PDA

View Full Version : Tenere! Ο νέος ωραίος, ο παλιός όμως αλλιώς!



Antwnis
11/07/2008, 00:28
17 χρόνια διαφορα!!


136281

Antwnis
11/07/2008, 00:29
.


136287

Antwnis
11/07/2008, 00:35
..


136288

Antwnis
11/07/2008, 00:36
...


136289

Antwnis
11/07/2008, 00:37
.....


136290

XJR_Billy
11/07/2008, 09:30
Φίλε Αντώνη, μην μου πεις ότι είναι και τα δυό μωράκια δικά σου......






























ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΖΗΛΕΨΩ!!!!

:beer: :beer: :beer:

p@nos
11/07/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Αντώνη, μην μου πεις ότι είναι και τα δυό μωράκια δικά σου......


ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΖΗΛΕΨΩ!!!!

:beer: :beer: :beer:


ε οχι και μωρακι η τσατσογρια...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
11/07/2008, 10:34
Βρε εμεις κανουμε κρα για να παρουμε ενα και εσυ εχεις δυο???:eyepop: :eyepop:

XJR_Billy
11/07/2008, 11:10
Εντάξει, μπορεί να είναι τσατσόγρια:eyepop: , αλλά καραλέει!

Θα την είχα, αλλά ακούστε ιστορία...

Μου άρεσε πολύ η Τενερέ και ψαχνόμουν να πάρω μία για αντικατάσταση του XR500R 1984 μοντέλλου, που ήταν καρα-τσατσόγερος και δεν έκανε για ταξιδάκια συν γυναιξί.

Βρήκα μία από ένα τύπο που την είχε 6 μήνες αλλά δεν του κάνανε τα γκάζια της και χτύπησε την Σούπερ Τενερέ. Την βλέπω, ΚΟΥΚΛΑ, πάμε στο μηχανικό που είχα, την ελεγχει, όλα τέλεια.

Έγινε μεγάλε, αύριο σου δίνω τα γκαφρά και την παίρνω.

Εννοείται πως δεν κοιμήθηκα το βράδυ, ψάχνοντας ερήμους για να πάω...:lol: :lol:

Τηλεφωνιόμαστε την άλλη μέρα, και μου λέει έλα στο συνεργείο τάδε στο Περιστέρι.

Πάω, φορτωμένος και χαρούμενος. Και τι να δω?

ΛΥΜΕΝΗ, ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΈΝΗ, ΤΕΜΑΧΙΑ!!!

Τι έγινε ρε φίλε? ΤΗΝ ΕΚΑΨΑ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!:look: :look:

Καλά, πως την έκαψες? ΑΝΟΙΞΑ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΜΩΡΕ!!

Οκ, καλή σου όρεξη!!!:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

Τι λακαμάς!!!:mad: :mad:

peskandritsos
11/07/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εντάξει, μπορεί να είναι τσατσόγρια:eyepop: , αλλά καραλέει!

Θα την είχα, αλλά ακούστε ιστορία...

Μου άρεσε πολύ η Τενερέ και ψαχνόμουν να πάρω μία για αντικατάσταση του XR500R 1984 μοντέλλου, που ήταν καρα-τσατσόγερος και δεν έκανε για ταξιδάκια συν γυναιξί.

Βρήκα μία από ένα τύπο που την είχε 6 μήνες αλλά δεν του κάνανε τα γκάζια της και χτύπησε την Σούπερ Τενερέ. Την βλέπω, ΚΟΥΚΛΑ, πάμε στο μηχανικό που είχα, την ελεγχει, όλα τέλεια.

Έγινε μεγάλε, αύριο σου δίνω τα γκαφρά και την παίρνω.

Εννοείται πως δεν κοιμήθηκα το βράδυ, ψάχνοντας ερήμους για να πάω...:lol: :lol:

Τηλεφωνιόμαστε την άλλη μέρα, και μου λέει έλα στο συνεργείο τάδε στο Περιστέρι.

Πάω, φορτωμένος και χαρούμενος. Και τι να δω?

ΛΥΜΕΝΗ, ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΈΝΗ, ΤΕΜΑΧΙΑ!!!

Τι έγινε ρε φίλε? ΤΗΝ ΕΚΑΨΑ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!:look: :look:

Καλά, πως την έκαψες? ΑΝΟΙΞΑ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΜΩΡΕ!!

Οκ, καλή σου όρεξη!!!:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

Τι λακαμάς!!!:mad: :mad: Φανταζεσαι να την ειχες παρει και να ανοιγες εσυ την τριτη???:eyepop: :eyepop: :eyepop:

George_M.
11/07/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
17 χρόνια διαφορα!!

ναι ο παλιος πραγματι ειναι αλλιως κ πενταβαλβιδος λεμε....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=62640


136331

XJR_Billy
11/07/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Φανταζεσαι να την ειχες παρει και να ανοιγες εσυ την τριτη???:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Το "άνοιξα μιά τρίτη" που είπε μάλλον πρέπει να σήμαινε ότι πήγα Λαμία και ήρθα με σπασμένη τρίτη στα κόκκινα. Δεν καίγεται κινητήρας Yamaha ανοίγοντας μιά τρίτη.

Ο τύπος πρέπει να την έλιωσε!!!:mad:

Τι λακαμεία κι αυτή, να σπας την τελευταία μέρα την μηχανή σου πριν την πουλήσεις...

Όπως καταλαβαίνεις, ξενέρωσα αφάνταστα (συν την προηγούμενη εμπειρία μου με το XR) και αποφάσισα να αγοράσω καινούργια μηχανή.

Θυμάμαι ότι μου έκοψε ένα ποσό από την αγορά που θα διπλοπλήρωνα μετά για την επισκευή...:lol: :lol: :lol:

Τι κόσμος πστμ...

George_M.
11/07/2008, 13:11
δεν σπανε τα τενερε απο την μια μερα στην αλλη nono: .καποιο λακο ειχε η φαβα...
το συγκεκριμμενο μοτορι εχει κοφτη απο την μανα του στις 7000 σ/λ κ δεν αφηνει πολλα περιθωρεια για σπασιμο.κατι αλλο επαιξε: ::confused:

XJR_Billy
11/07/2008, 13:30
To θέμα είναι ότι ο τύπος ήταν τόσο ... (..) που βρέθηκε με δύο τενερέ, η μία με μεγάλη ζημιά.

Δηλαδή, αντί να χαρεί την καινούργια του Σούπερ Τενερέ, προτίμησε να σπάσει την 660.

Μου'λεγε ο μηχανικός του, φιλαράκι, θα τον κάνουμε καινούργιο τον κινητήρα, ελατήρια, ξέρω'γω, αλλά το σοκ που αντίκρυσα στο συνεργείο, με ξενέρωσε αφάνταστα.

Μεγάλη :a31: η όλη φάση.

Δεν είμαι απόλυτος με τα μεταχειρισμένα, αλλά δεν γούσταρα να ξαναμπλέξω με συνεργεία όπως έκανα με το XR500 που το πήρα με κλειστά μάτια λόγω αρρώστειας...

Τώρα, να'χε κάποιο μη εμφανές πρόβλημα, πολύ πιθανό...

id12586
11/07/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Το "άνοιξα μιά τρίτη" που είπε μάλλον πρέπει να σήμαινε ότι πήγα Λαμία και ήρθα με σπασμένη τρίτη στα κόκκινα. Δεν καίγεται κινητήρας Yamaha ανοίγοντας μιά τρίτη.

Ο τύπος πρέπει να την έλιωσε!!!:mad:

Τι λακαμεία κι αυτή, να σπας την τελευταία μέρα την μηχανή σου πριν την πουλήσεις...

Όπως καταλαβαίνεις, ξενέρωσα αφάνταστα (συν την προηγούμενη εμπειρία μου με το XR) και αποφάσισα να αγοράσω καινούργια μηχανή.

Θυμάμαι ότι μου έκοψε ένα ποσό από την αγορά που θα διπλοπλήρωνα μετά για την επισκευή...:lol: :lol: :lol:

Τι κόσμος πστμ...

Προφανώς σκέφτηκε ότι το βράδι πριν την παραδώσει να της πιεί το αίμα αφού δεν θα ήταν δικό του μηχανάκι πια.
Αλλά "έκατσε" :evil: :rotflmao:

Antwnis
11/07/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Αντώνη, μην μου πεις ότι είναι και τα δυό μωράκια δικά σου......

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΖΗΛΕΨΩ!!!!

:beer: :beer: :beer:

Όχι, δεν ειναι δικά μου και τα δυό... :)
Δικιά μου είναι η γιαγιά!
Νάμαι ειλικρινής, βλέποντας τες δίπλα δίπλα, περίμενα κάτι καλύτερο μετά από 17 χρόνια!
Τα προστατευτικά γκρί πλαστικά την φθηναίνουν, έτσι άβαφα που είναι.
Τα όργανα είναι αρκετά μικρά στην πραγματικότητα.
Η σέλα που την καβάλησα είναι αρκετά χωστή και σκληρή. Σε ταξίδια... Μμμμμ... μάλον 8αναι δύσκολα. Είναι και λίγο πιο ψηλή η σέλα από την παλιά. (όποιος είναι κάτω από 1,80 θάχει θέμα)
Ωραίοι οι δυο δίσκοι μπροστά, πανέμορφο το μαύρο ψαλίδι.
Πλεονασμός μου δείχνει το διπλό τελικό, σίγουρα θα ζεσταίνει και οδηγό και συνοδηγό τα καλοκαίρια ετσι κάτω από τη σέλα που είναι.
Το ντεπόζιτο της είναι πανέμορφο.
Και το πλαίσιο της δείχνει γεροδεμένο.
Απο αναρτήσεις, δεν ξέρω τι λέει, μου είπαν ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση on of...
Στην βόλτα όμως θα φανούν και τα υπόλοιπα.:wave2:

kostasfazer
11/07/2008, 16:37
Αν έμαθα καλά οι τιμές των πλαστικών είναι πολύ χαμηλές 20-30 ευρώ :) , το οποίο σημαίνει ότι σε περίπτωση πτώσης το κόστος δεν θα είναι μεγάλο. Βέβαια αυτό είναι κάτι που ενδιαφέρει άμεσα όσους πρόκειται να χρησιμοποιούσουν την μηχανή και off road. (μακάρι το τζιπάκι μου να μην είχε βαμμένους προφυλακτήρες)
Βαμμένα πλαστικά θα σήμαινε διαφορετική ποιότητα- χρώματα-βερνίκια κτλ οπότε υψηλό κόστος.
Το θέμα είναι τι πραγματικά θες να κάνεις με το όχημα σου.
:wave2:

Antwnis
23/07/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Αν έμαθα καλά οι τιμές των πλαστικών είναι πολύ χαμηλές 20-30 ευρώ :) , το οποίο σημαίνει ότι σε περίπτωση πτώσης το κόστος δεν θα είναι μεγάλο. Βέβαια αυτό είναι κάτι που ενδιαφέρει άμεσα όσους πρόκειται να χρησιμοποιούσουν την μηχανή και off road. (μακάρι το τζιπάκι μου να μην είχε βαμμένους προφυλακτήρες)
Βαμμένα πλαστικά θα σήμαινε διαφορετική ποιότητα- χρώματα-βερνίκια κτλ οπότε υψηλό κόστος.
Το θέμα είναι τι πραγματικά θες να κάνεις με το όχημα σου.
:wave2:

Για να μην παρερμηνευθώ, πολύ το γουστάρω το νέο τενερε!
Απλά, θέτω κάποια πράγματα που πιστεύω ότι θα μπορούσαν να είναι κάπως διαφορετικα.
Και αυτό, σε σχέση με το τίτλο του thread, οπου μιλάμε για το παλιό σε σχέση με το νέο.
Όταν έβγαλαν το τενερε 660 το 1991, ήταν κάτι πολύ προχωρημένο για την εποχή του, (υγρόψυξη, πενταβάλβιδο, ποιότητα κατασκευής, αναρτήσεις, σχεδιασμός, περιφερειακα) και δεν είχε καμμία σχέση με το χτ 600 της εποχής.
Περίμενα λοιπόν, μετα τόσα χρόνια (ως κάτοχος του παλιού για μια δεκαετία σχεδόν), ίσως λίγο περισσότερα πράγματα. (π.χ. έχει ουσιαστικά τον ίδιο κινητήρα, ίδιας απόδοσης απλά με ψεκασμό και μια λιγότερη βαλβίδα).
Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι τότε, ήταν αποτέλεσμα περισσότερο μιας προσπάθειας με άξονα την μηχανολογία ενώ τώρα, αποτέλεσμα ερευνών του marketing.

XJR_Billy
24/07/2008, 08:51
Αντώνη μου, η Τενερέ 2008 είναι μία ΧΤ ταξιδιάρα και με λογικό κόστος.

Αν έβγαζε η Yamaha τώρα, έναν κινητήρα π.χ. πενταβάλβιδο 700cc, αδοκίμαστο και λίγο πιο τεχνολογικά προηγμένο από του ΧΤ660, η τιμή θα ήταν απαγορευτική για τον ανταγωνισμό.

Ήδη με αυτή την τιμή έχουν εκφραστεί παράπονα, που δικαιολογούνται σε μεγάλο βαθμό από τα έξτρα που έχει σε σχέση με το απλό ΧΤ.

Είναι μία καινούργια μοτοσυκλέτα, με δοκιμασμένο κινητήρα, που μπορεί να σε πάει όπου και το ΧΤ, αλλά πιο άνετα. Και για αρκετό κόσμο, με περισσότερο στυλ.

Όλα είναι θέμα γούστου.

Μία Τενερε μονοκύλινδρη, έστω και λίγο πιο δυνατή από ένα ΧΤ, με τεχνολογικές καινοτομίες, δεν θα μπορούσε να κοντραριστεί με π.χ. Τρανσάλπ, Βεστρόμ...

Στα ίδια χρήματα, κάποιος ταξιδιάρης θα προτιμούσε την δύναμη και την άνεση του Στρομ...

Όχι ότι τώρα δεν μπορεί. Αλλά όπως έχω πει, δεν είναι τα πάντα η ιπποδύναμη.

peskandritsos
24/07/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αντώνη μου, η Τενερέ 2008 είναι μία ΧΤ ταξιδιάρα και με λογικό κόστος.

Αν έβγαζε η Yamaha τώρα, έναν κινητήρα π.χ. πενταβάλβιδο 700cc, αδοκίμαστο και λίγο πιο τεχνολογικά προηγμένο από του ΧΤ660, η τιμή θα ήταν απαγορευτική για τον ανταγωνισμό.

Ήδη με αυτή την τιμή έχουν εκφραστεί παράπονα, που δικαιολογούνται σε μεγάλο βαθμό από τα έξτρα που έχει σε σχέση με το απλό ΧΤ.

Είναι μία καινούργια μοτοσυκλέτα, με δοκιμασμένο κινητήρα, που μπορεί να σε πάει όπου και το ΧΤ, αλλά πιο άνετα. Και για αρκετό κόσμο, με περισσότερο στυλ.

Όλα είναι θέμα γούστου.

Μία Τενερε μονοκύλινδρη, έστω και λίγο πιο δυνατή από ένα ΧΤ, με τεχνολογικές καινοτομίες, δεν θα μπορούσε να κοντραριστεί με π.χ. Τρανσάλπ, Βεστρόμ...

Στα ίδια χρήματα, κάποιος ταξιδιάρης θα προτιμούσε την δύναμη και την άνεση του Στρομ...

Όχι ότι τώρα δεν μπορεί. Αλλά όπως έχω πει, δεν είναι τα πάντα η ιπποδύναμη. Σχεδον με καλυψες, απλως να προσθεσω οτι σε μια adventure μηχανη η λογικη λεει οτι θα πρεπει να μπορεις να επεμβαινεις σε καποια πραγματακια οσο αυτο ειναι δυνατο.

Γι αυτο τον λογο το πρωτο ζητουμενο ειναι η αξιοπιστια.

Εχω εναν γνωστο που εχει τον προπαππου της σημερινης 1200 GS.

Αυτη την μηχανη του την ζητησε ενας να την αγορασει που εχει το 1200 GS για να παει ενα ταξιδι στην....Αφρικη γιατι την 1200 δεν την εμπιστευεται με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα καλουδια.

Φυσικα ο φιλος ουτε που το συζηταει κατι τετοιο.

Μου λεει οτι σε αυτη την μηχανη ακομη και πετρελαιο εχει βαλει σαν καυσιμο μια φορα που ειχε παει στην.......Ρωσια:eyepop:

Ετσι πρεπει να ειναι οι ταξιδιαρικες μηχανες νομιζω.

Μονο που τωρα πια αυτα δεν γινονται για χαρι της τεχνολογιας και του μαρκετινγκ

Ταξιδευτής
24/07/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Σχεδον με καλυψες, απλως να προσθεσω οτι σε μια adventure μηχανη η λογικη λεει οτι θα πρεπει να μπορεις να επεμβαινεις σε καποια πραγματακια οσο αυτο ειναι δυνατο.

Γι αυτο τον λογο το πρωτο ζητουμενο ειναι η αξιοπιστια.

Εχω εναν γνωστο που εχει τον προπαππου της σημερινης 1200 GS.

Αυτη την μηχανη του την ζητησε ενας να την αγορασει που εχει το 1200 GS για να παει ενα ταξιδι στην....Αφρικη γιατι την 1200 δεν την εμπιστευεται με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα καλουδια.

Φυσικα ο φιλος ουτε που το συζηταει κατι τετοιο.

Μου λεει οτι σε αυτη την μηχανη ακομη και πετρελαιο εχει βαλει σαν καυσιμο μια φορα που ειχε παει στην.......Ρωσια:eyepop:

Ετσι πρεπει να ειναι οι ταξιδιαρικες μηχανες νομιζω.

Μονο που τωρα πια αυτα δεν γινονται για χαρι της τεχνολογιας και του μαρκετινγκ


Αλλες εποχες παιδια.... :sad:

Οι εποχες που καθε μηχανη ηταν ψαγμενη μηχανολογικα δυστυχως εχουν παρελθει. :(
Τοτε οι τεχνολογιες εξελισσονταν και οι κατασκευαστες εσπρωχναν προς τα εξω τα ορια του θεματος "μοτοσυκλετα". Τωρα εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο κορεσμου, και οι διαφορες παιζονται στα κουμπακια ΑBC :rolleyes: και στο μαρκετινγκ.

Δεν απαξιωνω τα νεα μοντελα, αλλα σε τιποτα δεν ειναι το νεο Tenere πχ οσο επαναστατικο ηταν το πρωτο...

peskandritsos
25/07/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Αλλες εποχες παιδια.... :sad:

Οι εποχες που καθε μηχανη ηταν ψαγμενη μηχανολογικα δυστυχως εχουν παρελθει. :(
Τοτε οι τεχνολογιες εξελισσονταν και οι κατασκευαστες εσπρωχναν προς τα εξω τα ορια του θεματος "μοτοσυκλετα". Τωρα εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο κορεσμου, και οι διαφορες παιζονται στα κουμπακια ΑBC :rolleyes: και στο μαρκετινγκ.

Δεν απαξιωνω τα νεα μοντελα, αλλα σε τιποτα δεν ειναι το νεο Tenere πχ οσο επαναστατικο ηταν το πρωτο... Και σε 30 χρονια που θα εχει βγει η 6η σειρα τενερε θα λενε οτι τα παλια (τα δικα μας) ητανε καλυτερα γιατι δεν ειχαν τοσα πολλα μπιχλιμπιδια κλπ κλπ...Ετσι γινεται παντα και ετσι θα συνεχισει να γινεται.

Και ξαναλεω οτι στις συγκεκριμενες μηχανες το ζητουμενο δεν ειναι τα πολλα αλογα, η τα αναποδα πηρουνια αλλα η αξιοπιστια, η αυτονομια η δυνατοτητα μεταφορας εξοπλισμου κλπ.

Η μονη ενσταση που εχω στη συγκεκριμενη μηχανη ειναι οτι δεν εχει λαστιχα tubles πραγμα απαραιτητο σε οποιον κανει μεγαλα ταξιδια και θελει να ειναι αυτονομος.

XJR_Billy
25/07/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και σε 30 χρονια που θα εχει βγει η 6η σειρα τενερε θα λενε οτι τα παλια (τα δικα μας) ητανε καλυτερα γιατι δεν ειχαν τοσα πολλα μπιχλιμπιδια κλπ κλπ...Ετσι γινεται παντα και ετσι θα συνεχισει να γινεται.

Και ξαναλεω οτι στις συγκεκριμενες μηχανες το ζητουμενο δεν ειναι τα πολλα αλογα, η τα αναποδα πηρουνια αλλα η αξιοπιστια, η αυτονομια η δυνατοτητα μεταφορας εξοπλισμου κλπ.

Η μονη ενσταση που εχω στη συγκεκριμενη μηχανη ειναι οτι δεν εχει λαστιχα tubles πραγμα απαραιτητο σε οποιον κανει μεγαλα ταξιδια και θελει να ειναι αυτονομος.

Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν tubeless ελαστικά που μπαίνουν σε οποιαδήποτε μηχανή.
Κυκλοφορούν και στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει όμως...:confused:

Εννοώ ότι μπαίνουν ΚΑΙ σε ζάντες ακτινωτές χωρίς μετατροπή τους.

peskandritsos
25/07/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν tubeless ελαστικά που μπαίνουν σε οποιαδήποτε μηχανή.
Κυκλοφορούν και στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει όμως...:confused:

Εννοώ ότι μπαίνουν ΚΑΙ σε ζάντες ακτινωτές χωρίς μετατροπή τους. Πολυ χλωμο το βλεπω αυτο χωρις μετατροπη στη ζαντα.

XJR_Billy
25/07/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πολυ χλωμο το βλεπω αυτο χωρις μετατροπη στη ζαντα.

Δίκιο έχεις. Και μένα μου φάνηκε παράξενο. Δεν το αποκλείω όμως.

Η BMW πως βάζει tubeless ελαστικά σε ακτινωτές ζάντες?

Αν και δεν είμαι φίλος με την BMW, το καλό να λέγεται!!:D :D

peskandritsos
25/07/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δίκιο έχεις. Και μένα μου φάνηκε παράξενο. Δεν το αποκλείω όμως.

Η BMW πως βάζει tubeless ελαστικά σε ακτινωτές ζάντες?

Αν και δεν είμαι φίλος με την BMW, το καλό να λέγεται!!:D :D Οι ακτινες που εχουν οι ζαντες της BMW ενωνονται επανω στο στεφανι της ζαντας στην εξωτερικη πλευρα και οχι στο κεντρο, οποτε το ελαστικο να ειναι πιο μεσα απο τις ακτινες, οποτε εναι στεγανο.Πραγμα που η ΥΑΜΑΗΑ ακομα δεν το εχει ανακαλυψει γιατι ειναι πααααρααα πολυ δυσκολο τεχνολογικα να γινει...:confused: :a31: :a31:

Anty12
25/07/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δίκιο έχεις. Και μένα μου φάνηκε παράξενο. Δεν το αποκλείω όμως.

Η BMW πως βάζει tubeless ελαστικά σε ακτινωτές ζάντες?

Αν και δεν είμαι φίλος με την BMW, το καλό να λέγεται!!:D :D

Και να δεις πόσοι αντιπρόσωποι μπορούν να κάνουν ακτινολόγιση σε τέτοια ζάντα στην Ελλάδα.....
Για να μην κουράζεσαι ....ΚΑΝΕΝΑΣ.........
Τα στέλνουν σε εξωτερικό συνεργείο με τα έξοδα πληρωμένα από εσένα....

Anty12
25/07/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Οι ακτινες που εχουν οι ζαντες της BMW ενωνονται επανω στο στεφανι της ζαντας στην εξωτερικη πλευρα και οχι στο κεντρο, οποτε το ελαστικο να ειναι πιο μεσα απο τις ακτινες, οποτε εναι στεγανο.Πραγμα που η ΥΑΜΑΗΑ ακομα δεν το εχει ανακαλυψει γιατι ειναι πααααρααα πολυ δυσκολο τεχνολογικα να γινει...:confused: :a31: :a31:

Για την ακρίβεια είναι εντελώς έξω από το σημείο που το λάστιχο φυλάει την ζάντα , και δένουν με κάτι περίεργα καψούλια.

peskandritsos
25/07/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και να δεις πόσοι αντιπρόσωποι μπορούν να κάνουν ακτινολόγιση σε τέτοια ζάντα στην Ελλάδα.....
Για να μην κουράζεσαι ....ΚΑΝΕΝΑΣ.........
Τα στέλνουν σε εξωτερικό συνεργείο με τα έξοδα πληρωμένα από εσένα.... Και ποσες φορες θα κανει καποιος ακτινολογηση ας πουμε σε δεκα χρονια???

Ασε που αν αυτου του τυπου ζαντες ειχαν φορεθει απο πολλες μηχανες σιγουρα θα ειχαν βρει τροπο τα μαστορια να κανουν και εδω ακτινολογηση.

Μην το συζηταμε, ειναι καλυτερες 1000% απο τις δικες μας και σιγουρα πολυ πιο ασφαλεις.

Anty12
25/07/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και ποσες φορες θα κανει καποιος ακτινολογηση ας πουμε σε δεκα χρονια???

Ασε που αν αυτου του τυπου ζαντες ειχαν φορεθει απο πολλες μηχανες σιγουρα θα ειχαν βρει τροπο τα μαστορια να κανουν και εδω ακτινολογηση.

Μην το συζηταμε, ειναι καλυτερες 1000% απο τις δικες μας και σιγουρα πολυ πιο ασφαλεις.

Και αν σου έλεγα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47909) ότι μπορεί να κάνεις μετά από 2800 Χλμ από την ημερομηνία αγοράς, τι θα μου πείς.....:confused:

Μηχανή και αναβάτη τους ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ....

Konti
25/07/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για την ακρίβεια είναι εντελώς έξω από το σημείο που το λάστιχο φυλάει την ζάντα , και δένουν με κάτι περίεργα καψούλια.

Μια photo τα λέει όλα:


137717

peskandritsos
25/07/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και αν σου έλεγα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47909) ότι μπορεί να κάνεις μετά από 2800 Χλμ από την ημερομηνία αγοράς, τι θα μου πείς.....:confused:

Μηχανή και αναβάτη τους ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.... Ποσες τετοιες περιπτωσεις ξερεις??
Εγω μονο αυτη που τωρα ειδα και δεν νομιζω να ειναι ο κανονας.
Εκτος και αν ο αναβατης ειναι σιδεροφαγος.
Και να επαναλαβω οτι αν ολες οι εταιρειες βαζανε τετοιες ζαντες το προβλημα της ακτινολογησης θα ειχε λυθει και εδω στην Ελλαδα.