PDA

View Full Version : Ασφάλειες κλοπής μοτό



SPORAKIAS
01/06/2007, 13:19
Edit: byr0n. H συζήτηση διαχωρίστηκε από το αρχικό θέμα της κλοπής ενός GSXR



σκατα....:mad:

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι κατοχοι μηχανων δεν πανε να κανουν ασφαλεια κλοπης....

αφου ξερουν οτι ειναι πανεκολο να στην κλεψουν....

δωσε ρε πουστη μου πεντε φραγκα παραπανω να εχεις (περιπου) το κεφαλι σου ησυχο...:(

εμενα μπαινει μεσα στο σπιτι ,εχω συναγερμο, παντα την εχω διπλα μου οπου και να παω και παλι εχω ασφαλεια....

προσοχη ρε μαγκες...

nikmak3
01/06/2007, 14:12
h ασφαλεια κλοπης ειναι μεγαλη υποθεση....πας καπου και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...αληθεια εχετε ακουσει απο καποιον γνωστο σας να ειχε ασφαλεια κλοπης<πχ interamerikan> na του την εκλεψαν και τι τελικα πηρε πισω και εαν πηρε κατι;.....ετσι απο περιεργεια ρωταω:sun:

SPORAKIAS
01/06/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
h ασφαλεια κλοπης ειναι μεγαλη υποθεση....πας καπου και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...αληθεια εχετε ακουσει απο καποιον γνωστο σας να ειχε ασφαλεια κλοπης<πχ interamerikan> na του την εκλεψαν και τι τελικα πηρε πισω και εαν πηρε κατι;.....ετσι απο περιεργεια ρωταω:sun:

ο ξαδερφος μου και ο κολλητος μου....:smokin:

βεβαια με μια μειωση της ταξης του 10%(σου δινουν τα λεφτα που κανει η μηχανη της εποχη που στην κλεψαν και οχι για ποσο την εχεις ασφαλισει)...

αν πηγαινεις καθε χρονο και κανεις αναπροσαρμογη του ασφαλιστρου (οπως κανω) δεν χανεις λεφτα...:winka:

nikmak3
01/06/2007, 14:35
μιλαμε ομως μετα απο 3 μηνες θα τα παρεις και εαν δεν εχει βρεθει τιποτα απο την μηχανη σωστα;

SPORAKIAS
01/06/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
μιλαμε ομως μετα απο 3 μηνες θα τα παρεις και εαν δεν εχει βρεθει τιποτα απο την μηχανη σωστα;

αν δεν βρεθει το πλαισιο ή ο κινητηρας που αποδεικνυει οτι ειναι η μηχανη σου...κατα τα αλλα σωστος....

στις μηχανες δεν μπορουν να σου κανουν μερικη κλοπη....

blueblack
02/06/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
αν δεν βρεθει το πλαισιο ή ο κινητηρας που αποδεικνυει οτι ειναι η μηχανη σου...κατα τα αλλα σωστος....

στις μηχανες δεν μπορουν να σου κανουν μερικη κλοπη....


ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ.............ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ........


Μερική κλοπή....?????????


Δηλαδή άμα στή σηκώσουν ,καί ξαναβρείς ......ΜΠΑΖΑ..........μέ άριθμό πλαισίου ή κινητήρα...
ΠΑΠΑΛΑ......??????????

Δέν είναι δίκαιο..........!!!!!!!!

Έπίσης άν τήν άσφαλίσεις τό Γενάρη γιά 10000 παράδειγμα καί πληρώσεις τά άσφάλιστρα
γιά αύτό τό ποσό...........ΑΝ........
στήν κλέψουν μετά άπό δέκα μήνες θά σού πούν ,πάρε τώρα μείον 10%.....ή καί μείον
τό πόσο κάνει τό Νοέμβριο...????????
Κοινώς πάρε νά μήν πώ τί.........!!!!!!!!!!!!!!
Καί τρείς μήνες μετά....??????

Όταν άσφαλίζω κάτι γιά κάποιο ποσό ,μέχρι τό έπόμενο συμβόλαιο....ΤΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ..
ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.........ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ + ΟΛΙΚΗ.........άλλιώς ρώσσικη ρουλέττα....!!!!!!!!

:wave2:

SPORAKIAS
03/06/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ.............ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ........


Μερική κλοπή....?????????

δεν σου κανουν μερικη κλοπη γιατι ειναι πανευκολο αν σου κλεψουν περιφεριακα απο την μηχανη και θα ηταν αναγκαζμενη η αφαλεια να στα πληρωνει...π.χ αν σου κλεβαν τους καθρεπτες μια φορα το μηνα θα ηταν αναγκαζμενη να στους πληρωνει συνεχεια...κουφο παραδειγμα αλλα ετσι σκεφτονται....

Δηλαδή άμα στή σηκώσουν ,καί ξαναβρείς ......ΜΠΑΖΑ..........μέ άριθμό πλαισίου ή κινητήρα...
ΠΑΠΑΛΑ......??????????

ναι

Δέν είναι δίκαιο..........!!!!!!!!

συμφωνω

Έπίσης άν τήν άσφαλίσεις τό Γενάρη γιά 10000 παράδειγμα καί πληρώσεις τά άσφάλιστρα
γιά αύτό τό ποσό...........ΑΝ........
στήν κλέψουν μετά άπό δέκα μήνες θά σού πούν ,πάρε τώρα μείον 10%.....ή καί μείον
τό πόσο κάνει τό Νοέμβριο...????????
Κοινώς πάρε νά μήν πώ τί.........!!!!!!!!!!!!!!
Καί τρείς μήνες μετά....??????

και παλι συμφωνω...αλλα αφου τους εχει δωσει αυτο το πατημα το κρατος το εκμεταλευονται...γι'αυτο και εγω κανω καθε χρονο αναπροσαρμογη στο συμβολαιο ωστε να μην χανω λεφτα απο τα παραπανω ασφαλιστρα....μονο αυτο μπορουμε να κανουμε...

Όταν άσφαλίζω κάτι γιά κάποιο ποσό ,μέχρι τό έπόμενο συμβόλαιο....ΤΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ..
ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.........ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ + ΟΛΙΚΗ.........άλλιώς ρώσσικη ρουλέττα....!!!!!!!!

και ματα παλι συμφωνω...αλλα...:rolleyes:

:wave2:

o_gavros
03/06/2007, 15:26
γουότ ντου γιου μιν μπάι δε τερμ "αναπροσαρμογή" φίλε Σποράκια?

Κάθε χρόνο δηλαδή ανεβάζεις τα ασφάλιστρα σου έτσι ώστε να έχεις λαμβάνειν την αρχική αξία της μηχανής?

SPORAKIAS
03/06/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
γουότ ντου γιου μιν μπάι δε τερμ "αναπροσαρμογή" φίλε Σποράκια?

Κάθε χρόνο δηλαδή ανεβάζεις τα ασφάλιστρα σου έτσι ώστε να έχεις λαμβάνειν την αρχική αξία της μηχανής?

καθε χρονο επειδη πεφτει η τιμη της μηχανης ...ριχνω και εγω το ασφαλιστρο βαση της τρεχουσας τιμης...:winka:

blueblack
03/06/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS



ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠ'ΟΨΙΝ........ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ.......

Άξίζει τόν κόπο νά τούς σκάμε 600 τό χρόνο ή ρισκάρουμε...????
Γιατί καί μέ τήν άσφάλεια πάλι ρισκάρουμε ,άπλά τό ρίσκο είναι μικρότερο...!!

Τά κολπάκια καί τά τρύκ είναι γιά νά δώσουν όσο λιγώτερα γίνεται....
Άν θέλανε οί άσφαλιστές θά μπορούσαν νά βάλουν όρο ότι άν λείψει ένα
περιφερειακό μόνο καί τίποτε άλλο δέν θά άποζημιώνεται......

Δέν βλέπω βέβαια πόσο πιό δύσκολο είναι νά σηκώσεις δύο τελικά έξατμίσεων
πού κοστίζουν 1000-1500 εύρώ,άπό...................
4 ζαντολάστιχα πού κάνουν ίσως καί παραπάνω.........!!!!!!!
Φυσικά καί δέν έχω δεί κλέφτες μηχανών νά έκτίθενται προσπαθώντας νά
πάρουν περιφερειακό.........άλλος είναι ό καημός μας,μή πάμε καί δέ βρούμε
τίποτε......!!!!!!!!!!!!!!
Θεωρώ πώς έξαντλούν καί τήν τελευταία έλπίδα νά μάς δώσουν τά λεφτά μας..

Καί έκείνο πού μέ κάνει άκόμα ποιό δύσπιστο είναι ότι οί μεγάλοι
άσφαλιστικοί όμιλοι..........ΔΕ ΜΠΗΚΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ..............
Ποιός άσφαλίζει μοτό....??????
Ό έξής ένας............!!!!!!!!!
Στό έξωτερικό άσφαλίζουν οί πάντες,όλοι οί μεγάλοι μέ τά μεγάλα άποθεματικά

Προσωπικά ρισκάρω .........καί περιμένω νά γίνει κοινής άποδοχής άπό όλες
τίς έταιρείες ή άσφάλεια τών μηχανών καί μέ όλους τούς όρους όπως τών
αύτοκινήτων.........!!!!!!!!!!!


:wave2:

SPORAKIAS
03/06/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠ'ΟΨΙΝ........ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ.......

Άξίζει τόν κόπο νά τούς σκάμε 600 τό χρόνο ή ρισκάρουμε...????
Γιατί καί μέ τήν άσφάλεια πάλι ρισκάρουμε ,άπλά τό ρίσκο είναι μικρότερο...!!

Τά κολπάκια καί τά τρύκ είναι γιά νά δώσουν όσο λιγώτερα γίνεται....
Άν θέλανε οί άσφαλιστές θά μπορούσαν νά βάλουν όρο ότι άν λείψει ένα
περιφερειακό μόνο καί τίποτε άλλο δέν θά άποζημιώνεται......

Δέν βλέπω βέβαια πόσο πιό δύσκολο είναι νά σηκώσεις δύο τελικά έξατμίσεων
πού κοστίζουν 1000-1500 εύρώ,άπό...................
4 ζαντολάστιχα πού κάνουν ίσως καί παραπάνω.........!!!!!!!
Φυσικά καί δέν έχω δεί κλέφτες μηχανών νά έκτίθενται προσπαθώντας νά
πάρουν περιφερειακό.........άλλος είναι ό καημός μας,μή πάμε καί δέ βρούμε
τίποτε......!!!!!!!!!!!!!!
Θεωρώ πώς έξαντλούν καί τήν τελευταία έλπίδα νά μάς δώσουν τά λεφτά μας..

Καί έκείνο πού μέ κάνει άκόμα ποιό δύσπιστο είναι ότι οί μεγάλοι
άσφαλιστικοί όμιλοι..........ΔΕ ΜΠΗΚΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ..............
Ποιός άσφαλίζει μοτό....??????
Ό έξής ένας............!!!!!!!!!
Στό έξωτερικό άσφαλίζουν οί πάντες,όλοι οί μεγάλοι μέ τά μεγάλα άποθεματικά

Προσωπικά ρισκάρω .........καί περιμένω νά γίνει κοινής άποδοχής άπό όλες
τίς έταιρείες ή άσφάλεια τών μηχανών καί μέ όλους τούς όρους όπως τών
αύτοκινήτων.........!!!!!!!!!!!


:wave2:

δεν λεω οτι εχεις αδικο...αλλα απο το να μην παρω τπτ καλα ειναι να τα παρω εστω και με ενα -10%...

το οτι δεν ασφαλειζουν ολες.... πιστευω πως ειναι θεμα οτι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αποζημιωσεις....δλδ η τσεπη τους....

βλεπεις δεν μεινανε και πολλες μετα τα τελευταια γεγονοτα με τα αποθεματικα....μονο κατι πρακτορεια....:lol:

2-3 που ξερω παντως ασφαλειζουν μεχρι και 100% στην τιμη της μηχανης αμα ειναι καινουρια....

blueblack
03/06/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
δεν λεω οτι εχεις αδικο...αλλα απο το να μην παρω τπτ καλα ειναι να τα παρω εστω και με ενα -10%...

το οτι δεν ασφαλειζουν ολες.... πιστευω πως ειναι θεμα οτι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις αποζημιωσεις....δλδ η τσεπη τους....

βλεπεις δεν μεινανε και πολλες μετα τα τελευταια γεγονοτα με τα αποθεματικα....μονο κατι πρακτορεια....:lol:

2-3 που ξερω παντως ασφαλειζουν μεχρι και 100% στην τιμη της μηχανης αμα ειναι καινουρια....


KAI TA....................


Μεταχειρισμένα μας........????
Άν θές γράψε ή στείλε μου σέ Π.Μ. αύτές τίς δύο-τρείς.........γιατί έγώ βρήκα
μόνο μία........!!!!!!!!!
Έπειδή πήρα καινούριο ,ίσως τό σκεφτώ....!!!!!!!!!!!


:wave2:

SPORAKIAS
03/06/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
KAI TA....................


Μεταχειρισμένα μας........????

ο κολλητος μου που πηρε tdm μεταχειρισμενο μεσα ομως απο την yamaha του το ασφαλεισανε για 75% τις αξιας του

Άν θές γράψε ή στείλε μου σέ Π.Μ. αύτές τίς δύο-τρείς.........γιατί έγώ βρήκα
μόνο μία........!!!!!!!!!
Έπειδή πήρα καινούριο ,ίσως τό σκεφτώ....!!!!!!!!!!!


:wave2: αυτη που εχω εγω (και αυτη μαλλον εννοεις) ειναι η ιντεραμερικαν και την εχω ασφαλεισμενη για 100% στην τιμη των 7000€(τοσο εχει περιπου τωρα) και μου παιρνει 270€ το εξαμηνο....για τις αλλες θα με παρει ο κολλητος μου(ο αλλος) που την εχει σε αλλη ασφαλιστικη να μου πει πως τη λενε και ποσα του παιρνει και θα σου πω

:wave2:

Ταξιδευτής
03/06/2007, 22:42
Παντως, ασφαλεια κλοπης ειναι οντως το μονο που μπορει να κανει κανεις για να εχει το κεφαλι του σχετικα ησυχο...

Ιρινιια, συμφωνω οτι οι ασφαλιστικες κοιτανε να σου δωσουν οσο γινεται λιγοτερα, οποτε σιγουρα ειναι δικοπο μαχαιρι η ασφαλεια κλοπης... Τα δινω τα 600+ ευρω το χρονο με κινδυνο να παρω στο τελος τα @@ μου, η δεν τα δινω αλλα τοτε με κινδυνο να κλεψουν κ να μην παρω ποτε τιποτα...

Ειλικρινα λυπαμαι τοσο πολυ το παλικαρι... Να πληρωνει δοσεις στο ετσι.... Ειναι ο εφιαλτης μου αυτο... Για αυτο οπωσδηποτε ασφαλεια κλοπης παιδια... Ειδικα στα δημοφιλη μοντελα... Σκεφτομαι οτι ισως -ΙΣΩΣ- τα λιγοτερο δημοφιλη μοντελα/μαρκες να ειναι πιο ησυχα απο τους αληταραδες...


Αλλα ρε σεις, θελω να σημειωσω κατι ακομα. Τοσο καιρο διαβαζω για κλοπες κ μια σκεψη μου τρωει το μυαλο: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ Ε Ν Α Σ ;;;;;;

Μα ρε γμτ, ΟΛΩΝ των ειδων οι κλεφτες ΚΑΠΟΙΑ στιγμη πιαστηκαν! Μα κλεφτης τραπεζων, μα κλεφτης αυτοκινητων, μα κλεφτης σπιτιων.... ΟΛΟΙ! Ε τοτε ΓΙΑΤΙ ποτε μα ΠΟΤΕ δεν εχει πιαστει ενας που κλεβει μοτο;;;; :mad: :mad: :mad:

Τωρα αν πω οτι μου βρωμαει αυτη η ιστορια θα ειμαι τρελος;;; :mad: :sick:

xampos
16/06/2007, 23:04
:evil: :evil: :evil: :sad: :sad:

στην κοινωνια που ζουμε αν εχεις υποψην σου να δωσεις φραγκα για μηχανη πρεπει να εχεις απαρετητα γκαραζ κλειστο η να υπολογισεις τα εξοδα για ενοικιασει γκαραζ

αλλιως απλα εισαι καταδικασμενος αργα η γρηγορα θα γινει

δευτερον

αν θελεις να χεις μεγαλη μηχανη θα την βγαζεις απ το γκαραζ μονο για βολτες και οχι για δουλεις και καφε . πρεπει να χεις ενα δευτερο φτηνο μηχανακι για αυτα

γαμω το κρατος :a52: :a52: :a52:

P70
22/06/2007, 11:15
Ti lete re paidia?
diladi eimai ipoxrewmenos na exw kai mia mpakatela gia na pigainoerxomai?
o filos mas pire mixani gia na voltarei!
den einai anagki epeidi einai supersport na tin vazei 2 fores to mina pista kai telos!
Ap'tin alli adianoito klepsimo!mprosta se toso kosmo?
pragmatika den mporw na katalavw pws!
Panta i logiki twn kleftwn se ayta ta pragmata einai : pame na paroume to pio apomakro, maria apo ton kosmo...Sto mati ti na prolavan na valoune?2 imerwn mixani?
Oso gia to garaz paides vlepw pleonoti an den einai kleisto pikra! mpikan prin liges meres mesa sto garaz mas gia enan kathrefti papiou...ti na pw pia?
pleon immobilaizer sinegermos crypto ktl ligo rolo paizoun...ola exoun parakamftei...
Ipomoni file isws na statheis tixeros alla diskolo...:(:a024:

gerodim
14/07/2007, 00:00
Παιδιά εγώ χωρίς παρεξήγηση έχω να πώ μόνο το εξής....
Δεν παίρνεις 15χιλιάρικα μηχανή χωρίς να την ασφαλίσεις.... εγώ πήρα με 7,7 και μου την κλέψανε. Παρά ταύτα σχεδιάζω και διακοπές και επόμενη μηχανή. Έτσι πρέπει να γίνεται. Τώρα το μόνο που έχω να πώ είναι καλό κουράγιο...

grigorisr1
14/07/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Παιδιά εγώ χωρίς παρεξήγηση έχω να πώ μόνο το εξής....
Δεν παίρνεις 15χιλιάρικα μηχανή χωρίς να την ασφαλίσεις.... εγώ πήρα με 7,7 και μου την κλέψανε. Παρά ταύτα σχεδιάζω και διακοπές και επόμενη μηχανή. Έτσι πρέπει να γίνεται. Τώρα το μόνο που έχω να πώ είναι καλό κουράγιο...


Ρε φιλε και η ασφαλεια κλοπης ειναι ψιλομαλακια.... δινεις πολλα λεφτα πρωτον... δευτερο... αμα βρουν πλεσιο ι μοτερ περνεις τα @@ σου...

Ασε το αλλο που θα κανουν σιγουρα κανα χρονο να σου δωσουν αποζημιωση και αμα....

Και ολοι οσοι τα κλεβουν... πουλανε κομματια κομματια... το ξερεις μαλλον αυτο και το πλεσιο... το πετανε τι να το κανουν....

Δλδ αμα βρουν το πλεσιο σου πεταμενο... σου δινουν το πλεσιο και σου λενε πανε φτιαξτο τωρα :wave2:

gerodim
14/07/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Ρε φιλε και η ασφαλεια κλοπης ειναι ψιλομαλακια.... δινεις πολλα λεφτα πρωτον... δευτερο... αμα βρουν πλεσιο ι μοτερ περνεις τα @@ σου...

Ασε το αλλο που θα κανουν σιγουρα κανα χρονο να σου δωσουν αποζημιωση και αμα....

Και ολοι οσοι τα κλεβουν... πουλανε κομματια κομματια... το ξερεις μαλλον αυτο και το πλεσιο... το πετανε τι να το κανουν....

Δλδ αμα βρουν το πλεσιο σου πεταμενο... σου δινουν το πλεσιο και σου λενε πανε φτιαξτο τωρα :wave2:
Δεν είναι ακιβώς έτσι τα πράγματα. Εμένα μου την κλέψανε πρώτη Ιουνίου. Μετά από επικοινωνία με την ασφαλιστική μου είπανε ότι πρώτη Σεπτέμβρη (3 μήνες) θα βγάλω και θα τους στείλω από την Αστυνομία μία βεβαίωση μή εύρεσης και 4 εργάσιμες μετά θα πάρω τα λεφτά μου. Από το ποσό που έχει βγάλει η ασφαλιστική είμαι υπέρευχαριστημένος. (καινούρια έχει 7700 - μου την κλέψανε στους 6-7 μήνες και η ασφάλεια θα μου δώσιε με το καλό 7500). Μετά από συζητήσεις με τους μπάτσους αυτοί μου ανέφεραν ότι σκέτα πλαίσια δύσκολα βρίσκονται. Γενικά μου είπαν ότι μία στις 10 μηχανές βρίσκεται και συνήθως είναι μικρή κατηγορία (παποσκουτέρια) που τα κλέψανε πιτσιρικάδες για τη βόλτα τους. Θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι καλές. Και κάτι ακόμα. Η ασφαλιστική εφόσον δεν υπάρχει εκρεμμούσα νομική διαδικασία ΔΕΝ μπορεί να σου καθυστερήσει την πληρωμή. Παιδιά χωρίς να θέλω να τους υπερασπιστώ (και ελπίζω να μη γίνει τίποτα και να αλλάξω γνώμη) οι ασφαλιστικές δεν είναι όπως ήτανε το 90.

grigorisr1
14/07/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Δεν είναι ακιβώς έτσι τα πράγματα. Εμένα μου την κλέψανε πρώτη Ιουνίου. Μετά από επικοινωνία με την ασφαλιστική μου είπανε ότι πρώτη Σεπτέμβρη (3 μήνες) θα βγάλω και θα τους στείλω από την Αστυνομία μία βεβαίωση μή εύρεσης και 4 εργάσιμες μετά θα πάρω τα λεφτά μου. Από το ποσό που έχει βγάλει η ασφαλιστική είμαι υπέρευχαριστημένος. (καινούρια έχει 7700 - μου την κλέψανε στους 6-7 μήνες και η ασφάλεια θα μου δώσιε με το καλό 7500). Μετά από συζητήσεις με τους μπάτσους αυτοί μου ανέφεραν ότι σκέτα πλαίσια δύσκολα βρίσκονται. Γενικά μου είπαν ότι μία στις 10 μηχανές βρίσκεται και συνήθως είναι μικρή κατηγορία (παποσκουτέρια) που τα κλέψανε πιτσιρικάδες για τη βόλτα τους. Θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι καλές. Και κάτι ακόμα. Η ασφαλιστική εφόσον δεν υπάρχει εκρεμμούσα νομική διαδικασία ΔΕΝ μπορεί να σου καθυστερήσει την πληρωμή. Παιδιά χωρίς να θέλω να τους υπερασπιστώ (και ελπίζω να μη γίνει τίποτα και να αλλάξω γνώμη) οι ασφαλιστικές δεν είναι όπως ήτανε το 90.

μονο ι interamerican κανει ασφαλεια κλοπης νομιζω?

gerodim
14/07/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
μονο ι interamerican κανει ασφαλεια κλοπης νομιζω?

Και η AIG.

Επίσης ο packo έκανε ασφάλεια κλοπής από την Εθνική (κατ'εξαίρεσην βέβαια - με conne)

SPORAKIAS
14/07/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Δεν είναι ακιβώς έτσι τα πράγματα. Εμένα μου την κλέψανε πρώτη Ιουνίου. Μετά από επικοινωνία με την ασφαλιστική μου είπανε ότι πρώτη Σεπτέμβρη (3 μήνες) θα βγάλω και θα τους στείλω από την Αστυνομία μία βεβαίωση μή εύρεσης και 4 εργάσιμες μετά θα πάρω τα λεφτά μου. Από το ποσό που έχει βγάλει η ασφαλιστική είμαι υπέρευχαριστημένος. (καινούρια έχει 7700 - μου την κλέψανε στους 6-7 μήνες και η ασφάλεια θα μου δώσιε με το καλό 7500). Μετά από συζητήσεις με τους μπάτσους αυτοί μου ανέφεραν ότι σκέτα πλαίσια δύσκολα βρίσκονται. Γενικά μου είπαν ότι μία στις 10 μηχανές βρίσκεται και συνήθως είναι μικρή κατηγορία (παποσκουτέρια) που τα κλέψανε πιτσιρικάδες για τη βόλτα τους. Θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι καλές. Και κάτι ακόμα. Η ασφαλιστική εφόσον δεν υπάρχει εκρεμμούσα νομική διαδικασία ΔΕΝ μπορεί να σου καθυστερήσει την πληρωμή. Παιδιά χωρίς να θέλω να τους υπερασπιστώ (και ελπίζω να μη γίνει τίποτα και να αλλάξω γνώμη) οι ασφαλιστικές δεν είναι όπως ήτανε το 90.

+636 σε οτι ειπε ο φιλος...

και του ξαδερφου μου(R1)...αλλα και του κολλητου μου(ΤDM900)...ασφαλισμενα και τα δυο ιντεραμερικαν τους τα δωσανε τα λεφτα μετα απο ακριβως 3 μηνες με μια μειωση τη ταξης του 1200-1500€....λογω παλαιοτητας...(τους τα κλεψαν 1,5 χρονο περιπου μετα την αγορα)...

τωρα να βρεθει το πλαισιο ή το καρτερ ειναι παρα πολυ σπανιο...πρεπει να εισδαι πολυ καντεμης...

:wave2:

grigorisr1
14/07/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
+636 σε οτι ειπε ο φιλος...

και του ξαδερφου μου(R1)...αλλα και του κολλητου μου(ΤDM900)...ασφαλισμενα και τα δυο ιντεραμερικαν τους τα δωσανε τα λεφτα μετα απο ακριβως 3 μηνες με μια μειωση τη ταξης του 1200-1500€....λογω παλαιοτητας...(τους τα κλεψαν 1,5 χρονο περιπου μετα την αγορα)...

τωρα να βρεθει το πλαισιο ή το καρτερ ειναι παρα πολυ σπανιο...πρεπει να εισδαι πολυ καντεμης...

:wave2:


Χμμμ κοιτα να δεις που με πεισατε να κανω ασφαλεια κλοπης :D

Ποσο πανε περιπου ξερετε? για 1000αρι

SPORAKIAS
14/07/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Χμμμ κοιτα να δεις που με πεισατε να κανω ασφαλεια κλοπης :D

Ποσο πανε περιπου ξερετε? για 1000αρι

εγω στο δικο μου οταν την εκανα το 2004 για το 636 '04 με τιμη 10,500 ειχε 320 το εξαμηνο...

φετος εκανα αναπροσαρμογη (δεν υπηρχε περιπτωση να παρω 10,500...λογω της παλαιοτητας που λεμε) και την εχω ασφαλισει για 7,500 και δινω 275...

η τιμη ειναι αναλογη με τη ποσο θες να την ασφαλισεις...:wave2:

παντως γρηγορη αξιζει...εχεις εν μερει το κεφαλι σου ησυχο....

θα πονεσεις ψυχολογικα αν στην φανε (κτυπα ξυλο) αλλα δεν θα πονεσει η τσεπη σου...:winka:

grigorisr1
14/07/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
εγω στο δικο μου οταν την εκανα το 2004 για το 636 '04 με τιμη 10,500 ειχε 320 το εξαμηνο...

φετος εκανα αναπροσαρμογη (δεν υπηρχε περιπτωση να παρω 10,500...λογω της παλαιοτητας που λεμε) και την εχω ασφαλισει για 7,500 και δινω 275...

η τιμη ειναι αναλογη με τη ποσο θες να την ασφαλισεις...:wave2:

παντως γρηγορη αξιζει...εχεις εν μερει το κεφαλι σου ησυχο....

θα πονεσεις ψυχολογικα αν στην φανε (κτυπα ξυλο) αλλα δεν θα πονεσει η τσεπη σου...:winka:


Γινεται και 6μηνη?

Εμενα γιατι μερικοι μου ειπαν μονο για χρονο....

Να δωσεις 300-350 ενταξει παλευεται αλλα 600-700 με τι μια ειναι λιγο δισκολα.

SPORAKIAS
14/07/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Γινεται και 6μηνη?

Εμενα γιατι μερικοι μου ειπαν μονο για χρονο....

Να δωσεις 300-350 ενταξει παλευεται αλλα 600-700 με τι μια ειναι λιγο δισκολα.

ναι γινετε... :winka:

cartman
14/09/2007, 15:36
Παιδιά εμένα μου είπαν ότι μόνο ΜΙΑ εταιρία κάνει ασφάλειες μηχανής και ότι είναι πολύ ακριβή σε σημείο να μην συμφέρει, εκτός βέβαια άν έχεις πανάκριβο μηχάνημα. Αληθεύει αυτό?

grigorisr1
14/09/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά εμένα μου είπαν ότι μόνο ΜΙΑ εταιρία κάνει ασφάλειες μηχανής και ότι είναι πολύ ακριβή σε σημείο να μην συμφέρει, εκτός βέβαια άν έχεις πανάκριβο μηχάνημα. Αληθεύει αυτό?


