PDA

View Full Version : :(



NikosKK
25/06/2008, 17:08
το λοιπον....εδω και καποιες μερες ακουγα ενα περιεργο ηχο/χτυπο του μοτερ του Κ7 600 μου....με ανησυχησε αρκετα και πηγα σημερα σε ενα μηχανικο να μου το κοιταξει...Απο πρωτη ματια χωρις να ανοιχτει τιποτα μου ειπε οτι ειναι καμπανα,η εχει προβλημα το σασμαν και οτι φυσικα παιζει να χρειαστει να κατεβασουμε μοτερ.....το μηχανακι εχει 9200 χλμ και με ξενερωσε στιγμιαια μολις το ακουσα :bigcry: :bigcry:


Εχει συναντησει ποτε κανεις κατι παρομοιο?

sakisdani750
25/06/2008, 17:28
φιλαρακι ολους μας στεναχωρησες γιατι εχουμε πολυ σαν το μηχανακι σου......περιμενουμε νεα!

και καλο κουραγιο:smokin:

NikosKK
25/06/2008, 17:32
και δυστυχως εινα παραεισαγωγης και δεν παιζει εγγυηση..το κοβω να επισκευαζεται και να φευγει ακλαφτο το gixxeraki... :look:

McGyver
25/06/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
και δυστυχως εινα παραεισαγωγης και δεν παιζει εγγυηση

:nono:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41414

NikosKK
25/06/2008, 17:38
και παλι φιλε Mc δεν εχω κανενα χαρτι εγγυησης στα χερια μου :bigcry:

Anritsu
25/06/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
και δυστυχως εινα παραεισαγωγης και δεν παιζει εγγυηση..το κοβω να επισκευαζεται και να φευγει ακλαφτο το gixxeraki... :look:

Αν το επισκεύσεις ρε φιλε με αντικαταστάση των βλαμμένων εξαρτημένων ποιος ο λόγος να το δώσεις μέτα ??? Ουτως η άλλως απο τα λίγα που ξέρω η μεταπώληση σε τετοια μηχανακια για κλάμματα ειναι , γιατι να μην το χαρείς λιγο καιρο παραπάνω .... Εσυ ξέρεις ...
Καλα ξεμπέρδεματα

:(

k7600
25/06/2008, 19:21
ρε Νικο , εγω μια χαρα το ακουγα την μερα που συναντηθηκαμε , δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια αλλα δεν ακουσα κατι που να μου κανει εντυπωση .

NikosKK
25/06/2008, 23:45
Τοτε μια χαρα ηταν,τις τελευταιες μερες αρχισε να μου το κανει..Η ειρωνια ειναι οτι ο ενας μαστορας που πηγε ειπε : "H καμπανα ειναι η σασμαν!!Φερ'το τη Δευτερα να το λυσω και αν δεν ειναι καμπανα θα κατεβασουμε μοτερ"....Εκει μια κουβεντα μου ηρθε στο μυαλο..."ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ"???
Ο τυπος προφανως ηθελε να μου φαει τα φραγκα στεγνα φυσικα..

Πηγα λιγο αργοτερα λοιπον σε ενα δευτερο μαστορα,εξουσιοδοτημενο Suzuki στο Χαλανδρι σε ενα παραλληλο της Πλακεντιας,ηταν ενας αρκετα μεγαλος σε ηλικια κυριος,αρκετα εμπιστος(φανηκε)..Το εκανε μια μικρη βολτα,το ακουσε και ειπε οτι το μονο που ακουει ειναι να χτυπανε λιγο οι βαλβιδες και οτι γενικα το μηχανακι ειναι ΟΚ...

Αρχισα εγω λοιπον και επεξεργαζομουν το ολο θεμα..Κ εφτασα σε κατι που επρεπε να εχω σκεφτει απο την αρχη...Πηρα τηλεφωνο τον τυπο απο του οποιου το μαγαζι πηρα τη μηχανη,και του ειπα οτι παω απο εκει να του πω κατι.Φτανω λοιπον και τον ρωταω..Ρε φιλε οταν το μηχανακι το πηρα,του αλλαξες λαδια,σωστα?Απανταει ο τυπος "Ναι"..Τον ρωταω και γω λοιπον..Και τι λαδια του εβαλες?Φιλτρο αλλαξες?ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ" ΤΗΣ Π**ΤΣΑΣ...Eνα FULL συνθετικο μου λεει το οποιο εφερε την επωνυμια "ΜΑTRIX"..ε εκει τα ειδα ολα βασικα..Του λεω καλα ρε φιλε,τι ειναι κανα c50 και του φορτωνεις οτι να'ναι χωρις καν να ρωτησεις,η να ενημερωσεις τον πλεον ιδιοκτητη?εκει αρχισε και τα μασαγε και για να αποφυγω τον καβγα σηκωθηκα και εφυγα..

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης:
Aπο αυτο το λαδι της Π***σας υπαρχει περιπτωση λογο υψηλων θερμοκρασιων και μη επαρκους λυπανσης να προκαλειται αυτο το "τριξιμο" και "σφυριγμα" που βγαζει το μοτερ μου?Εγω φυσικα αυριο θα τα αλλαξω,και το φιλτρο εννοειται..Αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει προκαλεσει ζημια?Και αν ναι τι?

Θα εκτιμουσα παρα πολυ εστω και την παραμικρη βοηθεια,αν μπηκε κανεις στον κοπο να διαβασει ολο αυτο το κατεβατο..Ειμαι σε κατασταση εκακτου αναγκης :bigcry:

sakisdani750
25/06/2008, 23:50
ελπιζω να την γλιτωσεις με μια απλη αλλαγη λαδιων αλλα δυσκολα:smokin:

παντα πανω απο το κεφαλι του μηχανικου στα σερβις παιδια παντα απο πανω να ξερουμε τι κανει!

NikosKK
25/06/2008, 23:52
τι αλλο μπορει να εχει προκληθει δηλαδη? :eek:

thehulk
26/06/2008, 09:24
Γιατι ξενερώνεις και τρελένεσαι δεν μπορώ να καταλάβω.Πήγες στον μάστορα που σε έστειλα εγω, και απο τι κατάλαβα δεν τον πίστεψες.και πας στον παππού που σου λέει πως απλά είναι βαλβίδες και είσαι ήσυχος??:rolleyes:
Το βρίσκεις λογικό μηχανή με ούτε 10 χιλιάδες χιλιόμετρα να βαράει βαλβίδες??Και αντε και βαράει (λίγο όπως σου πε) είμαι σίγουρος πως δεν θα σε ανησηχούσε αυτός ο θόρυβος γιατι πολύ απλα δεν θα τον είχες αντιληφθεί.
Shit happens..και μάθε να ζείς με αυτα και να τα αντιμετωπίζεις.Άλλαξε λάδια για να σου φύγει η περιέργεια και μακάρι να σταματήσει ο θόρυβος.
Έαν δεν σταματήσει πάμε μαζι να μιλήσουμε και να το αφήσεις στα χέρια του Πέτρου.
Το παλικάρι το ξέρω 10 χρόνια, και μαλακίες δεν κάνει.Έχεις δει ποτε μηχανικό να τσακώνετε με την μαμα Yamaha γιατι ενα R1 είχε πρόβλημα,το πήγε στην yamaha ο ίδιος και το βγαζαν το μηχανάκι λάδι ενω είχε πρόβλημα και να κάνει φασαρία λες και είναι δικό του.
Και μην διαβάζω @@ του θα το φτιάξω και θα το δώσω.Φτιάξτο και κράτα το να το χαρείς.
Αυτο που χεις κάτω απο τα @@ και του πίνεις το αίμα δεν είναι αθάνατο.Χαλάει.εχει τριβές πως να το κάνουμε.

Αυτά,τα άλλα απο κοντα:)

GIXXERAKIAS
26/06/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
τι αλλο μπορει να εχει προκληθει δηλαδη? :eek: Niko μην τρελενεσαι και εχεις και πμ φιλε.Κανε την αλλαγη λαδιων και μιλαμε παλι αν χρειστεις κατι που χλωμο το κοβω.Μια χαρα θα εισαι!!:winka:

NIKOSCBR600F4
26/06/2008, 21:21
ΦΥΛΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕ ΓΙΑ ΒΑΛΒΗΔΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕ ΒΙΟΝΙΚΟ ΑΥΤΙ:D ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΚΑΡΙΣΤΕΙ ΠΟΤΕ.

sakisdani750
29/06/2008, 20:29
νικο τι εγινε με τη μοτοσυκλετα σου τελικα?

τι ηθελε?

δεν πιστευω ακομα να μην εχεις βγαλει ακρη?

NikosKK
29/06/2008, 22:04
αλλαξα λαδια αλλα τπτ,ακομα τα ιδια..Αυριο θα το βαλω μεσα να δουμε τι ειναι..ελπιζω τουλαχιστον να μην ειναι τιποτα χοντρο :bawl:

k7600
29/06/2008, 22:07
α ρε Νικ , πως εμπλεξες ετσι ρε φιλε ? δεν τι εχει και ενημερωσε μας .

