PDA

View Full Version : R125-ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ή....??



YZF rider
17/07/2008, 03:56
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ(ΑΝ Κ ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ)!...ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ R125(YAMAHA ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ....)ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ Μ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΗΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΝΕΥΡΟ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ(ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΥΒΙΚΑ Τ)ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ.ΘΑ Μ ΠΕΙΣ '125 ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΙΖΕΙΣ ΤΩΡΑ,ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ',-'ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ'(ΘΑ Σ ΛΕΓΑ)...ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
ΑΑΑ)ΜΕΤΟ ΚΙΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ Η ΥΑΜΑΗΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΧΡΙ Κ 33 ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ(ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΣΦΥΡΥΛΑΤΟ ΑΠΟ ΜΑΜΑ)....-ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΥΑΜΑΗΑ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ Μ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ-
ΒΟΥ)ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΠΡΙΛΙΑ(RS125)....-ΕΔΩ ΚΟΛΑΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΤΑ "ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ"(ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΠΩΛΙΤΙΚΗ ΑΞΙΑ,ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΤΛ...)-ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΠΟΛΟΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΔΕΣ(Κ Ο ΔΙΚΟΣ Μ)
ΓΟΥ)ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ(ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ).ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ(ΕΝΑ R6 ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ-ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ-)..-ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ..
ΒΟΗΘΗΣΤΕ!ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΚΡΗ..
!...:wave2: :wave2: :wave2: [FONT=arial][FONT=times new roman][SIZE=1][B]:beer: THANKS :bigcry: :a4: :a018: :a42: :a42:

csofos
18/07/2008, 17:11
Φίλε μου αν και είμαι φανατικός στο θέμα των βελτιώσεων μοτοσικλέτας (όχι απαραίτητα στον τομέα του κινητήρα), θα σου έλεγα να προτιμήσεις την τρίτη επιλογή. Πάρε καλύτερα σε 2 χρόνια ένα R6. Αφού μάλιστα θα έχεις κάνει τα πρώτα σου βήματα με το μικρό του αδερφό, θα είσαι και εξοικειωμένος (κατά μια έννοια). Δεν πιστεύω ότι θα άξιζε να δώσεις λεφτά για κάτι που σε λίγα χρόνια θα δώσεις για να πάρεις κάτι άλλο. Καλές γύρες. :wave2: :wave2: :wave2:

YZF rider
18/07/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Φίλε μου αν και είμαι φανατικός στο θέμα των βελτιώσεων μοτοσικλέτας (όχι απαραίτητα στον τομέα του κινητήρα), θα σου έλεγα να προτιμήσεις την τρίτη επιλογή. Πάρε καλύτερα σε 2 χρόνια ένα R6. Αφού μάλιστα θα έχεις κάνει τα πρώτα σου βήματα με το μικρό του αδερφό, θα είσαι και εξοικειωμένος (κατά μια έννοια). Δεν πιστεύω ότι θα άξιζε να δώσεις λεφτά για κάτι που σε λίγα χρόνια θα δώσεις για να πάρεις κάτι άλλο. Καλές γύρες. :wave2: :wave2: :wave2:



THANKS ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΤΗΝ ΛΑΒΩ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΗΝ ΜΟΥ...:a54: :a33:

Kamikazi990
18/07/2008, 17:25
βαλ του καμια εξατμιση και γενικα τπτ αλλο εξωτερικα και μην πειρακσεις τπτ οτι και να του κανεις παντα θα υπαρχει καπιο 400 που θα σε παταει.Κρατα το και σε κανα 2 χρονια παρε μιχανη.:winka: :beer:

Road67
18/07/2008, 17:43
Παρε το νιντζακι

TOLISTOLAROS
18/07/2008, 18:17
Υπομονή,οικονομία και αργότερα που θα'σαι εμπειρότερος,ωριμότερος=ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ παίρνεις κάτι πιο μεγάλο.
Ό,τι και να κάνεις το 125 θα'ναι πάντα 125.Aprilia rs125 ΟΧΙ,άβολο και με ακριβό κόστος κατοχής-συντήρησης.

YZF rider
19/07/2008, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Παρε το νιντζακι


ΦΙΛΕ Μ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΝΙΤΖΑ,ΩΡΑΙΟ ΔΝ ΛΕΩ-ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΟΣΟ Κ ΤΟ Ρ125-.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ Κ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ(ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΟΛΤΕΣ,ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ,ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ)ΑΛΛΑ ΜΕ KAWA ΔΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΠΛΕΞΕΙ...ΤΟΥΤΕΣΤΗΝ ΔΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΙΚΕΣ,ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕ ΚAWA ΔΝ ΒΓΑΖΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ!:sick: :sick: :hypnotize

Road67
19/07/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕ ΚAWA ΔΝ ΒΓΑΖΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ
:nono: :nono: :nono:
Εγω ειμαι βαμμενος γιαμαχακιας :D αλλα τα kawasaki ειναι καλα και αξιοπιστα. Περαν συγκεκριμενων μοντελων οπου πιστεψε με ολες οι εταιριες εχουν τις μαυρες σελιδες τους.
Μηπως αναφεροταν στο δικο σου τροπο οδηγησης και οχι στη μαρκα; Ειναι εξουσιοδοτημενος yamaha γιατι αν ειναι προφανως δε θελει να σε χασει απο πελατη. Κι οσον αφορα τη μεταπωληση, το zzr 250 ηταν μεταπωλησιμο, γιατι οχι και το νιντζακι;

YZF rider
20/07/2008, 01:37
Μηπως αναφεροταν στο δικο σου τροπο οδηγησης και οχι στη μαρκα; Ειναι εξουσιοδοτημενος yamaha γιατι αν ειναι προφανως δε θελει να σε χασει απο πελατη. Κι οσον αφορα τη μεταπωληση, το zzr 250 ηταν μεταπωλησιμο, γιατι οχι και το νιντζακι; [/B][/QUOTE]

ΜΠΑ ΔΝ ΝΟΜΙΖΩ Ν ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΦΟΥ ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ KAWA..Ν Σ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ Μ ΑΛΛΑ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ Τ...ΒΕΒΑΙΩΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ!!

:sick: :sick: :sick:

KeLeYTiS
20/07/2008, 06:31
Oτι και να του κανεις θα υπαρχει ενα rs125 να σε περναει και ενα rs50 να σε κυνηγαει .... :rotflmao:

Προχωρα με την 3η επιλογη

teok8
21/07/2008, 14:32
arxige ege san prwin katoxos rs 125 sou lew na pas stin 3i lisi!

parolla auta an petixeis kanena rs sto dromo kane kallitera ton aleko gt dn ta blepw kala ta pragmata...filika panta:beer:

byron
21/07/2008, 14:37
Ποιό είναι ρε παίδες το R125 ? :look: Το παπί;

teok8
21/07/2008, 14:39
eeee...min ginesai kakos...

4.000 papi???

YZF rider
21/07/2008, 16:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιό είναι ρε παίδες το R125 ? :look: Το παπί; [/


ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΑΠΙ ΜΕ DELTABOX,BREMBO,ΨΑΛΙΔΙ ΜΠΑΝΑΝΑ,6ΤΑΧΥΤΟ,ΚΛΙΠ ΟΝ ΚΤΛ..?ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ...ΔΝ ΛΕΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΝ ΤΡΑΒΑΕΙ,ΤΟ ΠΗΡΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ(ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΣ Κ Ν ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΩ)...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ Σ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ..:wave2: :wave2:

byron
21/07/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιό είναι ρε παίδες το R125 ? :look: Το παπί; [/


ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΑΠΙ ΜΕ DELTABOX,BREMBO,ΨΑΛΙΔΙ ΜΠΑΝΑΝΑ,6ΤΑΧΥΤΟ,ΚΛΙΠ ΟΝ ΚΤΛ..?ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ...ΔΝ ΛΕΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΝ ΤΡΑΒΑΕΙ,ΤΟ ΠΗΡΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ(ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΣ Κ Ν ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΩ)...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ Σ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ..:wave2: :wave2:


Κακώς θεωρήσατε ότι το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό. ΔΕΝ ξέρω ποιό είναι το R125. Τόσο απλά.

Αν είναι το νέο μηχανάκι της yamaha με το σχέδιο αλα R1-6, δεν το ξέρω. :wave2: Αν λοιπόν είναι αυτό το μηχανάκι, καλορίζικο και είναι και πολύ όμορφο. :wave2:

YZF rider
21/07/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κακώς θεωρήσατε ότι το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό. ΔΕΝ ξέρω ποιό είναι το R125. Τόσο απλά.

Αν είναι το νέο μηχανάκι της yamaha με το σχέδιο αλα R1-6, δεν το ξέρω. :wave2: Αν λοιπόν είναι αυτό το μηχανάκι, καλορίζικο και είναι και πολύ όμορφο. :wave2:

ΝΑΙ ΦΙΛΕ Μ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΗΡΑ ΑΠ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΟ ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΞ ΕΠΕΙΤΙΔΕΣ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ(ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ)..;) :winka:

byron
21/07/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
ΝΑΙ ΦΙΛΕ Μ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΗΡΑ ΑΠ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣΜΕΝΟ ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΞ ΕΠΕΙΤΙΔΕΣ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ(ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ)..;) :winka:

No problem :beer:

Δεν καταλαβα αυτό που είπες ότι το σχόλιο είναι «συνηθισμένο». Το μηχανάκι είναι πολύ πολύ όμορφο και δεν του λείπει τίποτα, για να παίρνεις σοβαρά την μαλακία του οποιουδήποτε.

Στην ερώτηση σου τι να κάνεις, καλύτερα πήγαινε στην 3η επιλογή.
Μάθε το μηχανάκι σου, βάλε ίσως κάτι σε λογικά πλαίσια που θα το βοηθήσει να κερδίσει κάποιους ίππους (μήπως έχει κάποιος φίμωμα λόγω προδιαγραφών Euro-3; ) αλλα μην πάς στην λογική της αλλαγής πιστονιού και καραφτιαξίματος του μοτέρ.
Τα 33 άλογα που σου είπε ο μηχανικός δεν θα τα βγάλει ούτε στον αιώνα τον άπαντα. To κέφι σου και την κ@βλά σου θα την κάνεις και με 15-20. :wave2:

YZF rider
21/07/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
No problem :beer:

To κέφι σου και την κ@βλά σου θα την κάνεις και με 15-20. :wave2:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!
:beer: :beer: :a18:

teok8
22/07/2008, 02:41
mia pou to 'fere i koubenta xthes bradi eida sto village sto renti ena r125 aspro-kokkino kai stin arxi mporw na pw oti psarwsa kai erixa kana 2 xerogaza mexri na parw xampari ti einai!
einai psarwtiko to gamidi..:hypnotize

Road67
22/07/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
eida sto village sto renti ena r125 kai erixa kana 2 xerogaza mexri na parw xampari ti einai!


:lol: :lol: :beer:

YZF rider
23/07/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
mia pou to 'fere i koubenta xthes bradi eida sto village sto renti ena r125 aspro-kokkino kai stin arxi mporw na pw oti psarwsa kai erixa kana 2 xerogaza mexri na parw xampari ti einai!
einai psarwtiko to gamidi..:hypnotize

file teok8 sxedon kathimerina pernaw apo ekei(to mhxanaki m exei ato idio chroma)-dn kserw n pernaw foto sto foroum na sas to deikso kiolas-kane kana noima an me ksanadeis...:wave2: :wave2: :wave2:

teok8
23/07/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
file teok8 sxedon kathimerina pernaw apo ekei(to mhxanaki m exei ato idio chroma)-dn kserw n pernaw foto sto foroum na sas to deikso kiolas-kane kana noima an me ksanadeis...:wave2: :wave2: :wave2:


tha kornarw sinthimatika 3 fores :rotflmao: :rotflmao:

YZF rider
24/07/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
tha kornarw sinthimatika 3 fores :rotflmao: :rotflmao:

kane k shmata kapnoy...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: filika!

Road67
24/07/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
tha kornarw sinthimatika 3 fores :rotflmao: :rotflmao: Mην κορναρεις. Βγαλε την αδεια σου και καντου νοημα να τα στησετε :lol: :lol:

Tomahawk
29/07/2008, 23:02
Καταρχήν μεγειά φίλε μου και καλόστριφτο!

Εγώ είμαι σαν συνομίληκος (19) θα σου πρότεινα να αφήσεις το μηχανάκι μαμίσιο τελείως και να κάνεις υπομονή 2 χρονάκια! Μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια θα μάθεις πολλά...
Και οικονομικό είναι το μηχανάκι και αξιόπιστο!

Δεν αξίζει ούτε εξάτμιση να του βάλεις διότι απο τιμές που είδα (LeoVince, Micron) είναι πανάκριβες, πάνω απο 370ε, και δεν αξίζει σε ένα μηχανάκι να δώσεις τόσα λεφτά, με αμφίβολο αποτέλεσμα και ασύμφορο κόστος...

Εγώ ήταν να πάρω το RS125 μόλις τελείωνα τις Πανελλήνιες (έδινα 2η φορά) φέτος, όμως λόγω του οτι θα πάω σε άλλη πόλη φοιτητής και η μητέρα μου φοβάται επειδή θα είμαι μακριά, κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το παρω...

Εάν κάτσεις και σκεφτείς, καλύτερα να έχεις ένα αξιόπιστο, έστω και αργό, παρά να γίνεις κουμπάρος με τον μηχανικό σου!

Υπομονή και όλα θα έρθουν με τον καιρό, αυτά τα 2 χρόνια θα περάσουν χωρίς να το καταλάβεις!


Υ.Γ Ο μηχανικός σου δεν στα λέει καλά, μάλλον να σε πριζώσει θέλει! Η Yamaha εαν βγάλει kit για το R125 αυτό θα αποδίδει maximum 25hp, σύμφωνα με δηλώσεις μηχανικού της εταιρίας!

Υ.Γ2 Και σήμερα χάζευα κάτι video στο youtube και αναρωτιόμουν εάν το έχει πάρει κανείς Έλληνας! Είσαι και απο τα μέρη μας απ' ότι κατάλαβα (εγώ μένω Αιγάλεω)...!

YZF rider
31/07/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Καταρχήν μεγειά φίλε μου και καλόστριφτο!

Εγώ είμαι σαν συνομίληκος (19) θα σου πρότεινα να αφήσεις το μηχανάκι μαμίσιο τελείως και να κάνεις υπομονή 2 χρονάκια! Μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια θα μάθεις πολλά...
Και οικονομικό είναι το μηχανάκι και αξιόπιστο!

Δεν αξίζει ούτε εξάτμιση να του βάλεις διότι απο τιμές που είδα (LeoVince, Micron) είναι πανάκριβες, πάνω απο 370ε, και δεν αξίζει σε ένα μηχανάκι να δώσεις τόσα λεφτά, με αμφίβολο αποτέλεσμα και ασύμφορο κόστος...

Εγώ ήταν να πάρω το RS125 μόλις τελείωνα τις Πανελλήνιες (έδινα 2η φορά) φέτος, όμως λόγω του οτι θα πάω σε άλλη πόλη φοιτητής και η μητέρα μου φοβάται επειδή θα είμαι μακριά, κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το παρω...

Εάν κάτσεις και σκεφτείς, καλύτερα να έχεις ένα αξιόπιστο, έστω και αργό, παρά να γίνεις κουμπάρος με τον μηχανικό σου!

Υπομονή και όλα θα έρθουν με τον καιρό, αυτά τα 2 χρόνια θα περάσουν χωρίς να το καταλάβεις!


Υ.Γ Ο μηχανικός σου δεν στα λέει καλά, μάλλον να σε πριζώσει θέλει! Η Yamaha εαν βγάλει kit για το R125 αυτό θα αποδίδει maximum 25hp, σύμφωνα με δηλώσεις μηχανικού της εταιρίας!

Υ.Γ2 Και σήμερα χάζευα κάτι video στο youtube και αναρωτιόμουν εάν το έχει πάρει κανείς Έλληνας! Είσαι και απο τα μέρη μας απ' ότι κατάλαβα (εγώ μένω Αιγάλεω)...!


FILE M THANKS GIA TH BOITHEIA!!!:wave2: :wave2: TELIKA KATELIXA STO NA KRATHSW TO MHXANAKI.MIA EXATMHSOYLA OMWS SKEFTOMAI N T VALW...ESTW GIA TON HXO..N K@VL0N0YME LIGAKI!K EGW FETOS TELIWSA ALLA PERASA POLYTECNIO EKSW..TH MHXANI THA THN PARW KATA TO PASXA EKEI GIATI TOTE THA M TO EPITREPSOYN OI DIKOI M...TESPA..OPOTE THES KERNAW KAFEDAKI MIAS K EIMASTE GEITONES!!:beer: :beer: :beer:

giorgosp17
06/08/2008, 13:22
φιλε yzf rider με γεια και καλα χιλιομετρα!!οντως ειναι πολυ ωραιο μηχανακι και πολυ ψαροτικο..αφου το πηρες κρατα το 2 χρονακια και μετα παρε κανα 600 με το καλο!!ειχες ακουσει τπτ για το 250 που ετοιμαζει η yamaha ομως?με παρομοιο κινητηρα με το νιτζακι..
σε ποια πολη περασες??εγω ειμαι πατρα πολυτεχνειο!!

csofos
06/08/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
file teok8 sxedon kathimerina pernaw apo ekei(to mhxanaki m exei ato idio chroma)-dn kserw n pernaw foto sto foroum na sas to deikso kiolas-kane kana noima an me ksanadeis...:wave2: :wave2: :wave2:
Αδερφέ, δες εδώ για να μάθεις πως ανεβάζεις φώτο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62967

Άντε και βάλε καμιά να το δούμε και εμείς. Ο αδερφός μου σκέφτεται να αγοράσει το ίδιο.

