PDA

View Full Version : Suzuki GSX 1400



sirjohnbest
14/06/2008, 17:05
Γεια σας ! Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το SUZUKI GSX 1400 . Απευθύνομαι σε εσάς γιατί νομίζω ότι θα ξέρεται περισσότερα για αυτήν την μοτοσυκλέτα. Ίσως είναι η επόμενη Moto ενός αδελφικού φίλου ( θα την κάνω και εγώ αρκετές βόλτες ) και θέλουμε να μαζέψουμε όσο γίνετε περισσότερες πληροφορίες ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την αναστάτωση μιας και το θέμα συζήτησης εδώ αφορά τα GSXR

Elle
14/06/2008, 19:53
Έχει σταματήσει η παραγωγή της. Δεν νομίζω να είναι καλή επιλογή. Ακόμη και μεταχειρισμένο το Β King θεωρώ καλύτερη επιλογη.

DimST
17/06/2008, 09:58
Άλλο πράγματα το Bking, άλλο το GSX
Αν ξέρει τι αγοράζει ο φίλος σου, θα το λατρέψει.

Ταξιδευτής
17/06/2008, 10:53
To Bking ειναι ενα ΕΚΤΡΩΜΑ! :yuck:
Θα συγκρινουμε τωρα την καραμ@λ@κια με τα κερατα στον κωλο :yuck: με την θεεικη -ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ- ομορφια μια γυμνης μηχανης οπως το GSX! :rolleyes: :mad:

Ουτε κατα διανοια δεν συγκρινονται.... :rolleyes:
Το GSX απο οσο ξερω δεν σταματησε να παραγεται... Απλα σταματησε η εισαγωγη του στην Ευρωπη λογω Euro3... :mad: :rolleyes:

Οπως και να εχει ομως το GSX ειναι Το Τερας... Ροπη Scania απο το ρελαντι μεχρι το θεο.... :a23: Κουμπωνεις 6η και γραφεις κατω μεχρι να σκασουν τα λαστιχα! :a23:
Και δεν ειναι μονο αυτο... Η μηχανη οπως λενε οσοι την εχουν οδηγησει στριβει και στριβει ΠΟΛΥ καλα για το μεγεθος της... Καποιος που ξερει τι να κανει μπορει να ντροπιασει πολλα SS με δαυτο...

Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της Μηχανης.... :beer:

http://www.motorbikestoday.com/reviews/Articles/gsx-1400.htm


133646

DimST
17/06/2008, 13:36
Πάμε ξανα....


Τα μηχανάκια ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες.
Έκτρωμα δεν είναι ούτε το μέν ούτε το δέ.

Ροπή, απόδοση, φρένα, γκάζια και απόλαυση σε στροφές είναι παντού καλύτερο το Bking και με διαφορά. Το αισθητικό κομμάτι είναι καθαρά υποκειμενικό.

Τώρα για ντροπιάσματα σε στροφιλίκια απέναντι σε ss αυτό ισχύει μόνον αν αυτά είναι μίας δεκαετίας πίσω, ή ο αναβάτης έχει εμπειρία σχολής οδηγών και μόνο.

:beer: :beer: :wave2:

notakos600
17/06/2008, 13:45
Τα GSX, XJR, CB ανήκουν στα muscle bikes, κτηνώδη ροπή, δυσκίνητα στον αστικό κύκλο, εμφάνιση ρετρό, ακριβό service λόγω κυβικών, μοτοσυκλέτες για χόρταση δλδ.
Αν έχεις επίγνωση του τι αγοράζεις δεν βγαίνεις ποτέ ζημιωμένος.
Περί ορέξεως....

DimST
17/06/2008, 13:57
Ολα σωστά... πλήν του service που μόνο ακριβό δεν είναι (εκτός αν παίζει κάπου τέτοιο παραμύθι και δε το ξέρω... :lol: )

Φθηνά σχετικά στην αγορά, οικονομικά στη συντήρηση - όσο κοστίζει ένα 600 naked (εκτός αν βάλουμε και λάστιχα μέσα...).

Και στη πόλη δεν είναι άσχημα... κυρίως για εκεί είναι σχεδιασμένα, απλά στα αερόψυκτα το καλοκαίρι παίρνεις φωτιά απο τη θερμοκρασία.

:beer: :beer:

notakos600
17/06/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Ολα σωστά... πλήν του service που μόνο ακριβό δεν είναι (εκτός αν παίζει κάπου τέτοιο παραμύθι και δε το ξέρω... :lol: )

Φθηνά σχετικά στην αγορά, οικονομικά στη συντήρηση - όσο κοστίζει ένα 600 naked (εκτός αν βάλουμε και λάστιχα μέσα...).

Και στη πόλη δεν είναι άσχημα... κυρίως για εκεί είναι σχεδιασμένα, απλά στα αερόψυκτα το καλοκαίρι παίρνεις φωτιά απο τη θερμοκρασία.

:beer: :beer:


Όσον αφορά το σέρβις καθαρά δική μου ήταν η εκτίμηση, λόγω κυβικών το συμπέρανα.
Ψηνόμουν άσχημα για το XJR 1300 κάποτε...

sapila racing
17/06/2008, 14:03
Θα συμφωνήσω με τον DimST.

Eιναι πολύ όμορφα για μένα, και πολύ καλά για χαλαρές βόλτες.

Σε στροφιλίκι μόνο το ZRX πήγαινε καλά, τα υπόλοιπα ζορίζονται. Παρα λίγο να το πάρω αλλά τελικά πήρα το Hornet για να πηγαίνω και πίστα καμμια φορά.
30 κιλά διαφορά δεν είναι και λίγα.

Το GSX είναι το μόνο αερόψυκτο με βεντιλατερ (στο ψυγείο λαδιού) εχει τρομερή ροπή, και ειναι αλλη φάση. Ομως τα πίσω αμορτισέρ τα φτύνουν γρήγορα και μετα θέλει ενα χιλιάρικο για αμορτισερ.
Τα service είναι φτηνά, εως και παμφθηνα, αλλά τρωει λάστιχα για πρωινό.

reinmeister
17/06/2008, 14:06
απλως η καλυτερη βαση για drag bike...τελλλλος...

p@nos
17/06/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
απλως η καλυτερη βαση για drag bike...τελλλλος...



αμα ο ανθρωπος ειναι καυλογκαζος...


:lol: :lol: :lol:

p@nos
17/06/2008, 14:14
παντως ειδικα στο κοκκινο-μαυρο χρωμα ειναι πανεμορφο!

sirjohnbest
17/06/2008, 16:20
Όντος σε κόκκινο μαύρο είναι πανέμορφο , σας ευχαριστώ όλους για της πληροφορίες που μας δώσατε , με βάλατε και έμενα σε σκέψεις …..

T.R.E
20/06/2008, 16:00
Παντως και το B-KING εγω θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια απο αποψη οδικης συμπεριφορας...Γιατι απο εμφανιση το ενα ειναι ρετρο και το αλλο πιο μοντερνο...

Τα 2 τελικα στο B-KING ειναι τα μονα που το χαλανε κατα την αποψη μου,αλλα αυτα τα αλλαζεις και η ουρα του μοιαζει σαν απο R-1 περιπου... Ασε που τοτε φαινεται οτι φοραει και λαστιχο μηχανης και οχι ποδηλατου ...:rotflmao: :rotflmao:


Βεβαια πρεπει να εχουν και κανα 5χιλιαρο διαφορα στην τιμη αλλα και καμια 40αρια αλογα επισης,οχι οτι παιζει και πολυ ρολο,κουβεντα να γινετε...
Παντως και το B-KING εχει προβλημα με το πισω αμορτισερ το οποιο ειναι παρα πολυ μαλακο (ισως για τα γουστα μου),αφου στο λιγο που το οδηγησα κουνουσε πολυ πισω,σαν να εχει μονο ελατηριο...:sad:

Κατα τα αλλα ουτε το ντεποζιτο που ειναι οσο φαρδυ ειναι και τι τιμονι ουτε κατι αλλο μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση,εκτος της δυναμης βεβαια... :beer: :wave2:

gixxerpap
10/07/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E

Παντως και το B-KING εχει προβλημα με το πισω αμορτισερ το οποιο ειναι παρα πολυ μαλακο (ισως για τα γουστα μου),αφου στο λιγο που το οδηγησα κουνουσε πολυ πισω,σαν να εχει μονο ελατηριο...:sad:



το κουνημα μπορεί να σημαινει ότι πίσω μπορεί να ειναι και πολυ σκληρο ....
αν η αισθηση που σου έδινε ήταν ότι δουλευει μονο το ελατηριο, μπορεί να σημαίνει ότι το ελατηριο ειναι πολυ σκληρο, και δεν αφηνει το αμορτισερ να δουλεψει στη διαδρομη που πρεπει....

μπορει παλι να σημαινει οτι η μηχανη ειναι πολυ μαλακη απο αποσβεσεις, οπότε και ''κάθεται'' μονο πανω στο ελατηριο ...

για την ιστορια παντως, συνηθως τα suzuki εχουν υπερβολικη προφορτιση πισω ελατηριου και πολυ γρηγορη αποσβεση επαναφορας απο το εργοστασιο (μιλαμε παντα με τα δεδομενα των δικων μας δρομων ...)

motorpsycko
18/07/2008, 20:22
Oποιος εχει καβαλησει GSX1400 κ δεν εχει νιωσει ριγη στην πλατη απο την αισθηση του χλιαρου αερα που γλιστραει απο το μοτερ στα ποδια του μαλλον θελει νευρολογο. Το μηχανακι δεν παιζεται γι αυτο που ειναι. το χε ενας φιλος 2 χρονακια και το χα παρει βολτα πολλες φορες. Τα παραδοξα που εχει για την κατηγορια ειναι το εξαρι σαζμαν , το οτι ειναι ψεκαστο ελαιοψυκτο με κυκλωπειο ψυγειο λαδιου το οποιο εχει και βεντιλατερ(!!!) τις εξαπιστονες δαγκανες εμπρος και τις φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις. Ανετη σελα για αναβατη και συνεπιβατη ησυχο με βαρια πατημασια ακλονητο και πολυ ευκολο στην πολη παρα τον ογκο και το βαρος. Βεβαια δεν ειναι και παπακι αλλα ειναι λιγοτερο τρομερο απ'οτι φαινεται. Οσοι καβαλανε Hayabusa το ξερουν το συναισθημα. Δεν μου αρεσε το πηρουνι το οποιο διορθωθηκε με ελατηρια και λαδια και τα φρανα που απλα δεν διορθωθηκαν ποτε... Ωραιο πραμα ομως, φτιαγμενο για ψειρες που γουσταρουν να το γλυφουν και να το χουνε λαμπικο διαρκως...

Road67
18/07/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Oποιος εχει καβαλησει GSX1400 κ δεν εχει νιωσει ριγη στην πλατη απο την αισθηση του χλιαρου αερα που γλιστραει απο το μοτερ στα ποδια του μαλλον θελει νευρολογο.[/

Εχεις παει ποτε βολτα Breva 1200 sport ; ΧJR13; CB13; Παρομοια αισθηση... Βεβαια ετη φωτος απεχουν μεταξυ τους αλλα συγκεντρωτικα σε σχεση με τα μοντερνου τυπου που κυκλοφορουν καμια σχεση. Και μονο οτι ενα τετοιο κτηνος παει σαν αερας εκτος πολης και ξεχνας το βαρος του και δε ζοριζεται πουθενα τα τοποθετουν σε αλλη κατηγορια, τη δικη τους και δε συγκρινονται με κανενα μπι και ξεμπι κινγκ και αναλογα μηχανακια. ΑΛΛΑ πρεπει να εισαι συνειδητοποιημενος γι' αυτο που πας ν' αγορασεις. Αν δηλαδη δεις ροπη και πας να το παρεις με την προοπτικη οτι θα ξευτυλιζεις Haya και λοιπα ss, αστο γι' αυριο. Εχουν ροπη και επιταχυνση, αλλα για τα ταξιδια και μπορει ν' ακουστει λιγο τρελο αυτο που θα πω αλλα διεκδικουν τον αναβατη τους καθ' ολοκληρια. Και πριν πει κανενας οτι που να κανεις ταξιδι με αυτο το γυμνο ρετρο κτηνος με αερα, εγω λεω απλα δοκιμαστε το

Βαγγελας
26/08/2008, 02:09
Παιδες γεια χαρα !
παρακολουθω τη κουβεντα και θα ηθελα εκ πειρας να πω 2 πραγματακια ....

Εχοντας το YAMAHA JXR 1300 SP για 3 χρονια και γυριζοντας την μιση Ευρωπη το λεω με σιγουρια οτι αυτες οι Μηχανες ΔΕΝ παιζονται !!!

Αλλη αισθηση !
το οτι φορτωνονται σαν μουλαρια οποτε θελησεις να ταξιδεψεις ειναι ενα μεγαλο ατου!!!!!!

βεβαια αν δεν κανεις σταση τακτικα τοτε ο λαιμος σου θα σε ειδοποιησει συντομα αν πας πανω απο 130 ....

το κακο ειναι οτι δεν εχεις προστασια απο τον αερα αλλα εδω βοηθαει το Τανγκ μπανγκ παρα πολυ εξομαλυνοντας την ροη του αερα ...

περαν αυτου στην Πολη ΤΥΦΛΑ να χουν τα παπια !!!!!
μολις κανεις μισο μετρο ειναι τοσο ανετες διοτι εχουν μεγαλο τιμονι και η θεση οδηγησης βοηθαει στην πολη παρα πολυ!
ασε που ο συνεπιβατης καθετε μαζι σου και οχι στον 1ο οροφο.......


η ροπη τους ειναι κατι μοναδικο και δεν συγκρινετε με τα ξεσπασματα των σπορ χιλιαριων κτλ, ....
ειναι αλλη αισθηση να μετακινησε χωρις να παλευεις με το ποδι πανω κατω ....

το κακο με το ΥΑΜΑΗΑ η σκληρη πρωτη που βαραει ακομα οταν ειναι κρυο ειδικα!










η επομενη αγορα μου θα ειναι το GSX- 1400 αφου το ΥΑΜΑΗΑ μου το πουλησα λογω αμαξιου και το οτι το καινουργιο JXR δεν βγαινει πλεον με τις υπεροχες διπλες εξατμισης αλλα με την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ 4 σε 1 εξατμηση και το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΑΣΧΗΜΟ πισω φαναρι και μου την χαλασε πολυ την ερωτικη ελξη που ειχα με την δικια μου ...







χαρηκα που σας ξαναβρηκα .....

THRESH
30/08/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βαγγελας
Τανγκ μπανγκ



Τι είναι αυτό ρε συ? Kουνγκ φού συγκρότημα?Κάτι σε Γου Τανγκ Κλαν δηλαδή?? :rotflmao: :rotflmao:



Αστειύομαι.Συμφωνώ με αυτά που λες και καλώς (ξανά) ήρθες!!:beer: :beer:

gsx1400
30/08/2008, 20:17
απο φορτωμα αλλο τιποτα, εγω πηγα τσεχια με την κοπελα ειχα τα πλαινα το σακιδιο στην πλατη την εφης και tank bag.δεν καταλαβε πραμα... οτι ερωτησης θελεται ειμαι εδω.....:rotflmao:


139974