PDA

View Full Version : Παπιολάστιχα



castoras
28/05/2008, 23:08
Επιτέλους το πήρα απόφαση να βγάλω τα ναυλον από το μηχανάκι!Όχι από τη σέλα,αλλά από τις ζάντες μου,όπως μαρτυράει και ο τίτλος.Επειδή από Παρασκευή σκοπεύω να ακολουθήσω σχεδόν κάθε ειδική του Ακρόπολις,θα ήθελα κάτι ασφαλές για την άσφαλτο,να μην γλυστράει στη βροχή(μιας και δε σκοπεύω να τα ξαναλλάξω το Σεπτεμβρη)και για να τις ξεφτηλισω τις απαιτήσεις μου...............να μπω και σε χώμα γιατί οι ειδικές είναι μακριά από την άσφαλτο....
Ααα, crypton T110 είναι!!Αν μετά από αυτό το ΠΣΚ τη βγάλει καθαρή θα σας το συστήσω ανεπιφύλακτα!!!:lol: :lol:

soteas
28/05/2008, 23:24
sorry man αλλα αστα τα λαστιχα και κοιτα να αλλαξεις το μηχανακι ...
για καλητερη ασφαλεια/............:beer: .:wave2:

p@nos
28/05/2008, 23:26
Τα πιο φτηνα που θα βρεις βαλε...



:p

castoras
28/05/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
sorry man αλλα αστα τα λαστιχα και κοιτα να αλλαξεις το μηχανακι ...
για καλητερη ασφαλεια/............:beer: .:wave2:

Εν καιρό θα γίνει και αυτό,το πρώτο που πήρα είναι....το μικρόβιο δεν το είχα κι όμως το απέκτησα..αλλά ακόμα πληρώνω δώσεις για το παπί και μέχρι να το αλλάξω θέλω να το συντηρώ καλά :wave2: :wave2:

soteas
28/05/2008, 23:36
αργησες αλλα τελικα το αποφασισες ε?


αντε με το καλο τοτε... :beer: :beer:

castoras
28/05/2008, 23:49
Θενξ μαι φρεντ!!
Απλά περιμένω να περάσει λίγο ο χρόνος!!

soteas
28/05/2008, 23:51
ουγκ...

anf125
29/05/2008, 00:42
Είχε ανοιχτεί πρόσφατα σχετικό θέμα. Αν θυμάμαι καλά, οι περισσότεροι, όπως κι εγώ, συνέστηναν Metzeler ME22. Πολύ καλή ποιότητα πρόσφυσης, ειδικά στο βρεγμένο. Είναι λίγο πιο ακριβά από το μέσο όρο της κατηγορίας, γύρω στα 70 ευρώ το ζευγάρι, αλλά δε νομίζω πως είναι θέμα 20 ευρώ πάνω ή κάτω αν πρόκειται για ασφάλεια. Και τα Michelin πρέπει να είναι καλά, έχουν βάλει πολλοί.

hercul
29/05/2008, 00:57
Εγώ στο παπί είχα τα michelin m45 και ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε στεγνό και βρεγμένο!
Πολύ καλό λαστιχο! :wave2:

Ζεύκας
29/05/2008, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Επιτέλους το πήρα απόφαση να βγάλω τα ναυλον από το μηχανάκι!Όχι από τη σέλα,αλλά από τις ζάντες μου,όπως μαρτυράει και ο τίτλος.Επειδή από Παρασκευή σκοπεύω να ακολουθήσω σχεδόν κάθε ειδική του Ακρόπολις,θα ήθελα κάτι ασφαλές για την άσφαλτο,να μην γλυστράει στη βροχή(μιας και δε σκοπεύω να τα ξαναλλάξω το Σεπτεμβρη)και για να τις ξεφτηλισω τις απαιτήσεις μου...............να μπω και σε χώμα γιατί οι ειδικές είναι μακριά από την άσφαλτο....
Ααα, crypton T110 είναι!!Αν μετά από αυτό το ΠΣΚ τη βγάλει καθαρή θα σας το συστήσω ανεπιφύλακτα!!!:lol: :lol:

ψάξε στις "Βελτιώσεις-Άφτερμάρκετ". Έχει μπόλικο πράγμα.

Εγώ πάντως σου προτείνω metzeler.Από τα ακριβούτσικα λάστιχα για παπί
αλλά έχει φοβερά κρατήματα. :wave2:

makis206
29/05/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Εγώ στο παπί είχα τα michelin m45 και ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε στεγνό και βρεγμένο!
Πολύ καλό λαστιχο! :wave2:

Άλλη μια ψήφος από μένα στα Μ45 !

Άψογο και στο Innova που το είχα αλλά και στο Modenas μέχρι και σήμερα.

:beer: :beer:


τα εμπιστεύομαι μέχρι το τελευταίο τους μπιμπίκι :dizzy: :lol:

arkastt
29/05/2008, 09:27
MICHELIN M45

xampos
29/05/2008, 10:54
metzeler ME22 TELOS :smokin:

Εχετλαίος
29/05/2008, 11:35
Εγώ πάλι είχα στο Innova Dunlop και μου βγήκαν σκυλιά (κράτημα, διάρκεια).
Τα συνιστά ανεπιφύλακτα.

MIKE_16V
29/05/2008, 11:39
metzler me22 και εγω......πολυ γρηγορη κορωνα για οριακα πλαγιασματα....και απολυτο κρατημα στο οριο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

castoras
29/05/2008, 11:58
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Πραγματικά πολύτιμες όλες!!
Σε λίγη ώρα θα είναι έτοιμο με καινούρια Metzeler ME22!!!
Λίγο "σφιχτή" η τιμή τους 80γιουρα....αλλά δε γμτ!!:wave2: :wave2:

xampos
29/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
metzler me22 και εγω......πολυ γρηγορη κορωνα για οριακα πλαγιασματα....και απολυτο κρατημα στο οριο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κι ομως φιλε μου και το παπι στριβει :smokin:

MIKE_16V
29/05/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
κι ομως φιλε μου και το παπι στριβει :smokin:

Ειπα εγω το αντιθετο?:smokin:

xampos
29/05/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ειπα εγω το αντιθετο?:smokin:

μηπως το υπονοουσες? :lol: :lol: :lol:

castoras
29/05/2008, 14:33
Ok,μπήκαν τα λαστιχάκια,όμαρφα στο μάτι,μόλις 100 μέτρα έκανα από το μαγαζί που τα έβαλα,άρα δεν τα δοκίμασα.....αλλά έχω ερώτημα:που γράφουν το DOT?????Έίναι σαν των αυτοκινήτων???Δεν το είδα πουθενά..

Ζεύκας
29/05/2008, 15:20
Πραγματικά έμεινα μαλάκας με τα κρατήματα των μετζελέρ!

Το ίδιο μαλάκες βέβαια έμειναν και κάποιοι κάτοχοι μπέβερλυ! :lol: :rotflmao:

Tropeas
29/05/2008, 18:40
Metzeler 22άρια ... το μόνο και σε στεγνό και σε βρεγμένο και όχι τυχαία το πιο ακριβό!
ζεσταίνεται παντού! πιάνει καλά!

Anritsu
12/05/2010, 13:01
Επειδή θα πρέπει και εγώ σύντομα να βγάλω τα ναύλον απο το μοντενας μου , ρώτησα , και ένας λαστιχας υποστήριζε οτι τα καλύτερα παπιολάστιχα ειναι τα pirelli τα οποια και αγνοούσα παντελώς . Επίσης ο ίδιος λαστιχάς υποστήριζε πως άσχετα με το αν το παπί παιρνει λάστιχα tubeless ή 'οχι θα βάλω αναγκαστικά σαμπρέλα γιατί τα παπιολάστιχα ειναι πολύ ψιλά και δεν κρατάνε φιτίλι ...

ξέρει κανείς κατι περισσότερο ?


:wave2:

vaska
12/05/2010, 13:09
Michelin Gazelle έβαλα μόλις αγόρασα τον κρυπτινιτη της Yamaha, τα ίδια ξαναέβαλα προχθές μετά από 10.000 χλμ και το παπί μου στρίβει Γ@μηστερά και κρατάει επίσης σε στεγνό βρεγμένο. Αλλά εγώ είμαι κολλημένος Mishelin λάστιχα και Motul λάδια.
Αυτά...:beer: :beer:

nassosxlvbros
12/05/2010, 14:12
metzeler ME22 παρότι οπαδός των Μισλεν τα έβαλα σε ένα δανεικό παπί που κράτησα λίγο καιρό και ήταν απίστευτα...

castoras
12/05/2010, 15:20
Με τα metzeleράκια ο κρυπτονίτης είχε απίστευτο κράτημα ακόμα και σε βρεγμένο κι έφτασαν στα όριά τους περίπου σε 10.000χλμ.Αν το είχα ακόμα,θα τα ξαναέβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη

killbill
12/05/2010, 15:35
Metzeler ME22 το καλύτερο λάστιχο για παπί μακράν, τίποτα άλλο.

Lazio
12/05/2010, 18:40
Προσφατα εβαλα τα Metzeler στο τρελοπαπο μου..........φρεναρω παντου στριβω παντα με ασφαλεια απλα τελεια

Η τοποθετηση εγινε σε γνωστο καταστημα διπλα στο γηπεδο της Λ. Αλεξανδρας 65 Ευραιους το ζευγαρι :wave2:

CAPPO
12/05/2010, 19:22
καλα χαλαρωστε για παπια μιλαμε:D

Anritsu
13/05/2010, 14:59
Τελικά επένδυσα 62 εβρουλινια στα μετζελερ . Η μεταμόσχευση έγινε στην Βουλιαγμένης σε "πρώην" γνωστό μοτολαστιχάδικο που από ότι κατάλαβα άλλαξε μανατζμεντ και επωνυμία . Πολύ καλό σερβις . Όποιος θέλει παραπάνω ινφο ας στείλει πμ

castoras
13/05/2010, 16:35
Καλόστριφτα!!!!!!:D

Red Rider
15/05/2010, 06:32
Eλεγα για micelin Μ45,αλλα βλεπω πως τα metzeler ΜΕ22 αφηνουν πολυ καλες εντυπωσεις..
Αnritsu στειλε με π.μ πληροφοριες:D

Anritsu
02/06/2010, 09:11
Για χαρά

Υπάρχει λένε το ηθικό και το νόμιμο .
Προχτές που έπλυνα το μηχανάκι για να το βάλω αγγελία είδα τις ημερομηνίες στα λάστιχα όπως τα καθάριζα .

2809 το εμπρος και 4409 το πίσω . Χοντρικά πρέπει να είναι 7/09 και 12/09 . Τα λάστιχα μπήκανε μέσα Μαΐου . Εγώ καλόπιστα δεν ασχολήθηκα μια και φανταστικά ότι τα πιολάστιχα φευγουνε συνεχεία λόγω κατανάλωσης και δεν θα μου βάζανε πολυκαιρισμένα . Νόμιμα τα έβαλε , ηθικά όμως είναι έκθετος στα μάτια μου ο λαστιχάς . Γι 'α υτο και πολύ δύσκολα θα τον ξαναπροτιμήσω και ας λένε οτι τα καλύτερα . θα έπρεπε τουλάχιστον πριν τα τοποθετήσει να με ενημέρωνε .

Το οτι είναι παπί δεν έχει καμία σημασία όπως και η γνώστη θεωρία του οι αν τα διατηρουνε καλά δεν έχουν ανάγκη δεν με ακουμπάει . Μάλιστα πρόσφατα είχα και ένα ασχήμο γλίστρημα στο μπροστίνο μέσα σε στροφή , πράγμα που δεν μπορούσα να διανοηθώ με καινούρια λάστιχα μέχρι προχτές που είδα τα dot και πονηρεύτηκα ....

Φυσικά φταίω και γω που αρχικά έδειξα εμπιστοσύνη ....
τα σχόλια δικά σας ...


200201

Anritsu
02/06/2010, 09:12
εμπρός


200203

S705
03/06/2010, 05:34
Δεν είναι πολυκαιρισμένα τα λάστιχα φίλε μου.
Είχε γίνει και μια συζήτηση κάπου στο fourm με την συμμέτοχη ενός παιδιού που εργάζεται σε λαστιχάδικο και είχε διαβεβαιώσει ότι τα λάστιχα δεν μπαγιατεύουν έτσι εύκολα.
Και προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα λάστιχα.
Είναι σχεδόν τετράγωνη η κορόνα τους.

S705
03/06/2010, 05:40
http://www.veerubber.co.th/web/morlist_html/223.html

μακρόν το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει στο παπί.
Απίστευτο φρένο και κράτημα στις στροφές.
Έχει μόνο ένα θέμα στο βρεμένο μιας και με την μονοκόμματη γόμα στο κέντρο χάνει στα φρένα .

Anritsu
05/06/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Δεν είναι πολυκαιρισμένα τα λάστιχα φίλε μου.
Είχε γίνει και μια συζήτηση κάπου στο fourm με την συμμέτοχη ενός παιδιού που εργάζεται σε λαστιχάδικο και είχε διαβεβαιώσει ότι τα λάστιχα δεν μπαγιατεύουν έτσι εύκολα.
Και προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα λάστιχα.
Είναι σχεδόν τετράγωνη η κορόνα τους.

Δήλαδή εσύ σύντροφε, με το χέρι στην καρδιά , θα εβάζες στο παπί σου λαστιχό μπροστινό έτους ??
Και λέω στο πάπι , γιατι σε μεγαλή μήχανη οπου ένα ζευγάρι λάστιχα πλέον ξεπερνάνε τα 250 Ε θεωρώ την απάντηση δεδομένη .

Και τελος , απο τις πρώτες νουθεσίες που ακουσα απο όταν αρχισα να ασχολούμαι με το σπορ είναι ότι "λάστιχα αλλάζουμε καθε 10000 και κάθε χρόνο " μια και " 2 ρόδες μας κρατάνε στο δρόμο"

Ασχέτα με το αν η ανησυχίες μου ειναι υπερβολίκες ή οχι , πιστευώ πως ο λαστιχάς θα πρεπε να με είχε ενημερώσει .

tragos
06/06/2010, 08:54
εγω απο την πλευρα μου πιστευω οτι τα λαστιχα που εβαλες δεν ειναι παλια!

Να πω κ εγω την γνωμη μου για τα λαστιχα των παπιων!!

Καταρχας να προσεχουμε τι λαστιχα βαζουμε και σε τι παχος ζαντα γιατι εχω βαρεθει με τις καγκουριες που βλεπω!!

dunlop tt 900 (τα μαμα του innova) πολυ σκληρο αντεχει για πολλα κμ. Μετριο λαστιχο

vee ruber magic. Aυτα ειναι τα κλασικα στενα λαστιχακια που βαζουν οι καγκουρες.
ζεστενεται γρηγορα κοπαναει παρα πολυ εχει αρκετα καλο κρατημα στη στροφη και καλο φρεναριζμα! μονο για μπροστα κανει γιατι εχει πολυ μικρο δεικτη βαρους και ειναι πολυ στενο

vee ruber tiger road. Κ αυτα καγκουρολαστιχα! κ αυτα στενα εχουν πολλα μειονεκτηματα. απαραδεκτα σε βρεγμενο, παθενουν πολυ ευκολα φουιτ. Κατω του μετριου ελαστικο.

michelin pilot sporty. Τρομερο λαστιχο αλλα με ενα μεγαλο μειονεκτμημα οτι βγενει μονο σε στενες διαστασεις! ζεστενεται δυσκολα αλλα αν ζεσταθει ειναι βεντουζα, απιστευτο φρεναριζμα, πολυ με πολυ αποτομη κορωνα που επιτρεπει απιστευτο πλαγιασμα! ειναι κ πανεμορφα!

michelin m45. πολυ καλο, ανετο, με πολυ καλη προσφηση!

michelin m62 gazele. Ισως το καλυτερο λαστιχο για μενα! δεν εχει μειονεκτηματα!


Αυτα τα metzeler δεν τα εχω δοκιμασει ποτε! ειναι πολυ ασχημα! Μα καλα ειναι οντος τοσο καλα???

Georgaras
06/06/2010, 09:35
michelin m45 Ωραίο και οικονομικό λαστιχάκι (60 Ευρώ) . Τα έχω βάλει 2 φορές στην πάπια και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

slacker
02/07/2010, 17:39
Ερώτηση: Σαμπρέλες κάθε πότε αλλάζουμε; :confused:

p@nos
02/07/2010, 21:19
οποτε τρυπησουν η μαζι με καινουρια λαστιχα

Red Rider
04/07/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tragos

michelin pilot sporty. Τρομερο λαστιχο αλλα με ενα μεγαλο μειονεκτμημα οτι βγενει μονο σε στενες διαστασεις! ζεστενεται δυσκολα αλλα αν ζεσταθει ειναι βεντουζα, απιστευτο φρεναριζμα, πολυ με πολυ αποτομη κορωνα που επιτρεπει απιστευτο πλαγιασμα!

Tι πλαγιασμα με 2 δαχτυλα πελμα??
Μακραν τα χειροτερα λαστιχα για παπι,μετα τα vee rubber magic(για ποδηλατα δεν ειναι αυτα?:lol: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από tragos
ειναι κ πανεμορφα

Σε αυτο θα συμφωνησω..

pkpl
04/07/2010, 12:26
michelin m45 και metzeler τα έχω δοκιμάσει και τα 2 και έμεινα ευχαριστημένος κι από τα 2,τη μόνη διαφορά που είδα ήταν 20 ? λιγότερα με τα michelin,άρα στην επόμενη αλλαγή michelin.

slacker
20/07/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Για χαρά

Υπάρχει λένε το ηθικό και το νόμιμο .
Προχτές που έπλυνα το μηχανάκι για να το βάλω αγγελία είδα τις ημερομηνίες στα λάστιχα όπως τα καθάριζα .

2809 το εμπρος και 4409 το πίσω . Χοντρικά πρέπει να είναι 7/09 και 12/09 . Τα λάστιχα μπήκανε μέσα Μαΐου . Εγώ καλόπιστα δεν ασχολήθηκα μια και φανταστικά ότι τα πιολάστιχα φευγουνε συνεχεία λόγω κατανάλωσης και δεν θα μου βάζανε πολυκαιρισμένα . Νόμιμα τα έβαλε , ηθικά όμως είναι έκθετος στα μάτια μου ο λαστιχάς . Γι 'α υτο και πολύ δύσκολα θα τον ξαναπροτιμήσω και ας λένε οτι τα καλύτερα . θα έπρεπε τουλάχιστον πριν τα τοποθετήσει να με ενημέρωνε .

Το οτι είναι παπί δεν έχει καμία σημασία όπως και η γνώστη θεωρία του οι αν τα διατηρουνε καλά δεν έχουν ανάγκη δεν με ακουμπάει . Μάλιστα πρόσφατα είχα και ένα ασχήμο γλίστρημα στο μπροστίνο μέσα σε στροφή , πράγμα που δεν μπορούσα να διανοηθώ με καινούρια λάστιχα μέχρι προχτές που είδα τα dot και πονηρεύτηκα ....

Φυσικά φταίω και γω που αρχικά έδειξα εμπιστοσύνη ....
τα σχόλια δικά σας ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Δεν είναι πολυκαιρισμένα τα λάστιχα φίλε μου.
Είχε γίνει και μια συζήτηση κάπου στο fourm με την συμμέτοχη ενός παιδιού που εργάζεται σε λαστιχάδικο και είχε διαβεβαιώσει ότι τα λάστιχα δεν μπαγιατεύουν έτσι εύκολα.
Και προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα λάστιχα.
Είναι σχεδόν τετράγωνη η κορόνα τους.


Λοιπόν, η ιστορία μου:

Πάω σε γνωστό λαστιχά της Θεσσαλονίκης την περασμένη Πέμπτη και του λέω να μου βάλει τα Μέτζελερ, ενώ μου υπόσχεται πως θα είναι παραγωγής 2010.
Το παίρνω την επόμενη και επειδή βιάζομαι δεν κοιτάω τις ημερομηνίες. Στο δρόμο δεν μου δίνει καλή αίσθηση, αλλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι επειδή το λάστιχο έχει χημικά πάνω που θα φύγουν σύντομα.
Σάββατο απόγευμα ανακαλύπτω ότι το μπροστά είναι παραγωγής Ιουνίου 2009 (13 μηνών!) και γίνομαι έτσι --> :a37: :a023:
Υπομονή μέχρι την Δευτέρα το απόγευμα, πηγαίνω ακάλεστος την ώρα που κλείνει και του λέω τι συμβαίνει. Παραδέχεται το λάθος του (το οποίο ρίχνει στον προμηθευτή του), ζητά συγγνώμη, με κατεβάζει στην αποθήκη του να ελέγξουμε μαζί τα λάστιχα και βρίσκουμε τελικά στο πατάρι ένα από την προηγούμενη παρτίδα του, παραγωγής όμως φετινής.
Σήμερα στις 9:30 το πρωί πέρασα και το πήρα έτοιμο.
Οδηγικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ πλέον το μηχανάκι. Και είδα με τα μάτια μου ότι τα παλαιότερης ημερομηνίας ήταν αποθηκευμένα σε καλύτερες συνθήκες. Τα "φρέσκα" όμως συμπεριφέρονται ΠΟΛΥ καλύτερα στο δρόμο, ακόμα και με τα ελάχιστα χιλιόμετρα που τα έκανα. Εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ λάστιχα παλαιότερα. :wave2:

jimmis5
20/07/2010, 09:43
Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος για τα λαστιχα του παπιου χωρις να τα υποτιμο αλλα και ενας χρονος δεν ειναι και τραγικος,βεβαια η αληθεια ειναι οτι εαν πληρωνεις καινουργιο πρεπει να παρεις φρεσκο λαστιχο.

tragos
19/03/2012, 18:07
Ξερουμε κανενα καλο μαγαζι για αγορα ελαστικων για παπι?

Με ενδιαφερουν τα metzeler.

McGyver
19/03/2012, 18:11
Ξερουμε κανενα καλο μαγαζι για αγορα ελαστικων για παπι?

Με ενδιαφερουν τα metzeler.

http://www.motopissaris.gr/cat/%CE%9B%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1/Metzeler/all/all/Mopped/

panagath
19/03/2012, 21:06
metzler me22 και εγω

polydimi5
20/03/2012, 14:48
Τι περιοχή περίπου?