PDA

View Full Version : Παραεισαγωγης κτλ..



NikosKK
13/06/2008, 19:41
καλησπερα και παλι φιλοι Gixxerakides!

Το θεμα εχει ως εξης:
Πριν 1 μηνα περιπου αγορασα ενα μεταχειρισμενο Κ7 600 σε πολυ καλη κατασταση,το οποιο ομως δε μας απασχολει αυτη τη στιγμη.Το προβλημα/απορια που εχω ειναι το παρακατω:

Απ'οτι εχουν παρει τα αυτια μου σε διαφορες συζητησεις οτι τα παρα-εισαγωγης "δεν πανε" τοσο καλα οσο τα της αντιπροσωπειας το οποιο δεν ξερω αν αληθευει..Αυτο που προσεξα εγω και με προβληματισε ειναι οτι ο κοφτης ειναι πολυυυ χαμηλα,γυρω στις 14.000 πραγμα που προσωπικα μου φαινεται λιιιγο περιεργο..Και εξ'αυτου το Shift light επεισης δεν αναβει ποτε,προφανως επειδη δεν φτανει τις στροφες που χρειαζεται για να αναψει...

Μετα απο αυτο τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης και ελπιζω να μπορεσετε να με βοηθησετε:

1.στεκει αυτο που λεω? :Ο
2.Αν ναι υπαρχει τροπος να φτιαχτει?
3.Αν ναι στα 2 παραπανω,εχει κανεις να μου προτεινει ενα ΚΑΛΟ και ΕΜΠΕΙΣΤΟ μαστορα ο οποιος θα προσεχει και γενικα τη μηχανη μου?Για service και οτιδηποτε αλλο χρειαστει..

Ευχαριστω προκαταβολικα!(heeelp)

Νικος :)

Edit: (Το Shiftlight το εχω ρυθμισει αλλα και παλι δεν αναβει)

NikosKK
13/06/2008, 23:51
...Μολις γυρισα απο μια βολτα στην εθνικη και σηνυδειτοποιησα οτι ηταν κατι αλλο....δεν ηταν ο κοφτης στις 14.000,νομιζα οτι ηταν επειδη συνηθως εκλεινα το γκαζι νωριτερα και δεν ειχα δει ακριβως την αντιδραση που εχει..Κανει κατι πολυ τρομακτικο βασικα που δεν εχω ιδεα τι ειναι..
γυρω στις 14-14.500 λοιπον,δεν μπορουσα να προσεξω ακριβως,το μηχανακι κανει ενα ΠΟΛΥ αποτομο κοψιμο και μουρωνει λες και εχει λοξυγκα..Η αντιδραση ειναι πολυ αποτομη και με μια 3η φορτομενη ειναι ΠΟΛΥ τρομακτικο και επικινδυνο...Αν εχει κανεις κατι στο μυαλο του τι μπορει νατο προκαλει ας βοηθησει γιατι με εχει ανησυχησει παρα πολυ :sad:

akis_1
14/06/2008, 00:00
Το Shift light φιλε μου μαλον θελει ρυθμισμα οποτε μην σε ανυσηχει οτι το μηχανακι δεν ανεβαζει στροφεσ και γιαυτο δεν αναβει.Τωρρα απο θεματα επιδοσεων νομιζω οτι ειναι ιδια αλλα καλυτερα να σου πει καποιος που να εχει ασχοληθει καλυτερα με αυτο το θεμα.:wave2:

NikosKK
14/06/2008, 00:07
To ρυθμισα το Shift light..Το θεμα ειναι οτι το μηχανακι σταματαει να δινει στις 14+ και κλοτσαει οποτε μια η αλλη δε φτανει στις 14.700 που το εχω βαλει να αναβει..Στο γιατι κλοτσαει και κανει αυτο το κοψιο ειναι το προβλημα μου..

TOLISTOLAROS
14/06/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
To ρυθμισα το Shift light..Το θεμα ειναι οτι το μηχανακι σταματαει να δινει στις 14+ και κλοτσαει οποτε μια η αλλη δε φτανει στις 14.700 που το εχω βαλει να αναβει..Στο γιατι κλοτσαει και κανει αυτο το κοψιο ειναι το προβλημα μου..
Τί ήχο κάνει το μοτέρ στο κόψιμο;Μήπως κάτι παίζει με την τροφοδοσία;Ο κόφτης του (:a016: )πού είναι;Μήπως το κόψιμο είναι η διακοπή στην τρόμπα βενζίνης(σε ιδιαίτερα εύστροφα μοτέρ ο κόφτης έχει 2 φάσεις;1η φάση κόβει την ανάφλεξη,2η πάει βεντούζα την τροφοδοσία).Μήπως το στροφόμετρό σου θέλει ρύθμιση;Μη βιαστείς να πεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το μοτέρ σου.
Κοίτα τί μπορείς να κάνεις:βρες ένα παρόμοιο μηχανάκι,τραβάτε δίπλα δίπλα και κοφτιάστε μαζί την ίδια σχέση.Αν πηγαίνετε μαζί τότε φτιάξε το στροφόμετρό σου...(τί σκέφτηκα ο πούστης...:a54: :a44: )

NikosKK
14/06/2008, 00:29
Δεν ξερω ακριβως στις ποσες στροφες ειναι ο κοφτης γιατι παντα μου κανει αυτο το κοψιμο αρκετα πριν,και το εχς λιγο απιθανο να ειναι στις 14-14.500 ο κοφτης..Η συμπεριφορα ειναι σα να κοβεται η τροφοδοσια στιγμιαια σε συγκεκριμενες στροφες με αποτελεσμα το μηχανακι να καθεται ολο κατω..Φαντασου σα μια στιγμιαια διακοπη και επαναφορα μολις κλεισω το γκαζι..Μου φαινεται απιθανο να ειναι ο κοφτης σε τοσο χαμηλες στροφες οποτε το αποκλειω...Μηπως παιζει τπτ με ρυθμιση βαλβιδων κτλ?Ειμαι και λιγο ασχετος μηχανικα σε τετοιες μηχανες γιατι ολα τα προηγουμενα μου μηχανακια ηταν 2χρονα και..καμια σχεση..

TOLISTOLAROS
14/06/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Δεν ξερω ακριβως στις ποσες στροφες ειναι ο κοφτης γιατι παντα μου κανει αυτο το κοψιμο αρκετα πριν,και το εχς λιγο απιθανο να ειναι στις 14-14.500 ο κοφτης..Η συμπεριφορα ειναι σα να κοβεται η τροφοδοσια στιγμιαια σε συγκεκριμενες στροφες με αποτελεσμα το μηχανακι να καθεται ολο κατω..Φαντασου σα μια στιγμιαια διακοπη και επαναφορα μολις κλεισω το γκαζι..Μου φαινεται απιθανο να ειναι ο κοφτης σε τοσο χαμηλες στροφες οποτε το αποκλειω...Μηπως παιζει τπτ με ρυθμιση βαλβιδων κτλ?Ειμαι και λιγο ασχετος μηχανικα σε τετοιες μηχανες γιατι ολα τα προηγουμενα μου μηχανακια ηταν 2χρονα και..καμια σχεση..
Mα αυτό σου εξηγώ:οι 14000 που βλέπεις ίσως να'ναι στην πραγματικότητα 16000+....αν το στροφόμετρο θέλει ρύθμιση.Δηλαδή μήπως το κόψιμο είναι όντως ο κόφτης.Κράτα το γκάζι κλειδωμένο και πες μας τί ήχο κάνει

NikosKK
14/06/2008, 00:41
Και ο κοφτης να ειναι..πρεπει να ειναι ΤΟΣΟ αποτομο?

TOLISTOLAROS
14/06/2008, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Και ο κοφτης να ειναι..πρεπει να ειναι ΤΟΣΟ αποτομο?
Κανονικά όχι,ιδιαίτερα σε σπορ μηχανάκια που προβλέπεται συχνό κόφτιασμα.Κάθε διάταξη κόφτη που επεμβαίνει στην τρόμπα βενζίνης είναι σαφώς πιο απότομη απ'αυτόν που κόβει την ανάφλεξη.
Ανέβασε ηχητικό ντοκουμέντο να κάνουμε διάγνωση!!

GIXXERAKIAS
14/06/2008, 00:51
Αδερφε επειδη απο εδω μεσα λυση δεν θα βρεις,τραβα το σε ενα επισημο εξουσιοδοτημενο εφοσον εχει εγγυηση να το κοιταξουν,μην το ψαχνεις εδω και εκει.Αν εχει καποιο προβλημα με την τροφοδοσια θα το δουν αμεσως με μια δοκιμη.:winka:

NikosKK
14/06/2008, 00:53
Δεν υπαρχει εγγυηση :look: δεν ειναι αντιπροσωπειας....αλλα δεν παιζει προβλημα να πληρωσω κανονικα...Που θα προτεινες να το παω?θελω καποιο καλο και αξιοπιστο μαστορα..

GIXXERAKIAS
14/06/2008, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Δεν υπαρχει εγγυηση :look: δεν ειναι αντιπροσωπειας....αλλα δεν παιζει προβλημα να πληρωσω κανονικα...Που θα προτεινες να το παω?θελω καποιο καλο και αξιοπιστο μαστορα.. Να πας σε αυτον που το πηρες κα ινα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ επισκευη.
:winka:

NikosKK
14/06/2008, 01:39
δε θα ελεγα οτι ειναι καλος και αξιοπιστος μαστορας...απλα μεσαζοντας ηταν ο τυπος και εγω δεν εμπιστευομαι τη γυναικα μου στα χερια του :P


HELP!! :confused:

k7600
15/06/2008, 20:21
οπως ξερει εχω ακριβως το ιδιο μηχανακι με εσενα . το εχω φτασει κοφτη μονο στην πρωτη ταχυτητα , δεν θελω να σε αγχωσω αλλα οταν επεμβαινει ο κοφτης σε καμια περιπρωση δεν κοβει τοσο αποτομα σε σημειο οπως λες να μουριαζει . Καμια σχεση , οποτε καλυτερα να το δει ενας μηχανικος .

nirve
16/06/2008, 01:09
posa xiliometra exei to pistoli?

sakisdani750
16/06/2008, 13:10
και εσυ ρε νικο πηγες και πηρες μηχανη απο ατομο το οποιο δεν το εμπιστευεσε...:confused: :confused:

παιδια οταν επιλεγουμε κατι πρεπει να το ψαχνουμε λιγο :eek:

NikosKK
16/06/2008, 17:53
Το προβλημα λυθηκε τελικα.....Ηταν τοσο απλο και βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο......Εβαζα βενζινη λοιπον απο ενα "φιλο" στον οποιο δουλευα και παλια.....Αλλαξα βενζιναδικο μια μερα,εβαλα απο ιδια εταιρια....καιιιι..voila...ολα νορμαλ.....τι στο καλο κανουν με αυτες τισ βενζινες....

k7600
16/06/2008, 19:07
ασε φιλε την εχω πατησει με αμαξι . Καινουριο αμαξι ( μιας εβδομαδας χωρις υπερβολη ) μου εμφανιζει ενδειξη check engine και αρχισε να ρεταρει , λεω ρε πουστ... μου ειναι δυνατον καινουριο αμαξι ...?? κκαι τελικα ηταν η βενζινη .

NikosKK
16/06/2008, 19:40
@Nirve 9500 εχει τωρα

thehulk
17/06/2008, 15:43
Μόνο βενζίνες δεν είναι αυτές που βάζουμε...αλλά τι να κάνουμε.Εγώ βάζω απο το Bp κοντά στα φανάρια του βλάχου στην μεταμόρφωση και ποτέ δεν έχω δει να κάνει κατι περίεργο η μηχανή ή το αμάξι.Έκει έβαλε και ο Nick πριν πάμε Χαλκίδα και δεν έκανε κιχ.
Το εργαλείο του το ψάξαμε αρκετα.ειναι πολυ καθαρό το μηχανάκι.απλα ο μάστορας (απο κει που το πήραμε) εμένα προσωπικα δεν μου γέμισε το μάτι.
Νικοοοοοοοοοο:wave2:

NikosKK
17/06/2008, 18:02
καλως τον :D