PDA

View Full Version : πως τα πάει απο σκουριές το 600 σας?



silentscream
07/07/2008, 21:21
ωραίο μηχανάκι το χτ αλλά με φτινιάρικο πλαίσιο. το παρατηρώ συνεχώς και βλέπω χρόνο με το χρόνο σε σημεία που ειχε σκουριές απο τότε που το πείρα (μεταχειρισμένο), στα ιδια σημεία η κατάσταση επιδείνωνεται.
Το μηχανάκι είναι σε γκαράζ, ζει κοντά σε θάλασσα όμως, και για να γίνω συγκεκριμένος, το έλασμα που ενώνει το κυρίως πλαίσιο με την κοιλιά της μηχανής (ένα που είναι τελέιως κούρμπα), έχει γίνει καφέ, όπως και σε πολλά σημεία αυτό που είναι κάτω απο το μοτερ. το υπόλοιπο πλαίσιο καλά είναι.
Μου κάνει εντύπωση διότι και ο προηγούμενος το είχε και αυτός σε πυλωτή, δηλαδή αν το είχα στο δρόμο πως έπρεπε να είχε είχε γίνει???
ακούω τα δικά σας για να κάνω συγκρίσεις.
όλα αυτα διωρθώνονται εύκολα??
για το έλασμα αυτο που λέω, βλέπω και κάτι βίδες και δεν ξέρω αν στηρίζει ή στηρίζεται στο μοτερ, προφανώς για το δεύτερο θα βγαίνει εύκολα και θα βάφεται.

hotcarver
08/07/2008, 01:37
Μοντελο??

silentscream
08/07/2008, 02:12
ξεχασα: 600e του 2001

AntoD
08/07/2008, 09:04
Κοιτα η ποιοτητα δεν ηταν ποτε το ατου του ΧΤ.

Εαν τα πραγματα ειναι οπως τα λες καλο θα ηταν να κατεβασεις το μοτερ, να του ριξεις ενα καλο τριψιμι, και μετα 1ο χερι γκαναιτ ή μηνιο ή κατι παρεμφερες, και 2ο χερι χρωμα.

Και να μην το πετυχεις εκει που ειναι δεν φαινεται πολυ και θα το προστατεψεις.

Ασε που θα το καλυψουν και τα λάδια οποτε ολα οκ!

Εαν το αφησεις ετσι καποια στιγμη θα ....αυτονομηθει απο την υπολοιπη μοτο!

motaba
08/07/2008, 09:45
Γειά χαρά!!

Η προσωπική μου εμπειρία είναι μάλλον διαφορετική...

Αφού έλυσα τελείως τη μηχανή παρατήρησα ότι ο σκελετός έχει όντως 6-7 σημεία σκουριάς..

Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε όμως τα 20+ χρονια ζωής του!! Tenere 1vj γαρ!!

Θυμάμαι το παλιό Lancia Beta του πατέρα μου να έχει ολόκληρες τρύπες σε παρόμοια ηλικία!! :lol:

Προφανώς έχει να κάνει η θάλασσα και ίσως μικρές γρατζουνιές που με τον καιρό διαβρώθηκαν..

:wave2:

p@nos
08/07/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Συγνώμη κιόλας, αλλά από που συμπέρανες πως η ποιότητα δεν ήταν ποτέ το ατού του ΧΤ;
Κι επειδή σε παρατηρώ πως έχεις απαντήσεις για τα προβλήματα των ΧΤ, είχες ή έχεις τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα;
Εκτός και αν τιμάς δεόντως την υπογραφή σου.
Πάντα φιλικά.


Καλα δεν ξερω αν ειχε ΧΤ παντως κατα κοινη ομολογια η ποιοτητα του ειναι λιγο χαλι...


Μεχρι και οι μπουκαλες μπροστα βαμενες ειναι δε μπορουσαν να τις ανωδιωσουν?

p@nos
08/07/2008, 10:46
Να μην πω για τους ανυπαρκτους πλεον γρασαδωρους σε σχεση με τα πρωτα ΧΤ που με αναγκασαν να βγαλω ολο το πισω ψαλιδι για να λαδωσω εναν αξονα:mad:

AntoD
08/07/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Συγνώμη κιόλας, αλλά από που συμπέρανες πως η ποιότητα δεν ήταν ποτέ το ατού του ΧΤ;
Κι επειδή σε παρατηρώ πως έχεις απαντήσεις για τα προβλήματα των ΧΤ, είχες ή έχεις τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα;
Εκτός και αν τιμάς δεόντως την υπογραφή σου.
Πάντα φιλικά.

Το εαν ειχα, εχω, η θα παρω....σε τι θα διαφοροποιησει τις απαντησεις μου.

Εχω δικιο ή αδικο.

Εχεις αντιθετη αποψη....

Εχουν τα ΧΤ ποιοτητα κατασκευης...ποιος την εχασε και την βρηκαν...

Εχεις ΧΤ προφανως....μαθε να λες τα πραγματα με το ονομα τους...ισως βοηθησεις καποιους να μην κανουν τα ιδια λαθη.

Με τετοια απαντηση που εδωσες "Εκτός και αν τιμάς δεόντως την υπογραφή σου" τι περιμενεις να σου απαντησω.....

"Πάντα φιλικά"

Παντα αλοιμονο....

Υ.Γ.

Ειχα λοιπον ενα φιλο ο οποιος ειχε ενα ΧΤ για 9 χρονια.

οσο το ειχε ολες οι λοιπες μοτο ηταν μπουρουχες......
Η μια εκαιγε, η αλλη δεν εκανε για πολη, η τριτη δεν εκανε για χωμα, η αλλη ειχε ακριβο σερβις....ολες χαλια πλην του ΧΤ. ο νο 1 υπερμαχος του...ποιο πολυ και απο αυτους που το πουλουσαν.

Οταν τελικα καποια στιγμη το εδωσε για κατι νεο....σε 10 μερες μόνο ταφοπλακα δεν του εβαλε...τι χρεπι, τι μπαζο, τι ψοφιμι, τι λαδιερα, τι ποσα χρονια του φαγε η κ@@@@@μανιβελα.....

Ολα ειναι σχετικα...που ειναι η αληθεια λόιπον.

Καλημερα

AntoD
08/07/2008, 11:17
Αντε και του χρονου με μηχανη....

AntoD
08/07/2008, 11:23
Για να το λες εσυ....

η φοβερη σου Τεκμηρίωση σε ολες τις απαντησεις δεν αφηνει περιθωρια...

:ZZZ:

XJR_Billy
08/07/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Το εαν ειχα, εχω, η θα παρω....σε τι θα διαφοροποιησει τις απαντησεις μου.

Εχω δικιο ή αδικο.

Εχεις αντιθετη αποψη....

Εχουν τα ΧΤ ποιοτητα κατασκευης...ποιος την εχασε και την βρηκαν...

Εχεις ΧΤ προφανως....μαθε να λες τα πραγματα με το ονομα τους...ισως βοηθησεις καποιους να μην κανουν τα ιδια λαθη.

Με τετοια απαντηση που εδωσες "Εκτός και αν τιμάς δεόντως την υπογραφή σου" τι περιμενεις να σου απαντησω.....

"Πάντα φιλικά"

Παντα αλοιμονο....

Υ.Γ.

Ειχα λοιπον ενα φιλο ο οποιος ειχε ενα ΧΤ για 9 χρονια.

οσο το ειχε ολες οι λοιπες μοτο ηταν μπουρουχες......
Η μια εκαιγε, η αλλη δεν εκανε για πολη, η τριτη δεν εκανε για χωμα, η αλλη ειχε ακριβο σερβις....ολες χαλια πλην του ΧΤ. ο νο 1 υπερμαχος του...ποιο πολυ και απο αυτους που το πουλουσαν.

Οταν τελικα καποια στιγμη το εδωσε για κατι νεο....σε 10 μερες μόνο ταφοπλακα δεν του εβαλε...τι χρεπι, τι μπαζο, τι ψοφιμι, τι λαδιερα, τι ποσα χρονια του φαγε η κ@@@@@μανιβελα.....

Ολα ειναι σχετικα...που ειναι η αληθεια λόιπον.

Καλημερα


ΠΟΛΥ σωστός ο κύριος!!!:beer:

Άνθρωποι που ορκίζονταν, και έπιναν νερό στο όνομα του ΧΤ, το θάβουν εξευτελιστικά όταν αγοράσουν άλλη μηχανή.

Και αυτό που λες, (φυσικά), δεν ισχύει μόνο για τα ΧΤ!:lol:

Φίλος που είχε το υπερ-καρα-τελειότερο μηχανάκι όλων των εποχών:lol: , (ΧΤ660), αγόρασε μία Χόρνετ. Νομίζω είναι περιτό να συνεχίσω...

Δεν μπορώ να καταλάβω, κατηγορώντας και θάβοντας άσχημα μιά μηχανή που είχες παλιά και είχες πρήξει τα αρ.... εχμμμμ... αυτία των άλλων, δεν κατηγορείς το μοντέλο, αλλά τον ίδιο σου τον εαυτό. Δείχνεις πόσο αυτοεκτίμηση και σωστή κρίση έχεις.

Τα χειρότερα (μιλάμε ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ) λόγια που έχω ακούσει για ΧΤ είναι από πρώην κατόχους...

Ας πρόσεχαν...

AntoD
08/07/2008, 11:30
Η αληθεια ειναι πως το συμπαθω το Χτ και πως ειναι αρκετα αξιοπιστο σαν μοτο.

Απλα αυτο που λεω ειναι οτι οπως καθε μοτο εχει τα προβληματα του.

Αρκει να ξερεις τι παιρνεις, γιατι το παιρνεις, και τι μπορει να κανει.

Αντικειμενικοτητα, δλδ.

AntoD
08/07/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις μουρμουρίζοντας, τραυλίζοντας και εξιστορώντας τα παθήματα κάποιων... άλλων.
Φυσικά και δεν ασχολούμαι με εμπαθείς και στενόμυαλους, άραξε λοιπόν στα όποια κυβικά σου και μη μας ζαλίζεις τον έρωτα. Ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει και ποσώς τον ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3).

Εχω την καρτουλα ενος φιλου ψυχαναλυτη...να στην δωσω...

silentscream
08/07/2008, 11:57
ρε παιδιά, μια πρακτική ερώτηση έκανα για να δω τι είναι φυσιολογκά στο χτ και τι οχι, και σεις εχετε ανοίξει φιλοσοφική συζήτηση.
Λοιπόν θα απαντήσει κανείς φιλότιμος σε οτι ρωτάω???
όλοι οι άλλοι είστε out of topic

AntoD
08/07/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
ρε παιδιά, μια πρακτική ερώτηση έκανα για να δω τι είναι φυσιολογκά στο χτ και τι οχι, και σεις εχετε ανοίξει φιλοσοφική συζήτηση.
Λοιπόν θα απαντήσει κανείς φιλότιμος σε οτι ρωτάω???
όλοι οι άλλοι είστε out of topic


Αυτη δεν σου έκανε....

"
Κοιτα η ποιοτητα δεν ηταν ποτε το ατου του ΧΤ.

Εαν τα πραγματα ειναι οπως τα λες καλο θα ηταν να κατεβασεις το μοτερ, να του ριξεις ενα καλο τριψιμι, και μετα 1ο χερι γκαναιτ ή μηνιο ή κατι παρεμφερες, και 2ο χερι χρωμα.

Και να μην το πετυχεις εκει που ειναι δεν φαινεται πολυ και θα το προστατεψεις.

Ασε που θα το καλυψουν και τα λάδια οποτε ολα οκ!

Εαν το αφησεις ετσι καποια στιγμη θα ....αυτονομηθει απο την υπολοιπη μοτο! "

mourgakos
13/07/2008, 16:19
εμενα το χτ 17 χρονω,δεν εχει σκουριες.
και φυσικα εχει 7 γρασσαδορους πισω...
αυτο που εχεις να κανεις ,ειναι να το βαψεις.
φυσιολογικο δεν ειναι ομως...
και μην συγκρινετε μηχανακια καποιας δεκαετιας+ με καινουρια...
και ναι η μανιβελα μου τα σπαει,αλλα καπου με φτιαχνει κιολας.

THEOD
13/07/2008, 18:07
Το ΧΤάκι μπορεί να ήταν (και παραμένει) αξιόπιστο, η ποιότητα κατασκευής του όμως δεν ήταν και από τις καλύτερες-ακόμα και στην εποχή του...
Τα πλαστικά ήταν αβερνίκωτα, τα καλώδια ψιλοχύμα, οι σκουριές εμφανείς σε αρκετά σημεία κλπ...Όλα αυτά δείγμα χαμηλού κόστους κατασκευής...
Άλλο πράγμα όμως η αξιοπιστία και άλλο η ποιότητα κατασκευής...
Και επιμένω ότι ένα καλό μεταχείρω 01-03 ήταν και παραμένει το ιδανικό παπί και η ιδανική 2η μοτό για μέσα στην πόλη και λίγο παραέξω (μπανάκια-νησάκια κλπ), αρκεί φυσικά να μη ζητάνε οι ιδιοκτήτες παράλογα λεφτά όπως συχνά-πυκνά βλέπω στις διάφορες αγγελίες...

nikoteng
17/07/2008, 10:35
έχω το ΧΤ600e '01 από το 01 :) .
Το χρησιμοποιώ αρκετά (χειμώνα καλοκαίρι) και δεν εχει παρουσιασει καθόλου σκουριές