PDA

View Full Version : Επισκευη Kymco Activ 125



Al Bundy
27/06/2008, 17:26
Καλησπέρα παιδιά κ καλως ήρθα!
Νέοπας με μηχανές κτλ είπα κ εγώ να ψάξω λίγο παραπάνω στο νετ σχετικά με αυτά.
ΤΟ κακό είναι οτι η αφορμή γι αυτο ήταν ένα ατύχημα που είχα (δεν επαθα απολυτως τπτ) με το παπί μου.Δεν ηταν κάτι σοβαρό σε θέμα πρόσκρουσης αλλά οικονομικά φαίνεται να εξελίσεται σε σοβαρό γι αυτο θέλω κ την άποψη σας.
Η συγκρουση επηρεασε το μπροστινο μέρος μοναχα κ τα απολυτως εμφανη σημαδια είναι το στραβωμα της ζαντας κ του σταυρού. Το μηχανακι το εχω σε συνεργειο απο το οποιο κ ζήτησα μια εκτιμηση κοστους της ζημιας.Ο μάστορας μου ειπε την χειροτερη δυνατη περιπτωση που μπορει να μου κοστισει κ γι αυτο θελω την αποψη σας.
Αναλλακτικα που θα χρειαστουν στη χειροτερη περιπτωση είναι
2 καλαμια μπροστα 50 ευρω.
Σταυρος 45 ευρω
Φτερο μπροστα 20 ευρω
Ποδια αριστερη 45 ευρω.
Συνολο δλδ γυρω στα 170-180 ευρω.
Στα εργατικά μου ζητησε ενα σύνολο 200 ευρω το οποιο περιλαμβανει
Λυσιμο-δεσιμο ολα τα πιθανα ανταλλακτικα
Ισιωμα ζαντας - ακτινολογιση
Καλιμπρα σασι (αν χρειαστει) (αυτο το κοστολογει στο 50αρικο)
Αν παιρνει ισιωμα καποιο καλαμι (κ δεν χρειαστει καινουριο)

Τα ανταλλακτικα τα εχω τσεκαρει σε τιμες απο αντιπροσωπεια ειναι οκ.
Η ερωτηση μου ειναι στα εργατικα.Είναι λογική τιμή?? Σας φαινεται παραλογή??
Μπαινω στον κοπο να τα ρωτησω ολα αυτα γιατι ενω ήμουν σε σκεψη να το αλλαξω το μηχανακι τον Οκτωβρη περιπου με παει αρκετα πίσω.Τώρα όμως κ να μη το φτιάξω ποιος θα βρεθει να το πάρει.Ασε που δεν εχω ακομα κ τα χρηματα για την αλλαγη οποτε θα εμενα χωρις μεσο για 2-3 μηνες.Οποτε μπαινω στη διαδικασια επισκευης.
Το παπι είναι Kymco Activ 125 μοντ τέλη 2006 με 14000χλμ.
Αυτά κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Καλως σας βρήκα και πάλι...

CIRUS
27/06/2008, 18:38
καλως ήρθες :beer: :beer:

εμένα λογική με ακούγεται από αυτά που σου είπε οτι θα κάνει αλλά περίμενε καλύτερα να σου γράψει και κανένας που να έχει καλύτερες γνώσεις από το κουλάδι που σου γράφει τώρα.:lol: :lol:

Al Bundy
27/06/2008, 19:23
ok σ 'ευχαριστώ!
Περιμένω κ άλλες απόψεις λοιπόν!

Al Bundy
29/06/2008, 13:33
Κάποιος άλλος...γνώμη..?:rolleyes:

apav
29/06/2008, 20:10
Φτιάξτο και την επόμενη προσεκτικά για να μην πονάει η τσέπη. :wave2:

banditgr
29/06/2008, 22:47
e enta3ei...200e tha vgalei,oxi kamia perisousia,kai exei arketiu doulitsa to mixanaki.
Min eimaste kai ypervolikoi,tora an allos sou eperne 150....nomizo den a3izei ton kopo na
psaxnese parapano.

Kaiser_vas
24/07/2008, 15:32
Kala einai. Thelei arketi douleia kai xrono... Kai sto diko mou sinergeio na erxosoun peripou toso tha sou eperna me auta pou les oti exei... Alla an den to do ola einai sxetika!!!.... Kouragio...:beer: