PDA

View Full Version : πρόβλημα με αγορά από ebay



gkr
30/05/2008, 10:25
καλημέρα.
το αποφάσισα λοιπόν και αγόρασα με ebay fairing για το moto μου από Hong Kong από μαγαζί με 98.1% θετικά σχόλια και 3800 πωλήσεις.
Η πληρωμή έγινε 5 Μαϊου και ακόμα δεν έχει αποσταλεί τίποτα.
Εχω στείλει δύο mail και απαντουν αμέσως: στο πρώτο ότι λόγω δύο αργειών θα καθυστερήσουν και στο δεύτερο ότι λόγω του σεισμού θα τα στείλουν τη 2η βδομάδα του ιουνίου (!!!), αναγνωρίζουν ότι έχουν καθυστερήσει και γι' αυτό θα προσθέσουν στο δεμα και ένα ζευγάρι μανιτάρια δωρεάν.
είναι η πρώτη μου αγορά από ebay και δεν ξέρω πως να το χειριστώ και αν πρέπει να ανησυχώ γιατί νομίζω ότι με δουλεύουν.
τι λετε να κάνω?
-να το γυρίσω το φύλλο και να τους στείλω κανένα χεστήριο γράμμα μέσω ebay? και με κοινοποίηση που?
-υπάρχει κάποιο site στο ebay που τους γράφω παράπονα μήπως τους τσούξει?
-να περιμένω άλλες 3 βδομάδες και βλέπουμε?

δηλαδή τώρα αυτοί έχουν πάρει τα λεφτά από τις 5 Μαίου και δεν πακετάρουν να το στείλουν γιατί?
να στείλω κανα γράμμα παραπόνων στο paypal?
να τους γράψω αρνητικό σχόλιο στο ebay?

όποιος έχει εμπειρία από αγορές μέσω net ας προτείνει κάτι.

lamoun
30/05/2008, 11:22
Άμα θέλεις, μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω και να ακυρωθεί η συναλλαγή. Σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να σου ζητήσουν 10$ που είναι το κόστος καταχώρησης της "αγγελίας" τους.

Γενικότερα δε θα φοβόμουν, άν δεις ότι πλησιάζει η λήξη της προθεσμίας που μπορείς να κάνεις dispute (δε θυμάμαι πόσο καιρό έχεις στη διάθεσή σου) και δεν έχουν ταχυδρομήσει ακόμα τα fairings τότε συζητάμε για dispute.

Εγώ θα το άφηνα να δω πως θα κυλήσει. Ναι είναι σπάσιμο να αργουν τόσο αυτά που έχεις παραγγείλει, αλλά δε νομίζω να παίζετε πο@στιά.

arxaios
30/05/2008, 13:51
Χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω ............ σε έμπορο με κάτω από 99 % προσωπικά ΔΕΝ ............

id12586
30/05/2008, 13:54
Δωσε ένα λινκ απο τον πωλητή να δώ αν αγοράσαμε απο τον ίδιο.
Εγώ πάντως τα παράλαβα στις 2 εβδομάδες (ήρθαν την Μ. Δευτέρα) χωρίς πρόβλημα.

banditgr
30/05/2008, 14:18
to pio pithano einai na min ta exoun etoima kai na se kathisteroun.
Pantos enta3ei,ego tha ekana ligo ypomoni kai tha eperna kai ta manitarakia.
Alios zita tou na sou kanei refund,den tha xaseis katholou.

Locksmith
30/05/2008, 14:20
Ούτε κι εγω θ ανησυχούσα... μην ακυρώσεις τίποτα.

zephyr1
30/05/2008, 14:21
Μην κανεις τιποτα ,και εγω ειμαι στην ιδια φαση ,οντως πρεπει να εχουν προβλημα, το feedback του ειναι αρκετα καλο.

:wave2:

gkr
30/05/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Δωσε ένα λινκ απο τον πωλητή να δώ αν αγοράσαμε απο τον ίδιο.
Εγώ πάντως τα παράλαβα στις 2 εβδομάδες (ήρθαν την Μ. Δευτέρα) χωρίς πρόβλημα.

ο πωλητής είναι : http://stores.ebay.com/auctmarts1

για να δουμε, ας περιμένω λοιπόν.

παντως το feedback του αλλάζει συνεχώς, τώρα είναι 97.1%.

id12586
30/05/2008, 14:43
Δεν είναι ο ίδιος πωλητής..

Κάνε λίγη υπομονή ακόμα.
Αν και ξέρω τι σπάσιμο είναι.. :sick:
Τα λεφτά σου πάντως δεν τα χάνεις σίγουρα!

arkastt
30/05/2008, 15:00
Εγώ σου προτείνω να μην ανησυχείς και να έχεις υπομονή . Διότι χρειάζεται χρόνος και για την προετοιμασία των fairing ειδικότερα στο βάψιμο αλλά και στην μεταφορά.

Εγώ έχω φέρει fairing για το μηχανάκι μου HONDA RVF400 και τα παρέλαβα σε 1 μήνα και κάτι μέρες από την ημέρα που το παρήγγειλα.
Είχα φροντίσει να μάθω το tracking number εφόσον το είχε στείλει και είδα από το cite του ταχυδρομείου ότι έφτασε στο αεροδρόμιο.
Στο τελωνείο του αεροδρομίου υπάρχει πολύ φόρτος εργασίας με αποτέλεσμα να υπάρχει κάποια καθυστέρηση. Αν το δέμα δεν έχει απόδειξη παραμένει έως ότου βρεθεί ο παραλήπτης με ειδοποίηση από το ταχυδρομείο. Επομένως από το να περιμένεις την ειδοποίηση καλύτερα να τηλεφωνήσεις ο ίδιος , εφόσον γνωρίζεις το tracking number.
Στην δική μου περίπτωση δεν είχα απόδειξη και έδωσα το transaction του PayPal , όπου και φορολογήθηκα.

Μετά σε μία εβδομάδα παρέλαβα το δέμα και πλήρωσα ταυτόχρονα το τελωνείο.

Επομένως πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις βιαστικές κινήσεις και να κατηγορήσεις τον πωλητή , αν σου στείλει tracking number , τότε θα βρεις άκρη.

SeNNinhA
30/05/2008, 15:19
Φίλος μου είχε καθυστέρηση 2 μηνών να τα παραλάβει. Βέβαια τελικά άξιζε τον κόπο μιας και ήταν πολύ καλής ποιότητας και εφαρμογής. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα τελικά. Ο φίλος μου δεν βιαζόταν ούτως η άλλως. Εγώ θα περίμενα μιας και έχει επιπλέον δώρο. Πάντως σε κάθε περίπτωση κανε dispute λίγο πριν να λήξει η προθεσμία για να είσαι εξασφαλισμένος.

stratosZX10
30/05/2008, 23:54
μην κανεις τιποτα ακομα, το dispute μπορεις να το ανοιξεις μεχρι και 40 μερες αν δεν κανω λαθος
μην βιαζεσαι ακομα, απο κινα αργουν συνηθως.....
ευχομαι να μην πληρωσεις και τιποτα τελωνεια, επισης μπορει να το κατασκευάζουν τωρα
γι'αυτο να αργησει....

kalafan
03/06/2008, 22:17
φιλε προσεχε γιατι αν περασουν 45 μερες απο την αγορα,δεν μπορεις να κανεις πια τιποτα.

kaliba
04/06/2008, 00:08
παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ που να εξηγεί πως κάνουμε αγορές από ε-βαυ ..?

trigger
04/06/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaliba
παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ που να εξηγεί πως κάνουμε αγορές από ε-βαυ ..? έχει φτιάξει ένα καλό ο fantacid βάλε το όνομα του στο πεδίο "μέλος" στην εύρεση και θα το βρείς :wave2:

lamoun
04/06/2008, 00:23
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027 :)

kaliba
04/06/2008, 00:24
Euχαριστω παιδες να ειστε καλα ... :) :) :)

gkr
01/07/2008, 15:31
παίδες επαναφέρω το θέμα μία και ακόμα περιμένω...

ο πωλητής τελικά ταχυδρόμησε τα δέματα στις 10/06/08 (από τις 05/05/08 που τον πλήρωσα) και αυτά έχουν μείνει σε κάποιο τελωνείο στο HANGZHOU από τις 14/06/08.

έστειλα νέο μήνυμα στον πωλητή την περασμένη βδομάδα.
μου απάντησε σχεδόν αμέσως οτι λόγω ολυμπιακών αγώνων έχουν αυξημένα μέτρα ασφαλείας και καθυστερεί το ταχυδρομείο.

σκέφτομαι να πιέσω τον πωλητή να επικοινωνησει με το τοπικο ταχυδρομειο ή να μου στειλει καποιο τηλεφωνο μηπως το κανω εγω.

εσείς πως το βλέπετε?
όποιος έχει εμπειρία από τέτοιες αγορές ας πει μια γνώμη.
ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

banditgr
01/07/2008, 15:34
zita tou na sou stilei scanarismeni tin apodi3i apostolis tous dematos me ta xtoixeia sou epano....sou edose ena track namber,pou DEN 3ereis an ontos paei se esena.Mporei na leei kai alitheia vevea.Piese ton o idios na epikinonisei kai na sou pei.

gkr
02/07/2008, 01:54
νεοτερα:
εστειλα μηνυμα στον πωλητη ζητωντας την αποδειξη αποστολης, όπως μου προτεινε ο banditgr. εναλλακτικά του ζήτησα να επικοινωνησει με το τοπικο ταχυδρομειο μηπως βγαλει ακρη. μου απαντησε μετα απο λιγα λεπτα:

dear customer:
yes
I really donot have any clue why they holding for it,
but my good suggestion is I will send you the new set and forget the set leave in the custom and I Will pay the new cost
if you donot believe and I can still scan you the sheet and prove we did not lie!

ok?
thanks

τι καταλαβαινετε ρε παιδια?
δηλαδη θα μου στειλει ενα νεο fairing με τα εξοδα δικα του???
και το αλλο? θα μεινει ξεχασμενο στο τελωνειο??
και τελος παντων του ειναι πιο ευκολο να επιβαρυνθει το κοστος να μου ξαναστειλει την παραγγελια με δικα του εξοδα απο το να επικοινωνησει μαζι τους μηπως μαθει τι συμβαινει.
αλλος λαος, αλλα συνηθεια...
εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι.

zephyr1
02/07/2008, 02:21
Ρε φιλαρακι χαλαρωσε λιγο.:sick:

Απ'οτι καταλαβα στα εστειλε μεσα ιουνη οποτε + 1 μηνας γυρω στης 15 με 25 του ιουλιου θα ειναι εδω.Μην ποσταρεις συνεχεια ποτε πληρωσες, αυτη ειναι η διαδικασια στο ιντερνετ, ολοι αυτο κανουμε, το να αργησουν να ρθουν δεν ειναι ρισκο.:winka:

Ειχα ποσταρει και εγω στην αρχη για καποια πραγματα, τελικα τα παρελαβα με αρκετη καθυστερηση.

:beer: :wave2:

gkr
02/07/2008, 08:27
ειναι που εχει μεινει 17 ημερες στο τελωνειο του HANGZHOU,
αυτο με προβλημάτισε.
ενταξυ θα περιμενω κανα μηνα ακομα και βλεπουμε.

(sorry που σας ζαλιζω )