NikosKK
29/06/2008, 22:15
Συμβαινουν αυτα,ατυχια...Αλλα δε γ@μιεται ορθιοι να'μαστε να τα φτιαχνουμε και να τα χαιρομαστε ;)

k7600
29/06/2008, 22:22
δεν το συζηταμε αυτο , και μην ξεχνας << οσο πε πληγωνεις τοσο με πορωνεις >>

sakisdani750
06/07/2008, 19:32
nikos τι λεει κανενα νεο για τη μηχανη σου?

παλι τα ιδια η βρηκες λυση και το εκανες?

nirve
02/08/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Τοτε μια χαρα ηταν,τις τελευταιες μερες αρχισε να μου το κανει..Η ειρωνια ειναι οτι ο ενας μαστορας που πηγε ειπε : "H καμπανα ειναι η σασμαν!!Φερ'το τη Δευτερα να το λυσω και αν δεν ειναι καμπανα θα κατεβασουμε μοτερ"....Εκει μια κουβεντα μου ηρθε στο μυαλο..."ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ"???
Ο τυπος προφανως ηθελε να μου φαει τα φραγκα στεγνα φυσικα..

Πηγα λιγο αργοτερα λοιπον σε ενα δευτερο μαστορα,εξουσιοδοτημενο Suzuki στο Χαλανδρι σε ενα παραλληλο της Πλακεντιας,ηταν ενας αρκετα μεγαλος σε ηλικια κυριος,αρκετα εμπιστος(φανηκε)..Το εκανε μια μικρη βολτα,το ακουσε και ειπε οτι το μονο που ακουει ειναι να χτυπανε λιγο οι βαλβιδες και οτι γενικα το μηχανακι ειναι ΟΚ...

Αρχισα εγω λοιπον και επεξεργαζομουν το ολο θεμα..Κ εφτασα σε κατι που επρεπε να εχω σκεφτει απο την αρχη...Πηρα τηλεφωνο τον τυπο απο του οποιου το μαγαζι πηρα τη μηχανη,και του ειπα οτι παω απο εκει να του πω κατι.Φτανω λοιπον και τον ρωταω..Ρε φιλε οταν το μηχανακι το πηρα,του αλλαξες λαδια,σωστα?Απανταει ο τυπος "Ναι"..Τον ρωταω και γω λοιπον..Και τι λαδια του εβαλες?Φιλτρο αλλαξες?ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ" ΤΗΣ Π**ΤΣΑΣ...Eνα FULL συνθετικο μου λεει το οποιο εφερε την επωνυμια "ΜΑTRIX"..ε εκει τα ειδα ολα βασικα..Του λεω καλα ρε φιλε,τι ειναι κανα c50 και του φορτωνεις οτι να'ναι χωρις καν να ρωτησεις,η να ενημερωσεις τον πλεον ιδιοκτητη?εκει αρχισε και τα μασαγε και για να αποφυγω τον καβγα σηκωθηκα και εφυγα..

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης:
Aπο αυτο το λαδι της Π***σας υπαρχει περιπτωση λογο υψηλων θερμοκρασιων και μη επαρκους λυπανσης να προκαλειται αυτο το "τριξιμο" και "σφυριγμα" που βγαζει το μοτερ μου?Εγω φυσικα αυριο θα τα αλλαξω,και το φιλτρο εννοειται..Αλλα υπαρχει περιπτωση να εχει προκαλεσει ζημια?Και αν ναι τι?

Θα εκτιμουσα παρα πολυ εστω και την παραμικρη βοηθεια,αν μπηκε κανεις στον κοπο να διαβασει ολο αυτο το κατεβατο..Ειμαι σε κατασταση εκακτου αναγκης :bigcry:



den les pali kala re file...... mou to xe pei o giannis oti epathes kati teteio, pali kala pou estw kai etsi den mpeneis se mia toso psyxofthora diadikasia

NikosKK
05/09/2008, 17:51
Tελικα μετα απο τοσο ψαξιμο και κοπο το προβλημα βρεθηκε κ ηταν μηδαμινο εως γελιο.....ηταν το............










Κουμπακι του stand......ειχε χαλαρωσει το ελατηριο και απο τους κραδασμους κτλ δεν εκανε καλη επαφη οποτε το μηχανακι εκανε τα δικα του...

ελεος :rotflmao: :rotflmao:


Κ το "κοπανημα" τελικα ειναι η καδενα που μαλλον θελει αλλαγη...Γιατι τοσα GSXR και γενικα τοσα πολλα SS βγαζουν προβλημα εκει γμτ?:uplate:

k7600
05/09/2008, 18:44
ωραιος , φτηνα την γλιτωσες ...

XJR_Billy
05/09/2008, 19:10
Τέλος καλό, όλα καλά φιλαράκι!!:beer: