PDA

View Full Version : Λάστιχα για bros 400



red_monster
21/05/2008, 20:12
To ζητούμενο είναι απλό , ζητάω να μου προτείνεται λάστιχα για το brosaki
Φοράει metzeler 8 χρόνων και έχουν αρχίσει να την ακούνε

vasilisFZ
24/05/2008, 05:45
Αν θες σπορ λαστιχο με γρήγορη κορώνα και μαλακη γομα η λυση ειναι μια και δοκιμασμενη bridgestone bt 090. Πολυ καλο κρατημα και ζεσταινεται γρηγορα αλλα δεν κραταει και πολλα χιλιομετρα.

bentouza
25/05/2008, 01:51
8 χρονια ρε συναδελφε;;:eyepop:
και στεκεσαι ορθιος;;:rotflmao:

να σε πω 17αρες ζαντες εχει αυτο;να υποθεσω θες κατι μαλακο κ ας μην βγαλει πολλα χιλ;;

Themis_81
25/05/2008, 03:52
Μιας και ειχα SuperFour 4 χρονια Bridgestone και μονο !!!

http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=c461f5ee10355010VgnVCM1000005101a10aRCRD

Εγω φορουσα μονο τα Βattlax 090 και ηταν οτι καλυτερο ειχα βαλει . Και κραταγανε αψογα και ερχοντουσαν σε καλη θερμοκρασια γρηγορα ...
Τωρα μιας και αποτι βλεπω αλλαζεις συχνα λαστιχα να ξερεις οτι αυτα δεν θα σου βγαλουν 8 χρονια ! ...
Ειναι μαλακα λαστιχα αλλα αν δεν εισαι μονο ταξιδια και ευθειες ειναι πολυ καλη επιλογη.

Καλο θα ηταν να μας αναφερεις και λιγο το τι χρηση κανεις ...
:beer:

kachius
25/05/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
To ζητούμενο είναι απλό , ζητάω να μου προτείνεται λάστιχα για το brosaki
Φοράει metzeler 8 χρόνων και έχουν αρχίσει να την ακούνε τα τελευταία 6-7 χρόνια :lol:

red_monster
25/05/2008, 14:15
Την μηχανή την πήρα μεταχ πριν ένα χρόνο περίπου άρα δεν οδηγώ τόσο καιρό με παλιά λάστιχα.
Το μοτόρι το έχω αποκλειστικά για διασκέδαση, άρα με νοιάζει να βγάλει γύρο στα 10000 οσο ποιο απολαυστικα γίνεται. Αυτό που με νοιάζει είναι να κρατάει μέσα στη στροφή γιατί το μπροστινό μόλις το πλαγιάσω ΄λίγο παραπάνω γλιστράει.
Παιζει να βρώ Pirelli diablo τα οποία σε άλλα μηχανάκια που εχω δοκιμάσει είναι κορυφαία??

bentouza
25/05/2008, 14:37
τα καινουρια λες τα diablo;;
γενικα αυτα τα φορανε δυνατα και σχετικα βαρια μηχανακια.
γιατι δεν κοιτας τη λυση να βαλεις κανα μαλακο λαστιχο σαν αυτα που φορανε τα μοταρντ;
κρατανε λιγα χλμ αλλα ειναι μαλακα και το bros δεν εχει και πολυ δυναμη να τα διαλυσει.

Anritsu
25/05/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
To ζητούμενο είναι απλό , ζητάω να μου προτείνεται λάστιχα για το brosaki
Φοράει metzeler 8 χρόνων και έχουν αρχίσει να την ακούνε


Ειναι λίγο μπέρδεμα τα λάστιχα του Bros . Αν έχεις το απλό βρίσκεις καλό λάστιχο για πίσω αλλά το μπροστινό 110 δεν ξέρω . Αν έχεις πάλι το PGM βρισκείς καλό 120αρι μπροστά αλλά για πίσω με την 18'' είναι δύσκολα τα πράγματα . Εγω στο PGM μου έχω βάλει 2 φορές τα ΒΤ 92 και με βγαλάνε πάνω απο 20 Κ χλμ χωρίς καγγουριές . Τα 90 είναι όντως καλά αλλά μετά τις 8 Κ χλμ πας για αλλαγή . Τελος με ζάντες απο το απλό bros πού έχω τώρα χρησιμοποιώ ΒΤ 45 τα οποία για τα λεφτά τους και χωρίς πολλή πίεση δουλεύουνε. Δυστυχώς το καλύτερο set up είναι μπροστινή ζάντα από PGm και πίσω από το απλό . :yuck:

red_monster
26/05/2008, 17:34
Μου πρότειναν τα pirelli sport demon , τα έχει δοκιμάσει κανείς??

arxaios
26/05/2008, 21:37
Μετά από λάστιχα 8 χρονών ............ και σαγιονάρες περιμετρικά στη ζάντα να βάλεις ............. βελτίωση θα δεις !!!:lol: :lol: :lol:

Metzeler ξανά ή Bridgestone BT 090 ............
Diadlo και Triablo (και γενικά λάστιχα υψηλών επιδόσεων) ΞΕΧΝΑ ΤΑ ......... με την ιπποδύναμη του BROS ούτε να τα ζεστάνεις δεν μπορείς .........

zzr2005
27/05/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios


Metzeler ξανά ή Bridgestone BT 090 ............
Diadlo και Triablo (και γενικά λάστιχα υψηλών επιδόσεων) ΞΕΧΝΑ ΤΑ ......... με την ιπποδύναμη του BROS ούτε να τα ζεστάνεις δεν μπορείς .........

ΤΑ ΒΤ090 ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ??
το λεω γιατι και εγω ενδιαφερομαι να τα ξαναβαλω αλλα νομιζω οτι δεν τα βγαζει πια η εταιρια...
οχι τιποτα άλλο αλλα να μην ειναι τιποτα στοκαρισμενα ελαστικα, ποιος ξερει σε ποιες συνθηκες αποθηκευσης...

Υ.Γ. τελικα μετα απο μια προσεκτικοτερη ματια στο επισημο σαιτ ειδα οτι υπαρχουν...αλλα τα εχει στην κατηγορια hypersport και εγώ τα ειχα αγορασει για touring....:confused:

arxaios
27/05/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ΤΑ ΒΤ090 ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ??
το λεω γιατι και εγω ενδιαφερομαι να τα ξαναβαλω αλλα νομιζω οτι δεν τα βγαζει πια η εταιρια...
οχι τιποτα άλλο αλλα να μην ειναι τιποτα στοκαρισμενα ελαστικα, ποιος ξερει σε ποιες συνθηκες αποθηκευσης...

Υ.Γ. τελικα μετα απο μια προσεκτικοτερη ματια στο επισημο σαιτ ειδα οτι υπαρχουν...αλλα τα εχει στην κατηγορια hypersport και εγώ τα ειχα αγορασει για touring....:confused:
Μπορεί να τα έχει αντικαταστήσει αλλά ας βάλει τον αντικαταστάτη τους .......... προ 8 μηνών πάντως είχα δει 090 σε λαστιχάδικο ..........

Fireball400
28/05/2008, 02:28
Για το Bros τα BT-090 είναι ότι καλύτερο.Αυτά έβαλα και εγώ σήμερα στο CB:wave2:

johnnyestia
28/05/2008, 19:55
Αν έχεις την 110άρα ζάντα μπροστά, τότε οι επιλογές είναι ελάχιστες. Το φθινόπωρο που μας πέρασε βρήκα μόνο τα metzeler lazertec και κάτι άλλα michelin. Τα michelin μου φανήκαν τελείως ελεηνά και ούτε κάν τα θυμάμαι. Τελικά έβαλα τα metzeler.

Το μπροστινό δεν έχει γλυστρίσει ποτέ και γενικά μου δίνει μεγάλη εμπιστοσύνη στο στρίψιμο και το φρενάρισμα.

Από την άλλη το πίσω αργεί να ζεσταθεί οδηγώντας στην Αθήνα και μέχρι να ζεσταθεί γλυστράει πάρα πάρα πολύ. Και ζεστό βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο έχω δεί. Το προηγούμενο τριετίας λάστιχο (ΒΤ 45 αν θυμαμαι καλά) στα τελευταία του καλύτερα έπιανε.

kriskris
23/12/2008, 17:24
Επαναφέρω το θέμα αυτο(είπα να μη κανω καινουριο με τον ιδιο τίτλο:nono: )
καθως έχω ενα bros400 και σκεφτομαι να αλλαξω λαστιχα ΑΛΛΑ και διαστασεις, δηλαδή 110/70 17 και 160/60 17 αντι του 110/80 και 150/70 που ειχε απο μαμά.
Το έχει κάνει κανεις;Αλλαζει κάτι;

sakisvolos
23/12/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Diadlo και Triablo (και γενικά λάστιχα υψηλών επιδόσεων) ΞΕΧΝΑ ΤΑ ......... με την ιπποδύναμη του BROS ούτε να τα ζεστάνεις δεν μπορείς .........

Diablo έχει και σειρά για μηχανές χαμηλής ιπποδύναμης αυτά έβαλα κι εγώ στο παρτάλι μου και
έχω πολύ καλό αποτέλεσμα!:winka: :winka:

Καλησπέρα! :beer: :beer:

catmaster
23/12/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Μου πρότειναν τα pirelli sport demon , τα έχει δοκιμάσει κανείς??

Αυτά θα σου πρότεινα για τις διαστάσεις που θες .... τα έβαλα στο Sf πριν το πουλήσω ....και γαμώ τα λάστιχα λέμε το μηχανάκι μεταμορφώνεται ...

δεν ξέρω τι γίνεται με την αντοχή τους στο χρόνο μόνο να σου πω ...


:wave2:

Fireball400
23/12/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kriskris
Επαναφέρω το θέμα αυτο(είπα να μη κανω καινουριο με τον ιδιο τίτλο:nono: )
καθως έχω ενα bros400 και σκεφτομαι να αλλαξω λαστιχα ΑΛΛΑ και διαστασεις, δηλαδή 110/70 17 και 160/60 17 αντι του 110/80 και 150/70 που ειχε απο μαμά.
Το έχει κάνει κανεις;Αλλαζει κάτι;

Είχα βάλει στο CB πίσω ελαστικό 150 αντί για 140 που είναι η μαμίσια διάσταση.Σε στροφές ανοιχτές και με μεγάλη ταχύτητα τύπου Αττικής οδού η μήχανή ήταν πιό σταθερή.Αλλά σε κλειστές στροφές έδινε μία πιό βαριά αίσθηση και σαν να αργούσε να μπει στην στροφή...

VLADx
08/02/2009, 15:32
Παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο ποστ ειπα να συνεχισω αυτο.
Εχω ενα cb400sf και φοραει bt45.
Ειναι 2,5 χρονων λαστιχα και κοντευει η ωρα τους.
Το μηχανακι το πηρα με αυτα αλλα θελω να τα αλλαξω με πιο ''στριφτερα''
λαστιχα καθως δεν μου εμπνεουν καθολου εμπιστοσυνη.
Τωρα θα μου πειτε θες να στριψεις με το cb?
τελοσπαντων....
Εχω διαβασει οτι τα bt 090 ειναι πολυ καλη επιλογη.
Ευχαριστω....

red_monster
12/02/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο ποστ ειπα να συνεχισω αυτο.
Εχω ενα cb400sf και φοραει bt45.
Ειναι 2,5 χρονων λαστιχα και κοντευει η ωρα τους.
Το μηχανακι το πηρα με αυτα αλλα θελω να τα αλλαξω με πιο ''στριφτερα''
λαστιχα καθως δεν μου εμπνεουν καθολου εμπιστοσυνη.
Τωρα θα μου πειτε θες να στριψεις με το cb?
τελοσπαντων....
Εχω διαβασει οτι τα bt 090 ειναι πολυ καλη επιλογη.
Ευχαριστω....

Η καλύτερη , αλλά με μικρή σχετικά διάρκεια ζωής , κοινός είναι μαλακά...

Αν θες κάτι με καλύτερη τιμή και διάρκεια pirelli sport deamon (έπίσης καλή επιλογή), αλλά την αίσθηση των bt090 δν την έχουν