YZF rider
07/08/2008, 00:19
parte k liges foto.....


138641

YZF rider
07/08/2008, 00:24
k me mena...(s m@l@k@s eimai..)


138642

YZF rider
07/08/2008, 00:29
k tn kol@r@!!


138643

YZF rider
07/08/2008, 00:30
THANKS CSOFOS!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

el_hymador
07/08/2008, 00:33
33 αλογα απο 1Κ 125 4Τ....και χωρις προβλημα αξιοπιστιας;;!!

ποιος "θεος" στο ειπε αυτο;

:hypnotize :uplate: :confused:

YZF rider
07/08/2008, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
33 αλογα απο 1Κ 125 4Τ....και χωρις προβλημα αξιοπιστιας;;!!

ποιος "θεος" στο ειπε αυτο;

:hypnotize :uplate: :confused:

ENAS (mhchanikos) apo to gnwsto-michaniliki universiti of peristeri-..to palikari agorazei k fiachnei mhxanAKIA monos toy...einai trelos!Pera ap thn plaka poloi gnwstoi m ton exoyn empisteytei alla apo oti fainete dn einai k to kalytero paidi!Emena m eipe tosa aloga giati tosa thewroyse o idios oti mporei na to paei.Dn prokite n kanw tn mlkia k n toy to dwsw...

el_hymador
07/08/2008, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
ENAS (mhchanikos) apo to gnwsto-michaniliki universiti of peristeri-..to palikari agorazei k fiachnei mhxanAKIA monos toy...einai trelos!Pera ap thn plaka poloi gnwstoi m ton exoyn empisteytei alla apo oti fainete dn einai k to kalytero paidi!Emena m eipe tosa aloga giati tosa thewroyse o idios oti mporei na to paei.Dn prokite n kanw tn mlkia k n toy to dwsw...

αααα τετοιος "μηχανικος"....πες ετσι...:rolleyes:

byron
07/08/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
ENAS (mhchanikos) apo to gnwsto-michaniliki universiti of peristeri-..to palikari agorazei k fiachnei mhxanAKIA monos toy...einai trelos!Pera ap thn plaka poloi gnwstoi m ton exoyn empisteytei alla apo oti fainete dn einai k to kalytero paidi!Emena m eipe tosa aloga giati tosa thewroyse o idios oti mporei na to paei.Dn prokite n kanw tn mlkia k n toy to dwsw...

Αν μπορεί να βγάλει 33 άλογα απο μονοκύλινδρο τετράχρονο 125, υπάρχει θέση μηχανικού στο team του V.Rossi.

ΥΓ: Το R είναι πολύ πολύ όμορφο. Καλά χλμ να έχετε. :beer:

csofos
07/08/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
THANKS CSOFOS!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Παρακαλώ φίλε. Καλοτάξιδο. Πολύ όμορφο ρε το ρημάδι!!!:beer:

YZF rider
08/08/2008, 00:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[B]Αν μπορεί να βγάλει 33 άλογα απο μονοκύλινδρο τετράχρονο 125, υπάρχει θέση μηχανικού στο team του V.Rossi.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: kalo..

YZF rider
21/09/2008, 01:31
Ρε σεις μηπως να κοψω ενα δοντι εμπρος...μ ακουγεται καλο σαν ιδεα.Ακουω σχολεια..:confused:

TOLISTOLAROS
21/09/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Ρε σεις μηπως να κοψω ενα δοντι εμπρος...μ ακουγεται καλο σαν ιδεα.Ακουω σχολεια..:confused:
Απ'όσο ξέρω το μηχανάκι σου κοφτιάζει την τελευταία σχέση,ναι;Αν βάλεις 1 δόντι λιγότερο θα χάσεις αρκετά σε τελική,κάτι που ίσως σε τσαντίσει όταν θες να πας λίγο παραέξω.Για να μην αναφέρω τν κατανάλωση που θ'αυξηθεί.Σίγουρα όμως θα κερδίσεις σ'επιταχύνσεις.Στη θέση σου δε θα το 'κανα...δεν ξέρω όμως και τις προτιμήσεις σου

Κανένας
21/09/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Ρε σεις μηπως να κοψω ενα δοντι εμπρος...μ ακουγεται καλο σαν ιδεα.Ακουω σχολεια..:confused: σχόλια

:nono:

όταν θέλεις να κοντύνεις την μετάδοση ποτέ μην <<κόβεις >> δόντια εμπρός

αυξάνεις τις καταπονήσεις τα μαλ(λ)α

:cool:

byron
21/09/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
όταν θέλεις να κοντύνεις την μετάδοση ποτέ μην <<κόβεις >> δόντια εμπρός

αυξάνεις τις καταπονήσεις τα μαλ(λ)α

:cool:


Το ανάποδο ξέρω ότι συμβαίνει.
Όταν θέλεις να μακρύνεις, μειώνεις το πίσω, ενω όταν θέλεις να κοντύνεις κοβεις από μπροστά.
όσο μικρότερο είναι το εμπρός τόσο μικρότερη ροπή στρέψης τρώει το σασμάν και ο άξονας.

Κανένας
21/09/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ανάποδο ξέρω ότι συμβαίνει.
Όταν θέλεις να μακρύνεις, μειώνεις το πίσω, ενω όταν θέλεις να κοντύνεις κοβεις από μπροστά.
όσο μικρότερο είναι το εμπρός τόσο μικρότερη ροπή στρέψης τρώει το σασμάν και ο άξονας.

αλλά μεγαλύτερη φθορά στο γρανάζι και την αλυσίδα

αν... ? κατάλαβα καλά

A smaller front sprocket will put more strain on the chain (and thus wear it sooner) and might even cause the chain to scrape the swing arm and damage it !

Number of contacts
Another factor that influences the chain wear is of course the number of contacts a tooth has with links and the other way around for the chain, the number of contacts a link has with teeth. The more hits, the faster the wear ! So obviously, the more you use your bike, the more the final drive will wear out. But changing the final drive does not make you use your bike more or less, it just changes the use of the final drive when driving the same distance as before.

That is also why changing the rear sprocket, say bigger, wears out the front more when driving the same distance .....


http://www.gearingcommander.com/



:rolleyes:

YZF rider
21/09/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Απ'όσο ξέρω το μηχανάκι σου κοφτιάζει την τελευταία σχέση,ναι;Αν βάλεις 1 δόντι λιγότερο θα χάσεις αρκετά σε τελική,κάτι που ίσως σε τσαντίσει όταν θες να πας λίγο παραέξω.Για να μην αναφέρω τν κατανάλωση που θ'αυξηθεί.Σίγουρα όμως θα κερδίσεις σ'επιταχύνσεις.Στη θέση σου δε θα το 'κανα...δεν ξέρω όμως και τις προτιμήσεις σου

Λεω να το συνδιασω με μια εξατμηση κ εναν αντικοφτη..το μηχανακι εχει ηλεκτρονικο κοφτη στις 10500(ενω θα πηγενε μεχρι τις 12000)για να μν κρεμαει..με αυτον τον τροπο λογικα ουτε σε τελικες θα χασω κ αν συμβει κατι τετοιο θα ειναι πολυ λιγο.Συμφωνω πως θα χασω σε καταναλωση αλλα αφου ηδη δν καιει τιποτα δν νομιζω να υπαρξει καμια σημαντικη αλλαγη.Τελος ως προς την αξιοπιστια του 125 μονοκυλυνδρο(με σφυρηλατο πιστονι) ειναι,δεν υπαρχουν πολλες τριβες με γραναζια κτλ...οι αναφορες για προβληματα γινονται πιθανοτατα για μεγαλυτερου κυβισμου κινητηρες με περρισοτερους απο 1 κυλινδρους.Εξαλου την προταση αυτη την ακουσα(κ την συζητησα)με τον liko600(για σου λυκε...) ο οποιος την εχει εφαρμοσει στο r6 του που το χρησημοποιει μονο σε πιστα(οπου ο κυνητηρας δεχεται τη μεγιστη καταπονιση) κ δν του εχει παρουσει προβλημα(παροτι 4κυλινδρο)!

ΥΓ1:παιδια προσπαθω να το ανεβασω οσο οσο ωστε να μπω με λιγη αξιοπρεπεια στην πιστα(οπου ειναι και αποθημενο μου,κ ο πραγματικος λογος που επελεξα τετοιου ειδους μηχανη*)
ΥΓ2:ε η βελτιωση εχει κ τα αρνητικα της..

*δν πηρα το rs επειδη δν μ αφηνε ο χρηματοδοτης(πατερας για πολους..)

σας κουρασα ε???thanks για τη βοηθεια!:wave2: :wave2: :beer: :beer:

TOLISTOLAROS
21/09/2008, 16:26
Αν θες κόφτη στις 12000 έχε υπ'όψη τα εξής:
1)Η δύναμη μετά τις 10500 πέφτει αισθητά και δεν επαρκεί για μεγαλύτερη τελική αν κοντύνεις το γρανάζι.
2)Πρέπει να υπολογίσεις πόσο τοις εκατό(%) θα κοντύνει η μετάδοσή σου με ένα δόντι λιγότερο στο μπροστινό.Μετά το ανάγεις σε πραγματική τελική(αν έχει το μοτέρ δύναμη μετά τις 10500) που θα έχει στις 12000.Κοινώς θέλει ψάξιμο...

Για πίστα που λες...


Έχεις κράνος,δερμάτινη ολόσωμη,racing γάντια και μπότες;

Mιλάμε για κόστος πάνω από 1000?...
Αν σου λείπει έστω και ΕΝΑ από τα παραπάνω μην μπεις ούτε γι'αστείο...ούτε να το σκέφτεσαι.

Corvo
21/09/2008, 17:17
φιλε καλοταξιδο και καλοστριφτο...
αν θες να μπεις στην πιστα μονο με στολη...



δεν μπορεις να παρεις απο εκει στολη για μια μερα?μονο για την πιστα?

Κανένας
21/09/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Για πίστα που λες...


Έχεις κράνος,δερμάτινη ολόσωμη,racing γάντια και μπότες;

Mιλάμε για κόστος πάνω από 1000?...
Αν σου λείπει έστω και ΕΝΑ από τα παραπάνω μην μπεις ούτε γι'αστείο...ούτε να το σκέφτεσαι. Και να πεις του χορηγού σου να έχει <<καβάντζα>> και το τριπλάσιο ποσό για τις

κτηματομεσιτικές δοσοληψίες

Κανένας
21/09/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
Λεω να το συνδιασω με μια εξατμηση κ εναν αντικοφτη..το μηχανακι εχει ηλεκτρονικο κοφτη στις 10500(ενω θα πηγενε μεχρι τις 12000)για να μν κρεμαει..με αυτον τον τροπο λογικα ουτε σε τελικες θα χασω κ αν συμβει κατι τετοιο θα ειναι πολυ λιγο.Συμφωνω πως θα χασω σε καταναλωση αλλα αφου ηδη δν καιει τιποτα δν νομιζω να υπαρξει καμια σημαντικη αλλαγη.Τελος ως προς την αξιοπιστια του 125 μονοκυλυνδρο(με σφυρηλατο πιστονι) ειναι,δεν υπαρχουν πολλες τριβες με γραναζια κτλ...οι αναφορες για προβληματα γινονται πιθανοτατα για μεγαλυτερου κυβισμου κινητηρες με περρισοτερους απο 1 κυλινδρους.Εξαλου την προταση αυτη την ακουσα(κ την συζητησα)με τον liko600(για σου λυκε...) ο οποιος την εχει εφαρμοσει στο r6 του που το χρησημοποιει μονο σε πιστα(οπου ο κυνητηρας δεχεται τη μεγιστη καταπονιση) κ δν του εχει παρουσει προβλημα(παροτι 4κυλινδρο)!

ΥΓ1:παιδια προσπαθω να το ανεβασω οσο οσο ωστε να μπω με λιγη αξιοπρεπεια στην πιστα(οπου ειναι και αποθημενο μου,κ ο πραγματικος λογος που επελεξα τετοιου ειδους μηχανη*)
ΥΓ2:ε η βελτιωση εχει κ τα αρνητικα της..

*δν πηρα το rs επειδη δν μ αφηνε ο χρηματοδοτης(πατερας για πολους..)

σας κουρασα ε???thanks για τη βοηθεια!:wave2: :wave2: :beer: :beer:

λοιπόν σχεδόν όλα αυτά που λες είναι λάθος-η- σχεδόν λάθος
(και από ότι φαίνεται από το πρώτο ποστ μέχρι και το τελευταίο σου, ενθουσιάζεσαι από τους κακούς συμβούλους )


Η συμβουλή η δική μου είναι, ειτε θελεις πίστες, ειτε οχι, να προσθέσεις και το μηδαμινό κόστος, των μαθημάτων ασφαλούς οδήγησης που διοργανώνονται (αξία ανεκτίμητη )

και επειδή (από ότι φαίνεται) οι συμβουλές μας εδώ μέσα, μαλλον δεν έχουν αξία,
σου εύχομαι σφυρηλατος (σιδερένιος) και να χαρείς την μοτοσικλέτα σου



:wave2:

YZF rider
22/09/2008, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
φιλε καλοταξιδο και καλοστριφτο...
αν θες να μπεις στην πιστα μονο με στολη...



δεν μπορεις να παρεις απο εκει στολη για μια μερα?μονο για την πιστα?

Apo οτι εχω διαβασει στα περισσοτερα trak day υπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης...αν ΑΞΙΖΕΙ να μπω χαλαλη τα λεφτα,απο εδω κ απο εκει καπως θα τα βγαλω περα(δοσεις κτλ..).τολαρε ενοηται πως θα το ψαξω αρκετα για το αν κ πως θα γινει η τροποποιηση:wave2: ....

φιλε "ΚΑΝΕΝΑΣ" σε ευχαριστω για τις συμβουλες κ τις παρατηρησεις σου!:wave2: .Τα μαθηματα ασφαλους ειναι το πρωτο πραγμα που εχω στο μυαλο μ οσον αφορα την επισκεψη στην πιστα..μπορεις να μ εξηγησεις τα λαθη -η- σχεδον λαθη που καταλαβες?Θα βοηθησουν αρκετα την ολη ιδεα!! :beer: (Οι συμβουλες του καθενος περνουν αξια οταν εχουν θετικο αντικτυπο στην πραξη,θα δουμε στο μελλον λοιπον ποια ειναι σωστη κ ποια λαθος....η δικια σου συμβουλη ποια ειναι?)

Da.Vintage
22/09/2008, 14:36
Λοιπόν ελπίζω να κατέληξες στην τρίτη επιλογή!

Είναι όμορφο και καλό για αρχή και εκεί σταματάει!

Ουτε καν εξάτμιση μην του βάλεις γιατί θα ακούγεται σαν παπί ή σαν εντουράκι στην καλύτερη και δεν ταιριάζει με το ύφος!

Κανε υπομονή κανα 2 χρόνια κάνε το σκατό σου παξιμάδι και πάρε ένα μεταχείρω 600 και με το μυαλό στην θέση του! τα λεφτά που θες να ξοδέψεις σε βελτιώσεις δώσε τα σε εξοπλισμό που θα σου μείνει και για το επόμενο μηχανάκι...


ΥΓ 1. Μ@Λ@ΚΙΑ που δεν πήρες το κίτρινο!:mad:
ΥΓ 2. Μην βάζεις φωτο του εαυτού σου στο Ιντερνετ αν δεν σιγουρευτείς οτι μοιάζεις με τον Μπράντ Πιτ....:lol: Πλάκα κάνουμε!:winka: :wave2:

Καλά χιλιόμετρα!
Και μη σε πετύχω σε κανα φανάρι!:lol: :rotflmao: :lol:

YZF rider
22/09/2008, 16:59
ΥΓ 1. Μ@Λ@ΚΙΑ που δεν πήρες το κίτρινο!:mad:


Μηπως εισαι ΑΕΚτζης???ή fun του tweety??
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εκει καταλιγω φιλε μ απ οτι φαινεται γιατι κ λεφτα πολλα θελει κ αχρηστα θα πανε... :wave2:

Da.Vintage
23/09/2008, 20:02
Ούτε ΑΕΚτζήνς είμαι ούτε ο Τουίτυ μου αρέσει .... Απλά τα κίτρινα είναι πάντα πιο γρήγορα....:winka: :D


Καλά χιλόμετρα λοιπόν :wave2:

Tomahawk
23/09/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Απλά τα κίτρινα είναι πάντα πιο γρήγορα...

Και γω που νόμιζα πως τα μαύρα είναι τα πιο γρήγορα...
Btw η πιο φθηνή εξάτμιση που βρήκα είναι της Scorpion 260 λίρες (χωρίς μεταφορικά)! :wave2: