PDA

View Full Version : Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....



billakosthegr
23/06/2008, 18:55
Καλησπέρα,

Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....:mad:

Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
- Κατασκευαστής GS
- Type GT7B-4
- 12V, 6.5 Ah
- sealed battery
- 151x66x94
- 2.7 kg
- Τιμή 82.5 ευρώ τελική

Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
- Κατασκευαστής CSB
- Type GP 1272
- 12V, 7.2 Ah
- Sealed battery
- 151x65x94
- 2.4 kg
- Τιμή 19.5 ευρώ τελική

Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info.php?cPath=276&products_id=1438&osCsid=5abf6d1da7e7a2a2a009b21016bb8606

και τα specs
http://www.csb-battery.com/english/01_product/02_detail.php?fid=5&pid=11

stefanos
24/06/2008, 10:25
Για να αρχίσει σωστά μια διαμάχη χρειάζεται και ο καταλληλος όγκος δεδομένων:p
http://www.csb-battery.co.uk/catalog/GP/gp_1272.pdf

xampos
24/06/2008, 11:14
gk φιλε εγω ξερω οτι ειναι η πιο μαπα, με ενα 20 αρικο επερνα :lol:

notakos600
24/06/2008, 11:20
Μπαταρία GS είχα στο πρώτο μου μηχανάκι, ένα NS 125 και μου κράτησε ούτε εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια...
Τώρα για το άλλο το... φθηνιάρικο δημιούργημα θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.

stefanos
24/06/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μπαταρία GS είχα στο πρώτο μου μηχανάκι, ένα NS 125 και μου κράτησε ούτε εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια...
Τώρα για το άλλο το... φθηνιάρικο δημιούργημα θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.


Είναι όμως φτηνιάρικο αυτό, ή πληρώνεις για την μπαταρία της μοτό τιμή τουλάχιστον 4πλάσια απο την πραγματική αξία της?

notakos600
24/06/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι όμως φτηνιάρικο αυτό, ή πληρώνεις για την μπαταρία της μοτό τιμή τουλάχιστον 4πλάσια απο την πραγματική αξία της?

Ένα είναι το σίγουρο πάντως :
ότι πληρώνεις παίρνεις κι αν όχι πάντα, σίγουρα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

kostakisK
24/06/2008, 14:32
[i]

Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
- Κατασκευαστής GS
- Type GT7B-4
- 12V, 6.5 Ah
- sealed battery
- 151x66x94
- 2.7 kg
- Τιμή 82.5 ευρώ τελική

Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
- Κατασκευαστής CSB
- Type GP 1272
- 12V, 7.2 Ah
- Sealed battery
- 151x65x94
- 2.4 kg
- Τιμή 19.5 ευρώ τελική

Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info.php?cPath=276&products_id=1438&osCsid=5abf6d1da7e7a2a2a009b21016bb8606

και τα specs
http://www.csb-battery.com/english/01_product/02_detail.php?fid=5&pid=11 [/B]



Φίλε , μερικά απο τα χαρακτηριστικά των δύο μπαταριών ( μοτοσυκλετιστική και μπαταρία για UPS ) που ανέφερες είναι όντως ιδια. Αλλά υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά μιάς μπαταρίας , όπως :

1 . Θερμοκρασία λειτουργίας. Η μπαταρία του UPS είναι για λειτουργία σε θερμοκρασία δωματίου ενώ η μοτοσυκλετιστική δουλεύει σε μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασίας ( 0 η και παρακάτω το χειμώνα , 40 το καλοκαίρι ) Πως συμπεριφέρεται άραγε η μπαταρία του UPS σε τέτοιες μεταβολές ? Βάσει των προδιαγραφών της τα καταφέρνει , αλλά δεν έβγαλα ποτέ το UPS στο μπαλκόνι με -5 για να δω πως συμπεριφέρεται !

2 . Ολες οι μπαταρίες εχουν πάνω τους η στο manual τους τρία γράμματα , CCM η CEA ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και δίπλα μια τιμή σε Amper. Αυτή η τιμή μας λέει πόσα amper μπορεί να δώσει η μπαταρία σε θερμοκρασία 0 βαθμούς ( είναι καλό να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη για να γυρίζει εύκολα η μίζα τα κρύα χειμωνιάτικα πρωινά ).

3 . Βλέποντας τη φωτογραφία της UPS μπαταρίας , το τσουτσουνάκι :confused: !!! που λέγεται πόλος είναι μάλλον πάρα πολύ λεπτό για τα ρεύματα της μοτοσυκλέτας ( ακόμα και για την κανονική λειτουργία και όχι για την φάση της εκκινησης που οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι τεράστιες ) Βάβαια λέει οτι μπορεί να δώσει 100 Α για 5 δευτέρόλεπτα...... Χμμμμμμ....

4. Γιά να δεις τις απαιτήσεις της μοτοσυκλετας σου σε ρεύμα , κοίτα την γενική σου ασφάλεια . Στο δικό μου μηχανάκι είναι 30 Amper. Αρα μπορώ να τραβάω συνεχώς 20-25 Amper ( τα άλλα 5 τα αφήνω σαν περιθώριο ασφαλείας !!!! ) Η μπαταρία που θέλεις το αντέχει αυτό η θα λειώσει - καεί - ανατιναχτεί ?

5 . Το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας είναι συμβατό με την φόρτιση μπαταρίας UPS ?


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΜΗΝ το κάνεις !!!!:nono: :nono: :nono: . Τα "ρεύματα" είναι επικίνδυνα πράγματα !!! Βάλε μπαταρία ενδεδειγμένου τύπου ( μοτοσυκλετιστική ) έστω και φθηνότερη. Το πολύ πολύ να σου χαλάσει νωρίτερα .Αυτή είναι η γνώμη μου - Δεν είμαι μηχανικός ούτε αλάθητος. Κώστας.

sakisvolos
24/06/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Καλησπέρα,

Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....:mad:

Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
- Κατασκευαστής GS
- Type GT7B-4
- 12V, 6.5 Ah
- sealed battery
- 151x66x94
- 2.7 kg
- Τιμή 82.5 ευρώ τελική

Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
- Κατασκευαστής CSB
- Type GP 1272
- 12V, 7.2 Ah
- Sealed battery
- 151x65x94
- 2.4 kg
- Τιμή 19.5 ευρώ τελική

Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info.php?cPath=276&products_id=1438&osCsid=5abf6d1da7e7a2a2a009b21016bb8606

και τα specs
http://www.csb-battery.com/english/01_product/02_detail.php?fid=5&pid=11

Καλησπέρα!

Η μπαταρία που θέλεις να χρησιμοποιήσεις από UPS απλά να το ξεχάσεις!
Σε καμιά περίπτωση η μπαταρία που προορίζετε για ένα UPS τύπου SLA ΔΕΝ μπορεί να φορτιστεί ''βίαια'' όπως θα συμβεί
αν τοποθετηθεί πάνω σε μια μοτοσυκλέτα!
Ο λόγος είναι ότι οι μπαταρίες για UPS φορτίζονται αργά και με μικρό ρεύμα και μόνο! Κάτι που δεν είναι εφικτό να συμβεί σε μια μοτοσυκλέτα
μιας και μόλις πάρει μπροστά ο ανορθωτής θα σταθεροποιήσει την τάση στα 14V χωρίς κανένα άλλο
έλεγχο στο ρεύμα το οποίο θα πάει στην μπαταρία και θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που πρέπει
για τη σωστή φόρτιση της !

Αν βάλεις μπαταρία βάλε αυτή που πρέπει!

Υ.Γ. Μη φανταστείς ότι η μπαταρία του UPS θα μπορέσει να ''σηκώσει'' το ρεύμα (Α) που θα χρειάζεται η μίζα σου για να ξεκινήσει!
:wave2:

stefanos
24/06/2008, 18:11
Πάντως αυτή η μπαταρία έχει μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης 100Α ή 130Α για 5 sec, και μέγιστο ρεύμα φόρτισης 2,16Α, αν αυτό βοηθάει πουθενά.

billakosthegr
24/06/2008, 22:09
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά...

εγώ θα το δοκιμάσω. Το πολύ πολύ να πετάξω 20 ευρώ. Στο κάτω κάτω κάτι αντίστοιχο προτείνει και ένας άλλος τύπος για την ίδια μηχανή στο www.ttr250.com.

Η μηχανή μου ηλεκρολογικά είναι ότι πιο απλό υπάρχει. Το μόνο σταθερό ρεύμα που τραβάει είναι για τα φώτα και για την μίζα όταν είναι να πάρει μπροστά. Αν βοηθάει η ασφάλεια που έχει ο κατασκευαστής δίπλα ακριβώς από τη μπαταρία είναι 15Α.

Οπότε οι ενδιασμοί μου είναι βασικά δύο:
- Αν θα μπορέσει να δώσει την αρχική τάση για να πάρει μπρος η μηχανή.
- Αν αντέχει σε θερμοκρασίες και πόσο χρόνο ζωής θα έχει (που εξαρτάται αν μπορεί να φορτίζεται σωστά).

Για το 2ο μίλησα ήδη με τεχνικό στο Δήσιο (δεν του είπα βέβαια γιατί τη θέλω την μπαταρία, απλά ότι θα έχω το UPS σε εξωτερικό χώρο), και μου είπε ότι η μπαταρία "αντέχει" από -5 μέχρι 40-50 βαθμούς κελσίου. Η θέση της μπαταρίας είναι κάτω από τη σέλα, πίσω από ενά πλαϊνό προστατευτικό, μέσα σε ένα πλαστικό πλαίσιο που στην κάτω του πλευρά είναι καλυμμένο με μονωτικό υλικό (κάτι σαν αλουμινόχαρτο).

Εγώ πάντως επιμένω ότι τα υγρά εντός της μπαταρίας είναι κοινά για αυτού του τύπου τις μπαταρίες. Έχουν τον ίδιο αριθμό κυψελών κ δίνουν την ίδια τάση. Τι μπορεί να διαφέρει;
Αν και πάλι φοβάστε για την θερμοκρασία, τη τυλίγω και με ένα μονωτικό υλικό όλη τη μπαταρία και είμαι κυριλέ.

Αυτά! Περιμένω απαντήσεις....

ΥΓ: Στο κάτω κάτω μηχανικός (μεταλλειολόγος) είμαι και μου αρέσει να πειραματίζομαι. Όλα τα αντιμετωπίζουμε με φόβο και δεν πρέπει, δεν είμαστε και τόσο χαζοί. Απλά το μόνο που φοβάμαι είναι μην κάνει κάνα μπουμ η μπαταρία (χεχε), κατά τα άλλα μανιβέλα έχω οπότε δεν πρόκειται να μείνω ποτέ.

OldMan
25/06/2008, 14:03
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Καλά ρε σεις ...

Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...??? :smokin:



Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!

stefanos
25/06/2008, 15:15
GP 1272 is a general purpose battery

OldMan
25/06/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
GP 1272 is a general purpose battery
Wow dear ...!!!:look: :hypnotize

banditgr
25/06/2008, 16:38
den a3izei ton kopo....ego eixa valei yuasa se cbr 600 me 30e....apo gnosto antalaktikadiko sto keratsini.

billakosthegr
25/06/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
den a3izei ton kopo....ego eixa valei yuasa se cbr 600 me 30e....apo gnosto antalaktikadiko sto keratsini.


Και?? :confused:

banditgr
25/06/2008, 17:41
ti kai?:eyepop:
nomizo 30e einai mia logiki timi kai se kamia periptosi den a3izei na psaxteis me ups mpataria.

billakosthegr
25/06/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Καλά ρε σεις ...

Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...??? :smokin:



Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!


Τι εννοείς λέγοντας πλέγματα μπαταριών;

Απότι κατάλαβα τώρα τίθεται το θέμα των κραδασμών, κάτσε να το ψάξω κι αυτό λίγο...

Ωραία, καλά πάμε. Μου θέτετε ζητήματα-ερωτήματα που έχω περιέργεια αν είναι αλήθεια ή απλά μύθος. Γιατί εγώ για παράδειγμα έχω την εντύπωση ότι τα υγρά στη μπαταρία δεν επηρεάζονται από κραδασμούς και ότι οι μπαταρίες ημιτασιόν (GK, Aero) δεν αποκλείεται να είναι και αυτές general purpose μπαταρίες (ποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει; ) .

:smokin:

billakosthegr
25/06/2008, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ti kai?:eyepop:
nomizo 30e einai mia logiki timi kai se kamia periptosi den a3izei na psaxteis me ups mpataria.

1ον: Από το ύφος της 1ης σου απάντησης συμπέρανα ότι η μπαταρία των 30 ε σου βγήκε σκάρτη και ήθελα να το επιβεβαιώσω.

2ον: Η yuasa κάνει περίποου όσο η gs (70 ευρώ περίπου) και είναι από τις καλές μάρκες απόσο ξέρω. Ο τύπος μπαταρίας ο δικός μου είναι πολύ σπάνιος που και οι δεύτερες μάρκες ημιτασιόν δεν πέφτουν κάτω από 50 ε. Πίστεψε με το έχω ψάξει.

sakisvolos
25/06/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Καλά ρε σεις ...

Δεν υπάρχει ούτε ένας σώφρων άνθρωπΑς να πει στον φίλο (μεταλλειολόγο) μηχανικό ότι τα πλέγματα των μπαταριών για ΔΕΝ είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στους κραδασμούς ...??? :smokin:



Κοινώς, άλλο το "stationary battery" και άλλο το "vechicle battery" !!!

+1000

Και μήπως υπάρχει περίπτωση οι ακροδέκτες της μπαταρίας αυτής να αντέξουν το ρεύμα εκκίνησης της μίζας χωρίς να καούν?:confused:

KLE
26/06/2008, 12:41
Οι μπαταριες UPS ειναι αυτες με τα λαμακια αντι για πολους;;;
Σαν αυτες που εχουν στους συναγερμους σπιτιων-καταστηματων;;;
Σαν αυτες που "φορανε" τα παιδικα ηλεκτροκινητα;;

Γιατι μου επεσε στα χερια ενα ηλεκτροκινητο για την κορη μου και ειχε τετοια μπαταρια(με λαμακια) και εγραφε 3Ah.
Επειδη ομως ηταν "game over"...εβαλα την μπαταρια απο το scooterακι, η οποια ειναι AERO YTX4L-BS(δηλαδη 3 Ah-το αναγραφει και επανω της) κλειστου τυπου.
Το ηλεκτροκινητο πηγαινε με τις μπαντες.....!!!!!!

Να υποθεσω οτι ειχε μεγαλυτερη δυνατοτητα στιγμιαιας εκφορτισης;;;(αν το λεω σωστα το τελευταιο..)... "επεσε" ομως πολυ γρηγορα...γυρο στο 10λεπτο..ενω στο σκουτερ την εχω δυο χρονια χωρις προβλημα....

Οποτε να συμπερανω οτι οι μπαταρια UPS δεν θα γυριζει τη μιζα σου;;

billakosthegr
05/07/2008, 16:09
Τελικά το επιχείρησα και έβαλα τη μπαταρία των 19.5 ευρώ και όλα δουλεύουν προς το παρόν πάρα πολύ καλά.:beer::p

Συγκεκριμένα το περασμένο Σάββατο τη τοποθέτησα στη μηχανή μου παρεά με ένα φίλο ηλεκτρολόγο. Το μέγεθος είναι ακριβώς το ίδιο με την αρχική μπαταρία και το μόνο που κάναμε ήταν να προεκτήνουμε κατάλληλα τους πόλους ώστε να φτάσουν στους ακροδέκτες της μπαταρίας. Δέκα λεπτά δουλειά με τα κατάλληλα εργαλεία (χρησιμοποιήσαμε χοντρό - ηλεκτρολογικό καλώδιο για την αποφυγή καψίματος).

Η μηχανή παίρνει μπρος πραγματικά σε δέκατα που πατάς τη μίζα και μάλιστα κρύα το πρωί. Την έχω βάλει μπρος πολλές φορές την ίδια μέρα κάνοντας πολλές και μικρές διαδρομές. Επίσης την έχω αφήσει και κανά 5ωρο σε full ήλιο, μέρα που είχε 38 C στην Αθήνα.

Υποθέτω ότι φορτίζεται κανονικά η μπαταρία και συνεχίζω να τη χρησιμοποιώ για να δω αν αντέχει στο χρόνο. Αν δω κάτι αρνητικό θα σας ενημερώσω.

ΥΓ: Είμαι πολύ χαρούμενος που δούλεψε όπως το προέβλεψα και γλίτωσα 62.5 ευρώ!!!
ΥΓ2: Σας ευχαριστώ που μου βάλατε ενδοιασμούς να ψάξω και να μάθω περαιτέρω. :sun:

apav
05/07/2008, 16:12
:beer:

billakosthegr
27/01/2010, 19:24
Μετά από αρκετό καιρό αποχής από το συγκεκριμένο φόρουμ (από αμέλεια και υποχρεώσεις), επέστρεψα και τσεκάρω παλαιά ποστ μου.... :p

Σας πληροφορώ λοιπόν ότι μετά από 1 χρόνο και 7 μήνες που τοποθέτησα την συγκεκριμένη μπαταρία UPS, ακόμα δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτή. Την κινώ καθημερινά και έχει περάσει τα πάνδεινα από θέμα καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας (αυτή τη βδομάδα την κινώ με θερμοκρασίες 1-10 βαθμούς στην Αθήνα).

Επίσης να προσθέσω ότι τα φώτα (εκ των οποίων μπροστά είναι αλογόνου) δεν έχουν διακόπτη να σβήνουν την ημέρα, οπότε με το που ανοίγω διακόπτη (πριν χρησιμοποιήσω τη μίζα) έχουν προλάβει και έχουν ανάψει. Επίσης, έχω τοποθετήσει 12V μπριζάκι για GPS το οποίο χρησιμοποιώ τακτικά και είναι σε άμεση σύνδεση με τους πόλους της μπαταρίας (με αποτέλεσμα το GPS να "τραβάει" μπαταρία για φόρτιση με το που το συνδέω).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΓΙΑ UPS ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΩΝ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (Ah και V).

ΥΓ: Μην τα φοβάστε τα μηχανάκια σας, πειραματιστείτε και λίγο.... :beer: ;)

LeftLane
28/01/2010, 19:41
φιλε billako γεια. Διαβασα τους πειραματισμους σου και καλως κανεις και το ψαχνεις. Παρολο που ομως εως τωρα δεν ειχες προβληματα δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπαταριες τετοιου τυπου ενδεικνυνται για μοτοσυκλετες. Υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει κανεις να συνυπολογισει κανοντας τετοιες 'μετατροπές' ειδικα σε ευαισθητα τμηματα οπως ειναι το ηλ/κο συστημα οχηματων.
Anyway, δεν σε κατηγορώ για κατι ουτε να σε αποθαρρύνω (καθε αλλο:) ) ομως εγω τετοια μπαταρια δεν θα εβαζα στην transalpa μου.
keep walking :beer:

sabayam
28/01/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Καλησπέρα,

Έχω κάνα εξάμηνο τώρα που ταλαιπωρούμαι με τη μανιβέλα να βάλω μπρος το μοτόρι μου (ΤΤR 250 του 2002) μιας και η μπαταρία της έχει ψοφήσει....:mad:

Γνωρίζοντας ότι θα κοστίσει ακριβά η όλη φάση, άρχισα και το ψάχνω λιγάκι.

Συγκεκριμένα, η μαμίσια μπαταρία είναι της GS η GT7B-4 και κάνει από τιμή καταλόγου της YAMAHA 70+ΦΠΑ. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και μερικά τηλέφωνα σε μπαταριάδες στην Αθήνα, είδα ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από αμφιβόλου εναλλακτικές μάρκες και αξιοπιστίας. Δύο μπαταριάδες μου προτείνανε μία μάρκας AERO και ένας άλλος μία μάρκας GK. Όλες αυτές παίζουν στην ίδια τιμή 49-50 ευρώ και θεωρητικά είναι πανομοιότυπες της μαμίσιας (κλειστού τύπου, ίδιες διαστάσεις).

Κάθομαι λίγο όμως και το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρίσκω μια πολύ καλή λύση ΚΑΙ για μένα στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, υπάρχουν μπαταρίες για UPS σε αντίστοιχα Volts, Ah και διαστάσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μηχανής. Το κόστος αυτών γύρω στα 20 ευρώ. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οι πόλοι ( + -) δεν "βγαίνουν" σωστά, κάτι που με ένα καλωδιάκι κ λίγη κόληση δεν θα είναι πρόβλημα.

Τι λέτε? Υπάρχει κάνας άλλος που το έχει ψάξει λίγο το θέμα? Κάνας ηλεκτρολόγος καμία ένσταση?

Τεχνικά χαρακτηριστικά μαμίσιας μπαταρίας:
- Κατασκευαστής GS
- Type GT7B-4
- 12V, 6.5 Ah
- sealed battery
- 151x66x94
- 2.7 kg
- Τιμή 82.5 ευρώ τελική

Τεχνικά χαρακτηριστικά εναλλακτικής μπαταρίας:
- Κατασκευαστής CSB
- Type GP 1272
- 12V, 7.2 Ah
- Sealed battery
- 151x65x94
- 2.4 kg
- Τιμή 19.5 ευρώ τελική

Και το link στην Ελλάδα http://www.batteries.gr/product_info.php?cPath=276&products_id=1438&osCsid=5abf6d1da7e7a2a2a009b21016bb8606

και τα specs
http://www.csb-battery.com/english/01_product/02_detail.php?fid=5&pid=11

koita μια νησια μπαταρια οπως αυτη που εχεις αν δε κανω λαθος θα κρατησει περιπου 2-3 χρονια διαρκεια ζωης ισως με μερικες εξαιρεσεις λιγο παραπανω........τωρα αναφερες AERO θα προτεινα μακρια διαρκεια ζωης περιπου ενα χρονο.....με μια γνησια γνωριζεις τι βαζεις με μια ημιτασιον δε ξερεις τπτ.......

σκεψουν οτι απο το 2002 ειχες ξεχασει το θεμα μπαταρια δλδ 7-8 χρονια με μια αναλογη μπαταρια αλλα τοσα...αρα τι συμφερει τελικα 90 ευρω η' 45-50 ευρω για ενα-ισως 1 χρονο....???

το στοιχειο που σε ενδιαφερει σε μια μπαταρια ειναι αν μπορει να κρατησει ή μαλλον ποση ωρα μπορει να κρατησει το φορτιο της σε ανεπαλληλες μιζιες μια μηχανη σε μια μιζια μπορει να χρειαστει 90 mA στιγμιαια και η αναφερομενη μπαταρια να μην εχει τη δυνατοτητα να κρατησει το φορτιο της ενω με τη γνησια ξερεις οτι δε θα αντιμετωπισεις τετοιο θεμα.....

στο λεω γιατι εχω αντιμετωπισει πολλα τετοια με καινουρια μπαταρια που εχει τοποθετησει ο ιδιοκτητης και μετα τρεχει να δεις για ποιο λογο....μηπως απο πηνεια μηπως ανορθωτης αλλα τελικα ειναι η αναθεματισμενη μπαταρια

OldMan
29/01/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
μια μηχανη σε μια μιζια μπορει να χρειαστει 90 mA στιγμιαια
:lol: :rotflmao: :lol:

(πρόσεχε τι γράφεις..)

LeftLane
29/01/2010, 15:44
να ρωτησω ρε συναδελφοι , ξερει κανεις τις μπαταρίες GK και MG ? τις βρηκα αρκετα φθηνες (1/3 της τιμής της γνήσιας YUASA που φοραει η transalpa μου) και λεω να δοκιμασω καποια απο αυτες. Ούτως ή άλλως και 1-2 χρονια λιγοτερα να μου βγαλεια απο μια καλη και ακριβη θα αξιζει τα λεφτα της :confused: :confused:

KOSTIS1976
29/01/2010, 19:00
εγω ειχα βαλει GK στο ttr250 και ειναι μια χαρα κλειστου τυπου gel ειναι μια χαρα και την πηρα και 32 ευρω