PDA

View Full Version : ΜΠΑΤΑΡΙΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ



apsogos
18/07/2008, 08:17
Καλημερα!εχτες ειχα πεταχτει μεχρι τον τογελο να παρω ενα κωλοφαναρο για το xt 600 μου.πηγα σπιτι του κολητου με βοηθησε λυσαμε το παλιο βαλαμε το καινουριο. μετα εβαλα μπροστα εκανα ενα κυκλο ολα οκ...του δινω μια βολτα συμπλεκταρε σε καποια φαση λαθος λιγο μετα που ξεκινησε...και εσβησε απο εκει και περα δεν επαιρνε μπροστα...σαν μην εχει ενεργεια...αναγκαστικα το εβαλα με ταχυτητα...πηγα και μια μεγαλη βολτα εθνικη..απο μαρουσι πειραια..αλλα τιποτα...με το που εσβηνα τον διακοπτη...επρεπε να το βαλω μπροστα με ταχυτητα...απο οτι ξερω ο προηγουμενος την ειχε πανω 1.5 χρονο περιπου.... μαλλον μπαταρια λετε..?

ευχαριστω πολυ!

peskandritsos
18/07/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Καλημερα!εχτες ειχα πεταχτει μεχρι τον τογελο να παρω ενα κωλοφαναρο για το xt 600 μου.πηγα σπιτι του κολητου με βοηθησε λυσαμε το παλιο βαλαμε το καινουριο. μετα εβαλα μπροστα εκανα ενα κυκλο ολα οκ...του δινω μια βολτα συμπλεκταρε σε καποια φαση λαθος λιγο μετα που ξεκινησε...και εσβησε απο εκει και περα δεν επαιρνε μπροστα...σαν μην εχει ενεργεια...αναγκαστικα το εβαλα με ταχυτητα...πηγα και μια μεγαλη βολτα εθνικη..απο μαρουσι πειραια..αλλα τιποτα...με το που εσβηνα τον διακοπτη...επρεπε να το βαλω μπροστα με ταχυτητα...απο οτι ξερω ο προηγουμενος την ειχε πανω 1.5 χρονο περιπου.... μαλλον μπαταρια λετε..?

ευχαριστω πολυ! Μαλλον συνεργειο λεω:confused:

apsogos
18/07/2008, 08:43
κοιταξε...εντελως φιλικα...για να παω...συνεργειο..πρεπει να υπαρχει σοβαρο...προβλημα που πιστευω οτι δεν υπαρχει...θα ηθελα τις γνωμες απο τις εμπειριες...σας...σε μαστορα δεν το παω τοσο ευκολα με τους...παικτες που παιζουν στην ελληνικη αγορα..!

peskandritsos
18/07/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
κοιταξε...εντελως φιλικα...για να παω...συνεργειο..πρεπει να υπαρχει σοβαρο...προβλημα που πιστευω οτι δεν υπαρχει...θα ηθελα τις γνωμες απο τις εμπειριες...σας...σε μαστορα δεν το παω τοσο ευκολα με τους...παικτες που παιζουν στην ελληνικη αγορα..! Εντελως φιλικα και απο μενα.

Αν παρεις μια μπαταρια 60 εως 100 ευρω και την βαλεις μονος σου και δεν λυθει το προβλημα και μετα αρχισεις τις αλχημειες και κανεις μια μεγαλυτερη πατατια αναγκαστικα θα πας σε μαστορα και θα σου κοστισει τα διπλα.

Γιαυτο αν δεν εισαι σιγουρος οτι φταιει η μπαταρια μην κανεις τιποτα.

Αν εισαι σιγουρος τοτε ενταξει ειναι απλο το θεμα.Αλαξε την μονος σου.

apsogos
18/07/2008, 08:53
δεν ειμαι μαστορας .....καταλαβα...γιατι στειλατε και το προηγουμενο μηνυμα και ευχαριστω...!
σας λεω...ξαφνικα σταματησε να παιρνει μπρος..και μου ακουγεται...οτι δεν δεν εχει ταση η μπαταρια....για να μιζαρει...εντωμεταξυ..δεν φορτιζει μετα απο βολτα..με αρκετο γκαζι...ξαφνικα...μου χαλασε δηλαδη...αλλο ανταλλακτικο..π.χ ανορθωτης...'η δεν ξερω και εγω τι...ευχαριστω και παλι

peskandritsos
18/07/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δεν ειμαι μαστορας .....καταλαβα...γιατι στειλατε και το προηγουμενο μηνυμα και ευχαριστω...!
σας λεω...ξαφνικα σταματησε να παιρνει μπρος..και μου ακουγεται...οτι δεν δεν εχει ταση η μπαταρια....για να μιζαρει...εντωμεταξυ..δεν φορτιζει μετα απο βολτα..με αρκετο γκαζι...ξαφνικα...μου χαλασε δηλαδη...αλλο ανταλλακτικο..π.χ ανορθωτης...'η δεν ξερω και εγω τι...ευχαριστω και παλι Kοιτα η πειρα μου μεχρι τωρα μου λεει οτι οταν μια μπαταρια οταν πεθαινει δεν πεθαινει ετσι αποτομα, συνηθως σου δινει καποια δειγματα ασθενειας.

Τωρα επειδη με τον φιλο σου μπλεχτηκατε με τα ηλεκτρικα και δεν ξερω τι μπορει να κανατε καλο θα ηταν να βρεις εναν καλο μαστορα να του πεις τι κανατε και θα βρει την λυση.

Λογικα δεν θα ειναι κανενα τρομερο προβλημα.:beer:

notakos600
18/07/2008, 10:16
Ξαναλύσε το κωλοφάναρο και έλεγξε σχολαστικά τα καλώδια, τη βάση της λάμπας , γενικά ψάξε για βραχυκύκλωμα από γδαρμένο καλώδιο ή ελλατωματική βάση λάμπας του καινούριου φαναριού.

apsogos
18/07/2008, 10:37
μα τα καλωδια τα μονοσαμε με μονωτικη ταινια....3 ηταν....και πολυ καλα μαλιστα..

notakos600
18/07/2008, 10:43
Θεώρησα ότι δεν ήταν απλή σύμπτωση η αλλαγή του φαναριού με το πρόβλημα της μπαταρίας.
Πάντως δεν χάνεις τπτ να το ξανακοιτάξεις.
Επόμενο βήμα η αλλαγή μπαταρίας κατ' εμέ.

apsogos
18/07/2008, 10:43
eyxarisw poly

apsogos
18/07/2008, 15:43
παιδια πηρα μπαταρια και ο θεος βοηθος...πηρα yuasa απο την yamaha.ελπιζω να μην ειναι κανενας ανορθωτης 'η καμμια μιζα στα ξαφνικα...και τρεχω απο εκει που ημουν μια χαρα..!

apsogos
18/07/2008, 21:14
απ οτι φενεται τελος καλο ολα καλα...αλλαξα την μπαταρια...εβαλα μπροστα...μετρησα....με την μηχανη αναμενη στα ακρα με το βολτομετρο 13v και κατι βγαζει απο οτι δειχνει ολα βαινουν καλα...!ευχαριστω ολους!

peskandritsos
18/07/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
απ οτι φενεται τελος καλο ολα καλα...αλλαξα την μπαταρια...εβαλα μπροστα...μετρησα....με την μηχανη αναμενη στα ακρα με το βολτομετρο 13v και κατι βγαζει απο οτι δειχνει ολα βαινουν καλα...!ευχαριστω ολους! Καλα ειχες βολτομετρο και δεν μετραγες την παλια μπαταρια??:confused:

mai_tai
19/07/2008, 07:38
σωστος ο πεσκανδριτσος.........:rotflmao:

apsogos
19/07/2008, 09:26
μαστορακια μου...γλυκα! 1. δεν ειχα βολτομετρο χτες πηρα...2.την μπαταρια την παλια οταν την μετρησα εξω απο το μηχανακη 12βολτ ελεγε αλλα οταν την εβαζα πανω δεν μιζαρε να παρει μπρος...

peskandritsos
20/07/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
μαστορακια μου...γλυκα! 1. δεν ειχα βολτομετρο χτες πηρα...2.την μπαταρια την παλια οταν την μετρησα εξω απο το μηχανακη 12βολτ ελεγε αλλα οταν την εβαζα πανω δεν μιζαρε να παρει μπρος... :a18: :a028: :a56: