PDA

View Full Version : Xr650



mumbler
15/07/2008, 11:09
Skeftomai na paro ena XR '03.'05 montelo analoga me
to oikonomika mou.tha ektimousa na mou apanthsete
se merikes apories mou.
1.exei miza?gia to enduro endiaferome
2.deftero atomo kathete aneta?
3.kamia volta 100 klm th pas aneta?
4.apo katanalosh ti leei?
5.oi kradasmoi einai ipofertoi?
efxaristw ek twn proterwn kai sorry gia ta greeklish..
:wave2:

MikeG
15/07/2008, 11:10
1) Μίζα έχει
2) Δεύτερο άτομο τη παλεύει
3) 100 χιλιόμετρα αν είσαι σιδερόκωλος τα κάνει.
Για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν άλλοι!


:wave2:

Stergios69
15/07/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
1) Μίζα έχει

Τι έχει; :eyepop: :wave2:

MikeG
15/07/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τι έχει; :eyepop: :wave2:

Χρονολογία δες. Αν δε κάνω λάθος τα καινούρια έχουν..:wave2:

Stergios69
15/07/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χρονολογία δες. Αν δε κάνω λάθος τα καινούρια έχουν..:wave2:
Δεν έχουν και γιαυτό πήραμε DRZ.... ( Την Honda μου μέσα... ) :rotflmao:

Zid
15/07/2008, 11:19
Μίζα δεν έχει..... και δεν έχει και εύκολη μανιβέλα ειδικά το χειμώνα...

Τσέκαρε το σε μηχανικό για μπιέλα... γιατί πάει πολλά λεφτά μετα ...!!!

Για 2ο άτομο δεν έχει την ιδανική σέλα... αλλά για μια κοντινή απόσταση 50-60 χλμ πάς χαλαρα με 2 άτομα.

Πόσο το βρήκες αν επιτρέπεται?

:)

mumbler
15/07/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μίζα δεν έχει..... και δεν έχει και εύκολη μανιβέλα ειδικά το χειμώνα...

Τσέκαρε το σε μηχανικό για μπιέλα... γιατί πάει πολλά λεφτά μετα ...!!!

Για 2ο άτομο δεν έχει την ιδανική σέλα... αλλά για μια κοντινή απόσταση 50-60 χλμ πάς χαλαρα με 2 άτομα.

Πόσο το βρήκες αν επιτρέπεται?

:)

Mou kanei entyposh h metapwlhtikh tou axia..
Montela ths xronologias pou proanefera kymenontai
apo 4000 ews kai 6500 euro analoga ta extra.
Thn idia stigmh pou poly pio kainourgia Lc4
ta vriskeis pio fthna kai me ligotera xlm,epeidh
glikokitazw kai ta KTMakia:D

Zid
15/07/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
Mou kanei entyposh h metapwlhtikh tou axia..
Montela ths xronologias pou proanefera kymenontai
apo 4000 ews kai 6500 euro analoga ta extra.
Thn idia stigmh pou poly pio kainourgia Lc4
ta vriskeis pio fthna kai me ligotera xlm,epeidh
glikokitazw kai ta KTMakia:D

Ναι έχουν καλή μεταπώληση τα XR650.. (πάντως χωρίς μίζα δεν θα το έπαιρνα.. προσωπική γνώμη)

Υπάρχουν και μερικά xr650 dall ara... με μίζα ,απο ιταλία...
Πάντως αν βρείς κανένα xr τελέυταίο μοντέλο με μίζα σίγουρα θα το πουλάνε αρκετά πιο ακριβά απ ότι το μανιβελάτο χωρις μίζα.

Δοκίμασε και τα ktm πάντως.. υπάρχουν πολλά lc4 μεταχειρισμένα...:wave2:

p@nos
15/07/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
Skeftomai na paro ena XR '03.'05 montelo analoga me
to oikonomika mou.tha ektimousa na mou apanthsete
se merikes apories mou.
1.exei miza?gia to enduro endiaferome
2.deftero atomo kathete aneta?
3.kamia volta 100 klm th pas aneta?
4.apo katanalosh ti leei?
5.oi kradasmoi einai ipofertoi?
efxaristw ek twn proterwn kai sorry gia ta greeklish..
:wave2:



1.η μηχανη δεν εχει μιζα,αν ξερεις ομως απο μανιβελα δεν εχεις προβλημα
2.το 2ο ατομο δεν καθεται καθολου ανετα(εδω που τα λεμε και ο οδηγος σκατα ανετα καθεται:lol: )
3.τα 100χλμ θα τα βγαλεις,ομως δε θα ειναι καθολου ανετα,ειδικα αν εχει αερα ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ βαμμενη
4.Καταναλωση εξαρταται απο το ποσο το ανοιγεις τερμα,αν το δουλευεις ανθρωπινα δε θα καψει πολυ,αμα εισαι γκαζοφονιας καθε μερα θα βαζεις βενζινη.
5.αν το δουλευεις μεσα στην πολη δεν θα εχεις προβλημα,εξω ομωςε σε βολτα θα σε κουρασουν...

:wave2:

doomantia
15/07/2008, 21:41
Μίζα έχει το μηχανάκι απο 2006 και μετά. Dall' Ara Honda, ιταλικό όχι γιαπωνέζικο. Κι εμένα με εντυπωσιάζει η μεταπολιτική του αξία, καθώς το μηχανάκι δεν έχει πάνω του τίποτα σύγχρονο ή εξεζητημένο. Επίσης, έχει συντήρηση καθαρόαιμου, λάδια-βαλβίδες κάθε 1000 km και τα σχετικά.
Νομίζω πως ένα LC4 είναι πιο προφανής, και όχι απαραίτητα πιο αναξιόπιστη επιλογή.
Πάντως το XR 650 είναι πανέμορφο και διαολεμένα γρήγορο. Οδηγούσα ΤΤ600 και το XR με πέρναγε σα σταματημένο. Τα υπερβολικά λεφτά που ζητάνε έχουν μάλλον να κάνουν ότι όσοι θέλουν ΧR650, είναι κολλημένοι και διατεθειμένοι να τα σκάσουν. Υποκειμενικά, νομίζω ότι παρότι είναι υπέροχο εμφανισιακά και ποθητό, είναι αρκετά ξεπερασμένο. Τόσο σαν καθημερινό μηχανάκι όσο και για χώμα. Υπάρχουν άλλες επιλογές, πιο σύγχρονες, πιο φιλικές και πιο οικονομικές (αν και σίγουρα όχι με το ίδιο prestige).

675
16/07/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Μίζα έχει το μηχανάκι απο 2006 και μετά. Dall' Ara Honda, ιταλικό όχι γιαπωνέζικο. Κι εμένα με εντυπωσιάζει η μεταπολιτική του αξία, καθώς το μηχανάκι δεν έχει πάνω του τίποτα σύγχρονο ή εξεζητημένο. Επίσης, έχει συντήρηση καθαρόαιμου, λάδια-βαλβίδες κάθε 1000 km και τα σχετικά.
Νομίζω πως ένα LC4 είναι πιο προφανής, και όχι απαραίτητα πιο αναξιόπιστη επιλογή.
Πάντως το XR 650 είναι πανέμορφο και διαολεμένα γρήγορο. Οδηγούσα ΤΤ600 και το XR με πέρναγε σα σταματημένο. Τα υπερβολικά λεφτά που ζητάνε έχουν μάλλον να κάνουν ότι όσοι θέλουν ΧR650, είναι κολλημένοι και διατεθειμένοι να τα σκάσουν. Υποκειμενικά, νομίζω ότι παρότι είναι υπέροχο εμφανισιακά και ποθητό, είναι αρκετά ξεπερασμένο. Τόσο σαν καθημερινό μηχανάκι όσο και για χώμα. Υπάρχουν άλλες επιλογές, πιο σύγχρονες, πιο φιλικές και πιο οικονομικές (αν και σίγουρα όχι με το ίδιο prestige).


+φωνο με ΟΛΑ τα παραπανω...

μια απορια ..
αυτο που ειπες για τη συντηρηση καθαροαιμου ειναι σιγουρο?

doomantia
16/07/2008, 12:19
Το 650 έχει πολύ απαιτητική συντήρηση. Προσοχή, όχι το αερόψυκτο 600, το 650. Ο κινητήρας γενικά είναι αρκετά παλιάς σχεδίασης. Πολύ δυνατός, η Honda μιλάει για 61 άλογα στρόφαλο, ενώ είχα δει δυναμομέτρηση, χωρίς καμία αλλαγή στο μοτέρ, που έγραφε περίπου 48 άλογα στον τροχό. Και ροπή στο θεό. Σε ένα μονοκύλινδρο με κάτι παραπάνω από 120 κιλά βάρος, καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα. Παρ' όλα αυτά, παλιά σχεδίαση και το μηχανάκι δεν έχει φήμη τέρατος αξιοπιστίας (αν και αυτό έχει πάντα σχέση με τον αναβάτη και τη συντήρηση). Επιμένω, χωρίς να είμαι Ktmάκιας, το αντίθετο, ότι ένα LC4 ή ένα Husky 610 είναι πιο ορθολογιστικές επιλογές. Και με μίζα, και πιο φτηνές σα μεταχειρισμένα.
Mumbler, για τί χρήση το θες το μηχανάκι;

doomantia
16/07/2008, 12:23
675, βλέπω έχεις TTR. Eγώ πούλησα το δικό μου TT600 πριν μια εβδομάδα. Σίγουρα θα μου λείψει. . .

doomantia
16/07/2008, 12:28
Νάτο

675
16/07/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
675, βλέπω έχεις TTR. Eγώ πούλησα το δικό μου TT600 πριν μια εβδομάδα. Σίγουρα θα μου λείψει. . .


εγω εχω το δικο μου 1μιση μηνα περιπου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.... με τη μανιβελα μιας και μονο αυτη εχω και με το γκαζακι, αυτο το μετριο γκαζακι ευχαριστημενος ειμαι...

μου αρκει που το ττ σε οποιονδηποτε ιδιοκτητη να το δωσεις παραμενει τερας αξιοπιστιας αυτο ειναι αληθεια...

doomantia
16/07/2008, 14:21
Δε μου φορτώνει τη φωτό γμτ, είναι πολύ μεγάλη.

Τώρα περί αξιοπιστίας, το δικό μου όταν το είχα πρωτοπάρει με είχε γαμήσει. Δεν έφταιγε το μηχανάκι, αλλά προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Πάντως, έγινε καινούριο με γελοία λεφτά. Με 1000 περίπου euros, άλλαξε πιστόνι - ελατήρια -φλάντζες, έκανε ρεκτιφιέ η κεφαλή, βαλβίδες, γενικά τα πάντα από τη μπιέλα και πάνω. Επίσης, WP ελατήρια, μπρος - πίσω και service to Ohlins που είχε από μαμά. Και καινούρια πλαστικά.
Αποφάσισα να το δώσω γιατί ήταν κουραστικό και αργό σε μεγάλες αποστάσεις. Ταξίδι με 120 max και πολύ κούνημα, από εκεί και πάνω. Και γενικά το έβλεπες το μηχανάκι, ότι δυσανασχετούσε. Πάντως, πουλήθηκε περισσότερο από όσο είχε αγοραστεί, και αν είχα υπομονή, θα έπιανε ακόμα περισσότερα.

mumbler
16/07/2008, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Το 650 έχει πολύ απαιτητική συντήρηση. Προσοχή, όχι το αερόψυκτο 600, το 650. Ο κινητήρας γενικά είναι αρκετά παλιάς σχεδίασης. Πολύ δυνατός, η Honda μιλάει για 61 άλογα στρόφαλο, ενώ είχα δει δυναμομέτρηση, χωρίς καμία αλλαγή στο μοτέρ, που έγραφε περίπου 48 άλογα στον τροχό. Και ροπή στο θεό. Σε ένα μονοκύλινδρο με κάτι παραπάνω από 120 κιλά βάρος, καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα. Παρ' όλα αυτά, παλιά σχεδίαση και το μηχανάκι δεν έχει φήμη τέρατος αξιοπιστίας (αν και αυτό έχει πάντα σχέση με τον αναβάτη και τη συντήρηση). Επιμένω, χωρίς να είμαι Ktmάκιας, το αντίθετο, ότι ένα LC4 ή ένα Husky 610 είναι πιο ορθολογιστικές επιλογές. Και με μίζα, και πιο φτηνές σα μεταχειρισμένα.
Mumbler, για τί χρήση το θες το μηχανάκι;

Th mhxanh th thelw gia na mporw na xefevgw apo th polh,kontines voltoules
kai endurovoltes.Paralhla na mh to skeftomai otan einai na th xrhsimopoihsw
gia kamia douleia entos polhs kai na mporw na th fortwnw gia kana nhsaki to kalokairi.
Pantws me vlepw na prosanatolizomai pio poly se LC4raki.:beer:

Elle
16/07/2008, 18:08
Αηδίες! Όλη η αλήθεια του XR και όσα θέλετε να μάθετε είναι μόνο εδώ (http://www.makisfacts.com/facts/show/17299)

doomantia
16/07/2008, 18:21
Αν πάντως δε θες σώνει και καλά ΧR650, τσέκαρε κάνα TTR600 ή DR650. Θα βρεις καλά μηχανάκια σε γελοία λεφτά. XR 600 γαμάει επίσης, αν και συνήθως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του έχει πιει το αίμα και ζητάει και πολλά φράγκα. Αν ψήνεσαι για LC4, προφανώς το μηχανάκι είναι κανόνι, αλλά πιο παθητικό σα μεταχειρισμένο. Να είσαι πολύ ψείρας αν το πάρεις από ιδιώτη, να πας με το μηχανικό σου και να ακούσεις προσεκτικά το μοτέρ. Από ανάρτηση - φρένα το μηχανάκι είναι σε άλλο επίπεδο. Απλά το μοτέρ είναι πιεσμένο, και προφανώς θέλει περισσότερη φροντίδα από ένα γιαπωνέζικο, αερόψυκτο μονοκύλινδρο. Επίσης, έχω ακούσει από παιδιά ότι τα πλαστικά ξεθωριάζουν εύκολα, ειδικά στα πορτοκαλί μηχανάκια.

mumbler
16/07/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Αν πάντως δε θες σώνει και καλά ΧR650, τσέκαρε κάνα TTR600 ή DR650. Θα βρεις καλά μηχανάκια σε γελοία λεφτά. XR 600 γαμάει επίσης, αν και συνήθως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του έχει πιει το αίμα και ζητάει και πολλά φράγκα. Αν ψήνεσαι για LC4, προφανώς το μηχανάκι είναι κανόνι, αλλά πιο παθητικό σα μεταχειρισμένο. Να είσαι πολύ ψείρας αν το πάρεις από ιδιώτη, να πας με το μηχανικό σου και να ακούσεις προσεκτικά το μοτέρ. Από ανάρτηση - φρένα το μηχανάκι είναι σε άλλο επίπεδο. Απλά το μοτέρ είναι πιεσμένο, και προφανώς θέλει περισσότερη φροντίδα από ένα γιαπωνέζικο, αερόψυκτο μονοκύλινδρο. Επίσης, έχω ακούσει από παιδιά ότι τα πλαστικά ξεθωριάζουν εύκολα, ειδικά στα πορτοκαλί μηχανάκια.

Eixa to husky 450 kai pragmtika to eixa efxaristithei.
Sta service sxolastikos kai de moy zhthse pote kai tipota..
Aplws thelw kati pio anthrwpino..

..Thanx pantws gia tis apanthseis:wave2:

675
16/07/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Αηδίες! Όλη η αλήθεια του XR και όσα θέλετε να μάθετε είναι μόνο εδώ (http://www.makisfacts.com/facts/show/17299)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: