PDA

View Full Version : Kawasaki Samurai 750



Σελίδες : [1] 2

Elle
27/06/2008, 21:20
Κάπου κάπου άκουγα ιστορίες για κάποιο Kawasaki Samurai 750. Οτι είναι θάνατος, οτι όταν επιταχύνεις προσπαθείς με τα 1000 ζόρια να κρατήσεις τις ρόδες σου στο δρόμο κ.τ.λ. Ποιός γνωρίζει πληροφορίες σχετικά. Υπήρχε όντως;

Daemon
27/06/2008, 21:28
Βασικα δεν προσπαθεις με τα 1000 να κρατησεις της ροδες στο δρομο, προσπαθεις με 1000 να βρεις που στο καλο βαλανε τα φρενα.. :rotflmao: :rotflmao:

Υπηρχε ναι, Kawasaki H2 Mach 4, διχρονο 750cc.. δεκαετια του 80, τωρα απο δυσκολο εως απιθανο να το βρεις καπου.. :wave2:

Road67
27/06/2008, 21:44
.


134941

Elle
27/06/2008, 21:47
Α όχι δε θέλω να το βρω προς Θεού. :nono: :nono: :nono: Δεν ανεβαίνω εγώ σε τέτοια:eek: Τη θέλω τη ζωούλα μου, απλά θα ήθελα να μάθω τι δι@0λο ήτανε και πως πήγαινε... Είχα ακούσει από πολλούς μια ιστορία για ένα τέτοιο που κάποιος αγόρασε και σκοτώθηκε. Ύστερα το συγκεκριμένο το αγόρασε και επισκεύασε ένας άλλος ο οποίος και είχε ίδια άτυχη τύχη. Μετά το αγόρασε τρίτος, τέταρτος, πέμπτος πιστεύοντας ότι δεν θα είχαν παρόμοια τύχη μα κάνανε λάθος ο ένας μετά τον άλλο, αφού κανείς τους δε χτύπησε... όλοι σκοτώθηκαν. Και η ιστορία αυτής της συγκεκριμένης Samurai έκλεισε οριστικά όταν η μάνα του 8ου άτυχου αναβάτη την έκοψε κομμάτια και την έβαλε φωτιά. Δεν ξέρω αν αυτή η ιστορία είναι αλήθεια ή ψέματα γιατί την άκουσα απο πάρα πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους.

Daemon
27/06/2008, 21:51
Urban Myth..

Οχι οτι δεν εχει σκοτωσει κοσμο αλλα το ιδιο εκανε και το RD350/500 και αλλα.. πολυ δυνατο γκαζι χωρις φρενα και πλαισιο να το υποστηριζει.. :)

Elle
27/06/2008, 22:04
Πόσο γκάζι δηλαδή;

panavour
27/06/2008, 22:47
για εκεινη την εποχη πολυ.και δεν ηταν την δεκαετια του 80 αλλα του 70.εκαιγε τον αμπακο,πηγαινε τον κωλο του,αλλα δεν φρεναρε,ουτε εστριβε.σακατεψε πολλους,και ηταν η μουρη της εποχης,οπως κατ αναλογιαν τα ducati και τα ktm σημερα,τα οποια βεβαιως και στριβουν και φρεναρουν και δεν σε στελνουν στον χαρο αδιαβαστο;) (στον μαστορα αδιαβαστο ισως):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

panavour
27/06/2008, 23:00
παραγωγη απο72-76,72 διχρονα αλογα,205 τελικη,και αγιος ο Θεος:D

hidefnick
27/06/2008, 23:09
Υπήρχαν διάφορες εκδόσεις. Ακόμα και σήμερα εταιρείες όπως η Harris βγάζουν πλαίσια για το μοτέρ του. Το οποίο εύκολα φτάνει τα 110-120 άλογα.

Πάντως είχε σκοτώσει πολύ κόσμο.:wave2: :wave2: :wave2:

Daemon
28/06/2008, 00:31
Ναι, 70 οχι 80..:look:

DirtRider
28/06/2008, 14:35
Είχε ένα τέτοιο γείτονας πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια (ο οποίος μάλιστα έχασε πριν λίγα χρόνια και κοπέλι με μηχανή)...
Το πήγαινε όμως ανθρώπινα το όχημα, χωρίς μ@λ@κίες...

Μόνο που άκουγα το γουργουρητό του 3κύλινδρου δίχρονου...ΟΛΑ τα λεφτά!!!

Elle
29/06/2008, 01:18
Βρε να πάρει η ευχή... Υπήρχαν άραγε γρηγορότερα εκείνη την εποχή; (70s)

Elle
29/06/2008, 01:25
Kawasaki H2 acceleration (http://uk.youtube.com/watch?v=nRwVQKLgB28&NR=1)

catmaster
29/06/2008, 01:51
Τελικές έπιανε διακόσια (αν προλάβαινες πριν σε σκοτώσει στη στροφή)...

Φρένα υπό το μηδέν (καλύτερα να πήδαγες από πάνω ) ...

Σούζα με ότι να ναι όπως να ναι ....

Ο ήχος του όμως .... :smokin: εκατό αλυσοπρίονα μαζί δεν το έφταναν .... αν ο έξω-από-δω είχε μηχανάκι αυτό θα ήταν ....


(ψάξε λίγο και για ένα urban legend ... το Samurai με τους εφτά σταυρούς ... )



:wave2:

Elle
29/06/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τελικές έπιανε διακόσια (αν προλάβαινες πριν σε σκοτώσει στη στροφή)...

Φρένα υπό το μηδέν (καλύτερα να πήδαγες από πάνω ) ...

Σούζα με ότι να ναι όπως να ναι ....

Ο ήχος του όμως .... :smokin: εκατό αλυσοπρίονα μαζί δεν το έφταναν .... αν ο έξω-από-δω είχε μηχανάκι αυτό θα ήταν ....


(ψάξε λίγο και για ένα urban legend ... το Samurai με τους εφτά σταυρούς ... )



:wave2:

Το Samurai με τους 7 σταυρούς; Τι εννοείς;

filipp0s
29/06/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Το Samurai με τους 7 σταυρούς; Τι εννοείς;


Κάθε φορά που πεθαινε κάποιος μ' αυτό, αποκτούσε κι από ένα σταυρό στο ντεπόζιτο :wave2:

id12586
29/06/2008, 12:48
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=51094&perpage=15&pagenumber=1
εδώ είσαι ;)

anco
29/06/2008, 13:01
Παπαριες της Kawasaki τοτε να υποσκελισει τα RD 500 της Yamaha.

Το ειχε ο πατερας μου, ειχε ωραιο γκαζι, αλλα ενα ZXR 400 του 90 ηταν 50% ποιο γρηγορο.

Μηχανες μιας αλλης εποχης, τι ψαχνεις να δεις τωρα, αν ειχε 7 σταυρους και ποιος σκωτοθηκε.......

Elle
29/06/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Κάθε φορά που πεθαινε κάποιος μ' αυτό, αποκτούσε κι από ένα σταυρό στο ντεπόζιτο :wave2:

Μιλάμε δηλαδή για κάποιο συγκεκριμένο Samurai που αν κρίνω απο την ονομασία του (Samurai και όχι Η2 mach iv) κυκλοφορούσε στην Ελλάδα. Έμαθα πολύ λίγα γι'αυτό και ψάχνω ακόμα πληροφορίες. Ήταν μαύρο, οι 7 σταυροί του ήταν κόκκινοι πάνω στο ντεπόζιτο, χωρίς φώτα-καθρέπτες-φλας, χωρίς φτερά, μισή σέλα, μια γούρνα κάτω από το ντεπόζιτο βενζίνης κ.τ.λ. Φημολογείται κάτω από 100 κιλά :eek: Το πιο χαρακτηριστικό του ήταν ότι λόγω και της χρονιάς του 70s δεν είχε φρένα, δεν έστριβε :a2: και τα λάστιχα του ήταν τα Yokoglistra :a31: Υπάρχει όντως αυτό το θρυλικό μηχανάκι; Ψάχνω να βρώ φωτογραφία. Κάποιοι λένε ότι έχουν δει. Ξέρει κανείς άλλος περισσότερα;

mpou
29/06/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Μιλάμε δηλαδή για κάποιο συγκεκριμένο Samurai που αν κρίνω απο την ονομασία του (Samurai και όχι Η2 mach iv) κυκλοφορούσε στην Ελλάδα. Έμαθα πολύ λίγα γι'αυτό και ψάχνω ακόμα πληροφορίες. Ήταν μαύρο, οι 7 σταυροί του ήταν κόκκινοι πάνω στο ντεπόζιτο, χωρίς φώτα-καθρέπτες-φλας, χωρίς φτερά, μισή σέλα, μια γούρνα κάτω από το ντεπόζιτο βενζίνης κ.τ.λ. Φημολογείται κάτω από 100 κιλά :eek: Το πιο χαρακτηριστικό του ήταν ότι λόγω και της χρονιάς του 70s δεν είχε φρένα, δεν έστριβε :a2: και τα λάστιχα του ήταν τα Yokoglistra :a31: Υπάρχει όντως αυτό το θρυλικό μηχανάκι; Ψάχνω να βρώ φωτογραφία. Κάποιοι λένε ότι έχουν δει. Ξέρει κανείς άλλος περισσότερα;

Πριν 13 περιπου χρονια ακουσα την ιστορια στην Ξανθη. Επισης οτι τριγυρνουσε λιγο πριν στη βορειο Ελλαδα. Τοτε οι σταυροι ηταν παλι 7. Στην "εκδοχη" που ακουσα, ο 3ος κυλινδρος λειτουργουσε οποτε ηθελε, με αποτελεσμα να σε στελνει στα σαμαρακια.

Elle
29/06/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Πριν 13 περιπου χρονια ακουσα την ιστορια στην Ξανθη. Επισης οτι τριγυρνουσε λιγο πριν στη βορειο Ελλαδα. Τοτε οι σταυροι ηταν παλι 7. Στην "εκδοχη" που ακουσα, ο 3ος κυλινδρος λειτουργουσε οποτε ηθελε, με αποτελεσμα να σε στελνει στα σαμαρακια.

Μόνο Ξάνθη; Αυτή την ιστορία την έχει ακούσει σχεδόν όλη η Ελλάδα!

mpou
29/06/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Μόνο Ξάνθη; Αυτή την ιστορία την έχει ακούσει σχεδόν όλη η Ελλάδα!

Προφανως το εχει ακουσει ολη η Ελλαδα. Το Ξανθη το ειπα μπας και το οτι "η μηχανη βρισκεται βορειο Ελλαδα" ειναι "μουφα" (λογω εντοπιοτητας):wave2:

Elle
29/06/2008, 21:43
Το όχημα μπορεί να μην είχε πραγματικά πολύ δύναμη αλλά ο τρόπος που την έδινε στο δρόμο ήταν ιδιαίτερος.

Ο όρος γραμμική απόδοση ΔΕΝ ήταν στο λεξιλόγιό του.

Όπως όλοι ξέρουμε τα δίχρονα χαμηλά δεν αποδίδουν ιδιαίτερα , ενώ από κάποιες στροφές και μετά τα πιάνουν τα διαόλια τους.

Αυτό στο συγκεκριμένο μοντέλο λειτουργούσε έτσι σε υπερθετικό βαθμό κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να είναι επικίνδυνο και δύσκολο οδήγητο για μη έμπειρους οδηγούς.

Αν αυτό το συνδυάσουμε με τις γελοίες αναρτήσεις τα yokoglistra ελαστικά τα φρένα για κλάματα και την ποιότητα ασφάλτου της εποχής , τα πράματα γινόταν ακόμα πιο δύσκολα.

Μην κοιτάτε σήμερα που ένας οδηγός με ελάχιστα χιλιόμετρα στο ενεργητικό του μπορεί να ανέβει σε ένα νέο μοντέλο με 160 άλογα και να ανοίξει το γκάζι έως τα 250 χωρίς να πέσει . Η τεχνολογία έκανε τα μηχανάκια εύκολα και ασφαλή .

Ο ίδιος οδηγός ανεβαίνοντας σε ένα samurai θα τα δει όλα και πιθανότατα θα πέσει.

Πραγματικά το όνομα samurai είναι παρατσούκλι και δεν αποτέλεσε ποτέ επίσημη ονομασία του μοντέλου.

Να συμπληρώσω ότι το μεγάλο μοντέλο μετά τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του στην Αμερική , τα ατυχήματα ήταν ιδιαίτερα πολλά , με αποτέλεσμα να απαγορευτεί η εισαγωγή του !!!!!!!!!!!!! σαν μη ασφαλές όχημα.

Οι κακές γλώσσες έλεγαν ότι οι Γιαπωνέζοι το έστειλαν στους Αμερικάνους για να τους εκδικηθούν για την ατομική βόμπα.

Οι θάνατοι την εποχή εκείνη ήταν ιδιαίτερα πολλοί στους μοτοσικλετιστές και γιατί έπεφταν συχνότερα αλλά και γιατί η ανυπαρξία του εξοπλισμού έκανε θανατηφόρες γελοίες πτώσεις των 30 ή 50 χιλιομέτρων.

Η μισή μου παρέα αλλά και εγώ ο ίδιος δεν θα ήμουν σήμερα εδώ αν δεν φορούσαμε κράνος , και στην εποχή του samurai κανένας δεν φορούσαν κράνος.

ARISPEED1
29/06/2008, 22:38
Ειδικά στη Δ.Αττική οταν ειχε πρωτοβγεί ,ειχε στείλει πολλούς νεολαίους στο Γ΄ .................

Daemon
29/06/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Το όχημα μπορεί να μην είχε πραγματικά πολύ δύναμη αλλά ο τρόπος που την έδινε στο δρόμο ήταν ιδιαίτερος.

Ο όρος γραμμική απόδοση ΔΕΝ ήταν στο λεξιλόγιό του.

Όπως όλοι ξέρουμε τα δίχρονα χαμηλά δεν αποδίδουν ιδιαίτερα , ενώ από κάποιες στροφές και μετά τα πιάνουν τα διαόλια τους.

Αυτό στο συγκεκριμένο μοντέλο λειτουργούσε έτσι σε υπερθετικό βαθμό κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να είναι επικίνδυνο και δύσκολο οδήγητο για μη έμπειρους οδηγούς.

Αν αυτό το συνδυάσουμε με τις γελοίες αναρτήσεις τα yokoglistra ελαστικά τα φρένα για κλάματα και την ποιότητα ασφάλτου της εποχής , τα πράματα γινόταν ακόμα πιο δύσκολα.

Μην κοιτάτε σήμερα που ένας οδηγός με ελάχιστα χιλιόμετρα στο ενεργητικό του μπορεί να ανέβει σε ένα νέο μοντέλο με 160 άλογα και να ανοίξει το γκάζι έως τα 250 χωρίς να πέσει . Η τεχνολογία έκανε τα μηχανάκια εύκολα και ασφαλή .

Ο ίδιος οδηγός ανεβαίνοντας σε ένα samurai θα τα δει όλα και πιθανότατα θα πέσει.

Πραγματικά το όνομα samurai είναι παρατσούκλι και δεν αποτέλεσε ποτέ επίσημη ονομασία του μοντέλου.

Να συμπληρώσω ότι το μεγάλο μοντέλο μετά τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του στην Αμερική , τα ατυχήματα ήταν ιδιαίτερα πολλά , με αποτέλεσμα να απαγορευτεί η εισαγωγή του !!!!!!!!!!!!! σαν μη ασφαλές όχημα.

Οι κακές γλώσσες έλεγαν ότι οι Γιαπωνέζοι το έστειλαν στους Αμερικάνους για να τους εκδικηθούν για την ατομική βόμπα.

Οι θάνατοι την εποχή εκείνη ήταν ιδιαίτερα πολλοί στους μοτοσικλετιστές και γιατί έπεφταν συχνότερα αλλά και γιατί η ανυπαρξία του εξοπλισμού έκανε θανατηφόρες γελοίες πτώσεις των 30 ή 50 χιλιομέτρων.

Η μισή μου παρέα αλλά και εγώ ο ίδιος δεν θα ήμουν σήμερα εδώ αν δεν φορούσαμε κράνος , και στην εποχή του samurai κανένας δεν φορούσαν κράνος.

Εμενα βασικα με μπερδεψες.. το ξερεις το μηχανακι η δεν το ξερεις?

p@nos
29/06/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εμενα βασικα με μπερδεψες.. το ξερεις το μηχανακι η δεν το ξερεις?




:lol: :lol: :lol:


+1



perierga maw ta lew re elle

p@nos
30/06/2008, 00:24
Νομιζω παντως(και το γραφω με μια επιφυλαξη αυτο) οτι το Mach 750 δεν κυκλοφορισε στην Ελλαδα.

Elle
30/06/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Εμενα βασικα με μπερδεψες.. το ξερεις το μηχανακι η δεν το ξερεις?

Δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω δεί. Το ότι μπορώ να το περιγράψω μέσα μόνο από όσα έχω ακούσει και διαβάσει, δεν σημαίνει ότι γνωρίζω για αυτό. Ένα μαύρο Samurai 750 με 7 κόκκινους σταυρούς. Αλήθεια ή μύθος; -Urban Legend όπως λένε μερικοί...
Θέλω να μάθω γι'αυτό.

Elle
30/06/2008, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Νομιζω παντως(και το γραφω με μια επιφυλαξη αυτο) οτι το Mach 750 δεν κυκλοφορισε στην Ελλαδα.

Το Kawasaki H2 Mach 4 κυκλοφόρησε κανονικά στην Ελλάδα μαζί με όλη τη σειρά (250cc, 500cc, 750cc). Η ονομασία του "Samurai" δεν είναι όπως προείπα επίσημη ονομασία γιατί έτσι το βαπτίσαν οι Έλληνες! Υπάρχει ένα που είναι ακόμη στην πένα και βρίσκεται στις Σέρρες, μπορεί να μην είναι το θρυλικό μαύρο με τους 7 σταυρούς, μα ο τύπος που το έχει έκανε 5 χρόνια για να το βρει.

p@nos
30/06/2008, 02:11
Ρε Ελλε ελεος, ειναι δυνατον να υπαρχει μηχανακι που εχει στουκαρει γερα 7 τουλ. φορες και να εχει παραμεινει μηχανακι?

Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα, λιγο λογικη θελει.

Αυτες ειχαι ''φημες'' που εβγαζαν διαφοροι για να εχουν να πουν κατι που θα ψαρωσει κοσμο

Elle
30/06/2008, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε Ελλε ελεος, ειναι δυνατον να υπαρχει μηχανακι που εχει στουκαρει γερα 7 τουλ. φορες και να εχει παραμεινει μηχανακι?

Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα, λιγο λογικη θελει.

Αυτες ειχαι ''φημες'' που εβγαζαν διαφοροι για να εχουν να πουν κατι που θα ψαρωσει κοσμο

Ναι ρε Π@νο εγώ μαζί σου είμαι, έτσι λέω και εγώ, αλλά από την άλλη γίνεται αυτός ο μύθος ή πραγματικότητα τι στο δι@ολο είναι, να έχει εξαπλωθεί σε όλη την Ελλάδα έτσι και να είναι ψέμα; Γι'αυτό άνοιξα το θέμα αυτό, για να πείτε περισσότερα για το Samurai όσοι γνωρίζετε και ειδικά οι παλαιότεροι στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Εσύ λες μύθος ε;

p@nos
30/06/2008, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ναι ρε Π@νο εγώ μαζί σου είμαι, έτσι λέω και εγώ, αλλά από την άλλη γίνεται αυτός ο μύθος ή πραγματικότητα τι στο δι@ολο είναι, να έχει εξαπλωθεί σε όλη την Ελλάδα έτσι και να είναι ψέμα; Γι'αυτό άνοιξα το θέμα αυτό, για να πείτε περισσότερα για το Samurai όσοι γνωρίζετε και ειδικά οι παλαιότεροι στο χώρο της μοτοσυκλέτας. Εσύ λες μύθος ε;



Ναι μη το ψαχνεις δε γινεται να ισχυει αυτο το παραμυθι.Εδω απ'το σταντ πεφτουν και παθαινουν ενα καρο ζημιες:lol:

Τωρα βεβαια αυτο το μοντελο εβγαλε αυτη την τρομακτικη φημη ως δυστροπο και επικινδυνο γιατι ηταν ενας δυνατος κινητηρας πανω σε ροδες, οχι σε μοτοσυκλετα.Αλλα και μοτερ απο παπι αν βαλεις πανω σε καροτσακι του σουπερ μαρκετ παλι επικινδηνο θα 'ναι:winka:

apav
30/06/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Θέλω να μάθω γι'αυτό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=51094&perpage=15&pagenumber=1
εδώ είσαι ;)

fzx
30/06/2008, 11:13
Aστικοι μυθοι για το H2 με τους σταυρους στο ντεποζιτο.....


εγω εχω καβαλησει για μικρη βολτα το 500 το σαμουραι σε εποχες αυρας στην φιλαδελφεια...
τρελο γκαζι για την εποχη του, αρκετα καλες επιταχυνσεις, αλλα μηδενικο κρατημα ανυπαρκτα φρενα, με ταμπουρακι αεριζομενο στο πισω τροχο!
υπηρχαν μαγκες που τα βελτιωνανε τοτε με kerker εξατμισεις και σκελετα harris




σε θεμα οχι τελικης αλλα ρεπριζ, δεν νομιζω να επαιζε κατι πιο γρηγορο απο το h2.
το 750 cc εβγαινε και σε αγωνιστικη εκδοση

Elle
30/06/2008, 23:16
Ok, ποιός ξέρει τελικά όχι αν όλη η ιστορία είναι αλήθεια, αλλά ποιός την ξεκίνησε και πως. Πολύ καλό σενάριο πάντως, είτε αληθινό να 'ναι είτε ψεύτικο για μια φοβερή κινηματογραφική ταινία. Ψυχολογικό θρίλερ:
The motogrudge ή
moto-Ju-on ! :evil: :a66: :a45: Όποιος το καβαλήσει και οδηγήσει πάνω από 10 λεπτά... πεθαίνει! Η καταραμένη μοτοσυκλέτα!!
:uplate:


135262

Elle
30/06/2008, 23:18
Αυτό είναι λέμε!!

LsKostas
30/06/2008, 23:25
Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με Samurai 7 σταυρων !!!

Οριστε ΚΑΙ υπογραφη urban legend να γουσταρουμε :smokin:

Elle
30/06/2008, 23:34
Όχι ρε φιλάρα κρίμα η καημένη η πίτσα που στην καλύτερη θα βγει καμμιά αράχνη να πούμε!

LsKostas
30/06/2008, 23:36
Aσε που θα μυριζει και διχρονιλα ... αυτο που το πας :o

:lol: :bigcry: :lol:

Elle
30/06/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aσε που θα μυριζει και διχρονιλα ... αυτο που το πας :o

:lol: :bigcry: :lol:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Καλά εγώ περιμένω μπας και βγάλουν οι έλληνες καμμιά τέτοια κινηματογραφική ταινία γιατί από μύθους είμαστε όπως όλοι ξέρουμε κυριολεκτικά και μεταφορικά Νο1!!! Τι Safe sex και αηδίες γυρνάνε εδώ στην Ελλάδα, εγώ σας δίνω ιδέες!

LsKostas
01/07/2008, 02:02
Εβγαλαν οι Ινδοι...αν περιμεναμε απ τους δικους μας σωθηκαμε :o

"Urban Legend-Samurai"-The Movie
http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=904e33977369cfb0de4823db601abfa5

epp1640
01/07/2008, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εβγαλαν οι Ινδοι...αν περιμεναμε απ τους δικους μας σωθηκαμε :o

"Urban Legend-Samurai"-The Movie
http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=904e33977369cfb0de4823db601abfa5

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :bigcry: Θεός ρε.. και στο λόγο μου σκεφτόμουν πριν λίγη ώρα μα κανένας δεν βγάζει πια bombayTv videos? :beer:

LsKostas
01/07/2008, 02:27
Οι συζητησεις εδιναν κι επαιρναν στους καφενεδες της εποχης ...:o



http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=fdf5cc3922451999e57ef45cf2953f6b

epp1640
01/07/2008, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Οι συζητησεις εδιναν κι επαιρναν στους καφενεδες της εποχης ...:o



http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=fdf5cc3922451999e57ef45cf2953f6b

Έλιωσα.. ο λαός απαιτεί και άλλα.. :rotflmao:

Elle
01/07/2008, 03:38
Βρήκα σήμερα ένα σε πολύ καλή κατάσταση. Πιστεύω είναι ευκαιρία! Τι λέτε;


135272

epp1640
01/07/2008, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Βρήκα σήμερα ένα σε πολύ καλή κατάσταση. Πιστεύω είναι ευκαιρία! Τι λέτε;



:rotflmao: :rotflmao: :lol:

BELZEBOYLIS
01/07/2008, 03:50
Η απάντηση των Ιαπώνων για την Χιροσίμα....

Elle
01/07/2008, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εβγαλαν οι Ινδοι...αν περιμεναμε απ τους δικους μας σωθηκαμε :o

"Urban Legend-Samurai"-The Movie
http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=904e33977369cfb0de4823db601abfa5

Βρε βάλτε κι άλλα bombay για urban legend κάποιοι μου φαίνεται έχουν ταλέντο.

Elle
01/07/2008, 04:20
Έχουμε και λέμε... 3 σταυρούς για τους πεσόντες στο ντεπόζιτο + άλλους 3 σταυρούς για την ταφόπλακα μας κανουν 6 σταυρους... Βάλε και 1 σταυρό τιμονιού (σίγουρα χρειάζεται) = 7 σταυροί. Βρε λες να έγινε έτσι;:look: :confused: :dizzy:


135273

Elle
01/07/2008, 18:28
Λέτε να 'ναι αυτό το Urban Legend? Θα το αγοράσω κι αν χαθώ από το forum τότε ίσως γίνω κι εγώ ένας κόκκινος σταυρός στο ντεπόζιτό του:bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl:


135350

Elle
01/07/2008, 19:04
Ένας από τα θύματα έκανε τα παράπονά του στον Κατασκευαστή του Samurai :lol: Κλικ εδώ (http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=5ccc5462a64828ab1d92a81b277c7754)

Tomahawk
02/07/2008, 01:54
Με το μηχανάκι αυτό είχαν σκοτωθεί πολλά παιδιά μέχρι τα μέσα του 80 που κυκλοφορούσε!


Όσο για τους Ιάπωνες, την Χιροσίμα και την Αμερική... Αυτό το λένε γενικώς για τα SS... Γι αυτό υπάρχουν και πολλοί περιορισμοί στην Ιαπωνία όσον αφορά τις μοτοσυκλέτες!

fzx
02/07/2008, 13:56
Aν δεν κανω λαθος μεχρι περσυ εβλεπα ενα Η2 στην βιτρινα απο ενα μικρο συνεργειο στις αρχες της Ηρακλειου , καποιος τυχερος το τσιμπησε! συλεκτικο κομματι



http://www.youtube.com/watch?v=LFMtPmZgbQo&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=iBrb93O_Xg0&feature=related :a19:

Daemon
02/07/2008, 14:05
Και μετα πας και διαβαζεις αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41085) και λες.. το γαμησανε το θεμα.. :wave2:

Η μαλλον αφου το διαβασες ερχεσαι και διαβαζεις εδω.. οπως βολευει τον καθενα..

:beer: :beer:

byron
02/07/2008, 14:33
Το samurai με τους 7 σταυρούς δεν υπάρχει πιά. Μην το ψάχνεις. Αφού ξέρεις τι έγινε....:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Και η ιστορία αυτής της συγκεκριμένης Samurai έκλεισε οριστικά όταν η μάνα του 8ου άτυχου αναβάτη την έκοψε κομμάτια και την έβαλε φωτιά.

Πήγαινε στον Αγ.Φανούρη στη Δραπετσώνα να τη βρείς.
Εχω ακούσει απ΄τις γειτόνισες μάλιστα, ότι δεν του έβαλε φωτιά, αλλά το έκοψε κομμάτια με χτυπήματα καράτε. Μάζεψε τα κομμάτια και τα έκρυψε κάπου, αλλά λόγω ηλικίας δεν θυμάται που.... :sad:

Γι΄αυτό έχει ταράξει τους πιστούς και τον άγιο στη φανουρόπιτα, αλλά φευ....:sad:

Elle
03/07/2008, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πήγαινε στον Αγ.Φανούρη στη Δραπετσώνα να τη βρείς.
Εχω ακούσει απ΄τις γειτόνισες, ότι δεν του έβαλε φωτιά, αλλά το έκοψε κομμάτια με χτυπήματα καράτε. Μάζεψε τα κομμάτια και τα έκρυψε κάπου, αλλά λόγω ηλικίας δεν θυμάται που.... :sad:

Ε;:hypnotize Μα καλά είπαμε και προηγουμένως ότι το μηχανάκι δεν έχει πλαίσιο αλλά αν μπορούσε να κοπεί κομματάκια κι από τα χτυπήματα καράτε μιας γυναίκας τότε πάει!!! :confused:

Χάλασε λέμε ο κόσμος! Δύσκολη η εποχή των 70s για τους άντρες... Οι μηχανές σκοτώστρες, οι γυναίκες σκοτώστρες, την έβγαζε κανένας καθαρή;;


135431

iokozel
12/07/2008, 13:29
Η Πραγματική του ονομασία ήταν:MACH IV.
Το οδήγησα, φανταστικό. Κάπου στην περιοχή μου, υπάρχει ένα καταχωνιασμένο, θα το βρώ και θα στείλω φωτογραφίες του.
Ακούστε όμως την ιστορία του, πώς βρέθηκε στην περιοχή μου.
Ενας, δεν αναφέρω ονόματα για ευνόητους λόγους, το 1975 πήγε στην Γερμανία για δουλειά, έκανε λεφτά, και βλέποντας ταινίες Αμερικανικού περιεχομένου, και συζητώντας με Γερμανούς φάρμερς, ότι τα κοπάδια επιβλέπονται καλύτερα με μοτοσυκλέτα, παρά με άλογο ή κάτι άλλο, θέλησε να στείλει ένα δώρο στον αδελφό του που είχε πρόβατα, μία μοτοσυκλέτα, για να τα μαζεύει εύκολα το βράδυ όπως πίστευε. Πήγε λοιπόν το 1980 σε μία αντιπροσωπεία στο Μόναχο, και ζήτησε την καλύτερη μοτοσυκλέττα. Εκείνη την εποχή μεσουρανούσε η Kawasaki samurai.
Δεν εξήγησε στον Γερμανό αντιπρόσωπο για τί δουλειά την ήθελε, απλώς ήθελε την καλύτερη.
Την αγόρασε και την έστειλε στην Κ............, στον αδελφό του Θόδωρο(ή Ντιόντιο).
Αυτός την παρέλαβε με έναν φίλο του μοτοσυκλετιστή, γιατί ο ίδιος δεν ήξερε να οδηγεί. Το γράμμα που συνόδευε την μηχανή, εξηγούσε τήν αιτία αποστολής της. 'Αρεσε στο Θόδωρο, αλλά ήθελε μία επίδειξη των δυνατοτήτων της μηχανής απο το φίλο του, με σκοπό μετά, να πάει να βγάλει δίπλωμα.
Την βάζουν μπροστά, βρμ....βρμ....βρμ.....ΓΚΝΤΑΓΚ. στόν τοίχο ο φίλος. Α!!! δεν ξέρς, λέει ου Ντιόντιους, ιγώ ρά δεν ξέρου? αυτό είνι βιράγκου. Αλλους για δοκιμή, μιά απο τα ίδια, γιατί ήταν μαθημένοι σε FLORETTE & ZUNDAPP, όχι στο να δαμάσουν το Σατανά.
Βγάζει την γκλίτσα ου Ντιόντιους απ, ν'αμασχάλη, δυό τρείς στο kawasaki, και άει σιχτήρ στην αποθήκη ενός τοπικού εμπόρου, με σκοπό να πουληθεί. Πηγαιναν πολλοί για αγορά του, αλλά φοβόντουσαν με την ιστορία και φεύγαν. Πήγα και εγώ, μ'αρεσε, το οδήγησα προσεκτικά, κανένα πρόβλημα, αλλά εκείνη την εποχή είχε βγεί το νέο SUZUKI GSX-400F, το οποίο με κέρδισε τελικά, ίσως και για καλό μου.
Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες μοντέλλου αντιπροσωπείας.


136418

iokozel
12/07/2008, 13:31
kawasaki MACH IV.


136419

iokozel
12/07/2008, 13:32
samurai


136420

iokozel
12/07/2008, 13:33
kawasaki-samurai ο Σατανάς σε μηχανολογική έκδοση.


136421

Elle
16/07/2008, 17:40
Κι αυτό που λένε για το Urban Legend? Κι όμως εγώ βρήκα την πραγματική αλήθεια εδώ (http://www.makisfacts.com/facts/show/17297)

Kaiser_vas
23/07/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Κάπου κάπου άκουγα ιστορίες για κάποιο Kawasaki Samurai 750. Οτι είναι θάνατος, οτι όταν επιταχύνεις προσπαθείς με τα 1000 ζόρια να κρατήσεις τις ρόδες σου στο δρόμο κ.τ.λ. Ποιός γνωρίζει πληροφορίες σχετικά. Υπήρχε όντως;

Ego tin ksero me tis 9 nekrokefales!! Lene oti sumbolizoun tous 9 katoxous tis, o epomenos ekane mia aerografia gia ton proigoumeno ( pou ennoite oti skotothike). Episeis gnorizo oti einai 900cc. Miden frena, 3kilindro 900cc, dixrono!!! Treli ropi! Arkei na fantasteis ti ropi exoun ta dixrona 125 motocross kai na tin pollaplasiaseis peripou epi 7!!:eek: Pragmatika oute sbisti den thelo na tin kabaliso....

Elle
23/07/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kaiser_vas
...Episeis gnorizo oti einai 900cc. Miden frena, 3kilindro 900cc, dixrono!!! Treli ropi!...

Α όχι, δεν υπήρχε ποτέ δίχρονο 900cc.
Εκείνη την εποχή ήταν το RD 500, το H2 750 mach IV και το Suzuki GT 750.
Όλα δίχρονα!
-Το πιo βρωμόγκαζο το RD 500.
-Tο πιο ελεϊνό και τρομακτικό το Η2 750 mach IV
(γνωστό εδώ στην Ελλάδα κι ως Kawasaki Samurai)
-To πιο ομαλόροπο και γήινο, το GT 750
(σαν το Samurai σε εμφάνιση αλλά καμμία σχέση)

P.S.: Ρε 'σεις! Κανένα Bombay ΤV Video για Samurai θα φτιαξουμε εδώ
πέρα να γελάσουμε λιγάκι τι θα κάνουμε; :D :lol: :rotflmao: :beer: :wave2:
Άντε, κάντε ένας την αρχή, γιατί νομίζω βγαίνουν ωραία. Εδώ (http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=5ccc5462a64828ab1d92a81b277c7754) είναι η σελίδα.

http://www.grapheine.com/bombaytv/index.php?module=see&lang=uk&code=5ccc5462a64828ab1d92a81b277c7754

george72
23/07/2008, 23:54
Yπηρχαν και αλλα....

οπως το θρυλικο ξεροκαμπανο RZ 250 κοκινο ασπρο στα κλασικα χρωματα της yamaha που με κιτακι γινοταν 350 cc...
με kerker εξατμισεις και harris σκελετο σκοτωνε......

( ε ρε που τα θυμηθηκα )

υπηρχε και το αγωνιαρικο το TZ (μιλαμε για αρχες 80 ) παλι της yamaha εξελιξη της ΤΕΡΕΖΑΣ η αλοιως TZR 250 (αρχες 90)

και φυσικα το πιο γρηγορο το πιο τουμπανο και το πιο ομορφο, που διεθετε και φρενα αξιοπρεπη για την εποχη του αλλα ετρωγε ισα με 2 βυτια βενζινη.....

το ενα και μοναδικο...

το RG 500 της suzuki......

:beer:

vestromas
24/07/2008, 00:11
Ρε παιδια, μηπως παιζουν αυτα τα μοντελα σε καμια τριτοκοσμικη χωρα να παω εκει να ζησω το υπολοιπο της ζωης μου;
Τον βαρεθηκα τον (πολιτισμο), με τις Ευρωπαικες οδηγιες και τις Π@π@ριες.
Θελω διχρονα καγκουριλικια, με παντοφλα σ εναν ερημο δρομο, διπλα σε μια παραλια, οπως εκανα μικρος.:winka: :beer: :wave2:

george72
24/07/2008, 00:21
:D :D

χρυση εποχη του διχρονου 83 με 93....

george72
24/07/2008, 00:30
http://www.youtube.com/watch?v=bfbOtT71x-Q&feature=related

πλουτιζαν οι καλιμπρες και οι ορθοπεδικοι!




και εδω THE KING κερναει "τσαγια" ακομη και σημερα

http://www.youtube.com/watch?v=xheAMPfKdqQ&feature=related





:eyepop:

Kaiser_vas
24/07/2008, 15:17
Re paidia, oraia ta dixrona tis epoxis me tis treles ropes, alla poli asxima... Idios ta RD tis yamaha..:smokin:

vestromas
24/07/2008, 17:10
Την εποχη εκεινη, ηταν ομορφα και ψαρωτικα. Κ εμεις οι παλιοι τα βλεπουμε με αλλο ματι.:beer: :wave2:

MG
24/07/2008, 17:27
Hταν μηχανακια μιας εποχης.... αργοτερα βεβαια εγινε της μοδας το turbo σε μηχανη κι ετσι εβγαλε και η HONDA, KAWASAKI και YAMAHA.
τρελο γκαζι και αυτες.

Ξερει κανεις ομως εαν αυτες οι τουρμπατες ηρθαν ελλαδα?

Road67
24/07/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Κ εμεις οι παλιοι τα βλεπουμε με αλλο ματι Τοτε ηταν πολυ εντυπωσιακα. Θυμιζουν εποχες και ξεχναμε την ασχημια τους. Ηταν απο υπερβολικα εως και κιτς μερικα απο αυτα. Αλλα ψαρωτικα οπως και να εχει. Και ριχνανε και κατι στριγγλιες :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
και εδω THE KING κερναει "τσαγια" ακομη και σημερα
http://www.youtube.com/watch?v=xheAMPfKdqQ&feature=related
Πορωση το βιντεακι :p

Road67
24/07/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Τοτε ηταν πολυ εντυπωσιακα. Θυμιζουν εποχες και ξεχναμε την ασχημια τους. Ηταν απο υπερβολικα εως και κιτς μερικα απο αυτα. Αλλα ψαρωτικα οπως και να εχει. Και ριχνανε και κατι στριγγλιες :D

Πορωση το βιντεακι :p

EΛΕΟΣ :rotflmao: :rotflmao:
http://www.youtube.com/watch?v=p9SsFTUnS0g&feature=related

FRAGISCOS
25/07/2008, 14:34
Υπηρχε και το HONDA NSR 400 διχρονο (δεν θυμαμαι αν ηταν V3 η V4).
Aπλα ΠΥΡΑΥΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Elle
25/07/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
Υπηρχε και το HONDA NSR 400 διχρονο (δεν θυμαμαι αν ηταν V3 η V4).
Aπλα ΠΥΡΑΥΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ τρύπα είχε αυτό μετά τις 8.000 στροφές.
Γκιν-γκιν-γκιν-γκου-γκουοοοοοοοό...αααα...ααααανννγκιιιιιιιίί...ΙΙΙΙΙΙΝΝΝΓ !
Έχω ανέβει σε τέτοιο 400άρι. ΝΑ! σου πάει σε στροφές, αν σου ροπιάσει αυτό πάνω στη στροφή θα έχει και τάσεις για ξάπλες!


