PDA

View Full Version : Αγορα απο εξωτερικο και τελωνειο



RaGe_Raptor
10/07/2008, 00:36
μπορει καποιος να μου πει τι χρεωση θα εχω περιπου στο τελωνειο αν αγορασω απο εξωτερικο ανταλλακτικα αξιας 800 ευρω?του ζητησα να μου τα στειλει με χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια αλλα χλωμο το κοβω.

McTalas
10/07/2008, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
μπορει καποιος να μου πει τι χρεωση θα εχω περιπου στο τελωνειο αν αγορασω απο εξωτερικο ανταλλακτικα αξιας 800 ευρω?του ζητησα να μου τα στειλει με χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια αλλα χλωμο το κοβω.
αν ειναι μεταχειρισμενα δεν οληρωνεις τιποτα, αν ειναι καινουρια τοτε ψαξτο στο τελωνιο.

T.R.E
10/07/2008, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
μπορει καποιος να μου πει τι χρεωση θα εχω περιπου στο τελωνειο αν αγορασω απο εξωτερικο ανταλλακτικα αξιας 800 ευρω?του ζητησα να μου τα στειλει με χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια αλλα χλωμο το κοβω.


Aν γραψει οτι κανει 800 ? τον ηπιες,πεσ'του να μην το στειλει καθολου... :cry: :cry: Αν τα υπολογιζω καλα γυρω στο 250αρι θα παει... :look: :look:




Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αν ειναι μεταχειρισμενα δεν οληρωνεις τιποτα, αν ειναι καινουρια τοτε ψαξτο στο τελωνιο.



Μια χαρα πληρωνεις τελωνειο και στα μεταχειρισμενα.Επισης οταν λεμε εξωτερικο ενοοουμε Αμερικη-Ασια-Αυστραλια κτλ.Απο Ευρωπη δεν εχει τελωνειο...:wave2:

schumacher_
10/07/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Aν γραψει οτι κανει 800 ? τον ηπιες,πεσ'του να μην το στειλει καθολου... :cry: :cry: Αν τα υπολογιζω καλα γυρω στο 250αρι θα παει... :look: :look:

Ξέρεις να μας πεις ακριβώς πώς υπολογίζονται οι δασμοί, ή από εμπειρία το λές το 250ρι? Να ξέρουμε και για άλλες περιπτώσεις

Stergios69
10/07/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Ξέρεις να μας πεις ακριβώς πώς υπολογίζονται οι δασμοί, ή από εμπειρία το λές το 250ρι? Να ξέρουμε και για άλλες περιπτώσεις
Αν τα στείλει με USPS θα πληρώσεις 22-23% επιπλέον δασμούς...
Αν τα στείλει με FEDEX-DHL θα πληρώσεις πολύ παραπάνω...

schumacher_
10/07/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αν τα στείλει με USPS θα πληρώσεις 22-23% επιπλέον δασμούς...
Αν τα στείλει με FEDEX-DHL θα πληρώσεις πολύ παραπάνω...

Αυτό που λες είναι ταρίφα? Ή είναι το σύνολο από κάποιες επι μέρους χρεώσεις για το πακέτο?

Επίσης, έχω φέρει από Αμερική δέμα με FedEx και δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο, χωρίς να αναγράφεται το "gift" μάλιστα... μήπως δεν είναι τόσο απόλυτο τελικά αυτό με τις ταχυμεταφορές?

Φιλικά

:wave2:

Stergios69
10/07/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Αυτό που λες είναι ταρίφα? Ή είναι το σύνολο από κάποιες επι μέρους χρεώσεις για το πακέτο?

Επίσης, έχω φέρει από Αμερική δέμα με FedEx και δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο, χωρίς να αναγράφεται το "gift" μάλιστα... μήπως δεν είναι τόσο απόλυτο τελικά αυτό με τις ταχυμεταφορές?

Φιλικά

:wave2:
Αυτό που λέω είναι 19% ΦΠΑ που δεν έχει στο Αμερικα και 4% άλλες χρεώσεις...
Αν η αξία δηλωμένη είναι μικρή ή είναι gift και το δέμα μικρό ίσως περνάει, αλλά προσωπικά προτιμώ το 23% που ξέρω στο τέλος πόσο θα βγεί η ταρίφα και συγκρίνω με τις τοπικές τιμές παρά να χρυσώνω την FEDEX...
Έχω φέρει δέματα-γκουμουτσες με USPS (ρεζερβουαρ, εξατμίσεις) και τόσο ήταν κάθε φορά.
Να σου πω κιόλας για την FEDEX, έχω φέρει αντικείμενο αξίας 150 USD με FEDEX και πλήρωσα κοντά 100 ευρώ εκτελωνισμό. Όταν ήρθαν τα τιμολόγια είδα ότι πέρα από δασμούς (γυρω στα 40-50 ευρώ) τα υπόλοιπα ήταν handling charge επειδή το έπιασε στα χέρια του ο ΙΔΙΩΤΗΣ εκτελωνιστής...

AntoD
10/07/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
μπορει καποιος να μου πει τι χρεωση θα εχω περιπου στο τελωνειο αν αγορασω απο εξωτερικο ανταλλακτικα αξιας 800 ευρω?του ζητησα να μου τα στειλει με χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια αλλα χλωμο το κοβω.

Για ευρώπη θα πληρωσεις 13% φορο επι των αναγραφομένων.

blackbusa
10/07/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Για ευρώπη θα πληρωσεις 13% φορο επι των αναγραφομένων.

απο χωρα ευρωπαικης ενωσης δεν πληρωνεις τιποτα.....

RaGe_Raptor
10/07/2008, 14:49
απο αμερικη ειναι η παραγγελια.του ζητησα χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια και μου ειπε οτι θα το σκεφτει και θα μου απαντησει αυριο.για να δουμε...
το ρισκο βεβαια ειναι η ασφαλιση αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.παντως εμαθα οτι αν σταματησει τελωνειο πληρωνω 19% ΦΠΑ + δασμους επι της αναγραφομενης αξιας.ποσο ειναι οι δασμοι δεν ξερω.

McTalas
10/07/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
απο αμερικη ειναι η παραγγελια.του ζητησα χαμηλοτερη αναγραφομενη αξια και μου ειπε οτι θα το σκεφτει και θα μου απαντησει αυριο.για να δουμε...
το ρισκο βεβαια ειναι η ασφαλιση αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.παντως εμαθα οτι αν σταματησει τελωνειο πληρωνω 19% ΦΠΑ + δασμους επι της αναγραφομενης αξιας.ποσο ειναι οι δασμοι δεν ξερω.
ΡΕ γιωργο στο εγραψαν πιο πανω 19% + 4% = 23% επι της αναγραφωμενης αξιας.

ψαξε λιγο καπου εδω μεσα σε ενα αναλογο θρεντ καποιος ειχε αναφερει αναλυτικα τις χρεωσεις
θυμαμαι μεχρι 350? δεν πληρωνες τιποτα μετα μεχρι τα 500 ενα 5% και μετα σε ξεκολιαζε,
παρε τα κεντρικα στο Ελ. Βενιζελος και ρωτα για συγουρα, δεν παιζει να μην υπαρχει καποιος να σου πει...
:wave2:

byron
10/07/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ΡΕ γιωργο στο εγραψαν πιο πανω 19% + 4% = 23% επι της αναγραφωμενης αξιας.

ψαξε λιγο καπου εδω μεσα σε ενα αναλογο θρεντ καποιος ειχε αναφερει αναλυτικα τις χρεωσεις
θυμαμαι μεχρι 350? δεν πληρωνες τιποτα μετα μεχρι τα 500 ενα 5% και μετα σε ξεκολιαζε,
παρε τα κεντρικα στο Ελ. Βενιζελος και ρωτα για συγουρα, δεν παιζει να μην υπαρχει καποιος να σου πει...
:wave2:

:nono:

Μέχρι 50? αν δεν κάνω λάθος δεν πληρώνεις τίποτα. Από εκεί και πάνω μπορεί και να πληρώσεις. Απλά αν έχει σταλεί μέσω USPS και το ποσό είναι κοντά στα 300$, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να περάσει ανευ δασμών. :wave2:

lakou636
10/07/2008, 15:59
Ειχα παρει μια φορα τηλεφωνο στο τελωνειο και μου ειχαν πει 19% φπα +4% εξαρτηματα μηχανησ.....δυστυχωσ δεν θυμαμαι το τηλεφωνο.
παντωσ τσεκαρε μια εδω.
πιστευω οτι δεν ειναι διαφημιση...
www.byserv.com
αναλαμβανει να στα φερει στη πορτα σου ,σου λεει τελικη τιμη εξ¨αρχησ,και αν θεσ το παραγγελνεισ.
εχει και αντικαταβολη.
εγω εχω παρει αρκετα πραγματα και ειναι αψογοσ.
φαντασου οτι yoshimura ολοσωμη rs-5 μου βγηκε 692 ευρω τελικη τιμη,και ηρθε στην πορτα του σπιτιου μου.
χρονοσ παραδοσης περιπου 2 εβδομαδεσ απο την ημερα που θα του βαλεισ προκαταβολη.
ελπιζω να βοηθησα.

RaGe_Raptor
11/07/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ΡΕ γιωργο στο εγραψαν πιο πανω 19% + 4% = 23% επι της αναγραφωμενης αξιας.

ψαξε λιγο καπου εδω μεσα σε ενα αναλογο θρεντ καποιος ειχε αναφερει αναλυτικα τις χρεωσεις
θυμαμαι μεχρι 350? δεν πληρωνες τιποτα μετα μεχρι τα 500 ενα 5% και μετα σε ξεκολιαζε,
παρε τα κεντρικα στο Ελ. Βενιζελος και ρωτα για συγουρα, δεν παιζει να μην υπαρχει καποιος να σου πει...
:wave2:
καλα ρε George μη βαρας!απλα το ειχα συζητησει με καποιον τελωνειακο και δεν ηξερε να μου πει ακριβως.Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις.

sakisdani750
11/07/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lakou636
Ειχα παρει μια φορα τηλεφωνο στο τελωνειο και μου ειχαν πει 19% φπα +4% εξαρτηματα μηχανησ.....δυστυχωσ δεν θυμαμαι το τηλεφωνο.
παντωσ τσεκαρε μια εδω.
πιστευω οτι δεν ειναι διαφημιση...
www.byserv.com
αναλαμβανει να στα φερει στη πορτα σου ,σου λεει τελικη τιμη εξ¨αρχησ,και αν θεσ το παραγγελνεισ.
εχει και αντικαταβολη.
εγω εχω παρει αρκετα πραγματα και ειναι αψογοσ.
φαντασου οτι yoshimura ολοσωμη rs-5 μου βγηκε 692 ευρω τελικη τιμη,και ηρθε στην πορτα του σπιτιου μου.
χρονοσ παραδοσης περιπου 2 εβδομαδεσ απο την ημερα που θα του βαλεισ προκαταβολη.
ελπιζω να βοηθησα.


ρε lakou636 απο μια ματια που το εριξα τις ανεβαζει τις τιμες αρκετα, απλα πληρωνεις λιγο πιο κατω απο το να στο τελωνισουνε!

οποτε καλυτερα να παρεις ρισκο θα ελεγα
ασε που αν γραφει gift εισαι περιπου 99%σιγουρος οτι θα περασει το δεμα!

lakou636
12/07/2008, 00:13
εννοειται οτι αν το παρεις μονος σου και αναλαβεις το ρισκο θα σου βγει πιο φθηνα,γιατι μεσα στην τιμη εχει και το προσωπικο του κερδος.
απλα για καποιους σαν και εμενα που προτιμουν εκ των πρωτερων να ξερουν τι θα πληρωσουν βολευει.
ακουγα φημες για τελωνεια οτι αργει ο εκτελωνισμος,οτι χρεωνουν οτι θελουν και δεν ηθελα να παρω το ρισκο.
σαφως οι τιμες που σου δινει ειναι καλυτερες απο ελλαδα,αλλα αν εχεις την εμπειρια να τα παρεις μονος σου (που εγω δεν την εχω)σε συμφερει να συνεννοηθεις και να σου γραψει gift απλα το προτεινα γιατι ειναι καλη λυση για διστακτικους e-buyers σαν & εμενα.....

sakis.kav
20/07/2008, 10:14
Εγώ αγόρασα από Αμερική από το D2Moto η τιμή ήταν 135$ και χρεώθηκα στην κάρτα περίπου 93? χωρίς να περάσει τελώνιο. και εγώ αυτό φοβόμουν αλά όλα καλά τώρα θα παραγγέλλω κι άλλα πράγματα

VIDAS
21/07/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis.kav
Εγώ αγόρασα από Αμερική από το D2Moto η τιμή ήταν 135$ και χρεώθηκα στην κάρτα περίπου 93? χωρίς να περάσει τελώνιο. και εγώ αυτό φοβόμουν αλά όλα καλά τώρα θα παραγγέλλω κι άλλα πράγματα

Να τους λες να γραφουν αξια μεχρι 60$ 'η δωρο 'η κατι απο επισκευη , εχω παρει πολλααααα πραγματα τα οποια γραφαν κατι απο αυτα και δε πληρωσα μια για τελωνειο .