PDA

View Full Version : Βοήθεια μετά από ατύχημα με Sv



spiros_kef
17/06/2008, 11:29
Καταρχήν να ευχαριστήσω εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις συμβουλές σας.
Έχω ένα SV 650 Κ4 (το μαύρο με τον ασημί σκελετό) και πριν από περίπου 25 μέρες είχα μια πτώση λόγω απροσεξίας μου σε γλιστερή άσφαλτο. Πάτησα μάλλον λίγο παραπάνω το μπροστά φρένο με 30 χιλιόμετρα και ο τροχός μπλοκάρισε, έφυγε προς τα αριστερά και το μηχανάκι έπεσε προς τα δεξιά. Εγώ την γλύτωσα με ένα δυο μώλωπες στα πόδια αλλά στο SV στράβωσε το τιμόνι, έσπασε το φλάς και το πεντάλ του πίσω φρένου. Επίσης στράβωσε το ψυγείου νερού το οποίο και χάνει λίγο από την τάπα. άλλαξα τιμόνι, φλάς και φρένο αλλά το ψυγείο κοστίζει 530 ευρώ και αυτή την στιγμή μου είναι δύσκολο να το αλλάξω. Ρώτησα και για μεταχειρισμένο από Ιαπωνία και μου είπαν 180 ευρώ. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος εάν μπορώ να βρω καινούργιο από κάπου αλλού εκτός αντιπροσωπείας σε καλύτερη τιμή. Αν όχι αξίζει το μεταχειρισμένο; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!

Souza_me_240kmh
17/06/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_kef
Καταρχήν να ευχαριστήσω εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις συμβουλές σας.
Έχω ένα SV 650 Κ4 (το μαύρο με τον ασημί σκελετό) και πριν από περίπου 25 μέρες είχα μια πτώση λόγω απροσεξίας μου σε γλιστερή άσφαλτο. Πάτησα μάλλον λίγο παραπάνω το μπροστά φρένο με 30 χιλιόμετρα και ο τροχός μπλοκάρισε, έφυγε προς τα αριστερά και το μηχανάκι έπεσε προς τα δεξιά. Εγώ την γλύτωσα με ένα δυο μώλωπες στα πόδια αλλά στο SV στράβωσε το τιμόνι, έσπασε το φλάς και το πεντάλ του πίσω φρένου. Επίσης στράβωσε το ψυγείου νερού το οποίο και χάνει λίγο από την τάπα. άλλαξα τιμόνι, φλάς και φρένο αλλά το ψυγείο κοστίζει 530 ευρώ και αυτή την στιγμή μου είναι δύσκολο να το αλλάξω. Ρώτησα και για μεταχειρισμένο από Ιαπωνία και μου είπαν 180 ευρώ. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος εάν μπορώ να βρω καινούργιο από κάπου αλλού εκτός αντιπροσωπείας σε καλύτερη τιμή. Αν όχι αξίζει το μεταχειρισμένο; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!


ebay.com
ebay.de

Κτλ κτλ :D

Aggelos_SV
17/06/2008, 20:46
Kαλώς ήρθες :beer: και περαστικά στην τσέπη σου :sad:

Για το ψυγείο ,αν δεν διαθέτεις τα χρήματα για καινούριο, τότε πάρε μεταχειρισμένο όπως σου είπαν(αρκεί να μην είναι στραβωμένο βέβαια).
Σε ό,τι αφορά το ebay,δυστυχώς δεν θα βρεις καινούριο ψυγείο φτηνότερο απ'ότι στην Ελλάδα(το χω ψάξει παλιότερα το θέμα).
Πάντως αν μπορούν να σου φέρουν με 180€ ψυγείο μεταχειρισμένο,αλλά καλό και ίσιο,χτύπα το οπωσδήποτε.Μπορούν να σου εγγυηθούν ότι θα είναι ΟΚ?
Τιμόνι ελπίζω να μην έβαλες το μαμίσιο που είναι πανάκριβο.Βρίσκεις με πολύ λιγότερα χρήματα aftermarket αλουμινένιο.Εγώ έχω βάλει της WRP από Motomarket με 28€
Και βάλε όποτε μπορείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μανιτάρια.


Μουρλοκεφαλλονίτης ε?:D :wave2:

spiros_kef
18/06/2008, 12:53
Όχι μόνο έβαλα το μαμίσιο τιμόνι και το χρυσοπλήρωσα (55 ευρώ) αλλά το περίμενα να έρθει από Ιταλία 10 μέρες! 'Επαθα αλλά ελπίζω να έμαθα! Ανακάλυψα το forum λίγο αργά αλλά έτσι κι αλλιώς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω βρεί ένα ψυγείο αλουμινίου από αμερική με 419$ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Παραθέτω πιο κάτω το link:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/SUZUKI-SV-650-03-08-PWR-ALUMINUM-RADIATOR-SV650-RACE_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ43977QQihZ018QQitemZ280237432053QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Επίσης για τα μανιτάρια όποιος μπορεί να με βοηθήσει με το τί να πάρω και από που τον ευχαριστώ.
Αν και μάλλον θα το πουλήσω το εργαλείο (έχω μόνο 6500km) γιατί έχω απαγοητευτεί από αντιπροσωπίες και γενικότερα κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών
:bawl:

Aggelos_SV
18/06/2008, 14:54
To link έχει λήξει...αλλά μου φαίνεται ξέρω ποιό ψυγείο λες.Ένα με μεγάλα κόκκινα γράμματα στην μπροστινή του μεριά που είναι (και καλά) για αγωνιστική χρήση?
Αν βάλεις και τα μεταφορικά,που έχουν πάρει την ανιούσα...λίγα θα γλιτώσεις μάλλον.

gcrook
18/06/2008, 19:47
Αν ειναι το λινκ που νομιζω οτι ειναι καλυτερα να το αποφυγεις το συγκεκριμενο μιας και δεν φαινεται να το αγοραζει κανενας (γενικως) .
Ψαξε απο τον ημ-πεη για εργοστασιακο ψυγειο μεταχειρισμενο απο καλο πωλητη (υπαρχουν τετοιοι που μαλιστα παιζουν κυριως με αναλλακτικα SV-TL-GSXR κτλ)
Στην τελικη δες τις αγγελιες στα αντιστοιχα φορουμ SV.
Στην τελικη στα @@ μου.


...Θα σκασουμε για ενα κωλοψυγειο:lol: :lol:

spiros_kef
19/06/2008, 12:04
Δίκιο έχεις φίλε μου. Με έχει πάρει πολύ από κάτω με το κωλοψυγείο αλλά δεν μπορώ να το βλέπω στραβό και δεν μπορώ να πληρώσω 530€ ενώ ένα ψυγείο αυτοκινήτου που είναι και τριπλάσιο σε μέγεθος κάνει 200€. Πάντως ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις συμβουλές σας και εύχομαι σε όλους καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!
Εμένα πάντως με βλέπω σε λίγο καιρό χωρίς μηχανή. Θα την πουλήσω να βρω την ησυχία μου!

McGyver
19/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_kef
Θα την πουλήσω

Ναι καλά...