All time classic, παλιά καλά μηχανάκια!

Παλιές καλές εποχές. Δεν είχαμε και τόσους μπάτσους να μας τα πρίζουνε
κι έτσι ήμασταν σκέτη αλητία ! Όλο μ@λ@κ13s κάναμε. ΑΧ!:o :p

Filosofos
26/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
Hταν μηχανακια μιας εποχης.... αργοτερα βεβαια εγινε της μοδας το turbo σε μηχανη κι ετσι εβγαλε και η HONDA, KAWASAKI και YAMAHA.
τρελο γκαζι και αυτες.

Ξερει κανεις ομως εαν αυτες οι τουρμπατες ηρθαν ελλαδα?

Ξεχνάς και τις suzuki το 650αρι που έμιαζε με την katana :cool: :p

GIANNIS SB6R
01/08/2008, 18:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .KAWASAKI SAMURAI ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 70-80 ΛΕΓΑΝΕ ΤΑ 250 cc ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΤΕ Η KAWASAKI .ΚΑΚΩΣ ΛΕΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ SAMURAI ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΑΤΕ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ .

Elle
03/08/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS SB6R
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .KAWASAKI SAMURAI ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 70-80 ΛΕΓΑΝΕ ΤΑ 250 cc ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΤΕ Η KAWASAKI .ΚΑΚΩΣ ΛΕΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ SAMURAI ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΑΤΕ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ .

Eεεε....
...φίλε... σόρυ που θα...
...θα...
...θα διαφωνήσω αλλά...
Το όνομα Samurai ήταν ελληνικό βάπτισμα της σειράς Η2 Μach
με κινητήρες 250cc και 500cc και 750cc. Ποιος παραπάνω λόγος
υπήρχε να βαπτιστεί Samurai στην Ελλάδα μόνο το 250cc κι όχι
τα υπόλοιπα της σειράς με μεγαλύτερο μηχανικό σύνολο;
Απλά για το 750, το γρηγορότερο
της σειράς υπόθηκε κάποιο Urban Legend γνωστό ως Samurai.
Γι'αυτό και μιλάμε περισσότερο εδώ για το 750cc.

GIANNIS SB6R
03/08/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Eεεε....
...φίλε... σόρυ που θα...
...θα...
...θα διαφωνήσω αλλά...
Το όνομα Samurai ήταν ελληνικό βάπτισμα της σειράς Η2 Μach
με κινητήρες 250cc και 500cc και 750cc. Ποιος παραπάνω λόγος
υπήρχε να βαπτιστεί Samurai στην Ελλάδα μόνο το 250cc κι όχι
τα υπόλοιπα της σειράς με μεγαλύτερο μηχανικό σύνολο;
Απλά για το 750, το γρηγορότερο
της σειράς υπόθηκε κάποιο Urban Legend γνωστό ως Samurai.
Γι'αυτό και μιλάμε περισσότερο εδώ για το 750cc.


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ .ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΤΥΠΗΣΗΣ ΣΤΟΝ GOOGLE <KAWASAKI SAMURAI> ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ . ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ 1- A1 SAMURAI 1970 -71 ΔΥΚΙΛΙΝΔΡΟ /ΔΥΧΡΟΝΟ 250CC
2-S1 MACH 1 1972 ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ /ΔΥΧΡΟΝΟ 250 CC
3-F9 MACH 2 ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ/ΔΥΧΡΟΝΟ 350 CC
4-S3 MACH 2 ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ/ΔΥΧΡΟΝΟ 400CC
5-H1 MACH 3 ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ/ΔΥΧΡΟΝΟ 500CC
6-H2 MACH 4 ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ/ΔΥΧΡΟΝΟ 750 CC


ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ SAMURAI ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ Α1 ΜΕ 250 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ
ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΓΑΝ ΟΛΑ SAMURAI ΕΔΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

epp1640
04/08/2008, 06:30
# ΗΡΑΚΛΕΙΟ -
KAWASAKI samurai 750 δίχρονο σε πολύ καλή κατάσταση, άγωνιστικο με 1500 χλμ. Τιμή 2200 ευρώ.
Πληροφορίες ( x )
E-1428

Ορίστε πάλι για σας δουλεύω.. :p

www.kritikes-aggelies.gr :smokin:

Elle
04/08/2008, 17:47
Ω ρε φίλε που το βρήκες!
Αχ αυτοί οι Κρητικοί...
Ξεθάβουν ώρες ώρες κάποια πράγματα...
Στον ουρανό τα γυρεύεις στη Κρήτη τα βρίσκεις!

Ορίστε Κύριοι! Δεν ψήνεται κανείς;

Δείτε εδώ!
http://www.kritikes-aggelies.gr/adds/


138534

Mortal
08/11/2008, 13:01
paidia eixe diafora to h2 march III apo to h2 march IV? diladi i teleftea ekdosi exei pio poli gkazi?kai an afto to mixanaki exei toso poli gkazi giati den piran to moter tou na to valoun kapou alou 'i giati den ekanan episkevi ta frena?pantos an exei tetia treli ropi opos lete 8a goustara na tin ixa.;) a kai gia tin istoria pou lete me tous 7 stavrous,egw akousa pos stin Katerini exei gini mia paromoia istoria.pos skoto8ikan 7 paidia kai evalan 7 stavrous pano sto mixanaki.kai mia samurai exoume ligo pio pano apo tin katerini se ena xorio.tin exoun kapsi kai tin exoun kremasi se enan tixo.

Mortal
08/11/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mortal
diladi i teleftea ekdosi exei pio poli gkazi? (pio pola cc/hp enow)

vestromas
08/11/2008, 13:13
Δικαιως το μηχανακι λεγετε σαμουραι. Το χαρακιρι ειναι θεμα χρονου απο την στιγμη που καβαλησεις ενα απο τα θρυλικα μοντελα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εχει αφησει πολλα εικονοστασια στο δρομο του.:lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

byron
08/11/2008, 13:45
Kotobukiya 750 :a53:


147567

tools
08/11/2008, 15:01
λιιιιγο καλυτερο

:wave2:


147577

hidefnick
08/11/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Kotobukiya 750 :a53:


Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
λιιιιγο καλυτερο:wave2:

Thanks ρε. Πάω να καβαλήσω το BMW τώρα ...............:bigcry: :bigcry: :bigcry:

katana750
17/12/2008, 06:26
γεια και χαρα σας συνφορουμιτες
αν και γραμμενος εδω και καποιο καιρο παντα παρακολουθω το φορουμ σαν επισκεπτης χωρις συνδεση
εκπλησομαι με την αγνοια που διακατεχει πολλους δικυκλιστες ... αγνοια επικινδυνη ... φιλε μου θελεις να εισαι χαμενος μεσα στην αγνοια σου ? με γεια σου με χαρα σου ... δεν εχεις ομως το δικαιωμα να επιμενεις σε κατι που δεν το κατεχεις ουτε να διαιωνιζεις ανεπιβεβαιωτους μυθους
[δεν αναφερομαι σε καποιον χρηστη συγκεκριμενα]
samurai 750 με 7 σταυρους απο εδω samurai 750 που το κραταει η μανα του νεκρου απο εκει για να μην πουληθει και σκοτωθει αλλος
τι μπαρουφες ειναι αυτες μωρε ... εχετε παρει χαμπαρι οτι γραφετε στο μεγαλυτερο φορουμ μοτοσυκλετας στην ελλαδα ? εχετε παρει χαμπαρι ποσος κοσμος διαβαζει αυτα που γραφονται εδω μεσα ? εχετε αναρωτηθει ποσα παιδακια νεεοι δικυκλιστες εχουν βαρεθει τις παπατζοιστοριες τις γειτονιας και ψαχνουν εδω μεσα μια σοβαρη απαντηση ?
λοιπον
για να τα βαλουμε σε μια σειρα
δεν υπαρχουν σταυροι....μαλλον για να το θεσω πιο σωστα η ιστορια δεν βασιζεται σε πραγματικα περιστατικα .... βρεθηκε ενας @@ και εβγαλε ενα μυθο η ζωγραφισε στο τεποζιτο του σταυρους και πουλαγε μουρη και το καναμε πραγματικοτητα ? και μετα απο 2 δεκαετιες δεν εχουμε μαθει ακομα που ειναι και ποιος το ειχε αυτο με τους σταυρους ? αμα εχετε τοσο μεγαλες παρωπιδες και δεν βλεπετε δεξια και αριστερα με γεια σας και χαρα σας ..... εγω δεν το χαυτω
μαλιστα τυχαινει να εχω γνωρισει και ενα λαμογιο στην κορινθο που ειχε το kawasaki avenger στο οποιο ειχε βαμενους 7 μικρους κοκκινους σταυρους στο τεποζιτο πανω απο το ρουμπινετο και πουλαγε μουρη στις γκομενιτσες οτι ειναι το θρυλικο samurai και οτι αυτος ειναι ο μαγκας που το δαμαζει ... μεχρι που τον πλακωσα στα χαστουκια και τον εκανα να φιλησει την ασφαλτο σαν συγνωμη προς την μνημη των παληκαριων που χαθηκαν και να το βαψει με πινελο
πραγματι σκοτωθηκαν αρκετοι με samurai ...... μαλλον οχι μονο με samurai αλλα γενικα με kawa triples.... και ποσοι αλλοι ομως δεν εχουν σκοτωθει με αλλα μηχανακια ειτε διχρονα ειτε τετραχρονα .... λιγοι σκοτωθηκαν με katana ? λιγοι με καρχαρια ? λιγοι με μπολντορα ? λιγοι με rd ειτε 350 ειτε με 500 ? λιγοι με CR ? λιγοι με maico ? λιγοι με yamaha IT ?
ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ
απλα εμειναν στην αφανεια απλουστατα γιατι η kawasaki ειχε το 750 διχρονο με την μεγαλυτερη κυκλοφορια και ο μυθος χτιστηκε γυρω απο αυτα
αλλα ειναι τοσο μεγαλη η μ@λ@κι@ που μας δερνει σαν ελληνες που πιστευουμε τον καθε @@ που μας τσαμπουναει την καθε @@
τι θα πει samurai 750 ? και τι θα πει δεν κυκλοφορησε mach750 στην ελλαδα
δεν υπαρχει samurai 750 .....δεν εβγαινε σε 750 το samurai
το Η2 mach IV ειναι το 750 που ειναι το σοβαρο εργαλειο της kawasaki και κυκλοφορησε στην ελλαδα
καντε μια ερευνα σε καποιο εξειδικευμενο site με μοτο specs πριν γραψετε οτιδηποτε και παρασυρετε κοσμο με την αγνοια σας
http://www.google.com/search?hl=el&q=kawasaki+samurai&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&lr=

τα kawa triples ηταν παρα πολλα
Α1 Α7 S1 S2 S3 S4 H1 H2 KH KR με κυβικα απο 250 εως 750 με αρκετα να μοιαζουν μεταξυ τους ασχετα αν δεν ηρθαν ολα στην ελλαδα επισημα αλλα με παραεισαγωγη
και ειναι αλλο μηχανημα το samurai αλλο το avenger και αλλο το mach
εχουμε και λεμε

το samurai ειναι το A1
http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_a1_samurai_1970.php

το avenger ειναι το Α7
http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_a7_avenger_1971.php

και τα mach ηταν τα S και τα H
s1 250 cc
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_s1_250.htm
http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_S1
s2 350 cc mach II
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_s2_350%2073.htm
http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_S2
s3 400 cc mach III
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_s3_400.htm
http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_S3

h1 500cc mach III
http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_H1
h2 750 cc mach IV
http://www.cyclechaos.com/wiki/Kawasaki_H2

αυτα για το τι ειναι τι και ποιο ειναι ποιο
οσον αφορα το θεμα σκοτωστρα
ποιο μηχανακι εκεινης της εποχης δεν ηταν σκοτωστρα ΟΛΑ ΗΤΑΝ αμα δεν τα σεβοσουν
πιο διχρονο της εποχης ειχε γραμμικοτητα ΚΑΝΕΝΑ
τα rd δλδ αμα τους εβγαζες τον παπα και πειραζες τα ζιγκλερ ειχαν γραμικοτητα ?
αυτο σημαινει διχρονο και αυτο ψαχνει αυτος που επιλεγει διχρονο ...ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ
ποιο μηχανακι της εποχης ειχε αναρτησεις σκελετο και φρενα ΚΑΝΕΝΑ
απλα οι ανεπαρκειες στα τετραχρονα δεν φαινοταν οπως φαινοταν στα διχρονα
και ποιος ηξερε εκεινη την εποχη να οδηγαει
ποιος ειχε μοτοσυκλετιστικη παιδεια
ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΜΕ ΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
και καποιες σπανιες περιπτωσεις-εξαιρεσεις κοντρακηδων που το ελεγε η ψυχη τους να πηγαινουν τις μηχανες τους στα ορια αλλα ηξεραν τι εχουν αναμεσα στα ποδια τους και το σεβοντουσαν

εγω δλδ γιατι δεν σκοτωθηκα που τελικιασα το Η2 ? γιατι απλουστατα την σεβαστηκα
και γιατι σεβαστηκα τις οδηγιες του ιδιοκτητη πως να την τελικιασω και γιατι το καναμε σε ελεγχομενο περιβαλλον
εγινε καπου στο 1990 στην τριπολη
ο πατερας μου δουλευε στην κατασκευη της εθνικης οδου τριπολης κορινθου στο τμημα τριπολη-συρραγα αρτεμισιου και ο ιδιοκτητης ηταν φιλος μου που τον γνωρισα στους αγωνες στην τριπολη
οταν επεσαν τα πρωτα ασφαλτικα την πηγαμε με αδεια απο τους κυριους πολυζωη και παπαμανωλη αφεντικα της εταιρειας ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΑΤΕ και την τελικιασαμε

αλλα το τελικιασμα δεν μπορουσε να γινει με ασφαλεια καπου αλλου .... και για αυτο το λογο σκοτωθηκε κοσμος ... γιατι δεν σεβαστηκε απλους νομους φυσικης και μηχανολογιας οπως επιταχυνση επιβραδυνση ροπη ορμη προσφυση κτλ κτλ
εγω που τα σεβαστηκα δεν επαθα τιποτα

τι να πουν δηλαδη οι αμερικανοι που ετραχαν με Η2 στο dragster σε κατηγορια που επιτρεποταν μοντες μονο σε φρενα μοτερ και λαστιχα ? ολα τα υπολοιπα μαμα και ειδικα ο μπαλκονοσολινας του πλαισιου που δεν ειχαν δικαιωμα να τον ενισχυσουν? [ειχαν δικαιωμα να αντικαταστησουν το πισω αμορτισερ με απλες δοκους]

ο paul gast πρωταθλητης dragster της εποχης που επεζε στα δαχτυλα το Η2 θα γελαγε αμα τα διαβαζε ολα αυτα που λεμε για σταυρους

επι της ευκαιριας οι αδερφοι gast που εχουν την επιχειρηση FBG - FAST by GAST dragster tuning [κεντρικοι προμηθευτες των καρμπς lectron νομιζο και εκτος αμερικης] εχουν αγορασει την αδεια απο την kawasaki και εχουν μητρες και καtaσκευαζουν ακομα τον κινητηρα του Η2 αλλα με συγχρονα μεταλα και νεες σχεδιασεις σε θυριδωματα και αλλα πραγματα με αποτελεσμα η ιπποδυναμη στο stock μοτερ παραγωγης να ειναι στα 154 hp και σε επιπεδο full drag tuning να ξεπερναει τα 200 και ολα αυτα με γραπτη εγγυηση αξιοπιστιας
http://www.fastbygast.com/catagories/products/description/motors.asp

και μαλιστα ο κυριος gast εχει δικο του H2 ΑΠΟΛΥΤΩΣ STOCK σε ολα εκτος απο το μοτερ που ειναι FBG στα 160 αλογακια


για οσους θελετε να μαθετε σε βαθος για τα kawa triples ψαξτε στον φιλο μας τον κυριο γουγλι με το φιλτρο kawa triples και παρτε τα εξειδικευμενα φορουμ με τη σειρα να δειτε εξωπραγματικα πραγματα που θα σας αναγκασουν να πεταξετε τα 1000αρια 4Τ σας στα σκουπιδια


ουφφφφ περασε και η ωρα και εγω ακομα γραφω

αυτα

Υ.Γ επι της ευκαιριας ψαχνω kawa triple οποιασδηποτε σειρας και ανεξαρτητως καταστασης
ας ειναι και χιλιοτρακαρισμενο.... με ενδιαφερει το μοτερ ο λαιμος του σκελετου με τον αριθμο πλαισιου και η αδεια.....και να μην εχει απληρωτα τελη καμια 20αρια χρονια

TassosK
17/12/2008, 18:59
αυτο θα πει speed triple...

giannisfitros
24/12/2008, 00:01
καλισπερα παιδια και απο εμενα....αυτο που ξερω ειναι οτι η λεξη κawasaki στα ιαπωνεζικα σημενει θανατος.οι πληροφοριες που ξερω για τα samurai ειναι οι εξεις:

250 κυβικα ,32 αλογα , 150 κιλα,2κυλινδρο, με τελικη ταχυτητα 165 km/h.

500 κυβικα ,56 αλογα, 183 κιλα,3κυλινδρο, με τελικη ταχυτητα 181 km/h


750 κυβικα ,73 αλογα, 210 κιλα ,3κυλινδρο, με τελικη ταχυτητα 205km/h

να θυμησω οτι ολα ηταν δυχρονα και για φρενα ειχαν ταμβουρα...ολα αυτα εποχης 1970!!!!!!!!!!!




JAPAN POWER !!!!!!!!!!!!!:a43: :a23:


ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΥΣΕΤΕ....ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ SAMURAI ΕΙΝΑΙ 3ΚΥΛΙΝΔΡΑ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΤΕ....ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ 2 ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ...ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΥΛΙΝΔΡΑ....( ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ)

giannisfitros
24/12/2008, 00:04
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΦΟΤΟ.....ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ 3 !!!!!!!!!!!!!!!
:beer: :) :eyepop:

byron
24/12/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
καλισπερα παιδια και απο εμενα....αυτο που ξερω ειναι οτι η λεξη κawasaki στα ιαπωνεζικα σημενει θανατος.



Είναι πασίγνωστο ότι ο θάνατος στα Ιαπωνικά γράφεται 死.


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
να θυμησω οτι ολα ηταν δυχρονα και για φρενα ειχαν ταμβουρα...ολα αυτα εποχης 1970!!!!!!!!!!!


Τα θυμίζεις λάθος όμως....:D

giannisfitros
24/12/2008, 09:38
δεν ηταν ολα δυχρονα? γιατι για τα ταμπουρα νομιζω ειμαι αρκετα σιγουρος!

byron
24/12/2008, 09:59
Κοίτα τα links στο ποστ του katana750 στην προηγούμενη σελίδα.

Elle
26/12/2008, 17:07
Φίλε Katana750 ευχαριστούμε πολύ για το ποστ σου:beer:

Elle
26/12/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
αυτο που ξερω ειναι οτι η λεξη κawasaki στα ιαπωνεζικα σημενει θανατος.
Υπάρχει και μια πόλη στην Ιαπωνία που ονομάζεται Kawasaki Kanagawa.
Το όνομα της εταιρίας Kawasaki άνθρωπέ μου προέρχεται αν μη τι άλλο,
από τον ιδρυτή της Kawasaki Shōzō το 1896
Κawasaki είναι όνομα ασφαλώς...:wave2:

GIANNIS SB6R
26/12/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Υπάρχει και μια πόλη στην Ιαπωνία που ονομάζεται Kawasaki Kanagawa.
Το όνομα της εταιρίας Kawasaki άνθρωπέ μου προέρχεται αν μη τι άλλο,
από τον ιδρυτή της Kawasaki Shōzō το 1896
Κawasaki είναι όνομα ασφαλώς...:wave2:


Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ . Παιδια αυτα για αρχη .1878 ο SHOZO KAWASAKI ιδρυσε την KAWASAKI TSUKIJI SHIPYARD . Οι βασεις για την εταιρια ειχαν μπει .
Το 1886 εφτιαξε την KAWASAKI DOCKYARD στην πολη KOBE .

Προς τον φιλο ELLE .Το οτι καποις βαζει αγγελεια και ονομαζει το μηχανακι του samurai
δεν σημαινει οτι πρεπει να το δεχομαστε .Καλα τα ειπε ο φιλος πιο επανω με τις διευθυνσεις
που εβαλε σχετικα με τα samurai και τα τρικυλινδρα kawasaki στο google .
Ειναι μια ευκαιρια να μαθουν τα παιδια που ισως λογο ηλικιας δεν εχουν δει καν kawasaki
τρικυλινδρο .Χωρις καμια εμπαθεια η διαθεση για αντιπαραθεση .Και παλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Elle
28/12/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS SB6R
Προς τον φιλο ELLE .Το οτι καποις βαζει αγγελεια και ονομαζει το μηχανακι του samurai
δεν σημαινει οτι πρεπει να το δεχομαστε .Καλα τα ειπε ο φιλος πιο επανω με τις διευθυνσεις
που εβαλε σχετικα με τα samurai και τα τρικυλινδρα kawasaki στο google .
Ειναι μια ευκαιρια να μαθουν τα παιδια που ισως λογο ηλικιας δεν εχουν δει καν kawasaki
τρικυλινδρο .Χωρις καμια εμπαθεια η διαθεση για αντιπαραθεση .Και παλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, βέβαια το γνωρίζω πως το Samurai δεν υπήρχε.
Πρόκειται όπως είπαμε για το h2 750 cc mach IV. Χρόνια πολλά και σε σένα
και καλή χρονιά να έχεις.:beer:

BLUE SPACE
13/05/2009, 12:39
KOITA OTI SKOTWTHIKAN NAI ALLA OXI OLOI .
PANTWS XERW ENAN POU TO EXEI MEXRI KAI SIMERA KAI TO KALO EINAI PWS ZEI .
EYXARISTWS THA GOUSTARIZA NA EXW AYTHN THN TRIKILINDRH DIXRONILA . :rotflmao:

stathrig
27/06/2009, 21:55
Gia dite bideaki

http://www.youtube.com/watch?v=a7GqEOOoNeY&feature=related

simple76
03/05/2010, 18:53
παντος εμενα εχει τιν 500 ο πατερας μου ακομα και καθετε αν θελετε αναρτω και φοτο.το λεω γιατι καποιος ειπε οτι στην ελλαδα δεν ηρθε η 500 ποτε