PDA

View Full Version : bridgestone bt 014



csofos
06/06/2008, 15:42
σήμερα κατάλαβα πόση διαφορά υπάρχει με την αλλαγή ελαστικών. έχω το r6 ενός φίλου (μου παράγγειλε να το μαζέψω. το είχε παρατημένο για 3,5 χρόνια) φόραγε τα michelin pilot power, αλλά φυσικά μετά από τόσο καιρό ήταν άχρηστα. η μοτοσικλέτα με το παραμικρό πλάγιασμα και απότομο άνοιγμα του γκαζιού, έκανε παλαβά.
την πήγα σε ένα λαστιχά και μου έβαλε τα bridgestone bt 014. ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά. φαντάζομαι ότι οφείλεται στη διαφορά παλιού-νέου ελαστικού. μπαίνω στις στροφές και μου δίνει σιγουριά. είναι σα να μου λέει: "τι...τόσο μόνο??? πλάγιασε κι άλλο". δε μιλάμε για σταθερότητα! δεν κουνάει τίποτα!!!
λέω να βάλω και στο δικό μου bridgestone bt 014. έχει κάποιος καμιά γνώμη για αυτά? μακροχρόνια πως πάνε? κρατάνε ή φαγώνονται γρήγορα?

sapila racing
06/06/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
σήμερα κατάλαβα πόση διαφορά υπάρχει με την αλλαγή ελαστικών. έχω το r6 ενός φίλου (μου παράγγειλε να το μαζέψω. το είχε παρατημένο για 3,5 χρόνια) φόραγε τα michelin pilot power, αλλά φυσικά μετά από τόσο καιρό ήταν άχρηστα. η μοτοσικλέτα με το παραμικρό πλάγιασμα και απότομο άνοιγμα του γκαζιού, έκανε παλαβά.
την πήγα σε ένα λαστιχά και μου έβαλε τα bridgestone bt 014. ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά. φαντάζομαι ότι οφείλεται στη διαφορά παλιού-νέου ελαστικού. μπαίνω στις στροφές και μου δίνει σιγουριά. είναι σα να μου λέει: "τι...τόσο μόνο??? πλάγιασε κι άλλο". δε μιλάμε για σταθερότητα! δεν κουνάει τίποτα!!!
λέω να βάλω και στο δικό μου bridgestone bt 014. έχει κάποιος καμιά γνώμη για αυτά? μακροχρόνια πως πάνε? κρατάνε ή φαγώνονται γρήγορα?

Ειναι πολύ καλά, κρατάνε, ειξναι προοδευτικά, ζεταίνονται γρήγορα.
Το μονο κακό ειναι οτι δεν βγάζουν χιλιομετρα.
Περίπου 8000χλμ το πίσω μου βγάζει.
Στην πίστα τρωγονται τρομερα γρήγορα.

csofos
06/06/2008, 21:12
άμα βγάζουν 8000χλμ είναι τέλεια!!! εγώ κάθε χρόνο ζήτημα να κάνω 2000χλμ. σε 3 χρόνια που θα τα αλλάξω πάλι θα υπάρχει πέλμα. άρα είμαι οκ. αυτά θα βάλω

dirtbird
07/06/2008, 01:59
Προσωπικά δεν θα σύγκρινα τα BT14 με τα Pilot Power(απλά ή δίγομα), πολύ πιο γρήγορη κορώνα τα Michelin και πολύ μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά.

Τα ΒΤ14 ήταν για 1500χλμ, μετά και μεγάλη φθορά είχαν και η γόμμα είχε καταστραφεί.

Τα παραπάνω τα παρατήτησα σε ΧΧ, σε ελαφρύ μηχανάκι (όπως το δικό σου) είναι πάρα πολύ πιθανό να έχουν διαφορετική συμπεριφορά.

Αλέκος
08/06/2008, 00:07
τα ΒΤ015 άραγε να είναι πιο σκληρά?:a42:

road spirit
08/06/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Προσωπικά δεν θα σύγκρινα τα BT14 με τα Pilot Power(απλά ή δίγομα), πολύ πιο γρήγορη κορώνα τα Michelin και πολύ μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά.

Τα ΒΤ14 ήταν για 1500χλμ, μετά και μεγάλη φθορά είχαν και η γόμμα είχε καταστραφεί.

Τα παραπάνω τα παρατήτησα σε ΧΧ, σε ελαφρύ μηχανάκι (όπως το δικό σου) είναι πάρα πολύ πιθανό να έχουν διαφορετική συμπεριφορά.

μονο 1500??? του τα χωνες κανονικά?

στο cbr600f μου εβγαλαν ~10.000 χλμ...

road spirit
08/06/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αλέκος
τα ΒΤ015 άραγε να είναι πιο σκληρά?:a42: τα bt15 ειναι ομολογκαρισμένα για συγκεκριμένα μηχανάκια, θεωρητικά δεν τα βάζεις σε οτι να 'ναι ...

δεν θυμάμαι ποια μοντέλα, νομίζω cbr1000, gsxr1000, ninja 1000 μόνο, κάτι τέτοιο

kinhsh
08/06/2008, 01:25
Τα 15 ειναι πιο καλα λαστιχα απο τα 14 πιο σπορ θα λεγαμε για να πανε και σε ενα τρακ ντει ειναι καλυτερα.

sakisdani750
08/06/2008, 08:01
τα bt 16 τοτε ποια ειναι?
αυτα εχει το gsxr μου απο την μανα του!

dirtbird
08/06/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μονο 1500??? του τα χωνες κανονικά?
.

Όχι ιδιαίτερα...

Μάλλον από τα -αναπόφευκτα- σπινιαρίσματα, τέλειωσαν γρήγορα...
Αλλά πολύ γρήγορα....:confused:

csofos
17/06/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
τα bt 16 τοτε ποια ειναι?
αυτα εχει το gsxr μου απο την μανα του!
από ότι μου είπαν είνια τα πιο μαλακά ακόμα. και μου είπαν ότι έχουν 3 γόμες. πιο σκληρή για το κέντρο, πιο μαλακή στα πλάγια και ακόμη πιο μαλακή γόμα στις άκρες.

reinmeister
17/06/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όχι ιδιαίτερα...

Μάλλον από τα -αναπόφευκτα- σπινιαρίσματα, τέλειωσαν γρήγορα...
Αλλά πολύ γρήγορα....:confused:

αμα εχει αλογα το εργαλειο τελικα...:rotflmao: :rotflmao:

motorpsycko
18/07/2008, 17:50
2 Χρονια τωρα φοραω μονο ΒΤ-14 στο 1000Κ4 και κρατανε ειναι προοδευτικα κ στο βρεγμενο ανεκτα κτλ κτλ. Η bridgestone λεει οτι αντικαταστατης τους ειναι τα ΒΤ-16 τα οποια θα τα βαλω την αλλη βδομαδα και θα πλανταξουν στα χιλιομετρα(!!!) κι οταν γυρισω απο διακοπες δηλ. αρχες αυγουστου θα σας ετοιμασω ενα πληρες αναλυτικο,απεραντο,χιλιομετρικο και χειμαρωδες Review!!!