PDA

View Full Version : p diablo rosso?



theodosisv
05/06/2008, 20:30
θα ηθελα τη γνωμη σας γι αυτο το λαστιχο. θα μπει σε VFR. αλλες προτασεις δεκτες αρκει να ειναι pirelli. το θελω για τουριστικη χρηση αλλα και κατι παραπανω, οχι πιστα, οχι καφριλικια. αν ξερετε και τιμες βοηθατε....

ευχαριστω:wave2:

MikeG
05/06/2008, 20:33
Εκτελέστηκαν μεταφοραί "Η Μεγαλόνησος":wave2:

theodosisv
05/06/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εκτελέστηκαν μεταφοραί "Η Μεγαλόνησος":wave2:
επειδη ειμαι νεος εδω.... δεν καταλαβα...:confused:

MikeG
05/06/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
επειδη ειμαι νεος εδω.... δεν καταλαβα...:confused:

Το είχες ποστάρει στη κατηγορία "Αναζητήσεις-Σκέψεις-Προβληματισμοί" & στο μετέφερα στη σωστή κατηγορία.:winka: :wave2:

theodosisv
05/06/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το είχες ποστάρει στη κατηγορία "Αναζητήσεις-Σκέψεις-Προβληματισμοί" & στο μετέφερα στη σωστή κατηγορία.:winka: :wave2:
ουπς!!! ναι, εχεις δικιο, sorry...:rolleyes:

McGyver
05/06/2008, 21:43
Μετά από 2000 με τα Rosso στο Sprint, το οποίο από "μαμά" είχε Battlax BT-020, έχω να πω τα εξής:

Τα Rosso έρχονται σε θερμοκρασία λειτουργίας πολύ γρήγορα.

Τα Rosso είναι πολύ πιο "κορωνάτα" από τα Battlax.
Τα δεύτερα ήταν τα λεγόμενα "λουκουμάδες", αμιγώς τουριστικά λάστιχα.

Με τα Rosso η μηχανή "πέφτει" πιο γρήγορα στη στροφή και της "αρέσει" να μένει πλαγιασμένη.
Στην ευθεία όμως και με πολλά χιλιόμετρα κουνάει...

Τα Rosso με χρήση τουριστική και χαλαρή ο λαστιχάς μου (Δημήτρης Μπούκης) μου τα έδωσε για 10.000 χιλιόμετρα στην Ελλάδα.

Εν κατακλείδι:
Θέλεις να ταξιδεύεις εθνική (ευθείες) με 160+; Αν ναι, τότε όχι τα Rosso.
Θέλεις μεγάλη διάρκεια; Αν ναι, τότε όχι τα Rosso.
Θέλεις "στριφτερά" λάστιχα που ζεσταίνονται γρήγορα; Αν ναι, τότε Rosso.

Εναλλακτικά, κοίτα τα Diablo Strada (αυτά θα βάλω μετά τα Rosso εγώ).

Τιμή δε θα ήθελα να αναφέρω εδώ...

sotokan
05/06/2008, 23:24
Φίλε βάλε strada και θα με θυμηθείς....
Γρήγορη κορώνα σχετικά....
15000 χλμ σχεδόν όλα δικάβαλα και με καφριλίκια.....
Τρομερή ποιότητα κύλησης...
Χαμηλή τιμή.......
Αργούν λίγο να ζεσταθούν αλλά εμπνέουν σιγουριά ...
Για μένα το ιδανικότερο για την Βέφα

theodosisv
06/06/2008, 17:23
τα Ζ4 τα πουλησα για 150 ευρω κι εβαλα δοκιμαστικα τα metzeler racetek με γομες Κ2 πισω και κ1 μπροστα. ειχαν μπει μια φορα μεγαρα και ειναι σε πολυ καλη κατασταση. αν τελικα τα παρω, μου τα δινουν 300 ευρω και λεω να τα αφησω. ακουω γνωμες... δε θα μπω πιστα αλλα θελω οτι καλυτερο για ταξιδια και γρηγορες βολτες...

sapila racing
06/06/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
τα Ζ4 τα πουλησα για 150 ευρω κι εβαλα δοκιμαστικα τα metzeler racetek με γομες Κ2 πισω και κ1 μπροστα. ειχαν μπει μια φορα μεγαρα και ειναι σε πολυ καλη κατασταση. αν τελικα τα παρω, μου τα δινουν 300 ευρω και λεω να τα αφησω. ακουω γνωμες... δε θα μπω πιστα αλλα θελω οτι καλυτερο για ταξιδια και γρηγορες βολτες...

300 είναι πολλά για μεταχειρισμένα λάστιχα, ακόμα κι αν ηταν ελάχιστα μεταχειρισμένα.

Επίσης δεν νομίζω οτι είναι κατάλληλα για την μοτοσυκλέτα σου. :wave2:

sotokan
06/06/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
300 είναι πολλά για μεταχειρισμένα λάστιχα, ακόμα κι αν ηταν ελάχιστα μεταχειρισμένα.

Επίσης δεν νομίζω οτι είναι κατάλληλα για την μοτοσυκλέτα σου. :wave2:


Συμφωνώ...............

Tigas
06/06/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
τα Ζ4 τα πουλησα για 150 ευρω κι εβαλα δοκιμαστικα τα metzeler racetek με γομες Κ2 πισω και κ1 μπροστα. ειχαν μπει μια φορα μεγαρα και ειναι σε πολυ καλη κατασταση. αν τελικα τα παρω, μου τα δινουν 300 ευρω και λεω να τα αφησω. ακουω γνωμες... δε θα μπω πιστα αλλα θελω οτι καλυτερο για ταξιδια και γρηγορες βολτες...

τα λάστιχα αυτά δέν κάνουν για χρήση που τα θέλεις εσύ, αυτά κάνουν για πίστα μόνο και θέλουν και ζέσταμα κιόλας σύν ότι το πολύ σε 5000km θα βγουν φιτίλια, εάν δεν τα σπινιάρεις κιόλας :D

theodosisv
06/06/2008, 19:14
:a13: με βλεπω για rosso...

VANDA
07/06/2008, 23:10
@ΜcGyver: δηλαδή 10.000 χλμ δεν είναι αρκετή διάρκεια για ένα λάστιχο?:confused:
σοβαρέψου ....:)

McGyver
07/06/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
@ΜcGyver: δηλαδή 10.000 χλμ δεν είναι αρκετή διάρκεια για ένα λάστιχο?:confused:

Τα λεγόμενα "τουριστικά" λάστιχα τα οποία είναι πιο σκληρά, με ενισχυμένο το κέντρο του πέλματός τους λόγω προορισμού και σαφώς πιο αργή κορώνα, αν κάνεις normal χρήση και τα συντηρείς σωστά βγάζουν 15.000+ χιλιόμετρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
σοβαρέψου ....:)

Ποτέ...

theodosisv
08/06/2008, 22:45
απο τι αλλο,απο τα racetek φτσικα... οχι σε ακραιες καταστασεις βεβαια... βολτες στην αθηνα και ως καπανδριτι-καλαμο. ειναι σκληρα, κοπανιεμαι χωρις λογο. ζεσταινονται γρηγορα αλλα αργουν να ερθουν σε θερμοκρασια λειτουργιας. απο κει και μετα ομως δε μπορω να πω οτι αισθανομουν και τραγικα ασφαλης παρα το κορυφαιο φρενο που παρεχουν.
στο αποτομο ανοιγμα του γκαζιου δεν ξεκολλαν ευκολα, οταν ομως γινει αυτο, γινεται αποτομα και το ιδιο αποτομα επανερχεται...
στην υγρασια κανενα προβλημα αλλα ειναι αλλεργικα στις ασπρες γραμμες....

εν τελει, δεν κανουν για δρομο!! και η ταλαιπωρια τους ειναι εμφανης αν και δεν πιεστηκαν αρκετα. παντως στην εθνικη ειναι ολα τα λεφτα. ειναι πολλα τα λεφτα ομως...:rolleyes:

NikosR
09/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μετά από 2000 με τα Rosso στο Sprint, το οποίο από "μαμά" είχε Battlax BT-020, έχω να πω τα εξής:

Τα Rosso έρχονται σε θερμοκρασία λειτουργίας πολύ γρήγορα.

Τα Rosso είναι πολύ πιο "κορωνάτα" από τα Battlax.
Τα δεύτερα ήταν τα λεγόμενα "λουκουμάδες", αμιγώς τουριστικά λάστιχα.

Με τα Rosso η μηχανή "πέφτει" πιο γρήγορα στη στροφή και της "αρέσει" να μένει πλαγιασμένη.
Στην ευθεία όμως και με πολλά χιλιόμετρα κουνάει...

Τα Rosso με χρήση τουριστική και χαλαρή ο λαστιχάς μου (Δημήτρης Μπούκης) μου τα έδωσε για 10.000 χιλιόμετρα στην Ελλάδα.

Εν κατακλείδι:
Θέλεις να ταξιδεύεις εθνική (ευθείες) με 160+; Αν ναι, τότε όχι τα Rosso.
Θέλεις μεγάλη διάρκεια; Αν ναι, τότε όχι τα Rosso.
Θέλεις "στριφτερά" λάστιχα που ζεσταίνονται γρήγορα; Αν ναι, τότε Rosso.

Εναλλακτικά, κοίτα τα Diablo Strada (αυτά θα βάλω μετά τα Rosso εγώ).

Τιμή δε θα ήθελα να αναφέρω εδώ...

Τα strada δεν είναι πολύ καλύτερα απο τα slipstones ΙΜΗΟ.

Αν θές την γνώμη μου για το Sprint (και για το VFR?) ταιριαστό λάστιχο είναι το Metz M3. Είμαι στο δεύτερο σετ και αν δε βγεί τιποτα άλλο καινούργιο, θα ξαναβάλω. Δεν απέχουν και πολυ από το Rosso πιστεύω στη γόμα αλλά η κορώνα τους είναι καπως πιο ταιριαστη στο χαρακτήρα της μηχανής. Διάρκεια γύρω στα 12.000 με ΠΟΛΥ Αττική Οδό.

McGyver
09/06/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τα strada δεν είναι πολύ καλύτερα απο τα slipstones ΙΜΗΟ.

Αν θές την γνώμη μου για το Sprint (και για το VFR?) ταιριαστό λάστιχο είναι το Metz M3. Είμαι στο δεύτερο σετ και αν δε βγεί τιποτα άλλο καινούργιο, θα ξαναβάλω. Δεν απέχουν και πολυ από το Rosso πιστεύω στη γόμα αλλά η κορώνα τους είναι καπως πιο ταιριαστη στο χαρακτήρα της μηχανής. Διάρκεια γύρω στα 12.000 με ΠΟΛΥ Αττική Οδό.

Νίκο, το θέμα δεν είναι τι λάστιχα ταιριάζουν στο Sprint :winka: ...

Ο Θεοδόσης ζήτησε γνώμες για τα Rosso, γι' αυτό και έγραψα τα παραπάνω...

Για τα δικά μου δεδομένα και τρόπο οδήγησης, οι δυνατότητες των Rosso μένουν ανεκμετάλλευτες...

Η επόμενη κίνηση μου θα είναι είτε τα Strada είτε τα Ζ6...

:wave2:

NikosR
09/06/2008, 12:53
Οτι ταιριάζει στο Σπριντ είναι πολύ πιθανο να ταιριάζει στο VFR λέω εγώ.....

Γνώμη μου πάντα (όλοι τις γνώμες μας λέμε, τσαμπα είναι) κανένα λάστιχο touring (ΒΤ20/21, Strada, Road, Z6 κλπ) δεν κάνει για τις ελληνικές συνθήκες και για μηχανάκι πάνω από 70-80 άλογα (τον έναν λόγο τον είπες μόνος σου - δεν ζεσταίνονται ποτέ) εκτός κι αν το μόνο που σε απασχολεί είναι πόσα ήσυχα ταξίδια Αθήνα - Αλεξανδρούπολη θα βγάλει...

Οπότε λέω ή αμέσως πιο πάνω (σε μαλακότητα) κατηγορία ειναι αυτη που θα πρέπει να κοιτάει κάποιος για μεσαίο sport touring μηχανάκι. Μ3, Rosso κ.λ.π. Αν τα Rosso φαινονται σε καποιον λίγο γρήγορα / νευρικά ίσως τα M3 είναι καλή επιλογή με παρόμοια γόμα αλλά καπως πιο ήρεμη κορώνα.

Am I clear?

theodosisv
11/06/2008, 21:24
εβαλα τα rosso τελικα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες. ζεσταινονται ΑΜΕΣΩΣ και το porky Viffer μου αρεσκεται πλεον να μενει πλαγιασμενο. περισσοτερα μετα το στρωσιμο...