σε ολα τα μηχανακια γινεται να κανεις ;)

red_monster
06/10/2007, 14:51
Aυτο που είπε ένας φίλος για δεύτερα κλειδια δεν είναι απίθανο
Στη γειτονία μου γνωστος μηχανέμπορος εψαχνε πιτσιρικάδες για αυτη τη δουλεια.Πούλαγε τη μηχανη και μες τη εβδομάδα την "ξαναέπερνε" και πάντα μόνο για ανταλλακτικα...
Φίλε ψάχτο, όλα είναι πιθανά

McTalas
06/10/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά εμένα μου είπαν ότι μόνο ΜΙΑ εταιρία κάνει ασφάλειες μηχανής και ότι είναι πολύ ακριβή σε σημείο να μην συμφέρει, εκτός βέβαια άν έχεις πανάκριβο μηχάνημα. Αληθεύει αυτό?

Οι εταιρειες που ασφαλιζουν κατα κλοπης ειναι οι INTERAMERICAN(με το κομπλε πακετο στα 530€/ετος)

και η ΕΘΝΙΚΗ (δεν ξερω κοστος)

αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ η κλοπη ειναι μονο ολικη.και χωρις μικτη ασφαλεια!!!

Η μοναδικη εταιρεια που μπορει να δωσει και μερικη ασφαλεια κλοπης ειναι η ΕΘΝΙΚΗ και αυτο με πολυ μεγαλο βυσμα και με την προυποθεση να γινει και ασφαλεια ζωης.

η INTERAMERICAN σε μια ασφαλεια μοτο με ολικη αφαλεια κλοπης(οχι μερικη)κκαι μικτη κοστιζει 750€/εξαμηνο !!!:eyepop:

κοστολογηση μοτο 8.200€

αυτα.

kazman
07/10/2007, 18:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΛΟΠΗΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟ??????????????

bartlal
08/10/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazman
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΛΟΠΗΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟ??????????????

ρε μεγαλε, διαβασε ΑΚΡΙΒΩΣ απο πανω σου τι γραφει... ημαρτον!

m1ke
08/10/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Οι εταιρειες που ασφαλιζουν κατα κλοπης ειναι οι INTERAMERICAN(με το κομπλε πακετο στα 530€/ετος)

και η ΕΘΝΙΚΗ (δεν ξερω κοστος)

αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ η κλοπη ειναι μονο ολικη.και χωρις μικτη ασφαλεια!!!

Η μοναδικη εταιρεια που μπορει να δωσει και μερικη ασφαλεια κλοπης ειναι η ΕΘΝΙΚΗ και αυτο με πολυ μεγαλο βυσμα και με την προυποθεση να γινει και ασφαλεια ζωης.

η INTERAMERICAN σε μια ασφαλεια μοτο με ολικη αφαλεια κλοπης(οχι μερικη)κκαι μικτη κοστιζει 750€/εξαμηνο !!!:eyepop:

κοστολογηση μοτο 8.200€

αυτα.

Εγώ έχω κάνει κλοπής στην Interamerican παρόλο που έχω τη μοτό σε γκαράζ φυλασσόμενο. Για 8500 αξία πληρώνω συνολικά 280 το εξάμηνο για ολική κλοπή μόνο (όχι μερική ή μικτή).
Η Εθνική θα ήταν στις επιλογές μου αν δεν ήταν τόσο κόμπλες όταν είναι να σε πληρώσουν.

nickald
08/10/2007, 15:24
Gia to GSR mou me synoliko asfalizomeno poso 7450 kai ola ta komfor plirono 350e to xrono.

To poso psiloeksartate kai apo to peri8orio kerdous poy 8elei o ka8e praktoras.

P.s. Interamerican to exo asfalismeno

antonis21
14/10/2007, 11:54
350 ευρω τον χρονο για ασφαλεια ολικης κλοπης?
Πολυ καλη τιμη..
Εγω για 7600 ευρω της αξιας της μηχανής μαζί με οδικη βοηθεια, ολική κλοπή, πυρκαγιά, καιρικά φαινόμενα, διαδηλώσεις κτλ δινω 238 ευρω το εξάμηνο.

SPEED LOVER
22/10/2007, 10:46
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΦΡΥΚΗ. ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΓΜΤ. ΔΗΛΑΔΗ Η ΘΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ Η ΘΑ ΤΑ ΚΛΑΙΜΕ .ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΔΟΛΟΦΩΝΟΣ.
ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΣΠΑΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΣΚΥΛΟΦΑΤΣΑΣ ΚΙΝΕΙΤΕ ΥΠΟΠΤΑ ΘΑ ΦΤΑΙΜΕ?

Akatanomastos
27/10/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPEED LOVER

ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΠΑΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΣΚΥΛΟΦΑΤΣΑΣ ΚΙΝΕΙΤΕ ΥΠΟΠΤΑ ΘΑ ΦΤΑΙΜΕ?

:confused: :confused:

Baggelhs20
29/10/2007, 01:31
προσοχη σ ολους γιατι κυκλοφορανε πολλα κλεφτρονια

stvr1
29/10/2007, 17:11
Συγκεκριμένα περί ασφάλειας κλοπής Interamerican:

260 Ευρώ το εξάμηνο για TDM 900
320 Ευρώ το εξάμηνο για R1

Τα τιμολόγιά τους έγραφαν 8.800 για το TDM και 13.000 για το R1 καθώς τα πήρα με έκπτωση.
Κάθε χρόνο η αξία που καλύπτουν πέφτει αλλά όχι και το ασφάληστρο αν δεν το ζητήσεις!!!!! Γι' αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ να ζητάτε πάντα πρίν πληρώσετε να σας πούν την αξία που καλύπτουν και αναπροσαρμογή, διότι δεν το κάνουν αυτόματα τα λαμόγια (όπως στα αυτοκίνητα) και μπορεί να πληρώνεις το ίδιο ασφάληστρο μετα από λίγα χρόνια και να σου καλύπτουν τα μισά λεφτά!!!!:mad:

orangefactor
04/11/2007, 20:14
paidia to nou mas giati den paei allo ayth h katastash.gnwstou mou tou fagane olokainourgio sxv 5.5(den to eixe kan mia vdomada!)k tha plhrwnei gia 3 xronia tzamba.
egw gia to 690 dinw 330 to examhno sthn interamerikan

JIMK7
11/11/2007, 23:18
Μέχρι τώρα μου έχουν κλέψει ένα μικρό μηχανάκι :confused: αλλά να δίνω και ένα σωρό λεφτά στους άλλους κλέφτες και αν και εφόσον μήπως το ξαναχάσω:mad: εεε όχι φτάνει πια δεν θα πετύχω ποτέ κανένα λαμόγιο που θα μου πάει:a26: :a021: :a26: :a26: :a26: το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας γράψουν οι εφημερίδες :mad:

mats8282
11/11/2007, 23:19
Στην Ιντεραμερικαν πεφτουν τα ασφαλιστρα μαζι με την αξια.

Ζεύκας
11/11/2007, 23:28
γίνεται να κάνεις μικτή ασφάλεια χωρίς ασφάλεια κλοπής?

mats8282
11/11/2007, 23:30
Οχι,ειναι πακετο.Πανακριβο.Θυμαμαι πανω απο 1000/εξαμηνο για Κ5 καινουργιο τοτε.



99% γτ σταματησα να συνεργαζομαι με Ιντεραμερικαν,μηπως αλλαξε :wave2:

Baggelhs20
12/11/2007, 02:00
προσοχη κλεβουν πολυ

nick183
10/06/2008, 18:47
Ενα πολυ απλο και αποδοτικο μέσο για να δυσκολεψουμε τους ελαφροχέρηδες ειναι να φτιαξουμε ενα κρυφο διακοπτακι,ειναι πολυ απλο και γρηγορο.
πιστεψτε με κανει καλυτερη δουλεια ακομη και απο συναγερμο!!!
απο εκει που στη κλεψανε μου φαινεται απο δυσκολο εως πολυ δυσκολο να το φορτωσανε!
αρα το βαλανε κανονικα μπροστα και φυγανε.αν ειχες διακοπτακι?τι θα κανανε?θα ψαχνανε εκεινη την ωρα που το εχεις??ή θα το σπρωχνανε?
αντιθέτος αποφοιτος δημοτικου αν του δειξεις μπορει να απενεργοποιησει συναγερμο!

οτιδηποτε μη εργοστασιακο που δεν υπαρχει στο εμποριο ειναι μεγαλο εμποδιο για κλεφτη που θελει να κανει γρηγορα την δουλεια κ να φυγει.

Αλλα επειδη στην ελλαδα ειμαστε....πολλοι θα διαβασουν αυτο το ποστ αλλα δεν πιστευω κανεις να το κανει...!

Υ.Γ αν στην κλεψουν ενω εχεις διακοπτακι τοτε καλο ειναι να υποψιαστεις καποιον γνωστο σου!

φιλικα νικος

Ζεύκας
11/06/2008, 03:10
σε τι διακοπτάκι αναφέρεσαι? :confused:

KRITIKOS1981
11/06/2008, 13:13
O nick183 εννοει διακοπτακι το οποιο κοβει τα ρευματα της μηχανης.

Δηλαδη ακομη και το κλειδι να εχεις γυριζοντας το, η μηχανη θα παραμεινει νεκρη

σαν μην εχει μπαταρια.Επομενως αν στην κλεψουν και ετσι θα πρεπει να υποψιαστεις καποιον

γνωστο σου που πιθανον θα του ειχες αναφερει την υπαρξη του συγκεκριμενου διακοπτη.

Υποψιν οτι αυτο το διακοπτακι μπορει να τοποθετηθει οπουδηποτε πανω στη μηχανη και σε

οποιουδηποτε τυπου μηχανη.Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε ο καθενας τον ηλεκτρολογο

του θα γνωριζει σιγουρα.Αν οχι τοτε αλλαξτε επειγοντος ηλεκτρολογο...........................





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: