PDA

View Full Version : Eprom για SV 1000?



Multijohn
24/06/2008, 17:04
Σύμφωνα με ΑΥΤΟ (http://www.sv-portal.com/forums/archive/index.php/t-58.html) το λίνΓκ είδα οτι ουσιαστικά είναι περιτή η πιθανή προσθήκη Power commander στο SV μιας και απο ότι λέει, η eprom του είναι επαναπρογραμματίσημη.Το ίδιο και οι χάρτες του!
Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε για να προχωρήσουμε στη συγκεκριμένη μοντίφα?
Επίσης έτυχε να συζητήσω με πρώην κάτοχο svv και μου είπε οτι είχε κάνει κάποιου είδους επαναπρογραμματισμό στο sv του και γέμισε τα κενά ισχύος.Αυτό έγινε συνδέωντας την ΜΑΜΑ usb την οποία το sv έχει κάτω απο την σέλα επιβάτη,σε κοΥμπιοΥτερ και προσθέτωντας έτοιμο χάρτη!
Έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο?
Μάλιστα,στο λίνκ που δίνω λέει οτι είναι καλύτερο να ρυθμίσεις απο μαμά με usb μιας και το μαμά ρυθμίζεται σε 8 στάδια γκαζιού ενώ το power commander σε 5 (5-25-50-75-100%)

div400
24/06/2008, 21:43
εχμμ διάβασα το λινκ που πόσταρες 3 φορές και μάλλον κατάλαβες κάτι λάθος.....:look:

η ECU είναι μεν επαναπρογραμματίσημη (όπως και σε πολλά άλλα μηχανάκια) άλλα ΟΧΙ απευθείας!
μπορείς να το κάνει μόνο μέσου μια συσκευής τύπου yosh/teka box ή ενός PCIII....:winka:

επίσης το sv ΔΕΝ έχει βύσμα για απευθείας σύνδεση με USB! έχεις δει εσύ κάτι τέτοιο στο δικό σου γιατί εγώ δεν έχω δει μέχρι στιγμής:look:
αυτό που σου είπε ο πρώην κάτοχος μάλλον θα εννοεί το PCIII το οποίο έχει υποδοχή για USB μέσω τη οποίας φορτώνεις τους διάφορους χάρτες που θες....

και τέλος το thread που παραθέτεις είναι 4 ετών και βάλε...αναφέρονται στα παλιά PC μάλλον. το PCIII έχει δυνατότητα να ρυθμίσεις σε διαστήματα των 250σαλ.

Multijohn
24/06/2008, 23:15
Μήτσο έχεις δίκιο!Έτσι όπως το έγραψα φάινεται οτι κάτι δε κατάλαβα καλά.Λοιπόν:
eprom είναι το τσιπάκι που έχει την μνήμη των ρυθμίσεων.Τέτοιο τσιπάκι παίζeι σχεδόν για όλα τα ιταλικά δικύλινδρα και το ξέρω μιας και όταν έπαιζε να πάρω ένα falco είχα βρεί ένα τέτοιο τσιπάκι.
Aπο εκεί και πέρα,το δικό μου sv όντως έχει την φύσα κάτω απο το σελάκι του επιβάτη.Εκεί είχε συνδέσει τον υπολογιστή ο Κοβέος(κάπως έτσι τον λένε τον τύπο που έχει συνεργείο στην Αθήνα και είναι πρώην αγωνιζόμενος) και σε δύο λεπτά του φόρτωσε τον νέο χάρτη πάνω στην νέα eprom.Ότι θα έκανε δηλαδή άμα επρόκειτο για PCIII.Το θέμα είναι ΠΟΥ θα βρούμε κανά τέτοιο τσιπάκι!Υπόψιν οτι σίγουρα ξέρω οτι παίζει τέτοιο για...Raptor 650(Gagiva) το οποίο έχει τον κινητήρα του SV 650

div400
25/06/2008, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Μήτσο έχεις δίκιο!Έτσι όπως το έγραψα φάινεται οτι κάτι δε κατάλαβα καλά.Λοιπόν:
eprom είναι το τσιπάκι που έχει την μνήμη των ρυθμίσεων.Τέτοιο τσιπάκι παίζeι σχεδόν για όλα τα ιταλικά δικύλινδρα και το ξέρω μιας και όταν έπαιζε να πάρω ένα falco είχα βρεί ένα τέτοιο τσιπάκι.
Aπο εκεί και πέρα,το δικό μου sv όντως έχει την φύσα κάτω απο το σελάκι του επιβάτη.Εκεί είχε συνδέσει τον υπολογιστή ο Κοβέος(κάπως έτσι τον λένε τον τύπο που έχει συνεργείο στην Αθήνα και είναι πρώην αγωνιζόμενος) και σε δύο λεπτά του φόρτωσε τον νέο χάρτη πάνω στην νέα eprom.Ότι θα έκανε δηλαδή άμα επρόκειτο για PCIII.Το θέμα είναι ΠΟΥ θα βρούμε κανά τέτοιο τσιπάκι!Υπόψιν οτι σίγουρα ξέρω οτι παίζει τέτοιο για...Raptor 650(Gagiva) το οποίο έχει τον κινητήρα του SV 650

όπα όπα...μιλάς για το dealer diagnitisc tool !!!
για το οποίο υπάρχει υποδοχή κάτω από το σελάκι του συνεπιβάτη (ένα άσπρο τετράγωνο βλ. φωτο)...
δεν γνωρίζω αν έχει την δυνατότητα να κάνει αλλαγές στην ανάφλεξη με αυτό...:look:

αλλαγή eprom ΔΕΝ γίνεται στα sv πάντως...αν μπορεί ο μηχανικός με το διαγνωστικό να αλλάξει τον χάρτη είναι άλλο θέμα..δεν το ξέρω αυτό και ούτε έχω διαβάσει/ακούσει κάτι στα sv forum....τι να σου πω....:alien:

αλλά πες τι ακριβώς θες να κάνεις? και γιατί να μην το κάνεις με το PCIII....?


134519

Black Death
25/06/2008, 14:41
αμα σας λειπει παιδες εγω ενα PC III που μου περισευει το πουλαω :D

χμου... απανταμε και σε κανα πμ εεεεε :nono: :mad:

bikerted
25/06/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
όπα όπα...μιλάς για το dealer diagnitisc tool !!!
για το οποίο υπάρχει υποδοχή κάτω από το σελάκι του συνεπιβάτη (ένα άσπρο τετράγωνο βλ. φωτο)...
δεν γνωρίζω αν έχει την δυνατότητα να κάνει αλλαγές στην ανάφλεξη με αυτό...:look:

αλλαγή eprom ΔΕΝ γίνεται στα sv πάντως...αν μπορεί ο μηχανικός με το διαγνωστικό να αλλάξει τον χάρτη είναι άλλο θέμα..δεν το ξέρω αυτό και ούτε έχω διαβάσει/ακούσει κάτι στα sv forum....τι να σου πω....:alien:

αλλά πες τι ακριβώς θες να κάνεις? και γιατί να μην το κάνεις με το PCIII....?







ΡΕ ΜΗΤΣΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

Αφού σου έχω πει ότι στο δικό μου έχει περαστεί πρόγραμμα (χάρτης)
τις Yoshimura από που ΔΕΝ το ξέρεις?








(να σου θυμήσω την κουβέντα για το PC III στο μπουρνάζι?)

































(ναι με την άσχημη σερβιτόρα........):look:

div400
25/06/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted
ΡΕ ΜΗΤΣΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!
Αφού σου έχω πει ότι στο δικό μου έχει περαστεί πρόγραμμα (χάρτης)
τις Yoshimura από που ΔΕΝ το ξέρεις?
(να σου θυμήσω την κουβέντα για το PC III στο μπουρνάζι?)

με yosh box στο πέρασε ή με το ''διαγνωστικό'' ρε θοδωρη...?:look: δεν συγκράτησα τι μου είπες βρε αγορίνα....




Αρχικά δημιουργήθηκε από bikerted

(ναι με την άσχημη σερβιτόρα........):look:

ορίστε και ο λόγος που δεν συγκράτησα τα λεγόμενα σου...να μην σου πω ότι δεν θυμάμαι καν να ήσουν εκεί.... :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:

Multijohn
26/06/2008, 02:06
Νέο τόπικ:
Κάτοχος sv έκαψε φλάτζα!:rotflmao:

Locksmith
26/06/2008, 16:52
ΔΗΛΑΔΗ; ΤΟΥ SV; :eek:

bikerted
26/06/2008, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
ΔΗΛΑΔΗ; ΤΟΥ SV; :eek:






Όχι του SV.......:hypnotize



























Εγκεφάλου.......:bigcry: :rotflmao: :cry: :smokin: