PDA

View Full Version : Service κινήτηρα , BROS 400



Anritsu
21/05/2008, 00:53
Απο καιρό με τρώει να πάρω καινούριο μηχανάκι .Απο την άλλη το BROSακι μου κάνει σχέδον τα πάντα και συμφέρει .Ουτε γκαράζ πληρώνω , ούτε άγχος να μου το κλεψουνε η να μου το γδάρουνε ιδιαίτερο , ούτε τίποτε εκτός προγράμματος έβγαλε στα 2.5 χρονιά και 35000 χμλ που έχω κάνει . Και πάνω απ' όλα ευχαριστιέμαι κάθε χιλιόμετρο επάνω αδιαφορώντας αν είναι πλέων μοντέλο 20ετίας . Ετσι συχνά πυκνά σκέφτομαι να του ρίξω χρήμα και να το κρατήσω μια 2ετία ακομα τουλάχιστον διάστημα στο οποίο θα μαζέψω άνετα ένα ποσό για αγορά καινούριας μετρητής .

Τα προφανή που θέλουν συμμάζεμα είναι οι αναρτήσεις και τα φρένα. Οι αναρτήσεις αμφιβάλω αν έχουνε αλλαχτεί και ποτέ τους . Το πίσω ελατήριο είναι μάλλον το ορίτζιναλ κόκκινο με αμορτισέρ showa, και παρότι είναι στο 7 (τέρμα) σαν σουμιες συμπεριφέρεται και με 2 άτομο πίσω συχνά τερματίζει με . Σερβις αμορτισέρ ( λάδια φλατζα κλπ) , πίσω και εμπρός ελατήρια hyperpro καινούρια μου είχαν πει από γνωστό μαγαζί 350 E με τοποθέτηση . Επίσης σωληνάκια εμπρός που πάλι δεν νομίζω να έχουνε αλλαχτεί ποτέ μου είπαν περίπου 50 εβρουλακια με τοποθέτηση .Βαλε και αλλάγη τσιμούχες στα καλάμια και μανι μάνι έχουμε κανα 500αρικο για τα περιφερειακά . Αντε και τα δίνω .

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το μοτερ . Το μηχανάκι ήρθε στην Ελλάδα το 96 με 16000 χλμ !!! Εγώ το πήρα με 71000 και τώρα μετράει κόπου 106000. Σε σχέση με όταν το πήρα υπάρχει μια αισθητή πτώση της ισχύος χονδρικά στο 15 - 20 % ενώ κάπου τόσο έχει αυξηθεί περίπου και η κατανάλωση .Πιθανών βέβαια και τα 2 να έχουν σχέση με το ότι έχει "βαρύνει" το χέρι μου αλλά όσο και να προσπαθώ τις παλιότερες αυτονομιές 175 χλμ/9λτ δεν τις πετυχαίνω και όλο στα 140-145 χλμ πιάνω . Απο τα λίγα μηχανολογικά που κατέχω και από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει συμπεραίνω πως έχουνε κάτσει τα ελατήρια στις βαλβίδες και έχει πέσει η συμπίεση από τα πολλά χλμ. Με ένα μάστορα που μίλησα μου είπε ότι για να γίνει σέρβις στις βαλβίδες πρέπει να κατέβει το μοτέρ , και γενικότερα το κόστος θα είναι απαγορευτικό για ένα μηχανάκι που σήμερα μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση δεν πιάνει πάνω από χιλιάρικο τοπ . Επίσης μου είπε οτι είναι δώρον άδωρο γιατί στην περίπτωση που έχουνε στραβώσει οι βαλβίδες δεν αξίζει να επισκευαστούν και θα γίνει τσάμπα όλη μανούρα.

Ξέρω ότι τα BROS400/650 έχουν πολλά εξαρτήματα κοινά με το transalp .Δεν ξέρω όμως σε σχέση με βαλβίδες ελατήρια και λοιπά πόσα μπορούν να βρεθούν καινούρια (άουτς) αν χρειαστεί και ειδικά οι βαλβίδες καινούριες ή μεταχειρισμένες (τρέχα γύρευε) πόσο να στοιχίζουν .Επίσης θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει ανοίξει / ασχοληθεί με μοτέρ BROS 400 ή έστω 650 έχει να πει κάτι που πρέπει να γνωρίζω η να κάνει τον κόπο να μου στείλει κάνα τελ απο μάστορα έμπειρο σε Honda V2s . Και υπολογίζοντας όλα αυτά κάπου σε κάνα 1000-1500 συνολικά έρχομαι στο αρχικό ερώτημα ... μήπως να το κρατήσω όπως είναι , να τσιμπήσω καινούριο , και να το δώσω όσο όσο ?? Και το αντεπιχείρημα : με 1500 εβρά βρίσκω μηχανάκι από φουλ σερβις κινητήρα , με καινούριες αναρτήσεις και φρένα που να το εμπιστεύομαι και κυρίως να το γουστάρω ???? Χλωμό.

κύριοι τα φώτα σας .... το μοτορ είναι ένα Honda BROS 400 PGM του 90 ,106.000 χλμ, που με το ζόρι καεί κάνα 300 ml λάδι κάθε 1000-1200 χλμ αν αυτό παιζει ρόλο ....

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ....


131547

the who
21/05/2008, 07:52
Ειχα βρει ενα μπροςακι 650 με 500 ευρω.Πολυ καλη τιμη κι επειδη μ αρεσουν τα γυμνα ειπα να κανω μια ερευνα αγορας για τον κινητηρα.Εννοειται οτι εκαιγε λαδι,ποσο ακριβως δεν ηξερε ο πωλητης να μου πει.Απογοητευτηκα γρηγορα καθως το συνολο ηταν πολυ ψηλα.Δεν θυμαμαι το ποσο αλλα δεν αξιζε τον κοπο.
Η γνωμη μου ειναι να παρεις κατι αλλο πιο καινουργιο.Το μπρος να το κρατησεις κι οποτε μπορεσεις να το φτιαξεις.Αν το πουλησεις θα ερθει η στιγμη που θα το μετανιωσεις.
:wave2:

dimdoc
21/05/2008, 07:59
Μπες στο bikenet.gr και κανε την ιδια ερωτηση. Ειναι μερικα μελη που εχουν κανει πληρες rebuild σε bros και γνωριζουν παρα πολλα γυρω απο αυτο:wave2:

Anritsu
21/05/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ειχα βρει ενα μπροςακι 650 με 500 ευρω.Πολυ καλη τιμη κι επειδη μ αρεσουν τα γυμνα ειπα να κανω μια ερευνα αγορας για τον κινητηρα.Εννοειται οτι εκαιγε λαδι,ποσο ακριβως δεν ηξερε ο πωλητης να μου πει.Απογοητευτηκα γρηγορα καθως το συνολο ηταν πολυ ψηλα.Δεν θυμαμαι το ποσο αλλα δεν αξιζε τον κοπο.
Η γνωμη μου ειναι να παρεις κατι αλλο πιο καινουργιο.Το μπρος να το κρατησεις κι οποτε μπορεσεις να το φτιαξεις.Αν το πουλησεις θα ερθει η στιγμη που θα το μετανιωσεις.
:wave2:


2 μηχανάκια δυστυχώς μου πέφτουνε πολλά , ένα και ζορίζομαι ....


:yuck:

the who
21/05/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
2 μηχανάκια δυστυχώς μου πέφτουνε πολλά , ένα και ζορίζομαι ....


:yuck:

Ξερω καλα τι εννοεις.Αλλα προτεινω να παρεις κατι να κανεις τη δουλεια σου και το χοντα να το φτιαξεις σιγα σιγα.Στο ξαναλεω,θα το μετανιωσεις αν το πουλησεις.:wave2:

red_monster
21/05/2008, 20:10
Για να αλλάξεις βαλβίδες στο bros ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κατεβάσεις μοτέρ.
Το μοτέρ του είναι πολύ απλό στην κατασκευή και με ένα manual του haynes και λίγη υπομονή μπορείς να το κάνεις σαν καινούργιο.

Εγώ έχω ένα manual από transalp και όλα ταιργιάζουν (ακόμα και το διάκενο των βαλβίδων)

Αν επιχειρήσεις να ανοίξεις μοτέρ ασχολήσου για αρχή με τον πίσω κύλινδρο ο οπόιος συνήθως την ακούει πρώτος λόγω χειρότερης ψύξης.
Όσο αφορά τα ανταλλακτικά ο σαρακάκης έχει ανταλλ κινούμενων μερών φλάτζες ελατήρια κλπ σε ακριβεσ τιμές και αλλά ανταλλακτικά βλέπε βρυσάκια φλασάκια κλπ σε τρελές τιμές + οτι τα φέρνουν από ιαπωνία και περιμένεις....:bigcry:

Προτείνω εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο θαλαμος καύσης και το πιστόνι ,να αλλάξεις:
Ελατήρια λαδιού, ελατήρια συμπίεσης , φλάτζες καύσης και καπακιού καθώς και όλα τα ο rings νερού. Αυτά θα σου πάνε γύρο στα 150 euro

Με τόσα Km που έχεις κάνει δεν αξίζει να το πουλήσεις για 600euro

To δικό μου μετά από το παραπάνω service δεν καίει ούτε στάλα λαδιού.

the who
21/05/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Για να αλλάξεις βαλβίδες στο bros ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κατεβάσεις μοτέρ.
Το μοτέρ του είναι πολύ απλό στην κατασκευή και με ένα manual του haynes και λίγη υπομονή μπορείς να το κάνεις σαν καινούργιο.

Εγώ έχω ένα manual από transalp και όλα ταιργιάζουν (ακόμα και το διάκενο των βαλβίδων)

Αν επιχειρήσεις να ανοίξεις μοτέρ ασχολήσου για αρχή με τον πίσω κύλινδρο ο οπόιος συνήθως την ακούει πρώτος λόγω χειρότερης ψύξης.
Όσο αφορά τα ανταλλακτικά ο σαρακάκης έχει ανταλλ κινούμενων μερών φλάτζες ελατήρια κλπ σε ακριβεσ τιμές και αλλά ανταλλακτικά βλέπε βρυσάκια φλασάκια κλπ σε τρελές τιμές + οτι τα φέρνουν από ιαπωνία και περιμένεις....:bigcry:

Προτείνω εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο θαλαμος καύσης και το πιστόνι ,να αλλάξεις:
Ελατήρια λαδιού, ελατήρια συμπίεσης , φλάτζες καύσης και καπακιού καθώς και όλα τα ο rings νερού. Αυτά θα σου πάνε γύρο στα 150 euro

Με τόσα Km που έχεις κάνει δεν αξίζει να το πουλήσεις για 600euro

To δικό μου μετά από το παραπάνω service δεν καίει ούτε στάλα λαδιού.

Aν ανοιξει ομως το μοτερ κι αρχισει να ασχολειται με σασμαν,ρουλεμαν και ολα τα παρελκομενα τι γινεται?Γιατι οταν ανοιγεις ενα μοτερ γνωμη μου ειναι να το κανεις ετσι,ωστε να μην ασχοληθεις μαζι του για καιρο.:wave2:

Anritsu
21/05/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Για να αλλάξεις βαλβίδες στο bros ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κατεβάσεις μοτέρ.
Το μοτέρ του είναι πολύ απλό στην κατασκευή και με ένα manual του haynes και λίγη υπομονή μπορείς να το κάνεις σαν καινούργιο.

Εγώ έχω ένα manual από transalp και όλα ταιργιάζουν (ακόμα και το διάκενο των βαλβίδων)

Αν επιχειρήσεις να ανοίξεις μοτέρ ασχολήσου για αρχή με τον πίσω κύλινδρο ο οπόιος συνήθως την ακούει πρώτος λόγω χειρότερης ψύξης.
Όσο αφορά τα ανταλλακτικά ο σαρακάκης έχει ανταλλ κινούμενων μερών φλάτζες ελατήρια κλπ σε ακριβεσ τιμές και αλλά ανταλλακτικά βλέπε βρυσάκια φλασάκια κλπ σε τρελές τιμές + οτι τα φέρνουν από ιαπωνία και περιμένεις....:bigcry:

Προτείνω εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο θαλαμος καύσης και το πιστόνι ,να αλλάξεις:
Ελατήρια λαδιού, ελατήρια συμπίεσης , φλάτζες καύσης και καπακιού καθώς και όλα τα ο rings νερού. Αυτά θα σου πάνε γύρο στα 150 euro

Με τόσα Km που έχεις κάνει δεν αξίζει να το πουλήσεις για 600euro

To δικό μου μετά από το παραπάνω service δεν καίει ούτε στάλα λαδιού.

Αυτό το σέρβις των 150 εβρώ που λες , πες να βάλουμε και τσιμουχακια στις βαλβίδες , το έκανες μόνος σου η το πήγες κάπου . Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε χρόνος και κυρίως ούτε χώρος να κάτσω να κάνω τέτοια μερεμέτια .... Κανά μάστορα αξιόπιστο κέντρο ξέρουμε ??? Φαντάζομαι πως μετά από 106000 τουλάχιστον χλμ τα ελατήρια στις βαλβίδες αν όχι και οι βαλβίδες οι ίδιες θα είναι κ@λος ..... Τωρα για το θάλαμο καυσής και τα πιστόνια τι να σου πώ , το μηχανάκι κελαηδάει .....

BROS 400 PGM Moriwaki (http://s52.photobucket.com/albums/g9/djnoookie/?action=view&current=IMGP0886.flv)


Το μόνο σίγουρο είναι πως μου πονάει η καρδιά να το δώσω .....

csofos
21/05/2008, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Αυτό το σέρβις των 150 εβρώ που λες , πες να βάλουμε και τσιμουχακια στις βαλβίδες , το έκανες μόνος σου η το πήγες κάπου . Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε χρόνος και κυρίως ούτε χώρος να κάτσω να κάνω τέτοια μερεμέτια .... Κανά μάστορα αξιόπιστο κέντρο ξέρουμε ??? Φαντάζομαι πως μετά από 106000 τουλάχιστον χλμ τα ελατήρια στις βαλβίδες αν όχι και οι βαλβίδες οι ίδιες θα είναι κ@λος ..... Τωρα για το θάλαμο καυσής και τα πιστόνια τι να σου πώ , το μηχανάκι κελαηδάει .....

BROS 400 PGM Moriwaki (http://s52.photobucket.com/albums/g9/djnoookie/?action=view&current=IMGP0886.flv)


Το μόνο σίγουρο είναι πως μου πονάει η καρδιά να το δώσω .....

πάντα υπάρχει χρόνος για όλα φίλε μου. και 'γω το fzr μου δεν το έδωσα. όλοι μου λέγανε να τους το δώσω για 300?. αλλά έκατσα και το έφτιαξα. κάνε copy-paste την υπογραφή μου για να δεις ένα βιντεάκι που έχω στο youtube. ίσως σε πορώσει να πιαστείς και εσύ με το δικό σου. το παιδί που σου είπε για το service των 150? έχει απόλυτο δίκιο. ξέρει αυτός. ακόμα κια ο κινητήρας του 650 μπαίνει κουτί στο 400. μάλιστα με τα ίδια καρμπυρατέρ-εξατμίσεις-ηλεκτρονική. το έκανε ένας φίλος εδώ και το περπατάει μια χαρά. :wave2:

Anritsu
21/05/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
πάντα υπάρχει χρόνος για όλα φίλε μου. και 'γω το fzr μου δεν το έδωσα. όλοι μου λέγανε να τους το δώσω για 300?. αλλά έκατσα και το έφτιαξα. κάνε copy-paste την υπογραφή μου για να δεις ένα βιντεάκι που έχω στο youtube. ίσως σε πορώσει να πιαστείς και εσύ με το δικό σου. το παιδί που σου είπε για το service των 150? έχει απόλυτο δίκιο. ξέρει αυτός. ακόμα κια ο κινητήρας του 650 μπαίνει κουτί στο 400. μάλιστα με τα ίδια καρμπυρατέρ-εξατμίσεις-ηλεκτρονική. το έκανε ένας φίλος εδώ και το περπατάει μια χαρά. :wave2:


ο κινήτηρας μπαινει σχεδόν μια χαρά στο δικό μου γιατί είναι PGM και εχει διαφορετική ηλεκτρονική .Προς το παρών το θέμα κινητήρα από άποψη ιπποδύναμης και επιδόσεων λίγο με σταναχώρεί .Τη συμπίεση θα ήθελα λίγο να ανεβάσω για να ζωντανέψει κάπως το γκάζι του στο βαθμό που το παρελάβα πριν 35.000 χλμ . Το θέμα είναι πω το μηχανάκι είναι το μοναδικό μου μέσον μετακίνησης και αν αποφασίσω να το κατσαβιδιάσω μόνος μου θα πρέπει να βρώ χώρο να το αφήσω μια και 2 μέρες ίσως μεχρι να βγάλω ακρη και να αντιμεπωπισω τυχών απρόοπτα που ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρω .Χώρια το πήγαινε έλα για ανταλλακτικά με το λεωφορείο !!! ΔΡΑΜΑ .... Θα ξεκίνησω από αυριο να ζαλίζω μαστοραιούς και βλέπουμε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

stefanos
22/05/2008, 00:39
Αν ανοίξεις κινητήρα σε αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να χώσεις χοντρό πακέτο.
Δεν είναι σωστό να πληρώσεις εργατικά χωρίς να φτιάξεις ουσιαστικά ή μάλλον να κάνεις καινούργιο τον κινητήρα.
Από εκεί και πέρα είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός.
Εγώ θα φτιάξω το XR μόλις τα φτήσει παρόλο που ξέρω οτι δεν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω ποτέ πουλώντας το.Θα κάνω όμως απόσβεση χρησιμοποιόντας το.
Αν υπήρχε κάποιο άλλο μηχανάκι που να μου άρεσε αρκετά ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ, θα το αγόραζα και θα πέταγα το xr, αλλά τώρα δεν έχω βρεί κανα τέτοιο, οπότε είμαι έτοιμος για κανα 2χίλιαρο μόλις προκύψει ανάγκη.
Για τον υπόλοιπο κόσμο αυτό μπορεί να είναι τρέλα.

Anritsu
22/05/2008, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν ανοίξεις κινητήρα σε αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να χώσεις χοντρό πακέτο.
Δεν είναι σωστό να πληρώσεις εργατικά χωρίς να φτιάξεις ουσιαστικά ή μάλλον να κάνεις καινούργιο τον κινητήρα.
Από εκεί και πέρα είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός.
Εγώ θα φτιάξω το XR μόλις τα φτήσει παρόλο που ξέρω οτι δεν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω ποτέ πουλώντας το.Θα κάνω όμως απόσβεση χρησιμοποιόντας το.
Αν υπήρχε κάποιο άλλο μηχανάκι που να μου άρεσε αρκετά ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ, θα το αγόραζα και θα πέταγα το xr, αλλά τώρα δεν έχω βρεί κανα τέτοιο, οπότε είμαι έτοιμος για κανα 2χίλιαρο μόλις προκύψει ανάγκη.
Για τον υπόλοιπο κόσμο αυτό μπορεί να είναι τρέλα.

Πήγα σήμερα σε 2 μαστόρους και οι δύο πάνω κάτω τα ίδια μου είπανε . Ξεκινώντας να βγάλεις βαλβίδες μπορεί να βρεις χιλιοδυο άλλα προβλήματα που να ανεβάσουν το κόστος των ανταλλακτικών κατακόρυφα . Απο την στιγμή που δεν καίει λάδι υπερβολικά ειναι προτιμότερο να αφήσω να χαλάσει κάτι μέσα στο μότερ, αν και όποτε γίνει αυτό , και να έχω πραγματικό λόγο να το ανοίξω , παρά να πάω να σκάσω ένα σωρό λεφτά προληπτικά και χάρις την παραμικρή ένδειξη δυσλειτουργίας . Οπότε πάω για συμμάζεμα τα περιφερειακά και για το μοτέρ βλέπουμε . Άλλωστε υπάρχει ο κάνονας που λέει ότι αν δεν χαλάσει κάτι δεν το πειράζεις ....


:wave2:

catmaster
22/05/2008, 22:01
Με όλο το σεβασμό αλλά μου φαίνεται ότι πας να βάλεις χέρι στο μηχανάκι σου χωρίς να έχεις τσεκάρει (?) πρώτα μερικά πραγματάκια ....

Στο θέμα των αναρτήσεων σίγουρα αν έχεις γράψει τόσα χλμ θα χρειάζονται συμμάζεμα , επίσης με ένα σετ υψηλής στα φρένα και αλλαγή στα τσιμουχάκια στις δαγκάνες και στην τρόμπα των φρένων θα δεις διαφορά ...

Στο μοτέρ όπως γράφεις είδες αλλαγή στην απόδοση - κατανάλωση ... και ξαφνικά άρχισες και σκέφτεσαι για βαλβίδες και ελατήρια και τσιμουχάκια ...

- Αν έχεις κάνει σωστό σέρβις - ρύθμιση βαλβίδων , μέτρηση συμπίεσης , καθάρισμα- αλλαγή φίλτρου αέρα , συγχρονισμό και ρύθμιση καρμπιρατέρ ....

τότε αρχίζεις να σκέφτεσαι για το σκόρπισμα του μοτέρ στα εξ' ων συνετέθη ... (και αυτό μόνο αν δεις μεγάλη αλλαγή στην κατανάλωση λαδιού η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα .. )

και εγώ δένομαι με τις παλιές μοτοσυκλέτες και λυπάμαι να τις κανιβαλίσει ο κάθε καραγκιόζης και σε καταλαβαίνω απόλυτα ...και δυστυχώς δεν τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια όλων ... τσέκαρε πρώτα αυτά που σου γράφω και μετά πήγαινε στα μαστόρια και πες για "άλλα" ..

γνώμη μου πάντα και μπορεί να κάνω και λάθος ,

ότι βοήθεια χρειαστείς μιλάμε ...

:wave2: :wave2:

Anritsu
23/05/2008, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


Στο μοτέρ όπως γράφεις είδες αλλαγή στην απόδοση - κατανάλωση ... και ξαφνικά άρχισες και σκέφτεσαι για βαλβίδες και ελατήρια και τσιμουχάκια ...

- Αν έχεις κάνει σωστό σέρβις - ρύθμιση βαλβίδων , μέτρηση συμπίεσης , καθάρισμα- αλλαγή φίλτρου αέρα , συγχρονισμό και ρύθμιση καρμπιρατέρ ....

τότε αρχίζεις να σκέφτεσαι για το σκόρπισμα του μοτέρ στα εξ' ων συνετέθη ... (και αυτό μόνο αν δεις μεγάλη αλλαγή στην κατανάλωση λαδιού η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα .. )


:wave2: :wave2:

Η μικρή αλλαγή στην απόδοση και την κατανάλωση μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός πως όταν πήρα το μηχανάκι πριν 2.5 χρόνια μου φάνηκε διαστημοπλόίο μπροστά στο GLX πού είχα και το πήγαινα σαν χ3σμ3νος . Τώρα που το ξέρω πολύ καλύτερα και το στροφάρω 3-6 Κ μονίμως φαντάζομαι τσιμπάει παραπάνω καύσιμο . Τα παραπάνω που λες γίνανε όλα το καλοκαίρι , υποτίθεται πάντα γιατί δεν ήμουν εκεί , από μάστορα που γενικά εμπιστεύομαι και αλλά ακομα όπως μπουζί και καθάρισμα λάδωμα φίλτρου ΚΝ αλλαγή και ψυκτικού μια και θα εκάνα αυτό το ταξίδι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45726&highlight=%EA%DD%F1%EA%F5%F1%E1)

Κάκα τα ψέμματα , να ρίξω κάνα χιλιάρικο για να το κάνω καινούριο μηχανικά δεν συμφερει από καμία άποψη .Και αν τελικά μείνει στο χιλιάρικο .....


ευχαριστώ για τις απαντήσεις ....


131648