PDA

View Full Version : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΙΝΙΤΟ ΜΟΥ...



firebike
29/05/2008, 19:26
Εδω και πολυ καιρο ακουμε για τηλεειδοποπιησης και συναγερμους τα οποια δεν ξερουμε αν οντως ειναι αξιοπιστα.Στο εμποριο μπορουμε να βρουμε ψαχνοντας πολλα προιοντα τηλεειδοποιησης που κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αρκετα ακριβα.Απο την αρχη ηθελα να φτιαξω κατι μονος μου το οποιο ομως να ειναι αξιοπιστο και φθηνο.Ευτυχως κατεχω καλες γνωσεις σαν ηλεκτρονικος(πρων επαγγελμα)κατεληξα στην γνωστη λυση που ολοι γνωριζετε και εχετε ακουσει σε διαφορες συζητησεις τηλεειδοποιηση στο κινιτο.Μετα απο σκεψη ολοκληρωσα την κατασκευη και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.Καθε φορα που ενεργοποιειται ο συναγερμος γινετε κληση στο κινιτο μου χωρις χρεωση βεβαια.Ημουν κατοχος και κανονικης τηλεειδοποιησης στην προηγουμενη μοτο μου και μπορω να συγκρινω.Ουτε ανχος για την αποσταση εμβελιας ουτε με της μπαταριες.Θα βαλω και καποιες photo για να δειτε ακριβως πως ειναι το project.Στο εμποριο υπαρχει ι ιδια κατασκευη απλα ο τυπος την πουλαει πανω απο 200 ευρωπουλα....εννοειται οτι το πραγματικο κοστος ειναι πολυ πολυ λιγοτερα... Αυτα προς το παρον.Οποιος εχει αποριες σχετικα ευχαριστως....

byron
29/05/2008, 20:04
Απορίες υπάρχουν αλλά αργότερα. Βάλε καμμιά φωτό κλπ. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

ΥΓ. Υπάρχει και κάποιο θέμα του Ταξιδευτή, που αφορούσε όμως εντοπισμό μέσω κινητού

DimChios
30/05/2008, 06:19
Για ριξε λεπτομερειες φιλε!!!

Ολους μας ενδιαφερει φανταζομαι και που ξερεις... μπορει ολοι μας να βγουμε κερδισμενοι!

:winka:

firebike
30/05/2008, 09:10
Φιλε μου byr0n το θεμα εντοπισμου ειναι αλλο κοματι το οποιο δεν εχω ασχοληθει και πιστευω ειναι αρκετα δυσκολο να επιτευχθει.Προσωπικα με ενδιεφερε η τηλεειδοποιηση στο κινιτο.το απογευμα θα βαλω καποιες photo απο την κατασκευη.

banditgr
30/05/2008, 14:21
oi emporikes tileoidopoiiseis gsm kanoun arketa perisotera pantos,opos na elegxeis to status tou sinagermou meso sms/energopoiisi-apenergopoiisi (diladi einai amfidromo) kai vevea pernoun gps.
An kai ta theoro axrista,ta pio xrisimo einai tileeidopoiisi RF.

McGyver
30/05/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από firebike
πιστευω ειναι αρκετα δυσκολο να επιτευχθει.

Τα κινητά τηλέφωνα είναι εύκολο να εντοπισθούν ως προς τη θέση τους σχετικά εύκολα, αξιοποιώντας τις πληροφορίες των κεραιών στις οποίες συνδέονται...

Η πληροφορία από τρεις κεραίες είναι αρκετή...

Ξέρω ήδη π.χ. πως το iPhone μπορεί να αξιοποιήσει αυτές τις πληροφορίες προκειμένου να προβάλει (έστω και κατά προσέγγιση) τη θέση μας στο Google (ή Yahoo!) maps...

Ενδεχομένως να μπορείς να προγραμματίσεις το κινητό τηλέφωνο που χρησιμοποιείς για τηλεειδοποίηση αντί να κάνει (μόνο) κλήση να στέλνει SMS με τις πληροφορίες των κεραιών προκειμένου να εντοπίσεις τη θέση του...

Αυτή είναι απλά μια χονδρική προσέγγιση, η υλοποίηση απαιτεί φυσικά περισσότερη λεπτομέρεια που ξεφεύγει από το scope του παρόντος thread...

:wave2:

Anty12
30/05/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τα κινητά τηλέφωνα είναι εύκολο να εντοπισθούν ως προς τη θέση τους σχετικά εύκολα, αξιοποιώντας τις πληροφορίες των κεραιών στις οποίες συνδέονται...

Η πληροφορία από τρεις κεραίες είναι αρκετή...



Πως θα πάρεις την πληροφορία από τις κεραίες ??Από τις εταιρείες??
Άντε και έκανες triangulation από τρία BTS......
Πως θα τον βρείς αν είναι στην Κυψέλη σε μία περιοχή 4 τετρ. χλμ. για παράδειγμα....:confused: :confused:
Χωρίς GPS , και σε ανοιχτό χώρο , δεν εντοπίζεται , φίλε McGyver :( :(

Anty12
30/05/2008, 17:01
Ίσως μια καλή ιδέα θα ήταν, τα νέα τηλέφωνα με ενσωματωμένο GPS.Η συσκευή –SIM card, θα μπορούσε να μεταδίδει την παρούσα θέση ή (αν μπει σε υπόγειο) την last known position.
Το πρόβλημα είναι , κάθε πότε , θα μεταδίδει την θέση της μηχανής...?????
Κάθε λεπτό μέσω SMS για παράδειγμα, οπότε η χρέωση ανεβαίνει κατακόρυφα, κάθε φορά που ενεργοποιείται ο συναγερμός, οπότε αν κατσαβιδίασουν το συναγερμό το σύστημα είναι άχρηστο, κάθε φορά που το ζητά ο ιδιοκτήτης........???
Θέλει δουλειά πάντως.

fantacid
30/05/2008, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πως θα πάρεις την πληροφορία από τις κεραίες ??Από τις εταιρείες??
Άντε και έκανες triangulation από τρία BTS......
Πως θα τον βρείς αν είναι στην Κυψέλη σε μία περιοχή 4 τετρ. χλμ. για παράδειγμα....:confused: :confused:
Χωρίς GPS , και σε ανοιχτό χώρο , δεν εντοπίζεται , φίλε McGyver :( :(

εντοπίζεται, κ μαλιστα χρησιμοποιείται απο καποιες εταιριες ΤΑΧΙ κ μεταφορικες
για εντοπισμο του στολου τους.

McGyver
30/05/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εντοπίζεται, κ μαλιστα χρησιμοποιείται απο καποιες εταιριες ΤΑΧΙ κ μεταφορικες
για εντοπισμο του στολου τους.

+1, καθώς και από τις ίδιες τις εταιρείες της κινητής τηλεφωνίας (π.χ. WIND) προκειμένου να παρέχουν Location Based Services στους συνδρομητές τους...

Anty12
30/05/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
+1, καθώς και από τις ίδιες τις εταιρείες της κινητής τηλεφωνίας (π.χ. WIND) προκειμένου να παρέχουν Location Based Services στους συνδρομητές τους...

Οκ δεκτό...Με τι ακρίβεια όμως?

McGyver
30/05/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Οκ δεκτό...Με τι ακρίβεια όμως?

Toυ πλησιέστερου στη θέση απ' όπου στέλνεις το SMS φαρμακείου, ATM, βενζινάδικου, κλπ...

theodosis
30/05/2008, 17:41
exv tetoio systhma kataskeyhw moy edv kai 2 xronia sto moto moy! kathe fora poy thn akoymphsei kapoiow kanei klhsh sto diko moy kin. apla thew ena diakopth ydrargyroy kai ena thl paliaw texnologias...

Anty12
30/05/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Toυ πλησιέστερου στη θέση απ' όπου στέλνεις το SMS φαρμακείου, ATM, βενζινάδικου, κλπ...

Οπότε χρειάζεσαι έναν browser για να βρεις τo φαρμακείο – μηχανή, και να τρέξεις.
Πότε θα πρέπει να το στείλει το SMS?

Anty12
30/05/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosis
exv tetoio systhma kataskeyhw moy edv kai 2 xronia sto moto moy! kathe fora poy thn akoymphsei kapoiow kanei klhsh sto diko moy kin. apla thew ena diakopth ydrargyroy kai ena thl paliaw texnologias...

Κάτι τέτοιο , σε μέρη που έχει σήμα το κινητό , είναι ενδιαφέρον. Το θέμα είναι πως συνδέεις τον υδραργυρικό με το τηλέφωνο, ώστε να κάνει την κλήση?
Αν θες , μας το λές.....:beer:

fantacid
30/05/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Οκ δεκτό...Με τι ακρίβεια όμως?

2m ακριβεια

χλμ/ωρα κ ακομα πολλες πληροφοριες,

Anty12
30/05/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
2m ακριβεια

χλμ/ωρα κ ακομα πολλες πληροφοριες,

Ποια εταιρία προσφέρει αυτήν την υπηρεσία?

fantacid
30/05/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποια εταιρία προσφέρει αυτήν την υπηρεσία?

δε ξερω!
μου ειχε δειξει ενας γνωστος μου πως δουλευει,
θα τον ρωτησω καποια στιγμη κ θα σου πω

Anty12
30/05/2008, 18:13
Θα σου ήμουν υπόχρεος:beer: :beer:

ikarosk
30/05/2008, 20:13
http://www.entopismos.com/

firebike
30/05/2008, 23:27
Παιδια το συστημα εντοπισμου ειναι ενα αλλο κοματι το οποιο δεν εχω ασχοληθει ακομα τουλαχιστον γιατι σιγουρα πρεπει να διαθεσεις καποιο χρηματικο ποσο αρκετα μεγαλο.Εγω απλα ηθελα να φτιαξω ενα συστηματακι το οποιο να ειναι καλυτερο απο μια τηλεειδοποιηση και σαφως ποιο φθηνη λυση.Να αναφερω επισης οτι δεν χρειαζετε καποιο υδραργυρικο διακοπτη ουτε κραδασμικο αφου την εντολη την παιρνει απο τον συναγερμο.Οριστε καποιες photo.Βεβαια απο αισθητικης αποψης θα βελτιωθει κιαλο αυτο ειναι το πρωτο που εφτιαξα. :cool:


132431

firebike
30/05/2008, 23:32
αλλη μια....


132432

firebike
30/05/2008, 23:36
Χωραει ανετα στο πισω μερος και δεν ενοχλει....


132433

firebike
30/05/2008, 23:38
και τα 3 καλωδια που χρειαζονται για να το συνδεσεις...


132434

nassosxlvbros
31/05/2008, 00:04
απο κατανάλωση λογικά θα είσαι χαμηλα...αν ενσωματώσεις όμως GPS....κλάφτα...το κακό είναι ότι και τα κλεφτρόνια είναι γνώστες.. :( η μόνη 99% λύση είναι γκαράζ κλειστό, με κύκλωμα τηλεόρασης και φύλακα...:beer:

firebike
31/05/2008, 09:39
Την δικια μου την moto την εχω στην πισω αυλη με γκαραζοπορτα οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι τουλαχιστον οταν ειμαι σπιτι να ακουσω οτι χτυπαει ο διοκος μου συναγερμος.Βεβαια μην νομιζεις οτι την εχω ξεκλειδωτη , εχω βαλει και μερικες κλειδαριες.................................................οπως:


132440

firebike
31/05/2008, 09:42
μαζι και αυτο..


132441

mbatsi
01/06/2008, 17:53
η μόνη 99% λύση είναι γκαράζ κλειστό, με κύκλωμα τηλεόρασης και φύλακα...




και η τηλε-ειδοποιηση ειναι καλη φαση παντως...
γιατι δεν κουβαλας το παρκινγκ μαζι σου στο γυμναστηριο, το σινεμα η το μπαρ.

firebike
02/06/2008, 10:58
Παντως οποιος ενδιαφερετε μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει την πατεντα με το κινητο.Δεν εχει μεγαλο κοστος και συμφερει με αυτο που σου προσφερει..:)

nassosxlvbros
02/06/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από firebike
Παντως οποιος ενδιαφερετε μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει την πατεντα με το κινητο.Δεν εχει μεγαλο κοστος και συμφερει με αυτο που σου προσφερει..:)

Count me in! και όσο για παλιά κινητά όλο και κάάάάτι θα βρώ...:wave2:

DimChios
03/06/2008, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από firebike
Παντως οποιος ενδιαφερετε μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει την πατεντα με το κινητο.Δεν εχει μεγαλο κοστος και συμφερει με αυτο που σου προσφερει..:)


ειπαμε, μεσα!

Πες μας (προσωπικα τουλαχιστον θέλω) τι χρειαζεται και ποτε το κανονιζουμε!

:beer: :beer: :beer: :beer:

firebike
03/06/2008, 19:20
Καταρχην επειδη ο καθενας απο μας φοραει διαφορετικο συναγερμο θα πρεπει να γνωριζω την μαρκα του συναγερμου και το μοντελο.Αν βεβαια υπαρχει και κανα σχεδιαγραμα εγκαταστασης καλο θα ηταν.Επειτα πρεπει να ξερουμε τι κινιτο θα θυσιασουμε στον βωμο της τηλεειδοποιησης.Μετα ερχονται ολα τα αλλα..:)

Ας αναφερει οποιος θελει την μαρκα,μοντελο συναγερμου και κινιτο για να δουμε τι μπορει να κανουμε....:winka:

delavale
10/06/2008, 00:49
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο,έχω βάλει στο Vstrom εδώ και ένα χρόνο συναγερμό dobermann και έχω κινητό κάτω απο τη σέλα με φορτιστή και όποτε χτυπήσει με καλεί στο νούμερο που έχω στο καντράν,πολύ εξυπηρετικό,η τιμή του 300€ πέρυσι και κατά τα α΄λλα ο συναγερμός έχει όλα τα γνωστά μπλοκαρίσματα.Μέχρι τώρα απολύτως ικανοποιημένος.

firebike
10/06/2008, 20:20
Kαταρχην αναφερομαι σε μια ολοκληρωμενη κατασκευη και οχι απλα ενα σκετο κινιτο πεταμενο κατω απο την σελα.Δευτερον δεν χρησιμοποιω φορτιστη ,ουτε μπαταρια του κινιτου,Διοτι καποια στιγμη η μπαταρια θα βγει off και μετα πρεπει να ψαχνεις να βρεις αλλη.Να σε ρωτησω κατι? 300 ευρω ηταν η τιμη του συναγερμου η της τηλειοδοποιησης με το κινιτο???

delavale
13/06/2008, 16:27
είναι μια αρκετά κομψή πατέντα,το κινητό είναι μέσα σε κουτί απο r/cd αυτοκινήτου,όσο για τον φορτιστή είναι η αλήθεια πως αν αφήσεις τη μηχανή πάνω απο 3-4 ακίνητη μένει απο ρεύμα,βέβαια μου έχει βάλει φύσσα και τον αποσυνδέω ανα πάσα στιγμή.Η τιμή ήταν 300€ πέρυσι όλα μαζί,απλά είναι σίγουρα καλύτερο απο μια τηλεειδοποίηση.:sun:

vrider
19/06/2008, 23:18
Για ριξτε μια ματια και σε αυτα τα δυο συστηματα και πεστε γνωμες

1. http://www.gpstracker.gr/gps/product-contents.jsp

2. http://www.filippakis.com/product_info.php?cPath=82&products_id=240

Χαρης

ASTRAKITCAR
22/06/2008, 11:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από firebike
Παντως οποιος ενδιαφερετε μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει την πατεντα με το κινητο.Δεν εχει μεγαλο κοστος και συμφερει με αυτο που σου προσφερει..:) [/QU


για τι κοστος μιλαμε?

TOLISTOLAROS
22/06/2008, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbatsi
η μόνη 99% λύση είναι γκαράζ κλειστό, με κύκλωμα τηλεόρασης και φύλακα...




και η τηλε-ειδοποιηση ειναι καλη φαση παντως...
γιατι δεν κουβαλας το παρκινγκ μαζι σου στο γυμναστηριο, το σινεμα η το μπαρ.
+650...Kai επιπλέον λύση ασφάλεια κλοπής!