PDA

View Full Version : slick λαστιχα για κ7 600



k7600
06/06/2008, 19:14
Καλησπερα σε ολους , εχω ρε παιδια μια σκεψη και θελω να μου πειτε την γνωμη σας .
Βασικα το κ7 600 ειναι το πρωτο μηχανακι supersport που του κανω χρηση ( ειχα και 636 αλλα το πουλησα μεσα σε 2 μηνες ) , οποτε η εμπειρια μου απο ss mηχανες ειναι περιορισμενη .
Τωρα σιγα σιγα αρχιζω να αισθανομαι ανετα στις στροφες αλλα παντα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μου οτι το πισω λαστιχο θα ξεκολλισει εκει που δεν το περιμενω και θα βρεθω να μετραω τα κλαρια κανενος χωραφιου ( στην καλυτερη περιπτωση ) . Σκεφτομαι λοιπον να βαλω slick γιατι θα μου αλλαξει η ψυχολογια και θα εχω αλλη σιγουρια . Να προσθεσω οτι το εχω δει το μηχανακι με slick και εχω παθει πλακα απο θεμα εμφανισης παντα . Δεν το κανω για αυτο αλλα ειναι ενα συν .

dimokritos
06/06/2008, 20:07
τα λάστιχα slick δεν ενδείκνυται για χρήση δρόμου παρά μόνο για πίστα. προτίμησε ένα καλό και μαλακό λάστιχο. κάποιοι άλλοι συμφορουμήτες θα βοηθήσουν περισσότερο σ' αυτό.

sakisdani750
06/06/2008, 21:26
ρε φιλε πλακα με κανεις τα σλικ ειναι μονο για πιστα.
στο δρομο υπαρχουν πλεον πολυ καλα λαστιχα τα οποια κρατανε παρα πολυ καλα μην πεταξεις τζαμπα λεφτα....

DrIoannis
06/06/2008, 21:45
Αν το χρησιμοποιείς για δρόμο μην βάλεις slick.Κρατάνε απίστευτα αλλά όχι για δρόμο.Πάρε μαλακό δρομίσιο λάστιχο.

byron
06/06/2008, 21:56
Ποτε και για κανένα λόγο στο δρόμο.

Διάβασε παρακάτω τα ποστ .


dimdoc σε απάντηση πως τα slick κρατάνε καλύτερα στο δρόμο.

" Τα σλικ θελουν ζεσταμα (και μαλιστα ιδανικα με κουβερτες) για να δουλεψουν και ακομα και αν καταφερεις να τα φερεις σε θερμοκρασια λειτουργιας στο δρομο, μολις πεσει ο ρυθμος η σταματησεις για λιγο χανουν μεγαλο ποσοστο προσφυσης και γινονται χειροτερα απο πολιτικο ελαστικο, για αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλα για δρομο "

Και CD σε απάντηση για την χρήση αγωνιστικών ελαστικών στο δρόμο....

" ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ SLICK ΚΑΙ "ΓΟΜΑ") ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ

Α. Σκελετός. Έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι πόσο πιο μαλακός είναι ο σκελετός των αγωνιστικών ελαστικών. Φαντάζομαι θα σκέφτηκες γιατί δεν κάνουν έτσι και αυτά του δρόμου - αλλά απάντηση δεν πήρες. Ένα λάστιχο αγώνα έχει σχεδιαστεί να "ζήσει" μερικές ώρες -άντε μέρες- πάνω στις ζάντες. Θα το βάλουν, θα τρέξουν, θα το φάνε και αυτό ήταν όλο. Αντιθέτως, ένα λάστιχο δρόμου μπορεί να βγάλει μέχρι και πάνω από 2 χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα - ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο θα συναντήσει στο δρόμο του λακκούβες, σαμαράκια, νερά, ακινησία στον ήλιο κ.ο.κ. Ο μαλακός σκελετός στο αγωνιστικό λάστιχο προσφέρει μεγαλύτερη ευκαμψία - και, κατ' επέκταση, μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και καλύτερο "χτίσιμο" και κατανομή θερμότητας λόγω της στρέβλωσης του υλικού.

Β. Γόμα. Κανένα λάστιχο αγώνα δεν κατασκευάζεται για χρήση στο δρόμο. Ως εκ τούτου, δεν είναι το ίδιο πορώδες με ένα λάστιχο δρόμου, που έχει σχεδιαστεί να τα βγάζει πέρα με σκόνη, σκουπίδια, νερά, πέτρες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Η γόμα των αγωνιστικών ελαστικών ΔΕΝ έχει σχεδιαστεί για το "βιασμό" του δημόσιου δρόμου - και όπως θα έχεις παρατηρήσει, είναι πιο ευπαθή σε πρόκες και σκισίματα. Αν όχι εσύ, ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν.

Γ. Παρατεταμένη πορεία. Δεν υπάρχει ούτε μια πίστα στον κόσμο (εντάξει, το nardo εξαιρείται, άντε και το Nurburgring, αλλά εκεί δεν βάζουν αγωνιστικά λάστιχα αν τους ρωτήσεις) που να έχει ευθεία μεγαλύτερη από 2 χιλιόμετρα. Εσύ λοιπόν τα φόρεσες και βγήκες για ταξίδι με 160; 180; 200; Μπορεί και παραπάνω. Αυτό το λάστιχο όμως δεν έχει μελετηθεί να δέχεται τριβή και θερμότητα επί ώρα στο ίδιο σημείο - γι' αυτό και έχουν παρατηρηθεί πολλά από αυτά να σκάνε στις ευθείες - έχω και δύο γνωστούς να σου περιγράψουν ιστορίες τρόμου επί τούτου.

Δ. Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου.

Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και μερικές αλήθειες. "

dimokritos
06/06/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
...

κατατοπιστικότατος. δεν ήξερα τόσες λεπτομέριες για του κινδύνους

:wave2:

JIMK7
06/06/2008, 22:37
Καλα όλα αυτά που λετε ρε παιδια δεν θα διαφωνησω :D αλλα προσωπικα εγω περα από σλικ και στο δρομο δεν βαζω αλλα λαστιχα με εχουν βολεψει αφανταστα :p αλλα να επισημανω ότι δεν βγαινω ποτε σε βροχη :nono: δεν τα εχω ποτε πανω από 6 μηνες (γιατι εχουν λιωσει) :lol: και τα προσεχω (δηλαδη δεν τα βλεπει ηλιος δεν τα παω σε χωματοδρομους κ.τ.λ. ):beer: :beer:


132916

snow
06/06/2008, 23:59
kati 8a 3erei kai o agonizomenos...:beer:
alla ego leo oxi ,pare kalitera ena zeugari bt002 brigestone,ta opoia einai telia lastixa
:beer: :wave2:

k7600
07/06/2008, 02:06
σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια για το ενδιαφερον , πραγματικα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες . tΤο μηχανακι απ την μανα του φοταει BT 014 . Eιναι μαπα ή εγω ειμαι υπερβολικος ?

sakisdani750
07/06/2008, 07:47
εισαι λιγο υπερβολικος:D


δες εδω τι λεει ενας αλλοσ συμφουριτης...:confused:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60774

jen
07/06/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια για το ενδιαφερον , πραγματικα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες . tΤο μηχανακι απ την μανα του φοταει BT 014 . Eιναι μαπα ή εγω ειμαι υπερβολικος ?

:rolleyes: αν και δεν ειμαι κανενας ειδικός μάπα δεν είναι αλλά εγώ δεν θα τα ξαναέβαζα.
Δεν συγκρίνονται με τα pirelli dragon supercorsa pro που φοράει τώρα ... :sun: (μάλλον δεν συγκρίνονται και σε τιμή βέβαια... :( )

k7600
07/06/2008, 18:54
Παιδια σημερα πηγα στον Περιστερα για΄λαστιχα ( γαμω τα ατομα ) μιλαγαμε πανω απο μιση ωρα , τελικα slick δεν βαζω εχετε δικιο , το ιδιο μου ειπε και ο Περιστερας .
Οσον αφορα για τα bt - 014 αλλα μου ειπε . Μου ειπε οτι ζεσταινωνται αργα , αργη κορονα και οτι η ιδια η bridgestone τα κατηργησε γιατι υπηρχαν πολλα παραπονα . Τελικα μαλλον απο βδομαδα θα βαλω τα dunlop qualifer rr ( δυγομα ) . Τι γνωμη εχετε για αυτα ? Ελεγα για τα pirelli super corsa pro αλλα παρα πολυ ακριβα ρε παιδια .

micele
07/06/2008, 19:38
βάλε τα qualifer ,πολυ καλό λάστιχο ,μεχρι στιγμής έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!

tiger6
07/06/2008, 21:20
o fil.os mou eixe ta dunlop qualifer rr se z750 kai tou kratisan mono 3600 km xoreis poles mak@{'s

snow
07/06/2008, 21:23
ta qualifier rr eixa sto r6 mou ...mou kratisan poli ,to piso 9-10000klm kai to mprosta 14000+

alla opos eipa kai pio prin bt002 -korifi-:winka:

k7600
07/06/2008, 23:10
thanks ρε παιδια , μαλλον θα παω για τα dunlop

alex-k7
08/06/2008, 12:27
Εγω φοραω τα 002 rs και ειναι πολυ καλα.Παρολα αυτα στα λιγα χιλιομετρα που περπατησα με σλικ στο δρομο ειδα οτι η διαφορα στο κρατημα ειναι αρκετα μεγαλη αλλα η πολυ αποτομη κορωνα (19/69/17 διασταση)με τρομαζε εκτος πιστας.Βαλε 002 rs η RR.

k7600
08/06/2008, 17:54
thanks alex , εχω ακουσει και για τα δυο λαστιχα πολυ καλα σχολια . Θα δω απο βδομαδα τι θα κανω .

Xigo
08/06/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
ta qualifier rr eixa sto r6 mou ...mou kratisan poli ,to piso 9-10000klm kai to mprosta 14000+

alla opos eipa kai pio prin bt002 -korifi-:winka:

ποσο σου κρατησε το πισω bt002?Να φανταστω φορας το ιδιο με εμενα 180/55/17 racing pro ετσι?

snow
09/06/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
ποσο σου κρατησε το πισω bt002?Να φανταστω φορας το ιδιο με εμενα 180/55/17 racing pro ετσι?

racing street foraei to r6..kai exo kanei 6000klm,bebea einai gia allagma:smilea:

k7600
23/06/2008, 15:57
παιδες με αφορμη ενα ατυχημα ενος καλου φιλου , αρχιζω να προσανατολιζομαι για χρηση πιστας . Ετσι αποφασισα να βαλω slick λαστιχα . Το μηχανακι απο δω και περα θα το χρησιμοποιω σε track days αντε και καμια κοντινη βολτουλα . Δρομους δεν εχουμε , αλλα και εκει που εχουμε γεμισανε απο ασχετους αλβανους που πηραν διπλωμα γιατι τα σκασανε ( οσοι εχουν γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν ) , παππουδες που τα 50 χλμ τους φαινονται ταχυτητα διακτινισμου και κατι κοπελιτσες που δεν εχουν καν την αισθηση του χωρου που καταλαμβανει το οχημα τους στον δρομο .
Να και φωτο πριν και μετα . Ακομα δεν τα εχω δουλεψει αλλα δηλωνω ερωτευμενος απο κορονα , εμφανιση.


134281

k7600
23/06/2008, 15:58
και μετα ....:D :D :D


134282

k7600
23/06/2008, 15:59
αντε και μια τελευταια :o :o :o


134283

k7600
23/06/2008, 16:00
εβαλα τα pirelli diablo superbike !!!

sakisdani750
23/06/2008, 16:14
καλόριζικα και καλες βολτες στην πιστα κουφαλα....:D

k7600
23/06/2008, 16:25
Ευχαριστωωωωωωωω !!!!!
δεν εχω ξαναβαλει slick , ολοι μου λενε οτι θα παθω πλακα απ το κρατημα τους .
Παντως δεν μπορω να πιστεψω ακομα το ποσο γρηγορη κορωνα εχουν .Οταν εκανα μια δοκιμη στην Αττικη οδο , δεν σας κριβω οτι ψιλο αιφνιδιαστικα

sniper
23/06/2008, 16:28
Μαλακία έκανες - πρόσεχε πολύ!

k7600
23/06/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαλακία έκανες - πρόσεχε πολύ!



κοιταξε την ωρα που τα βαζα σκαει ενα παλικαρι το οποιο εχει ενα κ6 1000 rizzla . Μου ειπε χαρακτιριστικα << μην ακους κανεναν , εγω φοραω μονο slick και ειναι απιστευτα , βεβαια στο δρομο προσοχη στα νερα >> αυτα . Τωρα αν εκανα μαλακια ή οχι θα δειξει .
Το σημαντικο ειναι οτι δεν παω ταξιδια με την μηχανη , δεν κανω μακρινες αποστασεις , δεν οδηγω ποτε γρηγορα σε δρομο που δε ξερω και οτι πλεον προσανατολιζομαι για πιστα .

sniper
23/06/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
κοιταξε την ωρα που τα βαζα σκαει ενα παλικαρι το οποιο εχει ενα κ6 1000 rizzla . Μου ειπε χαρακτιριστικα << μην ακους κανεναν , εγω φοραω μονο slick και ειναι απιστευτα , βεβαια στο δρομο προσοχη στα νερα >> αυτα . Τωρα αν εκανα μαλακια ή οχι θα δειξει .
Το σημαντικο ειναι οτι δεν παω ταξιδια με την μηχανη , δεν κανω μακρινες αποστασεις , δεν οδηγω ποτε γρηγορα σε δρομο που δε ξερω και οτι πλεον προσανατολιζομαι για πιστα .


Ε αφού σου το είπε το παλικάρι με το Rizzla το 1000ri, να τον φωνάξεις να το οδηγήσει εκείνος όταν θα βγεις σε κοντινή βόλτα και σε στροφή πατήσεις σε νερά από την κυρία Βούλα που έπλενε το μπαλκονι της.


Σλικ και πιστα = τρέιλερ - τι δεν καταλαβαίνεις δλδ;

k7600
23/06/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε αφού σου το είπε το παλικάρι με το Rizzla το 1000ri, να τον φωνάξεις να το οδηγήσει εκείνος όταν θα βγεις σε κοντινή βόλτα και σε στροφή πατήσεις σε νερά από την κυρία Βούλα που έπλενε το μπαλκονι της.


Σλικ και πιστα = τρέιλερ - τι δεν καταλαβαίνεις δλδ;

σου ειπα οτι δεν καταλαβα κατι ?
και για να μην προτρεχεις , αν δεις λιγο στα θεματα εχω ανοιξει θεμα γιατι ψαχνουμε με τα φιλαρακια τρειλερ .

sniper
23/06/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
σου ειπα οτι δεν καταλαβα κατι ?
και για να μην προτρεχεις , αν δεις λιγο στα θεματα εχω ανοιξει θεμα γιατι ψαχνουμε με τα φιλαρακια τρειλερ .

ΟΚ - απλά πρόσεχε.

nirve
23/06/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
παιδες με αφορμη ενα ατυχημα ενος καλου φιλου , αρχιζω να προσανατολιζομαι για χρηση πιστας . Ετσι αποφασισα να βαλω slick λαστιχα . Το μηχανακι απο δω και περα θα το χρησιμοποιω σε track days αντε και καμια κοντινη βολτουλα . Δρομους δεν εχουμε , αλλα και εκει που εχουμε γεμισανε απο ασχετους αλβανους που πηραν διπλωμα γιατι τα σκασανε ( οσοι εχουν γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν ) , παππουδες που τα 50 χλμ τους φαινονται ταχυτητα διακτινισμου και κατι κοπελιτσες που δεν εχουν καν την αισθηση του χωρου που καταλαμβανει το οχημα τους στον δρομο .
Να και φωτο πριν και μετα . Ακομα δεν τα εχω δουλεψει αλλα δηλωνω ερωτευμενος απο κορονα , εμφανιση.




eeeeee.... kai gw ta skasa gia diplwma

nirve
23/06/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
αντε και μια τελευταια :o :o :o


tin kopela tin dinoune?

zuki1000k5
23/06/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
αντε και μια τελευταια :o :o :o


Βλεπω πηγες στον Νικο και τα εβαλες τα λαστιχακια ε???:winka:

Αληθεια γιατι δεν προτιμησες γομες???Και νομιμα ειναι για χρηση στον δρομο και εχεις και πολυ καλο κρατημα στην πιστα...Γνωμη μου παντα.:winka: ;)


Για την ιστορια, ποσο πηγε το μαλλι?


Τεσπα.Καλες βολτες και παντα ορθιος!!!:beer: :beer:

k7600
24/06/2008, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Βλεπω πηγες στον Νικο και τα εβαλες τα λαστιχακια ε???:winka:

Αληθεια γιατι δεν προτιμησες γομες???Και νομιμα ειναι για χρηση στον δρομο και εχεις και πολυ καλο κρατημα στην πιστα...Γνωμη μου παντα.:winka: ;)


Για την ιστορια, ποσο πηγε το μαλλι?


Τεσπα.Καλες βολτες και παντα ορθιος!!!:beer: :beer:

ναι στον Νικο πηγα ( πολυ καλο παιδι ) , δεν πηρα γωμες γιατι απο οτι ειπα και πιο πανω τ μηχανακι απο εδω και περα θα χρησιμοποιηται κυριως σε πιστα και απο οτι μου ειπε ο Νικος οσο και μακαλη γωμα να βαλω σε καμια περιπτωση δεν θα φτασω τα επιπεδα κρατηματος ενος slick ελαστικου . Ελπιζω να μην αρχισει παλι κανεις να μου λεει για νερα κ.τ.λ , νομιζω οτι το εχω εξηγησει αρκετες φορες .

k7600
24/06/2008, 18:45
πληρωσα 370 Ε . Μπροστα 2 , πισω 3 .

k7600
24/06/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nirve
eeeeee.... kai gw ta skasa gia diplwma


φιλε Μιχαλη οι περισσοτεροι τα χουμε σκασει για διπλωμα γιατι ετσι λειτουργει το κωλοσυστημα σ αυτην την χωρα ( δεν με λαδωσες ? σε κοβω !!! ) . Το θεμα εινια οτι αλλοι τα σκανε και περμανε χωρις να εχουν ιδεα . Εχω γνωστη η οποια δεν ξερει ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΗΣ , τα σκασε χοντρα ο μπαμπας , αυτη δεν εφμανιστηκε ποτε να δψσει εξετασεις και το διπλωμα της πηγε στο σπιτι . Οταν λεμε δεν ξερει ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ . Της πηρε ο πατερας της αμαξι αυτοματο γιατι δεν μπορουσε με τιποτα να βαλει εστω και μια ταχυτητα . Ο ανθρωπος δεν εχει καταλαβει ακομα το τι εγκλημα εχει κανει .

JIMK7
24/06/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
πληρωσα 370 Ε . Μπροστα 2 , πισω 3 .

Αν εχεις το 600 επρεπε να παρεις 1 μπροστα και 2 πισω :wave2: :wave2:

k7600
25/06/2008, 19:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Αν εχεις το 600 επρεπε να παρεις 1 μπροστα και 2 πισω :wave2: :wave2: [/QUOT

ναι το 600 εχω , ο Περιστερας μου ειπε να βαλουμε αυτα απλα επειδη ειναι καλοκαιρι και δεν ειναι οτι καλυτερο για αυτην την εποχη πιο μαλακα λαστιχα λογω αντοχης . Ειναι η πρωτη φορα που βαζω slick , καλα να ειμαστε να πειραμαατιζομαστε .

NikosKK
27/06/2008, 18:31
Τι λενε τα slick φιλε Γιαννη?Τα δοκιμασες καθολου στο δρομο η περιμενεις για πιστα? :D

k7600
27/06/2008, 19:49
κοιτα Νικο , δεν τα δοκιμασα γιατι ειναι ακομα καινουρια και πρεπει να στρωθει το λαστιχο οποτε δεν τα ζωρισα για να σου πω την αληθεια . Παντως εχω παθει πλακα με την κορωνα τους . Το μηχανακι πλαγιαζει για πλακα .

NikosKK
27/06/2008, 19:50
Φανταζομαι :D Kανα βολτακι ποτε θα κανονισουμε?

JIMK7
27/06/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
κοιτα Νικο , δεν τα δοκιμασα γιατι ειναι ακομα καινουρια και πρεπει να στρωθει το λαστιχο οποτε δεν τα ζωρισα για να σου πω την αληθεια . Παντως εχω παθει πλακα με την κορωνα τους . Το μηχανακι πλαγιαζει για πλακα .


Tι στρωσιμο θελουν ρε συ :confused: αγωνιστικα λαστιχα ειναι :winka:
πηγαινε και αλλαξε τους τα φωτα τωρα που ειναι αρχη (ειναι στα καλυτερα τους) γιατι μετα απο κρυο ζεστη αλλαζουν τα χαραχτηριστικα τους και χανουν αποδοση :winka:

DrIoannis
27/06/2008, 19:59
Μια παρατήρηση
Tα slick δεν θέλουν στρώσιμο.Στην αρχή έως και την μέση της διάρκειας ζωής τους έχουν καλύτερο κράτημα.Απλά ευχαριστήσου τα τώρα που είναι στα καλά τους γιατί οι θερμικοί κύκλοι είναι ορισμένοι(πολύ λιγότεροι από ένα "δρομίσιο" λάστιχο).

k7600
27/06/2008, 20:22
λαθος διατυπωση sorry , απλα να φυγει αυτη η γυαλαδα .

k7600
28/06/2008, 17:58
οποιος ενδιαφερεται πουλαω τα αλλα λαστιχα ( bridgestone bt 014 ) με μολις 2.200 χλμ.
τιμη 100 Ε.

adrenalin
10/07/2008, 13:21
Επειδη νομιζω οτι τελικα ολοι θελουμε slick λογω εμφανισης ,υπαρχουν λαστχα δρομου χωρις χαραξη???

byron
10/07/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
Επειδη νομιζω οτι τελικα ολοι θελουμε slick λογω εμφανισης ,υπαρχουν λαστχα δρομου χωρις χαραξη???


:rolleyes:

Ότι να ΄ναι ....:sad:

adrenalin
10/07/2008, 13:32
Ε οχι και οτι να ναι! ΟΚ ναι εχουν πλεονεκτηματα τα slick αλλα στο δρομο δεν βγαζουν χιλιομετρα( αποσταση).Να εχεις ενα ζευγαρι για πιστα νομιζω ειναι πιο λογικο απτο να τα κυκλοφορεις στο δρομο , τωρα λεω εγω τωρα ΛΕΩ ! Μηπως ο λογος που θελουμε slick στις μηχανες μας (οκ εχουν και πιο καλη προσφυση) ειναι λογω εμφανισης......ΛΕΩ....!

T.R.E
10/07/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
Ε οχι και οτι να ναι! ΟΚ ναι εχουν πλεονεκτηματα τα slick αλλα στο δρομο δεν βγαζουν χιλιομετρα( αποσταση).Να εχεις ενα ζευγαρι για πιστα νομιζω ειναι πιο λογικο απτο να τα κυκλοφορεις στο δρομο , τωρα λεω εγω τωρα ΛΕΩ ! Μηπως ο λογος που θελουμε slick στις μηχανες μας (οκ εχουν και πιο καλη προσφυση) ειναι λογω εμφανισης......ΛΕΩ....!


Aν θες εχω ενα ζευγαρι BT-002 RS με περιπου 7.000χλμ,απο εμφανιση σκιζουν ειναι σλικ πλεον! :D :D

k7600
10/07/2008, 18:26
παιδια δυστηχως οπως γνωριζεται πουλαω την μηχανη μου , εδω και 3 εβδομαδες ενας φιλος ειχε ενα ατυχημα , απο τοτε δεν μπορω να δειξω εμπιστοσυνη στο μηχανακι μου και σε μενα , οποτε το πουλαω . Νομιζα οτι αν εβαζα slick θα με βοηθουσε ψυχολογικα να το ξεπερασω αλλα τιποτα . Οποτε πουλαω ξεχωριστα τα slick ( pirelli superbike 120/70/17 kai 180/55/17 ), εχουν κανει ακριβως 22 xlm (απ τον Περιστερα μεχρι το σπιτι μου ) , ειναι πραγματικα ολοκαινουρια , αλλωστε υπαρχει και το σχετικο Post για το ποτε τα εβαλα και με τι χλμ. . Οποιος ενδιαφερεται τα δεινω 200 Ε . Ειναι πραγματικα απατητα .

nktR
10/07/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
Επειδη νομιζω οτι τελικα ολοι θελουμε slick λογω εμφανισης ,υπαρχουν λαστχα δρομου χωρις χαραξη???

έβγαζε η Michelin αλλά σταμάτησε την παραγωγή τους το 2007:(

το καλύτερο λάστιχο σε δούλεμα και απίστευτη διάρκεια !!!

Michelin Pilot track days και μόνο σε 180 και τα πέρναμε και 290 ευρώ !!!!

stratosZX10
10/07/2008, 21:57
ενα 600cc ακομα και μεσα στην πιστα, αν δεν γυρναει πολυ γρηγορα(πχ γυρω στο 1.27-28 στις σερρες) δεν χρειαζεται slick γιατι τα 600αρια δεν εχουν ουτε το βαρος ουτε την δυναμη να ζεστανουν το σλικ. αν ειναι ζεσταμένο με κουβέρτες τότε θα χάσει την θερμοκρασία του.

καλυτερα ειναι τα semislick....

T.R.E
11/07/2008, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
ενα 600cc ακομα και μεσα στην πιστα, αν δεν γυρναει πολυ γρηγορα(πχ γυρω στο 1.27-28 στις σερρες) δεν χρειαζεται slick γιατι τα 600αρια δεν εχουν ουτε το βαρος ουτε την δυναμη να ζεστανουν το σλικ. αν ειναι ζεσταμένο με κουβέρτες τότε θα χάσει την θερμοκρασία του.

καλυτερα ειναι τα semislick....


Σιγουρα? Και ποση διαφορα στο βαρος εχουν τα 600 απ'τα 1000? 10 κιλα? Σιγα μην ειναι διαφορα αυτη για να μην ζεσταθουν τα λαστιχα... :beer:

Ασε που στις Σερρες,ολα ζεσταινονται... :lol: :lol:

stratosZX10
11/07/2008, 02:05
πίστεψε με οτι εχουν διαφορά.... και δεν εννοώ μόνο την διαφορά στα κιλά. αλλά και
την διαφορά στο πόσο κάθεται το πίσω μέρος κατα την διάρκεια της επιτάχυνσης....
η διαφορά στην δύναμη είναι πολύ μεγάλη...