υπολειματα του wd40 και να αναδειξεις τις καθαρες καμπυλες τις μηχανης σου!:D :D

Πςςςςς τι ειπα παλι ο ανθρωπΑς!!:eyepop: :rotflmao:

OzZzZzY
21/05/2008, 12:59
τςς νομιζω οτι το πνευματικο σου επιπεδο δεν μου επιτρεπει να μιλαω μαζι σου! (με την κακη εννοια :lol: :lol: )


wd40 βαζουμε και στα πλαστικα-σελα?

GIXXERAKIAS
21/05/2008, 13:21
OXIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!:D

Για τα πλαστικα παρε κατι σε τυπου γυαλιστικο,για την σελα δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις κατι αλλο εκτος απο κρεμα για δερματα (αν ειναι δερματινη) αλλα και παλι θα ειχεις ενα θεμα με τα αρφρυδια σου καθε φορα που θα φρεναρεις θα σκας στο τιμονι απο το γλιστρημα της σελας...και ποναει αυτο....:uplate: :uplate:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
21/05/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
OXIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!:D

Για τα πλαστικα παρε κατι σε τυπου γυαλιστικο,για την σελα δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις κατι αλλο εκτος απο κρεμα για δερματα (αν ειναι δερματινη) αλλα και παλι θα ειχεις ενα θεμα με τα αρφρυδια σου καθε φορα που θα φρεναρεις θα σκας στο τιμονι απο το γλιστρημα της σελας...και ποναει αυτο....:uplate: :uplate:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


το λες εκ πειρας φανταζομαι :lol:

GIXXERAKIAS
21/05/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
το λες εκ πειρας φανταζομαι :lol:

Ειχα βαλει στο σκουτερ γυαλιστικο ταμπλω που γυαλιζα τα πλαστικα του και ειχα ενα θεματακι για να λεμε και τα στραβα μας...:D :D :D :wave2:

OzZzZzY
23/05/2008, 15:26
τελικα πηρα wd40..καθαρισε τη βρωμα αλλα τα στιγματα δεν βγηκαν γαμωτο :(
θα επισυναψω πιο μετα φωτογραφιες για να δειτε

OzZzZzY
23/05/2008, 20:30
αν υποθετικα πεσει wd40 στα φρενα πως αφαιρειται? με πετρελαιο? :rolleyes:

GIXXERAKIAS
23/05/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
αν υποθετικα πεσει wd40 στα φρενα πως αφαιρειται? με πετρελαιο? :rolleyes:

Πετας τα τακακια και βαζεις αλλα.....υποθετικα μιλαμε παντα ε???:D

Την εκανες την λαλακια σου ε??:lol: :lol:
Υπαρχει μια πιθανοτητα να τα γλυτωσεις με καθαριστικο φρενων αλλα δεν το κοβω και πολυ αν εχουν ποτισει...:bigcry:

Α και για τις σταμπες κοιτα να παρεις καμμια αλοιφη να καθαρισει τα στιγματα.Αν ειναι νικελ το ψαλιδι (δεν θυμαμαι αν ειναι) παρε μια αλοιφη για νικελ και θα γιανει.:winka:

OzZzZzY
23/05/2008, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Πετας τα τακακια και βαζεις αλλα.....υποθετικα μιλαμε παντα ε???:D

Την εκανες την λαλακια σου ε??:lol: :lol:
Υπαρχει μια πιθανοτητα να τα γλυτωσεις με καθαριστικο φρενων αλλα δεν το κοβω και πολυ αν εχουν ποτισει...:bigcry:

Α και για τις σταμπες κοιτα να παρεις καμμια αλοιφη να καθαρισει τα στιγματα.Αν ειναι νικελ το ψαλιδι (δεν θυμαμαι αν ειναι) παρε μια αλοιφη για νικελ και θα γιανει.:winka:


τωρα μας μ@μισες :( επλυνα το μηχανακι μετα αλλα δεν αλλαξε τιποτα..σκουπισω τακακια,σκουπισα δισκοπλακες..τιποτα ομως..γαμωτο :mad:

GIXXERAKIAS
23/05/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
τωρα μας μ@μισες :( επλυνα το μηχανακι μετα αλλα δεν αλλαξε τιποτα..σκουπισω τακακια,σκουπισα δισκοπλακες..τιποτα ομως..γαμωτο :mad:

Σου εστειλα και πμ αλλα αν αλλαξεις τελικα τακακια πρεπει να παρεις ουτως η αλλως καθαριστικο φρενων να καθαρισεις καλα τις δισκοπλακες πριν βαλεις τα καινουργια τακακια πανω.:winka:

OzZzZzY
23/05/2008, 21:28
καθαρισα τις μπροστινες δισκοπλακες και ετριψα τα τακακια..ετοιμο το μπροστινο..πισω δεν ξερω πως βγαινουν τα τακακια :bawl: :bawl:

GIXXERAKIAS
24/05/2008, 00:48
Βαλε φωτο ωρε μυξοκλαψιαρη!:lol: :lol:

sakisvolos
24/05/2008, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Βαλε φωτο ωρε μυξοκλαψιαρη!:lol: :lol:

+ 1000 :lol: :lol:

bzrmiltos
24/05/2008, 01:13
-γεια χαρα ---απο οτι ειδα στο νετ το wd40 ειναι σε συσκευασια 200ml
400ml spray και σε 5λιτρα

λογικα απο οτι ειδα τα 5 λιτρα εχουν περιπου 40ευρο και τα 400ml σε σπρευ περιπου 8 ευρο

ασε που θες ενα καθε φορα ,,,,5λιτρο συμφερει τι λετε και εσεις??

bzrmiltos
24/05/2008, 01:19
λογικα οχι ....το wd40 εχει μεσα δοκιμασες με αφθονο νερακι αν οχι


καλυτερα τα τακακια στο χερι ισοπροπιλικη αλκοολη απο χημικα η degreaser spray πχ philips (γαλαζιο κουτι)
:beer:

edmarios
26/05/2008, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Ή ακόμα πιο απλά, παίρνεις μια οδοντόβουρτσα και λίγο πετρέλαιο και το τρίβεις και είσαι κομπλέ. Ξεπλένεις καλά τα γύρω κομμάτια που μπορεί να έπεσε πετρέλαιο και ΤΕΛΟΣ! Εγώ αυτό κάνω.


+1 μονο που εγω το κανω οχι με οδοντοβουρτσα αλλα με πινελο....:D