PDA

View Full Version : Ράλι Ντακάρ,



DUKASII
18/01/2005, 09:27
Ο Γάλλος Cyril Despres της Gauloises KTM είναι ο νικητής του φετινού Ράλι Ντακάρ, το οποίο ολοκληρώθηκε χθες. Ο Despres ήταν πρώτος με διαφορά στη γενική βαθμολογία και δεν έχασε τη πρώτη θέση παρόλο που στο τελευταίο σκέλος της διαδρομής τερμάτισε 16ος. Αυτή ήταν η πρώτη του νίκη σε Ντακάρ.







Οι ικανότητες του γάλλου αναβάτη φάνηκαν από την πρώτη φάση της διοργάνωσης, στην οποία τερμάτισε δεύτερος. Επιπλέον, οι θέσεις του στους υπόλοιπους αγώνες ήταν ιδιαίτερα καλές, δίνοντάς του την ευκαιρία να κρατήσει το προβάδισμα στη γενική κατάταξη. Δεύτερος στη γενική κατάταξη, μετά την ολοκλήρωση και της τελευταίας φάσης είναι ο Marc Coma, ο οποίος συμμετείχε για δεύτερη φορά σε Ράλι Ντακάρ. Η διαφορά του από τον πρωταθλητή Despres ήταν 9 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα. Κι ενώ οι πρώτες δύο θέσεις κρίθηκαν με μεγάλη διαφορά, η ανάδειξη του τρίτου ήταν ένα θρίλερ. Συγκεκριμένα οι δύο ανταγωνιστές για την τρίτη θέση στο βάθρο ήταν ο Alfie Cox και ο Isidre Esteve Pujol, με τον πρώτο να κερδίζει με μόλις 22 δευτερόλεπτα διαφορά. Τέλος, στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης βρέθηκε ο David Fretigne της Yamaha, ο οποίος κατάφερε να τερματίσει πρώτος σε τρεις διαδρομές. Ικανοποιητική ήταν και η θέση του μοναδικού Έλληνα αναβάτη, του Βασίλη Ορφανού, ο οποίος κατέλαβε την 49η θέση της γενικής κατάταξης με συνολικό χρόνο 23:38:30. Για την ιστορία, σας αναφέρουμε ότι στις δύο τελευταίες φάσεις πριν τον τερματισμό στο Ντακάρ, πρώτοι τερμάτισαν ο Jean De Azevedo και ο Cyril Despres, στην 14η και 15η φάση της διοργάνωσης, αντίστοιχα.

Tigas
18/01/2005, 09:45
ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ(ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΦΑΝΟ ΜΙΛΑΩ)

STOYBI
18/01/2005, 19:49
DUKASII
<<<Ικανοποιητική ήταν και η θέση του μοναδικού Έλληνα αναβάτη, του Βασίλη Ορφανού, ο οποίος κατέλαβε την 49η θέση της γενικής κατάταξης με συνολικό χρόνο 23:38:30>>>:sick: :sick:

Μπα κακη την βλεπω εγω την θεση!!!:hypnotize Ξερεις ποσοι ελληνες οδηγαρες εντουρο θα επαιρναν καλλυτερη θεση στο ντακαρ???:D Συνηθως να μου πεις στο παγκοσμιο εντουρο που γινετε στην χωρα μας λαβαινουν κανονικα τα τετοια μου μιας και αρχιζουν να μετρανε πρωτιες μολις τερματισει ο τελευταιος ξενος ιδιωτης οδηγος αλλα αυτο δεν και πολυ σημασια!!!!:winka: