PDA

View Full Version : Bridgestone Bt 090...ΦΑΓΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ



zzr2005
04/07/2008, 10:01
πηγα να αλλαξω τα λαστιχα και εγω ενοψει καλοκαιριου....
και ηθελα να βάλω τα bridgestone bt090 που τα φοράω και εχω μεινει πολύ ικανοποιημένος....

και περνει το παλικαρι απο το λαστιχάδικο στα κεντρικα και του λεει οτι το πίσω λάστιχο (160/60) θα έρθει τελος Αυγούστου...:eek:
το μονο που ειχε για τη μηχανη μου ετοιμοπαράδοτο ηταν ενα BT ...κατι...δεν θυμαμαι τωρα.. αλλα με δείκτη ταχύτητας Η...ενώ η μηχανή μου φοράει W....

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΑΔΙΚΟ ΤΑ ΒΤ090΄....????αν γνωριζει κανεις καποιο μεγαλο λαστιχαδικο που ενδεχεται να τα εχει ας μου πει please....


αλλιως παμε για αλλη μαρκα...
αυτος μου προτεινε PILOT ROAD αλλα ειμαι επιφυλακτικος....
ελεγα για κανα METZELER Z6....
η μηχανη ειναι ZZR 400 οποτε τα γκαζια δεν ειναι πολλα οπως καταλαβαινεται.....
καμια προταση απο άτομα με αντιστοιχες μηχανες???

el_hymador
04/07/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
πηγα να αλλαξω τα λαστιχα και εγω ενοψει καλοκαιριου....
και ηθελα να βάλω τα bridgestone bt090 που τα φοράω και εχω μεινει πολύ ικανοποιημένος....

και περνει το παλικαρι απο το λαστιχάδικο στα κεντρικα και του λεει οτι το πίσω λάστιχο (160/60) θα έρθει τελος Αυγούστου...:eek:
το μονο που ειχε για τη μηχανη μου ετοιμοπαράδοτο ηταν ενα BT ...κατι...δεν θυμαμαι τωρα.. αλλα με δείκτη ταχύτητας Η...ενώ η μηχανή μου φοράει W....

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΑΔΙΚΟ ΤΑ ΒΤ090΄....????αν γνωριζει κανεις καποιο μεγαλο λαστιχαδικο που ενδεχεται να τα εχει ας μου πει please....


αλλιως παμε για αλλη μαρκα...
αυτος μου προτεινε PILOT ROAD αλλα ειμαι επιφυλακτικος....
ελεγα για κανα METZELER Z6....
η μηχανη ειναι ZZR 400 οποτε τα γκαζια δεν ειναι πολλα οπως καταλαβαινεται.....
καμια προταση απο άτομα με αντιστοιχες μηχανες???


Metzeler Z6 μην το συζητας καθολου....


τα ειχα στο CBF 600 και αποδειχθηκαν οτι καλυτρεο εχω πατησει. Προσφατα τα προτεινα και σε φιλο με Kawa ER6 και δουλευουν και εκει αψογα.

zzr2005
04/07/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Metzeler Z6 μην το συζητας καθολου....


τα ειχα στο CBF 600 και αποδειχθηκαν οτι καλυτρεο εχω πατησει. Προσφατα τα προτεινα και σε φιλο με Kawa ER6 και δουλευουν και εκει αψογα.

αν δουλευουν αψογα στο ER6 λογικα κανουν κ για το δικο μου....
απο διάρκεια ???
η κορονα τους ειναι γρηγορη ή αργή???
η μηχανή μου εχει ουτως ή αλλως αργη γεωμετρια και θα προτιμουσα γρηγορη κορόνα...
ευχαριστω anyway για τις συμβουλες...

:beer:

makis206
04/07/2008, 10:18
+1 στα Ζ6 από μένα

-Πολύ καλή σχέση τιμής/διάρκεια στο χρόνο/κράτημα/σταθερότητα
-Κορόνα γρήγορη, όχι σαν sport ελαστικό αλλά απωσδήποτε τα κατατάσσω στα "γρήγορα" touring ελαστικά

Μοναδικό μειονέκτημα ότι αργούν λίγο να ζεσταθούν, δεν θα σε προβληματίσουν όμως.

:beer:

el_hymador
04/07/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν δουλευουν αψογα στο ER6 λογικα κανουν κ για το δικο μου....
απο διάρκεια ???
η κορονα τους ειναι γρηγορη ή αργή???
η μηχανή μου εχει ουτως ή αλλως αργη γεωμετρια και θα προτιμουσα γρηγορη κορόνα...
ευχαριστω anyway για τις συμβουλες...

:beer:

Εχουν την πιο γρηγορη κορωνα απο ολα τα λαστιχα της κατηγοριας, στην αρχη θα τρομαξεις με το ποσο ευκολα "βουταει" δεξια και αριστερα η μηχανη σου.

Παρ ολα αυτα, δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα σταθεροτητας στα πολλα.

Απο διαρκεια ειναι πολυ καλα, τα κρατησα για 22.000 χλμ και ειχαν ακομα "ψωμι". τα θετικα του το οτο ζεσταινονται πολυ γρηγορα επισης.

Δυστυχως εκανα την μαλακια και προσφατα εβαλα ενα και καλα πιο προηγμενο λαστιχο διπλης συσταση γομας τα @@ μου κουνιουνται και το εχω σκυλομετανιωσει....απο Σεπτεμβρη με Ζ6 με βλεπω παλι :wave2:

makis206
04/07/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τα θετικα του το οτο ζεσταινονται πολυ γρηγορα επισης.

Εδώ ενίσταμαι !

Εκτός αν εννοείς συγκριτικά με τα υπόλοιπα της κατηγορίας.. :smilea:

el_hymador
04/07/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εδώ ενίσταμαι !

Εκτός αν εννοείς συγκριτικά με τα υπόλοιπα της κατηγορίας.. :smilea:


ε παντα με την κατηγορια τα συγκρινεις...δεν μιλαμε για "γομες"

:wave2:

makis206
04/07/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε παντα με την κατηγορια τα συγκρινεις...δεν μιλαμε για "γομες"
:wave2:

Σωστός, ευτυχώς το ξεκαθαρίσαμε γιατί θα μπερδεύαμε τον zzr2005 από δική μου μάλλον ημιτελής απάντηση.

:beer:

el_hymador
04/07/2008, 10:43
Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει πανω στο CBF

Michelin Pilot

+Διαρκεια ζωης, σταθεροτητα, τουριστικος χρακτηρας

-Κορωνα ποοοοοολυυυυυυυ αααααααργηηηηηηηη

Merzeler Roadtec Z6

+ Κρατημα παντου και ειδικα σε μεγαλες κλισεις, πολυ γρηγορη κορωνα, ζεσταμα αμεσως.

-δεν εχει

Bridgestone BT 21

:a023: :a37: :a42:

makis206
04/07/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Bridgestone BT 21
:a023: :a37: :a42:

Ωωωωωωωω...:hypnotize

zzr2005
04/07/2008, 11:30
ψαχνοντας στο φορουμ ειδα καποια παιδια να παραπονιουνται για το κρατημα του πισω ελαστικου (ΜΕΤΖΕΛΕΡ Ζ6) σε ευθεία και υπό συνθήκες βροχης , λογω της χαραξης του....
εσεις εχετε διαπιστωσει τετοια συμπεριφορα???ειναι ανησυχητική στην οδηγηση???(φρεναρισμα υπό βροχή , ξεκινηματα κτλ??)

Υ.Γ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ BRIDGESTONE BT090 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Ε????

road spirit
04/07/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

Υ.Γ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ BRIDGESTONE BT090 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Ε???? φίλε μου

στα κεντρικά γραφεία (ή στη αποθήκη, τεσπα μικρή σημασία έχει) του αντιπροσώπου τον ΜπαίΖουν κανονικά ολημερίς....

σορρυ...

ήθελα να βάλω λάστιχα στο cbr... συνεννόηση με τον λαστιχά μου... τηλέφωνο αυτός στην αποθήκη τους. Απάντηση : οκ, τα έχουμε τα λάστιχα.

Εντάξει λοιπόν, κλείνουμε ραντεβού Δευτέρα (ήταν παρασκευή μεσημέρι) ... τη δευτέρα το πρωί με παίρνει τηλεφωνο να μου πει οτι τον ενημέρωσαν απο την αποθήκη οτι τα λάστιχα δεν υπάρχουν...

:mad:

πάω σε άλλο λαστιχά, το ίδιο. Τηλ και τα σχετικά. Του λένε και αυτουνού οτι τα λάστιχα τα ... έχουν!

την επόμενη μέρα στο ραντεβού για την αλλαγή .... δεν τα έχουν...

λοιπόν, ψαξε ψαξε (ήθελα οπωσδήποτε τα συγκεκριμένα) τα βρήκαμε....

:lol:

ψαξε ψαξε και εσυ, (δεν) θα τα βρείς ? :lol:

vasilisFZ
04/07/2008, 12:20
Παιδια νομιζω οτι τα εχετε μπλεξει λιγο. Το 090 ειναι αγωνιστικο λαστιχο για μοτο μεσαιου κυβισμου με πολυ μαλακη γομα και πολυ γρηγορη κορωνα (ειδικα το μπροστινο). Ολα αυτα που προτεινετε εσεις ειναι τουριστικα λαστιχα καμια σχεση.....
Επισης εχει δεικτη ταχυτητας Η που σε καλυπτει μια χαρα για το μηχανακι σου.

Α και επειδη το εχω ψαξει το θεμα ειναι σχεδον μονοδρομος για 400αρι μηχανακι αν θες σπορ λαστιχο.

Μια αλλη επιλογη ειναι τα pirelli diablo με δεικτη H τα οποια ειναι αρκετα καλα αλλα πιο τουριστικα θα ελεγα με πιο αργη κορωνα και κραταει πολλα χιλιομετρα.
:beer:

zzr2005
04/07/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Παιδια νομιζω οτι τα εχετε μπλεξει λιγο. Το 090 ειναι αγωνιστικο λαστιχο για μοτο μεσαιου κυβισμου με πολυ μαλακη γομα και πολυ γρηγορη κορωνα (ειδικα το μπροστινο). Ολα αυτα που προτεινετε εσεις ειναι τουριστικα λαστιχα καμια σχεση.....
Επισης εχει δεικτη ταχυτητας Η που σε καλυπτει μια χαρα για το μηχανακι σου.

Α και επειδη το εχω ψαξει το θεμα ειναι σχεδον μονοδρομος για 400αρι μηχανακι αν θες σπορ λαστιχο.

Μια αλλη επιλογη ειναι τα pirelli diablo με δεικτη H τα οποια ειναι αρκετα καλα αλλα πιο τουριστικα θα ελεγα με πιο αργη κορωνα και κραταει πολλα χιλιομετρα.
:beer:

οντως τελικα ο δεικτης ταχυτητας των ΒΤ090 ειναι H
παροτι ειναι μαλακα εμενα μου κράτησαν πολύ με τον τροπο οδηγησης μου (καθολου παντιλικια ας πουμε)....

η κορωνα τους οντως ειναι απιστευτα γρηγορη αλλα με βοελυει πολυ γιατι το μηχανακι μου εχει την πιο αργη γεωμετρια ever....:lol:
για αυτο ψαχνω παλι για κατι με αντιστοιχη κορωνα....
το αν ειναι τουρισταδικο δεν με ενοχλει πολυ...
εξαλλου δεν νομιζω οτι εξαντλησα ποτε τις δυνατοτητες του bt090....

makis206
04/07/2008, 12:58
Βλέποντας όλα αυτά ένα ένα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
-παροτι ειναι μαλακα εμενα μου κράτησαν πολύ με τον τροπο οδηγησης μου (καθολου παντιλικια ας πουμε)....

-η κορωνα τους οντως ειναι απιστευτα γρηγορη αλλα με βοελυει πολυ γιατι το μηχανακι μου εχει την πιο αργη γεωμετρια ever....:lol:
για αυτο ψαχνω παλι για κατι με αντιστοιχη κορωνα....

-το αν ειναι τουρισταδικο δεν με ενοχλει πολυ...

-εξαλλου δεν νομιζω οτι εξαντλησα ποτε τις δυνατοτητες του bt090....

... πιστεύω ότι το Ζ6 θα σε καλύψει απόλυτα. Επίσης νομίζω ότι θα συμφωνήσει κι ο Χυμαδώρ.

Και το CBF δεν έχει καμμιά γεωμετρία SS όμως με τα Ζ6 βελτώθηκαν πολύ τα πράγματα χωρίς να χάνει σταθερότητα στα πολλά.:winka:

:beer:

AntoD
04/07/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει πανω στο CBF


[B]Bridgestone BT 21

:a023: :a37: :a42:

Εχω ενσταση....

σε τι μηχανακι δεν δουλεψαν.....

εγω τα εχω 2 μηνες τωρα σε ενα 1200 και ειναι σουπερ.

Εαν το μοτο σου ειναι μικρο-ελαφρυ ισως να μην ζεσταινονταν αρκετα...

lamoun
04/07/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Υ.Γ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ BRIDGESTONE BT090 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Ε????

Bridgestone BT090R 160/60R17 69H

160? Moto endisi (www.moto-endisi.gr) Είναι όμως στην καβάλα και δεν έχει ετοιμοπαράδοτα. Τα παραγγέλνεις και σε μια βδομάδα έρχονται απο Γερμανία.

188? Moto ρόδα (http://www.motoroda.gr/motoroda/dept2.asp?root%5Fid=1&root%5Fname=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC%7CTires&dept%5Fid=329&showPath1=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC+%5C+Bridgestone%26nbsp%3B%5C%26nbsp%3BSport+Touring) Αθήνα. Δε ξέρω άν έχει stock.

FestoNero
04/07/2008, 16:41
Να υποθεσω οτι οτι ειπωθηκε για το ZZR400 ισχυει και για το ZXR400;
Γιατι παμε για λαστιχα..
Απο γεωμετριες δε ξερω, 13 εγραψα στις πανελληνιες.. :lol: :rotflmao:
Υποθετω αργη κορωνα ειναι καλη για πρωταρη για να γερνει πιο προοδευτικα ε;
:confused:

(Μλκ, ειμαστε τραγικοι, 3 μαντραχαλοι πανω απο ενα μηχανακι και δε ξερουμε τι μας γινεται ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.. :lol: :rotflmao: )

lamoun
04/07/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Υποθετω αργη κορωνα ειναι καλη για πρωταρη για να γερνει πιο προοδευτικα ε;
:confused:

(Μλκ, ειμαστε τραγικοι, 3 μαντραχαλοι πανω απο ενα μηχανακι και δε ξερουμε τι μας γινεται ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.. :lol: :rotflmao: )

Με γρήγορη κορώνα, το μηχανάκι "ακούει" πιο άμεσα και συνεπώς είσαι πιο ασφαλής.
Αρκεί να πάει λάου λάου στην αρχή για να συνηθίσει.

Δε ξέρω όμως τι παίζει σε θέματα γλιστρήματος του ελαστικού.. κάποιος γνώστης;;;

Όσο για το άλλο.. I have been there, η φάση είναι όλα τα λεφτά!! :lol:

zzr2005
04/07/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Bridgestone BT090R 160/60R17 69H

160? Moto endisi (www.moto-endisi.gr) Είναι όμως στην καβάλα και δεν έχει ετοιμοπαράδοτα. Τα παραγγέλνεις και σε μια βδομάδα έρχονται απο Γερμανία.


φιλε εχεις παραγγειλει και στα εφεραν σε μια εβδομαδα???ή απλα ετσι γραφει στη σελιδα??
γενικά εχει παραγγείλει καποιος απο το συγκεκριμενο καταστημα??
εντυπώσεις???
χρονος παραδωσεις, ηλικια ελαστικου κτλ??

lamoun
04/07/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
φιλε εχεις παραγγειλει και στα εφεραν σε μια εβδομαδα???ή απλα ετσι γραφει στη σελιδα??
γενικά εχει παραγγείλει καποιος απο το συγκεκριμενο καταστημα??
εντυπώσεις???
χρονος παραδωσεις, ηλικια ελαστικου κτλ??

Είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω.

Νομίζω κάθε Παρασκευή παραγγέλνουν και Τετάρτη τα έχουν εκεί. Τώρα αποστολή στην Αθήνα....;;;
Δε θυμάμαι με ποιους συνεργάζεται Γερμανία (bridgestone ή κάποιον άλλον).

Απο το τηλέφωνο πάντως ο άνθρωπος μου φάνηκε σωστός. Πάρε ένα τηλεφωνάκι.... και πες μας μετά και εμάς ετοιμάζομαι για λάστιχα. :D

lamoun
04/07/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Πάρε ένα τηλεφωνάκι.... και πες μας μετά και εμάς ετοιμάζομαι για λάστιχα. :D

Πήρα ήδη... :D

Λεπόοοον τα λάστιχα έρχονται κατευθείαν απο το εργοστάσιο μου είπε.

Περαστικά δωρεάν άν πας απο εκεί αλλιώς πληρώνει την μεταφορά τους.

Παρήγγειλα τα δικά μου και θα τα έχουν περίπου τετάρτη 16/7. (επειδή οι σημερινές παραγγελίες έγιναν ήδη, μάλλον)

Ο βιαστικός της γειτονιά σας!!! :lol:

kordix
04/07/2008, 19:25
Στο δικό μου μηχανάκι (ZZR 1100 D4) τα Z6 δούλεψαν άψογα και με οικονομική οδήγηση το πισω μου έβγαλε 16,000 km.

Τα 21 τα έβαλε φίλος στο 1400 μετά από τα Ζ6 και του αρέσουν περισσότερο.

Άλλος φίλος με 1400 έβαλε τα τουριστικά της AVON και λέει ότι κρατάνε εκπληκτικά ενώ παράλληλα έχουν καλή τιμή και μεγάλη διάρκεια.

Επίσης τα diablo strada είναι ακριβώς τα ίδια λάστιχα με το Z6 με άλλη χάραξη και η διαφορά τους είναι ότι το μπροστινό είναι λίγο πιο γρήγορο. Επίσης πολύ καλά.

Τα diablo δουλεύουν καλύτερα σε βαριές μοτοσυκλέτες.

Στο δικό μου αυτή τη στιγμή φοράω Metzeler M1 το οποίο κρατάει άψογα και έχει ωραία γεωμετρία, αλλά σαν ελαστικό αντικαταστάθηκε από το Μ3 νομίζω.

Αυτά.

la_villa
08/07/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Παιδια νομιζω οτι τα εχετε μπλεξει λιγο. Το 090 ειναι αγωνιστικο λαστιχο για μοτο μεσαιου κυβισμου με πολυ μαλακη γομα και πολυ γρηγορη κορωνα (ειδικα το μπροστινο). Ολα αυτα που προτεινετε εσεις ειναι τουριστικα λαστιχα καμια σχεση.....
Επισης εχει δεικτη ταχυτητας Η που σε καλυπτει μια χαρα για το μηχανακι σου.

Α και επειδη το εχω ψαξει το θεμα ειναι σχεδον μονοδρομος για 400αρι μηχανακι αν θες σπορ λαστιχο.

Μια αλλη επιλογη ειναι τα pirelli diablo με δεικτη H τα οποια ειναι αρκετα καλα αλλα πιο τουριστικα θα ελεγα με πιο αργη κορωνα και κραταει πολλα χιλιομετρα.
:beer:


ακριβώς
είχα και εγώ τα 090 αλλά τώρα δεν υπάρχουν σχεδόν πουθενα....τελη καλοκαιριού και εμενα μου είπαν τα κεντρικά

ένα ζευγάρι είχε ο θερμος στην Πάτρα (κατεβαινεις την Αγ Σοφίας) ....δύσκολα πάντως...και ημερομηνια μέσα 2007 ... πιο καινούργιο δεν έβρισκα με την καμια

τελικά έβαλα τα Pirelli αναγκαστικά γιατι είχα τυπου αυτοκινητου σχεδόν πάνω...

ως τώρα ευχαριστημένος (το έχω καμια 15αρια μέρες)